Cremolda H.D« VERTELLING VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD S De Stratosfeer. Lezing te Haarlem. Wanneer men zich in de atmosfeer naar boven begeeft, dan zijn twee van de meest opvallende verschijnselen: le De luchtdruk wordt steeds minder; 2e. De temperatuur neemt gestadig af. Dat de luchtdruk steeds minder wordt, is begrijpelijk; hoe hooger men nl. komt, des te geringer wordt de druk, omdat een kleinere luchtmassa er van boven op drukt. Op een hoogte van 6 K.M. is de luchtdruk de helft, op 18 K.M. 1/10 van die op aarde, en voor el ke verdere stijging van 18 K.M. wordt dit weer 10 maal kleiner. De dampkring heeft dus geen vaste grens en gaat onmerkbaar in de leege wereldruimte over. Wel kunnen we echter nog op groote hoogte iets van de aan wezigheid van den dampkring merken, b.v. door de „lichtende nachtwolken", op 70 tot 80 KM. hoogte, de vallende sterren en de sche mering. Betreffende de temperatuursdaling dacht men vroeger, dat dit steeds zou doorgaan, lioe hooger men kwam. In 1902 werd echter met behulp van registreerballons door den Franscïraiah Teisserenc de Bert en den Duit- scher Assmann, onafhankelijk van elkaar, ontdekt, dat op een hoogte van ongeveer 11 K.M. aan deze daling een einde komt. Ja, men vond zelfs, dat de temperatuur weer gaat stij gen. Een bevredigende verklaring werd hier echter spoedig voor gevonden, waarbij vooral de Münchener physicus Emden belangrijk werk heeft gedaan. Men neemt nl. aan. dat de lucht op een bepaalde hoogte in stralings- evenwicht moet verkeeren, omdat de tempera tuur daar een constante waarde krijgt, door dat de invloeden van de straling der aarde en der zon, en van de wijze waarop deze dooi de lucht geabsorbeerd worden, elkaar in even wicht houden. Reeds spoedig bleek, dat deze z.g. inversielaag in meer dan één opzicht een scheidingsvlak vormt. Op voorstel van Teisserenc de Bort werd het gedeelte van den dampkring tot deze laag. die behoudens geringe schommelingen, voor onze breedte op 11 K.M. ligt de troposfeer ge noemd, het gedeelte daarboven de stratosfeer. In de meteorologie hebben we echter slechts met de troposfeer te maken, hier is immer onrust; de ongelijke verwarming van land en zee. van landstreken van verschillende ge steldheid. enz. Dit alles houdt voortdurend de luchtmassa's in beweging. Practisch bevindt zich verder bijna alle waterdamp in dit gebied, zoodat wolkenvor ming bijna geheel hier optreedt. Slechts Cir rus en Cirrostratus (windveeren en wind streepent komen soms tot op 13 K.M. voor. We kunnen dus wel zeggen, dat in de tro posfeer ook het weer „gemaakt" wordt, of schoon de stratosfeer toch nog wel eenigen invloed daarop heeft. Doch in' de stratosfeer hebben we geen „weer" meer, hier geen wol ken, geen verticale luchtbeweging, geen tem peratuurverschil op groote hoogte in de stra tosfeer, nl. een Oostenwind; door den grooten afstand tot de aarde blijft de lucht blijkbaar achter bij de aardrotatie. Dr H. G. Cannegieter, adjunct-directeur van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt, zal op Vrijdag 27 November a.s., te 20.15 uur, in het gebouw Ged. Oude Gracht 104, voor de leden van den Haarl. Weer- en Ster- rek.- Kring een lezing houden over:. „Het on derzoek der hoogere luchtlagen te land en ter zee geschiedenis en toekomst". Ongetwijfeld zal hij daarbij ook interessante dingen ver tellen over zijn onderzoekingen met z.g. radio sondes op de Azoren en de Atlantischen Oceaan in Juli van dit jaar. Belangstellenden zijn welkom. Protestvergadering tegen den opstand in Spanje. Belegd door het Comité van Actie tegen Terreur. JAARFEEST „RAVOWISO". De buurtvereeniging „Ravowiso" houdt op Dinsdag 24 November in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond haar jaarfeest. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936. Progr. I, Hilversum I (Huizen). Progr. II, Hilversum II. Progr. III. 8.05 Parijs Radio. Gymnastiekles. 8.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 9.05 Keu len Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandbe- richten. 9.20 Keulen. Urn 24 Stunden, schets v. W. Ehmer. 9.50 Keulen Voor de kleintjes. 10.20 Keueln. Richard Heinemever: Was ist los im Sport? 11.20 Keulen. Populair concert mjn.v. het trompetcorps van het 35 Reg. Art. o.l.v. Kiedaisch. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.35 Keulen. Gramo foonmuziek. 2.35 Fransch Brussel. Max Alexys en zijn orkest. 3.05 Fransch Brussel. Gramo foonmuziek. 3.20 Keulen. Populair concert m. m.v. Het West-Duitsche Kamerorkest o.l.v. Hermann Hagestedt. 5.20 Keulen. Program- manieuws. 5.25 Keulen. Populair concert door het kamerkwintet. 6.20 Londen Regional. B B. C. Northern orkest o.l.v. T. H. Morrison 7.20 Diversen. 7.30 Weenen. Een Omroeppotpourri door Dr. Lofrhar Riedinger o.l.v. Josef Holzer. 9.00 Rome. Vervolg Aida, opera van Verdi. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Vlaamsch Brussel. Tijdsein, Gra mofoonmuziek. 8.30 Vlaamsch Brussel. Kro niek van den dag. 8.40 Vlaamsch Brussel. Gra- mofoonmuziek.8.45 Vlaamsch Brussel. Gespro ken dagblad v. h. N. I. R. 9.00 Vlaamsch Brus sel. Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Green wich. Weerbericht, 11.05 Londen Regional. B. B. C. Northern orkest o.l.v. Alfred Barker. 11.20 Droitwich. Orgelconcert door Henry CIX)udson. 12.10 Droitwich. Het MacNaghton Strijkkwartet. 12.50 Droitwich. Het Lansbury Sextet. 1.20 Droitwich. Gramofoonmuziek. 2.20 Droitwich. Visscherijberichten. 2.25 Droitwich. Coventry Hippodrome Orkest o.l.v. William Pethers. 3.20 Droitwich Orgelconcert door H. Cleaver. 3.50 Droitwich. Pianorecital door He len Parkin. 4,20 Dritwich. Eric Gillet: The Mill on the Floss, 4.35 Droitwich. B.B.C. Schotsch orkest o.l.v. Guy War-rack. 5.35 Droitwich. Pe ter Yorke met zijn orkest .6.20 Diversen. 7.05 Droitwich. Al Colling met zijn dansorkest. 7.50 Droitwich, In Town to-night. 8.20 Droitwich. The strange adventures of Mr. Penny. 8.35 Droitwich B.B.C. Theater orkest o.l.v. Jean Gilbert en Harold Lowe. 9.30 Diversen. 9.40 Droitwich. Music Hall. 10.45 Londen Regional. Henry Hall's Hour. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatcnconcert: zang ensembles en wals muziek. 1. Waltz Medley, 2 vleugels. 2. Heebie Jeebies, Boswell Sisters. 3. Geschichten aus dem Wienerwald. Berl. Lehrer Ges. Verein. 4. Uns geht's immer fabelhaft, Humoresk Melo- dio.s. 5. Hofballtanze, Wiener Bohème orkest. 6. Tiger Rag. Mills Brothers. 7. My future just passed, Boswell Sisters. 8. Donausagen, Wiener Bohème-,orkest. 9. I heard. Mills Brothers. 10. V/ea:i:r Mad'len. Wiener Bohème orkest. 11. D:""'n Boswell Sisters. 12. El Turia, Wiener B/néme orkest. 13. Some of these days, Mills Brothers. 14. Wir Ziehen durch die Heimat, Humoresk Melodios. 15. Destiny, Edith Lo- rand. 16. Alexanders Ragtime Band, Boswell I Sisters. 17. Traum Walzer, Edith Lorand. 8.00 12.00 Diversen. J In het gebouw van den Protestantenbond is gisteravond een openbare protestvergadering gehouden onder de leuze „Spanje, de ongeluk kige, door het fascisme verraden natie". De bijeenkomst was georganiseerd door het Co mité van Actie tegen Terreur. De voorzitter, de heer L. v. d. Putte, deelde mede, dat na de ordeverstoring tijdens een vergadering in Utrecht, een comité van actie is opgericht, teneinde dergelijke daden van terreur te voorkomen. Zooveel mogelijk zijn dezelfde sprekers uitgenoodigd als te Utrecht zouden optreden. De eerste spreker was Mr. S. de Jong, die allereerst in scherpe bewoordingen de ï'elletjes tijdens de Dageraadvergadering te Utrecht laakte. Het is goed, dat wij nauwkeurig weten, wat zich in Spanje werkelijk afspeelt, aldus ver volgde de spreker. Daartoe ging hij in 't kort de Spaansche geschiedenis na, die een aan eenschakeling van xevolutiepogingen tegen de zeer kleine bezittende klasse is. Thans trach ten de fascistische groepen in Spanje de laat ste resten van deze onrechtvaardige maat schappij te beschermen tegen de opkomst der nieuwe wereld. In een ongekende eenheid kee- ren zeer uiteenloopende groepen zich tegen dezen fascistischen opstand. De situatie voor de regeering is thans moeilijk, doch niet ho peloos, aldus mr. de Jong. Ook al zal Madrid vallen, dan zijn nog zeer belangrijke deelen van het land vrij van het fascisme. De vraag is nu: „Wat moeten wij doen voor Spanje?", zoo zette spr. zijn rede voort. Wij kunnen geldelijken steun geven, maar vooral kunnen wij de waarheid over Spanje verbrei den en aantoonen dat de wettige regeering daar het recht aan haar kant heeft. De heer Albert de Jong voerde als tweede spreker het woord. Het Spaansche volk voert met verbeten heldhaftigheid den strijd tegen het fascisme, aldus spr.. omdat het weet wat dictatuur en onderdrukking beteekenen. Het fascisme schrijdt steeds verder: wij kunnen niet ook Spanje aan het faeisme verliezen, zoo riep Alb. de Jong uit. De strijd in Spanje is dus. van beide kanten, een internationale strijd. Er is geen keuze dan tusschen het fas cistische en het anti-fascistische front. Wij moeten trachten het Spaansche volk te begrijpen, dat zich keert tegen het grootgrond bezit. n.l. den adel en de R.K. kerk, door wel ke machten het steeds uitgebuit is, aldus spr. De kerk wordt niet bestreden als godsdienst, maar als economische macht. De opstand is begonnen uit vrees voor het uitbreken van een sociale revolutie. Het ge volg was, dat in een groot deel van Spanje die sociale revolutie is ontketend. Hoe de toestand zich zal ontwikkelen is nog niet te zeggen, maar zeker is, aldus spr., dat de oude democratische republiek niet terug keert. Ook deze spreker was van meening, dat na den val van Madrid de strijd even hevig zal worden voortgezet. Tenslotte werd het woord gevoerd door oen heer J. Hoving, die de rol van de kerk en het priesterschap in Spanje behandelde. Spr. ver telde, hoe men in het zoo door en door katho lieke Spanje zeer veel antl-clericale tijdschrif ten leest, hoe men de priesters haat en ver acht. Dit kan bij het geloovige Spaansche volk verklaard worden uit het feit, dat de kerk door een beroep te doen op bovenzinnelijke machten, den eigendom aan zich trekt. Kerk en klooster zijn de grootste ondernemers en kapitalisten van Spanje geworden. De Spaansche burgeroorlog brengt thans d- uitersten tegenover elkaar: de bezitters en niet-bezitters. De opstand tegen de regeering, die volkomen wettig en ordelijk de belangen van de arbeiders trachtte te bevorderen, is uitgebroken, omdat de bezitters hun eigendom wilden behouden, aldus spr. Aangezien de priesters dezen opstand steu nen, is de haat van het volk -tegen de geeste lijken toegenomen, zoo vervolgde de heer Ho ving. Vele berichten over gruwelen tegen kerk en priesters in Spanje noemde spr. onjuist en gefantaseerd. In den breede besprak de heer Hoving de ordeverstoring in de Utrechtsche vergadering, die hij buitenewoon krachtig veroordeelde. Tot slot van zijn rede zeide spr. het een en ander over de huidige actie tegen de vrijden kers, gevoerd door de N. S. B. en sommige katholieke groepen. Dit heeft geleid tot hei ontnemen van de zendvergunning aan den Vrijdenkers Radio On- oep, hetgeen spr. met verbazing en teleurstelling vernomen heeft. Bovendien bestreed hij de motiveering van dit ministerieele besluit. Hij wekte tenslotte op om persoonlijk en in verenigingsverband te protesteeren tegen deze uitrekking van de zendvergunning van den V. R. O. een crème van chocolade voor de boterham. 3 smaken VANILLE ORANGE CITROEN 'M 4* KI V/ T INI IVUIC IV1-1 T- N.V. T. DU YVIS Jxn., Koog ajd Zean. (Adv. Ingez. Med.) DE ZUID-AFRIKA-FILM IN REMBRANDT GEPROLONGEERD. De directie van het Rembran-dt Theater heeft besloten de beide cultuurfilms over land en volk van Zuid-Afrika voor a.s. Zondag ochtend 11.30 te prolongeeren. Wij herinneren onze lezers aan onze be treffende bespreking toen wij wezen op de bij- zondere bekoring van deze producties, waar van de eene een z.g.n. cinematografische reis van 5000 K.M. is van stad tot mijn over de wijde Karroovlakte en de tweede een idee geeft van het z.g. ,Hollandsch" 't Afri- kaansch ofwel Boersch. Aan deze filmwer ken gaat een causerie van den radiospreker De Josselin De Jong vooraf, die op de hem eigen populair-wetenschappelijke wijze een beeld geeft van de voorgeschiedenis der Voor trekkers, het Britsch-Afrikaans heden als ook de handelstoekomst der Unie in het wereld verkeer met bijzonderheden over de „naturel len" of kaffirs, het planten- en het dieren rijk. GUNNING. Het verbouwen van de Stoomwasscherij „Kleverpark" aan de Santpoorterstraat 4149, is door den architect H. G. Scholten opgedra gen aan den aannemer H. J. v. d. Aardweg en Zoon. „GELOOF EN WETENSCHAP". Voor de vereeniging Geloof en Wetenschap zal op Vrijdag 27 November door het gezel schap Jan Musch in den Stadsschouwburg ge geven worden „De vrek", blijspel in 5 bedrijven van Molière. Kon zijn Kaar niet kammen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kinderleed. „Dit werkwoord heet „koppelwerkwoord" schreef de onderwijzer op het bord. Toen draalde hij zich om en keek de klas in. Met één blik zag hij, dat zijn leerlingen „erin" waren, op één na! Frits van Manen, Wat die jongen toch tegenwoordig had? Vroeger één van de beste leerlingen, vroolijk kwiek en met kwajongensstreken altijd haantje de voorste en nuzijn lessen leerde hij niet, zijn kameraden meed hij en in zijn groote zwarte oogen lag een melancholieke uitdrukking. Zooals hij daar nu weer zat! Eén hand in zijn broekzak en met de andere ondersteunde hij zijn hoofd, staarde hij naar buiten waar de fijne motregen al de heele morgen neer viel, met een in-droevige uitdrukking op zijn gezicht. Frits", maande de onderwijzer „opletten jongen!". Hij hoorde niets! Zag ook niet dat de halve klas zich naar hem omdraaide, elkander aanstootende, omdat ook de kameraden niet begrepen, wat er toch met hem was. „Frïts", riep de onderwijzer harder, „hé jö. zit niet zoo te droomen, ik sta hier toch niet voor niemendal!" Frits schrok op! Riep iemand hem? Verwe zen keek hij rond totdat het tot hem door drong dat iedereen naar hem keek en de onderwijzer hem scherp stond op te nemen. Met een vuurroode kleur keek hij in zijn boek. Ellendig toch, kon hij maar wegloopen Hoe kon hij toch met zijn hoofd bij zijn werk zijn als héél zijn denken inbeslag was geno men met dat ééne /crote verdriet! Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant wer-d eens de vraag gesteld of voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen". Maar in het hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatische pijn verdreven had! ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft". Ik begon met Kruschen Salts, ver bruikte drie flacons en voelde mij een ander niensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaar geleden, maar nu heb ik geen pijn meer. en kan 7 a 8 K.M. aan één stuk loo pen". w. Y. te S. Waimeer zich in het lichaam afvalstoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rheumatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor UKruschen Salt spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere werking, zoo dat de "afvalstoffen geregeld verwijderd wor den. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40. f 0.75 en f 1,60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) ET MUM Was ik maar als dat vogeltje daar op die tak, dan kon ik wegvliegen, vliegen, vliegen naar mijn lief moedertje! Weer dwaalden zijn blikken naar buiten, o weg wou hij, ver weg van alles en iedereen. Met een diepe zucht deed hij zijn boek dicht, hij kón niet leeren, dan moesten ze hem maar van school jagen, wat kwam dat er eigenlijk opaan, nu alles toch zoo anders was gewor den. Met beide handen ondersteunde hij nu zijn hoofd, zijn hoofd dat zoo moe was van het denken. Zijn oogen deden hem pijn, zijn oog leden brandden van de ingehouden tranen. Huilen? Nee huilen wou hij niet, dat was kinderachtig! Waarom nou, waarom moest hij nou bij zijn vader blijven. Hij gaf niets om zijn vader. Honderden malen had hij ziclizelve deze vraag gesteld en er nooit een antwoord op kunnen vinden. 't Was zoo plotseling gekomen. Een paar weken terug was zijn moeder op zijn kamertje gekomen en had zijn hoofd tusschen haar handen genomen! „Mijn lieve jongen", had ze gezegd, „moeder gaat voor een poosje weg, nu moet jij bij je vader blijven! Ik neem je zusje mee! Zal je flink zijn?" Warom gaat u weg moeder, en waarom mag ik niet mee, en waar gaat u dan naar toe. moes?" Toen had moeder gehuild en hem in haar armen genomen. „Dat kan ik je nü niet zeg gen, jongen, later als je groot bent. zul je het weten en begrijpen!" „Later als ik groot ben", had hij angstig uitgeroepen „moet ik dan zóó lang wachten en al dien tijd bij vader blijven?" „Misschien lieveling, maar nu moet je gaan slapen en moeder beloven dat je altijd een brave jongen zult zijn!" Toen had moeder hem toegedekt en de lamp uitgeknipt. Maar lang daarna had hij gehoord dat moeder die naar de kamer van zijn zusje gegaan was, had gesnikt. Den volgenden morgen was moeder héél vroeg weggegaan en wat verlangde hij naar haarl Begroolingen Prov. Zieken huizen. Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland be treffende de balansen en rekeningen over 1935 en de begrootingen voor 1937 der Provin ciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, Duinen bosch te Bakkum te Medemblik. We ontlee- nen er het volgende aan: De omstandigheid, dat in den loop van het jaar 1935 één lid van Ged. Staten werd belast met het voorzitterschap van de drie commis- siën van Bestuur en dat die commissiën met ingang van 1 Januari 1936 tot één commissie werden samengesmolten, heeft ongetwijfeld bijgedragen tot het verkrijgen van meer een- he>r in het bestuur der Ziekenhuizen en van grooter uniformiteit in de verslagen, begroo tingen, balansen en rekeningen. Ged. Staten zullen ook in de toekomst naar het bereiken van een zoo groot mogelijke een vormigheid blijven streven. Ged. Staten zijn erkentelijk voor de waar deering, uitgesproken ten aanzien van het financieel beheer der ziekenhuizen. Inderdaad zijn in korten tijd, zonder dat het peil der ver pleging daaronder heeft geleden, belangrijke bezuinigingen tot stand gebracht. Aan de mogelijkheid van verdere verlaging van de verpleegkosten in de Ziekenhuizen en als uitvloeisel daarvan, van het gemeentelijk aandeel in die kosten, zal door Ged. Staten blijvende aandacht worden geschonken. Door Ged. Staten wordt er naar gestreefd de voor de Staten bestemde stukken, die in de laatste jaren toch al zoozeer zijn uitgegroeid, niet uitgebreider te maken dan noodzakelijk is. Speciaal de toelichtingen bij de stukken dienen naar de meening van Ged. Staten geen herhaling te bevatten van hetgeen op andere plaatsen reeds is medegedeeld. Indien de salarisverlagingen niet, of in min der sterke mate zouden zijn ingevoerd, zouden de begrootingen slechts door een verhooging van de provinciale bijdragen of van het ge meentelijk aandeel in de verpleegkosten slui tende gemaakt kunnen worden. Uit de omstandigheid dat van de zijde van de Ziekenhuizen ter zake geen klachten wer den geuit, mag niet worden afgeleid, dat be sturen en directies van die Ziekenhuizen de meening zijn toegedaan, dat voor verscheide ne ambtenaren de salarisverlaging niet on evenredig groot is geweest. In het bijzonder de standplaatsaftrek wordt door hen als een blijvende onbillijkheid gevoeld. De in het Algemeen Verslag genoemde kost prijzen der verpleging in de Provinciale Zie kenhuizen zijn niet juist. Deze bedroegen over 1935 voor Santpoort 901.—, voor Duinen bosch 1110,78 en voor Medemblik 938,34 per patiënt per jaar. De bestaande onderlinge verschillen in ver pleegkosten hebben de volle aandacht van de Commissie van Bestuur. De inwoning van verplegenden beteekent voor de exploitatie der Ziekenhuizen een voordeel, met name sedert bij de ten vorigen jare in werking getreden salarisherzieningen een aanmerkelijk verschil tusschen het sala ris van uit- en inwonende verplegenden is ontstaan. De mate. waarin dit voordeel zich doet gevoelen, is afhankelijk van het getal ver plegenden, dat in de inrichtingen wordt ge huisvest. Moge wellicht uit de verslagen niet op in het oog loopende wijze blijken, dat in de drie Zie kenhuizen de gymnastiek als onderdeel van En dan dat gekke mensen die nu in moe ders plaats de huishouding deed. Moeder was nog maar een paar dagen weg of ze was al gekomen en ging op moeders stoel zitten, op moeders plaats, alles wat van moeder was nam zij in beslag, o, dat akelige mensch. En vader? Vader nam zelfs geen notitie van hem. Hij lachte en praatte druk en giste ren stoeide hij zelfs met dat gekke mensch en vader had haar „krullebol" genoemd. En toen plots alsof het hem was inge fluisterd door de een of andere stem, begreep hij: moeder was weggegaan om dat gekke mensch. Vader was den laatsten tijd niet meer lief voor moeder geweest. Moeder had dikwijls gehuild als vader zoo bromde, nooit was er iets goed, altijd was er ruzie. Nu, nu wist hij het! Moeder was net als de moeder van Jaap, een schoolvriendje, wegge gaan. Scheiden noemden ze dat. En Jaap had nu een nieuwe moeder en vond dat ook zoo'n akelig mensch. De schoolbel klonk, 't was tijd om naar huis te gaan. Roerloos bleef Frits zitten, hoorde niets zag niets. Daarom dus daarom was moeder wegge gaan. Vader vond die andere vrouw liever dan moeder, en daarom had moeder ook ge zegd „later als je groot bent zul je het weten en begrijpen". Oh, maar hij begreep het nu wel. Twee handen werden op Frits' schouders gelegd en een diepe warme stem hoorde hij zeggen: „jongen zou je het mij niet willen zeggen wat je scheelt, misschien kan ik je helpen". Hij hief zijn hoofd op en zag in de met tranen gevulde oogen van den onderwijzer, die hem liefderijk aanzag. „Jongen, wat is er?" Met een kreet sprong de jongen overeind, hij balde zijn vuisten alsof hij tegen een on- zichtbaren vijand wou vechten. Met een door tranen verstikte stem schreeuwde hij 't bijna uit: Ik wil geen andere moeder, ik wil geer. I andere moeder, ik wil mijn eigen moeder!" C. VAN RIS—VERKÉUR. de verplegingsmethode wordt beoefend, toch is dit in alle drie de inrichtingen inderdaad het geval. Voor de invoering van deze deels rhythmische gymnastiek als onderdeel van de actieve therapie werd trouwens reeds in het Algemeen Verslag der Afdeelingen betref fende de begrootingen voor 1936 waardeering uitgesproken. In het Ziekenhuis te Santpoort is een onder wijzeres werkzaam, die de leiding heeft bij den patiëntenarbeid voor vrouwen en voorts eenige uren per week aan verpleegsters les geeft in handenarbeid. In de Ziekenhuizen Duinenbosch en Medem blik wordt op andere wijze in de leiding van den patiëntenarbeid voorzien. Het vraagstuk van de bezetting der Provin ciale Ziekenhuizen heeft de voortdurende aan dacht van Ged. Staten. Ware het mogelijk en te verantwoorden geweest, één der drie Zie kenhuizen te sluiten, dan zou een voorstel ter zake de Provinciale Staten ongetwijfeld reeds hebben bereikt. De gevraagde gegevens omtrent de gemid delde en de maximale bezetting, alsmede die omtrent het getal leege bedden in de laatste vijf jaar in de Provinciale Ziekenhuizen vol gen hieronder: 1931 1932 1933 1934 1935 SANTPOORT: gemiddeld 1486 1463 1451 1439 1440 maximum 1492 1489 1467 1451 1458 onbezet 32 55 67 79 78 DUINENBOSCH: gemiddeld 859 849 853 824 815 maximum 870 851 863 831 828 onbezet 6 16 12 41 50 MEDEMBLIK: gemiddeld 294 298 294 308 301 maximum 307 309 305 328 322 onbezet 68 64 68 54 61 Ofschoon van een merkbaren invloed van de verhooging van de provinciale bijdrage op het totaal aantal der door tusschenkomst van de Provincie verpleegde patiënten nog niet is gebleken, willen Ged. Staten er nochtans op wijzen, dat een getal van 4422 patiënten fop 1 September jl.) voordien niet werd bereikt. Het maximum aalital bedroeg tevoren (op 1 April 1934) 4416. Ged. Staten wijzen er op, dat reeds in het verslag over 1933 van het Ziekenhuis nabij Santpoort een opmerking over het internaat werd gemaakt. De onderhavige aangelegen heid heeft bij voortduring de aandacht van de Commissie van Bestuur gehad. Intusschen heeft de zeer belangrijke stijging van het getal inwonende verpleegsters, welke ten gevolge van de genomen bezuinigings maatregelen in den laatsten tijd heeft plaats gevonden, een zoodanige wijziging in den toe stand te weeg bracht, dat met het treffen van ingrijpende voorzieningen ter zake van het in ternaat niet langer kan worden gewacht. Er mag op worden gerekend, dat de verrui ming van de gelegenheid tot huisvesting in het Ziekenhuis zal leiden tot vermindering der lasten van de exploitatierekening. Dat zulks onjuist zou zijn, kunnen Ged. Staten niet inzien. Het toestaan van uitwoning aan enkelen, met name aan hen, wier ouders in de nabijheid van het Ziekenhuis wonen, zou tot onbillijk heden tegenover anderen leiden en, naar het oordeel van Ged., Staten, niet bevorderlijk zijn voor de goede stemming onder het personeel. Dat steeds meer zusters na het verkrijgen van haar diploma ontslag zouden nemen, is aan Ged. Staten niet gebleken. Voor de op deze veronderstelling gebaseerde vrees, dat de verzorging en de verpleging van de patiënten in het gedrang zouden raken, is dan ook geen redelijke grond aanwezig. De methode van systematisch Röntgen onderzoek ten aanzien van tuberculose is eerst door den technischen vooruitgang van den laatsten tijd mogelijk geworden en is dus nog zeer jong. Het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort kan dan ook gerekend worden tot een der eerste in de rij der Nederlandsche gestichten en ziekenhuizen, waar deze metho de systematisch toepassing vindt. Het ligt in het voornemen, de geheele gestichtsbevolking dus zoowel patiënten als mannelijke en vrou welijke verplegenden en anderen, die geregeld met de patiënten in aanraking komen, aan dit onderzoek te onderwerpen. De in het Algemeen Verslag uitgesproken meening, dat het Ziekenhuis te Medemblik te slecht zou zijn om aan moderne eischen te kunnen voldoen, kunnen Ged. Staten niet on derschrijven. Mede ten gevolge van de vele verbeteringen, die in den loop der jaren zijn aangebracht, kan het Ziekenhuis, hoezeer niet nieuwerwetsch van bouw, de vergelijking met andere krankzinnigengestichten zeker door staan. Op de gronden, hierboven uiteengezet met betrekking tot de vraag of niet één der Pro vinciale Ziekenhuizen zou kunnen worden op geheven, moet het voortbestaan van de in richting te Medemblik gewenscht worden ge acht. Ged. Staten kunnen verklaren, dat zij volledig georiënteerd zijn omtrent het finan cieel beheer van deze inrichting, hetwelk in uitstekende handen berust en beleidvol wordt gevoerd. iRIEP en verkoudheid DIRECT I behandelen I Wrijf in met VAPoRu3 (Adv. Ingez. Med.) BAZAR NED. VEREENIGING TOT AF SCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Zaterdagmiddag 21 November zal om 3 uur in de zalen van gebouw „Caecilia", Jans straat 50, een bazar worden geopend ten bate der drankbestrijding. Alle stands zullen smaakvol worden ingericht en op iedere stand zal een verlicht transperant komen, waarin :p duidelijke wijze het nut der geheelont houding zal worden aangetoond. Behalve stands met kunstvoorwerpen, leer werk, boeken, moderne voedingsmiddelen, levensmiddelen, enz. zal, met het oog op het a.s. Sint Nicolaasi'eest een groote. stand met speelgoederen, aanwezig zijn. Aan aardige attracties zal het niet ont breken. Het rad van avontuur zal weer draaien, de kinderen (en ouderen) kunnen grabbelen in den grabbelton, een waarzegster zal de toekomst voorspellen, terwijl eenige goede propagandistische attracties niet zullen ontbreken. Ook zal men de prijzen der verloting kunnen bewonderen, waarvoor de toestemming van B. en W. is verkregen. De hoofdprijzen zijn: een stofzuiger, een rijwiel, een kampeertent en nog 47 andere prijzen. Het voordeelig saldo van dezen bazar zal goed wórden besteed. De reeds ingezette actie te Haarlem van „Geen alcohol bij snelverkeer" moet doorgezet worden en ieder ingezetene zal dit goede doel willen steunen. De bazar is geopend: Zaterdag 21 November van 3H uur. Zondag van 12li uur en Maandag 23 November yan 311 uur.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10