De Landverrader Aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende s.s. „Belnos" uit Oslo werd Vrijdagmiddag met eigen laadgerei de eerste van een viertal cutterzuigers, elk 125 ton wegend, aan boord geheschen. Tijdens het zware karwei Tengevolge van den zwaren regenval in de afgeloopen dagen zijn in de De burgeroorlog in Spanje. Op de vliegvelden achter het front rond Madrid zijn speciale omgeving van Tongeren en Wyhe (O.) groote stukken land overstroomd schuilplaatsen ingericht in geval van luchtaanvallen Een reusachtige generator met speciale ommanteling, ter zwaarte van niet minder dan 500 ton is op het oogenblik te Berlijn in aanbouw voor een Zuid-Amerikaansche mogendheid Het kasteel Radboud te Medemblik, het oudste van Noord Holland, zal thans verder ontmanteld worden door afbraak van aangrenzende pakhuizen en woningen. Een kijkje op de Westzijde, die reeds geheel vrijgemaakt is Het .Welkom Vreemdeling" straalt dezen Ben- gaalschen tijger in Ouwehands Dieren park te Rhenen nu niet bepaald uit de oogen De heer G. D. Rehorst, secretaris en ontvanger van Westzaan, die benoemd is tot burgemeester van Callantsoog FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door THEA RLOEMERS. (Nadruk verboden). 6) Met een kleur op de wangen haastte Gladys zich naar het bureau van haar chef. Brengt u dit even voor mij naar de re dactie-buitenland, er is haast bij, gelastte hij, maar niet onvriendelijk, terwijl hij haar een stapeltje papieren overhandigde. Gladys nam ze aan en ging een étage la ger zich van haar opdracht kwijten. Een van de heeren hield haar daar nog even aan de praat; iedereen in het gebouw had met Gladys op en gaarne zocht men de gelegenheid om een paar woorden te wis selen, met haar vriendelijk, altijd behulp zaam persoontje. Inmiddels had Blashmere de hoorn van de huistelefoon genomen en een onderhoud met den hoofdredacteur aangevraagd, dat hem blijkbaar aanstonds werd verleend, hij verliet althans haastig de zaal. Op de gang gekomen sloeg hij niet rechts af naar de vertrekken, van de hoofdredactie, maar be gaf zich kalm naar de tegenover hem lig gende trap en bleef staan dralen op de bo venste trede. Zijn gezieht kreeg na enkele oogenblikken een ontevreden trek en hij mompelde binnensmonds: Ze had toch al lang terug kunnen zijn. Uit vrees, dat iemand hem hier zoo doelloos staande zou aantref fen, wilde hij reeds op zijn schreden terug keeren, toen hij in de beneden gang voet stappen hoorde en een seconde later kwam Gladys de trap op. Ze bemerkte Blashmere eerst, toen ze al halverwege was en er geen kans meer be stond, hem te ontloopen. Blashmere op zijn beurt daalde een paar treden af, zoodat ze op het midden van de trap tegenover elkander stonden. De chef binnenland maakte geen aanstalten om het jonge meisje door te laten, maar hij hield haar met een zachte druk van zijn hand op haar arm tegen. Juffrouw Boroughbridge, ik wilde u wat vragen, begon hij en aan zijn stem was te hooren, dat hij zijn gewone zelfbeheersching had verloren. Doch dit bemerkte Gladys niet. Moet dat hier gebeuren, mijnheer? vroeg ze uit de hoogte, terwijl de kleur uit haar lief gezicht wegtrok. Hij gaf geen acht op deze opmerking, maar hakkelde: Zou het u gelegen komenik bedoel is het niet te vrijpostig van me om omom u te vragen vanmiddag met me te gaan lunchen? Nu het hooge woord er uit was, herwon Blashmere zijn zelfvertrouwen en daar Gladys een oogenblik naar een antwoord scheen te zoeken, hernam hij: U zult er geen spijt van hebben, dat beloof ik u. Het komt mij tot mijn spijt niet gele gen, ik moet tusschen den middag nog een bezoek afleggen antwoordde Gladys. Kom, dat kan zoo dringend niet zijn. Mijn zaak daarentegen kan geen uitstel lij den. Maar waarom kunt u me het in dit ge bouw niet zeggen? Omdat het iets heel bijzonders betreft, iets wat u en mij alleen aangaat. Gelooft u me, het is een kwestie van hoogstens een kwartier. Nu goed dan, beloofde Gladys, die an ders geen kans zag aan dit zonderlinge en onaangename gesprek een einde te maken, maar langer als een kwartier zal het me werkelijk niet mogelijk zijn. Dank u. Ik wist. dat ik het niet tever geefs zou vragen, en dit zeggende ging hij snel langs haar heen de trap af. TttiWr 1 Weer terug in het lokaal maakte ze Mary gauw deelgenoot van het gebeurde, maar nu Gladys het huilen nader scheen te staan dan het lachen, troostte haar vriendin haar: Kom wees verstandig, hij zal je niet opeten. Maar ze begreep heel goed, dat de toestand voor Gladys heel onplezierig was. Gladys begon met haar bezittingen naar de nieuw aangewezen plaats over te dragen. Alles scheen haar vandaag te moeten tegen- loopen, want bij de verhuizing haakte ze haar japonnetje bovendien nog aan een spij ker van een der stoelen open. Ze was bijna in tranen uitgebarsten, maar ze wist zich te beheerschen. In geen geval wilde ze met een behuild gezicht gaan kof fiedrinken en zeker niet met roode oogen bij den notaris komen. Even later kwam Blashmere op de zaal te rug. Hij moest wel een bijzonder mooi suc ces bij den hoofdredacteur hebben geboekt, want hij floot een wijsje tusschen zijn tan den! Niet zonder voldoening zag hij, hoe Gladys haar verwarring niet geheel kon verbergen en hoe stipt ze zijn bevelen opvolgde. U moet voortaan maar het dagelijksche korte verhaal tikken, inplaats van de markt berichten, dat zal u wel liever zijn. Het an dere is op den duur wat geestdoodend, zeide hij, toen ze aan de tafel naast hem was ge- installeerd. Gladys dankte met een hoofdknik. Ze be gon dit spelletje te doorzien. De rest van den morgen keek ze niet van haar schrijfmachine op. maar gaf haar volle aandacht aan haar werk. BlaShmere kreeg geen kans nog een. opmerking tp maken. Trouwens hij had zijn eigen bezigheden. Met een waar genot stelde hij een artikeltje sa men, waarin terloops, maar geheel overbo dig, nog eens een oude fout van een der Lon- densche notabelen werd opgerakeld Hij was in zijn bezigheid zoo verdiept, dat hij niet bemerkte, dat het twaalf uur was geworden en de verschillende redactieleden aanstalten 1 maakten om hun boterhammen te gaan ver orberen. De meesten konden ook in het middaguur niet gemist worden en moesten hun lunch in het gebouw, zittend aan hun lessenaar, gebruiken. Anderen echter konden tijd vin den om in een der talrijke eethuizen een warm hapje te gaan gebruiken, in ieder ge val cm er tusschen twaalf en half twee nog even uit te wippen. Op de redactie-binnenland behoorden de ehef en de beide typisten tot deze bevoor rechten. Ditmaal echter gingen Mary en Gladys niet, zooals andere dagen, gearmd de breede trappen af om samen ergens hun brood op te peuzelen. Als het zacht weer was, gingen ze op een bank in het naastbij- zijnde plantsoen zitten en kregen de mus- schen' ook hun deel, was het daarentegen nat of kotid, dan zochten ze hun toevlucht in een der goedkoopste lunchrooms, die men in de zijstraten van de krantenwijk veelvul dig aantreft en gebruikten daar een kop koffie. Zonder op- of omzien glipte Mary de deur uit. Ze wilde in ieder geval vermijden, dat de anderen op de hoogte kwamen met de plannen van Blashmere. Niet zonder zorg dacht ze aan het gesprek, dat Gladys zou moeten voeren. Ze meende wel zoo ongeveer den inhoud daarvan te weten. Je moest wel blind zijn, om niet de attenties te bemerken, waarmede de chef Gladys omgaf. Die ver plaatsing van vanmorgen was ook niet voor de leus geweest. Hoe haalde de man het in zijn hoofd om te veronderstellen, dat Gladys iets met hem op had? Het was te belache lijk om aan te denken. Gladys met Blasmere Stel je voor dat Gladys zoo dwaas zou zijn. Ontevreden met den heelen toestand slen terde ze wat rond, de trek in eten wilde van daag niet komen. Ondertusschen was haar vriendin naar de kleedkamer gegaan om haar mantel te halen. Eerst herstelde ze nog, zoo goed en zoo kwaad als het ging, de scheur in haar jurk en ze wilde juist haar goed van den kapstok ne men, toen Blashmere kwam aangesneld en gedienstig het kleedingstuk voor haar op hield. Zwijgend gingen ze naast elkaar de trappen af de vestibule door en het gebouw uit. Het weer was zacht gebleven, een waas van groen hing al om de boomtoppen en er gens waagde een lijster zijn eerste lied. De tegenzin van Gladys groeide met het oogenblik. Hoe veel liever was ze met Mary meegegaan, dan hadden ze meteen samen eens kunnen gaan kijken, hoever de madelie ven al waren uitgekomen. Dat zou heel wat leuker zijn geweest dan met Blashmere te gaan lunchen. Ze liep nog steeds zwijgend naast hem voort en ook hij scheen geen be hoefte te gevoelen een gesprek, aan te van gen. Ze gingen een paar dwarsstraten door en eindelijk vroeg Blashmere: Wat denkt u van deze gelegenheid? Ze knikte lusteloos, het was haar volkomen onverschillig waar het onderhoud zou plaats vinden, haar eenigste wensch op het oogen blik was, dat het al achter den rug zou zijn. Het Restaurant Grechstone is een der duurste van Londen en alleen personen uit de industrieele wereld, bankiers, diplomaten, enkele vooraanstaande personen op scheep vaartgebied, benevens kopstukken uit de po litieke wereld trof men er aan, Het feit, dat Blashmere bij zijn -binnentreden door den portier eerbiedig werd gegroet, bewees dat hij hier een geacht en geregeld bezoeker was, wien men het niet kwalijk nam. dat hij met een eenvoudig, bijna sjofel gekleed meisje binnenkwam. Blashmere liet zich door den oherkellner een rustig hoekje wijzen en gaf zijn jas en hoed aan een toegeschoten piccolo. Gladys weigerde, ondanks herhaald aandringen haar mantel uit te doen. Ze was van plan het zoo kort mogelijk te maken. (Wordt vervolgd)'.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16