^WEERBERICHT Naar herstel der Habsburg-dynastie in Oostenrijk? LIEDERENAVOND. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 H A 'A' REE M'S D A G B E A D RECHTBANK De werkster en de brandkast. Een werkster uit IJmuiden, oud 24 jaar, had zich te verantwoorden voor diefstal. Zij werkte altijd Zaterdagsmorgens bij een bakker. Nu was het al herhaaldelijk gebeurd dat de bakker geld miste uit zijn brandkast, als de vrouw was geweest. Tenslotte had hij er de politie bij gehaald. In alle vroegte verborg een agent zich In een muurkast van de kamer in het bak kershuis en wachtte af. Inderdaad zag hij de werkster al spoedig binnenkomen, op de brandkast toegaan, deze openen en er iets uitnemen. Op dit oogenblik verscheen de agent, die de werkster dus op heeterdaad betrapte. Thans, voor de rechtbank, ontkende ze. met haar handelingen een slechte bedoeling gehad te hebben. neen! Maar de vrouw van den bakker had gezegd, dat ze den sleu tel van de brandkast kwijt was en zij had 'm gevonden. Nou, en toen wou ze laten zien, hoe ge makkelijk iemand den bakker had kunnen bestelen. Maar het geld had ze dadelijk aan de bakkersvrouw willen geven, maar toen kwam de agent nèt uit de kast. De juffrouw huilde luidkeels, maar de offi cier werd niet bewogen en eischte negen maanden wegens de ernst van het feit en verdachtes domme ontkenning. Mr. Van Dam vond verdachtes verhaal niet waarschijnlijk. Hij wees er op. dat zij slechts ontkent om de schande van haar familie af te wenden. De uitspraak is over 14 dagen. Fietsendief en beier staan terecht. Op 15. 22 en 28 September waren eenige fietsen gestolen, die onbeheerd stonden voor d-"* Maria-Stichting en voor een winkel in de ZjjTstraat. Terzake van dit feit stond gisteren een 22-jarige Haar'emmer terpcht Deze legde een bekentenis af. De officier van justitie meende dat het hier een ernstig feit betrof en requireerde een jaar gevangenisstraf. Mr. B W. Stomps trad als verdediger op H'i vroeg, met het oog op de jeugd van ver dachte. de uiterste clementie. Na den dief werd de heler van de gestolen fietsen ter verantwoording geroepen, een 26-ïarige Haarlemmer. De fietsendief werd hierin als getuige gehoord. Hij vertelde, dat hij de fietsen aan ver dachte had verkocht met de mededeeling. dat het „link werk" was. Hij zelf had de banden om de fietsen zwart gelakt, om her kenning door de rechtmatige eigenaars moei lijker te maken. Dit had verdachte echter niet weerhouden, ze te koopen. Verdachte zeide. nooit geweten te hebben, dat het hier ..link werk" betrof. Hierop werd een getuige gehoord, die bijna één der gestolen rijwielen van den he1 er gekocht had. Op een zekeren dag was hiï naar verdachte toegegaan. Hij trof hem ln een schuurtje, waar nog een stuk of vijf andere mannen waren. Verdachte .stond toen juist een flets te lakken. Na wat onderhan delingen zou getuige die fiets voor f 1.75 koo pen Hij gaf vast f 0 75 handgeld. Later had hij zich bedacht en den koop geannuleerd. Waarom? „Ik had geen geld meer om de rest te be talen. en dan zes man in een hok, dat is niks voor mij". De officier achtte het bewijs geleverd en vroeg zes maanden gevangenisstraf. De' verdediger. Mr. H. J. M. Tonino. achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Op het verzoek tot- onmiddellijke invrij heidstelling werd niet ingegaan. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. Buitengewone algemeene ledenvergadering. Op Vrijdagavond 27 November zal om half negen in het gebouw van de Kamer van Koop handel aan het Nassauplein een buitengewone algemeene ledenvergadering worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. het voorstel van het bestuur om, ingevolge artikel 15 der statuten over te gaan tot ontbinding van de vereeni- ging- GRIEP VERDREVEN. „De laatste drie jaren had ik veel last van griep, en ofschoon ik verschillende middelen probeerde, hielpen zij geen van alle. Toen las ik over Karsote en besloot het te probeeren. Ik had hoofdpijn, droge keel, waterige oogen en kon niet door mijn neus ademhalen. Na twee flacons Karsote waren alle sporen van griep ver dwenen. Ik heb Karsote nu altijd bij me het is een wonderlijk middel." F. T. Karsote is een nieuw, bacteriën-doodend middel, dat de bacteriën van griep en influenza in weinige minuten vernietigt. Spren kel slechts een paar drup pels Karsote op een zakdoek en adem diep de welriekende damp in. Karsote opent snel de verstopte neusgaten, verwijdert het lastige slijm achter uit de keel en heeft een verzach tenden invloed op de ontstoken ademhalings organen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.90 per fla con (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: Voordrachtavond Char lotte Kohier. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert Haar- lemsche Orkestvereeniging. 8.15 uur. Palace Filmac 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Galapremière „Rem brandt" met Charles Laughton. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Komedie om Geld" Nederlandsche film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Chineesch goud" met Gary Cooper. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slotaccoord" met o.a. Willy Birgel en Lil Dagover. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Een lentedag van 's morgens acht tot middernacht" 8.15 uur Pulace Filmac 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. IETS BUITENGEWOONS! POMEROL 1933 POMEROL 1933 VAN N COED JAAR DUS' Door toevallige om standigheden legden wij beslag op 'n belang rijke partij van deze mooie karaktervolle Roode Bordeaux. En dat tegen zeer voor- deelige conditiën Pro fiteert U met ons mee? 0.85 per flesch, 0.80 bij 12 fl. Hoofdkantoor: KL. HOUTSTRAAT 57 Tel. 13676 Winkels door de ge- heele stad. (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe brug bij Halfweg. Bovendien nog een pont? De plannen tot het bouwen van een nieuwe brug over de Ringvaart tegenover de Den nenlaan tusschen Halfweg en Zwanenburg somen weldra tot uitvoering. Dan zal de oude brug bij de Lindenlaan worden afgebroken. Uit de burgerij in het dorp Halfweg heeft zich een commissie gevormd tot het beharti gen van de belangen van de gedupeerden, welke vergunning zal aanvragen tot het in- gebruik stellen van een door motorische kracht vorotbewogen pont, zoodra de oude brug zal zijn weggeruimd. Zij meenen namelijk, dat de afstand van de Lindenlaan naar de Dennen laan te groot is. Is bet onveilig in de Haarlemmerhoutparken? Adres van de bewoners aan den Raad. Een groot aantal bewoners van het Haar lemmer- en Zuiderhoutpark heeft een adres aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: „Reeds vaak is in de plaatselijke bladen de aandacht gevestigd op de onveiligheid in het Haarlemmer, en Zuiderhoutpark, veroorzaakt door zedelijk gedegenereerden. De toestand is zoo ernstig, dat. dames zich slechts ongaarne 'savonds op straat begeven; het gevaar voor de jeugd is zoo groot, dat ouders zich in voort durende bezorgdheid omtrent hun kinderen bevinden. Nog dezer dagen heeft een meisje, waarschijnlijk door een aanranding, zulik een psychischen schok gekregen, dat zij haar ge heugen, voor wat betreft het gebeurde van dien dag, verloren heeft. De politie is van dit geval in kennis gesteld. De adressanten wenschen zich niet te verdiepen in de vraag, hoe het komt, dat het onmogelijk is de zedelijk ver vallen individuen in handen te krijgen, waar door de toestand blijft voortduren. Zij mogen veronderstellen, dat de politie alles doet wat mogelijk is, doch dat zij tot nu toe onmachtig is geweest, het ernstig gevaar, dat in hun buurt bestaat, te keeren. Zij hebben zich daar om afgevraagd, of het thans geen tijd wordt., maatregelen van preventieven aard te nemen. Daarom vragen zij aan den raad, bij het college van B. en W. aan te dringen op het nemen van de volgende maatregelen: In de Hildebrandlaan, het Haarlemmerhout park en het Zuiderhoutpark een veel verbe terde verlichting toe te passen, die voor een groot deel ook na twaalf uur 's nachts besten digd blijft. Het kreupelhout en de boomen, die zich op de onbebouwde terreinen in bedoelde parken bevinden, geheel te verwijderen. (Het reeds gedunde hout biedt 's avonds nog een goede schuilplaats voor de bedoelde individuen). Het toezicht door de politie te verbeteren, door het uitzetten van vaste posten en het vaker surveilleeren door de motorbrigade. Aan de dames de bevoegdheid te verleenen tot het desgewenscht dragen van gummi knup pels voor haar verdediging. De adressanten hebben zich bot den raad gericht inplaats van tot B. en W„ omdat zij van meening zijn, dat een openbare behande ling van dit adres in den Raad reeds een pre ventieve werking kan hebben. Zij hopen en vertrouwen, dat B. en W. deze wijze van han delen in dit licht willen zien en het niet zullen opvatten als een voorbijgaan van dit College, waarin de adressanten volkomen vertrouwen stellen. Zij hopen, dat door inwilliging van hun verzoek aan de ongewenschte toestanden in dit stadsgedeelte spoedig een einde moge ko men. Bij voorbaat betuigen zij hun dank aan B. en W. en aan den raad, overtuigd als zij zijn, dat deze aangelegenheid hun volle aan dacht zal hebben. De meening van den Commissaris van Politie. Naar aanleiding van dit adres hebben we ons om inlichtingen tot den Commissaris van Politie gewend. Het woord „onveilig" vond hij te sterk. Slechts af en toe wordt er een meisje of een dame lastig gevallen, maar zij worden hoogst zelden aangegrepen. Boven dien is het voor de politie heel moeilijk, een dader te grijpen, omdat bijna alle dames in zulk een geval angstig het gezicht afwenden, zoodat zij geen signalement kunnen verstrek ken. Ook wordt in den regel de politie te laat gewaarschuwd, soms pas eenige uren daarna. De dader, die meestal per fiets is, heeft dan natuurlijk al lang de vlucht geno men. Verder wordt heel vaak geen aangifte bij de politie gedaan. Intusschen is de politie altijd waakzaam. Nu al een vol jaar surveil leert een agent in burgerkleeding in den Hout en omgeving, die al vele daders aange bracht heeft. Het gevolg is, dat de individuen er uit verdreven zijn. Het zijn meestal jonge werkloozen, die tegenwoordig tot zulke daden komen. Ook in de Bolwerken is het thans veilig. Een betere verlichting acht de Com missaris te allen tijde gewenscht. maar hij acht het overbodig, die ook 's nachts na twaalf uur te bestendigen, ten eerste omdat dan gewoonlijk geen dames alleen op straat loopen en ten tweede omdat deze wandaden niet 's nachts maar overdag bedreven wor den. Aan vaste politieposten heeft de Com missaris in dit geval ook niets, want die zijn spoedig bij de Individuen bekend. En ten slotte is het aan de dames niet geoorloofd, een gummi knuppel te dragen: dat is in strijd met de Wapenwet. Zij zullen daar geen ver gunning voor krijgen. De Bilt voorspelt: Meest zwakken veranderlijken wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Lichte vorst des nachts. Temperatuur om het vriespunt overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 777.6 m.M. te Riga. Laagste 737.3 m.M. te Jan Mayen. Hooge drukking over ons land. Het hooge drukgebied verplaatste zich naar het Zuiden, ook over onze omgeving, en nam nog in beteekenis toe. De depressie bleef hoog in het Noorden. Een secundaire ligt evenwel over de Noorsche zee. Onder den invloed hiervan waait het storm achtig uit Zuidwest met regen langs de Noor sche kust. In het binnenland van Zweden nam de vorst tot streng toe. Op de Britsche eilanden waaien meest zwakke veranderlijke winden bij licht bewolkten hemel. In Oost-Duitschland ligt vrij veel sneeuw en het sneeuwt er nog op verschillende plaat sen. Ook in Polen valt plaatselijk sneeuw. Zuid-Frankrijk en Zwitserland hebben meest betrokken lucht met plaatselijk regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 773 m.M. Stand van gisteren 76-f mJVl. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL V. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 7.12 uur; n.m. 19.40 uur. Strand berijdbaar van 12.1517.45 uur. LOODGIETER UIT DAKGOOT GEVALLEN. BLOEMENDAAL. Donderdagmorgen ongeveer 10 uur is de 32- jarige loodgieter B. H. van B. uit Haarlem in dienst van de firma H. alhier, uit de pl.rn. 7 meter boven den grond gelegen dakgoot van een perceel aan den Zuider Stationsweg ge vallen. Hij zou juist de tegen de dakgoot ge plaatste ladder afdalen, met een klein lad dertje op zijn schouder en stond reeds met een voet op de bovenste sport, toen zijn andere voet in de dakgoot uitgleed, waardoor hij zijn evenwicht verloor en viel. Het laddertje brak zijn val nog eenigszins. Dr. Westenburg verleende de eerste hulp en liet den loodgieter naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoeren. Het bleek, dat zijn rechterdij been was ge broken. UITSLAG VEILING. Uitslag van de veiling gehouden in ,,'t No tarishuis",. Bilderdijkstraat te Haarlem op Donderdagavond. De villa genaamd „Barbizieux" met garage, erf en tuin te Santpoort gemeente Velsen. aan de Willem de Zwijgerlaan no. 8. groot 12 aren, 27 centiaren. F. A. Groen q.q. f 12700. Een villa met erf, bijbehooren en tuin te Santpoort, Velsen, aan de W. de Zwiigerlaan No. 1, groot pl.m. 7 aren, 11 centiaren. Een villa met erf, bijbehooren en tuin te Santpoort. Velsen, aan de W. de Zwijgerlaan no. 5 groot pl.m. 7 aren en een villa met ga rage. erf, bijbehooren en tuin te Santpoort. Velsen, aan de W. de Zwijgerlaan no. 7, groot pl.m. 7 aren. Gecombineerd f 21770 N. F. Huenen. Een villa met erf. bijbehooren en tuin te Santpoort. Velsen. aan de W de Zwijgerlaan No. 11. groot 6 aren, 70 centiaren, f 7050 E. E. Stoel q.q. Een villa met garage, erf, bijbehooren en tuin te Santpoort, Velsen, aan de W. de Zwij gerlaan no. 13, groot 6 aren, 70 centiaren, f 7350 E. E. Stoel q.q. Een villa met garage, erf, bijbehooren en tuin te Santpoort, Velsen, aan de W. de Zwijgerlaan No. 15, groot 6 aren, 69 centia ren. f 7550 E, E. Stoel q.q. Een villa met garage, erf, bijbehooren en tuin te Santpoort. Velsen, aan de W. de Zwij gerlaan No. 17, groot 6 aren, 70 centiaren, f 7460 J. J. Bekelaar q.q. Een woonhuis genaamd ..Johanna" met erf en bijbehooren té Santpoort, Velsen, aan de Hoofdstraat No. 143, groot 1 are, 45 cen tiaren, f 4800 E. E. Stoel q.q. Een winkel- en woonhuis met erf en bij- hooren te Santpoort. Velsen. Voorplaats Ane- monenstraat no. 23. groot 1 are. 28 centiaren, f 7000 E. E. Stoel q.q. Een villa genaamd „Chantilly" met erf. bijbehooren en tuin te Santpoort, Velsen, aan Duinweg No. 12, groot 23 aren, 27 cen tiaren, f 18370 E. E. Stoel q.q. Een winkelhuis en erf te Haarlem aan de President Steynstraat No. 69, groot 86 cen tiaren, f 3950 A. Hamann q.q. Een winkelhuis met bovenwoning te Haar lem aan de Ged. Oude Gracht No. 118. groot 1 are. 56 centiaren, f 8000 J. M. Heek. Een woonhuis, voor- en achtertuin met schuur te Haarlem aan de Oosterstraat No. 12. groot 1 are, 11 centlaren, f 3500 J. Schotten q.q. Een huis met erf en grond te Haarlem aan de Teding van Berkhoutstraat No. 56, groot 1 are. 35 centiaren, f 3025 H. A. Dingboom q.q. Otto zou voorloopig den titel van Landesfürstvoeren. Geen wijziging der grenzen. (Van onzen correspondent.) Weenen, 17 November. Men had algemeen verwacht, dat men iets meer te weten zou zijn gekomen omtrent hetgeen er op de Weensche conferentie van de Italiaansche, Hongaarsche en Oostenrijksche staatslieden besproken was. maar het resul taat, dat in een officieel communiqué aan de pers werd medegedeeld, was maar poovertjes en had niet veel om het lijf. Het bestond uit niet veel meer dan mooie phrasen. Toch schijnt er op de conferentie over méér ge sproken te zijn dan men officieel wil toege ven er. heeft het monarchistische vraagstuk er een heel belangrijke plaats ingenomen. Ik heb u dat in een artikel vóór het begin van de conferentie voorspeld. Nu verneem ik en kele zeer interessante bijzonderheden. Om trent de discussies aangaande het monar chistische probleem werd een afzonderlijk ge heim protocol vervaardigd, dat niet voor pu blicatie is aanmerking mocht komen. Doch het schijnt in den tegenwoordigen tijd moei lijk te zijn altijd alles geheim te houden. Otto's terugkeer verwacht. Men rekent er wel degelijk mede, dat Otto van Habsburg binnen zeer korten tijd in zijn vaderland Oostenrijk terug zal zijn om hier den troon van zijn vaderen te bestijgen! In dit geval zal Hongarije zoo werd uitdruk kelijk in het geheime protocol beloofd geen aanspraak meer maken op het zoogenaamde Burgenland. het meest oostelijk gelegen, ne gende bondsland van den bondsstaat Oosten rijk. Dit gebied behoorde in de tijden voordat de staalkundige kaart van Midden-Europa veranderd werd, grootendeels tot het konink rijk Hongarije. En Oostenrijk op zijn beurt weer zalTach niet tot Italië wenden met het verzoek het zuidelijk gedeelte van Tirol, dat na den oorlog onder Italiaansche heer schappen kwam terug te mogen hebben. De grenzen van het huidige Oostenrijk blijven dus zooals zij zijn. Otto van Habsburg zal, wanneer hij aan de regeering komt, niet onmiddellijk den titel van keizer voeren, doch zal dien van „Landes fürst" verkrijgen. Erwerd oorspronkelijk ook aan de titels van ..rijksbestuurder" zooals Hor thy dat in Hongarije is ..regent" en zelfs „stadhou der" gedacht, maar „Landesfürst" schijnt meer voldoening te hebben gegeven en is eigenlijk een titel, die verschillendemogelijk heden in zich bergt. Otto's enthousiaste aan hangers. die over hem nu al nooit anders dan over „keizer Otto" spreken, zullen natuurlijk blijven doorgaan hem ..keizer" te noemen.. De Habsburgers zelf staan op het standpunt, dat „keizer" een „Huis-titel" is. die steeds door het hoofd*' van het Habsburgsche Huis. dat dan ook een Keizerlijk Huis is„ gedragen wordt. Ook zonder daadwerkelijk aan de regeering te zijn, zooals nu het geval is, is Otto al „Majesteit" en is hij „keizer"! Max von Hohenberg. Het heet, dat Duitschland zich als protec tor van het nieuwe monarchistische Oosten rijk wil opwerpen. Otto versmaadt de vriend schap en de beschermende hand van het veel grootere noordelijke buurland niet en dit is dan ook een van de voornaamste redenen, waarom hij Von Wiesner, die totdusver aan het hoofd van de monarchistische beweging in Oostenrijk stond, van zijn post wil verwij deren. Want ridder von Wiesner heeft een niet-arische grootmoeder. In de plaats van Wiesner zal hertog dr. Max von Hohenberg komen, de oudste zoon van den in 1914 te Serajewo vermoorden Oostenrijk-Hongaar - schen troonopvolger Frans Ferdinand.en diens morganatische echtgenoote gravin Sophie Cho- tek.die van keizer Frans Jozef den titel van hertogin van Hohenberg heeft gekregen. Frans Ferdinand was een broer van Otto's groot vader Otto en Max von Hohenberg is dienten gevolge een rechte neef van Otto's vader, den van zijn troon gejaagden keizer Karl. Max von Hohenberg, die nu Otto's belan gen zal vertegenwoordigen, sympathiseert met de nationalistische Duitsche strooming en zal dientengevolge bij de Duitschers wel persona grata zijn Herdenking van Frans Josef. Twee dagen na Otto's verjaardag (19 No vember) zal men den dag herdenken, waarop twintig jaar geleden in het slot Schönbrunn de oude keizer Frans Jozef de oogen voor al tijd sloot. In de Kapuzinergruft, den keizer lijken grafkelder der Habsburgers onder de kleine kerk der Capucyner monniken, waarin Frans Jozefs stoffelijk overschot rust, zal een stille plechtigheid plaats vinden, bij welke monarchisten een krans aan den voet van des monarchen sarkofaag zullen nederleggen. Twintig jaren zijn voorbijgegaan, wat is er in die twintig jaren niet alles gebeurd! Een bloedige, helsche oorlog werd ten einde ge voerd, een groot en machtig rijk spatte uit een. een keizer moest, na slechts twee jaren geregeerd te hebben, met zijn echtgenoote en zijn kinderen uit het land vluchten om enkele jaren later in ballingschap op Madeira te ster ven. In Oostenrijk was een republiek uitge roepen, waarin het in den loop van de jaren ook niet altijd erg rustig is toegegaan en lang zamerhand werd toch steeds meer een koers naar rechts ingeslagen. Fascisme kreeg de overhand, de republiek werd in een „bonds staat" herschapen en werd een „standen staat", de Habsburgers, wier bezittingen na de omwenteling geconfiskeerd waren, kregen die weer terug. De leden van het keizerlijke Huis, die gedoemd waren in ballingschap in den vreemde te leven, kregen toestemming weer naar hun vaderland terug te keeren en ver schillende Habsburgers hebben dit gedaan. Zij spelen thans alweer een voorname rol bij of- ficieele gebeurtenissen, waarbij zij in rang vóór de autoriteiten en de leden van de re geering gaan, behalve voor Miklas, die als staatshoofd altijd nummer één moet zijn. en zij verschijnen bij festiviteiten en plechtig- VOLKSVOORSTF.LLING „HET OVERSCHOTJE". Het Vereenigde Rotterd Hofstad Tooneel, dir. Cor. v. d. Lugt Melsert, zal op Maandag 23 November in den Stadsschouwburg een volks voorstelling geven van het bekende blijspel .Overschotje" (Scampolo), naar het Itali- aansch van Dario Niccodemi. Annie van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert zul len wederom de hoofdrollen vertolken. heden in hun oude keizerlijke generaals- en veldmaarschalkuniformen. Het is géén stap meer, die gedaan moet worden, om Otto op den troon te laten zitten. W. M. BEKAAR. De altzangeres Agatha Rengers, tot dusver een onbekende verschijning in de Haarlemsche concertwereld, heeft Donderdagavond in den Stadsschouwburg door de voordracht van 19 liederen uit verschillende tijdperken ons ken nis doen maken met haar talent. Die kennis making is zeker niet tegengevallen. Een zeer mooi getimbreerde en goed ontwikkelde stem, die alle registers haar welluidende eigenschap pen behoudt paart zich hier aan gevoel voor de muzikale en poëtische waarden, die in de liederen besloten liggen, en daarbij voegt zich voldoend temperament om haar vertolkingen boven het peil van het zuiver verstandelijke te verheffen. Dat dit temperament bij enkele liederen, zooals „La vague et la cloche" van CoppéeDuparc en „Chanson a boire" van Ravel nog wel iets heftiger en vrijer in zijn uitingen had mogen zijn, valt niet te ontken nen. Het kleine tekort, dat zich hier voordeed, mag echter misschien niet geheel op de reke ning der zangers geschoven worden. Want in de meeste nieuwere liederen heeft de piano partij een zeer groote beteekenis; deze moet de sfeer scheppen, de stuwkracht geven. En nu was de pianist Jan Couvée wel zeer volgzaam, maar zijn spel bleef doorgaans bescheiden, zuiver begeleidend, wat bij Gluck en Caldara heel goed was, maar reeds bij Schubert te weinig teekening gaf en bij de liederen van Wolf en Duparc seheel op den achtergrond bleef. In zoo'n lied als „Wo find' ich Trost" van MörickeHugo Wolf moet de pianist bij de schildering der angst en ontzetting het for tissimo niet ontzien en nu zag men Jan Cou vée wel de gebaren daarvoor maken maar de klankontwikkeling hield hij geheel binnen de grenzen van het piano. Ook bij de prachtige liederen van Duparc was de vertolking der klavierpartij weinig illustratief en eigenlijk kwam de pianist pas bij het allerlaatste lied van Ravel een beetje los. Het karakter der door Agatha Rengers ge kozen liederen was over het geheel zeer ern stig. tot somber en dramatisch toe. Het lichte en vroolijke ontbrak ten eenen male. Maar binnen de door haar zelve gestelde grenzen heeft de zangeres toch veel mooie indrukken gegeven en doorgaans weten te boeien. Wie liederen als „Toten gr abers Heimweh" en •Gruppe aus dem Tartarus" van Schubert, „Ueber Nacht", „Wer sein holdes Lieb ver loren" en „Wo find' ich Trost" van Wolf en „Nebbie" van Respighi zóó weet te geven als Agathe Rengers dit deed heeft het recht zich liederenzangeres te noemen, ook al bleken enkele andere, als „La vague et la cloche" van Duparc en de „Chansons de Don Quichotte a Dulcinée" van Ravel haar niet zóó goed te liggen. Haar uitspraak van het Fransch was wat enkele klanken betreft Met onaanvecht baar; die van het Italiaansch aan het begin van den avond moeilijk te verstaan. Resumeerendeeen liederenzangeres, die we gaarne vaker zullen hooren en die meer belangstelling verdient dan haar Donderdag avond ten deel viel. K. DE JONG. Theo Bouwmeester's Eerste Kleinkunst-Avond. Theo Bouwmeester kan over zijn eersten door hem gearrangeerden „Kleinkunst- avond", tevreden zijn. De groote zaal van ons Gemeentelijk Concertgebouw maakte een vollen en doordat het publiek aan tafeltjes zat ook een gezelligen indruk, het podium in het midden, waarop Zunky Joska met zijn Tzingane-orkest speelde en Marga Graf, Ramiro Marques en Chris de la Mar zon gen en voordroegen, vergemakkelijkte het contact tusschen de artisten en de zaal en 't met zorg gekozen programma bood de noo- dige afwisseling, zoodat de eerste van deze vier abonnements-kleinkunstavonden een succes voor den impresario werd. Marga Graf heeft nog niets van baar vi taliteit verloren en haar stem bezit nog steeds alle goede kwaliteiten voor de ope rette. zooals gisteren wel heel duidelijk bleek. Zij is het meest op dreef, wanneer zij de Schlagers kan zingen, waarmee zij in den tijd van haar glorie op het Rembrandtplein zoo'n furore maakte en zij draagt ze voor met een entrain, waarop menige jongere operette-zangeres jaloersch mag zijn. Op zoo'n kleinkunst-avond maakt Marga Graf altijd nog een uitstekend figuur. Ramiro Marques is volgens het program ma een Spaansche tenor. Hij had ook voor een Italiaan kunnen doorgaan, want hij had er alle allures van. Toen hij zijn Napoli- taansche liedjes zong, dacht ik terug aan Na pels, waar je in elk buiten-restaurant vergast wordt op denzelfden zang en je den indruk krijgt, dat elke Italiaan een tenor is en met brio over Napels en den Italiaanschen blau wen hemel moet zingen, Een zeer goed cabaret-nummer gaven ook de Retticini, die in feeërieke, kleurrijke decors vooral het Venetiaansche Stadsgezicht was aardig en suggestief acrobatische dansen lieten zien. Het is meer acrobatiek dan dans en met kunst heeft het dan ook weinig te ma ken, maar de drie Retticini beschikken over een niet geringe techniek, vlugheid en lenig heid, zoodat het in een cabaret volkomen ook door de uiterlijke verzorging op zijn plaats is. Chris de la Mar, dien wij hier in lang niet zagen optreden, is meer cabaretier dan too- neelspeler. Het meeste succes had hij dan ook met zijn liedjes, die hij met de van hem be kende vrijmoedigheid en vlotheid voordroeg. Deze kleinkunst is meer drastisch dan fijn en vooral berekend op het onmiddellijk con tact met de zaal. In twee schetsen trad hij als acteur op. De uitvinding in „De nieuwste Uit vinding" is al ettelijke jaren oud, maarzij doet het nog altijd bij een goed-lachsch publiek. De transformatie-schets „Trein 6.20" kon ik minder waardeeren. De typeeringen van Chris de la Mar waren louter uiterlijk en van wer kelijk tooneelspel was weinig sprake. In de sfeer van het Grand Guignol kwamen wij met deze opvoering dan ook geen oogenblik. Toch als geheel een aardige avond, die zeker bij het talrijke publiek in den smaak is ge vallen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2