Iteti&apde Guls Modelboekje DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 H A A R r E M'S DA'GBESD 10 MAANDAG. Hutspot met klapstuk. Koffievla. DINSDAG. Brusselsch Lof met harde eieren en boter. Warme beschuitpudding met schuimsaus. WOENSDAG. Vermicellisoep. Gevulde tomaten met gehakt. Aardappelen. Aardappelen. DONDERDAG. Haché van soepvleesch. Roode kool. Aardappelen. Vruchten. VRIJDAG. Gebakken visphfilets. Bietensla. Aardappelen. Rij.st met appelen. (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG. Zuurkool met spek. Aardappelpurée HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. ZONDAG. Garnalen in schelpen. Rolpens. Appelmoes. Aardappelen. Bessenvla met room. ONZE KNIPPATRONEN Zwart is een kleur, die altijd in de mode is geweest en ook wel altijd in de mode zal blijven. Hierbij ziet u bijvoorbeeld: Links: een japon van zwarte wollen of zij den stof met een wit kraagje, dat aan de zij kanten wordt gesloten door middel van en kele knoopjes. De mouwen blousen sterk over en sluiten strak om den pols. Midden: een japon van wollen stof, gegar neerd met glanzende zijde, welke over de leng te van de geheele japon loopt en aan den hals een strik vormt. De mouwen zijn strak om den arm; om den pols loopt een strikje van zwarte zijde. Rechts: japon van zwarte zijde; het voor stuk is opgenomen. De mouwen zijn dezelfde als die van de linksche japon. VANAF HEDEN I VAN AMERONGEN's DAMES HOEDEN MAGAZIJNEN ANEGANG 24 FRANKESTR. 3-5 (Adv. Ingez. Med.) MIDDELTJES TEGEN SLAPELOOSHEID Een bekend Engelsch zenuwarts verklaarde onlangs tijdens een voordracht dat men sla peloosheid het best kon bestrijden door ze kere gewoonten op te geven, die men zich heeft aangewend bij het naar bed gaan. De meeste menschen ontwikkelen zulke gewoon ten onwillekeurig. De manier, waarop men zich kleedt, de houdinge welke men in bed aanneemt, de inhoud van de boeken, met wier hulp men zich in slaap leest dit alles be hoort tot de gewoonten waarover het hier gaat. Nu is het beste middel tegen slapeloos heid: deze aanwendsels door andere te ver vangen, die veel heilzamer werken. Dikwijls is het voldoende om het bed in een anderen stand of op een andere plaats te zetten; in ernstige gevallen is het echter aan te bevelen in een andere kamer te gaan slapen. Een warm bad, een kopje lauwe melk e.d. doen dikwijls wonderen. Men moet in die kamer gaan slapen waar men het minst last heeft van storende geluiden. Het gemakkelijkst kan men overigens deze geluiden verwijderd hou den door watjes in de ooren te stoppen. Wat jes sluiten namelijk de ooren geheel af van alle geluiden. In ieder geval moet men geen slaappoe ders of -tabletten innemen, voordat men op allerlei manieren heeft geprobeerd zonder deze dingen in slaap te kunnen komen. Chemische slaapmiddelen immers, worden spoedig een gewoonte, die slecht voor 't hart is, terwijl de kleine kunstgrepen, welke men zich aanwent voor het naar bed gaan, absoluut ongevaar lijk zijn voor de gezondheid, ja, deze zelfs bevorderen. Men mag trouwens ook alleen slaappoeders of -tabletten gebruiken op advies van een dokter. November, Bessenmaand Misschien zult u op dezen titel tegen heb ben, dat niet uitsluitend in November bessen aan de struiken zitten. Als u echter deze op merking maakt, bezit u zelf beslist geen bes dragers in den tuin- of geen vogels. Novem ber. en dikwijls nog maar alleen de eerste helft, is bessentijd en daarna is het afgeloo- pen, of beter afgegeten. Want wat doe je, als een merelpaar je prachtige volle trossen vuurdoorn-bessen ont dekt? Iedere kweeker zal u adviseeren: span zwarte draden, hoe meer hoe heter, kris-kras over de takken. De vogels zien de draden niet, raken er in verward en schrikken ervan.Het is echter een feit dat stadsvogels zich aan passen. De merels zijn daar al zoo ver in, dat ze, voor de zwarte draden hun poot niet om draaien. Dus moest een krachtiger middel toe gepast worden. Een net: geen succes. Kippen gaas evenmin. Net èn gaas hielpen ook al niet. Het slot is geweest, dat binnen de week geen bes meer is overgebleven en misschien zou het eenige geweest zijn de poes erbij te zetten. Maar dat doe je als vogelliefhebber óók weer niet. November is dus werkelijk bessentijd en het is wel een aardig, te zien hoe geweldige veel verscheidenheid er in besdragende gewassen bestaat. Vroeger hoorde men alleen maar van hulst en sneeuwbes. Tegenwoordig is de keus heel v/at grooter. We kunnen allereerst een verdeeling maken in groenblijvende en blad verliezende heesters. Onder de groenblijvende besdragers zijn er alllerlei.. Berberissen met mooie vruchten. B. verruculosa b.v. heeft in het voorjaar gele bloemen, 's winters purpere vruchtjes; B. Gaignepainii heeft blauwpaarse bessen. Maar de meeste besdragers vinden we on der de Cotoneasters. Daar is C. aldenhamensis met roode bessen, echter voor de meeste tui nen een te sterke groeier; C. microphylla met karmijnroode vruchten en C. pyrenaica. die tegenwoordig microphyilla glacialis wordt ge noemd en een kruipend heestertje is, met blauwgroen blad en de mooiste roode bessen Wanneer men wil weten of kleuren wasch- echt zijn. wrijft men met een nat plekje van een handdoek even over de kleur. Wanneer dezen op den handdoek afgeeft, is zij niet waschecht. Men moet dan in het weekwater een weinig azijn doen; hierdoor wordt de kleur „vastgelegd" Het goed moet, na even te zijn geweekt, vlug worden gewasschen en daarna nagespoeld worden in water, waar ook weer wat azijn is bijgevoegd. No. 751: jeugdige japon van moderne, ge nopte wollen stof. De gameering bestaat uit een kx-aag met opstaand boordje van wft piqué. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 cexxtimeter breedte. Dit patroon is alleen te verkrijgen in maat 42; bovenwijdte: 96 cen timeter; taillewijdte 74 centimeter; heup wijdte 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs 30 ct. per stuk. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Gelieve verder uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze andei-s niet door ons geaccepteerd worden. Bovenstaande pati-onen worden ook naar maat geleverd. Prijs wordt dan 70 ct. per stuk. We leveren niet alleen patronen van de hier afgebeelde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een af beelding of een schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze maat- patroneix zijn: Mantel 85 ct.. japon 70 ct., lingerie en kinderkleeding 45 ct., blouse 40 ct. en rok 3§ ct. per stuk. v MEISJESKLEEDING Een smaakvol gekleede vrouw zijn, dat is een criterium dat velen van ons maar wat graag zouden hebben, dat niet samenhangt met onze portemonnaie smaakvol" namelijk hier niet te verwarren met „modieus" maar dat een aangeboren talent is, dat wel tot zekere hoogte ontwikkeld kan wox'den, maar waarvan toch eerst een begin aanwezig moet zijn. Een tweede talent is echter, dat waarmee men kleine en groote meisjes aardig weet te kleeden, een talent dat soms met het eerste niets uitstaande heeft en dat toch van niet minder waarde is. Kijk maar eens om u heen, hoe vaak ge beurt het niet, dat een jonge moeder voor zichzelf met geringe middelen smaakvolle kleeding weet uit te kiezen terwijl haar ver beeldingskracht niet ver genoeg gaat, om van haar kleine meisje meer te maken dan een copie van zichzelf, dus een dametje in minia tuur. Maar dat is allerminst de bedoeling wan neer er passende kleeding voor het kind gekozen moet worden: meisjeskleeding heeft een eigen karakter, het vraagt een heel andere snit dan voor de volwassen meisjes of vrouwen, het wil andei'e stoffen, andere garneering, en toch is het onderhevig aan de heerschende vrouwenmode. Dit laatste maakt het natuur lijk dubbel moeilijk om passende en aardige kleeding voor meisjes uit te zoeken; het on dergaat den invloed der mode voor de vol wassenen, maar toch moet het daarvan veel als te onkinderlijk, te ouwelijk, laten vallen. Voor de allerkleinsten is de keuze niet zoo moeilijk: gebreide kleertjes in lichte kleuren staan baby altijd goed en wanneer zij loopen kunnen de kleuren wat heller worden hoewel zij toch altijd van een echt kinderlijke nuance moeten blijven. Voor de schoolgaande meisjes wordt het al dadelijk veel moeilijker; er zijn moeders, die zich altijd maar aan de gladde schouder stukjes, het aangerimpelde rokje en het ronde witte kraagje blijven houden omdat dit nu eenmaal een erkend goed kindermodelletje is. Maar het is daarbij dan toch ook op den duur wel erg eentonig! Grooter probleem is direct de feestjurk, die een belangrijke rol speelt en die de meeste kleine meisjes het aller-allerliefst in glimmen de zij willen hebben. Moeder moet zich wape nen tegen het gebedel om een glimmend zijden jurkje het toppunt van pracht en feestelijk heid, maar laat zij haar hart toch maar ver harden als het mogelijk is, want het resultaat is zeker omgekeerd evenredig aan de hemel hoog gespannen verwachtingen. Ook harde kleuren zijn uit den booze: een fijne wollen stof in zeegroen of lichtblauw, desnoods heel soepel vallende wpl met zij of alleen zij, en dan vooral dof, in rose, zacht geel (als het kind donker is) of zachti-ood, zullen een veel beter resultaat hebben dan de feestjurk van groote-dames-crêpe satin. Grootere meisjes hebben weer andere eischen, zij beginnen ook zelf een woordje mee te spre ken, en omdat zij graag groot willen schijnen, is dat woordje niet altijd in de lijn van haar nog kinderlijken leeftijd. Konden zij tot nu toe met mutsen toe, binnenkort komen de hoeden aan de orde en de „echte" kindermantels, niet meer het leuke blauwe jekkertje met het Baskische mutsje. Maar daarmee is, naast de feestjurk die niet minder problematisch is geworden, een nieuwe moeilijkheid gerezen: hoed en mantel. Om te beginnen geen bont op het manteltje voor onze twaalfjarige dochter, en geen coquet hoog dameshoedje maar een eenvoudig mo del wintermantel in een frissche kleur, open en gesloten te dragen, en een kindei-lijke hoed met smallcn rand in dezelfde kleur, passend bij den mantel. En dan juist geen lichtgroen of lichtblauw, maar een steviger kleur, die er tegen kan. dat er dagelijks in naar school wordt gefietst. Tien tegen een dat binnenkort een echte lange avondjurk nu ook op de proppen moet komen: laat moeder met tact probeeren, deze zoo kinderlijk mogelijk te houden, weinig op vallend en zonder eenig décolleté, en laat zij dan bij zichzelf maar denken wanneer zij haar trotsche dochtertje in het „avond toilet" ziet: mooi is het niet, zoo'n lange- WANDELSCHOENTJE RECEPTEN BESSENVLA MET ROOM. Breng bessensap aan den kook met wat an der donker sap zoo mogelijk, zooals frambo- zensap. boschbessensap en dergelijke en een scheutje water. Roer er suiker door naar smaaK. bind het met wat aardappelmeel niet te dik, en laat het geheel afkoelen. Giet het in en vlakom en garneer het gerecht met slag room waardoor wat suiker is geklopt. Dit ge recht kan in den tijd van het jaar ook van versche vruchten worden bereid, maar dan moet het worden gezeefd. WARME BESCHUITPUDDING MET SCHUIM SAUS. 10 beschuiten. 2 eieren. Va L. melk. 50 gr. boter. 50 gr. krenten. 50 gr. rozijnen. 50 gr. suiker. Geraspte schil van een V2 citroen of si naasappel. Klop de eiei-en met de suiker en een snip pertje zout, totdat het een schuimige massa is. Voeg er dan de melk aan toe, het smaakje en de mélange. Leg de gesmeerde beschuiten in de saus te weeken, wrijf ze fijn en vul de beboterde en met paneermeel bestrooide warme puddingvorm met dit mengsel. Kook de pudding in waterbad gedurende een uur. Voor de schuimsaus is noodig: 2 eieren. 1V2 a 2 dX. vloeistof. Ongeveer een half ons suiker, naar gelang van de zuurheid van de vloeistof. Hiervoor kan genomen worden: citroensap met water; bessensap met water; half rhum, half water; 3/4 wijn, 1/4 water; 3/4 Madera, 1/4 water. Klop de heele eieren met de suiker in een pannetje, roer er de vloeistof door, maar denk vooral om het gevaar van schiften. Ver warm de saus dan langzaam, steeds goed roerende. Is de saus gebonden, neemt ze dan van het vuur en klop met een eierklopper zoo lang tot de saus schuimig en wat afgekoeld is. No. 749: japon voor dames van middel baren leeftijd. Het model is zeer slank af- kleedend. Een vest van kant en klokkend val lende revers, die aan de onderzijde door gestikt zijn, vormen de garneering. Be noodigd materiaal: 4.50 meter van 100 centi meter breedte. Dit patroon is te verkrijgen in maat 50; bovenwijdte: 120 centimeter* taillewijdte: 86 centimeter; heupwijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon: 30 ct. per stuk. armen-en-beenen-kind zonder model maar laat zij het vooral niet zeggen! En tenslotte mag moeder dan voor de groote dochter van zeventien jaar alleen nog maar van advies dienen. „Alleen nog maar" toch kunnen die goede raadgevingen, met veel tact aangeboden, enorm veel invloed op de keuze in kleeding van dochterlief hebben. En het begint dan toch ook langzamerhand tijd te worden dat het meisje naar eigen smaak haar kleeding bepaalt. Met schade en schande wijs geworden is moeder tenslotte toch ook. Wie zich uiterst onzeker voelt ten opzichte van haar groote of kleine dochter, kan zich natuurlijk in een vertrouwden winkel laten raden, en voor wie het zelf willen maken, zijn er nog de modetijdschriften. Bedenk dan echter altijd, dat de Engelschen heel wat meer slag hebben om hun kinderen „kinderlijk" te kleeden dan de Franschen: wie een Fransch modetijdschrift dooi'bladert, waarin ook meisjeskleeding staat afgebeeld, vindt daarin miniatuurvrouwtjes in damesja- ponnetjes. damesmanteltjes, dameshoedjes, handtaschjes en glacé handschoenen. Waaruit ook alweer blijkt, dat toonaangever voor de damesmode zijn, niet beteekerxt het ook te zijn voor onze meisjes. E. E. J.^P. BEZORGDE MOEDERS 's Zomers geen zon 's Winters geen zon Laat Uw kinderen HOOGTEZON geven in het: GEZONDH.-SCHOONH.-INSTITUUT C. VINKKRIJGSMAN, Gedipl. Verpl. Huid-, Schoonh.-Specialiste. WAGENWEG 2 A rood TELEF. 15694 (Adv. Ingez. Med.) Het zwarte schoentje, dat hier bij afgebeeld staat, heeft een bi-eeden riem en een aardigen gesp. Het is een prettige wandelschoen, daar de hak niet ei'g hoog is, en het model den voet goed omsluit. BEDSOKKEN Voor de lezeres, die graag een patroon voor beclsokken wilde hebben, staat hier een aardig modelletje. Er is noodig 3 x 50 gr. dikke wol (Pierrot wol) en 2 pennen no. 4]/2- Zet op 50 st. en brei recht, tot er 18 rib bels zijn. Aan weerszijden 10 st. afkanten en de overige 30 st. verder opbreien, tot de heele lap 30 ribbels lang is. Vervolgens de teen breien: 1 pen: 8 r. mind. 8 r. mind. 8 r. mind. 1 pen recht. 1 pen: 7 r. mind. 7 r. mind. 7 r. mind. 1 pen: recht. 1 pen: 6 r. mind. 6 r. mind. 6 r. mind. Op deze wijze voortgaan met afminderen tot er 18 st. over zijn. Deze worden afgekant. Nu de lap dubbelleven en de teen. de boven- en achterkant s»n elkaar naaien. Het afgekante gedeelte is de omslag. Dit wordt met een schulp als volgt omgehaakt. 1 vaste, 1 stokje, 1 dubbel stokje, 1 stokje, 1 vastet, enz. Als u nu nog een koordje haakt, en dit door de sok rijgt, zullen de sokken lekker warm om de enkels sluiten. Bijgaande sok is voor schoenmaat 39. Sp, Th.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8