Meer veiligheid den weg. Crisisopcenten ad 14 millioen gulden verlengd E- v- Ernstige reeks verkeers ongelukken. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 TWEEDE KAMER. Aandrang op minister v. Schaik in verband met de Haagsche politioneele en justitiëele zaak. DEN HAAG Woensdag, De bewaarder van de schatkist kan tevreden zijn, Over de jaren 1937 en 1938 kan hij in elk geval weer rekenen op ongeveer 14 millioen extra per jaar, dank zij crisis-opcenten op de successie-belasting, de evenredige zegelrech ten, het registratierecht en de dividend tantième-belasting. Z.h.s, en zonder debat ve re enig de de Kamer er zich mee om den le vensduur dezer crisis-opcenten aldus te ver lengen tot en met 31 December 1938. Toen konden we gaan bank-etteeren. Want het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het laatstelijk in 1919 aan de Nederland- sche Bank verleende octrooi om als circulatie bank werkzaam te zijn, kwam thans aan de orde. Op 31 Maart '32 was het octrooi tegen 31 Maart 1937 opgezegd. Dit niet om de Neder- landsche Bank als circulatiebank te doen op houden, maar alleen ten einde gelegenheid te krijgen het octrooi aan een, in het licht dei- in den loop der jaren gewijzigde omstandig heden, gewenschte herziening te onderwerpen. Wat, het octrooi bevatte aangaande dekking der verplichtingen, inwisseling der biljet ten enz., kortom de theoretische grond slag van het octrooi achtte de Regeering zoo goed, dat zij daar in geen verandering meende te hoeven aanbrengen. De thans voorgestelde wijzi gingen en aanvullin gen beperken zich derhalve tot enkele punten van prakti- schen aard, die tij dens de werking der huidige wet nuttig zijn gebleken. Ir. v. d. Waerden (s.d.) had intusschen toch liever gezien, dat de theoretische opzet wel een wijziging had ondergaan. Hij heeft zijn hart verpand aan het idee van een staatsbank, die in de gemeenschap een taak te vervullen heeft. Zeker, de President van onze Nederland- sche Bank is geen dictator, en ook anderen hebben nog wel 'n woordje in zake het Bank- beleid mee te spreken, doch het ware beter die „anderen" te vervangen door overheidsorga nen of -personen. Het heele vraagstuk zou eens grondig door een staatscommissie bestudeerd moeten wor den. In zooverre is 't goed dat de Minister aan den in de afdeelingen kenbaar gemaakten wensch tegemoet is gekomen om de octrooi verlenging van 15 op 5 jaar terug te brengen. Maar de staatcommissie wijst de Minister af. Daarvoor moet de Kamer zich duidelijk uit spreken. Mr. Teulings (R.K.) juicht het toe, dat de winstverdeeling een wijziging ondergaat (de tantièmes voor directieleden, commissarissen en commissie van advies vervallen) en dat er voortaan een z.g.n. open-markt politiek zal kunnen worden gevoerd, doch hij betreurt het, j dat de Regeering verder, wat den theoretic hen grondslag van het oc trooi betreft, alles bij het oude wil laten Ook hij acht den in vloed van de gemeen schap op de Neder- landsehe Bank te ge ring, al wil hij dan nog niet een staats bank. Minister Oud ver klaarde zich nu, dank zij wat er nog in 't openbaar debat was aangeroerd, bereid, dat verlangen i.z. een staatscommissie te bevredigen. Maar dan zal die commissie de kwestie van de circulatie bank alleen in zooverre mogen raken als het betreft het toezicht van die bank op andere banken. Hiermee kan Mr. Teulings echter geen genoegen nemen, aangezien 't hem juist er om te doen was te laten nagaan hoe betere waarborgen te bereiken zijn tegen doorkrui sing van het Regeeringsbeleid door het bank- beleid. Vandaar een motie, die er op aandrong dit punt mede ter bestudeering aan de in te stellen staatscommissie op te dragen. Waarop Minister Oud eieren voor zijn geld koos en de door den R.K. spreker gewenschte toezegging deed. In verband met een amendement-v, d. Waerden op art. 1 om de bepaling te doen vervallen, dat de Nederlandsche Bank nog gedurende 5 jaar na een opzegging van het octrooi circulatie-bank zal blijven, hield men dit artikel nog even aan. Want de Minister moest eerst informeeren bij de Bank, of zij, bij eventueele aanneming van het amende ment, nog wel prijs "zou stellen op het oc trooi. Nog wat geredekavel over amende menten en toen moest het ontwerp nog even blijven rusten, door de aanhouding van een tweetal artikelen op verzoek van Minister Oud. Diens ambtgenoot van Justitie kwam nu onder het mes. De Kamer begon nl. nog het debat over Hoofdstuk IV der begrooting. Mr. Donker (s.d.) besprak allereerst in het bijzonder het optreden tegen excessieve uitingen en extremistische stroomingen. Voor vrije meemingsuitingen is hij niet bang maar wel heeft hij bezwaar tegen opruiing enz. Op zettelijk en doelbewust wordt er tegenwoordig gewerkt met halve waarheden en heele leugens, terwijl men ook al te veel gewelddadige ver storing van de orde in vergaderingen, bij film en tooneelvoorstellingen kan waarnemen. Spr. keurt af, dat de overheid zelfs gaat wijken voor de terreur, waarvan hij eenige voor beelden geeft. Voorts gispt deze woordvoer der der s.d.a.p, het toenemen van anti-Semi tische uitinggn, dat men kan waarnemen. Alles tezamen is dan ook het optreden der overheid tegen dergelijke dingen veel te slap. Het tweede door Mr. Donker speciaal be sproken onderwerp betrof de z.g.n. Haag sche zedenzaak, die achteraf niet. een zeden- schandaal blijkt te zijn, doch veeleer een politioneele en justitieele zaak. Onjuist is het standpunt van den Minister, dat hij niet nader op heel deze aangelegenheid wenscht in te gaan. Openhartige erkenning van ge maakte fouten zal meer bevrediging en ver trouwen schenken dan het zich verschuilen achter niet goed te praten zwijgzaamheid. De Minister is verantwoording verschuldigd aan de Kamer voor 't optreden van politie en justitie, althans van het Openbaar Mi nisterie. De ééne getuige moest voor de politie minder waarde hebben wegens de onbe- trouwbaarheid. En dus moest dan automa tisch het andere belastende materiaal, waar van de Minister thans in zijn nadere nota gewag maakt, wel buitengewoon belangrijk wezen. Doch het schijnt, dat het strafdossier geen enkel ander t.a.v. deze klacht belas tend materiaal bevatte! Welnu, bij ons is dat noodig. Hier werken we nog niet met ge heime dossiers, Spr. zag in wat de nota-Bouman over het optreden van den Rechter-Commissaris ver meldt een bevestiging van een algemeene klacht omtrent de te subjectieve wijze waar op Recbter-Commissarissen veelal, ook bij de formuleering van hun proces-verbaal van verhooren ,te werk gaan. Wat komt er van de rechtsbedeeling te recht als zulke praktijken worden toegepast t o.v. niet-kapitaalkrachtige verdachten, die zich niet kunnen permitteeren op eigen kos ten een onderzoek tot hun décharge te la ten instellen, gelijk in dit geval geschied is? Ook mevr. Mr. Bakker-Nort (v.-d.), die eerst o.m. geklaagd had over het feit, dat er nog steeds geen vooruitgang is in de regeling van ons huwelijksvermogensrecht, en voor haar. Mr. Coops (lib.), namen den Minister in verband met de politioneele en justitieele zaak, waartoe zich het z.g.n. ze- denschandaal ontpopt Im* onder vuur Mevr. BakkerNort keurde de wijze van oublicatie ten zeerste af, noemde het geval net den eenen volsla gen onbetrouwbare' ïetuige hoogst pijnlijk nerkte op. dat eigen- lijk de door het Wet boek van Strafrec.V gestelde voorwaarden waaronder arrestatie geoorloofd is, ontbro ken hadden en was roorts zeer slecht te spreken over wat de Rechter-Commmissaris gedaan zou hebben. Mr. Coops had aan soortgelijke kritiek op be doelden fuctionaris de suggestie toegevoegd, een Raad van Toezicht in het leven te roe pen voortkomende uit de rechterlijke macht zelf om als tuchtcollege voor de heeren rechters te kunnen optreden. Mr. Coops wees er op, dat een Rechter commissaris ingetogenheid, groot besef van de hem toevertrouwde belangen en behoed zaamheid aan den dag heeft te leggen, juist omdat hij zulk een machtig man is. Spr. be twijfelde of in het bewuste geval de Rechter- Comimssaris conform deze eischen was opge treden. Zijn betoog had overigens bovenal ten doel den Minister van Justitie duidelijk te maken, dat deze niet het recht had zich te verschui len achter de stelling, dat hij op de zaak zelf niet verder wenschte in te gaan. Stelt de Minister niets anders tegenover de brochure v. d. Heide en de nota-Bauman, dan blijft de indruk aanwezig, dat er werkelijk grof onrecht is gepleegd en dat een burger van onbesproken reputatie op onaanvaardbare wijze behandeld is. De Minister zal op zijn minst kleur moeten bekennen wat de aard betreft van het mate riaal waarop hij thans, ter twaalfder ure, zin speelde. Was dat materiaal in het dossier aanwezig? Het schijnt van niet, Geheime dos siers kennen wij niet. Er is dus klaarheid noodig, zoowel wan neer de thesaurier-generaal weer geheel in zijn functie wordt hersteld alsook wanneer dat niet mocht gebeuren. Want dan zal toch voor het Ambtenarengerecht moeten blijken wat het zgn. belastend materiaal is. Daarom is 't beter, dat de Minister nu spreke. Aldus de liberale woordvoerder, wiens aandrang op Minister v. Schaik om opening van zaken te geven zeer krachtig was. Interim-dividend Koninklijke? In Januari pas een beslissing evenals voor Shell-transport. De directie van de Shell Transport heeft medegedeeld, dat een beslissing aangaande het interim-dividend in Januari a.s. zal worden genomen. Naar aanleiding van dit bericht heeft het A.N.P. zich tot de directie van de Koninklijke gewend. Van die zijde werd medegedeeld, dat ook de Koninklijke eerst na 31 December een beslissing over een eventueel inte rim-dividend zou kunnen nemen. Stuk ijzer in het hoofd gedrongen. Jongen levensgevaarlijk gewond. Op het terrein van de N.V. Groeneveld, van der Pol en Co's technische fabriek aan den Papaverweg te Amsterdam, is Woensdagmid dag tijdens het schaftuur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 14-jarige jongen, J. H. v. d. E., een leerling-bankwerker, ernstig werd gewond. Eenige jongens wierpen met stukjes lasch- ijzer, diehbij het water van het Papaver kanaal. Van der E. werd door een der stuk jes getroffen, dat hem diep in het hoofd drong. De jongen viel voorover in het kanaal, waar uit hij spoedig door zijn kameraden werd op gehaald. Hij was toen reeds bewusteloos. Per auto van den G.G. en G.D. werd het slachtoffer naar het Binnengasthuis overge bracht en vandaar naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. Zijn toestand is levensgevaar lijk. INBRAAK UITGELOKT. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Woensdag de strafzaak behandeld tegen den koopman C. Kr. uit Vierlingsbeek, die door de rechtbank is vrijgesproken van de aanklacht, dat hij in het najaar van 1934 te Oss opzette lijk een Ossenschen arbeider L. V., bijgenaamd Bijs de Sijp en A. H. (dikke Toon de Soep) getracht heeft te bewegen, in te breken in het gebouw van de Boerenleenbank te Vier lingsbeek, om daar uit een brandkast twee duizend gulden weg te nemen. De advocaat-generaal eischte een gevange nisstraf van drie jaren. (Adv. .lngez. Med.) op Geen onverlichte wagens Een gewone dag, welke zich door niets van de andere dagen onder scheidde, en toch zijn gisteren weer enkele zeer ernstige verkeersongeluk ken gebeurd, waardoor drie men- schen om het leven zijn gekomen, terwijl van twee de toestand beden kelijk is. De eisch: grooter veiligheid op den weg moet steeds luider klinken. Op den Utrechtschen straatweg tusschen Oosterbeek en Arnhem is Woensdagmorgen in de vroegte de brievenbesteller van K. uit Ooster beek in bewusteloozen toestand, met zijn fiets naast zich, op den weg ge vonden. Naar alle waarschijnlijkheid is van K. aangereden door een vrachtauto. De politie heeft een signalement van deze vrachtauto in de omgeving van Oosterbeek bekend gemaakt. De brievenbesteller had zich Woensdagmorgen met zijn fiets op weg naar het postkantoor te Arnhem begeven. In den loop van den dag is het slachtoffer, zonder tot het bewust zijn teruggekeerd "té zijn, in het ge meenteziekenhuis te Arnhem, waar heen het was vervoerd, overleden. Knaap vrijwel op slag gedood. Woensdagavond raakte op den Mathenes- serweg te Rotterdam een tank-auto, afkom stig uit Purmerend, defect. Aangezien het vehikel het verkeer op niet geringe wijze stremde trachtte men den wagen aan den kant van den weg te zetten. Hiertoe verleen den verschillende voorbijgangers hun assis tentie, onder andere eenige knaapjes. Op een gegeven moment geraakte de 13-jarige F. D„ wonende in de Groote Visscherijstraat te Rotterdam, onder een der wielen en werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. Jongetje door auto aangereden Woensdagavond omstreeks zeven uur is op den Buitendamschedijk te Giessendam een 10-jarige jongen, toen hij met zijn vriend jes op den dijk speelde, door een personen auto aangereden, Met een beenbreuk en ern stige inwendige kneuzingen is het ventje naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is be denkelijk. Tegen een onverlichten wagen opgereden Woensdagmorgen omstreeks zes uur is de ongeveer veertigjarige motorrijder H. M„ wonende te Veele, gemeente Vlagtwedde, te gen een melkwagen opgereden, welke aan de achterzijde niet verlicht was. Toen M. den wagen opmerkte, kon hij niet meer uitwij ken, en met een hevigen smak sloeg hij tegen het voertuig. Ernstig gewond werd hij over gebracht naar het ziekenhuis te Winscho ten, waar operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. Dit mocht echter niet meer baten en in den laten namiddag is M. be zweken. Vrachtauto was niet verlicht. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur stond op den Amersfoortschen straatweg te Soes- terberg rechts van den weg een onverlichte vrachtauto geparkeerd van de firma Bui tenhuis te Apeldoorn. De motorrijder G. A. W, uit Amersfoort merkte deze vrachtauto niet op en reed met snelle vaart tegen het vehikel. W. werd van zijn motor geslingerd en bleef met ernstige hoofdwonden en een armbreuk op den weg liggen. Nadat door een medicus de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort vervoerd. JACOBUS REVIUS-HERDENKING TE DEVENTER. Woensdag herdacht Deventer den 350sten geboortedag van Jacobus Revius, wiens leven en werken mag worden gerekend tot ge schiedenis der stad zelve. In de Groote Kerk is een gedenkplaat onthuld. BIJEENKOMST CENTRALE RIJNVAART COMMISSIE TE STRAATSBURG. Naar ons ter oore komt is de Centrale Rijn vaartcommissie, ondanks de door Berlijn op Zaterdag j.l. ondernomen stap, toch. gelijk te voren was vastgesteld, op Maandag 16 dezer te Straatsburg bijeengekomen, om haar ge bruikelijke najaarsvergadering te houden. Zij heeft thans zonder de deelneming der Duit- sche afgevaardigden vergaderd. Vermoedelijk zal de commissie heden met haar werkzaam heden, die zich tot eenige administratieve aangelegenheden bepaalden, gereedkomen en uiteen gaan. Rijksmiddelen leven nog niet op. Opbrengst beursbelasting door depreciatie gestegen. Uit den stand der rijksmiddelen over October blijkt duidelijk hoe in die maand de handel ter effecten beurze is opgeleefd, De beursbelas ting, die over October 1935 f 229.995 en over September 1936 f 438.102 op bracht, is in de afgeloopen maand gestegen tot f 1.329.277. De overige directe belastingen geven ech ter geen hoogere opbrengst te zien. Tot ulti mo October was van de gezamenlijke directe belastingen voor f 95 032.290 op kohier gebracht, terwijl de raming voor tien maan den bedraagt f 94.250.000. Voor 1935 was de raming over tien maanden f 97.020.833. ter wijl f 90.088.506 op kohier was gebracht. De belastingen komen nu dus beter binnen dan het vorige jaar, doch zeer vermoedelijk zal de raming voor de totale opbrengst wel te optimistisch zijn geweest. De grondbelasting komt boven de raming en na 10 maanden is reeds f 10.224.921 op kohier gebracht, terwijl de raming voor het geheele jaar f 10.125.000 bedraagt.. De omzetbelasting is onder de raming ge bleven en ook onder de opbrengst over de maand September. De overige middelen. De overige middelen hebben in de eerste 10 maanden van 1934 opgebracht f 293.306.' in 1935 f 305.024.80-0 en in 1936 f 303.825.994, waaruit blijkt, dat de opbrengst dit jaar min der is dan het vorige jaar. De wielrijders hebben reeds f 7.598.405 in het laatje gebracht. De raming over het heele jaar bedraagt f 7.500.000. Minister Oud kan dus over hen tevreden zijn. De opbrengst van de motorrijtuigenbelas ting is tot nu f 250.000 onder de raming, maar aangezien November en December voor deze belasting slechte maanden zijn. zal 't totaal resultaat nog wel meer tegenvallen. INVAL IN EEN SPEELHUIS. Woensdagavond omstreeks half twaalf is onder leiding van commissaris Hol een inval gedaan in een perceel aan den Godetiaweg te 's-Gravenha.ge Het vermoeden bestond, dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazard spel. Plet spelen zelf werd niet geconsta teerd, doch uit alles bleek, dat even te voren roulette was gespeeld.. Verschillende roulettes waren aanwezig, een groen laken, fiches, enz. werden achter een schrijfbureau gevonden. Behalve de hoofdbewoner en zijn echtgenoote waren dertien bezoekers aanwezig, onder wie twee vrouwen, die allen vrijwillig op verzoek van de politie het perceel verlieten, nadat zij hun namen hadden opgegeven. Wenschen en grieven van P. T. T.-personeel. Het aantal arbeidscontractanten. Woensdag kwam de bondsraad van den Cen- tralen Bond van Nederl. Post-. Telegraaf- en Telefoonpersoneel te Utrecht bijeen. Als voorzitter werd herkozen de heer A. Tepper uit Emmen en tot secretaris gekozen de heer C. L. Dekker uit Amsterdam, wegens reglementair aftreden van den heer H. "Ho- ving te 's-Gravenhage. Verschillende ingediende voorstellen van landelijke vakgroepen kwamen in behande ling. Hierbij bleek, dat veel onvoldaanheid en ontevredenheid bestaat over de wijze waarop aan de personeels verlangens wordt tegemoet gekomen. Bij het winstgevend bedrijf der P. T. T. zijn duizenden losse arbeidscontrac tanten werkzaam gesteld van wie velen reeds 15 20 en meer jaren op een vaste aanstelling wachten en waarvan er ook velen een volle of nagenoeg volle dagtaak verrichten. In plaats van vaste aanstellingen te vei*leenen, wordt echter het aantal losse krachten voort durend uitgebreid. De z.g. personeelszoom zoowel van kantoor- als bestellend personeel neemt steeds grootere afmetingen aan. Het capitulantenstelsel bedreigt voorts te vens de vooruitzichten van deze arbeidscon tractanten. omdat capitulanten reeds nu va catures gaan bezetten. Zulks werd in strijd geacht met toezeggingen van de regeering aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. Ook bevorderingen tot hoogeren rang heb ben bij P. T. T. in de laatste jaren slechts in een minimum aantal plaats. Over den arbeidsduur en de intensiteit der te verrichten werkzaamheden werd sterk ge- Een en ander werd in twee moties ter ken nis van de autoriteiten gebracht. Spellingbesluit ook voor de H. B. S. A. De Staatscourant van Woensdagavond be vat een Kon. Besluit, waarbij het nieuwe spel lingbesluit ook is voorgeschreven voor het eindexamen der hoogere burgerscholen a. K.L.M.-toestel naar Abessynië Door Fransch gezelschap gecharterd. Een week voor Kerstmis zal de Kwak, de Douglas DC 2 PH-AKQ van het Parijsche vliegveld Le Bourget starten op weg naar Abessynië. Een Fransch bankdirecteur heeft het K.L.M.-toestel gecharterd voor deze bij zondere vlucht, welke ongeveer een maand zal duren. Het gezelschap bestaat uit zes tou- rister. w.o. een filmoperateur, die de reis op den gevoeligen band zal vastleggen. De bemanning van de Kwak zal bestaan uit de heeren: J. J. E. Duimelaar, gezagvoerder. H. C. A. van Montfoort, tweede piloot. Chr. Biesheuvel, boordwerktuigkundige, en J. W. Hoogland, marconist. De vlucht, die 17 December van Parijs be gint, leidt langs de volgende luchtwegen: Pa rijs, Marseille. Rome, Athene. Rhodos. Alexandrië, Kaïro. Luxor. Assouan, Port. Soe dan, Massaoea, Assab, Djiboeti. Addis Abeba Asmara, Port Soedan, Wadi Haifa, Kaïro, Mersa. Matruh, Benghasi. Tripolis. Catania top Sicilië), Rome. Marseille. Parijs. De kwak zal op zijn terugweg misschien niet de oevers van den Nijl volgen, maar wellicht van Port Soedan over de golf van Akaba via Rhodos naar Rome terugvliegen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 19 November: Door ongeveer 60 hoofdbewoners van het Damrak te Amsterdam is tot den gemeenteraad een „dringend" verzoek gericht„dat een einde moge gemaakt worden aan den meer dan schandelijken toestand waarin het Damrak zich nu ruim 4 jaren bevindt. Daar er bij het dempen voor geen afvoer van hemel water is gezorgd, zeggen adressanten, „zoo is dat middenterrein des winters en Dij regenachtig weder een modderpoel, des zomers een zandwoestijn; voorts een speelplaats voor de lieve straatjeugd, die ruimschoots gebruik maakt van den altijd genoegzamen voorraad steenen, ten koste van de ruiten der omliggende huizen en de veiligheid der voorbijgan gers." Daar het Damrak, liggende in het midden en het drukste verkeer der stad, door ieder vreemdeling, de stad bezoe kende, moet worden gepasseerd, noemen adressanten het onbegrijpelijk dat, af gescheiden van den beursbouw, dat ter rein meer dan 4 jaren braak ligt." De Haagsche zedenzaak. Nadere mededeeling van minister Van Schaik. In een nota naar aanleiding van het verslag betreffende hoofdstuk 4 (Justitie) der Rijks- begrooting 1937, deelt de minister van justitie ten aanzien van de zaak-Rles het volgende mede.- Terwijl de minister moet blijven bij zijn standpunt, dat hij in dezen niet in bespreking van de zaak zelf kan treden, wil hij geen over wegend bezwaar maken om op de beide alge meen gehouden vragen alsnog het navolgende mede te deelen: De voorstelling van zaken, dat de geheele aanklacht tegen den in het verslag bedoelden verdachte steunde op de verklaring van een minderjarigen getuige, is onjuist, Er was tegen dezen verdachte verschillend ander belastend materiaal aanwezig. Voor wat de vraag be treft samenhangend met de betrouwbaarheid van dezen getuige, zij medegedeeeld. dat de politie van het eerste verhoor af rekening heeft gehouden met de omstandigheid, dat op grond van ook aan haar bekende feiten, ten aanzien van dezen getuige bijzondere omzich tigheid vereischt was. Drie maanden tegen chauffeur geëischt. Auto-ongeluk nabij Heiloo veroorzaakt. Op 24 Augustus van dit jaar veroorzaakte een chauffeur van een auto, welke een wil den passagiersdienst tusschen Leeuwarden en Haarlem onderhield, nabij Heiloo op den Rijksstraatweg een aanrijding met een met kinderen bezette autobus, doordat hij, in snelle vaart uit een file van voertuigen brak. Er werden verscheidene personen gekwetst. Woensdag stond de chauffeur, zékere A. P. uit Leeuwarden voor de Alkmaarsche rechtbank te dezer zake terecht. Hij zeide de autobus niet te hebben opgemerkt, door dat hij achter een anderen wagen reed. Vijf getuigen waren unaniem van meening, dat verdachte zeer roekeloos had gereden. Het O.M. eischte tegen verdachte een hechtenisstraf van drie maanden met ont zegging van rijbevoegdheid gedurende eeiï jaar. Arbeider onder kunstmest bedolven. Slachtoffer vrijwel op slag gedood. Woensdag is te Klazienaveen-Noord, waar de firma Beckering uit Musselkanaal een niet meer in werking zijnde kunstmestfa^ briek als opslagplaats gebruikt. een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige ge huwde arbeider W. G. uit Zandberg, gemeen te Odoorn, om het leven is gekomen. Een groep arbeiders van de firma Becke ring. die daartoe des morgens per autobus naar Klazienaveen was gekomen, was bezig met het los werken van een hard geworden partij kunstmest. Daarbij is plotseling een zwaar blok van deze kunstmest omlaag ge stort, G. kreeg het blok op het hoofd en overleed vrijwel onmiddellijk. Andere arbeiders, die ook waren getroffen, bleken er goed te zijn afgekomen. Slechts een van hen had verwondingen aan een been opgeloopen. Hij is ter plaatse verbonden, waarna hij mét de anderen is huiswaarts gekeerd. Kustvaartuig in moeilijkheden Hulp in de nabijheid. Schipper wil zijn schip niet verlaten. Het motorkustvaartuig „Prinses Juliana" bevindt zich op het Bornrif benoorden Ter schelling in nood. Het schip is eigendom van de reederij P. J. Balk te Groningen en meet 198 ton bruto en 131 ton netto reg. ton. De „Batavier 1" heeft Woensdag het schip bereikt en is in de nabijheid gebleven tot de uitgevaren reddingbooten van de Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij en de sleepboot „Holland" van de firme Doeksen te Terschelling bij het schip waren aangekomen. Nadat omstreeks tien uur de .Brandaris" en de „Holland" het in nood verkeerende schip hadden bereikt heeft de „Batavier 1" zijn reis voortgezet. De „Insulinde" is naar Oostma- horn teruggekeerd. De schipper en de bemanning wilden het schip niet verlaten, doch verzochten aan de ter assistentie uitgevaren schepen in de na bijheid te blijven. Er stond een Oost-Noord- Ooster storm en een holle zee. Men achtte waarschijnlijk, dat men het schip gaande zou kunnen houden, daar de reddingbooten sein den. dat er niets aan het schin mankeerde, doch dat het alleen slagzij maakte. De kapitein verzocht alleen zijn vrouw en kinderen van boord te halen. Deze zijn aan boord van de „Brandaris" overgegaan,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5