DE STRIJD OM MADRID. OPLEVING IN BELGIë. Weinig verandering aan de fronten. Productie-vermeerdering. Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 haarhem's dagbead José Primo de Rivera terechtgesteld. Reuter meldt uit Madrid, 20 November: De geringe militaire activiteit van van daag was in hoofdzaak het gevolg van het slechte weer. Zoo nu en dan worden gevech ten geleverd bij de modelgevangenis zonder dat evenwel wijzigingen van beteekenis zij: ingetreden. De regeeringstroepen hebben veldgeschut opgesteld in ontruimde huizen, waarmede eenige salvo's zijn afgevuurd op de Casa Ve lesquez, het hoofdkwartier der opstandelin gen in dezen sector. In den sector van Casa de Campo houden de regeeringstroepen goed stand. Gisteravond deelde het radio-station Cadix het volgende mede: In den loop van den ochtend vorderden de opstandelingêntroepen in de richting van Cuatro Caminos. De luchtmacht heeft de noorwestelijke voorsteden en verschillende straten gebombardeerd. Verdere versterkin gen van tercios en regulares trokken over de in de Manzanares gelegde schipbrug even als convooien belangrijk oorlogsmateriaal. Tusschen het Escuriaal en Madrid hebben de opstandelingen 'n gepantserden trein doen ontsporen, die met Russisch oorlogsmateriaal uit Madrid kwam. Tijdens de gevechten in den sector van Ma drid werd opgemerkt, dat de artillerie der re geeringstroepen niet of bijna niet meer schie ten kon. In de afgeloopen 24 uur heeft de luchtmacht 100 ton bommen op de verster kingen der regeeringstroepen doen neerko men. In den ochtend hebben 30 bombarde mentsvliegtuigen, die door 20 jachtvliegtuigen beschermd werden, de linies der regeerings troepen gebombardeerd. Zij raakten in ge vecht met vliegtuigen der tegenstanders schoten er vier neer. De Montana-kazerne brandt nog steeds. Uit Alicante wordt gemeld, dat Jose Antonio Primo de Rivera door een peloton guaxdi de asalto Vrijdag morgen om half zeven op de binnen plaats der gevangenis gefusilleerd is. Spaansclie koopvaardijschepen worden bewapend. De Spaansche regeering is, naar Reuter uit Tanger meldt, thans bezig met het be wapenen van alle koopvaardijschepen in de Spaansche havens, teneinde de scheepvaart in de Straat van Gibraltar te kunnen belem meren en de kusten te kunnen bombardeeren van Spanje en Marokko. Men verwacht hier. dat de oorlogsschepen Jaime Primero en Al- mirante Cervantes de volgende week weer in actie zullen kunnen komen. De nieuwe be wapening dezer schepen en van andere vaar tuigen zou van Russischen oorsprong zijn. De^ Britsche schepen in de Spaansche wateren. De diplomatieke correspondent van Reuter meent, dat indien Franco voornemens is een blokkade in te stellen de Britsche regeering in geen geval zal toestaan, dat Britsche schepen in volle zee worden doorzocht, noch door de schepen van franco, noch door de schepen van de regeering, zoolang de rech ten van oorlogvoerenden nog niet zijn er kend. Indien evenwel Britsche schepen bij een bombardement van de schepen van Franco na een behoorlijke waarschuwing binnen de drie mijl zone worden beschadigd, zullen zij geen recht op schadeloosstelling kunnen doen gelden. „Geen revolutionnaire centrale in de Middellandsche Zee". Uit Rome: De „Giornale d'Italia" bevat een artikel, waai- o.m. in gezegd wordt: „Het moet zeer duidelijk verklaard worden, dat Italië niet kan instemmen met de instal latie van een nieuwe, roode revolutionaire centrale, een nieuwe ba$is voor de politieke en militaire operaties van het communisme, aan de Middellandsche Zee op Spaansch gebied. Als een zekere groote mogendheid gelooft, te Mdntreux de poorten der Middellandsche Zee geopend te hebben voor de Sovjet schepen, geladen met wapens ten dienste der wereld revolutie dan kan gezegd worden, dat Italië en andere sterke staten in Europa besloten hebben te verhinderen, dat een ernstige ver gissing het begin wordt van een onherstel bare verwoesting der Europeesche orde. Door deze taak zal de verdediging tegen het com munisme door Italië en Duitschland in Euro pa en door Japan in Azië niet alleen passief zijn. maar niet-offensieve reactievennen aan nemen, die noodzakelijk worden door de agressie der Sovjets en hun communisti sche helpers". Engeland handhaaft de non-interventie. In zijn kieskring Leamington heeft de Britsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, gisteren een rede uitgesproken, waarin hij o.m. ver klaarde, dat Engeland de politiek der niet-inmenging zal handhaven. Het feit, dat het niet-inmengingsaccoord niet nauwkeurig in acht genomen wordt, aldus Eden, zal ons niet op onze beslissing doen terugkomen. Omdat sommigen, wier taak het zou moeten zijn te strijden tegen den brand, olie op het vuur werpen, moe ten nog niet alle brandweerlieden hun post gaan verlaten en het Euro- ....peesche vuur aanwakkeren. De nieuwe Britsche bewapeningen, zei Eden, zullen nooit worden gebruikt voor een agressie-oorlog, noch voor een doel, dat niet in overeenstemming zou zijn met het Vol kenbondshandvest of het Kellogg-pact. Zij zouden kunnen, en wanneer de gelegenheid zich voordeed ook worden gebruikt ter ver dediging van Frankrijk en België tegen een niet-uitgelokten aanval, zulks volgens de be staande verplichtingen. Zij zouden kunnen worden gebruikt en, wanneer een nieuw wes telijk pact tot stand zou zijn gekomen, ook inderdaad worden gebruikt ter verdediging van Duitschland tegen een niet-uitgelokten aanval van de mede-onderteekenaren van dit pact. Ik zeg „zouden kunnen", want in dusdanige gevallen is er geen enkele automa tische verplichting tot het nemen van mi litaire maatregelen. Het is overigens billijk, dat dit zoo is, want ik verwacht niet, dat de volkeren militaire verplichtingen op zich zullen nemen, behalve voor streken waar vi tale belangen op het spel staan. Aldus zijn de bases van onze politiek ten aanzien van het ontwerp-Locarnopact, welke zij juist aan onze mede-onderteekenaren hebben medege deeld. Wij meenen, dat dit redelijke en we derzij dsch aanvaardbare voorwaarden zijn in het licht van de antwoorden, die zij ons reeds hebben doen toekomen. Slachtoffer van vorstelijken bloede. BURGOS, 20 November (Havas/A. N. P.) Infant Don Alonso van Orleans—Bourbon, een zoon van den infant Don Alonso en prin ses Beatrice, de zuster van koningin Maria van Roemenië, is kort geleden voor Madrid ge sneuveld. Hij streed in de rijen der opstande lingen. Te Hendaye wordt vernomen, dat prins Al fonso van Bourbon, markies van Equilacha, een neef van ex-koning Alfonso XIII in de modelgevangenis te Madrid is gefusilleerd. Hij werd hier als gijzelaar gevangen gehouaen. Ontploffing in Italiaansche fabriek. 12 dooden en vele gewonden. Uit Merano wordt gemeld, dat zich in een fabriek van chemische producten in het dorp Sinico gelegen op 15 K.M. afstand van de Oostenrijksche grens een ontploffing heeft voorgedaan. Er zouden minstens 12 dooden en talrijke gewonden zijn. In de fabriek, waar o.m. chloor, ammo niak en vloeibare lucht vervaardigd werd, was een zeer groot aantal arbeiders aan het werk. De overstroomingsramp op Hondo. Rusland Moskou attaqueert de Duitsch-Japansche overeen komst. Officieel wordt uit Moskou medegedeeld, dat de ambassadeur der Sovjet Unie te Tokio Joerenef, stappen heeft gedaan bij de Japan- sche regeering ter zake van de Japansch- Duitsche overeenkomst, welke gesloten zou zijn om het communisme te bestrijden. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie verneemt uit gezaghebbende bron, dat Joerenef, tegenover den minister van buitenlandsche zaken, Arita heeft verklaard, dat de Sovjet- regeering de ophelderingen, welke Arita op 16 dezer aan Joerenef over handigde, aangaande het karakter der Duitsch-Japansche overeenkomst als onbevredigend beschouwt. Joerenef lichtte toe, dat naar de meening der Sovjetregeering moeilijk te veronderstellen is, dat de Duitsche regeering hulp van Ja- pansche politie noodig heeft of de Japansche regeering hulp der Duitsche politie voor den strijd tegen het communisme in eigen land en dat daarvoor een internationale overeen komst noodig zou zijn geweest. Joerenef voegde daaraan toe. dat het ver drag inzake de bestrijding van het com munisme slechts dekmantel is voor een ander Japansch-Duitsch verdrag, dat niet gepu bliceerd is, doch direct gericht is tegen een derde land en dat hij, Joerenef, daarom ge volmachtigd is te verklaren, dat een zoo danig verdrag ernstige schade kan toebren gen aan Sovjet-Russisch-Japansche betrek kingen. Arita ontweek een antwoord op deze ver klaring. Meer dan 1200 vermisten. Uit Tokio, 20 November: De gouverneur van de provincie Akita deelt over de over stroomingsramp in het mijngebied Osaroesawa mede, dat tot dusverre 113 dooden zijn ge borgen terwijl 45 gewonden zijn opgenomen. .e.rT.n 1200 menschen worden nog ver mist. Vijf nederzettingen van mijnwerkers zijn geheel met slik overdekt, zoodat alle leven daar vernietigd is (AN.P.) Recordvlucht Londen-Kaap- stad. Mollison hoopt Maandag van Croydon te starten. James Mollison heeft medegedeeld, dat hij hoopte Woensdag a.s.. wanneer het volle maan zal zijn, te kunnen starten teneinde te trachten het record over den afstand Londen- Kaapstad te verbeteren. Hij is voornemens van het vliegveld Croydon op te stijgen. Mollison zeide nog, dat hij een tweeden be stuurder op zijn vlucht zou medenemen. doch wenschte niet te zeggen wie dit zou zijn. Proces te Moskou begonnen. Beklaagden zouden bekend hebben. Duitsche duikboot tijdens oefeningen gezonken. Twaalf van de twintig opvarenden gered Geen hoop op redding der acht vermisten. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Vrij dagochtend is de duikboot U 18 van het duikbootflottilje Weddingen tijdens een schietoefening met tor pedo's in de golf van Lübeck tenge volge van een botsing gezonken. Van de 20 koppen tellende bemanning kon den 12 man worden gered. Voor de geredden bestaat geen levensgevaar. Acht man worden nog vermist. Men verwacht niet dat zij gered zullen kun nen worden. Voor de berging van de duikboot en van de vermisten zijn alle mogelijke maatregelen genomen. Duitschland en Dantzig. Berlijn verzoend met controle van den Volkenbond? LONDEN, 20 November. (A.N.P.) De cor respondent van de Daily Telegraph te War schau meldt, dat de Duitsche ambassadeur aldaar, Van Moltke, die Dinsdag j.l. door Hitler te Berlijn is ontvangen, onmiddellijk na zijn terugkeer te Warschau een bezoek heeft gebracht aan Beek, den Poolschen minister van buitenlandsche zaken. De correspondent meent te weten, dat de pogingen van kolonel Beck, die als bemidde laar voor den Volkenbond optreedt, om langs vriendschappelijken weg tot overeenstemming met Duitschland ten aanzien van Dantzig te geraken. Bevredigende bevorderingen maken. Men verklaart hier, dat het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken thans ver zoend is met voortzetting van de Volkenbonds- contröle over Dantzig. Als vermoedelijke op volge- van Lester als hooge commissaris van den Volkenbond noemt men Ralph Clarmont Stevenson, assistent-raadsman in Volken bondszaken van het Britsche Foreign Office. De benoeming van een Engelschman. vooral van een die practisch het gezag van het Fo reign Office achter zich heeft, zou ongetwij feld door de Poolsche regeering worden toe gejuicht. Aan de bereidheid van Duitschland om het gezag van den volkenbond in Dantzig I te aanvaarden, is een voorwaarde verbonden, namelijk, dat de recente onderdrukking van de socialistische oppositie wordt erkend. Gisteren is, naar het Sovjet-Russische Te- legraaf-agentschap Tass meldt, te Novosi birsk voor het militair college van het hoog ge rechtshof der Sovjet-Unie, het proces be gonnen tegen een aantal contra-revolution- naire Trotzkiïsten, die er van beschuldigd worden in West-Siberië een aantal sabotage daden hebben gepleegd, o.a. in de Kemerowo- mijn. Er staan negen beklaagden terecht. Se dert 1935 waren zij, volgens Tass „actieve aanhangers van een contra-revolutionnaire groep, die zich den strijd tegen den Sovjet staat door het plegen van sabotage-daden ten doel stelde. Tot de contra-revolutionnairen behoorden bij de mijn werkzame, den Sovjetstaat vijan dig gezinde ingenieurs en technici, waaron der vroegere saboteurs, die in relatie stonden met bij de Kemerowomijn werkzame Duitsche fascistische ingenieurs, alsmede plaatselijke Trotzkiïsten". „Aan de misdaden", aldus ver volgt dit persbureau- „was medeplichtig de Duitsche ingenieur Stickling, die volgens de rechtstreeksche instructies van een buiten- la ndschen spionnagedienst handelde en als vakman in het bedrijf van de Kemerowomijn had kunnen binnendringen". Het Sovjet-Russische agentschap ver klaart tenslotte „dat de op heeterdaad be trapte beklaagden bekend hebben." Zijn godsdienstleeraar opgelicht. Eén jaar en 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank stond vandaag een jonge man terecht die wordt vervolgd wegens oplichting van zijn godsdienstleeraar, dr. L. D. De heer D. was vroeger directeur van de Ned. Isr. Godsdienst Armenschool en rabbijn te Amsterdam. Hij kreeg oneenigheid met het schoolbestuur, wat tengevolge had, dat hij in het tweede halfjaar van 1934 ongevraagd ont slag kreeg uit zijn functies. Het geschil met het schoolbestuur was ontstaan, doordat dr. D. den oud-leerling van de school J. L. die Vrijdag moest terecht slaan als kweekeling werk op de school liet verrichten, waartegen Dr. Van Zeeland als redenaar. (van onzen correspondent). BRUSSEL, 21 November. De Belgische regeering, die, zooals wij reeds gemeld hebben, een systematische campagne voert om het werk, door haar binnen korten tijd tot stand gebracht, bij het volk bekend te maken, laat natuurlijk niet na bij iedere ge legenheid haar grootste troef uit te spelen: het bewijs, dat het industrieele en comrner- cieele leven zich langzaam maar zeker her stelt. Het is. gelijk men weet, een vrijwel alge meen verschijnsel, dat een verbetering van den economischen toestand zich het duide lijkst en het nadrukkelijkst openbaar in wat men noemt de „zware industrie", dat wil dus zeggen: de ijzer- en staal industrie. Het Bel gische hoogovenbedrijf toonde reeds in 1934 een onmiskenbare neiging tot herstel en deze heeft zich in 1935 nog sterk geaccentueerd. Ook '36 was zeer beter; zoodat zonder twijfel gesproken kan worden van een gestadigen vooruitgang en er is niets, dat wijst op een on derbreking daarvan. Wanneer wij de eerste negen maanden van die drie jaren velgelijken, dan vinden wij leerrijke cijfers naast elkander. In duizendtallen tonnen uitgedrukt bedroeg de productie van gietijzer in de eerste negen maanden van 1934: 2.169; in 1935 2.272: 1936 2.346. Voor ruw staal vinden we voor de eerste maanden van 1934 2.155, voor 1935 2.200, voor 1936 2.249. Voor bewerkt staal hebben wij 1.674 en 1.762. Tusschen 1934 en 1936 valt dus een vermeerdering te constateeren voor gietijzer van 177.00 ton, voor ruw staal van 94.000 ton, voor bewerkt staal van 126.000 ton. Deze aanwas der productie gaat gepaard met een vermeerderden uitvoer en heeft een niet onbelangrijke uitbreiding der winsten tengevolge. De gezamenlijke hoogovenbedrij- ven in België keerden in 1935 79 millioen, 1935 111 millioen francs aan dividend uit. Voor het loopende boekjaar zal dit ongetwijfeld meer worden. Bij dit alles moet men rekening houden met het feit, dat belangrijke sociale maatregelen zijn doorgevoerd, welke de ver meerdering der productiekosten ten gevolge hadden. Dat desniettemin de winsten opliepen bewijst hoe krachtig en gezond de betreffen de bedrijven zijn. Wij geven deze cijfers uitsluitend bij wijze van voorbeeld. Wij zouden kolommen kunnen vullen met statistieken, welke alle een lang- zamen doch gestadigen opbloei aanduiden. Ook de middenstand constateert in vrijwel alle branches een lichte vermeerdering van den omzet. En terwijl men in de jaren van 1930 tot '34 telkens oude en befaamde firma's zag verdwijnen, omdat zij niet tegen de omstan digheden opgewassen waren, stelt men thans vast hoe er geregeld nieuwe zaken bij komen. het schoolbestuur bezwaar had. Dit geschil liep zoo hoog, dat het ontslag van dr. D ex- het gevolg van was. Korten tijd daarna verscheen deze oud leerling bij dr. D. met de mededeeling, dat een comité was gevormd, dat zou werken voor het eerherstel van dr. D. In dat comité hadden verschillende invloedrijke nersonen, onder wie de burgemeester van Amsterdam en één van de ministers, zitting genomen, vertelde de de jonge man. Voor dat comité was echter geld noodig, dat de godsdienstleeraar op ver zoek van L. hem in goed vertrouwen ver strekte. Toen eindelijk f 30.000 was gegeven en de Godsdienstleeraar in moeilijke omstandig heden verkeerde, vertrouwde hij de zaak niet meer. Bij onderzoek kwam de oplichting uit. Verd. bekende. De Officier eischte een jaar en vier maan den gevangenisstraf. 'welke met een zeer behoorlijke kans van sla gen opgezet zijn. Er wordt hier van zekere zij den naar buitenlandsch voorbeeld een actie gevoerd tegen de gi-oote magazijnen en in het bijzonder tegen de warenhuizen met een heidsprijzen. In weerwil van eexx heftige propaganda kan die beweging niet op succes bogen. De reden hiervan ligt voor de hand. De middenstand hier ondervindt geen buitengewone schade van bedoelde bedrijven en er is geen sprake van, dat onder hun invloed het kleine winkel bedrijf langzaam zou uitsterven. Integendeel, de statistiek heeft uitgewezen, dat in geen land van Europa zooveel winstgevende kleine neringen te vinden zijn als juist in België. Een van de groote dagbladen heeft onder de belang hebbenden een onderzoek ingesteld, waarvan de conclusie luidde, dat in zeer vele gevallen de warenhuizen den bloei van eigen bedrijf jes bevorderen. Het warenhuis namelijk kan alleen rendabel gemaakt worden met den om zet van standaard-massapi-oducten. Allen die iets bijzonders, iets eigenaardigs, iets speciaals zoeken, zijn dus gedwongen zich tot het klei nere bedrijf te wenden. De bloei der waren huizen heeft ten gevolge gehad, dat kleine winkeliers gedwongen werden hun vakkennis zoodanig op te voeren, dat zij iets meer en iets anders te bieden kregen dan de groote con currenten. De hervatting van het normale leven blijkt, behalve uit de groeiende welvaart der mid denstand, uit een diuidelijken wederopbloei vair alle ondernemingen van kunst en vermaak. Voor goede concerten en belangrijke tooneel- voorstellingen moet men wel heel bijtijds plaats bespreken, wil men zeker zijn er binnen te komen. De kenners van schilderkunst, die zich lange jaren van iederen aankoop onthouden hebben, beginnen -weer langzamerhand wat geld aan hun liefhebberij te besteden. De bioscopen zit ten vol en de cafés raken ook weer aardig be zet. De berichten betreffende het vreemde lingen verkeer in de afgeloopen zomer zijn méér dan bevredigend. Het aantal vreemde lingen was grooter don ooit te voren, maar de verteringen blijven betrekkelijk gering. Met de groote luxe, zooals men die voor den oorlog en in de lwnm"-noi-!nrlo 1J- ■- Kon. Holl. Lloyd. Tot heden is nog geen definitieve beslissing genomen oevr de voortzetting van den door den Kon. Holl. Lloyd onderhouden scheep vaartdienst. Naar het Hbld.. verneemt is thans echter zeer binnenkort een besluit te ver wachten. Voor den dienst op Zuid-Amerika zou voor de eerste vijf jaar door de regeering een subsidie worden verleend, omdat de nieuwe vennootschap, welke door Wm H Muller Co en de K.N.S.M. zal worden opge richt, op zich heeft genomen met het be staande oneconomisch materiaal den dienst op Zuid-Amerika te onderhouden. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Verontrust draafde Thijs de deur uit, misschien kon hij dien kleinen deugniet nog vinden voor het heelemaal donker werd. Anders zou hij vast ziek worden. Op het sneeuwveld zag hij overal de voetafdrukken van den bengel. Als hij hem nu maar gauw vond, want als het donker werd, kon hij die voetstappen niet meer zien. Verbaasd keek hij telkens naar de voetstappen van den vogel, die met Dickie was meegeloopen. „boom"-periode daarna kende is het, zoo niet voorgoed dan toch vooiioopig, gedaan. Men begint er meer én meer rekening mee te houden dat het vreemdelingenbedrijf, om ren dabel te zijn, op een bescheiden voet ge schoeid moet worden. Voor de peperdure pa l-ace hotels bestaat geen publiek meer. Wil men ze niet leeg laten staan, dan zal men ze moeten hervormen ten bate van een nieuwe clientèle, die aanzienlijk -minder betalen kan maar ook aanzienlijk lager eischen stelt. Dr. Paul van Zeeland heeft over al deze din gen gesproken in zijn redevoering te Luik, waar hij de gast was van de „Société Beige d'Etudes et d'Expansion". De crisis, aldus de premier, is g e i n d i g d. Zij die doorgaan er over te spreken kennen den waren staat van zaken niet of hebben er belang bij een toestand van onrust te bestendigen. Maar al behoort dan de crisis in den eigenlijken zin des woords tot het verleden, daarmede zijn de moeilijk heden nog niet verdwenen. Fabrikanten en kooplieden, -zoowel in het groote als in" liet kleine bedrijf, moeten zich doordringen van de overtuiging, dat de gemakkelijke jaren de finitief voorbij zijn. Die vroegere welvaart was kunstmatig en, als al het kunstmatige, voor bestemd te verdwijnen. De ware welvaart wordt niet geschonken, maar moet veroverd worden in een dagelijkschen strijd, welke alle faculteiten van den mensch opeiisoht. En laten wij dit vooral niet betreuren, i-iep België's pre mier uit, een al te gemakkelijk bestaan brengt een volk nimmer (en vooral niet op den duur) geluk en baat. Ik acht het van groot belang voor ons land, dat er meer weerstanden zijn. Alléén te midden van de moeilijkheden handhaaft een volk zijn sparming en zijn le venskracht. Ofschoon de werkloosheid met ruim 50 pet. verminderd is, heerscht er nog immer ellende in het land. Wij moeten die ellende overal waar wij haar tegenkomen bestrijden met al le middelen waar wij over beschikken. Want om ons land sterk en groot te maken, moeten wij niet alleen dag en nacht werken, maar ook, geleid door een waarachtig sociaal ge voel, tot offers aan de gemeenschap bereid zijn. Mijn regeering heeft zich tot taak ge steld, zei de eerste minister, het volk tot in zijn diepste lagen een redelijk levensminimum te verzekeren, zoowel in materieel als geeste lijk opzicht. Dit is de beste manier om de revolutionnaire gezindheid te bestrijden. Brood en kennis heeft een ieder noodig en een ieder, tot welke klasse hij ook behoort, heeft recht die in ruil voor zijn arbeid te eischen. Er bestaat in een bepaald opzicht een op vallende overeenkomst bij niet minder opval lende verschillen tusschen den jongen man die het lot van België in handen heeft en den grijsaard die in Nederland aan het bewind is. Beiden hebben een gelijken afkeer van holle frasen en groote woorden. Zij gaan uit van de overtuiging, dat een volk uit volwas sen, zelfstandig denkende mannen en vrou wen bestaande, beter gediend is met een gesloten redeneering, welke op feiten en cij fers berust, dan met beloften en leuzen. Zij verkiezen de waarheid, onverschillig of die aangenaam of onaangenaam zijn moge, bo ven een propaganda, welke zich van de wer kelijkheid verwijdert. Alle rethorica is prof. dr. Paul van Zeeland vreemd. Hij is een goed spreker in dien zin, dat hij een beriouwbaar spreker is, die goed gefundeerde en welover wogen mededeelingen op tegelijkertijd heldere en sierlijke wijze formuleert. Hij verwijdert zich echter zelden of nooit van het strikt be wijsbare en hij heeft dan ook niets van den volkstribuun, die gewend is met demagogi sche trucs op de lagere instincten van een massa in te werken. Ook vreest hij een ij del optimisme. Hij stelt er prijs op duidelijk te verklaren, dat er van een abnormale stagna tie in productie en disti-ibutie geen sprake meer is. Maai hij vergeet nimmer daarbij te vermelden, dat de strijd om het bestaan voor den staatsburger nog immer hard en gevaar lijk is en dat de moeilijkheden voor de regee ring nog immer groot en veelvuldig zijn. Van Zeeland's wezen verklaart zijn plaats, welke hij in het Belgische leven inneemt. Door zijn persoonlijke bescheidenheid, zijn schuchter optreden, zijn zakelijken betoog trant bereikt hij eigenlijk nooit den brééden laag van zijn volk. Hij is te zakelijk en te precies om tot de verbeeldingskracht te spre ken. Wat hij niet verstaat en nooit verstaan zal is: de regie, zonder welke niemand tot populariteit geraakt. Populair, in den bijna altijd slechten zin des woords, is de voorzitter van den Belgischen ministerraad dan ook niet. Hij steunt echter op het vertrouwen van allen, die critisch en redelijk denken en dit aantal is in België buitengewoon groot. JAN GRESHOFF,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6