GGnUJG st.n! F.UIisbfun LMtaaM O.'itiSoifMa avondblouses en casaques bontmantels cadeau-bons uit ouue uii$e(keiée ta&iecües zijden-wollen-fluweelen shawls corsages breitasschen ceintuurs jabots en kraagjes .WEERBERICHT HET WERKENDE LAND. VOOR DE SINT KLINKSPOOR DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Het speciaal adres voor WATERMAN'S VULPEN is bij den Vulpendokter ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Zilveren jubileum Jac. Bonset. Een kwarteeuw organist. Den len December zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Bonset tot organist der Evang. Luth. Gemeente te Amsterdam werd benoemd. Jac. Bonset geboren 1 Augustus 1880 te Amsterdam, studeerde aldaar aan de Mu ziekschool van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst onder Anton H. Tierie (solfège), Ulfert Schults (piano) en Bernard Zweers (compositie en contrapunt). Vervol gens onderwees A. Promper hem in het or gelspel. In 1911 werd hij tot organist der Nieuwe en in 1923 der Oude Evang. Luthersche kerk te Amsterdam benoemd. Als componist van vele vocale en instru mentale werken blijkt hij een vurig navol ger van de moderne (niet de ultra-moderne) Fransche school te zijn. Zijn laatste composities neigen meer naar de klassieke tradities. Tot heden schreef hij meer dan 150 wel ken, waarvan vooral zijn gemengde en man nenkoren verscheidene herdrukken beleefd hebben'. Behalve als componist is hij als dirigent van gemengde- en mannenkoren en kwar tetten werkzaam geweest. Hiermede behaal de hij verschelVne eerste prijzen, zoowel in het binnen- als in het buitenland. Bonse is een gaarne gezocht accompagna- teur. Behalve als solist trad hij vaak bij kerkconcerten als begeleider op. Ongeveer 20 Jaar werkte hij geregeld mede bij diverse uit voeringen in het Amst. Concertgebouw, waar hij het orgel bespeelde. Van vele solisten van naam was hij de accompagnateur. Van zijn hand verscheen een brochure, ge titeld: „Het componeeren in den vrijen stijl ln verband met de koorliteratuur" en de bekende „Vademecum voor den Klavierspe ler". Tenslotte verzorgt hij in het Algem. Ned. Zangersblad „Euphonia" de Radio-kroniek en is hij leeraar (piano en orgel) aan Haar lem's Muziek-Instituut. FROVINCIALE SüPPLETOIRE BEGROO TINGEN. Ged. Staten bieden Prov. Staten ter vast stelling aan een tweede suppletoire begroo- tir.g der provinciale inkomsten en uitgaven voor den dienst 1935. Op 1 December 1935 werden nl. leeningen gesloten van f 1.000.000,en f 500.000, onder meer tot dekking van een gedeelte, groot f 606,220,20 der kosten van de kunstwerken in en de aarden baan van de wegen, die door de Provincie worden aangelegd. De machti ging tot het sluiten van geldleeningen voor dat doel is gegeven bij besluit van Prov. Staten van 18 December 1929. Voor de f 14.000.000.waarover die machtiging loopt, zijn. omdat daaraan in verband met de finan ciering van het wegenplan voorshands geen behoefte bestond, destijds geen posten van ontvangst en uitgaaf in de begrooting opge nomen. Deze moeten derhalve alsnog worden geraamd telkens wanneer voor een deel van die machtiging gebruik gemaakt wordt. Zoo worden thans om zoowel de ontvangst als de uitkeering te kunnen verantwoorden van bo vengenoemde f 606,220,20 twee posten ver hoogd. Voorts wordt ter vaststelling aangeboden een tweede suppletoire begrooting der provin ciale inkomsten en uitgaven voor den dienst 1936, een stuk van louter administratieven aard. omdat het in hoofdzaak dient om de ten laste van de buitengewone middelen gevoteer de credieten voor werken, waarvan de uitvoe ring nog niet voltooid is, van een dienst, die moet worden afgesloten, over te brengen op een nog loopenden dienst. Tenslotte stellen Ged. Staten voor. ver schillende bedragen te brengen ten laste van den post van onvoorziene uitgaven der prov. begrooting 1936. uit onze bijzondere sorteering in verschillende uitvoeringen en uitstekend in kwaliteit voor alle artikelen een zeer practisch systeem in bijzonder fraaie nuances zeer fraaie en buitengewoon uitgebreide collectie sorteering in diverse prijzen in groote verscheidenheid en nieuwste modellen in bijzonder fijne uitvoering P 6 i g n O I r S kimono's met bijpass, muiltjes jumpers en vesten, voor alle doeleinden (Adv Ingez Med.) CAPITÜLANTENVERORDENING VOOR DE PROVINCIE. Ged. Staten bieden Prov. Staten ter vast stelling aan een verordening tot aanwijzing van de ambten en betrekkingen in dienst van de Provincie Noord-Holland, die, met uitslui ting van andere gegadigden, slechts kunnen worden vervuld door militairen of gewezen militairen die ingevolge een wettelijke rege ling aanspraak hebben op benoeming tot ambtenaar in dienst der provincie Noord-Hol land. DIEFSTAL. Bij de politie te Heemstede is aangifte van diefstal van een radiotoestel uit een luxe auto staande voor een café. De kachel Is steeds in den winter, De warmtekoning van Uw huis. Betoon hem eer en stook de KOLEN Van FRANS PERQUIN. Geen stof, geen gruis (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 24 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: H. O. V. 4e Leden concert. 8.15 uur. Palace Filmac 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrand Theater: ..Rembrandt" met Charles Laughton. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Komedie om Geld" Nederlandsche film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Chineesch goud" met Gary Cooper. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Slotaccoord" met o.a. Willy Birgel en Lil Dagover. 7 en 9.15 uur. O ver veen: Jubileumtentoonstelling bij de firma J. A. Boskamp en Zonen, Bloemen- daalscheweg 257. 105 uur. WOENSDAG 25 NOVEMBER StadsschouwburgTooneelvoorstelling: „Haar andere man" (Ten bate van de „Klei ne Theresia Stichting". 8.15 uur. Palace Filmac 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. O ver veen: Jubileumtentoonstelling bij de firma J. A. Boskamp en Zonen, Bloemen- daalscheweg 257. 10,5 uur. De Bilt voorspelt: Zwakken Zuidoostelijken tot Zuidelijken wind. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 770.4 m.M. te Warschau. Laagste 754.4 m.M. te Vardö. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 37 F. Laagste hedennacht 30 F. Hoogste heden 32 F. Mistig weer. Hoewel de hooge drukking in het Oosten verder terugtrok is in Noord-Scandinavië de barometer sterk gestegen en vertoont zich op den Oceaan een nieuw hooge drukgebied, dat zich tot aan IJsland uitstrekt. De depressie, die gisteren vrij sterke daling op de Britsche eilanden bracht, is thans sterk afgenomen, terwijl bij de golf van Biscaye de barometer nog daalt. Hedenochtend was het gebied met mist en lichte vorst nog aanmerkelijk uitge breid. Het omvatte Zuid-Frankrijk, ons land, Engeland en- een groot deel van Duitsehland. Evenals gisteren is in Duitsehland op enkele honderden meters hoogte reeds een zeer droge lucht met vrij hooge temperatuur aanwezig, gistermiddag was hier te lande de tempera tuur op 1500 M. 8 graden C. In Ierland is bij Zuidelijken wind het weer vrij zacht. Engeland en Schotland hadden plaatselijk lichte vorst, in Scandinavië breidde het vorstgebied zich naar het Noorden uit. Om de Oostzee is de temperatuur nog boven het vriespunt. In Noord-Scandinavië en in Polen valt eenige sneeuw. Ofschoon in het algemeen de hooge druk weer in beteekenis toeneemt is het luchtdrukverschil in onze omgeving zoo gering, dat tijdelijk toevoer van voch tige lucht uit zee mogelijk is. Er moet dus, in verband met de droogte in de bovenlucht, voortduren van het mistige weer met lichte vorst des nachts ver wacht' worden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Stand van gister 765 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 11.52 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 17.0022.30 uur. 7.S 't koud o-i nat Halen van „de Spaacnestad* Fr. VARKENMARKT 6—10 Telefoon 14164 (Adv. ingez. Med.) „HET EIGENDOM". Op Donderdagavond 26 November houdt de vereeniging van Huis- en Grondeigenaren en bouwondernemers „Het Eigendom" een vergadering in de Muziekzaal van Brinkmann. De heer L. Klawer zal spreken over: „De par ticuliere huizen-exploitatie in de branding". De opbouw van Nederland in mo eilijke jaren. UITBREIDINGSWERKEN PROV. WATER LEIDINGBEDRIJF. Ged. Staten bieden Prov. Staten een twee de suppletoire begrooting der inkomsten en uitgaven van het Provinciaal Waterleiding bedrijf voor 1936 aan, strekkende tot be schikbaarstelling van een bedrag van f 40.000 ten behoeve van uitbreidingswerken voor ge noemd bedrijf, nl. een transportleiding van West Grafdijk naar Beemster. Regelmatig wordt ons volk de groote nood voorgehouden waarin de slachtoffers van de werkloosheid verkeeren. Het ontbreekt niet aan entiek op het Regeeringsbeleid in pers en- vergadering. Waarom worden de werkloozen niet aan het werk gezet? Is er dan geen werk in Nederland? Is de Regeering dan ziender oogen blind en Oostindisch doof voor de be schouwing, dat het oneindig veel beter is, arbeiders te laten werken dan ze te laten stempelen? Plet antwoord, met evenveel regelmaat ge geven als waarmede de vraag wordt gesteld is steeds: Er gebeurt meer dan ge denkt. Wij Nederlanders zijn wars van on- noodigen ophef. Indien wij een twaalfde, vruchtbare provincie aan ons land toevoegen; in dien wij onze groote rivieren over bruggen; indien wij ons wegennet op groote schaal instellen op de behoef ten van het moderne verkeer, het ge schiedt met de rustige kalmte, onzen landaard eigen. Maar ons volk beseft niet, welk een massale arbeid daarbij wordt verricht; welk een inspanning ontwikkeld, en hoe een enorm kapitaal hieraan wordt besteed. De Regeering achtte het niet van be lang, dat dit alles wel beseft werd". Alles, een gedeelte van het inleidend woord, dat Mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Zaken, geschreven heeft in het groote Stan daardwerk „Het Werkende Land", dat dezer dagen bij de firma H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem verschenen is. Daarom heeft de Regeering de totstandkoming van dit boek bevorderd. Niet alleen werd aan den schrijver Mr. W. J. van Balen alle medewerking ver leend, maar de Regeering gaf ook financieelen steun, waardoor het mogelijk was, dit boek dat met zijn vele illustraties fraai is uitge voerd, voor slechts een rijksdaalder verkocht kan worden. De Minister besloot zijn inleiding met den wensch: „Moge door middel van dit boek het Nederlandsche volk meer dan voorheen be seffen, welk een ontzaglijke arbeid geduren de de laatste jaren in ons land verzet is". Een oppervlakkige bestudeering van dit lijvige boek geeft reeds de overtuiging, dat de schrijver zich op uitnemende wijze van zijn zware taak gekweten heeft.. De probleemen van crisis en werkloosheid zijn zeer ingewik keld en men moet er zich eerst diep in in gewerkt hebben om in staat te zijn ook den niet-ingewijden lezer een blik te gunnen in de vraagstukken die deze materie beheer- sc-hen. Dat hij dit bovendien op een zeer on derhoudende wijze heeft gedaan, verhoogt nog de verdienste van den schrijver. Interessant is de uitvoerige uiteenzetting te volgen over het ontstaan der werkloosheid in dezen crisistijd en kennis te nemen van de zeer uiteenloopende moeilijkheden die zich voordoen bij het beramen van middelen om daarin leniging te brengen. Wij citeeren eenige stukken om den lezer een indruk te geven van dit boek: „Werkloosheid is een omlaag gerukte spi raal. Inderdaad, een ieder hoort en leest er da gelijks van. Meer dan ons lief is, worden wij onophoudelijk herinnerd aan het bestaan van dergelijke schrikbeelden, die als een sombere schaduw over deze stoffelijke welvaart heen- hangen; die daarenboven de geestelijke kracht en de innerlijke karakter, eigenschappen van ons volk bedreigen met kwijning en ver rotting. De werkloosheid met al hare gevolgen van narigheid en menschelijk leed. De verarming waar te voren voorspoed heerschte. Inkrim ping en bezuiniging, op zichzelf stellig be grijpelijk, zooniet onafwijsbaar, en menigmaal bepaald prijzenswaardig. Maar de verlamming en de achteruitgang worden er telkens op nieuw door vergroot en iedere nieuwe ver sobering draagt hij bij tot wat men wel eens een noodlottigen kringloop noemt, hoewel nóg juister gesproken kon worden van een be nedenwaarts gerichte spiraalbeweging zonder eind, steeds lager, steeds somberder. Degelijke menschen, noeste werkers, brave huisvaders, aan wie geen eigen schuld kan worden ver weten, zien zich afgesneden van alle bestaans middelen, ontdaan va,n alle hoop. Wie den middelbaren leeftijd nog pas nadert, moet reeds overal verwachten, te hooren dat hij al te oud is, hij, die men zooeven nog te jong vond! Het schijnt of hij zijn eigenlijke leven overgeslagen heeft, die kostelijke mid delmoot, die men „den bloei zijner jaren" placht te noemen. Immers de periode, waarin datgene, wat men in zijn jeugd had geleerd er in zijn eerste werkjaren practisch had leeren toepassen, zich tot volle rijpheid zou ont wikkelen; doch tegelijkertijd de periode, waar in men het meeste waard is voor de gemeen schap en waarin men tevens de reserves moet kweeken voor den levensavond, hetzij in de gedaante van pensioen voor den ouden dag, hetzij in den vorm van een spaarpot, een ka pitaaltje, een verzekering of een lijfrente. Ach, ook die ouderen zien zich op hun beurt in zooveel gevallen achterhaald door de kwade kansen der levens, welke zij naar menschelijke berekening reeds achter zich gelaten hadden. Hoe velen hebben zich niet, na een leven van eerlijke inspanning, den bodem toch nog on der de voeten zien wegzinken zij, die ge dacht hadden, dat zij „binnen waren", in kalm vaarwaterHoe zal men hen redden, broeders en zusters, deze schipbreukelingen, wier vaartuig niet alleeen is vergaan, maar wier eigen werkkracht niet meer zeewaardig is, zoodat zij nooit meer de gelegenheid zullen krijgen, om zich te herstellen. Niet minder droevig ziet het er uit voor weel een andere groep van onze werkende gemeen schap, voor hen die zoo juist hun school- of vak-opleiding achter den rug heenen en thans zouden hebben moeten ervaren, dat het leven nu in zijn vollen omvang ging beginnen. Maar op hun leergang, onverschillig haast welken, volgt geen toepassing van het geleerde. Zij overschrijden een drempel, die toegang geeft tot een ledige ruimte. Zoo ook kon men vlak na den oorlog het huizenfront van de ramp zalige stad Salonikï uit de zee zien naderen onder het opstoomen leek die kade, zoo op het oog, bebouwd met flinke huizen evenals men over het Malieveld heen het silhouet van Den Haag ziet verrijzen. Maar achter die facade van wat eens een bloeiende havenstad was, betrad men in het uitgebrande Saloniki slechts een veld van zwartgerookte puinhoopen en door de open staande deur en ramen van het gevelfront staarde men slechts holle ledigheid in. Aldus ook schrijden onze jongeren door een poort waar voor velen slechts een woestijn achter is. Het opgroeiende geslacht begint reeds met lediggang. Wat moet daar van worden Breedvoerig wordt uiteengezet wat de re geering gedaan heeft om voor werkloozen zooveel mogelijk werkgelegenheid te vinden. De lezer krijgt een goed begrip van het ver schil tusschen normaal werk. werkverrui ming en werkverschaffing. Ook aan het Werkfonds zijn natuurlijk vele bladzijden ge wijd. alsook aan de verzekering tegen werk loosheid, aan steun van werkloozen die niet aan den arbeid kunnen worden gezet, en aan de vakopleiding en ontspanning van jeugdige werkloozen. Op de kaart van Nederland is aangegeven hoeveel credieten reeds door het Werkfonds reeds zijn verleend. Haarlem valt in de groep f 250.000—f 500.000, Velsen f 500.000—f 1.000.000. Amsterdam spant de kroon met f 11.000.000—f 12.000,000. Zooals men weet zijn voor Haarlem nog verschillende objecten in voorbereiding. Eau de Cologne Boldoot 4711 - Coty - enz. Luxe dozen zeep in verschillende prijzer FIRMA KAMPERSINGEL hoek Kamperstraat TELEFOON 16074. (Adv. Ingez. Med.) bij de van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen. Voor de crisisjaren zijn de cijfers 1931: 26.682, 1932: 41.964, 1933: 49.792, 1934: 50.980, 1935: 55.865. Duizelingwekkend zijn de bedragen die in ons land in de periode 1920—1936 zijn uitge geven aan Openbare Werken. Daarbij zijn niet opgenomen de bedragen die voor on derhoud en herstelling zijn uitgegeven. In de jaren 19201936 is rond 2.165.000.000 gulden aan Openbare Werken in ons land uitgevoerd. Daaronder vinden wij voor onze omgeving de volgende bedragen genoemd; Visschers- haven te IJmuiden f 1.500.000. verbetering Noordzeekanaal f 6.300.000, schutsluis te IJmuiden f 19.500 000. versterking dijken in Noord-Holland f 16.700.000. Aan de Zuiderzeewerken werd f 213.000.000 besteed, aan spoorwegwerken f 145.000.000, aan electriciteitswerken f 300.000.000, aan woningbouw met voorschrift f 542.000.000. Verder zijn met bemoeiing van het departement van Waterstaat in uit voering of komen binnenkort in uit voering werken tot een bedrag van f 383.000.000. Daaronder zijn niet begrepen de kosten voor wegen verbetering omdat het bedrag dat daaraan besteed zal worden nog niet vast staat. Wij vinden op het lijstje de volgende be dragen voor onze omgeving: Verruiming van het Noordzeekanaal f 7.000.000, eventueel voor den tunnel te Vel sen f 10.000 000, Voor de Zuiderzeewerken zal nog f 164.000.000 besteed worden en voor Spoorwegwerken f 60.500,000. In 1935 werd aan steun en werkverschaf fing door rijk en gemeenten f 128.500.000 uit gegeven. aan werkloosheidsverzekering f 12.745.000. De totale kosten aan werkloo- zenzorg beliepen f 141.359.000. De vele illustraties hebben vooral betrek king op uitgevoerde werken in werkverrui ming en werkverschaffing. De schrijver besluit zijn boek aldus: „Welk een winst overigens in moreel op zicht, wanneer zoovele duizenden op gezonde wijze voor hun bestaansminimum kunnen werken, in plaats van de hand te moeten op houden als hulpelooze slachtoffers van een ramp. Hoeveel flinke kerels, die aan verslap ping en wanhoop te gronde dreigden te gaan, hebben weer nieuwen levensmoed gekregen. Hoevele bleeke stadsrobotters hebben de vreugden van het buitenleven leeren ontdek ken. Hoevele ondervoede en licht vatbare ge stellen" hebben .in de opén lucht een gezond-. heid gevonden zooals zij die wellicht nooit gekendhadden. Inzonderheid de jongere generatie, heeft de natuur leeren waardee- ren. Als noodelooze schipbreukelingen zijn zij aangespoeld, als Robinson Crusoë leeren zij voldoening te putten uit het opbouwende werk hunner eigen handen. Welk een louterende inyloed gaat er van hen niet uit op de ande ren, die tot dusver deze vreugde niet gesmaakt hadden. De geheele structuur onzer samen leving wordt erdoor verstevigd. In plaats van te klagen wordt er aangepakt, in plaats van te mopperen wordt er een opgeruimd lied bij gezongen. Ons land komt er onberispelijk uit te zien, echt volgens ons eigen ideaal: Alles netjes in laadjes en vakjes. Allerlei aanwinsten komen aan de volksgezondheid en aan den volks geest ten goede; sportterreinen, zwembaden, amphitheaters voor volksontspanning, wan delwegen, fietspaden. Zelfs het natuurschoon is toegenomen, doordat al wat leelijk of ver waarloosd was, wordt opgeknapt en alles wat liefelijk was. beter tot zijn recht kan komen. Wie aan zulke dingen zelf heeft meegewerkt, begint er oog voor te krijgen, ook al zou hij daar vroeger nooit op hebben gelet. Bovendien brengt de aanraking met nieuwe kameraden nieuwe gezichtspunten, ruimere opvattingen, diepere gevoelens. In de uren van verstrooiing wordt menige belangstelling gekweekt, meni ge kundigheid verworven. Rijker naar den geest, flinker naar karakter, steviger naar lichamelijk weerstandsvermogen zal ons volk uit dezen tijd van beproeving te voorschijn treden. Het nationale apparaat van voortbrenging, vervoer en distributie is doeltreffender ge worden. Overal is nieuw productievermogen geschapen, welks capaciteit grootendeels voor eigen behoefte kan worden aangewend. Een voortreffelijk stelsel van kanalen be zorgd aan alle deelen des lands de mogelijkheid van goedkoope massatransport- Onberispelijke wegen, aangevuld door kloeke bruggen over onze rivieren, geven gelegenheid om overal in een wipje even heen te rijden. Neem eens welke rivierdelta gij wilt en ver gelijk den toestand eens met ons versnipperd landje van wateren en eilandjes. Neem niet alleen de Congo of de Amazone, neen, let vooral ook op minder exotische delta's, zooals die allerklassiekste van Vader Nijl en die aller modernste van de Mississippi. Waar vindt gij dan zulk een orde, zulk een toegankelijkheid te water, op rails of op luchtbanden, als in de voormalige modderpoel aan de monding van Rijn, Maas, Schelde en Eems? Met zulk een uitrusting, met zulk een graad van geoefend heid kan het Nederlandsche volk gerust de mededinging met andere naties hervatten. Het nationale werkvermogen is onaangetast, de koopkracht is behouden, het moreel van den troep is ongedeerd. Wat eens een vicieuze cirkel, neen een benedenwaarts gerichte spi raal leek, is omgezet in een spiraalvormige beweging die zich wederom opwaarts richt, omhoog, naar een betere toekomst!" De firma Tjeenk Willink en Zoon te Haar lem heeft dit belangrijke werk uitstekend ver zorgd. Steeds is er een stijging waar nemen in liet aantal te werkgestelden te en 4 TEGEN EEN WIELRIJDER OPGELOOPEN. Maandagmorgen kwart voor elf stapte de 57-jarige voetganger M. op den hoekJans- wegParklaan plotseling van het trottoir af en begon hard te loopen. Juist op dat oogen- blik naderde om den hoek van de Parklaan een kalm rijdende fietser. De onvoorzichtige voetganger botste tegen den wielrijder en viel, waardoor hij zijn rechterenkel brak. Hij werd door leden van den Ongevallendienst behandeld, waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd werd*

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2