De Landverrader Prof. dr. L. Broekema, oud-hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, wiens onderzoekingen zich bijzonder op het gebied der veredeling van landbouwgewassen bewogen, is op 86-jarigen leeftijd overleden Minister-president dr. H. Colijn strooit bloemen op het graf van den heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname, wiens stoffelijk overschot Woensdag te 's Gravenhage ter aarde besteld werd De burgeroorlog in Spanje. Een frissche dronk na den hardnekkigen Ter gelegenheid van het 5e lustrum van Unitas Studiosorum Rheno Trajectina strijd, waarbij generaal Franco's troepen de stad Navalcarneros te Utrecht, werd Woensdagavond aan den rector magnificus, prof. Ringers, wisten te veroveren een serenade bij fakkellicht gebracht Een groep uit den optocht De vroegere trein-veerboot van Enkhuizen naar Stavoren, wordt thans te Zaltbommel bij de Scheepsbouw Mij. Meyer Co. omgebouwd tot een zeewaardig passagiersschip voor rekening van een buitenlandsche regeering. Het demonteeren der rails Hr. Ms. O. 16, aan boord waarvan prof. dr. F. A. Vening Meinesz van 11 Januari tot 17 Maart e.k. een nieuwen tocht zal maken voor onderzoekingen op den Atlantischen Oceaan, ligt thans te Nieuwediep, om gereed te worden gemaakt voor de reis De bescherming van Londen. Luchtafweergeschut in stelling in de onmiddellijke omgeving der Engel- sche hoofdstad tijdens de nachtelijke oefeningen, welke deze week werden gehouden De ontploffingsramp te St. Chamas nabij Marseille. Een overzicht van de door de explosie verwoeste gebouwen, waar tientallen slachtoffers den dood vonden FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 4) Wat zal tante blij zijn als er Iedere drie maanden wat extra geld komt. Dan moeten we hier zéker niet blijven wonen. Een paar straten verder staat zoo'n leuke étage leeg. Die zal niet zoo duur zijn ook. Als ze daar konden heentrekken. Wat een weelde, een kamer aan den straatkant te hebben. Of misschien zouden ze ook in dit huis een paar andere kamers kunnen zoeken. Hier was het goedkoop wonen. En ze kon zichzelf nog eens iets nieuws koopen. Het werd hoog tijd dat ze zich een nieuwe jurk maakte. Deze was aardig. (Gladys bekeek zich met voldoening in den spiegel), maar ze had haar besten tijd toch gehad. Voor den zomer mocht ze heusch wel iets hebben. Ze had in een van de groote warenhuizen al iets naar haar smaak gezien en niet duur. Misschien kon er nog wel een extra jurk van blauwe voile af. Ze kreeg opeens echten zin om zich allerlei mooie en aardige spullen aan te schaffen. Hoeveel gezelliger zou ze de kamers die ze met tante bewoonde, kunnen maken, als ze maar de beschikking over wat geld zou hebben. Stel je voor, dat ze vijf pond in de maand extra zouden uitbetaald krijgen. Daar konden ze misschien van den zomer wel een week voor naar een goedkoope badplaats gaan. Dat zou tante goed doen. Die mocht ook wel eens iets hebben. Klagen hoorde je haar niet, maar je kon maar al te dikwijls aan haar merken, dat dit bestaan met zijn geldzorgen van iederen dag haar lang niet gemakkelijk viel. Qp die manier zou ook wat meer kunnen vergoeden al de zorgen, waarmede tante haar van 't zevende jaar af omgeven had. Tante Clare nog eens een mooien, zorge- loozen ouden dag kunnen bezorgen, dat zou wel tien bezoeken aan een notaris waard zijn. Toen waren haar gedachten weer op het punt van uitgang gekomen. Wat zou de man haar toch te vertellen hebben? Het was al middernacht. Gladys besloot te gaan slapen. Maar toen ze in bed lag, duurde het lang voor de slaap over haar kwam. En toen het eenmaal zoover was, droomde ze onrustig van een notaris, die portretten van haar vader had verzameld, maar het waren geen portretten van hem, het waren foto's van den chef-binnenland en er was er een bij van den heer, die haar vanmiddag gevraagd had mee te rijden in zijn auto, en Mary Brown lachte haar uit, en tante Clare weende, en zij zelf ging met den notaris, die een heele lange, blonde man was, een nieuw huis zoeken. In de def tige buurt, waar hij woonde, en, en, en Den volgenden morgen werd Gladys wak ker, zoo kalm en frisch, alsof er niets was gebeurd en alsof haar vandaag niets bijzon ders te wachtend stond. TWEEDE HOOFDSTUK. Ik wensch je het beste vandaag, had tante Clare gezegd, toen Gladys met haar klein koffertje in de hand den dagelijkschen weg naar kantoor wilde gaan. Gladys had enkel maar geknikt, ze voelde geen lust om weer eens opnieuw een gesprek te beginnen, waarvan ze van te voren wist, dat het haar niets wijzer zou maken. Af wachten was op het oogenblik het eenige wat ze doen kon en daarbij moest ze pro- beeren zoo kalm mogelijk te blijven, want meer dan ooit zou het er vandaag op aan komen te zorgen, dat de zenuwen haar jyet de baas werden, Maar daar was ze nogal gerust op. Het weer was plotseling omgeslagen en in tegenstelling met den vorigen dag was de lucht heider en de temperatuur zorgde er voor, dat de menschen de hoop op den zo mer nog niet opgaven. Alles leek veel vroo- lijker en toen Gladys dan ookaan het groo te krantengebouw aankwam was ze in de opgewekste stemming. Met de lift ging ze naar de vierde verdie ping, waar de lokalen van de redactie bin nenland waren gevestigd. Eerst hing ze haar goed in de garderobe, maakte haar toilet nog even ln orde en trad toen met een vriende lijk „goede morgen" de hooge, goed verlichte zaal in. Alleen Mary Brown en de Jongste verslag gever waren aanwezig. Deze laatste bromde een onverstaanbaar antwoord en schreef weer verder aan zijn verslag van een brand, die ln den afgeloopen nacht in het Zuidelijke deel van Londen had gewoed. Mary daarentegen hield met haar werk op en begroette haar vriendin recht, hartelijk. Ze wilde juist eens vertellen, hoe het kwam, dat ze gisteravond niet gekomen was, hoewel ze het zich toch vast had voorgenomen, toen Gladys haar vóór was en zonder iets te zeg gen den blief .van den notaris op de lesse naar van Mary neerlegde. Wat denk je er van, Mary? vroeg Gladys toen haar vriendin het korte briefje gelezen en nog eens herlezen had. Wat ik er van denk? Nu eigenlijk niets, om het je eerlijk te zeggen. Ik heb dien naam Branton wel eens gehoord of gelezen, maar jij, heb jij zelf wel eens iets met den notaris uit te staan gehad? Neen, antwoordde Gladys openhartig, ik zelf niet, maar ik weet dat mijn vader be trekkingen met hem onderhield. Maar waar voor hij me noodig kan hebben, vermoed ik in de verste verte niet. Tante Clare is bang, dat het niet veel goeds zal zijn, maar waar om ze dat denkt, weet ze niet. Nu ik zou me maar niet bezorgd ma ken, raadde Mary, aan. Je zult zien* dat het heele geval niet veel te beteekenen heeft. De dagtaak van Gladys was begonnen. De „London News" was een blad, dat niet een bepaald gunstige reputatie bezat. Het was belust op schandaaltjes, vooral, wan neer die zich voordeden in de toonaangeven de leringen der hoofdstad. Dan werd zoo'n geval aan alle kanten uitgebuit, het geheel nog wat aangedikt en vervolgens geplaatst op een in het oogloopende plaats in de krant, zoodat het publiek weer iets had „om van te smullen". Evenzoo ging het met sommige rechtbankzaken. Als het maar sensatie-copy was, dan was de „London News" er heel vlug bij om zijn lezers het verhaal zoo uitvoerig mogelijk op te disschen. Het stuitte Gladys vaak tegen te borst om, zij het dan ook op zeer bescheiden wijze, aan deze krant mede te werken en meer dan eens had ze, terwijl ze weer een of ander duister zaakje aan het overtikken was, de neiging gevoeld om het werk er bij neer te gooien en haar ontslag op staanden voet te nemen. Tot heden echter was ze er in ge slaagd, dit voornemen to onderdrukken. Ze begreep immers wat de gevolgen er van zou den zijn: broodeloosheid en totale armoede voor tante Clare en voor zichzelf. En ze wist maar al te goed, dat behoorlijk betaalde be trekkingen zooals zij ei- toch een had, zeld zaam waren. Nu en dan solliciteerde ze wel eens naar een soortgelijke plaats als ze nu bekleedde, maar tot nu toe zonder goed ge volg. Overigens had ze veel plezier in haar werk. Langzamerhand kwamen nu ook de an dere redacteuren binnen. Er werd gewerkt in een gejaagd tempo. Een krant redigeeren is nu eenmaal een werk, waarbij de minuut een groote, soms de allesoverheerschende rol speelt. Wanneer men het krantenbedrijf niet kent, is het moeilijk aan de hardheid van deze waarheid te gelooven. Maar zij, die er ondervinding van hebben, zullen het bevestigen. Ook Gladys wist, dat een oogenblik talmen de fataalste gevolgen kon hebben. Wanneer zij niet zorgde, dat de geschreven stukken, die haar werden toevertrouwd, zoo snel moge lijk op de zetterij werden bezorgd, waren de zetters niet op tijd klaar met hun werk en het gevolg daarvan was weer dat het druk ken van de krant niet op tijd kon beginnen en dit had weer tot resultaat, dat de bladen, te laat uit de rotatiepersen werden gewor pen, dat de trein werd gemist, dat de abon- né's buiten de stad hun krant niet, of veel te laat ontvingen, dat de lezers in Londen op hun beurt tevergeefs naar de brievenbus liepen Juist omdat iedereen in een kranten gebouw van dit alles is doordrongen, doet ieder zijn best om te zorgen, dat alle scha kels In het bedrijf op tijd in elkaar grijpen en iederen dag opnieuw is het dan ook een voldoening als alles behoorlijk is gereed ge komen, zoodat men eenige oogenblikken heeft om op verhaal te komen en krachten te verzamelen voor het volgende ochtend blad. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de arbeid aan een krant en vooral die, welke door de redacteuren wordt verricht, onder „hoogdruk" moet geschieden. Den heelen dag is het een leven in spanning, om te zorgen, dat alle berichten, die binnenkomen, behoor lijk worden verwerkt, dat geen nieuws van eenig belang onvermeld blijft, dat de berich ten, die op^het laatste oogenblik voor het afdrukken van het blad nog binnenloopen, nog worden opgenomen en alles moet zóó ge schieden, dat de lezers die meestal geen be grip hebben van de zorgen van een journa list, 's avonds met voldoening, hun blad van de eerste tot de laatste pagina uitspellen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9