Sint Nicolaas etalages Hei Een Lichtpunt. om te worden leeggekocht. r I £eBcftfleHw&yeu op rubber rammelt niet 54e Jaargang No. 16389 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 25 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0,05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés, Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger ƒ150.-, Elke andere vinger ƒ50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Onderwijs in Duitsche litera tuur aan Nederlandsche leerlingen. Openbare les door Dr. G. Ras. Dr. G. Ras, leeraar aan het gymnasium al hier, is zooals wij meldden, onlangs benoemd tot privaat-docent in de didactiek en metho dologie der Duitsche taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Dr. Ras is Dinsdagmiddag zijn werkzaam heden aan de Amsterdamsche Hoogeschool begonnen met een openbare les over het on derwerp: „Het onderwijs in de Duitsche li teratuur aan Nederlandsche leerlingen: doel- steling en moeilijkheden". Dr. G. Ras. De leeraar in het Duitsch, zoo zette spr. uiteen, ziet zich voor een vierledige taak ge plaatst. Hij heeft te zorgen voor een behoor lijken grammaticalen grondslag, hij moet loeren vertalen in en uit de moedertaal, hij heeft te zorgen, dat zijn leerlingen een goede uitspraak hebben en zich «enigermate in het Duitsch kunnen uitdrukken, en tenslotte heeft hij literatuur-onderwijs te geven. Willen wij, aldus spr., onzen leerlingen werkelijk Duitsch leeren, dan blijft er voor literatuuronderwijs maar een zeer beperkte tijd over. Literatuur is voor alles een deel van de geschiedenis van den menschelijken geest. In de literatuur manifesteert zich de mensch in zijn zoeken en streven, in zijn worsteling wat de groote levensprobleem, die voor alle tijden wat ook veranderen moge dezelf de blijven. Volgens Goethe is het leeren ken nen van het andere, het vreemde, het groote middel, niet alleen om haat en chauvinisme te verjagen, maar ook om de eigen natio nale cultuur door geestelijk contact te ver- frisschen en te versterken. In dit laatste ligt .ook de groote vormende waarde, die het onderwijs in de Duitsche li teratuur voor Nederlandsche leerlingen heb ben kan. Het is niet zoo eenvoudig, literatuuronder wijs te geven, dat inderdaad vormende waar de heeft. Het moet niet voor een belangrijk deel bestaan uit het van buiten leeren van namen van dichters, titels van werken, in houd van bepaalde boeken enz. Ongetwijfeld is al dat schoons examineerbaar, maar met literatuur als zoodanig heeft het weinig te maken. In het algemeen late men uit een zéér kort dictaat of uit een of andere litera tuurgeschiedenis slechts idatgene memoree- ren, wat ook inderdaad door lectuur en be spreking voor den leerling is gaan leven. Door anders te handelen loopt de leeraar het gevaar, bij zijn leerlingen den waan te wek ken, dat zij aardig van de Duitsche litera tuur op de hoogte zijn en er wordt, aldus spr., in onzen tijd al genoeg „Bildungsschwindel" gepleegd, dan dat wij niet alles zouden doen om het inzicht te wekken, dat men inder daad slechts bezit, wat men ernstig gelezen heeft. Juist beginnende docenten hebben vaak de neiging college te geven. De leerling luistert misschien naar al die schoone woorden, maar 't blijkt kost,-die voor hem onverteerbaar is. De docent hoorde zich zelf, wellicht met groote voldoening', en de leerling meende te hooren, maar verstond niets. Spr. verwerpt voor het onderwijs de bio grafische behandeling niet. Zij moet echter met mate worden toegepast, en vooral dienen als middel om te komen tot een karakteri seering van den dichter en zijn verhouding- tot zijn tijd. In plaats van behandeling der gehééle li teratuurgeschiedenis, die slechts schijnken nis geeft, geeft dr. Ras de voorkeur aan een bespreking van „capita selecta". Hoezeer het te betreuren valt, veel schoons uit de oudere literatuurgeschiedenis niet dan terloops te kunnen bespreken, men zal zich moeten be palen tot een behandeling van de meest re presentatieve werken uit de Duitsche litera tuur van Lessing tot heden en dus een keuze van de lectuur moeten doen zoowel uit het verleden als het heden. Wellicht het dankbaarste deel van ons werk., zoo vervolgde spr* ie het behandelen (Bij een contröle op de verlichting van auto's, werden te Leeuwarden 30 wagens goedgekeurd, terwijl 60 niet aan de eischen voldeden.) Aangezien er een verplichting Voor den stand der lampen geldt, Wordt nu ook eens de verlichting Extra in het licht gesteld. Men is aan het controleeren, Dat 's geen zaak van licht gewicht, Licht kan z' in gevaar verkeeren, Daarom worde zij belicht. Men moet veilig autorijden, Elke automobilist, Zij in deez' verlichte tijden Een lichtzinnig lampenist. Licht beschouwt hij licht uitsluitend In het licht van eigen zicht, En houdt zich maar rustig buiten 't Ander lichtpunt van gewicht. Licht gebeuren ongelukken, Als het lichtbeeld niet goed staat En dan zit hij met de stukken, Als belichtend resultaat. Niet te lichtgeloovig reeknen, Dat het licht wel goed zal zijn, Al te licht kan 't scha beteeknen, Licht is immers enkel schijn. Laat uw licht dus hierop schijnen, 't Brengt uzelf alleen profijt, Want de zorg kan eerst verdwijnen, Als ge steeds „lichtvaardig" rijdt. P. GASUS. van het Duitsche proza uit de 20e eeuw, om dat dit beantwoordt aan een behoefte van de Ijeugd, die de problemen van zichzelf en van haar tijd in deze literatuur zoekt. Hier is het de taak van den leeraar, leiding te geven. Bij ons lezen moet alle oppervlakkigheid vermeden worden; de leeraar heeft zich te overtuigen, dat het gelezene ook ten volle begrepen is, al behoeft hij van de leesles daarom nog geen vertaalles te maken. Dr. Ras zeide voorts, dat de leeraar in contact blijft met de wetenschap; eigen stu die blijft noodig. Tenslotte maakte spr. eenige opmerkingen over de te bereiken resultaten. Men zij daar bij niet te gauw ontmoedigd. In ieder geval kan belangstelling gewekt worden voor het beste, wat de Duitsche literatuur aan schoon heid en menschelijkheid heeft voortgebracht. Met de gebruikelijke toespraken eindigde spr. zijn rede. Deze openbare les werd bijgewoond door een zeer groot aantal belangstellenden van wie wij noemen: de Amsterdamsche wethou der, de heer Broekman, het lid van Ged. Staten van Noord-Holland, de heer Ed. Po lak, de Inspecteur van het Gymnasiaal on derwijs, de heer G. Bolkestein, mr. Briët, vice-voorzitter van de Amsterdamsche recht bank, namens curatoren der Amsterdamsche Universiteit, de hoogleeraren Prof. K. R. Gallas, Prof. M. Valkhoff, Prof. Ir. J. van Dam, Prof. J. H. Scholte, Prof. D. Cohen, Prof. A. A. Verdenius, Prof. Stomps, de oud hoogleer aar Prof. Swaen; Dr. C. Spoelder, rector van het Haarlemsche gynasium en zeer vele leeraren, aan die onderwijsinrich ting verbonden; Ir. M. Voorzanger, directeur der H.B.C. A; Dr. W. van den Berg, directeur der le H.B.S. IB en mej. J. Berdenis van Ber- lekom, oud-directrice der Middelbare School voor Meisjes te Haarlem, allen alhier; Dr. Schepman, directeur der firma Wolters, te Groningen en de heer H. D. Tjeenk Willink, alhier. Winkelsluiting. Ontheffing in de St. Nicolaasweek. Op de werkdagen, gelegen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December mogen alle winkels tot 10 uur nam. voor het publiek geopend zijn. Ontheffing der winkelsluiting. Van 4 tot 7 Januari. 's-GRAVENHAGE. 24 November. Naar wij vernemen heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart m verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, burgemeester en wethouders van alle gemeenten ge machtigd, een al dan niet voorwaar delijke ontheffing van de winkelslui tingswet te verleenen voor het tijdvak van 4 tot en met 7 Januari 1937. Verbouw van tarwe weer vrij. De Regeeringspersdienst meldt: Aangezien de prijsverhooging tus- schen de tarwe en de andere akker bouwgewassen thans zoodanig is, dat de beperking van den verbouw van tarwe tot ten hoogste 1 3 van de ge- lieele oppervlakte bouwland zooals voorgeschreven in artikel 2, lid 1, van de Crisistarwebeschikking 1936 niet meer noodzakelijk is, wordt hier mede ter algemegne kennis gebracht, dat deze beperking is opgeheven» Zware brand in Amsterdam's hoofdstraat. De zaak Perry en Co. vrijwel uitgebrand. Vuurzee in den vroegen morgen. mogen gezien worden, maar zij zijn gemaakt Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Achtste verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. Mej. A. H. 1.—: Wed. J. L. 0.50; N. N. 0.25; G. H. K. ƒ1.—; de K. W. ƒ2.50; A. D. F. Jr. ƒ0.10; Ir. W. M. V. 1.—T. B. ƒ0.50; Mej. M. A. J. P. ƒ2.50; A. A. ƒ2.50; F. S. ƒ0.50; K. H. C. W. v. d. V. 2.50; de W. 1.—; Fam. D. 2.-; J. V. D. 2.—; A. M. 1.—; C. J. H. S. 0.50. Extra uitvoerrecht in Indië. Heden ingegaan. BATAVIA, 24 November. De ordonnantie op het extra-uitvoer recht van 2 pet. is afgekondigd. Aneta) (Zooals bekend, wordt deze ordonnantie op den dag na afkondiging van kracht.) AMSTERDAM, 25 November. Mid den in den drukken St. Nicolaas-tijd terwijl het huis boordevol voorraden lag, is de bekende galanterieën zaak Perry en Co, in de Kalverstraat door een zwaren brand geteisterd, die een enorme verwoesting heeft aange richt. Des morgens te half zeven zagen twee sur- veilleerende agenten boven het dak rook wolken en alarmeerden oogenbliklcelijk de brandweer. Toen deze ter plaatse was aange komen, was terstond duidelijk, dat de brand ernstig zou zijn. Het bleek, dat in het ach terste gedeelte van het huis, waar het grenst aan het perceel van de buitenlandsche bank- vereeniging aan het Rokin, een trap in brand stond en wel van onderen tot boven. Er was reeds een gat in het dak gebrand, zoodat de brandende trap als een zuigende schoorsteen werkte. Bovendien bleken de vlammen een deel van de eerste en tweede verdieping te hebben aangetast. De winkelzaak grenst aan den eenen kant aan de Kleine Kapelsteeg en aan den an deren kant aan de zaak van Schraeter en Bahlmann. De brandweer legde slangen aan alle zijden, waar het gebouw bereikbaar was. in de KleineKapelsteeg door een zij-ingang, door den hoofdingang aan de Kalverstraat, en door de gebouwen van de Buitenlandsche Bankvereeniging. Met een mechanische lad der hield men het vuur aan de voorzijde in bedwang. Het bleek niet mogelijk het vuur te beperken tot het achtergedeelte van het huis. Ofschoon de brandweer haar groot materiaal had laten aanrukken, begon omstreeks half acht het vuur zich te vertoonen aan de voorzijde. Onvermoeid richtten de spuitgasten hun waterstralen naar de vensters der eerste verdieping, waar een roode vurugloed hing. Tegelijkertijd begon nen zwarte rookwolken op te stijgen uit de vensters der bovenste verdie ping. Plotseling verschenen vlammen aan de daklijst aan de voorzijde en brand de ook hier de kap door. Het vuur kreeg dardoor nieuwe kracht en met geweldig geraas strotten de ruiten en de kozijnen op de Kalverstraat. Het werd nu duidelijk, dat er weinig te redden zou zijn. Even na achten had het vuur zijn hoogte punt bereikt. Langzaam maar zeker begon de brandweer terrein te winnen. In het Rokin was de Jan van der Heyde, de drijvende mo torspuit, aangekomen en hielp mede om een grooten watervloed in de vuurzee te werpen. Het tramverkeer kon doorgang vinden, dank zij de slangenbruggen, welke op de tramrails Een hevige brand heelt hedenmorgen in de vioegte gcv.uea in ;iel winkelpand van de firma Perry in de Kalverstraat te Amsterdam. De brandweer tijdens het blusschingswerk. Het woord is aan.... Voltaire: Het overbodige, een heel noodzakelijk iets. over de slangen waren gelegd. In de Kalver straat zelf werd een tweede mechanische lad der opgesteld. Tegen half negen begon de brandweer een grootsch opgezet offensief. Stoutmoedige brandweerlieden drongen door tot in de eerste verdieping. Spoedig werd de uitwerking zicht baar, doordat de vlammen verminderen en de rook lichter van kleur werd. Geweldige verwoesting. Te ruim half tien was het mogelijk een overzicht van de verwoesting te krijgen. Het gelijkstraatsche gedeelte is een ruïne. De vele fraaie artikelen op de toonbanken zijn weggebrand of onherkenbaar zwartgebrand. Voor een groot bedrag aan voorraden is ver loren gegaan. De étalages zijn niet uitgebrand maar kregen behalve brandschade ernstige waterschade. Ook de bovenverdiepingen zijn in ruïnes veranderd. Het dak vertoont groote gaten De directeuren van Perry en Co., die bij den brand als machtelooze toeschouwers aan wezig waren, waren verslagen over dezen tegenslag. Gedurende het heele jaar werken directie en leveranciers om juist in den St. Nicolaastijd een zoo groot mogelijken voorraad te kunnen omzetten en het geheele bedrijf is dan ook er op ingericht, om in de laatste weken van November en de eerste week van December aan een groote vraag te voldoen. De brand komt voor een zaak als Perry en Co wel op een zeer ongelegen tijdstip. In de boven verdieping, welke is uitgebrand, lagen groote voorraden, welke ook bestemd waren voor de negen filialen van de zaak, zoodat ook deze door den brand gedupeerd zijn. De zaak was verzekerd, ook tegen bedrijfs schade. Ned. Herv. Kerk. Dinsdag heeft in de Groote Kerk de verkie zing van gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk plaats gehad. Gekozen werden: A. J, Kloek, C. J. van dei* Kraats, P. Ligten- berg, Dr. P. van Paassen, J. Piso, W. Ree, K. Roosjen, W. C. Serné, H. J. Tjaden, Jb. Ver meer, Joh. Visser, mej. P. C. G. de Vries, Ds. C. J. van Paassen, D. Andrea, mej. A. J. Berman, F, Ch. H. Braining, F, van Diggelen, E. yan Dijk, M. Eeftinck Schattenkerk, H. W. J. der Engelse, A. J. Franken, M. J. Hart, mevr. L. A. HartmanCramer, L. van de Kerk, Mr. A. Wensing. bij Jac. van ^töfeert - Gierstr. 20 (Adv. Ingez. Med.) Duitschland zou gedreigd hebben de betrek kingen met Rusland te verbreken. pag. 4 Marx d'Ormoy volgt Salengro op als Fransch minister van binnenlandsche zaken. pag. 4 De strijd om Madrid: gevechten in de uni- versiteitswijk duren voort. pag. 4 De toekenning van den Nobelprijs voor den Vrede aan Von Ossietzky heeft in Duitsch land tot scherpe commentaren aanleiding gegeven. pag. 4 De regeering wil de Java-suikerindustrie steunen. pag 3 De spoorwegen zullen Dieselmechanische spoorwagens in dienst stellen, pag. 3 De verdenkingen tegen de huishoudster te Merkelbach worden sterker. pag 3 De Tweede Kamer heeft de Justitiebegrooting aangenomen. pag. 12 Voor de Raad voor de Scheepvaart is liet ver gaan van de SCH 68 en SCH 179 behandeld. pag. 10 ARTIKELEN ENZ. Van onzen Geneefschen correspondent: De Volkenbond en de Spaansclie burgeroorlog. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De Nederlanden. pag. 10 Mr. E. Elias: De ouderdom en Sinterklaas. J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. K. de Jong: Concert der H. O. V. H. D. Vertelling: De prachtige auto's. Schaakrubriek. pag. 3 3 2 pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 11,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1