Verkoudheden. Uw bril levert KEIP 'N BAROMETER? Catei van Humen Wi w W w im vj/ -ütM M Hét BcfauiMukste 54e Jaargang No. 16388 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 24 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- CJITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10152,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1223Q. ADVERTENTIëN 15 regels r 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 1600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 November. Een Vernield Standbeeld. Het standbeeld van den grooten Duitschen compinist Felix Mendelssohn-Bartholdy, staande voor het Gewandhaus te Leipzig, waarin hij een eeuw geleden als dirigent triom fen vierde, is onlangs van zijn voetstuk gelicht en in stukken geslagen. De daders zijn onbekend gebleven, ofschoon dit wanbe drijf plaatshad in een groote, drukke, goed- bewaakte stad (Leipzig telt, evenals Amster dam, ongeveer 750.000 inwoners) en ofschoon de Duitsche opvattingen van orde ons nogal eens ten voorbeeld gesteld worden. Ik be grijp niet hoe zooiets bij behoorlijk toezicht denkbaar is. Ik meen te mogen zeggen dat het in ons land onmogelijk zou kunnen ge beuren. Het Haarlemsche politiekorps is niet groot, er wordt groote „efficiency" vereischt om het zijn taak te doen verrichten, maar hier zou het niet mogelijk zijn het standbeeld van Frans Hals van zijn voetstuk te lichten en te vernietigen. En als dit toch geschiedde, zouden de daders niet onbekend en onge straft blijven. Ik maak deze vergelijking om dat zij volkomen pas is en de in Leipzig bedreven misdaad in het volle licht stelt. Een dergelijk vandalisme, tegen het standbeeld van een onzer grootste schilders bedreven, zou even erg zijn als de in Leipzig bedreven wandaad. Maar niet erger. Volstrekt niet. Laten wij het daar over eens zijn. Toen onze grootste dirigent, Mengelberg het bericht van de vernieling van Mendels sohn's standbeeld werd medegedeeld, riep hij in ontzetting, tot den journalist die hem erover sprak: „Gelooft u die "berichten toch niet. Het is niet waarHet kan niet waar zijn". Het is gebleken maar al te waar te wezen. Op denzelfden dag meldde het Handelsblad „De eerste burgemeester van Leipzig heeft de plaatselijke pers in een vertrouwelijk sehrij ven verzocht, het geval en bagatelle te ne men". Ja, Felix Mendelssohn-Bartholdy was een Jood, de kleinzoon van een man die eveneens een wereldnaam verwierf, maar op ander ge bied: den philosoof Moses Mendelssohn. En aangezien de Jood in het huidige Duitschland als een tweederangs-wezen wordt beschouwd en behandeld, kon men de vernieling van zijn standbeeld logisch „en bagatelle" nemen. Er was trouwens al het een en ander aan voor afgegaan. In October 1933 werd op verlangen van den Pruisischen minister van Weten schappen, Kunst en Volksontwikkeling de „Mendelssohn-Kammer" der Pruisische Staats bibliotheek omgedoopt in „Meistersaal der Musikabteilung". Daarna volgden verscheide ne pogingen om nieuwe muziek te laten com- poneeren bij Shakespeare's „Midsummer- nightsdream" ter vervanging van de heerlijke Sommernachtstraum-muziek van Mendels sohn. Edmund Nick's poging bleek, evenwel al te zwak. Daarop kreeg Julius Weissmann de opdracht en de N. R. Ct. schreef erover: „De middelmatigheid in persoon is nu gekozen om Mendelssohn eens even in den hoek te du wen! Het is Julius Weissmann, wiens onbe duidendheid bij het operafeest te Duisburg en bij het muziekfeest te Bremen geconsta teerd is". In November 1934 werd van het Stedelijk Theater te Düsseldorf het gedenkteeken voor Mendelssohn verwijderd. In October 1936, dus nu pas een maand ge lepen, kwam het incident dat wellicht tot de vernieling van het standbeeld aanleiding heeft gegeven. Dit werd in de Nederlandsche pers aldus vermeld- „Te Leipzig speelde in een koffiehuis de kapel het voorspel van de Hebriden van Mendelssohn. Toen een deel der be zoekers tegen de uitvoering protesteerde, voerde de Kapelmeester tot zijn verdedi ging aan, dat hij niet zeker wist, of Mendelssohn wel een volledige Jood was geweest; hij kon wel een „Mischling" zijn. Te meer moest hij dit voor waar schijnlijk houden, daar er voor het Ge- wandhaus een standbeeld van Mendels sohn staat. In elk geval kon hij als ka pelmeester niet vermoeden, met het spe len van een stuk kwaad te doen, dat af komstig is van een componist, wiens standbeeld zulk een eereplaats is inge ruimd. Sedert dit voorval zijn de plaatselijke partij-Instanties te Leipzig doende, het standbeeld verplaatst te krijgen, en het ter beschikking te stellen van den Jood- schen Cultuurbond". Deze café-artist, met zijn zielig excuus van den „Mischling" (een man van gemengd ras) is dus blijkbaar zijns ondanks de oorzaak van het gebeurde geweest. Hij had dan ook den euvelen moed gehad, een compositie van een Jood te spelen En een jaar geleden was toch al hl Duitsch- Wij zijn nu weder in den tijd Waarin je extra op moet passen. De natte, koude klammigheid Eischt koestering van winterjassen. De eerste vorst van het seizoen, Die doordringt tot op onze botten, Moet ons de wollen das om doen, Het is niet wijs ermee te spotten. Het is verstandiger, je thans Wat aan den veil'gen kant te houden, Want anders loop j'een kwade kans En word je op z'n minst verkouden. Wij zijn nu weder in den tijd Van grijze, killig natte misten, Van uitzichtlooz' onveiligheid, Vooral voor automobilisten. Van ijzelvorming op de ruit En straks misschien ook op de wegen, Die slipgevaren in zich sluit, Bij nachtvorst na een fijnen regen. Er zijn gevaren bij de vleet, Waarop hij zich bedacht moet houden, Want al te gauw, haast voor hij 't weet, Is d'automobilist verkouden. P. GASUS Gr. Houtstr. naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) land een boek verschenen, geheeten „Das Mu- siikalische Juden-A. B. C." door C. M. Rook en H. Brüokner, waarin Mendelssohn ook ge noemd werd in een alphabetisehe lijst van Jo den en andere niet-Ariërs, die „als vijanden der Duitsche muziek beschouwd moeten wor den". En in het voorwoord werd speciale aan dacht aan hem gewijd. Die kapelmeester uit dat Leipziger café had zeker deze moderne, verlichte, hoogbeschaafde vaklitteratuur niet bijgehouden. Want er stond toch duidelijk in: „Mendelssohn is de grondlegger van de „collectieve-plagiaatstijl", die later door de hem navolgende Joden werd ver waterd. Hij hield in het bijzonder van overdreven composities, een typisch Joodsche smaak, die vooral door Mahler zeer sterk werd toegepast. Mendelssohn's muziek is overwegend dweepziek en sen timenteel, bijna vrouwelijk. Zijn werken vertoonen steeds weer het typische ken merk van het ras, de gezochte opeenhoo- ping van alle denkbare instrumentale effecten. Steeds treedt bij hem het con flict op tusschen het willen scheppen en het niet kunnen scheppen. Hij was slechts een colorist van de toonkunst. Een blind kunstenaarsvolk wilde hem tot Duitsch klassicus stempelen Maar wellicht zou dit den kapelmeester uit het café niet genezen hebben van de bewon dering, die de man kennelijk voor Mendels sohn had. Want men behoeft heusch geen be roepsmusicus te zijn om den kwaadaardigen onzin, in het bewuste voorwoord geuit, als zoodanig te herkennen. Ieder muziekliefheb ber weet beter Eigenlijk is het overbodig commentaar op al deze narigheid te geven. Men moet ook voorkomen daarmee nog een soort compli ment te maken aan de stomme bruten, die het standbeeld van een groot kunstenaar, behoorend tot de kleine groep der geniale scheppers van Sancta Musica, hebben ver nietigd. Hun daad heeft slechts dit gevolg, dat zij tallooze menschen verdriet en pijn heeft gedaan en hun reeds zoo geschokt ver trouwen in Europa's „beschaving" anno 1936 een nieuwen opstopper toegediend. Dat is alles. Aan den onsterfelijken roem van Felix Mendelssohn-Bartholdy, die tot de door God begenadigde kunstenaars behoorde, hebben deze aterlingen niets kunnen afdoen. Natuurlijk waren zij veel te nietig om zulk een grootheid te kunnen bevroeden. In waarheid waren zij als de bekende kleine hondjes, die de grootste standbeelden uitkiezen voor hun misdraginkjes. Maar dat zooiets gebeuren, kan, in Europa anno 1936, temidden van een groot volk, dat zooveel groote Kunst heeft voortgebracht, is grievend en smartelijk. Ik zou het niet aan mijn kleinen zoon, dien ik muziek van Men delssohn heb laten hooren en die er stil van werd omdat hij het zoo prachtig vond, dur ven vertellen, want het zou zijn kinderlijk ver trouwen in het Leven en in de groote men schen kwetsen. Ik weet wel zeker dat er heel veel Duitschers zijn die, evenals ik, het niet aan hun kinderen hebben durven vertellen. Die het bericht voor hen weggemoffeld heb ben. En zij moeten daar schaamte bij hebben gevoeld R. P. Een Rembrandt in ons land Een knapenportret van Rembrandt, dat zich tot nu toe in Engelsch bezit bevond is dezer dagen eigendom geworden van den kunsthandel te Dieren. 200 MODERNE MODELLEN KL. HOUTSTRAAT 13 - TEL. 14112 (Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Het gaat lichten! Eenige weken geleden wezen wij reeds op enkele hoopgevende verschijnselen op de Haarlemsche arbeidsmarkt, die na den val van den gulden geconstateerd kunnen worden. In andere jaren ging het aantal werkloozen in September, October en November sterk naar boven. Nu was de stijging meestal veel ge ringer. In de week van 712 November 1935 steeg het aantal met 118, terwijl dit jaar het aantal werkloozen precies hetzelfde bleef. De week 14-19 November 1935 gaf een vermeerde ring van 157, terwijl er nu een daling van 14 te boeken viel. In Februari van dit jaar was het aantal werkloozen 1100 boven het aantal van verleden jaar. Nu zijn wij er voor het eerst 4 beneden. AIzoo een belangrijk keerpunt! Verleden jaar is het aantal werkloozen van midden September tot 19 November opgeloo- pen van 5744 tot 6619, alzoo een vermeerde ring van 875. Nu dit jaar was die stijging van 6413 tot 6615, alzoo 202. De stijging was dus in die twee maanden in 1936 slechts 202, tegen 855 in 1935. Een verschil dus van niet minder dan 653. Daar in 1935 ook na 19 November het aantal werkloozen sterk naar boven ging, mag ver wacht worden, dat in de komende weken het verschil tusschen 1935 en 1936 belangrijk groo- ter wordt dan het nu is. Verleden jaar liep het aantal na 19 Novem ber nog op van 6619 tot 7115. Op dit oogenblik heeft Haarlem nog 6615 „Kunst aan het Volk" Voordracht van prof. dr. Aug. Vermeylen. Voor de Vereeniging „Kunst aan het Volk" alhier zal de bekende Gentsche hoogleeraar in de kunstgeschiedenis en litterator een voordracht met lichtbeelden komen houden over „De geest van Jeroen Bosch en Pieter Bruegel", op Zaterdagavond a.s. in het ge bouw van den Protestantenbond. Het is niet voor het eerst, dat prof. Ver meylen een spreekbeurt voor K. a. h. V. komt vervullen. Al eerder heeft hij hier ge sproken over „De zelfportretten van Rem brandt" en daar een zóó prachtige psycholo gische en indringende beschouwing over ge geven, dat de toen in grooten getale opge komen toehoorders stellig tot hun vreugde zullen vernemen, dat professor Vermeylen thans weer komt, en wel met een onderwerp, dat hij als weinig anderen beheerscht, nl. het werk van Jeroen Bosch, dat tot voor kort in het Museum Boymans te Rotterdam vele duizenden bezoekers heeft getrokken en dat van zijn grooten 16den eeuwschen landsman Pieter Bruegel den Oude. Daarom zal deze voordracht met lichtbeel den over den geest van Jeroen Bosch en Pieter Bruegel zonder twijfel vele kunstlief hebbers naar den Protestantenbond doen ko men. Het voorrecht om een figuur van de internationale beteekenis als Aug. Vermeylen te hooren, zelfs al kent men hem goed uit zijn voortreffelijke schriftures, zal geen wer kelijke bewonderaar van oude kunst zich wil len laten ontgaan. Noorsch schip door Spaansche nationalisten aangehouden Het geld was niet verloren. Een valsche aangifte bij de politie. Enkele jaren geleden hebben wij medege deeld, dat A. W.. directeur van een bouw onderneming, aangifte bij de Haarlemsche politie gedaan had, dat hij een portefeuille met f 21.000 verloren had. Hij was, naar hij voorgaf, met dit geld naar Haarlem gekomen om daar met verschillende schuldeischers af te rekenen. De Haarlemsche politie had reeds dadelijk achterdocht, maar er konden geen bewijzen gevonden worden dat hij het geld niet ver loren had, Kort na het gebeurde werd de directeur van de bouwonderneming in staat van faillisse ment verklaard. Daarna is uit het onderzoek gebleken, dat er reden is om aan te nemen, dat W. indertijd een valsche aangifte bij de politie gedaan heeft. Op het moment dat hij opgaf het geld verloren te hebben, was het niet aanwezig, maar reeds in zijn zaak ver bruikt. De politie heeft nu aanleiding gevonden om W. die den laatsten tijd te Haarlem woonde, aan te houden. Ook is in deze zaak nog be trokken een inwoner uit Heemskerk, die in dertijd de geldschieter van W. was en opge geven had dat hij die f 21.000 had gegeven. Gezagvoerder gedwongen de geheele lading te lossen. GIBRALTAR, 23 November. (Havas-A.N.P.) De gezagvoerder van het Noorsche schip „Lis ken" heeft hier rapport uitbracht over het feit, dat hij onderweg van Dundee naar Va lencia, op 14 November aangehouden is door verscheidene klein'e oorlogsschepen der op standelingen tusschen Caso Villano en Kaap Finisterra. De opstandelingen dwongen den gezagvoerder koers te zetten naar Vigo. Eerst na zijn heele lading gelost të hebben deze bestond uit pootaardappelen kreeg hij verlof zijn reis voort te zetten. MOBILISATIEVERGADERING DER MIDDENSTANDERS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de mobilisatievergadering voor Middenstanders, Woensdagavond 8.30 uur niet plaats heeft on de bovenzaal, doch in de benedenzaal (tuinzaal) van het Gem. Concertgebouw, Lan ge Begijnestraat, alhier. Op deze vergadering zal, zooals reeds be richt is, o.a. het woord gevoerd worden door het 2e-Kamerlid, den heer H. E. v. d. Brule. DE „RIETVINK" OP SCHIPHOL GELAND. Het K.L.M.-vliegtuig „Rietvink", op de thuis reis van Indië, dat in verband met den mist in Parijs heeft overnacht, is hedenmorgen te 10.36 op Schiphol geland. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE V. D. J. O. Voor bovengenoemde jongeren organisatie zal Ir. S. A. Posthumus uit Den Haag morgen avond spreken over de figuur van Thomas Moore. Tevens zal hij fragmenten uit het gelijknamige werk van Mevr. Henr. Roland Holst declameeren. Deze lezing wordt gehou den in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat. Bewijs rum N at s o oao t' C* csdy nil h"i' va» ivt iniiucUjk li KIS, IVtnscf. Juliana 1. BH IVinV 8aii!jat|i Rl'txiu anT|ui b)?~ Met Com ito BtivmcóSéidl" wi:,,- *«r.sw»SV Deze herinneringskaart zal bij de Donderdag en Vrijdag te houden col lecte voor het Natio- laal Huwelijksgeschenk te Bloemendaal ver kocht worden. Het woord is aan.... Henry Home: De ongelukkigste metisch is hij, die zich daarvoor houdt. Nobelprijs 1935 voor Carl von Ossietzky. Voor 1936 toegekend aan minister Saavedra Lamas. OSLO. 24 November (Havas-A.N.P.) Het comité tot het toekennen van den Nobelprijs voor den vrede heeft dezen prijs voor 1935 toegekend aan Carl von Ossietsky en voor 1936 aan den Argentijnschen minister van bui- tenlandsche zaken Saavedra Lamas. Engeland's jongste nota aan de Locarnostaten. LONDEN, 24 November (Havas-A.N.P.) De nota, welke de Britsche regeering aan de Locarno-staten heeft gezonden, behelst, vol gens de „Morning1 Post" geen duidelijke voor stellen, doch is meer een verklaring in alge- meene trekken, overeenkomstig de rede. wel ke Eden Zaterdag j.l. te Leamington heeft ge houden. O.a. wordt in de nota gezegd, dat indien geen nieuw verdrag in West-Europa zou worden gesloten, de bestaande overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en België gehandhaafd zou blijven. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat, indien Duitschland de gelegenheid, welke het thans wordt geboden, deel te nemen aan een algemeene overeenkomst, laat voorbij gaan, het in West-Europa geïsoleerd zal staan. Verder bevat de nota een aantal voorstellen welke ten doel hebben Hitier elk geldig mo tief om zich terug te trekken, te ontnemen. Nijmegen's politiecommissaris veroordeeld. Drie en een half jaar met aftrek van preventief. De rechtbank te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen S. J. W. van der M., commissa ris van politie te Nijmegen, die terecht heeft gestaan wegens valschheid in geschrifte en verduistering meermalen gepleegd. De officier van justitie had vier jaren gevangenisstraf geëischt. Verdachte werd veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis van 3 Juli j.l. af. De rechtbank achtte bewezen de valschheid in geschrifte en verschillende verduisteringen in functie gepleegd. Niet bewezen achtte de rechtbank de verduistering van een bedrag van f 1605. Zij hield rekening, bij de be paling van de straf, met de ernst van de ten laste gelegde feiten, waarvan verscheidene In de vervulling van het ambt werden gepleegd. Ook werd rekening gehouden met de per soonlijkheid van verdachte en met de con clusie van het psychiatrisch rapport, dat de gepleegde feiten niet ten volle kunnen wor den toegerekend. Engeland erkent de Spaansche partijen voor het oogenblik nog niet als belligerenten. pag. 4 De Spaansche regeering beschuldigt de Duit sche en Italiaansche vloot van spionnage ten gunste der opstandelingen. pag. 4 In de Noord-Fransche metaalindustrie is een algemeene staking uitgebroken. pag. 4 Nederland zal zich aansluiten bij het groote monetaire accoord tusschen Engeland, Frankrijk en Ver. Staten. pag. 3 De huishoudster uit Merkelbeek blijft ont kennen. pae. 3 Wordt de „Van der Wijck" gelicht?" pag. 3 Voor de berekening van de bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds zal voor 1937 een nieuwe regeling worden toegepast. Dag 3 Het aantal werkloozen te Haarlem is iets ver minderd. pag. 1 De Nobelprijs 1935 voor den vrede is uitge reikt aan Carl von Ossietzky. pag. 1 De belastingdruk voor de provincie kan niet verlaagd worden voor 1937. pag. 7 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Een vernield standbeeld. pag. 1 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 K. de Jong: Kunstkring Heemstede. pag. 13 H. D. Vertelling: net beste deel. pag. 6 Damrubriek. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1