1 Hooge belooning HEERENKLEEDING ^WEERBERICHT een Barometer! STIENS CIERSTR. 27 SATERDAG 21 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAG BEAD 2 Voor ieder een geschikte VULPEN, zoowel voor de pensoort als de prijs! O'iti-dcuaunia ZIJLSTRAAT 90 HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -POLITIERECHTER Hippische sport. Dat het eene paard sneller loopt, draaft of rent dan het andere, weten we allemaal, doch men wil dat de menschen zich daar van met eigen oogen overtuigen en daar voor dienen de harddraverijen en wedren nen. Wie nu echter mocht meenen, dat dit het eenige of voornaamste doel is van het gros der bezoekers, heeft het mis, want altijd zijn de renbanen de plaatsen geweest, waar de goklust hoogtij vierde, ja, een groot deel der gokkers heeft geen lust of gelegenheid om de paarden te zien loopen en die gokken van huis uit of ln een café. Hoe dat gaat, weet men. Door bemiddeling van z.g. bookmakers kan men inschrijven op een of ander paard, dat ergens zal loopen. Door uitslagen van vorige wedstrijden te raadplegen verbeeldt men zich op de hoogte te zijn van de prestaties der dieren en daarnaar bepaalt men zijn inzet. Wint zoo'n paard dan heeft men ge wonnen, verliest het. dan is men zijn geld kwijt. De bookmaker zelf is de man. die al tijd wint en daarom lokt dat bedrijf vele lie den aan, die graag wat geld verdienen zon der te scrupuleus te zijn omtrent de wettig heid van het bedrijf, want het vak van book maker is verboden. Het spr t. dat heeren bookmakers niet graag in -. vang terecht komen en daar om een dosis list en sluwheid moeten bezit ten. om aan den arm der gerechtigheid te ontkomen. We zagen het ook nu weer: de verschil lende kooplieden, handelsreizigers. zaken lieden in 't algemeen, zooals zij zich noem den. die thans terecht stonden, omdat ze naast hun gewone zaken het bookmaken hadden beoefend, waren goed van de tong riem gesneden: ze kenden precies de elemen ten. van strafbaarheid en hun redeneering liad ten doel den rechter duidelijk te maken, dat in hun handelingen die elementen niet aanwezig waren. „Kijk, edelachtbare", zeiden ze. „we vroegen niet aan de menschen, of ze op een paard wilden wedden, maar wij zochten juist iemand, die dat aanbood om dan op die aanbieding in te gaan". Dat zou dus net zijn, alsof iemand op straat loopende met een brandende sigaar, alle niet rookende voorbij gangers zou aan spreken en zeggen: Wil ie soms vuur heb ben voor een sigaret? inplaats van te wach ten, dat iemand naar hem toe zou komen Om „een beetje vuur" te vragen. De verdachten hadden wel geroepen: 't Was op de harddraverijen te Heems kerk ,.Twee voor Fanfare". „6 tegen 2 Don Juan". „15 tegen 1 Cilly" en dergelijke, maar dat beteekende dan. zeiden zij, is er soms iemand, die aangeboden heeft 2 voor Fanfare. 6 tegen 2 Don Juan enz. Zoo ja. dan ben ik de man. Zij noodigden niet tot wedden uit, o neen, ze riepen om iemand, die tot wedden uitnoodigde. Ze waren geen kooplui, die klanten zochten, maar klanten, die een koopman zochten. Dat leek nu allemaal wel erg waar en het wend met zoo'n ernst en overtuiging, boven dien met zoo'n eerlijk gezicht verteld, dat men het voor waarheid zou aannemen, doch er was één omstandigheid, die met die be- Het beste voor centrale verwarming, Is steeds de droge brerhcokes van PERQUIN. U zult het hoogste warmtecijfer, De laagste nota daardoor zien! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Een lentedag van 's morgens acht tot middernacht". 8.15 uur Palace Filmac 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrand Theater: „Rembrandt" met Charles Laughton. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Komedie om Geld" Nederlandsche film. 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals Theater: „Chïneesch goud" met Gary CotJper. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slotaccoord" met o.a. Willy Birgel en Lil Dagover. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Overveen: Jubileumtentoonstelling bij de firma J. A. Boskamp en Zonen, Bloemen- daalscheweg 257 3 uur. ZONDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinHet Schoop Ballet met „Die blonde Marie" 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Volksvoor stelling „Allerzielen". 8 uur. Rembrandt Theater: Zuid-Afrikafilm ge prolongeerd. 1130 uur. Frans Hals Theater: Artis-film. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Bakenessergracht 13: Openbare voordracht Rozekruisers Genootschap, nam. 7.15 uur. MAANDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinVolks voorstelling van „Overschotje", 8 15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Nieuwe Gui nea-film „Papoealand". 9 uur. Palace Filmac 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Overveen: Jubileumtentoonstelling bij de firma J. A. Boskamp en Zonen. Bloemen- daalscheweg 257. 105 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN, (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 21 Nov. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 27 Nov. zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske, Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378. J. Samplonlus. Firma Begemann en Sneltjes Kruisweg 30, Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65, Tel. 23525. wering niet klopte en dat was, dat ze alle maal boekjes met coupons hadden gehad, zooals bookmakers gebruiken en wat ze van die boekjes vertelden, was een beetje vreemd en kinderachtig. De een had eens van een onbekende een heele partij van die boekjes gekocht en ge bruikte de blaadjes, als hij 's avonds thuis eens wat te noteeren had. Een ander die ook al een onbekenden leverancier had. zei, dat. als hij op reis was hij reisde in kolo niale waren hij de blaadjes als een soort orderbriefjes gebruikte: een derde, die zei voor anderen te moeten gokken, had er de opdrachten, die hij had ontvangen, opge schreven. Ze hielden allemaal van een gokje, dat gaven ze toe, maar ze kochten alleen loot jes, verkoopen deden ze niet. De veldwach ter. die allen aangehouden had op velschil lende plaatsen en tijdstippen, had echter wel degelijk den indruk gekregen met ver- koopers en niet met koopers te doen te heb ben, het bookmakersboekje deed hun geen goed en de omstandigheden, dat een hunner al eens eerder voor hetzelfde feit veroor deeld was, deed den officier opmerken, dat de niet-veroordeelden het blanco strafregis ter zeker aan hun slimheid hadden te dan ken, waartegen één bescheidenlijk protes teerde. De officier vroeg geldboeten, van f 50 voor de beginnelingen, van f 75 voor de meer ge- routineerden en de politierechter gaf f 40 en f 50 boete De onschuldige bookmakers gingen niet in hooger beroep; wilden wel direct betalen. De verdwenen waar borgsom. 't Gebeurt vaak, dat men. om een zekere betrekking te kunnen krijgen, een waarborg moet storten, zulks om den patroon eenigs- zlns tegen fraude of slordigheid te dekken; daar is niets tegen. Echter zijn er wel lieden geweest, die heelemaal geen personeel noo- dig hadden, maar een aantal menschen in dienst namen, die eenige honderden guldens stortten, waarna de patroon met de Noorder zon verdween. Weer anderen maken het wel zoo erg niet. maar toch laten ze de waarborgsommen in hun zak verdwijnen, om dan de aangestelde filiaalhouders, bedienden of wat het mogen zijn, hun congé te geven en te beweren, dat er zooveel van dit en zooveel van dat te kort was. waarom zij niets terugbetaalden en dan probeerden ze weer ander personeel te krij gen. Tot die laatste categorie kon de man ge rekend worden, die in Zaandam een zeker bedrijf had en nu terecht moest staan, om dat de waarborgsom verdwenen was. Veelal zijn die dingen strafrechtelijk slecht te ach terhalen en zou men om zijn geld terug te krijgen civielrechtelijk moeten procedeer en, waarop de heele handelwijze gebaseerd is. omdat dat een onbegonnen werk is, maar in dit geval meende de officier strafrech telijk te kunnen optreden, omdat de pa troon zich verbonden had, de waarborgsom na 3 maanden terug te zuilen geven, als hij geen tegenvordering' had en dat had hij toen niet, zooals hij zelf erkende. Nu kwam hij met een verweer, dat de knecht hem nadien benadeeld had en dat hij het geld toen had gebruikt om de schade te dekken, maar het bewijs voor die schade werd niet geleverd en bovendien had hij het geld terug moeten ge ven. voordat de schade er was. Nu was het geld op. Uit de inlichtingen bleek, dat verdachte financieel raar scharrelde en weinig ver trouwen genoot. De officier eischte 4 maanden gevange nisstraf; de politierechter achtte de verduis tering bewezen en veroordeelde den man tot 3 maanden. HOCKEY. WEER COMPETITIE. Na eenige weken van stilstand weer een vol ledig competitie-programma, dat aldus luidt: Promotie-klasse A: B.M.H.C. 2—H.D.M. 2. Leiden—Strawberries. Promotie-klasse B; Amsterdam 2B.M.H.C. Tweede klasse B: H.H.IJ.C. 3—H.B.S. AllianceLeiden 2. Tweede klasse C: B.M.H.C. 4Amsterdam 3. Derde klasse C: B.M.H.C. 6Clubhuis te Werve. H.O.C. 4H.B.S. 2. ZandvoortB.M.H.C. 5. Derde klasse D: B.M.H.C. 7Strawberries 2. Vierde klasse F: Kraaien 2—Strawberries 3. A.M.V.J. 2Zandvoort 3. Amsterdam 4B.M.H.C. 8. Vierde klasse G: Alliance 2Amsterdam 7. Harlekijn 3Zandvoort 2. Pinokkio 4—H.B.S. 3. B.M.H.C. 2 krijgt in zijn thuiswedstrijd tegen H.D.M. 2 gelegenheid, zich wat verder van de laatste plaats te verwijderen. De Strawberries hebben het in hun uitwed strijd tegen Leiden al evenmin gemakkelijk, al staat hier heel wat anders op het spel. Het gaat hier namelijk om de handhaving bij de kopgroep. De verliezer van Zondag a.s. is een heel eind achterop gekomen. Voor den wedstrijd AmsterdamBM.H.C. geldt eigenlijk precies hetzelfde. Ook hier wordt de verliezer in niet geringe mate de voet dwars gezet op den weg naar de eerste plaats. Zou H.B.S. in den uitwedstrijd tegen H.H.IJ.C. 3 beide puntjes kunnen bemachti gen en daarmede de kans krijgen om de weinig eervolle laatste plaats te verlaten? Het zit H.B.S. dit seizoen al heel weinig mee. al doet de voorhoede dan ook weinig van zich spre ken of het moest zijn met betrekking tot de weinige schotvaardigheid. Hun doelgemiddel- de is op zichzelf wel een record, maar dan een laagte-record; 08 in 4 wedstrijden' AllianceLeiden 2 is weer een strijd in de hoogere regionen van de ranglijst, al zal Alliance den afstand tusschen kopgroep en middenmoot wel grooter weten te maken. DAMES-HOCKEY. Zondag hebben zoowel Rood Wit als B. D. H.C. een uitwedstrijd. Eerstgenoemde trekt naar de hoofdstad om Amsterdam te ont moeten. En daar Rood Wit het wellicht nog zonder inej. Leeuwenberg zal moeten stel len, die pas van een ernstige ziekte genezen is. zijn de winstkansen gering. Wij achten de Heemsteedsche verdediging niet geheel tegen den Amsterdamschen aanval opge wassen En een onvolledige voorhoede zal wellicht dit tekort voor Rood Wit niet kun nen opheffen. B.D.H.C. krijgt een uiterst lastige klip te omzeilen nu zij tegen 't Gooi in Bussum moet spelen, 't Gooi laat zich op eigen ter rein niet gauw verslaan, en hoewel de Bus- summers niet zoo'n sterken indruk maken als verleden jaar, durven wij toch niet goed een Bloemendaalsche overwinning te voor spellen. 't houd of nat Kolen i/an „De Spaavnestad" Fr. VARKENMARKT 6—'O Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, temperatuur om het vriespunt overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 778.0 m.M. te Hannover en Berlijn. Laagste 741.1 m.M. te Jan Mayen. Het hooge drukgebied breidde zich naar het Zuidoosten nog iets uit, overigens kwam in de luchtdrukverdeeling weinig verandering. Langs de Noorsche kust waaien nog krachtige Zuid westelijke winden met regenbuien. De tempe ratuur steeg belangrijk in geheel Scandinavië. In het Zuidelijk deel van de Britsche eilan den is de wind nog Oostelijk, overigens is de wind daar naar het Zuiden en Zuidwesten omgeloopen. Plaatselijk daalde de tempera tuur onder het vriespunt. Een uitgebreid ge bied van lichte vorst lag hedenmorgen over Polen, Duitschland en het Oosten van ons land, in het Oosten met betrokken lucht, plaatselijk nevel en in het Westen licht be wolkt. In de Alpen is het mooi helder weer, in Frankrijk waaien nog matige, plaatselijk krachtige Oostelijke winden met in het Zui den nog eenige regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 774 m.M. Stand van gisteren 773 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 7.12 uur; n.m. 19.40 uur. Strand berijdbaar van 12.1517.45 uur. Zondag v.m. 8.16 uur; n.m. 20.51 uur. Strand berijdbaar van 13.1519.00 uur. Maandag v.m. 9.30 uur; n.m. 22.10 uur. Strand berijdbaar van 14.3020.00 uur. EEN GESCHENK? (Adv. Ingez. Med.) H.D.M. ontvangt H.O.C.hetgeen een wed strijd wordt tusschen gelijkwaardige ploegen. Misschien zijn de gasten toch iets sterker. In de Overgangsklasse kan B.D.H.C. H op eigen veld weer eens een overwinning be halen tegen de Gooi-reserves. Hilversum lijkt ons sterker dan Amsterdam n, terwijl Kieviten zich zal willen herstellen door een zege op B.H.V. Gemakkelijk zal dat evenwel niet gaan. In de 2e klasse A ontvangt Rood Wit II de Strawberries. Dat is nu niet zoo'n sterke te genpartij. zoodat er Zondag voor Rood Wit II misschien een kans is op het eerste pun tje. B.D.H.C. Hl krijgt Togo op bezoek en zal dus wel verliezen. Want de Hagenaars schij nen kampioensaspiraties te hebben. Te Werve-Victoria lijkt ons voor de gasten. In 3B speelt H.B.S. op eigen veld tegen Zandvoort en HH.S. II tegen B.D.H.C. IV. Wij rekenen op overwinningen der bezoe kende elftallen, zij het ook voor Zandvoort met gering verschil. Want H.B.S. zal wel haar uiterste best doen om tenminste een gelijk spel te behalen. In 4D komt Hurley II bij B.D.H.C. IH op bezoek, en nu de Amsterdammers de laatste weken zoo goed op dreef zijn, mag de thuis club wel terdege oppassen, B.D.H.C. VII zal de Kraaien er wel onder weten te houden, terwijl Strawberries II te gen Amsterdam V toch zeker tot een gelijk spel in staat moet zijn. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In de eerste klasse ontmoeten Always Rea dy en Watervliet elkaar voor de tweede maal in dit seizoen. Te Velsen verloor Watervliet met 40. Er is geen twijfel mogelijk: de Haarlemmers win nen ook ditmaal. Animo IHaarlem 3 ontmoetten elkaar nog niet, Beide partijen staan er slecht voor; een gelijk sp^l is lang niet onmogelijk. Pal vu 1— Aurora 1 verschillen al heel weinig van kracht, Palvu 1 heeft in 5 wedstrijden 9 en Aurora in 5 ontmoetingen 8 punten. De gast- heeren hebben op eigen veld een klein voor deel; maar zeker zal het er spannen. Ook de ontmoeting S. V. 2O. K. 3 zal zeer interes sant worden. Beide staan precies gelijk: 8 punten in 6 wedstrijden. Adspirantenafdeeling. Zaterdagmiddag worden gespeeld: A: FloraAnimo (Haarlem). D. S. V.Animo (Hillegom). B: D. E. S.Haarlem a Oosterkwartier aOosthoek. Meerlebosch aZwaluwen a. C: Haarlem bS V a. S, V. b—Meerlebosch b. AuroraMeerlebosch c. NED. KORFBALBOND DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG Slechts drie wedstrijden zijn er vastge steld. Aan de Zomervaart ontvangt Oosterkwar tier 1 Zondagmiddag het Amsterdamsche Blauw Wit 3 een niet gemakkelijke tegen stander. De Haarlemmers zullen moeten too- nen. dat zij een niet gauw te overwinnen partij zullen zijn. T. H. B. 1 krijgt in Aerdenhout Blauw Wit 4 op visite. Zoo heel eenvoudig zal het voor de Boys niet zijn om de Blauw Witten te verslaan. Flora 1 speelt aan de Van Oosten de Bruyn- 1 straat tegen Swift 2. Voor de Haarlemmers een wedstrijd waarbij zij zich terdege moeten Inspannen, wil er één puntje hier blijven. CONCERT DER H. O. V. Een programma van een orkestconcert, waarop de namen van zeven solisten vermeld zijn, mag zeker wel een merkwaardigheid heeten. Deze merkwaardigheid deed zich bij het H. O. V.-concert van Vrijdagavond 20 Nov. voor. Maar van die zeven was toch één de so list bij uitnemendheid en die eene was dan ook uitnemend, zóó uitnemend als men maar zou kunnen wenschen, zelfs indien hij van buiten onze landsgrenzen tot ons was geko men. In dit geval zou hij, gezien het vele voor treffelijke werk dat hij in den loop der jaren hier te lande verricht heeft, waarschijnlijk reeds lang met een officierskruis begiftigd zijn. Hij komt echter slechts uit den Haag en dat hem dus nog niet eens een bronzen eere metaal waardig gekeurd is, behoeft geen ver wondering te wekken. Hetgeen van de uitne mendheid van zijn kunstenaarschap niets af doet. Op welk een peil dat staat is Vrijdag avond weer gebleken. Theo van der Pas, de kunstenaar in kwestie, speelde daar met ons orkest het 2de pianoconcert van Rachmani noff en het was absoluut eersterangs werk, zooals hij het deed, waarmee hij b.v. Orloff, dien we in het vorige seizoen op een Each- concert hoorden, verre en verre overtrof. Ik heb trouwens van Van der Pas nooit anders dan eersterangswerk gehoord, niet alleen als begeleider en ensemblespeler met andere op de programma's gewoonlijk door vettere let ters aangeduide artisten, die hij „aan den vleugel" secondeert, maar ook ettelijke malen als solist met ons orkest. Grieg's Pianoconcert was het eerste, dat ik van hem hoorde, reeds een jaar of tien geleden en met zijn vertolking kon alleen die van Percy Grainger op één lijn gesteld worden; die van alle an deren bleef er ver beneden. Mozart, Chopin (f min.), nu weer Rachmaninoff: het was al les even vlekkeloos. Van der Pas schijnt geen zwakten of inzinkingen te kennen, en alleen dit zou reeds voldoende zijn om hem boven de rest der Nederlandsche pianisten te stellen. Maar ook de relatieve en absolute waarde van elk zijner prestaties afzonderlijk is groot ge noeg om die der beste buitenlandsche kunste naars te evenaren. Welk een kracht, zekerheid, schittering en concentratie toonde hij nu weer in Rachmaninoff's veelgespeeld concert! Het zou, mede door de prachtige samenwerking van het orkest, waarvoor Marinus Adam zorg de. volmaakt geweest zijn, als hij hier over een beter instrument had kunnen beschikken; nu werkte de deels blikken, deels plaatijzeren klank van den vleugel, welks discant zelfs niet het geringste ziertje van een „zingenden" toon bezit, als een stoornis. Men heeft zijn spel er echter niet minder om bewonderd: de geest driftige bijvalsbetuigingen, de ovaties van het talrijke auditorium, dat staande hem toejuich te, schenen haast niet te willen eindigen. Vier violisten, n.l. Hans Byvanck, Hanny Scheffelaar Klots, Gijs Beths en Leendert de Graaf f vervulden de solistische partijen in het Concert voor 4 violen van Vivaldi. Zonder den anderen iets te kort te willen doen mogen we wel zeggen dat Byvanck zich ook in dit verband de primus inter pares toonde, maar het samenspel was heel goed, al was het tim bre der vier solo-instrumenten nog al verschil lend. De tweede helft van den avond werd ge opend met Wagenaar's Cyrano-ouverture, die Adam met veel vuur en inzicht leidde, maar die naar ik meen onder zijn directie vroeger toch wel eens mooier uitgevoerd is, dan dit maal het geval was. Het hoofdnummer van het tweede programmadeel was echter de Suite die Richard Strauss uit zijn muziek voor „Der Blirger als Edelmann" samengesteld heeft, en die voor het eerst op een H. O. V.- concert uitgevoerd werd. Een meer gedetail leerde bespreking van deze muziek wil ik lie ver tot later uitstellen: deze orkestsuite zal, naar we hopen en vertrouwen, een blijvende plaats in het repertoire van ons orkest gaan innemen. Voor ditmaal moge er alleen op ge wezen worden, met welk een verbluffende virtuositeit Strauss van de technische en colo- rist-ische mogelijkheden van het betrekkelijk kleine, een bezetting van 35 instrumentalis ten eischende „kamerorkest" partij getrokken heeft. In deze doorzichtige partituur treden de meeste instrumenten op hun beurt solis tisch op, en hoe zijn die gebruikt! Zelfs de „Flatterzunge" is aangewend om groteske ef fecten te bereiken. De veelstemmige behande ling, de vloeiende contrapuntiek, de rijkdom aan verrassende harmonische wendingen: dat is alles echt R. Strauss op zijn best, die zich hier als een soort van moderne Mozart toont wat volkomen beheersching van vormen, uit drukkingsmiddelen en rake karakteristiek be treft. In deze Suite heeft de piano een zeer belangrijke partij, die brillant door Jan Ro zenkrans gespeeld werd. Ook de vertolking der solovioolpartij door Hans Byvanck en die der solocellopartij door Louis van Maanen mogen met lof vermeld worden en aan Mari nus Adam komt een eeresaluut toe voor zijn leiding van deze noviteit. K. DE JONG WAT MAAKT U VAN ÜW LEVEN? door Dr. TH. v. SCHELVEN. Voorhanden bij: BOEKH. VAN CiTTERT ZN., SPEKSTRAAT 14 TELEFOON 10839 Geb. ƒ2.90 (Adv. Ingez. Med.) l\EEZD\tïM /TIJKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het fiere voorbeeld van België. Het ingezonden stuk van het Bestuur van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, in Haarlem's Dagblad van 10 dezer, heeft mij weer eens voor enkele vragen geplaatst, waar op ik tot heden nog nooit een bevredigend antwoord heb mogen ontvangen, n.l. de vol gende. Ls Nederland wél of niet te verdedigen en wat verstaat men dan onder verdediging? Uit het bovenbedoelde ingezonden stuk meen ik te moeten opmaken, dat Nederland wel degelijk verdedigbaar is. Beproefde vlie gers als Viruly e.a. beweren echter ten stel ligste van niet. Hoe zit dit nu? Is verdediging van het Vaderland het trach ten te behouden van het grondgebied met de daarop aanwezige gebouwen enz., of in hoofd zaak het trachten te sparen van de bevolking? Wanneer het alleen het eerste is, dan kan ik niet begrijpen waarom men zooveel waarde hecht aan grondgebied en gebouwen, terwijl de menschen die daarvan zouden moeten kunnen profiteeren, aan het behoud daarvan worden opgeofferd. Wanneer met „de verdediging van het grondgebied" ook het sparen van de bevolking bedoeld wordt, dan begrijp ik niet hoe men dat zou willen bereiken en dit kan ik ook uit het ingezonden stuk van bedoelde vereeniging niet lezen. Is het inderdaad mogelijk met ver- nietigingswerktuigen, zooals bommenwerpers, gifgassen enz., de bevolking, zoowel militairen als burgers, te sparen? Als dit zoo is. begrijp ik niet hoe het komt, dat men b.v. in Spanje niet heeft kunnen voorkomen dat 70 kinderen op straat bij een luchtaanval om het leven kwamen. Zou Nederland zooiets met bovenge noemde middelen kunnen voorkomen? Nu heb ik ook wel eens gehoord dat in den oorlog de militaire belangen in de eerste plaats behartigd worden en dat aan de belan gen der burgerbevolking zoo goed als niet ge daan werd. Is dit zoo? Dan zou het er inder daad voor de bescherming en de veiligheid van „huis en hof" slecht uitzien. Hoe komt het overigens, dat de bevolking tot op heden niet kan beschikken over wer kelijke verdedigingsmiddelen, zooals gasmas kers, vluchtkelders enz.? Ik bezit zulke dingen althans niet en zou ook niet weten waar ik ze zou kunnen vinden. Moet ieder voor de be scherming van eigen huis en haard zelf maar zorgen, en hoe zou ik dat b.v. kunnen doen, wanneer ik ter verdediging van de grenzen opgeroepen zou worden en mijn huisgezin zou moeten verlaten? Ook heb ik nog nooit een antwoord gevonden op mijn vraag hoe ik mijn kinderen, waarvan de jongste nog geen twee jaar is, werkelijk zou kunnen beveiligen. Ik weet niet hoe ik deze 'kleinen b.v. gasmaskers zou kunnen voor houden en bij zuigelingen lijkt mij zooiets nog ondoenlijker. Weet „het Bestuur der Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid daarvoor mis schien raad? Deze laatste vraag is er een, waarop ik wel in de eerste plaats graag een afdoend antwoord zou willen hebben. Het lijkt mij overigens wel goed wanneer ook de andere vragen eens bevredigend beant woord konden worden. Men zou zich met meer overtuiging en enthousiasme aan de verdedi ging van het Vaderland kunnen wijden, wan neer men ook begreep dat dit werkelijk moge lijk was. Wanneer dat niet duidelijk gemaakt kan worden, zal altijd nog bij veel menschen de gedachte blijven bestaan, dat het voeren van een oorlog (ook de verdedigingsoorlog) waanzin is. Ik meen dat een Duitsche leger- autoriteit eens geschreven heeft: „Es war alles Wahnsinn, aber es sollte so sein. Wir allen waren eisenbeladene Tagelöhner des Todes". Heb ik dat goed? Ik ben maar een leek op dit gebied. Dit be wijzen vermoedelijk mijn vragen wel. Over tuigd als ik echter ben, dat veel, zeer veel menschen met dezelfde vragen rondloopen, zou ik het zeer op prijs stellen, indien des kundigen hun meening over een en ander eens zouden willen openbaar maken. X. Eenige en alg kennisgeving Na langdurig lijden is heden, zacht en kalm, van ons heengegaan, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Gijsbert Gude in den ouderdom van 75 Uit aller naam: M. GUDE-KRIJNEN Haarlem, 20 Nov. 1936 Palasstraat 7 De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 24 November a.s. te 11 uur jp de Algemeene Begraaf plaats. ingang Kleverlaan. Week-Reclame alleen geldig voor goederen, die wij ontvangen in de week van 23 t.in. 28 November Stoomen 20% Verven DUS TIJDELIJK TARIEF A Volledig chemisch reinigen IIIEEREXCOSTL UMS 2.00 DEMI-SAISOXS 1.S0 WINTERJASSEN 2.20 Heden overleed na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 81 jaar, onze lieve Man, Vader en Be- Jan Foeke Wafelbakkei Uit aller naam: Mevr. Wed. J. J. H. A. WAFELBAKKER— VOORTI-IUIJZEN Rijksstraatweg 134, Haarlem-Noord Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve vriendin en huisgenoote. Mejuffrouw H. J, A. Sandreczka M. E. P. LUIJNENBURG - VAN DIEREN C. C. H. LUIJNENBURG J. P. A. LUIJNENBURG Haarlem, 20 Nov. 1936 Zijl weg 165. Heden overleed in het Diaconessenhuis te Haar lem, in den ouderdom van 87 jaar, onze beste Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Gerharda Margrieta Hirdes Weduwe van den Heer G. J. Bothoi'. K. BOTHOF G. BOTHOF- DE OLDE G. M. E. CRAMER BOTHOF B. CRAMER M. KLINGENS BOTHOF P. KLINGENS en Kleinkinderen Haarlem, 20 Nov. 1936 Raamvest 61 rd. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 24 November a.s. te 11.45 uur op de Algemeene Be graafplaats, ingang Klever laan. UITGELOOFD VOOR AANWIJZINGEN, leidende tot TERUGBEKOMING van de 12/13 NOVEMBER uit pand HEUVELWEG te BLOEMENDAAL GESTOLEN SIERADEN E.A. VOORWERPEN. Inl. Centr. Expert. Bur., Dam 2 a, Amsterdam, Telefoon 43242.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2