INDIGESTIE JUSTITIE ONDER HET MES. door VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 HAAREEM'S D A G B E 'A D 3 TWEEDE KAMER. Scherpe vragen over het in Den Haag gebeurde. d. Heide (S.D.A.P.) DEN HAAG Donderdag. Achter de Regeeringstafel zat eenzaam de Minister van Justitie. Het hooge 'stijve boord kwelde hem zichtbaar, terwijl Ds. v. d. Heide (s.-d.) zijn requisitoir uitsprak. Want daarvan had diens met groote belang stelling door heel de Kamer aangehoorde rede naar aanleiding van de Haagsche zaak. heel veel weg, Ook kon men zijn betoog mis schien een verhoor op vraagpunten noemen. Dc heer v. d. Heide begon met de kwestie van de eerste publi caties in de pers over de in Mei plaats ge vonden .hebbende ar restaties en scheen allerminst aanneme lijk te achten dat de politie in dat opzicht werkelijk zoo onscliul dig als een lam was geweest, in tegenstel ling met !Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h.), die juist heel blij was met het feit, dat de politie, behoudens be wijs van het tegendeel, blijkbaar in dit op zicht vrij uitging, terwijl Mr. Boon (lib.) het terecht van het grootste belang noemde, dat men nu eindelijk de herkomst dier be richten zou opsporen. Wat nu de vragen van Ds. v. d. Heide be treft, die hadden ten deele betrekking op het beleid der politie, ten deele op dat van het O.M. Waarom had men Mr. Ries, toen hij zich op 25 Mei eigener beweging tot den Hoofdcommissaris van Politie wendde, niet meteen vastgehouden. Had de politie al het materiaal, dat er over den beruchten onbe- ti'ouwbaren getuige bestond, aan den Offi cier van Justitie overgelegd? Zoo neen, waar om niet en zoo ja, had de Officier dit dan maar kalm naast zich nergelegd? Het droeve voorspel van de arrestatie en wat daarmee samen hing besprekende, zeide Ds. v. d. Heide dat, indien de Minister dit alles niet als lichtvaardig meende te moeten betitelen, deze bewindsman dan een .taal sprak, die hij. Ds. v. d. Heide, niet verstond. Wat nu is toch wel het belastend mate riaal, waarvan de Minister thans gewag heeft gemaaktö Ik ken het dossier van a tot z en ik heb er niets in gevonden wat men werkelijk als belastend materiaal zou kun nen aanduiden. Deze afgevaardigde, welke tenslotte nog over den tragen rechts gang klaagde, merkte op dat ook in de zaak Fruin op ergerlijke wijze was opgetreden en eindigde met de hoop uit te spreken, straks een krachtig waardig woord van den Mi nister te mogen hooren, die dan niet zou. moeten aarzelen ronduit te erkennen wat er' in heel deze geschiedenis aan afkeurens waardige dingen waren voorgevallen. Want dan kan nog voorkomen worden, dat het ver trouwen, dat momenteel ten zeerste is aan getast, niet geheel verloren gaat. Mr. Kortenhorst (R.-K.) nam, wat de rol aangaat die de Kamer t.a.v. De Haag sche zaak kan len mag vervullen, een an der standpunt in. Wij zitten hier niet. zoo gaf hij te verstaan, als rechters en zijn eigen lijk in hoofdzaak alleen ingelicht dank zij de brochure-v. d. Heide en de nota-Bouman. Het wederwoord van de Regeering en van de rechterlijke auto riteiten ontbreekt. Ook de reputatie van den Rechter-Commis- saris, wien partijdig heid en verzaak van zijn plichten 'ten las te is gelegd, staat op het spel. Het gaat hier verder om het beleid van twee ach tenswaardige (Minis ters, wien verweten wordt, dat zij een hoogst verdienstelijk ambtenaar van onbe sproken gedrag onbeschermd hebben gela ten. In ons midden kunnen noch Mr. Ries, noCh het O.M. noch de Rechter-Commissaris elk hun zienswijze kenbaar maken, hun ver weer voeren. Daarom leent zich de Kamer tenslotte niet voor een behandeling van deze zaak. Gesteld eens, dat de Minister het z.g.n, belastend materiaal zou overleggen, hoe zouden dan die personen zich daarover hier kunnen uiten? Tegenover niemand wa re het dan ook de juiste methode in dit sta dium en in deze omgeving op overlegging van dat materiaal aan te dringen. Maar er is wel een andere Khogelijkheid. Gesteld, dat het administratief onderzoek dat Minister Oud thans schijnt te laten instellen, tot be vestiging leidt van de voor Mr. Ries gun stige conclusies van het rapport van den re- classeeringsambtenaar die naar zijn zedelijk gedrag een onderzoek heeft ingesteld, dan volgt natuurlijk zijn rehabilitatie. Maa,r bo vendien. Mi'. Ries kan reeds nu, als hij niet langer van zijn onbepaald verlof zou willen genieten en de Minister hem daarop zou schorsen of ontslaan, naar het ambtenaren gerecht gaan. Dat' zal dan de zaak hebben te onderzoeken. Het Parlement heeft alleen tot taak met Argus-oogen toe te zien, dat er tegen niemand onrecht geschiedde. Ook in de Kamer is deze zaak hog niet ten einde. Later bleek Mr. Terpstra (a.-r.) het be houdens het probleem van eventueele reha bilitatie vrijwel geheel eens te zijn met het door Mr. Kortenhorst ontwikkelde standpunt, terwijl dit eveneens gold voor Mr. Rutgers v. Rozenburg, die intusschen wel prijs scheen te stellen op eenige nadere toelich ting van den Minis ter wat hij met dat belastend materiaal had bedoeld. Mr. Boon stelde aan Excellentie van Schaik de pertinente vraag, te willen me- dedeelen, of dat ma teriaal dan niet in het dossier aanwezig was geweest. Deze spreker voelde wel wat voor een com missie van 5 nuogstaande mannen, op wier oordeel hij zeer prijs zou stellen en laakte in rake bewoordingen het gebeurde met de in strijd met het Wetboek v. Strafvordering niet tijdig aan Mr. Ries teruggegeven brie ven, waarvoor nota bene de staat der Ne derlanden zelfs in kort geding gedagvaard moest worden. Mr. Boon roerde nog enkele andere punten aan, waaronder het z.i. totaal ongemotiveerde verbod van het Cabaret „De Pfeffermühle" om hier te lande op te treden Mej. Mr. Frida Katz (c. h.), die in ver- barfd met de Haagsche zaak den staf brak over de lichtvaardige wijze, waarop bij die gelegenheid herhaaldelijk de wet geschon den was, en die daarom vond, dat de Mi nister in de stukken meer gezegd had dan hij toch werkelijk voor zijn verantwoording kon nemen, scheen wel wat te voelen voor werkkampen voor jeugdige veroordeelden. Ds. Zandt (St. Ger.) op wiens verlanglijstje nog steeds de doodstraf voorkomt, wenschte vrijstelling van een eventueel voor automo bilisten in te voeren verplichte verzekering tegen ongevallen, voor hen die daartegen ge wetensbezwaren mochten hebben en drong er, wat de Haagsche zaak betreft, bij den Mi nister op aan het zgn. belastend materiaal bekend te maken. Mr. Truyen (R.K.) bepleit te waakzaamheid tegen de Duitschers in Limburg, de heer Drop (s. d.) snakt naar het oogenblik, waarop het eindelijk tot in voering van de nieuwe bepalingen van het Wetboek v. Koophandel i.z. kapitein en sche pelingen zal komen, en Mr. Westerman (nation.) vond het even verkeerd als jam mer, dat de Minister geen toestemming wenschte te verleenen voor een loterij, welke had moeten dienen om de kosten van een eventueel in 1940 te Amsterdam te houden wereldtentoonstelling te helpen bestrijden. AVONDVERGADERING Binnenlandsche Zaken. De heeren Wijnkoop (comm.) en Mr. Wester ma n waren het niet bepaald met elkaar eens. De eerste was boos over aan tasting der gemeentelijke autonomie, ter wijl de heer Westerman juist verlangde dat het centraal gezag zich nog veel meer zou laten gelden. De heer Za n d t (Staatk. Ger.) pleitte voor krachtiger handhaving van de Zondagsrust. Deze afgevaardigde liet ook geen stuk heel van den burgemeester van Tholen, wien hij allerlei leelijks verweet, welke hij als voor zitter van het Centraal Verkoopbureau van Mosselen bedreven zou hebben, waartegen de heer K r ij g e r betoogde, dat die burger vader de deugd in persoon was. De Zaandamsche burgemeester ter Laan (s.d.) verdedigde zijn houding t. a v. het Oranjehuis. De traditie getrouw had hij de uitnoodiging van 'n vereeniging tot bijwo ning eener aubade afgeslagen. Uit zijn initia tief tot vorming van een comité voor viering van de komende huwelijksfeesten bleek toch wel, hoe de heer ter Laan wel degelijk waar deering koestert voor ons vorstenhuis. Eindelijk kwam', vrij laat op den avond Mi nister de Wilde aan 't woord, die de be staande Zondagswet nog heel bruikbaar achtte. Maar een Zondagswet gelijk de Staat kundig Gereformeerden verlangen zou op dictatuur neerkomen! Als intusschen de Ka mer het ontwerp-Zondagswet-Ruys nog wil behandelen, is de Minister hiertoe bereid. Over verlaging der scheepvaartrechten voor de binnenschippers zal de minister met zijn collega van Waterstaat nader overleg plegen. Dit schijnt niet meer noodig voor.onze nationale vlag. Zeer binnenkort komt hier omtrent de beslissing los nadat er nog met Indië overleg was gepleegd. De Minister noemde de aanvallen op den Tholenschen burgemeester volkomen onge grond. Wat het geval van den oud-burge meester van Ambt-Hardenberg aangaat, Mr. de Wilde zette nogmaals uiteen, waarom hij destijds geen reden had gehad dien function- naris, die in zijn gemeente zeer geliefd was, te ontslaan. En toen eenmaal bleek, dat er toch iets mis was, kon er op dat moment al leen eervol ontslag plaats hebben, aangezien er toen nog geen uitspraak van den rechter was. Na nog vermeld te hebben, dat Minister de Wilde er op wees in Burgerwachten en Bij zonder Vrijwilligen Landstorm geen fascis tische, gezag-ondermijnende en ordeversto- rende elementen te kunnen gebruiken, en dat hij met betrekking tot 't vraagstuk der gemeentelijke autonomie o.m. te kennen gaf, dat in verband met de financiën, zekere vrij heidsbeperking noodzakelijk blijft, zij alleen nog aangestipt, dat Hoofdstuk V 'n stuk na middernacht in veilige haven binnenkwam. E. v. R. HEROPENING DER JULIANA-SCHOOL TE BOEDAPEST. In tegenwoordigheid van den Hongaar- schen minister van onderwijs, den burge meester van Boedapest, den Nederlandschen gezant, den heer L. G. van Hoorn, en van mej. Catharina Kuyper, dochter van wijlen dr A. Kuyper, is de gereformeerde Juliana- school te Boedapest, die geheel verbouwd is met financieelen steun itft Nederland, her opend. Het bezoek van Prins Bernhard aan Schiphol. Belangstelling voor alles wat op de luchtvaart betrekking heeft. Het langdurige bezoek, hetwelk prins Bern hard Donderdagmiddag aan Schiphol heeft gebracht, heeft vooral in de leidende kringen der KL.M., welker uitgebreid en technisch aan de strengste eischen beantwoordend be drijf, waarover zij in de hoofdstedelijke lucht haven de beschikking heeft, tot in alle on derdeden door den voornamen gast is be zichtigd, zeer groote voldoening gewekt. De belangstelling van den aanstaanden Prins der Nederlanden voor alles, wat hem ge toond werd, was van een opmerkelijke inten siviteit, terwijl de vragen, die de Prins in een Nederlandsch, waarvan de zuivere uit spraak een hoog ontwikkeld taalgevoel ver ried over tal van zaken stelde, getuigden van een gefundeerd inzicht in het vele, dat op de vliegerij betrekking heeft. Eerst te ruim kwart over zes was het bezoek, waarin mede behalve een korte demonstratie van enkele nieuwe, voor het buitenland bestemde Fokker producten, de bezichtiging van de inrichting- der Nationale Luchtvaart School en de Am- sterdamsche Aero Club was opgenomen, ge ëindigd, aangezien Prins Bernhard nog gaarne de aankomst wilde afwachten van het vlieg tuig uit Indië, de Nachtegaal. De vlotte lan ding in het schijnsel der landingslichten werd door den hoogen bezoeker van den verkeers toren af gadegeslagen, waarna de Prins zich met het geleide naaf het platform begaf, om daar getuige te zijn van het uitstappen der passagiers, waarna even later de gezagvoer der. de heei- van Veenendaal en de overige leden der bemanning, aan den Prins werden voorgesteld HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT I TEL. 13440. (Adv. Ingez. Med.) Na acht jaar herkend. Gewezen hoofdcommies staat terecht. Donderdag heeft de Rotterdamsche recht bank de zaak behandeld tegen den 65-jarigen gewezen hoofdcommies J. K., die in Decem ber 1927 ten nadeele van de gemeente Rot terdam een bedrag van ongeveer 21.000 gul den zou hebben ontvreemd. Verdachte was als hoofdcommies werkzaam bij den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst en was als zoodanig belast mat de regeling van de uit betaling der salarissen van doktoren en ver loskundigen. Ook beheerde hij de kleine kas. Vermoedelijk had de man tevoren reeds ver duisteringen gepleegd, zoodat hij op een ge geven moment geen anderen uitweg meer zag dan de vlucht. Hij deed dit echter met mede neming van een bedrag van ongeveer 21.000 gulden. Op 30 December 1927 maakte hij zich met medeneming van dit bedrag uit de voeten en sedert di enheeft jaren lang, niemand ooit iets van hem gehoord. In Augustus van dit jaar echter meldde zich bij de politie te Apeldoorn een zwerver aan, in wien men den destijds verdwenen hoofd commies Kuneken meende te herkennen. De man werd aangehouden en naar Rotterdam overgebracht. Hij gaf echter voor Kuneken te heeten en maakt verder den indruk zijn geheugen kwijt te zijn. Tijdens het voor onderzoek evenwel heeft hij zijn houding ge deeltelijk gewijzigd. Bij de openbare behandeling van de zaak, welke Donderdag plaats had, werden ver scheidene getuigen gehoord, die hem positief als den gewezen hoofdcommies Kuneken her kenden. Het OM., dat werd waargenomen door m x. F. Wilbrenninck, achtte het bewijs geleverd en eischte tegen verdachte een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. NACHTENLANG GEMARTELD Lees de verklaring van deze dame, hoe zij haar zelf bevrijdde van steeds terugkeerende branderige pijnen, veroorzaakt door slechte spijsvertering: „Ik heb zeer veel baat gevonden bij Digestif Rennie Pastilles. Ik geloof dat ik alles had geprobeerd tegen indigestie. Ik heb werkelijk wel eens doods angst uitgestaan, als ik had geprobeerd een weinig varkensvleesch te eten of wat erwten of boonen, maar nu behoef ik gelukkig 'snachts niet meer de kamer op en neer te loopen en heb ik geen tekort aan adem meer bij het werken. Ik ga naar mijn werk, gewapend met mijn Digestif Rennie Pastilles. Hoe U zooveel verschillende bestanddeelen in één pastille kunt verwerken,, is mij een raadsel. Een dag of veertien geleden klaagde mijn moeder ook plotseling over branderige pijn. Mijn man gaf haar een paar Rennie pastilles en zij kreeg direct ver lichting. Ik dank U voor de uitvinding van dit prachtige middel." Mevr. A. E. W. Digestif Rennie Pastilles zijn'zoodanig samengesteld, dat zij het teveel aan maagzuur, hetwelk bijna steeds de oorzaak is van spijsverteringsstoornissen, neutraliseeren en absorbeeren. Hierna kan indigestie eenvoudig niet meer optreden. Tevens bevatten deze pastilles nog bestanddeelen, die U van over matig gas in de maag bevrijden, alsmede fermenten, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn zeer prettig te X nemen - Geen poeder, geen glas water, '-X terwijl iedere pastille apart is verpakt. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 45 cent per pakje en t 1-25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dara. (Adv. Ingez. Med.) Diefstal van geheime militaire documenten. Tegen dader twee jaar, tegen uitlokker één jaar geëischt. Voor de Bxedasche rechtbank, hebben Don derdag terecht gestaan een 38-jarig kan- coorbediende, die verschillende geheime mi litaire documenten had ontvreemd, en een 40- jarig Duitscher, die dit misdrijf had uitgelokt. Tegen den kantoorbediende werd twee jaar gevangenisstraf geëischt en tegen den Duit scher een j aar. De zaken werden met geslo ten deuren behandeld. Rij- en nummerbewijzen vernieuwen. Dagelijks blijkt ons, aldus schrijft ons de Kon. Ned, Toeristenbond A. N. W. E„ dat men niet op de hoogte is van het voorschrift, dat bij verhuizing naar een andere provincie zoowel een nieuw rijbewijs als een nieuw nummerbewijs nioet worden aangevraagd Wij vestigen hierop de aandacht, omdat de- geen die deze bepaling overtreedt, bij aan houding de kans loopt op een bekeuring, we gens het rijden zonder geldig rij- en num merbewijs. Bovendien kunnen hem geen in ternationale papieren verstrekt worden, zoo lang men niet in het bezit is van geldige Ne- derlandsche papieren. Om deze redenen is dus opvolging van dit wettelijk voorschrift noodzakelijk. Prof. dr. J. S. Theissen overleden. Hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit. Donderdag is ten zijnen huize op 62-jari gen leeftijd overleden prof. dr. J. S. Theissen, buitengewoon hoogleeraar in de vaderland- sche geschiedenis aan de gemeente-univer siteit, en oud-bibliothecaris der universiteits bibliotheek te Amsterdam. Johann Samuel Theissen, werd op 2 No vember 1874 te Berggladbach geboren. Hij bezocht de H. B. S. en het gymnasium te Arnhem en studeerde vervolgens Nederland- sche letteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1907 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „Friesland onder Ka- rel 5". Van 1899 tot 1901 was de overledene leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium en de II, B. S. te Amersfoort, van 1901 tot 1903 aan het gymnasium te Leeuwarden, en van 1903 tot 1917 aan het gymnasium te Gronin gen. In 1917 werd dr. Theissen benoemd tot bibliothecaris der Universiteit te Groningen, welke functie hij tot 1929 bekleedde. In dat jaar volgde zijn benoeming tot bibliothe caris der universiteitsbibliotheek te Amster dam. In 1930 werd hij benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de vaderlandsche ge schiedenis aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Tegen de Cabarets der Onbekenden. Artisten nemen stelling. Onder auspiciën van de koninklijk goed gekeurde Nederlandsche Artisten Organisa tie, werd Donderdag een groote protestver gadering gehouden in gebouw „Musis Sa crum" aan den Amstel te Amsterdam. Deze vergadering, die bijzonder druk bezocht was, nam met algemeene stemmen de volgende motie aan: „De protestvergadering, gehouden op Don derdag 19 November 1936 in het gebouw „Mu sis Sacrum", zich richtende tegen het brood- roovend dilettantisme in het algemeen en het „Cabaret der Onbekenden" in het bijzon der, protesteert tegen allen, die op onoirbare wijze het bedrijf benadeelen; spreekt zich uit. voor het bestrijden van het dilettantisme in zijn vollen omvang en voor het nemen van maatregelen in den kortst mogelijken tijd en met alle middelen om een wettelijke beroepspermissie van de regeering te la-ij gen; besluit met alle middelen stelling te ne men tegen alle unfaire praktijken door zoo genaamde exploitanten van „Cabarets der Onbekenden" en andere instanties, die het amusementsbedrijf schaden; verbiedt alle beroepsartisten het optreden in deze „Cabarets der Onbekenden", en gaat over tot de orde van den dag". „Prinses Juliana" in de haven van Terschelling. Donderdag is "het motorvaartuig „.Prinses Juliana" van de reederij P. J. B'alk te Gro ningen, dat in nood heeft verkeerd, door de sleepboot „Holland" van de firma Doeksen in de haven van Terschelling binnenge bracht. Het schip, dat met een lading graan op weg was naar Zweden, maakte, zooals ge meld, slagzij en had een defect aan het roer, De reddingbooten „Brandaris" en „Insulin- de", die resp. zestien en dertien uur in touw waren, zijn op hun standplaatsen terugge keerd. De vrouw en kinderen van den kapitein van het motorschip waren door de „Bran daris aan boord genomen. De stertocht naar de Moerdijkbrug. Ook voor trerntoeristen. De A, N. W. B. schrijft ons: Het blijkt ons, dat vele liefhebbers voor den door den Kon. Ned. Toeristenbond A, N. W. B. ter gelegenheid van de opening der Moerdijkbrug te houden stertocht niet we ten, dat ook trein toeristen aan dezen tocht kunnen deelnemen. Het station van aankomst voor dezen is Dordrecht en ook voor hen zijn twee groepen, één voor deelnemers, die reeds op Vrijdag 11 December aankomen, de feestelijkheden te Dordt bijwonen en den volgenden dag per autobus naar de Moerdijkbrug worden ge bracht en een voor degenen, dfe op Zaterdag 12 December komen en zich op het Stations plein bij de gereed staande autobussen vei-- eenigen. Alle treintoeristen worden per auto bus van Dordrecht naar de Moerdijkbrug ge bracht, trekken, na de openstelling daarvan gezamenlijk met de automobilisten de brug over en rijden dan verder door naar Breda. De terugreis geschiedt per tx-ein. Er wordt een laag inleggeld geheven en de geringe kosten van den autobusrit worden over de deelnemers omgeslagen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 20 November: Voor twaalf jaren werd door den heer Prèvinaire op de Nieuwe Groenmarkt alhier een broodbakkerij opgericht, ten doel hebbende, den werklieden zijner beide fabrieken goed brood tegen den kostenden prijs te verschaffen. Deze onderneming droeg dexx naam van „Werkmansbakkerij" en de verschillende wei-kzaamheden, die deze bakkerij be troffen, hadden plaats in den kelder onder het winkelhuis op de Nieuwe Groenmarkt. Het ging, doch na eenige jaren van voortbestaan nam de zaak niet de vlucht, die ze, met het oog op het philantropisch doel der inrichting, had kunnen nemen. Toch werden nog krachtige pogixxgen aangewend om de zaak tot meerderen bloei te brengen; de bakkerij werd verplaatst uit den kelder naar een perceel naast den winkel ge legen, een nieuwe oven werd aan gebouwd en hierdoor de herboren zaak in staat gesteld, der concurrentie het hoofd te bieden. Door de levering van goed brood en een nette bediening, wist de bakkerij zich niet alleen te hand haven, maar ging met den dag vooruit en de vraag naar brood der Werkmans bakkerij nam zoodanig toe, dat de tweede vergrooting xxiet mocht uitblij ven. Het kapitaal, daartoe benoodigd, werd op de meest gulle wijze verstrekt en met den meesten spoed werd het werk onder toezicht van den architect, den heer Oude Wesseling, den metselaar Van der Putten en den timmerman Kriegel- ten uitvoer gebracht en wel zóó naar genoegen van de directie, dat hun namen met eere mogen worden ge noemd. De naam der inrichting, als misschien aanleiding gevende tot de veronderstel ling dat haar brood alleen voor den werkman was bestemd gekocht te wor den, wer dherdoopt in „Volharding", en daarmede is nu de geheele inrichting tot haar ware bestemming gekomen. 114 vliegtuigen besteld. Bij Koolhoven te Rotterdam. De vliegtuigenfabriek van Koolhoven te Rotterdam zou volgens Het Volk een bestelling van 114 vlieg tuigen hebben gekregen, waarvan er 90 voor de Nederlandsche en Indi sche militaire luchtvaart bestemd zouden zijn en 24 voor buitenland- sche rekening. Dr. Valentin van Marle overleden. De Nederlandsche kunsthistoricus dr. V. R. S. van Marle is op 49-jarigen leeftijd in zijn woning te Perugia overleden. Dr. Van Mai-le is op 28 Juni 1887 in den Haag geboren. Het grootste deel van zijn leven heeft hij in het buitenland door gebracht. Hij studeerde aan de Sorbonne, en was vervolgens als schrijver werkzaam, tot 1918 te Parijs, daarna te Perugia. Ontwerp voor Reisbelasting wordt ingetrokken. Minister Oud antwoordt de Tweede Kamer. De zaak-Ries. Mr. L. Trip, president van de Nederiandscne Bank en van de Bank voor Intei-nationale Betalingen, viert heden zijn 60sten verjaardag. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van financiën 1937: Het vroeger reeds door den minister in uit zicht gestelde ontwerp tot technische herzie ning van de omzetbelastnigwet is thans, nadat de adviezen van verschillende instanties om trent een voorontwerp zijn ontvangen, in een ver gaand stadium van voorbereiding geko men. De minister is voornemens de intrekking van het wetsontwei-p tot heffing van een reis belasting te bevorderen. De minister deelt mede, dat de regeering een commissie van eenige hoofdambtenaren, res- sorteerende onder de departementen van fi nanciën, van handel, nijverheid en scheep vaart en van sociale zaken heeft aangewezen, aan wie is opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent de wenschelijkheid en de mo- gleijkheid van verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd. Het vraagstuk van de belasting van onge- huwden is thans nog in onderzoek bij een op 11 Juni 1936 door den minister ingestelde commissie. De zaak Mr. Ries. Inderdaad is de minister vóór de arrestatie van den thesaurier-generaal niet onkundig ge weest van het feit, dat deze hoofdambtenaar van strafbare handelingen werd verdacht. Het zich op de hoogte stellen of de verklaringen van den in het verslag bedoelden getuige ver trouwen verdienden, lag zeker niet op zijn weg; hij zou zich daarmede hebben begeven op een terrein, dat niet het zijne, doch dat van politie en justitie is. Wel heeft de minister over deze aangelegenheid een uitvoerig en ernstig overleg met zijn ambtgenoot van jus titie gepleegd. Dat overleg heeft geleid tot de slotsom, dat een ingrijpen van de zijde der re geering justitie en politie ernstig zou hebben kunnen belemmeren in de uitoefening der haar opgedragen taak. De minister is stellig overtuigd, dat de regeering, ware zij tot zoo danig ingrijpen overgegaan, schromelijk in haar plicht zou zijn tekort geschoten. Het hier vermelde ontslag, evenals dat uit het lidmaatschap van een aantal andere com missies, was de noodzakelijke consequentie van de schorsing in het ambt van thesaurier- generaal, omdat voor de richtige vervulling van het lidmaatschap van commissies, welker werkzaamheden ten nauwste met zijn hoofd ambt samenhangen, wordt vereischt. Het is een vaste regel, dat de onder het de partement van financiën ressorteerende amb tenaren in hun ambt worden geschorst, indien tegen hen een strafrechtelijk onderzoek wegens een ernstig feit wordt aanhangig gemaakt! De minister heeft geen vrijheidkunnen vinden om van dezen regel in het onderhavige geval af te wijken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5