Geen verlaging van belastingen Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT PINSP AG 24 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7, Provinciale begrooting. De memorie van antwoord van Ged. Staten. In hun antwoord op de afdeelingsverslagerx van de Provinciale Staten van Noord-Holland waarin de Provinciale Begrooting voor 1937 besproken is, schrijven Gedeputeerde Staten, dat zij meenen zich niet te moeten mengen in het politieke debat dat in de afdeelingen gevoerd is. Op twee punten maken Ged. Sta ten evenwel een uitzondering, namelijk wat betreft de quaestie van het Hoogheemraad schap Amstelland (waarin Ged. Staten het verkrijgen van gezonde toestanden zouden trachten te ontzeilen) en de geschiedenis met de bannen, die zonder reden zouden hebben moeten verdwijnen. Beide punten werden in de afdeelingen genoemd „als voorbeelden van de verwording, die zich ook in het provinciaal bestuur en in het waterschapsbestuur ver toont". Dit politieke jargon was tot dusver in de Staten ongebruikelijk en is niet bevor derlijk aan een vruchtbare gedachten wisseling. Ged. Staten zouden het betreuren als er in de Prov. Statenvergadering ook een breed op gezet debat zou komen, op even scherpen toon gevoerd, over de binnen- en buitenlandsche politiek, omdat de Staten daarvoor niet het. aangewezen lichaam zijn. Daardoor zouden de vraagstukken die met de begrooting verband houden in het gedrang komen. De belastingdruk. Tot deze vraagstukken behoort in de eerste plaats de belastingdruk. Gedeputeerde Staten hebben gemeend vooralsnog geen verlaging van het aantal opcenten te moeten vaststellen. Zij deelen de opvatting van die leden, die daartoe niet willen overgaan dan wanneer er uitzicht bestaat op een blijvende verlaging. Onder de gegeven omstandigheden is echter een verlaging slechts te verdedigen door daar tegenover te stellen het bedrag, waarmede het batige saldo 1934, dat aan deze begrooting ten goede komt, het batige saldo 1933, dat aan de vorige begrooting is ten góede gekomen, over treft. Uiteraard is dit een toevallige bate. Het komt Gedeputeerde Staten daarom meer aan bevelenswaardig voor deze te bestemmen tot dekking van de bijdrage in de kosten van de schutsluis in het Nieuwe Meer. Ook de deva luatie maant, zooals door sommige leden te recht werd opgemerkt, tot voorzichtigheid en tot het afzien van een maatregel, waarop mis schien later zou moeten worden teruggekomen. Het is thans niet het oogenblik om tot belastingverlaging over te gaan. De noodzaak om een volgend jaar weer tot belastingverhooging te be- slr ten, behoort te worden verme den. Overigens zijn in alle andere pro vinciën, waarvan de cijfers thans be kend zijn (alleen die van Drente en Groningen ontbreken nog), de opcen ten op hetzelfde peil gehandhaafd. Gedeputeerde Staten zijn erkentelijk voor de algemeen uitgesproken waardeering over de wijze, waarop hun College de Provincie bestuurt en in het bijzonder voor de hulde, aan hen gebracht voor hunne bemoeienissen met den land- en tuinbouw, welke inderdaad nog steeds in zorgelijken toestand verkeeren. Dat de Provincie niet in dezelfde mate als het Rijk en de gemeente te kampen heeft met de moeilijkheden, die aan de tijdsomstandig heden inhaerent zijn, vergemakkelijkt hun taak. Intusschen zijn op de begrooting der Provincie, ofschoon onverplicht, wederom be langrijke bedragen uitgetrokken om door het stimuleeren van werkverruiming den alge- meenen nood te helpen lenigen. Een zuinig beheer. Een zuinig beheer van de provinciale geld middelen wordt door Gedeputeerde Staten zooveel mogelijk bij voortduring nagestreefd. Dit geldt ook voor de provinciale bedrijven. Dat behalve voor de Ziekenhuizen van de resultaten der opgelegde salarisverlaging niets te bespeuren zou zijn, moeten Gedepu teerde Staten ten stelligste tegenspreken. Men bedenke ook, dat het effect van de sa larisverlaging voor een deel wordt opgewogen door periodieke verhoogingen en normale be vorderingen. Had geen salarisverlaging plaats gehad, dan zouden de desbetreffende posten hooger moeten zijn geraamd. De indertijd toegepaste korting op subsidiën kan volgens Ged. Staten niet thans reeds on gedaan gemaakt worden. Aan herstel mag niet gedacht worden alvorens tot belasting verlaging is overgegaan. Gevolgen der devaluatie. Gedeputeerde Staten kunnen niet ontken nen, dat in de begrooting, die vóór de deva luatie werd samengesteld, thans een element van onzekerheid is gekomen. Huns inziens is het evenwel niet mogelijk aan dit bezwaar tegemoet te komen. Zij koesteren de verwach ting, dat zij niettemin met deze begrooting zullen kunnen werken, doch zullen, wanneer de gevolgen van de devaluatie zich duidelijker hebben afgeteekend, indien zulks onvermij delijk is, een suppletoire begrooting aan de Staten ter vaststelling aanbieden. Gedeputeerde Staten vingen geen aanlei ding in te gaan op de besprekingen, gevoerd omtrent den eventueelen invloed van de de valuatie op de salarieering van het provinciaal personeel. Zij verwijzen ten dezen naar het standpunt door de Regeering ingenomen in de vergade ring van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van 30 September j.l., hierop neerkomen de, dat, indien de eventueele kwade gevolgen van de devaluatie afmetingen zouden aanne men, die voorzieningen noodig maken, ook in derdaad tot die voorzieningen zal behooren te worden overgegaan. Bij dit standpunt slui ten Gedeputeerde Staten zich aan. Rente van leeningen. Op de mogelijkheid van conversie van lee ningen houden Ged. Staten voortdurend hun aandacht gevestigd. In het verleden is gedaan wat mogelijk was. „Ofschoon naar veler meening wellicht in de naaste toekomst geld tegen 3 pet. zal worden aangeboden, is zulks thans niet mogelijk. Ged. Staten zouden het onjuist achten conversie na te laten zoolang niet tot belas tingverlaging kan worden overgegaan. Aan het lid, dat tusschen deze maatregelen ver band wil leggen, kunnen zij echter de ver zekering geven, dat hun streven op beide gericht is. Ged. Staten hebben eene aanleiding, aan te nemen, dat de opbrengst van de opcen ten op de inkomstenbelasting en op de ver mogensbelasting beneden het geraamde be drag zal blijven. Ten aanzien van laatstge noemde belasting achten zij zelfs eenige stij ging van de opbrengst niet uitgesloten. Ged. Staten erkennen gaarne, dat met het oog op den financieelen toestand groote voorzichtigheid geboden is. Zij kunnen in tusschen niet toegeven, dat de cijfers van de laatste jaren een sombere stemming kunnen motiveeren. De vraag of tengevolge van de devaluatie wijziging gebracht moest worden in de be grooting zooals zij tevoren was opgemaakt, hebben ook Ged. Staten onder de oogen ge zien. Zij hebben echter gemeend van correc ties te moeten afzien, daar deze noodwendig zeer willekeurig ,en speculatief zouden zijn. Overigens ligt in den post voor onvoorzie ne uitgaven eene zekere reserve voor moge lijke tegenvallers besloten. De reserves van de Provincie aan gewone middelen bedoeld bestaan, behalve Liit het batige saldo 1934, voor zoover het in den ko menden dienst niet wordt opgebruikt, uit het vermoedelijke batige saldo 1935 en uit een mogelijk batig saldo 1936. terwijl daartoe ook behoort 't fonds tot reserveering van batige saldi, waarin, nadat deze begrooting zal zijn aangenomen, nog f 500.000 aanwezig blijft. Medezeggenschap. Het bij de Staten nog aanhangige adres, waarin verzocht wordt medezeggenschap in te voeren, heeft Ged. Staten aanleiding ge geven een ampel onderzoek omtrent dit be langrijke vraagstuk in te stellen. Dit is ech ter zóó veelzijdig en de ingekomen adviezen zijn van zóó uiteenloopenden aard, dat Ged. Staten nog niet tot een bepaalde conclusie zijn gekomen. Nu de Gemeenteraad van Amsterdam in middels in beginsel heeft besloten tot in voering van medezeggenschap over te gaan, achten Ged. Staten het gewenscht, alvorens met een voorstel bij de Staten te komen, na te gaan hoe bedoeld instituut zich aldaar in de praktijk ontwikkelen zal, terwijl zij intus schen ter zake diligent zullen blijven. Werk verschaffing. Met erkentelijkheid hebben Ged. Staten kennis genomen van de waardeerende woor den inzake hunne bemoeiingen ten aanzien van de werkverschaffing. Gedeputeerde Staten meenen, dat bij de beoordeeling van het werk van den Econo misch-Technologischen Dienst, zooals dit in het aan de Staten overgelegde verslag in het kort is omschreven, rekening moet wor den gehouden met de omstandigheid, dat deze Dienst ten tijde van het uitbrengen van het bedoelde verslag nog slechts gedu rende ruim 8 maanden werkzaam was ge weest en dat een belangrijk gedeelte van de zen tijd moest worden besteed aan algemeene en provinciale oriëntatie. Bovendien is hier sprake van een geheel nieuw instituut, dat zelf zijn werkwijze zoeken moet en dat eerst bij het bereiken van concrete en aanwijs bare resultaten het volle vertrouwen van het publiek zal kunnen winnen. Voorts moet ook worden bedacht, dat het onder de huidige tijdsomstandigheden wel uiterst moeilijk is objecten te vinden, die tot werkverruiming op rendabele basis kunnen leiden. Ged. Staten achten de resultaten van het werk van den Econ.-Technologischen Dienst niet onbevredigend. Er behoeft niet te worden gevreesd, dat voor directe werkverschaffing niet voldoende middelen beschikbaar zullen blijven, indien uit den post van f 250.000 mede bijdragen voor steun aan industrie beschikbaar zullen worden gesteld. Behalve genoemd bedrag van f 250.000 is immers op de begrooting nog een bedrag van f 200.000 uitgetrokken, dat gehéél voor bestrijding der werkloosheid zal worden aangewend. Over de vraag of oprichting van een in- dustriebank aanbeveling verdient, zullen Ged. Staten hun oordeel kenbaar maken in het door hen uit te brengen prae-advies om trent het. bij besluit der Staten van 27 No vember 1935 in hun handen gestelde voor stel van de leden der Staten F. van de Walle e.a. inzake de oprichting van een provinciale industriebank. De voorloopige opvatting van Ged. Staten is, dat er voorshands geen behoefte bestaat aan een eenigszins grootsch opgezet provin ciaal apparaat voor industriefinanciering, maar dat het wel gewenscht is over een ze ker bedrag te kunnen beschikken om aan kleine bedrijven zoo noodig de helpende hand te bieden, zulks ter aanvulling van het werk van het Centrale Financieringsinstituut. Ter zake van dc opvatting van den Eco- nomisch-Technologischen Dienst, geen mede werking te verleenen aan projecten, waar van de verwezenlijking geen vermeerdering, maar slechts verplaatsing van werk zou -be- teekenen, brengen Ged. Staten onder de aandacht, dat zij deze opvatting onderschrij ven, maar daarnaast van oordeel zijn, dat, indien door een inwoner van deze Provincie eene uitvinding wordt gedaan, door exploi tatie waarvan een beter of goedkooper pro duct kan worden verkregen dan elders wordt gefabriceerd, voor medewerking van den Dienst aanleiding bestaat, een standpunt, dat ook door den Dienst wordt ingenomen. Van een vastkoppeling van den Econo- misch-Technologischen Dienst aan de „werk verschaffing" is geen sprake geweest. Het in het leven roepen van een brei- industrie in de zwaar getroffen tuinbouw streken is door den Economisch-Technologi- schen Dienst bepleit, omdat een dergelijke industrie, welke met moderne en toch een voudige machines werkt, in het bijzonder in aanmerking komt voor een streek, welke practisch nog geen industrie kent en waar dus met industrialisatie nog een begin moet worden gemaakt. Dat deze industrie ten deele huisindustrie zal zijn, is voor deze streken eerder als een voordeel dan als een nadeel te beschouwen; een huisindustrie toch biedt de mogelijkheid, wanneer het seizoen dit eischt, korten tijd op het land te werken en daarna het regelmatige werk weer te hervat ten. Het Hoogovenbedrijf biedt zeker nog vele mogelijkheden tot uitbreiding. Dat het bedrijf zelf reeds krachtig in deze richting werkt, moge blijken uit het feit, dat binnen niet te langen tijd een buizengieterij in exploitatie zal worden gebracht. Het Hoogoverbedrijf is zelf voldoende geoutilleerd om de mogelijk heden van uitbreiding te onderzoeken en die uitbreidingen zoo gewenscht, tot uitvoering te brengen. Het ligt naar het oordeel van Ged. Staten niet op den weg van den Economisch-Techno- logischen Dienst zich ongevraagd met de aan gelegenheden van dat bedrijf in te laten; mocht van de zijde van de Hoogovens een beroep op den Dienst worden gedaan, dan zal deze gaarne alle medewerking verleenen. Wat betreft de vraag omtrent de resultaten RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-N TELEF o 16 .loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd, v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) van het z.g. twee-op-één-stelsel zij opgemerkt dat de Rijkscommissie bij de besprekingen met de gemeentebesturen in het bijzonder de aandacht op dit stelsel heeft gevestigd en aan de opgerichte streekcommissies in over weging heeft gegeven speciale aandacht te wijden aan de mogelijkheden tot tewerkstel ling van jeugdige werkloozen welke dit stelsel biedt. In hoeverre in deze Provide reeds tot toe passing van bedoeld stelsel is overgegaan, is thans aan Ged. Staten nog niet bekend. Te zijner tijd hopen zij in staat te zijn hierom trent mededeelingen te doen. De werkverschaffing bij de N.V. Vereenig- de Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen te Velsen, betrof het in werk verschaffing naschillen van 30.000 Steren hout. In plaats van op normale wijze d.w.z. machinaal, is dit schillen met de hand ge schied met z.g. haalmessen. Het verschil in kosten tusschen beide werkmethoden is aan genoemd vennootschaap vergoed, nadat om trent het juiste bedrag dier vergoeding een onderzoek door den Economsich-Technologi- schen Dienst was ingesteld. Van een bevoordeeling van een bepaalde firma is hier dus geen sprake geweest en evenmin van een ingrijpen in het particuliere bedrijf ten nadeele van gemeenten of betrok ken arbeiders. Dat de fruitteelt in deze Provincie nog mogelijkheden biedt, is ook het oordeel van Ged. Staten. Zij wijden hun bijzondere aan dacht aan de fruitteelt en komen met een voorstel ter zake bij de Staten. Het te werk stellen van werklooze intel- dectueelen, op welk gebied het gemeente bestuur van Amsterdam zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt, biedt groote moeilijkheden. Niettemin zullen Ged. Staten, voorgelicht door de Rijkscommissie, trachten ook voor de categorie van werkloozen nog meer te doen dan tot nu toe geschiedde. Het initia tief ten deze zal echter wel in hoofdzaak van de gemeentebesturen moeten uitgaan. KERSTREIZEN „CEBUTO" 6 dagen PARIJS 22/27 DEC. f 50.- MET KERSTDINER EN ATTRACTIE 23-24-25-26 en 28 DEC. naar: DUSSELDORF, KEULEN, ANTWERPEN en BRUSSEL JAC. HEEMSKERK-Plein 34 TEL. 16448 AUTO-REISBUREAU De Provinciale Bedrijven. Wat Ged. Staten antwoorden. (Adv. Ingez. Med.) ORANJE GARDE. De Oranje Garde Vendel Haarlem, hoopt op Woensdag 25 November in het gebouw het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt, een' film avond te houden. De bezoekers zullen te zien krijgen natuuropnemingen, jachtavonturen, teekenfilm enz. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZENDING. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Nopan 27 Nov. gewone stukken 2.15; mail via Marseille pea- m,s. Dempo 26 Nov. gew. st. 14.15; vliegdienst AmsterdamBandoeng 25, Nov. gew. st. 3.25. Suriname, vliegdienst New YorkParama ribo 24 Nov. gew. st. 19.10: Idem 27 Nov. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, via Cherbourg 24 Nov. gew. st. 19.10; via Atnwerpen 25 Nov. gew. st. 8.55; vliegdienst vanaf New York 27 Nov. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, Ou.ba, Ecuador, via' Cherbourg 24, 27 Nov. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili. Uruguay, via Southampton 25, 27 Nov. gew. st. 6.vlieg dienst DuitschlandZuid Amerika 25 Nov. gew. st. 11.40; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 28 Nov. gew. st. 8.50. China, Japan, Hongfeong, via Siberië 26 Nov. gew. st. 18. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, vla Siberië 26 Nov. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië), via IstanbulDam as- kus 27 Nov. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Marseille 26 Nov. 14.15; via Pi raeusAlexandrië 27 Nov. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsoh-Indië, via Marseille 26 Nov. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 26 Nov. gew. st. 14.15, Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Marseille 26 Nov. gew. 12.35. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 26 Nov. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 26 Nov. gew. st. 14.15: via Piraeus 27 Nov. gew. st. 22.30; vliegdienst AmsterdamBandoeng 25, 28 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen—Cairo—Kaapstad 27 Nov. gew. st. 8.50. Oost Afrika, via Marseille/Aden 26 Nov. gew. st. 10.—; vliegdienst Londen—Cairo—Kaap stad 27 Nov. gew. st. 8.50. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 26 Nov. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Marseille/Aden 26 Nov. gew. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Southampton/Cherbourg *4 Nov. gew. st, 19.10; via Southampton 25 Nov. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Aan de memorie van antwoord op het alge meen verslag der afdeelingen van de Prov. Staten van Noordholland, betreffende de ba lansen en verlies - en winstrekeningen over 1935 en de begrootingen voor 1937 der Pro vinciale Bedrijven ontleenen wij. wat het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf betreft, het vol gende Met voldoening hebben Ged. Staten ver nomen. dat de eenigen tijd geleden gehouden excursie naar werken van het P.W.N. volgens de uitspraak van verschillende leden verhelde rend heeft gewerkt. Aan sommige leden, wier vrees nog niet verdreven was, dat de water onttrekking uit de duinen nadeelig zou zijn voor de belendende tuinbouwgronden. brengen Ged. Staten in herinnering hetgeen in de Memorie van Antwoord van het vorig jaar door hen over dit onderwerp is opgemerkt. In derdaad heeft de meer neerslagrijke periode, die. na 'n zeer langdurige abnormale periode, periode, sedert Augustus 1935 is opgetreden, aanleiding gegeven tot aanmerkelijke grond- waterstandsverhooging in de terreinen, die voordien van de droogte te lijden hadden. Hier en daar is, zooals blijkens het verslag door andere leden ook is opgemerkt, dientengevol ge zelfs overlast van water veroorzaakt. Dit feit duidt er op. dat bij de constateering en de interpretatie van de optredende grond waterstandsfluctuaties in die gebieden de zeer sterk overheerschènde rol, die de jaarlijksche neerslag daarbij speelt, onderschat wordt. Aan het verlangen van enkele leden om een splitsing over te leggen van de posten, welke drukken op de terreinen, die zoowel aan de waterwinning als aan recreatieve doeleinden dienstbaar zijn gemaakt, is zeer bezwaarlijk te voldoen, omdat de uitgaven vaak zoowel de bedrijfs- als de recreatieve belangen dienen en een op juistheid aanspraak makende ver deeling onder die omstandigheden niet kan worden gemaakt. Dat naast de bestaande waterwinning uit de duinen een eventueele wateronttrekking aan het IJsselmeer ernstig wordt overwogen, vloeit in de eerste plaats voort uit de over weging, dat de bedrijfsveiligheid door het in schakelen van de IJsselmeerwatervoorziening ten zeerste gebaat zal zijn. De Provincie Noordholland komt daardoor, wat het beschik baarstellen van deze eerste levensbehoefte betreft, voor t^vee ankers te liggen, en zal zich dientengevolge niet uitsluitend op één van beide behoeven te verlaten. De directeur heeft bij gelegenheid der eerder vermelde excursie uiteengezet dat men bij een duinwater prise d'eau niet van een onuitputtelijke bron kan spreken, tenzij men over een onbeperkt groot terrein beschikken zou, terwijl men. ware dit laatste het geval, toch met beleid en behoed zaamheid moet exploiteeren. Aangezien ter rein niet steeds gemakkelijk en op econo mische voorwaarden te verkrijgen is, doet men mede gelet op de kans van sterk toenemend waterverbruik waarin toch zal moeten worden voorzien, goed, zoo mogelijk, den blik ook naar elders te richten. Bovenstaande motieven hebben Gedepu teerde Staten en de bedrijfsdirectie bij het indienen van hun desbetreffende voorstel ge leid. De bevloeiïng van de duinen met IJssel- meerwater ligt niet in de bedoeling. Door zulk een bevloeiïng in het proces der water winning in te schakelen, zou dit onnoodig duur en omslachtig worden gemaakt. De voorgestelde verdere uitbreiding van het leidingnet, waarmede reeds in de voorgaande jaren werd begonnen, is noodzakelijk ook los van de eventueele betrekking van water uit het IJsselmeer. De aanleg van waterleidingen is minder geschikt als object voor werkverschaffing, omdat, naar verhouding van de totale aanleg- kosten, slechts een gering bedrag voor grond werk kan worden verloond. Ten aanzien van de beschouwingen, die in het verslag zijn opgenomen omtrent de voor waarden, waaronder de provinciale duin terreinen voor het publiek zijn opengesteld, scharen Ged. Staten zich aan de zijde van de leden, die voorstanders van een zoo ruim mogelijke openstelling van het provinciaal duin-bezit van oordeel zijn, dat de huidige regeling dienaangaande weinig te wenschen overlaat. Besluiten, welke op een verlaging van de thans geldende toegangsprijzen zouden neer komen, zijn vooralsnog niet van hen te ver wachten, aangezien iedere zoodanige verla ging door een verhooging van de provinciale bijdrage ter zake zou moeten worden gecom penseerd. Een dergelijke verhooging achten Ged. Staten niet verantwoord, te minder nu de toegaxxgsprijzen, huns inziens, redelijk zijn De voortdurende stijging van het aantal be zoekers wijst er ook niet op, dat de bestaan de toestand niet zou voldoen. In verband met het herhaald verzoek om maand- en jaax-kaarten, geldig voor een zoo groot mogelijk complex, verkrijgbaar te wil len stellen, hebben Ged. Staten nogmaals overwogen in hoeverre aan dezen wensch zou kunnen worden tegemoet gekomen. Zij heb ben daarbij vooropgesteld, dat bij het schep pen van de mogelijkheid om kaarten te ver krijgen, geldig voor meer darx één tex-rein, de bestaande kaartexr daarnaast gehandhaafd moeten blijven, aangezien, zooals trouwens ook reeds ten vorigen jare door hen werd opgemerkt, eene „passé-partout" noodwen dig duurder zal moeten worden. Ged. Staten hebben thans besloten per 1 Januari 1937 maand- en jaarkaarten verkrijgbaar te stel len, die aan de houders en eventueele ver dere gerechtigden de gelegenheid zullen ge ven, zoowel „Bakkum-Egmond" als „Heems- fcerk" (dit laatste slechts van 1 Mei tot 1 October, in verband met de jacht) en „Ber gen" te bezoeken. De prijzen van dex^gelijke algemeene maand-, jaar- en gezinskaarten zullen gesteld worden op respectievelijk f 0.75, f 2.25 en f 3.75, hetgeen neerkomt op eene verhooging van de voor één enkel ter rein geldende prijzen, met 50 pet. De px'oef betreffende de toelating van jeugdige personen in groepen onder deug delijk geleide in het duinterrein onder Ber gen, kan als geslaagd worden beschouwd. Het ligt in het voornemen van Ged, Staten aan dezen maatregel thans een definitief ka- rakter te verleenen en daarenboven, nu de opgedane ervaring gunstig is, eene gelijke regeling voor het terrein Egmond in te voe ren. De vraag, of en in hoeven*e het raadzaam is gratis toegang te verleenen aan ,de leden der Vereeniging tot behoud van Natuurmo numenten. Vereenigingen van Natuurvrien den en andere soortgelijke vereenigingen. heeft een punt van ernstige overwegirxg uit gemaakt Het aantal leden der vereenigingen waarom het hier gaat, is blijkens verkregen opgaven, op rond 175.000 te stellen, De finan- cieele consequenties, welke het gevolg zou den zijn van de in het algemeen verslag ver zochte vrijstelling, zouden van zoodanigen aard blijken, dat Ged. Staten reeds op dezen grond daartegen overwegend bezwaar heb ben. Het aantal wegen in de provinciale duin terreinen wox-dt bij voortduring uitgebreid. Hoewel in het algemeen de duinen, naar het oordeel van Ged. Staten, voor rustig natuur genot en dus hoofdzakelijk voor wandelaars, bestemd moeten blijven, zal aanleg van fiets paden worden overwogen op die plaatsen, waar althans de in het algemeen tegexx het toelaten van fietsers in het duinterrein be staande bezwaren niet zwaar behoeven te gelden. Ged. Staten zullen hun aandacht geves tigd houden op de mogelijkheid om enkele padexi zoodanig te traceeren langs sommige duintoppen, waarvan men een bijzonder uit zicht genieten kan, dat deze zonder schade van de vegetatie bereikt kunnen worden. Tot beschikbaarstelling van gratis toe gangskaarten voor heix, die in de onmiddel lijke nabijheid der duinen wonen, kan niet worden overgegaan. Op de vraag, of het wel gewenscht is door te gaan met uitbreiding van het kampeerter rein. kaxx worden geantwoord, dat het terrein na 1935 xxiet uitgebreid is en dat Ged. Staten niet het voornemen hebben daartoe thans over te gaan. Tegen den in dit jaar in eenigszins grooter omvang aan den dag getreden misstand met betrekking tot het verhuren van tenten zijn maatregelen In voorbereiding. Provinciaal Electriciteitsbcdrijf Het tarief voor kasbespxmeiing heeft de aan dacht van het bedrijf. De groote ongelijkheid in den duur van het gebruik van de motoren voor kasbesproeiing maakt het moeilijk het stroomverbruik tegelijk ïxiet het stroomver bruik voor det woning te verrekenen op een wijze, die beide partijen bevredigt. Deze kwestie wordt nog nader onverzocht. Ook in het boekjaar 1937 zullen vermoede lijk extra afschrijvingen plaats vinden. De raming van den stroonxverkoop in 1937 is lager dan die van 1935 als gevolg van de plaats gehad hebbende tariefsverlaging voor ver lichting en huishoudelijke doeleinden, voor de polders en de Industrie, terwijl verder een vex-laging van inkomsten te verwachten is als gevolg van de vermindering van stroomleve- ring aan enkele groote industrieën en polders. De hooge raming voor de meterhuren houdt verband met de xxa 1935 plaats gehad hebben de overnemingen van G. E. B.'s en met de normale toeneming van het aaxxtal aanslui tingen. GOUDEN JUBILEUM FIRMA BOSKAMP. Het drukfoutenduiveltje heeft gemaakt, dat in het verslag in ons nummer varx Maan dag betreffende het gouden jubileum der firma Boskamp twee keer werd gezegd, dat de heer Paul Branberg eexx lezing hield. De lezer zal begrepen hebben, dat hier Paul Bromberg bedoeld werd. OVER HET NUT DER BIJEN. De heer C. F. Beekhuis van Tit uit Laren (N.-H.) zal voor de afdeeling Kennemerland van de Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland een lezing houden ixx een der zalen van Hotel Lioxx d'Or, Kruisweg 36 te Haarlem op Vrijdag 27 November a.s. des avonds 8 uur, over het onderwerp „Bijenras sen voor oxxs van belang". Kerkvervolging in Rusland. Het Rusland-Comité Haarlem hield Maan- daagvond een bijeenkomst in de Waalsche kerk aan het Begijnhof, waar Pastor Jack van Wernigerode sprak over de kerkvervol ging in Rusland. Vooraf sprak ds. Vaxx Paassen een kort openingswoord, waarop Pastor Jack met zijn rede begon. Allereerst ging spr. in op de gx*oote. on overbrugbare tegenstelling tusschen het Rus sische atheïsme en de religie. Ook zette hij uiteen, hoezeer de Russische staatskerk was verworden tot een ulterlijken eex*edienst, waarvan het. diepere religieuse besef op den achtergrond was geraakt. Spreker vertelde hoe hij oorspronkelijk werkzaam was aan een seminarium in De Krim, hoe hij werd verbannen naar Siberië, waar hij 3'/2 jaar in ballingschap leefde; hoe hij tijdens den oorlog terugkeerde naar Duitschland en daar zijn levensarbeid be gon onder de duizenden Russische krijgsge vangenen, Ook Rusland kent thans een vernieuwings beweging. Zij dateert van omstreeks dertig jaar terug, en heeft als reactie op de Grieksch-katholieke kerk nooit andens dan vervolging gekend. Deze vernieuwingsbewe ging is een reformatie, een protestantisme, dat Rusland heeft gekregen als een zegen uit het Westen. Doch daarnaast heeft Rusland ook het materialisme en het communisme uit het Westen gekregen. Dat is de groote vijand vaxi alle religie en dien vijand dankt de wereld aan ons, aan het Westen, Wij moeten erkennen dat wij zelf de god deloosheid hebben doen ontstaan, die thans het geloof bedreigt. Het is begrijpelijk dat de Russische kerk, gezien de positie die 2ij als Staatskerk had ingenomen het eerste moest vallen. Dertig jaar geleden is spreker naar Rusland eegaan, omdat hij er de roepstem van ziin hervormd geloof hoorde. Daar heeft hij dertien jaar ge werkt. In Rusland moest iedereen tot de Grieksch-katholieke kerk behooren. Wie dat niet kon, was staatsvijand en werd verban nen. Men zag in het protestantisme een Duit- sche ketterij. Spreker zelf heeft in gevangenschap en ballingschap verkeerd. Hoe vreeselijk de revoluties waren, zij ver braken de kettingen, waarmee het protes tantisme geboeid was. Doch de werkelijkheid, die daarop kwam was vx-eeselljk. De nood, die volgde, maakte het vinden vaxx troost bij de oude kerk on mogelijk. Daardoor vond het protestantisme ingang, overal. Thans is dat nog niet algemeen bekend, doch de geschiedenis zal eens aanwijzen, dat in de revolutiejaren een „religieuze epidemie" heer sclx te. Dit protestantisme was voor het atheïsme veel gevaarlijker dan voorheen de Grieksch- katholieke kerk. Algemeen gelooft men, dat het thans in Rusland niet meer zoo'n vaart loopt. De positie van de religie in Rusland is echter thans veel erger dan men uit de reis indrukken leest. De toestand is op religieus gebied niets veranderd. Het is nog even erg als tijdens den sterksten atheïstischen tijd. ..Hoe beter Christen, des te gevaarlijker staatsvijand", is de leuze. Doch na dit alles zal toch het Christendom ovex-winnen. Ook als nog duizenden moeten ten ondergaan, toch zal eens het woord van Christus overwinnen, omdat dc geest- van het Christendom onoverwinnelijk is. Duizenden zijn verbannen ïxanr Siberië, doch zij wachten tot 7:.i eer" weer hun reli gie mogen belli den. Dezen merxschen hulp te brengen in den vorm van levensmiddelen, kleeding enz., is een van de dingen, waarmede de Zendings- vereenidng .Licht, in het Oosten"zich gaarne belast. De vereeniging zorgt er voor. dat het geschonkene ook werkelijk op de plaats van bestemming aankomt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11