remolda Durva ffe» CREMOLDA VANILLE, ORANGE, CITROEN. VERTELLING DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 HAAEtE M'S DAGBLAD 6 Het Wegenfonds. Het antwoord van Ged. Staten. Aan de memorie van antwoord op het alge- ineen verslag der afdeelingen van de Provin ciale Staten van Noordholland, betreffende de rekening van het Wegenfonds over 1935 en de begrooting voor 1937 van dat fonds, met brief van Ged. Staten, houdende verslag in zake den aanleg door de provincie van wegen voor doorgaand verkeer en van kanalen, zoo mede omtrent het verslag, bedoeld in artikel 14 der Wegenbij dragenverordening is het vol gende ontleend. Met voldoening hebben Ged. Staten kennis genomen van de instemming der Staten met de wijze, waarop zij het wegen- en kanalen- plan ten uitvoer brengen. Óok huns inziens komt den Dienst van den Provincialen Water staat en in het bijzonder den scheidenden Hoofdingenieur-Directeur hiervoor een woord van lof toe. Gaarne hebben Ged. Staten zich hier tot tolk gemaakt van de Staten, door aan den heer Reigersman de woorden van hulde, die aan zijn adres zijn geuit, over te brengen Voor de uitvoering van het Provinciaal Be heersplan is destijds een crediet van f 36.250.000 toegestaan. De aanleg van andere dan in het plan opgenomen wegen zou' niet uit dat crediet bekostigd kunnen worden. Het is juist, dat de beteekenis der kanalen in vergelijking met die van andere verkeers wegen (wegen voor autoverkeer) relatief is af genomen. Dat dit ook in absoluten zin het geval zou zijn, kan niet met gelijke stelligheid beweerd worden; zeker niet, indien men hierbij het oog heeft op het totale laadvermogen der schepen. Nog steeds heeft in ons land het meeste vervoer te water plaats. Dat het aantal in de vaart zijnde schepen is verminderd, is mede toe te schrijven aan de omstandigheid dat met grootere en snel lere schepen wordt gevaren dan vroeger. Aanleg van het kanaal Hoorn-Medemblik zou, door den omvang van het werk, ongetwij feld aan de bestrijding der werkloosheid ten goede komen. Dit is voor Ged. Staten dan ook mede aanleiding geweest van dit project voor het oogenblik nog geen afstand te doen. Bij de herziening van het Motor- en Rij wielreglement zijn niet de waarschuwingen aan voetgangers verminderd, doch is gestreefd naar een beperking van het lawaai; deze be perking zal, naar verwacht wordt, leiden tot voorzichtiger rijden en dus mede aan de vei ligheid van de voetgangers ten goede komen Met genoegen hebben Ged. Staten kennis genomen van de bewijzen van de onverflauw de belangstelling der Staten op het gebied van wegenaanleg en wegenverbetering. De wensch om de werken, die, vaak herhaaldelijk, in de vergaderingen een onderwerp van be spreking hebben uitgemaakt, ook uit eigen aanschouwing te kennen, is verklaarbaar. In dien blijkt, dat het organiseer en van een nieuwe excursie der Statenleden tot dit doel op prijs wordt gesteld, zal een geschikte ge legenheid daarvoor worden uitgezocht. Over het nut van dergelijke excursies in groot ver band kan uiteraard verschillend worden ge oordeeld. Het spreekt wel van zelf, dat een kleine commissie gelijk de opzettelijk ter voor lichting van de Staten op dit terrein in het leven geroepen Wegencommissie, ook in dit opzicht veel voor heeft. De Provincie Noord-Holland heeft geduren de de jaren 1925 tot en met 1935 een bedrag van f 12.250.000 in het Wegenfonds gestort. De opbrengst uit de Motorrijtuigen- en Rij wielbelasting over de jaren 1927 tot en met 1935 ten bate van het Wegenfonds is te stellen op een bedrag van f 4.805.000; de opbrengst over 1935 steunt op een ramingscijfer. Een elftal openbave lichamen heeft in totaal een bedrag van f 244.200 toegezegd voor den aanleg van de provinciale wegen, te betalen in annuiteiten; verschillende termijnen zijn hierop reeds betaald. Verder is een bedrag van rond f 325,000 ontvangen, respectievelijk toegezegd door be langhebbenden als bijdragen ineens ten be hoeve van den aankoop van grond voor en den aanleg van deze wegen. De opbrengst van huren, pachten, verkoop bestekken enz. heeft over de jaren 1928 tot en met 1935 f 99.800 bedragen Tot en met October 1936 is in totaal ten behoeve van den aanleg en de verbetering van de hier bedoelde wegen uitgegeven een bedrag van rond f 26.500.000. Van vorenstaand bedrag is ten laste van Afdeeling I van het Wegenfonds gebracht rond f 19.800.000, en ten laste van Afdeeling II f 6.700.000. Voor den aanleg van de wegen is tot heden geleend: nominaal f 9,927.750,71; netto f 9.665 620,20. Inderdaad is door de Provincie in 1936 meer geleend dan voor de uitvoering van het Wegenplan aanstonds noodig was. Men is tot leenen van een iets ruimer bedrag overge gaan in verband met de toenmalige vooruit zichten op de kapitaalmarkt. Van den weg Heemstede—AalsmeerUit hoorn is het gedeelte HeemstedeAalsmeer voltooid, terwijl het gedeelte AalsmeerUit hoorn in uitvoering is. Blijkens de in 1935 gehouden verkeerstel ling heeft over den weg HeemstedeAals meer een druk verkeer plaats, zoodat dit ge deelte van de verbinding Heemstede—Hil versum reeds op zichzelf van groot nut blijkt te zijn. Paarden en runderen in het wild. Causerie van den heer G. de Josselin de Jong. HET KENNEIVIER LYCEUM IN HET FRANS IIALS THEATER. Men schrijft ons; Zaterdagochtend j.l. heeft het Kennemer Lyceum een pracht les gehad in het Frans Hals Theater. .Rector en leeraren achtten de beroemde film „Strijders om het Leven" van zoo groote opvoedende waarde voor de school bevolking, dat zij met de geheele school naar het Frans Hals Theater getrokken zijn om de flim te zien. Een paar aardige teekenfilms en een mooie sportfilm vormden het inleidende gedeelte van het programma, waarna de prachtige Louis Pasteur-film werd vertoond. Het was merkwaardig te zien, hoe zeer een goed filmwerk bij oud en jong zijn werking doet. De film is hoogst ernstig, al, bevat zij ook allerlei aardige momenten; de strekking: te laten zien, met welk een enorme energie en zelfopoffering en menschenliefde Louis Pasteur gestreden en geleden heeft, voor hij zijn groote triomf in het belang der mensch- heid behaalde, is voor een schoolbevolking hoogst belangrijk, maar volstrekt niet in alle opzichten zoo gemakkelijk te verwerken. En de film „deed" het volmaakt, getuige de ad'emlooze stilte bij de ernstige, haast tragi sche gedeelten, de algeheele aandacht tot het einde toe, de ontroering èn de vreugde aan het einde, het overeenkomstig de historie „happy end", getuige het in ernstige stemming uit eengaan van het publiek der circa 550 leer lingen, leeraren en ouders. Voor den aanvang had de voorzitter der leerlingenvereeniging d'e gasten welkom gehee ten; hij had vooral daarom het woord geno men, zoo.zeide hij, om de directeuren van het Theater, de heeren Prager en Striibos, die bru-iAv- fnnwptfic waren, danv- te betuigen voor de groote bereidvaardigheid in het mogelijk maken van den prachtigen schoolmorgen door theater zoowel als films belangeloos beschik baar te stellen, een offervaardigheid, die in derdaad bijzonder groot is, maar die door het welslagen van den lesochtend' wel zéér be loond werd. Voor de leden van het departement Haarlem van de Maatschappij „Tot nut van 't Alge meen" heeft gisteravond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, de heer G. de Jos selin de Jong een lezing gehouden over het onderwerp „Wilde paarden en wilde runde ren". De spreker vestigde er allereerst de aan dacht op, dat het paard eeuwen en eeuwen lang hét vervoermiddel is geweest, Bovendien bevredigt het paard het aesthetisch' gevoel en heeft het een nobelen aard; het is steeds een „gentleman". Er zijn drie soorten wilde paarden, n.l. de verwilderde paarden uit Amerika; de inheem- sche Europeesche „Wild-Pferde" (nog dicht bij de Hollandsche grens is in Duitsehland een groot kamp van deze „Wild-Pferde")en ten slotte de „oer-wilde" paarden, dieren, die nooit gevangen worden. Het laatste exemplaar van deze echte wilde soort .zou in 1879 gestor ven zijn. In Siberië zijn echter later nog oer wilde paarden ontdekt. Hagenbeek heeft nog een aantal exemplaren daar vandaan gehaald. Het huisdier is altijd ontstaan uit kruising van verschillende soorten, zoo vervolgde spr. De stelling, dat uit één wild diersoort na tal van generaties een mak dier ontstaat, is on juist. Zoo ook bij het paard: uit de kruising van steppen- en boschpaard zijn de twee makke soorten ontstaan: de warmbloed en de koudbloed. Men is. er thans zelfs in geslaagd de wilde soort „terug te krijgen" door een systeem van kruisingen toe te passen. In ieder levend wezen is namelijk het oer-principe aanwezig, óók in den mensch. Dat zien wij b.v, in den oorlog; in een minimum van tijd zijn de menschen teruggebracht tot bar- baarschheid, aldus spr. Een vierde soort van wilde paarden is eigenlijk het paardenras, dat het particulier bezit is van het huis von Lippe, de familie van niemand minder dan prins Bernhard. Dit ras is waarschijnlijk afkomstig van de Romeinsche paarden, destijds op de troepen van Varus veroverd, 't Zijn prachtige en sterke dieren, die bovendien veel ouder worden dan andere paarden. De heer De Josselin de Jong vestigde er nog de aandacht op, dat het paard een belang rijke rol heeft gespeeld in vroegere verove ringsoorlogen, zooals bij de verovering van Zuid- en Midden-Amerika door de conquista dores en bij de invallen van de Hunnen. Na een korte pauze sprak de heer De Josse lin de Jong over de wilde runderen. Het rund is veel langer met den mensch meegegaan, omdat het een nuttig voedsel opleverde. Reeds bij de Assyriërs was het rund huisdier. In onze streken leefde in degrijze oudheid de bekende oer-os. In 1627 is dit ras uitgestorven. Het tweede oude, Europeesche rund, de wisent, is in het wild eveneens uitgestorven. De wisent, in dierentuinen nog aanwezig, is nauw ver want met den Amerikaanschen bison. Dit is in overeenstemming met de theorie, dat men overal ter wereld dezelfde dieren aantreft. Uit de oer-os is vermoedelijk ons huisdier, de koe, ontstaan. Ook hier heeft men door „terugkruising" uit onze gewone runderen het oer-type kunnen fokken. Evenals bij de paar den heeft men uiteenloopende soorten ge kruist en daaruit het wilde type verkregen. De Amerikaansche bison heeft gevaar ge- loopen geheel uit te sterven, maar thans zijn er in de natuurreservaten weer groote kudden. De vlotte causerie van den heer De Josselin de Jong werd door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. MADKI BERICHTEN ROTTERDAM, 23 November 1936 Aanvoer: Totaal 3219. Vette runderen 64-0. Vette kalveren 192. Nuchtere kalveren 6. Scha pen en lammeren 1552. Varkens 829. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 60, 2e kw. 54, 3e kw. 3747. Vette kalveren le kw. 85, 2e kw. 75, 3e kw. 5262. Varkens (levend ge wicht) le kw. 43, 2e kw. 42, 3e kw. 41. Schapen le kw. 45, 2e kw. 38, 3e kw. 29. Lammeren le kw. 44, 2e kw. 38, 3e kw.28. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 24, 2e kw. 16, 3e kw. 12. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 12, 3e kw. 10. Vette koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen als v. week Dinsdag prima koe 64 ct. Vette kalveren aanv. iets kor- ;er, handel tamelijk, prijzen hooger, prima 75 ct. Schapen en lammeren aanv. aanmerkelijk ruimer, handel willig, prijzen schapen als v. week, lammeren duurder. Varkens aanv. min der, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. Eenige partijen schapen voor export ver kocht. op de boterham. Cremolda is een crème van chocolade, zoo heerlijk als U ze nog nooit proefde, Cremolda ls verkrijgbaar ln drie smaken i Cremolda kan dun gesmeerd worden, waardoor het voordeelig komt. De groote pot kost 37'/2 cent (plus statie geld). Vraag vandaag Uw leverancier eens om een pot Cremolda vanille. een crème van chocolade (Adv. lngez. Med.) VOGELTENTOONSTELLING. Naar wij vernemen houdt de. club van volièrehouders en vogelvrienden „Onderling genoegen" te Haarlem gedurende de Kerst dagen in café-restaurant „Bolwerk" Kenne mer plein 5, een tentoonstelling van binnen- en buitenlandsche vogels, bastaarden, vorm en kleurkanaries. Aangezien deze vereeniging op dit gebied reeds een goeden naam heeft verworven, twij felen wij er niet aan, of deze expositie zal 'ook weer tot een succes leiden. iiiiilii 9 Het beste deel. Hansje was jarig geweest en tante Hanna had den blinkenden rijksdaalder gebracht. De rijksdaalder van alle verjaardagen. Want tante Hanna was Hansje's peettante en ze „zat er goed bij". Moeder had den rijksdaalder dadelijk weg geborgen. Ze had er heelemaal niet over ge sproken wat Hansje er voor koopen zou, dat. deed ze andere jaren wel. Hansje zelf had plannen genoeg; voor een rijksdaalder kon je nog maar niet wat krijgen? Treintjes en autos' en stuiters en dan nog wel lekkers ook. Maar er moest altijd ook wat „nuttigs" bij, en dat nuttige was meestal duur, hapte ver in den kostelijken rijksdaalder. Hij moest nu schoe nen hebben, had^ moeder al lang gezegd. En schoenen waren erg duur. Maar 't werden zelfs geen schoenen, er werd dit jaar niets voor Hansje gekocht. „Die rijks daalder van tante Hanna gaat naar den krui denier", zei moeder op een middag', alsof dat iets heel gewoons was. Het waren moeilijke tijden, ook Hansje moest maar weten, dat er voor luxe nu geen plaats was. Er stond een groote rekening bij den kruidenier en de krui denier was niet gemakkelijk. Daarom ging moeder hem ook liever niet zelf opzoeken. Ze deed den rijksdaalder in een papiertje en zei tegen Hansje: „Breng jij dat even weg, laten afschrijven op de rekening van Hendriks." Hansje was tien jaar, 't mensch je dat deelen moest in de moeilijke tijden! Moeder ging weer aan het werk, moeder was zelf zoo gewend aan teleurstelling en tegenslag, dat ze GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden vorowerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; Autoslonger, Horremans, Leid- schestraat 139; Autoband, v. Leeuwen, Spaarn wouderstraat 4. Notitieboekje, v. d. Groef. Diepenbrockstraat 29; Hond, Nijssing, Korte- weg 17; idem Poelman, Korte Hofstraat 2; idem, v. d. Veldt, Assendelverstraat 9; Horloge Sint, Zaanenlaan 139, idem v. Tiel, Jans straat 14; idem Makkelie, Kamphuijsstraat 14, Hond, Swaalf, Sparrenstraat 32; Lidmaat schapskaarten Politiebureau Smedestraat; Kat Burmeister, Ripeprdapark 39; Zakmes, v. d. Berg, Bromostraat 10; Muts, der Kinderen, de Clercqstraat 122; idem, Politiebureau, Sme destraat; Polsmofjes, Snoeks, Voltastraat 4; Portemonnaie met inhoud, Doves. Reigerstr. 106; idem idem, Fa. Groen, Gen. Cronjéstraat 60; idem idem, Houtzager, Leidschevaart 20 te Vogelenzang; Rijwielplaatje, Tensen, Oost- vest 30 rood; idem, Prins, Acaciastraat 115. Rozenkrans, Vermeij, Javastraat 19; Rokken Ruigrok, Molenwerflaail 134 te Heemstede; Sjaal, Bonman, Steenbokstraat 33; Schoen, Heijmans, Eschschilderstraat 22 rood; idem Evers, Hofdijkstraat 32; idem Hoogedoorn, Voorzorgstraat 22; idem Souge, Kloosterstraat 79; idem Koster, Raamsteeg 14 rood, Direc- toirs, Horeman, Leidschestraat 139; Snelbinder v. Beek, Billitonstraat 32; Moerensleutel, v. d. Vliet, Roosveldstraat 7, Ring met sleutels, Groeneveld Stuijvesantstraat 87; Tasch met inhoud, Hendriks, Gen. De Wetstrata 18; idem idem, Voerman, Kinheimweg 23 te Bloemendaal. Kindei*taschje met inhoud, Brouwersstraat 123. IlllllllllllllllllllllilllllllllllllIlM er niet eens aan dacht Hansje ook maar even te beklagen. Als ze dat nu nog maar gedaan had, héél eventjes maar of Hansje geprezen omdat hij nu mee hielp verdienen dan was hij misschien nog wel blij of trots op weg ge gaan. Nu was hij één en al verdriet en op standigheid. Zelf moest hij zijn rijksdaalder wegbrengen! Zoomaar aan den kruidenier voor vervelende dingen als zeep en rijst en soda, dingen die bovendien al lang op waren. Je kreeg er niets voor, je kon 't geld net zoo goed in. het water smij ten. Hansje had het graag gedaan. Hij kwam toevallig langs een gracht. Zijn hand gleed langs de brugleuning en in zijn hoofd spookte 't misdadig voornemen. Maar nee, dat was toch dom! Dan kon hij er beter wat voor koo pen, hij zou er ook wat voor koopen. Het was immers zijn rijksdaalder. De speelgoedwinkel was niet ver af. Hij zou er in ieder geval eens langs loopen. Auto'tjes, treintjesdat mooie seinhuisAls hij nou een kerel was ging hij naar binnen en kocht het. Hansje zuchtte diep. Hij was geen kerel, hij wist maar al te goed, dat hij toch niet durfde. Hier niet en bij den lekkers winkel niet. Hij begreep wel wat hem tegen hield. Dat was nou zijn „geweten" waar de juffrouw op school altijd over sprak. Je ge weten zei „nee" als je dingen wou doen, die niet mochten. De juffrouw vond het dapper om naar je geweten te durven luisteren. Was 't ook dapper als je de woede van moeder en 't pak slaag van vader niet aandorst? Hij voelde zich niet dapper, alleen maar bang. En nu hij de winkels voorbij was toch ook wel een beetje voldaan over zich zelf. Opgelucht, ontkomen aan de zonde, die straf meebrengt. Hij had de leelijke dingen niet gedaan. Hij ging den rijksdaalder netjes wegbrengen. Als een braaf jongetje keek hij weer 'frank om zich heen. Wat zou de -kruidenier blij zijn! Zou het dikwijls gebeuren, dat hij zoo'n heelen rijks daalder kreeg? Vast niet, je zag altijd met, NEGENJARIG BESTAAN VAN „DE OOSTHOEK". Zaterdag 28 November herdenkt de Over- jjselsche, Geldersohe, Drentsche vereeniging „De Oosthoek" haar 9-jarig bestaan in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. De too- neelclub van de Oosthoek zal hare medewer king verleenen door opvoering van een too- neel-stuk, „Jan Ongeluk", klucht in drie be drijven. Na afloop volgt een bal met verras singen tot 3 uur, waarbij de accordeonband „The Funny Players" medewerking verleent. ZENDINGSAVOND. Uitgaande van de Gereformeerde gemeente zal er Donderdagavond om 8 uur ln de Ge- reform. kerk aan de Koedi-efslaan een zen.- dingsavond gehouden worden, waar als spreker zal optreden ds. Apos, missionaris- predikant te Djokjakarta (Midden Java) BRIDGEDRIVE IN „PLAYWELL". Zaterdagavond werd in „Playwell" Adr. Stoopplein te Overveen, een bridgedrive ge houden, die een-zeer geanimeerd verloop had, De deelneming was zeer bevredigend. Er werd gespeeld volgens het Howell- systeem. De eerste prijs werd gewonnen door mevr. De Heer Kloots en den heer Culp; de tweede door mevr. Uni en den heer De Kadt. POLITIEHONDENDRESSUURCLUB „ZUIDERHOUT". Naar aanleiding van het succes vaxx de vorige feestavonden, besloot het bestuur van bovengenoemde club, ook dit jaar weer een feestavond te organiseeren. De heer M. Giorgis, voorzitter van „Zuiderhout", opende den avond en memoreerde het vereenigings- leven van het afgeloopen jaar, Hoewel er geen groote successen werden geboekt, wordt er toch met veel animo gewerkt. De verdere leiding van den avond berustte bij de feestcomissie. Het trio Tolido, Elsne- ris, De Neet hield er de goede stemming op uitnemende wijze in; een tombola en rad van avontuur verhoogde de vreugde niet weinig, Met een gezellig bal eindigde het goed ge slaagde feest. centen en dubbeltjes betalen. Een heel ver jaarscadeau! En als Hansje wou kreeg de kruidenier 't niet eens 't was van hèm. Maar Hansje had „geweten" en de kruidenier zou gelukkig zijn. Als een vorst die een geschenk komt bren gen stapte Hansje bij den kruidenier naar binnen. Zijn oogen waren gespannen gericht op het gezicht van den kruidenier, toen deze het papier aannam en den rijksdaalder los- wikkelde. Hij wou de blijdschap niet missen. Het zou de belooning zijn voor zijn zuiver ge houden geweten. „Afschrijven op de rekening van Hendriks' zei hij prompt. De kruidenier bromde iets. Daar was de rijksdaalder. Maar het zilverig geblinker kaatste niet terug op zijn gezicht. „Veel is 't niet", zei hij grimmig. „Wanneer komt de rest?" ,,'k Weet niet", fluisterde Hansje kleintjes. Toen zij de kruidenier niets meer. En Hansje ging maar. Thuis vroeg moeder natuurlijk of hij het goed gedaan had en Hansje zei ja. Niemand sprak toen meer van den rijksdaalder, die immers niet belangrijk was, omdat hij net als alle andere geldstukken in het niet verdwenen was, zonder dat je er plezier van had beleefd. Maar 's avonds in bed moest Hansje toch wel erg huilen. Zijn geweten was vlekkeloos, maar de rijksdaalder was weg. Weg aan een kruidenier die er niet blij mee was, weg, zonder dat iemand hem bedankt, had voor de gift. Geen speelgoed, zelfs geen schoenen en niet eens een bedankje. Alleen een goed geweten. Hij huilde om de narigheid van alles. En beter zou 't ook niet worden, dat kón niet, als 't zelfs zoo'n braaf iongetje al zoo tegen liep. Na 't huilen viel hij in slaap, rustig, kwaad had hij immers niet gedaan. Hij had het beste deel gekozen. Zijn ademhaling ging rustig maar op zijn wagen lagen nog de tranen. BEP OTTEN, Moeder-waarom. Ieder, die ook maar het kleinste stukje tuin het zijne mag noemen, denkt reeds in het pril le voorjaar aan de zomerbloemen, die straks het oog zullen verrukken. Men stelt zich zijn tuin voor zooals die zijix zal, wanneer al het zaad ontkiemd is, de bloe men zijn ontloken en de vruchten gezet. Men keurt en kiest, men peinst en praat er over hoe het wel het schoonst en het voor- deeligs voor elkaar te brengen. Zelfs zij, wier gansche „tuin" bestaat uit een rij bloempotten achter een lattenrek, zullen er zich op toeleggen de jonge scheutjes onder de gunstigste voorwaarden te laten uitbotten. Niemand, die van bloemen houdt, zal haar zonlicht, lucht en water onthouden. Wij ver wijderen het onkruid, wij gieten, wij sixoeien en sproeien, waixt nietwaar, iedere dag is een dag van groei en ontwikkeling en wij zouclen niet graag het resultaat van onze moeite zien mislukken door een nalatigheid. Het eigenaardige bij de kinderopvoeding is, dat wij hierbij voor een groot gedeelte op de zelfde wijze te werk gaan, doch één ding is er dat bij de kinderopvoeding maar al te vaak vergeten wordt: iedere dag is ook hier een dag van groei en ontwikkeling. Onwillekeurig zijn wij geneigd te denken, dat de werkelijk belangrijke dingen, de ge wichtige „levensvragen" later komen. En dat lijkt zoo ver af. Later zullen welater gaan we Hoevelen zijn voortdurend bezig met de toe komst hunner kinderen en zien door hun in de-verte-blikken niet dagene, wat zich aan hun voeten afspeelt. Zeker het zijn menschen, die „dol van kinderen houden", die „het beste met hun kinderen voor hebben", menschen vaak, die niet uitgepraat raken over alles wat zij zich ontzeggen ter wille van hun kinderen, maar alweer menschen, die vreemd zouden op- ken, wanneer men hun met nadruk zou ver zekeren: ook heden is een dag van groei en ontwikkeling. Niet alleen verbaasd, maar diep verontwaardigd zouden sommigen zijn. Een dag van groei en ontwikkeling, zegt u? Ja dat weten we óók wel groeien de kinderen soms niet flink? Krijgen ze soms niet alles wat ze noodig hebben? Ze eten als wolven. Heeft Jan niet pas een nieuwe jas gehad en zus een paar schoenen? Den ganschen dag zijn we met en voor dë kinderen bezig. Wij weten heusch zelf wel dat ze iederen dag groeien nu nog mooier! Ver beeld jeJa verbééld jedat gij zoo kortzichtig kunt zijn! Gij zijt den ganschen dag bezig voor uw kinderen en daarmee hebt gij het zoo druk, dat zij u niets mogen vragen. Natuurlijk vragen zij toch en zij krijgen ook wel antwoord, misschien snauwt gij ze nimmer af, maar uw antwoord is ontwijkend ge haast. Gij zegt maar iets om-er-af-te-zijn. Eeix keer heeft eens iemand geschreven: Ala gij iets niet weet, schaam u dan niet voor uw kind en zeg ronduit, dat gij het niet weet. Dat was een nieuw gezichtspunt. Moeder behoefde zich niet meer in te span nen om een haastige,, waarschijnlijk klinken-' de oplossing te vinden. Dat weet ik niet hoor Dat was al heel gemakkelijk. De kleine vraagal was tenminste stil.tot de volgende vraag'. Al spoedig liet moeder zich verleiden om telkens te zeggen: dat weet ik niet! Het is immers de gemakkelijkste manier. Het kind is stil: Moeder weet het niet eens! Maar wat gaat er in hem om? Wat denkt het kleine menschje als het zich zoo stil afwendt? Hoe zonderling stellen wij ouders ons het opvoeden dikwijls voor: opvoeden is opvoeding geven en zoo redeneeren wij die opvoe ding geven wij aan het kind, wanneer en zoo als het ons past, we dienen hem zijn opvoe ding toe zooals we hem zijn pap, zijn drankje en zijn levertraan ingieten d.w.z. wanneer wij het oogenblik geschikt achten. Het idee, dat een kind om opvoeding zou vragen op een oogenblik, dat wij daartoe niet bestemd hebben,, lijkt velen een groote onge rijmdheid. En toch is dit precies wat er ge beurt, wanneer het kind zijn drang om te we ten zoekt te bevredigen. Moeder'wat is dit? Moederwat is dat? Moederwaarom? Ach, hoe spoedig komt de tijd dat zij niet meer vragen, de tijd dat de jonge mensch in zijn vooruitstrevende waanwijsheid alles alleen het beste weet, de tijd dat hij geen raad van ons vraagt, ja on zen raad niet of ternauwernood aanneemt. Er is een groot verschil tusschen het bevi'e digen van de kindernieuwsgierigheid op het moment, dat deze door iets uit de omgeving van het kind is opgewekt en het uitleggend vertellen van iets waar het kind niet om ge vraagd heeft. Vrijheid van vragenis er een grooter geschenk dat wij onze kleuters kunnen bie- den- Kindervragen zijn de uitkomst van ver werkte indrukken. Al deduceerende komen we via de xneest ongedachte kindervragen oneindig veel nader tot de ziel van het kind dan op welke andere wijze ook. Iedere dag is een dag van groei en ontwikkeling en voor het gezonde kind met zijn onstuimigen bewegingsdrang bergt ieder moment van iederen dag een ongeweten schat van heerlijke mogelijkheden. Bewust: antwoord eischen op een vraag. Onbewust: het begeeren van kennis door zijn groeienden geest. Gelukkig het kind, wiens moeder ten allen tijde bereikbaar is en bereid te antwoorden op vragen, die nooit in een groote-menschen- brein zouden zijn opgekomen. Gelukkig de moeder die inziet, dat nieuws gierigheid bij kleine kinderen voortspruit uit weetgierigheid en dat zij, door op verstandig' wijze hieraan te voldoen, haar kind een on ontbeerlijk stuk „opvoeding" schenkt. AMY GROSKAMP—TEN HAVE VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE". De samengestelde wedstrijd voor juniores (dressuur en springen) heeft Zaterdagmiddag a.s. te twee uur op Woeistduin plaats. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De derde. Winterlezing in dit seizoen, uit gaande van de afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Christen—Vrouwenbond, zal ge houden worden op Maandagavond 30 Novem ber in het gebouw van de Haarl. Jonge Man- nenvereeniging (Lange Margarethastraat) Als spreker zal optreden: de heer Anne do Vries (schrijver van „Bartje"), met het on derwerp: Bart je zoekt het geluk".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10