v.BREEMEN FINANCIEELE KRONIEK. VOOR UW BRANDSTOFFEN HAARLEM Noordhollandsch landbouwcrediet N.V. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 HAAR T3 E M'S D A G B E A D 5 Provinciale Staten van Noord- Holland. Geen automatische vastrechtmuntmeters? Gedeputeerde Staten hebben prae-advies uitgebracht over de motie-L. Seegers c.s in zake een onderzoek naar de mogelijkheid van invoering van automatische vastrecht-munt meters. Gedep. Staten merken hierin o.a. op, dat zij het zeer nuttig achten de gebruikers te steunen in het geleidelijk reserveeren van geld, ten einde hun het tweemaandelijksche betalen van de stroomrekening gemakkelijker te maken. Dit is dan ook de reden, dat, sinds 1928. door de directie van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf den afnemers de mogelijkheid geboden wordt om gebruik te maken van een z.g. spaarbus. De bussen hebben in menig opzicht zeer goed voldaan; nog dagelijks worden zij aangevraagd; zij bieden het voordeel, dat de gebruiker geen hoogere meterhuur te betalen krijgt en dat een, soms zeer ongelegen komen de onderbreking van de stroomlevering, welke bij levering over een muntmeter wegens niet- vooruitbetaling zal optreden, hierbij uitgeslo ten is. Thans zijn omstreeks 10.000 dergelijke spaarbussen bij verbruikers geplaatst. Intussclien valt het niet te ontkennen, dat met een dergelijke spaarbus niet alle verbrui kers geholpen zijn. De heeren Seegers c.s. nu vragen in dit ver band de aandacht voor den vol-automat-ischen vastrecht-muntmeter. Deze meter verrekent met den verbruiker het verschuldigde vastrecht, de meterhuur en den verbruikten stroom. De kosten van onderhoud en controle van den hier bedoelden meter zijn echter vrij be langrijk en hooger dan bij den gewonen meter. Ook zullen administratie, controle en revisie belangrijk meer vragen dan bij het ge bruik van den enkelvoudigen meter. Zou tot een meer algemeen gebruik van vol-automatische vastrechtmuntmeters wor den overgegaan, dan zou het personeel, werk zaam bij den meterdienst, zeker zeer belang rijk moeten worden uitgebreid. De hoogere kosten, aan de invoering van den automatischen vastrechtmuntmeter ver bonden, zouden uiteraard op den gebruiker moeten worden verhaald. Invoering van dezen meter zou de econo misch zwakkeren, die met een spaarbus nog niet geholpen zijn, weliswaar in één opzichte baten, doch hen per saldo financieel te Zwaar belasten. Om deze categorie toch tegemoet te komen is twee jaar geleden, aanvankelijk bij wijze van proef, een begin gemaakt met de plaat sing van een incasseerapparaat, dat hetzelfde doel heeft als de vastrechtmuntmeter, n.l. een gemakkelijker betalingswijze voor den afne mer mogelijk te maken. De toepassing van het incasseerapparaat is een succes gebleken. Het apparaat wordt meer en meer gevraagd en burgert zich in, nadat de eerste moeilijkheden, dat de aanpassing aan het verbruik betreft, overwonnen zijn. Thans zijn er reeds rond 1700 geplaatst. De behandeling van het apparaat is zeer eenvoudig. Een speciaal vakman behoeft daar bij niet te pas te komen. De werkzaamheden, die weinig omvangrijk zijn, kunnen aan de controleurs in de districten worden overge laten. Gelet op de ervaring, dat het goedkoope- re incasseerapparaat goed blijkt te voldoen, meenen Ged. Staten, dat invoering van den automatischen vastrecht-muntmeter moet worden ontraden. De Raad van Toezicht op de provinciale be drijven, die ter zake gehoord is, kan zich met dit standpunt vereenigen. 1 TENTOONSTELLING IN TEYLER'S MUSEUM. In Teyler's Museum aan het Spaarne, alhier, wordt gedurende de maanden November en December een tijdelijke tentoonstelling gehou den van portretten van bekende Nederland- sche vrouwen door Mevr. E. L. H. Woutersen van Doesburgh en van enkele portretteekenin- gen van bekende Nederlandsche mannen door wijlen prof. dr. Jan Veth. In de bovenzaal zijn moderne kunstwerken geëxposeerd, waaronder een aantal nieuwe aanwinsten. Zooals men weet is het Museum kosteloos toegankelijk op alle werkdagen (behalve Maandag) van 113 uur en op den eersten Zondag van elke maand van 13 uur. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Op Maandag 23 November, des avonds om kwart over acht houdt de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging in Brinkmann een werk- avond met bijdragen van de leden. O.a. zullen spreken de heeren G. van Eindhoven, over de mierenleeuw, G. Gerbranda over wilgen; G. A. van Schaick over de Otterlosche en Mossel- sche zanden; Jan P. Strijbos, over de fauna van opgespoten terreinen bij Amsterdam. Een en ander zal worden toegelicht met lantaarn plaatjes. Prinses Maria van Oranje. Causerie door mevr. Marie van Zeggelen. Voor de afd. Haarlem en Bloemendaal van de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" hield de bekende schrijf ster mevr. Marie van Zeggelen gistermiddag een causerie over Prinses Marie van Oranje. De presidente, mi*. E. A. J. Scheltema-Con- radi gelooft wel, dat het bestuur een goede keus heeft gedaan, door juist in dezen tijd, nu aller belangstelling naar ons Vorstenhuis uitgaat, dit onderwerp te doen behandelen. En daarbij had men zich moeilijk een betere gids kunnen wenschen, dan mevr. van Zeg gelen, die door haar werk zoozeer met dit onderwerp vertrouwd is geraakt. Verder wil spr. de aandacht vestigen op de a.s. verkiezingscampagne, die met de meeste energie gevoerd zal moeten worden. Zij be strijdt het fatalisme, dat sommigen be- heerscht. Het gaat heusch niet tusschen fas cisme en communisme, er zijn ook nog an dere mogelijkheden. De Liberale Staatspartij strijdt voor democratie en den vrede. Zij wil vrijheid van geest en meeningsuiting, doch geen bandeloosheid. Tenslotte wekt spr. de dames op, deze liberale ideeën zooveel mo gelijk te propageeren. Mevrouw van Zeggelen deelt mede, dat zij, hoewel het programma oorspronkelijk een causerie over de Vorstinnen van Oranje ver meldde, zich zal beperken tot de figuur van Prinses Maria van Oranje, Deze is de dochter van Willem den Zwijger en Anna van Eg- mond, en dus een der eerste prinsessen uit dit huis. Na een historische inleiding, waarin zij de ontwikkeling van den toestand in de Neder landen bij den komst van Prins Willem en verhoudingen in diens gezin schildert, gaat spr. over tot het voorlezen van een aantal fragmenten uit haar boek „Marie van Oranje" waarin deze belangrijke vrouwenfiguur ge tee kend wordt Door deze fragmenten geeft zij een duidelijk beeld van de prinses, die in wezen en karakter het meest op den Prins geleek. Haarl. Speeltuin Federatie. De Oliebollenweek begint. Vanmiddag wordt een fietstocht georgani seerd om Haarlem's burgerij er nog eens aan te herinneren dat de Oliebollen-Zesdaagsche ten bate van het Speltuinkind aanstaande Maandag begint. Alle speeltuinkinderen die aan dezen fietstocht deelnemen, rijden met een bordje, waarop een reclame voor boven genoemd doel. Maandagochtend zal eein groote auto eerst het Rozenprieel bezoeken; een auto volgeladen met zakjes waarin 3 oliebollen. De prijs dezer zakjes is 10 cent. De wagen wordt omzwermd door verkoop sters voorzien van een gesloten bus, waarin de offervaardige Haarlemmers hun giften kunnen deponeeren. Elke dag wordt een an der stadskwartier bezocht; geen huis zal worden overgeslagen; dus ieder wordt in de gelegenheid gesteld, dit werk te steunen. De oliebollen worden door een bekende Haar- lemsche firma gebakken. Volgende week Zaterdag wordt in het cen trum van de stad een groote oliebollen- kraam opgesteld, om daar de geurige pro ducten te verkoopen. „HAAR ANDERE RIAN". De Rederijkerskamer „Pius" uit Amster dam zal op 25 November ten bate van de „Kleine Theresia-stic'nting" in den Stads schouwburg te Haarlem opvoeren „Haar an dere Man", blijspel in 3 bedrijven door Larry E. Johnson. T oer wagen-rond ritten. Geen vergunning meer noodig. De internationale politie als sto rende factor op de beurzen. Buitenlandsche loftuitingen op Nederland en zijn regeering. Amerika's financieele politiek. Groot aantal dividendverhoogin- gen in de V. S. Weinig fluc tuaties in de wisselkoersen. Zal het Pond verder dalen? De groo te geldruimte leidt tot de uitgifte van 314 pet. pandbrieven. Rub ber stijgt nog steeds in prijs. Grootere afdoeningen van Java- suiker. Stijgende vrachtprijzen. Betere ontvangstcijfers der In dische trammen. Een record opbrengst der Beursbelasting over October. De Rijksmiddelen wijzen een accres aan. De internationale politiek was in het ver leden doorgaans geen goede vriendin van de beurzen en den beurshandel en dat zij, na een tijdlang van de invloedsfeer der beurzen te zijn uitgebannen, deze week weer om den hoek kwam kijken, was aan de stemming op' het Damrak waarlijk niet bevorderlijk. Geen wonder ook, want het uiterlijk en de gedra gingen van bedoelde dame wekken allerminst vertrouwen en de vrees dat zij een nieuwen aanslag zal doen op het zich met moeite uit de crisis opwerkende bedrijfsleven is niet zonder grond. Gedurende de laatste weken heeft men op de beurzen volle aandacht geschonken aan de verschijnselen van economisch herstel in verschillende deelen der wereld en ook in ons land en de werkelijke of vermeende voor- deelen der guldendepreciatie werden aan alle kanten uitgebuit. De politieke spanning- in Europa, geaccentueerd door Duitschland's inbreuk op de rivierclausules en nu weer door de voorbarige erkenning van de nieuwe Spaansche regeering door Duitschland en Italië, vermeerdert het aantal vraagteekens achter de beteekenis van den Volkenbond en het internationaal overleg. De plotselinge' dood van den Franschen Minister van Bin- nenlandsche Zaken vergrootte de onrust op de beurzen en was uiteraard vooral te Parijs van grooten invloed, zoodat van dien kant, later ook vanuit Londen op onze goede Neder landsche waarden een vrij zwaren druk werd uitgeoefend. Dat is het bezwaar tegen een al te groote buitenlandsche interesse voor Nederlandsche fondsen, al staat hier tegenover, dat de on rust in het buitenland in het algemeen als een belangrijke factor moet worden beschouwd in de vraag naar Nederlandsche obligaties en aandeelen. Wanneer de gemiddelde Neder lander niet een behoorlijke dosis nuchter heid bezat, zou hem de borst gaan zwellen van trots over de vele loftuitingen, die den laatsten tijd vanuit het buitenland aan het adres van onzen minister-president en over den financieelen en economischen toestand van ons land worden vernomen. Begrijpelijk i-« het in elk geval, dat de voorkeur van den Nederlandschen belegger, die de laatste ja ren ten onrechte naar buitenlandsche fond sen uitging, zich thans- weer op binnenland- sche fondsen richt. En wei blijft het buiten- landsch bezit in verband met de politieke stoornissen over onze grenzen steeds een ele ment van onzekerheid, er behoeft niet aan (Adv, Ingez. Med.) te worden getwijfeld of het kapitaal zal voor eerst de Nederlandsche publieke lichamen en het Nederlandsche bedrijfsleven met de gunst blijven vereeren. Daartoe zal zonder twijfel ook de finan cieele politiek van de Amerikaansche regee ring bijdragen, We behoeven ons niet te ver beelden dat we die politiek doorzien, maar zooveel is wel zeker, dat men zich daar over den voortdurenden toevloed van goud onge rust gaat maken, omdat zij de gevaren voor een credietinflatie, de oorzaak van de crisis van 1929, in zich bergt. Een gewaarschuwd man geldt voor twee en het is dus gerust stellend, dat men in de V.S. aan dit pro bleem meer aandacht begint te wijden, maar dit kan gepaard gaan met een belemmering van het buitenlandsch kapitaal, waarop de laatste dagen reeds werd gezinspeeld, nl. een speciale heffing op de inkomsten in de V. S. van buitenlanders. Van de 7V2 milliard doll., die 't buitenland thans in de V.S. zou hebben belegd, steekt c.a. 5 milliard doll, in effec ten, waarbij de houders tot dusver wel zijn gevaren. Nog altijd stijgen de ontvangsten van de meeste Amerikaansche ondernemin gen en wat van niet minder belang, hoewel niet zonder gevaar is, de dividenden worden den laatsten tijd in sterke mate verhoogd, omdat de Amerikaansche fiscus op onver deelde winsten een heffing van 20 a 27 pet. heeft gelegd. Een lange reeks ondernemin gen verhoogt daarom het dividend; in som mige gevallen wordt zelfs meer uitgekeerd dan over het laatste kwartaal werd verdiende omdat men voor het einde des jaars de on verdeelde winst grootendeels kwijt wil zijn. De New-Yorksche beurs heeft dan ook, na een tijdelijke inzinking de hausse hervat, al is ook daar de storende invloed der politieke strubbelingen in Europa en Azië merkbaar. De wisselkoersen hebben de laatste weken geen grooten invloed op den beurshandel ge oefend. Er is sprake van dat Nederland tot een accoord met Amerika, Engeland en Frankrijk zal toetrecVn, maar de zeer zwakke positie van de Fransche regeering plus de gebniikelijke „slag om den arm" van den Engelschman, houden onze regeering ver moedelijk terug. Wat Engeland betreft, het feit, dat de voordeelen der devaluatie daar finaal zijn verdwenen voorspelt een nieuwe waardever mindering van het Pond. Uit de cijfers van den Engelschen buitenlandschen handel over October is een sterke stijging van het import saldo gebleken, die er op wijst, dat het prijs peil in Engeland stijgt. Vandaar dat een la gere noteering van het Pond tegenover den Dollar in Engelsche industrieele kringen wenschelijk wordt geacht. Wel een bewijs, dat we er hier in Nederland met de depre ciatie van onzen Gulden nog niet zijn, zoo als ook Minister Oud in de Kamer heeft op gemerkt. Vooreerst blijft het meest belangrijke punt in het beursaspect de nog altijd grooter wor dende geldruimte, die aan de nieuwe 3 pet. Staatsleening een groot succes verzekerde en de oude obligaties en pandbrieven dermate doet stijgen, dat de meeste hypotheekban ken weer tot afgifte van 4 pet. pandbrieven Oud-Haerlem geopend. De Kleine Houtstraatvereeniging zet haar jaarlijksche campagne in. De Kleine Houtstraatvereeniging heeft evenals vorig jaar weer een „Oud Haarlem" ingericht. Aan het begin en het einde van de straat zijn de oude stadspoorten weer ver rezen. de gevels van de winkels zijn voor een goed deel verborgen achter bouwsels uit vroe ger eeuwen, en er is ook een Raadhuis ge opend, waar een niet te versmaden raadskel- der te vinden is. Deze propaganda-actie voor de Kleine Houtstraat is Vrijdagavond geopend dooi den voorzitter der vereeniging, de heer J. J. y, d. Linden. Aanwezig waren onder anderen wethouder Roodenburg en het bestuur van de middenstandscentrale, als ook een verte genwoordiger van het bestuur der Groote Houtstraatvereeniging De voorzitter der Kleine Houtstraatver eeniging sprak een kort openingswoord, waar bij hij wees op het streven van de vereeni ging en hulde bracht aan de leden, die den moed hadden getoond, den kost voor de baat uit te durven laten gaan. Spreker hoopte, zoo zeide hij, dat deze moed door het publiek be loond zou worden op die wijze, dat men thans ook de baat op den kost zou laten vol gen. Wethouder Roodenburg sprak hierop en kele woorden. Spr. zeide, dat het feit, dat zijn collega's hier niet aanwezig konden zijn, niet beteekende, dat zij geen belangstelling hebben voor de activiteit van de {Kleine Houtstraatvereeniging. Het gemeentebestuur ziet deze activiteit en dit optimisme graag. Het woord was daarna aan den voorzitter van de middenstandscentrale, den heer Th. S. J. Hooy, die namens deze organisatie woorden van waardeering sprak voor het werk, dat door de Kleine Houtstraatvereeniging is ge daan. Als voorzitter van de jury die in den etala ge-wedstrijd had te beslissen, deelde spreker mede, dat de uitslag van den wedstrijd luidde le prijs: firma Haak, brandstoffen. 2e prijs: firma Posch, kleermakerij. 3e prijs: firma Hart, behangselpapier. 4e prijs: „De Vooruitgang". De volgende firma's kregen een eervolle vermelding: Braakman, De Dood, Van Zan ten, Van Lunenburg, Crama, De Gouden Leeuw. Er bestond bij de gasten van Oud-Haerlem zoowel als bij het vele publiek, dat zich in de Kleine Houtstraat verdrong, groote belang stelling voor de straatversiering, voor de vele mooie étalages en voor het Raadhuis met de daaronder gelegen Raadskelder. GEZELSCHAP JAN MDSCH. Donderdag 26 November geeft het Gezel schap Jan Musch wegens het groote succes een reprise in den Stadsschouwburg te Haar lem van het blijspel „Baron Tip", met Jan Musch in de hoofdrol. Paviljoen Brederode, bij de RUÏNE VAN BREDERODE en het TINHOLTHUIS. DEN GEHEELEN WINTER GEOPEND. CENTRAAL VERWARMD. PRIMA CONSUMPTIE. BILLIJKE PRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.) zijn overgegaan en de Friesch-Groningsehe en de Nederlandsche nog uitsluitend 3V2 pet. pandbrieven afgeven a 99 pet., hetgeen sinds de laatste dertig jaar niet is voorgekomen. Of de positie der hypotheekbanken sinds einde September opeens zooveel beter ge worden is, dat de koersstijging der pand brieven daardoor gemotiveerd wordt, laten we in het midden. Maar wat hier gevolg is, althans gevolg behoorde te zijn, is tevens oorzaak. Immers door de koersstijging dei- pandbrieven wordt de positie van de hypo theekbanken aanmerkelijk beter, wijl zij zich thans van hun 4M> en 5 pet. pandbrieven kunnen ontdoen en daardoor ook in staat zijn de lasten van den hypotheekdebiteur te verlagen. Ten aanzien van geldzaken is ten slotte alles een kwestie van vertrouwen. En dat de vertrouwenscrisis in ons land bezwo ren is, mag als het grootste voordeel der guldendepreciatie beschouwd worden, waar mede niet is gezegd, dat de guldendepre ciatie zelve de voornaamste grond van dat vertrouwen is. Op de Aandeelenmarkt was de stemming in verband met het bovenstaande onregel matig. De ruime geldmarkt is ook hier een stimulans, zoomede de nog steeds aanhou dende prijsstijging der grondstoffen. Met name rubber trok deze week weer de aan dacht door een stijging tot 37 1/4 cent per pond te Amsterdam en de gunstige berich ten over de statistische positie van dit pro duct. Dat de Volksraad in Indië het uit voerrecht op Indische producten van 2 tot 4 pet. heeft willen verhoogen, was niet van grooten invloed, omdat men overtuigd is dat het Gouvernement de desbetreffende motie naast zich zal neerleggen. De vaste stemming voor Rubberaandeelen blijft daarom bestaan. Verdere afdoeningen van Java-suiker stimu- leeren ook de Suikeraandeelen, terwijl Scheepvaartaandeelen een steviger basis vin den in de stijging van het vrachten-index cijfer; van 100.3 In September is het index cijfer van de Engelsche Economist tot 105.9 in October gestegen. Toch wordt er op gewe zen, dat moeilijkheden, vooral de financie ringsmoeilijkheden van vele reederijen niet verdwenen zijn. Niet elk mpij kan een 4y2 pet. hypothecaire obligatieleening plaatsen, zooals Wilton-Feijenoord deed. Opmerkelijk is dat de ontvangsten der In dische trammen over October nagenoeg alle zijn gestegen; de opleving der cultures doet zich daar reeds gelden en helpt deze bedrij ven vermoedelijk over de crisis heen. Intusschen is op de Amsterdamsche beurs de omvang van zaken afgenomen. Het liep in October ook inderdaad te hard. zooals blijken kan uit de opbrengst der Beursbe lasting. die f 1.329.000 groot was tegen f 438.000 in September en f 225.000 in Augus tus. Het cijfer voor October 1936 is zelfs hoo ger dan het hoogste van 1929, dat in October f 1.171.000 beliep. Over tien maanden van 193 heeft de beursbelasting f 4.3 millioen opgeleverd, dat is meer dan over het ge- heele jaar 1935 (f 3.1 millioen). Doordien enkele andere belastingen ook veel meer hebben opgebracht, met name die van successie (f 5.1 millioen tegen f 2.9 mil lioen in October 1935). hebben de Rijksmid delen over genoemde maand de raming met bijna f 5 millioen overschreden en schijnt het niet uitgesloten, dat voor het geheele jaar 1936 het ramingscijfer zal worden ge haald. Prolongatie blijft ruim op V/> pet. Particu- j lier disconto is tot beneden 1 pet. gedaald. 1 Vrouwen die op kamers wonen Er is iets sprak de werkende vrouw pein zend, dat ik soms wel heel erg mis en dat is een beetje gezelligheid en een beetje gerief lijkheid, dat is je aandeel in de hartelijke zorg, die je in een huishouden, waar een prettige geest heerscht, vanzelf ten deel valt. Vooral op kille najaarsdagen, als je koud" en moe thuiskomt, kun je zoo iets op prijs stellen, dan is het of zoo'n klein verwennerijtje je opeens weer verzoent met alles wat je zoo'n heelen somberen dag gehinderd heeft. Doe het zelf ried ik. Zelf? Hoe kan ik mezelf verwennen? lachte zij. Daar zie ik geen kans toe. Er zijn velen, die er geen kans toe zien zichzelf een beetje van de gezelligheid te ver schaffen, die zij zonder het te willen be kennen zoo noode derven. Ik geef er heelemaal niet om! beweren sommigen en anderen meenen dat haar kost bare vrijheid deze kleine ontberingen grif waard is. Maar wij vrouwen kunnen toch onze aard niet veranderen en al het flinkheidsvertoon ter wereld doet nu eenmaal niet af aan het feit, dat wij onze dagen van tegenslag en mismoedigheid hebben, wanneer alles ons lijkt tegen te loopen. Juist op deze dagen zijn kleine prettige geriefelijkheden de beste troostmiddelen. .Daar heb ik allemaal geen tijd voor. is maar al te vaak net stopwoord van de flinke eigengereide, zelfstandige vrouw die er zich meestal geen rekenschap van geeft, dat al die gemiste gezelligheid zich uiteindelijk kan wreken in een hevige depressie. Als ik moe thuis kom heb ik geen zin om nog eens extra dingetjes voor mezelf te doen! Is een vaak geuit bezwaar. Het is heel aardig als er iemand is die zulke dingen voor je doet: theezetten, een warm schoteltje voor je maken, zorgen voor versche bloemen en zoo, maar als je het zelf moet doen gaat de aardigheid er gauw af hoor! Zelf doen of „maar laten" is dan het parool en o, hoe bedroevend vaak wordt het al spoe dig „maar laten" van alles, wat niet tot de strikt noodzakelijke dingen hoort. Een kopje thee 's morgens vroeg behoort niet tot de noodzakelijke dingen en toch, hoeveel prettiger begint gij uw kouden winter dag na zoo'n kleine hartversterking! Maar eerst opstaan en theezetten en wat dan? Weer naar bed? Och, daar komt toch niets van, dus laat maar. Neen, het is veel eenvoudiger! De thee wordt 's avonds laat gezet en gloeiend heet in een thermosflesch gegoten. De thermosflesch staat met het kopje, waarin melk en suiker (dichtgedekt) op het tafeltje naast het hoofd einde van uw bed. Al wat wij te doen hebt, is 's morgens bij het wakker worden de ko kende thee in uw kopje te schenken. Wanneer het meisje het op een blaadje van beneden moet brengen is de thee vaak nog vee! minder warm. Is het niet doodeenvoudig? En met het warme waschwater is het al precies eender: 's avonds een thermosflesch, een flinke groote, gevuld met heet water en 's morgens hebt ge met het lauwe water uit de beddekruik een kom vol heerlijk warm waschwater. Werkelijk, het is belachelijk eenvoudig maarge moet maar op het idéé komen. Een warm hapje om twaalf uur, voor de vrouw die thuis koffiedrinkt? Het restje van den vorigen avond wordt op gewarmd, als het nog lauw is, en kokend in de hooikist gezet. Bijna 24 uur blijft het daarin warm, als de afsluiting goed is. Het water, dat 's avonds op uw gas of petro leumkacheltje staat te stoomen wordt in een pannetje er bovenop gezet en houdt het extra warm. Er is geen omkijken naar! Het lijkt zoo mal als gij 's morgens vroeg uitgaat, om reeds uw pantoffels, uw lievelings boek en uw gemakkelijke stoel klaar te zetten voor 's avonds met een keurig verzorgd thee blaadje en een trommeltje biscuits. Maar hoe weldadig doen die kleine voor zorgen aan, wanneer men hongerig, moe en koud thuis komt! Het zijn allemaal maar schijnbaar onbelangrijke nietigheden en tochhoeveel beduiden zij in het leven van ons, vrouwen! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. M| HUURT UW PRIMO voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ. ALLE ONDERHOUD VRIJ. gs ALLE SLIJTAGE VRIJ. Geen waarborgsom. De STOFZUIGER CENTR. HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 Tclef. 12762 (Adv. Ingez. Med.) FILIAAL FIRMA VOLLAERTS IN DE CRONJéSTRAAT. De firma J. Vollaerts, schoenenmagazijn in de Anegang, heeft thans een filiaal geopend in Haarlem-Noord. In de Generaal Cronjéstraat 104 is een niet al te groote, maar keurig verzorgde winkel tot dit doel ingericht. Evenals in de Anegang worden hier door de firma Vollaerts schoenen, en wel speciaal schoenen voor moeilijke voe ten, verkocht. Voor de cliënten van de firma, die in Haar lem-Noord wonen, is het gemakkelijk, dat hun leverancier dichter bij is gekomen en vele andere bewoners van deze belangrijke stads wijk zullen, al winkelende in „hun" Generaal Cronjéstraat, ongetwijfeld eens het nieuwe filiaal binnenloopen, in plaats van hun schoe nen in de verre binnenstad te koopen. BOND VAN WONINGBUREAUHOUDERS. De bond van woningbureauhouders van Haarlem en Omstreken zal Dinsdag 24 Novem ber een feestavond organlseeren in Café Restaurant Lido, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van den bond. Door de onderlinge samenwerking der leden is er in het afgeloopen jaar een belangrijke schakel in de keten gevormd, welke de Huis eigenaren met de woninvbureauhouderc -er- bindt. De uitgebreide woninggids van ten bond heeft daarin een belangrijk aandee. •?- had, daar deze een zeer goed overzicht geeft van wat er te Haarlem en omgeving te huur wordt aangeboden. De feestcommissie bestaat uit den heeren W. Drooger, B, Dernison en L. Jaeger, Blijkens een mededeeling van den Minis ter van Waterstaat behoeft voor toerwagen- rondritten geen vergunning te worden ver leend, indien wordt voldaan aan de volgende voorwaarden 1. Alle ritten worden gereden van het be ginpunt naar het punt van uitgang terug. 2. Er worden slechts plaatsbewijzen afge geven, geldende voor den geheelen rit, du' van het beginpunt tot het punt van uitgang terug. 3. Alle passagiers worden opgenomen aan het beginpunt en uitsluitend voor het ver voer over het geheele traject tot het punt van uitgang terug. 4. Eir wordt niet gereden volgens een vaste dienstregeling, doch er bestaat ten hoogste een plan, dat tot leiddraad strekt van het publiek, en waaruit blijkt, dat de onderne mer er niet aan gebonden is. Omdat de autobustochten van de N.V. Ato, te Utrecht van Utrecht uit door het Gooi en langs de Loosdrechtscheplassen aan de ge noemde voorwaarden voldoen, hebben Ged. Staten van Noord-Holland ten onrechte voor het maken daarvan vergunning verleend Die vergunning is nu ingetrokken. Bijkantoor Haarlem, KRUISWEG 74 TELEF. 13890 SAFE LOKETTEN vanaf ƒ5.— per jaar. (Adv. Ingez. Med.) Nieuw stratenboekje. De firma G. Eikelenboom te Bloemendaal heeft een nieuw stratenboekje voor Haar lem en omgeving het licht doen zien, waar mee zij weer velen aan zich verplicht heeft. Het is een wegwijzer, die gaarne geraad pleegd zal worden. Behalve de namen der straten en wegen vindt men er o.a, nog in officieele gegevens betreffende beurtvaart, autodiensten, belangrijke gebouwen, hofjes, markten, bezienswaardigheden, enz. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Handschoenen en ceinturen; Politiebureau Smedestraat. Armbanden: Witkamp, Lange Begijnestraat 20, Tabak, Nagtzaamplein 17. Bankbiljetten: Politiebureau Smedestraat. Brief, Leeuwenburg, Vijverlaan 4. Etui met in houd, Bilars, Hasselaarsplein 27, Etui, inh. lorgnet, Moerkerk, Lange Poellaan 2. Dames hoed, Hartman, v. Olststraat 7. Honden: Stut, Muiderslotweg 133, Kennel Fauna, Fr. Var kens mark. Katten: Kennel Fauna, Fr. Var- kensmarkt. Portemonnaies met inhoud: Wieg man, Bosb. Toussaintlaan 19, Heemstede, v. Donkelaar, Biderdijkstraat 4, Van 't Hoff, Es- schilderstraat 20, v. d. Meeren, Glasblazer- jStraat 27. Parapluie, Heeremans, Popelingstr. 13. Portefeuille met inhod: Oldenmark, Jans straat 44, Rozenkrans, Bouma, Scheldestraat 29. Rijwielplaatjes: Posthuma, Brederodelaan 39 te Bloemendaal en Flik, Kleverparkweg 238 Vulpotlood, Bosman, Gierstraat 85. Vaarboom, Hartendorp, Kloppersingel 175. Zweep, Smit, Regulierstraat 28,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9