Record. Algemeene Vergadering Vrijz. Dem. Bond. WELKEV HELFT IS UW KUNSTGEBIT? Gruwelijk drama Merkelbeek. Huishoudster in arrest. Mist oorzaak van ongelukken. MAAN DAG 23 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Nederlandsch motorschip gezonken. Opvarenden gered. Gevaar voor ijzelvorming. Men zij voorzichtig! De N. R. Ct. schrijft: „Pegasus, de dichter van kostelijke, tintelen de versjes in Haarlem's Dagblad, erkende dezer dagen nimmer gehoord te hebben van den Nobelprijs-winnaar voor wetenschap, onzen landgenoot professor Debye. Wat wonder. Wij hebben tegenwoordig wel andere menschen dan groote kunstenaars en geleerden, die onze volle aandacht verdienen." „Hoe zeit u? Kent u Henry Scott niet? Maar mevrouw, of mijnheer het is bijna ongepermit teerd Henry Scott niet te kennen. De man heeft niets mooi gemaakt, niets verheffends gedaan, hij is misschien zoo dom als het o, gainst, wat was me daar bijna uit de pen gevlogen! Denk toch een beetje aan het de corum! Wel nu dan die Henry Scott mag dan een volmaakt onbelangrijk heer zijn, toch zal hij in dezen tijd van cultureele waarden, een groote carrière maken, een fortuin bijeenslee- pen, een fortuin dat Vondel, Rembrandt of Diepenbrock, indien zij nog spreken konden, zou doen zeggen: waren wij toch maar nooit zoo dom geweest om te dichten, te schilderen of te componeeren, hadden wij ons maar meer op een „record' toegelegd! Henry Scott.houdt u bedaard asjeblieft, want nu komt het: Henry Scott is de wereld kampioen in het snelle pianospelen! Deze held deze verheven meester is wereldkampioen in het vlugge piano spelen. Hij heeft welgeteld 268 noten gespeeld in zes seconden! Als zoo een vent er eens een „zesdaagsche" van maakte! Voor Horowitz en Gieseking, voor Rubinstein of Cortot zijn er bij ons wel een paar honderd menschen te vinden, maar meer ook niet. Als mijnheer Scott komt en hij vraagt vijf gulden entrée, zal de Doelezaal tjokvol loopen. Wat drommel als je nu toch 268 noten in zes secon den hooren kunt (als het een beetje wil wor den het er 270) dan mag je toch niet thuis blijven! Scott moet dan zijn programma aldus inrichten „Sonate van Beethoven, tijdduur voor stum- perds als Lamond, twee en twintig minuten: voor mij 3 minuten en 12 seconden: Marche funèbre van Chopin, 57,6 seconden, het Wohl- temperirte Clavier van Bach 1ste deel (dat be lachelijke ventje Harold Samuel heeft er an- Beginselverklaring gewijzigd. dum en van de bepaling van den kiesgerech tigden leeftijd op tenminste 25 jaar. Tot leden van het hoofdbestuur in de vaca tures J. C. Penning, J. W. Sprenger en A. Ekering werden gekozen de heer de heer J. C. J. Mens te Ede, mevr. J. A. van der Molende Baan te Geldrop en de heer A. Bartels uit 's Gravenhage. De heer van Raai te trok zijn motie in. Rede minister Slingenberg. Ongeacht hoe erg Uw kunstgebit is aangeslagen, Steradent reinigt het gegarandeerd en hergeeft het de natuurlijke rose vleeschkleur. Tevens voorkomt Steradent. dat Uw kunstgebit ooit weer verkleurt. Hier volgt een brief van den Heer H. R., een enthousiast gebruiker. „Alles, wat U omtrent Steradent zegt, kan ik beamen. Bet was verbazend, hoe de vlekken op m\jn gebit verdwenen. Het heerlijke, schoon aanvoelen, dat het gebit mij in den mond gaf, had ik nooit tevoren waargenomen, hoe flink ik mijn gebit ookschuurde. Leg slechts Uw kunstgebit in water en voeg wat Steradent toe. Alle vlekken verdwijnen. Doffe, gele tanden worden weer als echte tanden en glanzend wit. Dit krachtig steriliseerende middel geeft U een ge zuiverd gebit, vrij van slijmerigen aanslag, voedsel- resien en alle ongerechtigheden. Uw gebit wordt prachtig rose en als nieuw. Geeft een koelen, ver- frlsschenden smaak. Meer dan S000 tandartsen ver klaren, dat Steradent de meest ideale reiniging is, welke ooit voor kunstgebitten werd vervaardigd voor het verwijderen van aanslag. Geen borstelen; geen zuren. Geen nare smaak. Onschadelijk voor elk soort kunstgebit. Tevredenheid onder restitutie garantie gewaarborgd. Prijs f 0.5U en f 0.90. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten, of franco toezending door G. Lindner Co., Singel 115, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) der half uur voor noodig!) in 9 minuten en 3/10 seconde". Het „minuten Walsje" van Chopin kan Scott niet op zijn repertoire nemen, omdat het al uit zou zijn voor dat hij nog goed begonnen is. Het Italiaansche concert van Bach, alle Sonaten van Beethoven, 4 Ballades van Cho pin, twintig diverse stukken van Brahms, be nevens de 12 Hongaarsche Rhapsodieën van Liszt vullen onder Scott's vingers net één avond van 8 tot kwart voor tien( 20 minuten pauze) Voor de muziek is het waarschijnlijk te be treuren dat indertijd de verkeerde Scott naar de Zuidpool gegaan en deze thuisgebleven is." te Twee bejaarde menschen vermoord. Zondagavond heeft men in het Lim- burgsche dorpje Merkelbeek een gru welijke ontdekking gedaan. In een af gelegen boerderij vond men de deer lijk verminkte lijken van den bejaar den landbouwer F. Buysers en diens schoonzuster D. Sender. De man ver toonde een afgesneden hals, terwijl de schedel van de vrouw was ingesla gen. Tegen zes uur hadden buren aan de deur ran de boerderij geklopt om melk te halen, doch er werd niet open gedaan Zij hebben toen 'onmiddellijk den rijksveldwachter ge waarschuwd, die op zijn beurt zich in verbin ding stelde met de marechaussee te Brunssum en de gemeentepolitie van Merkelbeek. Geza menlijk drong men toen de woning binnen, waar men twee oude menschen vermoord op den grond vond liggen. Beiden waren ong eer zeventig jaar. Een zestigjarige huishoudster, die zich in de boerderij bleek te bevinden, is onmiddellijk in arrest gesteld. Het was bekend, dat er ruzie was tusschen deze huishoudster en de twee andere bewoners. De mogelijkheid acht men niet uitgesloten, dat de man en de vrouw uit wraak zijn gedood, doch het is ook mogelijk, dat hier van een roofmoord sprake is. Men heeft even wel nog niet kunnen vaststellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoonzuster, die zeer goed aangeschreven stonden, woonden reeds vele jaren samen in de boerderij. Zooals te begrij pen is, heeft het gebeurde groote ontsteltenis gewekt in het rustige plaatsje, waar op het oogenblik de kermis in vollen gang is. Het onderzoek staat onder leiding van den wachtmeester der marechaussee te Brunssum. AFSCHEID MARIX LOEVENSOHN. De kunstenaar ontvangt de bronzen medaille van verdienste van het Concertgebouw. Marix Loevensohn, de prominente violon cellist, die gedurende twintig jaar aan het Con- cei'tgebouworkest te Amsterdam verbonden is en dit nu met pensioen gaat verlaten, welk feit tevens samenvalt met zijn veertigjarige werkzaamheid als kunstenaar, heeft Zondag middag afscheid genomen van het hoofdstede lijke en Nederlandsche muziekleven. Een af scheid, dat evenwel niet het karakter droeg van een definitieve afsluiting van zijn artis tieke loopbaan, want Loevensohn, die geze gend is met een groot vitaliteit, denkt er nog lang niet aan, zich uit de muziekwereld terug te trekken. Den kunstenaar werd de bronzen medaille van verdienste van het Con certgebouw verleend. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Algemeene vergadering te Amsterdam. Nadat Vrijdagavond een vergadering was gehouden van het comité van actie met af gevaardigden van afdeelingen ter bespreking van propaganda-aangelegenheden is Zater dag in „Krasnapolski" te Amsterdam de al gemeene vergadering gehouden van de ver eeniging voor Volkenbond en Vrede. In'het huishoudelijk gedeelte der vergade ring werd de heer mr. J. C. A. E. Verwijn, die als voorzitter aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie in deze functie herkozen, waarbij uit de vergadering hulde werd ge bracht aan zijn groote werkzaamheid ten dienste van de vereeniging. In verband met periodiek aftredeen en be danken werden tot leden van het hoofdbe stuur herkozen de heeren mr. A. D H. Focke- ma Andreae, mevrouw C. A. Kluyver, mr. M. Koppius, mr. J. Limburg, prof. mr. V. H. Rutgers en jhr. mr. A. van Rijckevorsel, ter- Wijl gekozen werden mevrouw C. Bakker van Bosse, oud Vice-presidente van de ver eeniging, mejonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck, de heer P. J. Serrarens en mevrouw O. van Vlotenvan den Bergh. Het niet-huis- houdelijk gedeelte van de vergadering ving vervolgens aan met deopeningsrede van mr. J. C. A. Everwijn, Spr. zeide in zijn rede, dat de vereeniging een druk jaar achter zich heeft, Onder de werkzaamheden was o.a. de behandeling van een resolutie van de Int. Unie van Volken- bondsvereenigingen, inzake het Jodenvraag stuk. Wij hebben, aldus spr., de Duitsche wetgeving inzake de Joden behandeld, om dat zij is in strijd met de algemeene beginselen van den Volkenbond. Wij hebben in deze con sideratie op gelijke lijn gesteld de vervolging van de christenen in het algemeen als de vervolging van als burgers en als ras. Vooral hebben wij den nadruk gelegd op de conse quenties van deze Duitsche politiek voor an dere staten, die hun grenzen voor de emi granten hebben opengesteld. Daardoor alleen heeft de vereeniging zich met deze quaestie ingelaten. Spr. wijdde vervolgens aandacht aan de be staande crisis" van den Volkenbond. In het gebrekkige van wat thans bestaat de Vol kenbond is voor verbetering vatbaar zien we geen reden om daarvan dan ook af te zien Deze vereeniging aldus spris de eenige Volkenbondsvereeniging in Nederland, zij moet voor alle politieke partijen aannemelijk zijn. Daartoe houde zij zich aan haar idee, de propageering van het volkenbondsprincipe. Autonoom zal zij haar actie moeten voeren ook ter bevordering van den vrede. Nadat eenige mededeelingen waren o-edaan omtrent het comité van actie en de Int. Unie van Volkenbondsvereenigingen zijn verschil lende voorstellen behandeld. LONDEN, 22 November (Reuter). Het te Groningen thuisbehoorend mo torschip Schelde is op weg naar Jersey vandaag tijdens den dikken mist op de Paternoster-rotseilandjes geloopen. De boeg bleef onder water. De opva renden brachten de reddingsboot uit, doch deze zonk, toen zij de kust be reikten. Een hotelhouder heeft hun onderdak verleend. Instituut voor de Luchtvaart. Door minister Van Lidth de Jeude geopend. In tegenwoordigheid van zeer vele mili taire en burgerlijke autoriteiten op het ge bied van de luchtvaart heeft de minister van Waterstaat Zaterdagmiddag in een van de salons van hotel Pays-Bas te Utrecht het Instituut voor de Luchtvaart officieel ge opend. Minister van Lidth de Jeude achtte Utrecht zeer geschikt voor den zetel van het insti tuut. Spreker toonde zich verheugd, dat het na tionaal luchtvaaiHonds, door toekenning- van een renteloos voorschot, aan de tot standkoming van deze instelling heeft me degewerkt. Ook uitte de minister zijn bewondering voor het uitgegeven prospectus, dat de taak van het instituut duidelijk aangeeft: de theo retische opleiding van het navigeerende per soneel, en tevens van het grondpersoneel. Hij achtte het een verblijdend verschijnsel, dat sedert den aanvang van de cursussen op 5 October jl. reeds door een 90-tal leerlingen, onderwijs wordt genoten. De directeur van het instituut, luitenant Vis, dankte den minister voor zijn woorden. Redevoeringen van V- D.'Ministers. In de vergadering van den Vrijz. Dem. Bond, welke Zaterdag en Zondag te Amster dam is gehouden, kwamen na de reeds door ons vermelde openingsrede de voorstellen dér afdeelingen aan de orde. Het hoofdbestuur zal de aandacht der Ka merfractie vestigen op de wenschelijkiheid van de invoering van een werktijdenbesluit voor kantoorbedienden en andere groepen van werknemers die nog niet door de arbeidswet geving beschermd worden. Rede minister Oud. Minister mr. P. J. Oud heeft Zaterdagavond in het Concertgebouw een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Naar het oordeel van de Vrijzinnig Demo craten dienen de economische problemen niet uit het oogpunt van een eenzijdige beharti ging der belangen van bepaalde bedrijfsgroe- jen te worden gezien doch uit het oogpunt van iet belang van het groot geheel, waarvan de afzonderlijke groepen onderdeelen zijn. Wie de regeeringspolitiek naar billijkheid wil beoordeelen, zal intusschen moeten begin nen met zich er rekenschap van te geven, dat de invloed der overheid op den gang van zaken in het economisch leven beperkt is. De moeilijke taak van de regeering in het tegenwoordige internationale ruilproces is ge worden, dat zij telkens wanneer de uitvoer- mogelijkheid wordt verminderd heeft af te wegen, hoe die vermindering over de verschil lende takken van bedrijf moet worden ver deeld. Zeer dikwijls speelt daarbij ook het ver langen van het andere land een belangrijke rol. Dit alles is een der vele kanten van wat de regeering haar aanpassingspolitiek noemt. Het is mij, zoo zeide spr., nog altijd onbegrij pelijk hoe men tegen aanpassingspolitiek be zwaar kan maken. Men versta mij hier wel. Ik kan mij volkomen indenken, dat men de methode van aanpassing die de regeering ge meend heeft te moeten volgen, verkeerd acht, doch de aanpassing zelve, dat is het in overeenstemming brengen van bestaande toe standen met gewijzigde verhoudingen most te allen tijde het doel zijn eener regeerings politiek die zich stelt op den grondslag der werkelijkheid. Daarom is het onlogisch ge dacht wanneer men zegt, dat nu wij gedwon gen zijn geworden den gouden standaard los te laten, de aanpassingspolitiek zou moeten worden prijsgegeven. Neen, de aanpassing zal moeten doorgaan, doch zij zal op onderschei dene punten thans op een andere wijze moe ten geschieden dan voorheen het geval was, omdat de verhoudingen, waaraan moet wor den aangepast, veranderd zijn. Zij zal, nu en dan moeten worden gezocht in een andere windstreek van het kompas. Wat men stimuleeren der binnenlandsche conjunctuur noemt is alleen verantwoord, wanneer de aanwezige reserve alleen benut behoeft te worden om de zaak op gang te helpen. Wij moeten dus met onze reserve zuinig omgaan en daardoor was menige maatregel onvermijdelijk, die op zichzelf hoogst onaan genaam was. Men heeft ons verweten, dat de regeering een eenzijdige aanpassingspolitiek zou hebben gevoerd door met name den ar beid te treffen en het kapitaal te sparen. Nog onlangs bij de behandeling van de vaste- lasten-ontwerpen in de Tweede Kamer heeft spr. uitvoerig aangetoond, hoe ongerechtvaar digd dit verwijt was. De grootste beteekenis is, wat ter bestrij ding tengevolge der werkloosheid gebeurt. Men kan gemakkelijk zeggen, dat het niet genoeg is, en spr. behoort zeker niet tot de genen, die niet ten volle overtuigd zijn van de groote moreele en stoffelijke ellende, die de werkloosheid met zich meebrengt, doch hij houdt staande, dat wanneer de regeering ge hoor zou hebben verleend aan het verlangen van hen, die onze reserves in sterker mate zouden hebben willen aanspreken dan reeds geschied is, de ellende, die onze werkloozen na uitputting der reserves te wachten zou staan, oneindig grooter zou zijn, dan de nood, waarin zij thans verkeeren. Hierna het parlementaire systeem behan delend, zeide spr., de hoogste belangen van ons volk vorderen, dat ons huidig staatsbestel bewaard zal blijven. Hij, die vrijheid geniet, moet ook bereid zijn de verantwoordelijkheid De K.N.A.C. vestigt er de aandacht van auto mobilisten op, dat met het koude weer tevens het gevaar voor ijzelvorming zijn intrede heeft gedaan. Wegen, welke oogenschijnlijk droog en dus ongevaarlijk lijken, kunnen vooral in de ochtenduren met een dun ijslaagje zijn bedekt. Men zal goed doen, daarmede rekening te houden bij plotseling remmen. Brugdekken kunnen thans extra gevaarlijk zijn. Tengevolge van den trek onder de brug ontstaat een hevige afkoeling, welke ijzelvor ming op het brugdek veroorzaakt. Ook daar is dus voorzichtigheid geboden. FROBENIUS-EXPEDITIE NAAR DE MOLUKKEN. Naar ons wordt medegedeeld, zal geheim raad Frobenius, die heeft deelgenomen aan de het vorige jaar geëindigde twaalfde „Deutsch-Innerafrikanischen-Forschungs-ex- pedition", voor het eerste een eilanden-expe ditie per schip leiden. Het reisdoel van deze nieuwe rij van expedities is de eilandengroep der Molukken, die aan Nederlandsch-Indië behooren. B R (Adv. ingez. Med.) te dragen. Verantwoordelijkheid eischt in de eerste plaats zelfstandigheid. Zelfstandigheid zoowel van dé regeering als van de volksver tegenwoordiging. Werkelijke vrijheid is onbe staanbaar zonder krachtig gezag, en krachtig gezag kan slechts worden uitgeoefend door re geerders, die een zelfstandige verantwoorde lijkheid dragen. Niets is zoo verderfelijk voor het aanzien eener regeering dan dat men haar beschouwt als de lasthebster van het parlement of van bepaalde partijen uit het parlement. Het parlement zij zich zijn plaats bewust. Het heeft groote bevoegdheden als medewerker aan de wetgeving en als contro leerend orgaan. Het kan tenslotte het kabinet doen wijken door het zijn vertrouwen op te zeggen. Dit laatste zal het echter slechts dan moeten doen, wanneer het de mogelijkheid aanwezig acht van optreden van een ander kabinet, dat in meerdere mate op het ver- troujven der vertegenwoordiging zal kunnen rekehen. Verliest men dit uit het oog, d'an ont staat het gevaar, dat de kabinetten met korte tusschenruimten op elkander gaan volgen tot schade van de continuïteit van het regeer-' beleid, tot vermindering van het aanzien van regeering en parlement beide, tot ondermij ning van het parlementaire systeem. En wil het democratisch bestel behouden blijven, dan moet ook de volksvertegenwoordiging zich van zijn zelfstandigheid bewust zijn. De democratie die geen „neen" durft zeg gen is verloren democratie. Willen wij ons staatkundig bestel van vrijheid en verdraag zaamheid behouden, dan moeten wij bereid zijn daarvoor offers te brengen. Die offers zijn dikwijls van een pijnlijke zwaarte doch het doel is het offer waard. Het is deze gedachte, die het gedrag der V. D. partij heeft bepaald gedurende de periode die thans achter ons ligt.. De heer Joekes heeft hierna een rede ge houden over het onderwerp „het democratisch kompas". Wijziging beginselverklaring. In de Zaterdagmiddag-vergadering was een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde tot wijziging van de beginselverklaring van den bond. In de beginselverklaring stond tot nu toe dat de regeering en de wetgeving behooren te steu nen op de vrije, georganiseerde wilsuiting van alle meerderjarige Nederlanders. Besloten is hiervoor in de plaats te stellen: van het Ne derlandsche volk. Verder stelt de beginselverklaring in haar gewijzigden vorm vast, dat ter bereiking van dit doel de staatkundige opvoeding des volks moet worden bevorderd en het besef versterkt moet worden dat verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden een onontbeerlijk element is voor een gezond staatkundig leven. De grootst mogelijke openbaarheid van alle re- geeringsbeleid en onbeperkte verantwoorde lijkheid van de overheid tegenover de verte genwoordigende lichamen blijven in de door het hoofdbestuur voorgestelde en door de ver gadering goedgekeurde beginselverklaring als wenschelijkheden gehandhaafd. Punt 2 komt te luiden: De waarborgen voor de geestelijke en per soonlijke vrijheid moeten worden gehand haafd. Het geestelijk leven van het volk ver dient belangstelling en steun van de overheid, die de volksontwikkeling heeft te bevorderen. Gewijzigd wordt voorts de omschrijving van de leidende teak, die de overheid in het be drijfsleven heeft te vervullen. Zij moet dit doen in het bijzonder door georganiseerde samenwerking in het bedrijfsleven te bevor deren, en door zoo noodig, indien de werking van het vrije bedrijf het algemeen belang schaadt of een rechtvaardige verdeeling van het arbeidsproduct het vordert, den privaten ondernemingsvorm terzijde te stellen. Als laatste en derde punt komt in de nieuwe beginselverklaring te staan: het streven moet worden gericht op de ontwikkeling der inter nationale rechtsorganisatie, waarin, met uit banning van den oorlog, de berechting van geschillen langs vreedzamen weg en de hand having van de rechtsorde verzekerd is. Het punt: „afschaffing van het advies van den Raad van State over ontwerpen van wet, dat voorkwam in het oude werkprogram, komt in het nieuwe niet voor. Ook het punt „natio nale ontwapening" vervalt. Het punt betref fende de samenstelling van de volksvertegen woordiging is zoo vastgesteld, dat de Vrijz. Dem. Bond zal sturen in de richting van een eenkamerstelsel met facultatief voiksreferen- In de Zondagmiddagvergadering heeft mi nister Mr. M. Slingenberg, minister van so ciale zaken, een rede gehouden over „Het werk loosheidsvraagstuk" onder den titel „Het wer kende land". Meer in het bijzonder besprak hij wat de overheid, in hoofdzaak de regeering, gedaan heeft en doet om werkloosheid te voorkomen, werkgelegenheid te scheppen en te behouden. Hij gaf een overzicht over de werken, welke het rijk in de laatste jaren tot stand gebracht heeft en die, welke nog op het programma staan. De regeering heeft het niet in de hand, gelijk van zekere zijde verkondigd wordt, het aantal werkloozen belangrijk te verminderen dooi- de koorden van de beurs minder strak te houden. Zij, die dit beweren, gaan uit van de stelling, dat de regeering aan werkverruiming veel te weinig doet. Spr. stelde vast, dat in ver band met de depreciatie van de munt, waarvan velen verruiming van arbeidsmogelij khied ver wachten, het psychologisch moment thans aanwezig is om vooral nu den arbeid boven 'den stemt op den voorgrond te stellen. Tegenover de matelooze critiek van tegen standers heeft de regeering besloten mede te werken aan de uitgave van een boekwerk, ge titeld: „Het werkende land", waarin de werken opgesomd staan, die in de laatste jaren van overheidswege tot stand zijn gebracht. Men zal er in elzen welke enorme kapitalen hier toe uit de openbare middelen beschikbaar ge steld zijn, dit boek zal in den loop vair deze week verschijnen. De schrijver is Mr. van Balen. Spr. onderscheidde drie hoofdmomenten in de regeeringsbemoeiïngen met de bestrijding der werkloosheid: de openbare werken, op normale wijze uitgevoerd, de werkfondswerken, op speciale wijze uitgevoerd en de werkver schaffingen. Daarnaast staat het belangrijke werk van de commissie voor werkverruiming-, welker ac tie niet in cijfers is uit te drukken, maar er toch toe geleid heeft, dat ongetwijfeld duizen den arbeiders aan het werk zijn gebleven. Spr. stipte slechte aan den steun aan de Neder landsche scheepvaart, den steun aan den mid denstand, contingenteeringen enz. enz. Aan openbare werken hebben rijk, provincie en gemeenten tusschen 1920 en 1936 laten uit voeren voor een gezamenlijk bedrag van 2.165 millioen gulden. Er zijn er, die toegevende dat er van regeeringswege wel een en ander ge beurd is, zeggen, dat de regeering thans niet meer zoo actief is, die werkverruiming en hier mee gepaard gaande vermeerdering van de welvaart alleen van een planmatig stelsel ver wachten. Tegenover deze bewering stelt spr. het bedrag tot hetwelk thans openbare werken in volle uitvoering zijn: 359 millioen gulden. De leider van den Duitschen Arbeidsdienst, die hier te lande lezingen gehouden heeft over dezen dienst, heeft spr. getoond, wat voor openbare werken in ons land, zij het ln ande ren vorm, worden uitgevoerd, o.a. de Zuider zeewerken. Deze Duitscher erkende geestdrif tig, dat wat hier tot stand komt alles overtreft, wat in zijn land of welk land ook gewrocht is. Hij zal dan ook eenige Duitsche ambtenaren naar hier zenden, om een en ander in studie te nemen. Een van de middelen voor werkver ruiming van regeeringswege is het werkfonds, waarvoor de Sta ten-Generaal een crediet vari 80 millioen zoo goed als ten volle hebben toe gezegd. Weliswaar zyn de resultaten ervan be neden de verwachting gebleven, maar deze verwachting kan ook te hoog gespannen zijn geweest. Sedert het optreden van het eerste kabinet- Ruys zijn 50 a 60.000 arbeiders regelmatig aan het werk gehouden. Daar werkverschaffing de overheid meer kost dan steun, moet het aan tal objecten beperkt blijven. Een globale ra ming geeft een bedrag van 300 millioen gulden als in werkverschaffing aan loonen uitbetaald In de huishoudelijke vergadering, die hierna volgde, werd besloten voor de a.s. Tweede Ka merverkiezingen in vier groepen van kieskrin gen candidatenlijsten in te dienen, van twin tig candidaten, waarvan de eerste acht plaat sen door dezelfde personen zullen worden be zet, te weten: 1. Mr. P. J. Oud, 2. Mr. A. M. Joekes, 3. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag,, Leiden, Dordrecht en Utrecht mevr. Mr. B. BakkerNort, in de andere kieskringen F. E. H. Ebels, 4. als 3, doch in omgekeerde rang schikking, 5. J. Schilthuis, 6. M. M. Cohen. 7 Mr. K. Bijlsma, 8. Dr. H. A, Zwijnentoerg. Op voorstel van het hoofdbestuur nam de vergadering een motie aan inzake de nog steeds niet verschenen voorstellen der com-1 missie tot regeling der concentratie bij het .bijzonder onderwijs. Willemsplein zwaar beschadigd. Zeelichter nabij Hansweert gezonken. Gisteren heeft het verkeer te wa ter, op den weg en door de lucht grooten hinder van den mist on dervonden. Vooral op de groote wa terwegen was de toestand gevaarlijk en enkele aanvaringen zijn er het gevolg van geweest. Zondagmiddag is het thuiskomende Ne derlandsche stoomschip „Willemsplein" van de scheepvaartmaatschappij ..Millingen" te Rotterdam, in den Nieuwen Waterweg nabij de Berghaven ter hoogte van den Seinpost, aangevaren door de loodsboot 16 Het stoomschip, dat water maakte en in zinkenden toestand verkeerde, is tegen den Zuidwal aan den grond gezet. De „Willems plein" kwam van Lulea en was wegens den mist nabij de Berghaven te Hoek van Hol land voor anker gegaan. De loodsboot is toen tegen de Willemsplein opgevaren, waardoor deze een lek aan bak boordzijde bekwam. Het schip is tijdens hoog water aan den grond gezet, zoodat verwacht kan worden, dat het afsleepen geen gemak kelijk karwei zal zijn. De pompboot „Hoek van Holland" van L. Smit en Co. was Zon dagavond laat nog bezig met het leegpompen van het schip. Verder bevonden zich in de nabijheid van de „Willemsplein" een aantal sleepbooten. De bemanning welke geen en kel gevaar loopt, blijft aan boord van het schip. De ..Willemsplein", welke in 1910 gebouwd ls, heeft een tonnenmaat van 5498 bruto re- gisterton. De loodsboot, welke slechte licht aan den. voorsteven werd beschadigd, kon de reis naar zee voortzetten. Nederlandsche zeelichter ge* zonken bij Hansweert. De Nederlandsche zeelichter „Thames 5", komende van Antwerpen en op weg naar Londen, gesleept door de Engelsche sleep boot „Security" is in den nacht van Zater dag op Zondag; nabij Hansweert recht tegen over de haven ,,De roode tonnen kant" aan gevaren door het Amerikaansche s.s „Cran- ford" komende va.n Gent met bestemming Antwerpen. Door deze aanvaring is de „Thames 5" on middellijk gezonken, zoodat de bemanning bestaande uit vier personen, geen tijd had de reddingssloep te strijken. Alle vier de opvarenden nl. de kapitein. Driedijk, de stuurman en twee knechts zijn door middel van touwen aan boord gehaald van de „Cranford". Later zijn ze aan boord van de „Thames 6" gebracht. Scheepspapieren en andere artikelen gin gen verloren. De zeelichter was geladen met cokes en ijzer. De „Thames 6", die evenals de andere op lichter van de reederij Van der Eb is belangrijke schade opgeloopen. Het schip wacht thans nadere instructies af. De „Thames 5" ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Door den rijkswaterstaat zijn onmiddellijk de noodige maatregelen getrof fen om het wrak te verlichten. i Op de Schelde zijn verder nog enkele boo< ten omhoog gevaren.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5