LUI TOILET ZEEP H.D.* VERTELLING VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBLAD 11 De positie der particuliere huizenexploitanten. Vergadering van de ver. „Het Eigendom". De Vereeniging „Het Eigendom", afd. Haarlem van den Nederlandsehe Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft gister avond m de muziekzaal van café restaurant Brinkmann een vergade ring gehouden, waar het woord werd gevoerd door den heer L. Klawer, redacteur van het Bondsorgaan, over het onderwerp „De particuliere hui zen-exploitatie in de branding". De vergadering stond onder leiding van Mr. L. G. van Dam, die in zijn openingswoord speciaal den Bondsvoorzitter, den heer Mook, welkom heette. Spr. kon voorts een lichte ver betering in de conjunctuur constateeren, hoe wel het huizenbezit nog niet rendabel ge noemd kan worden. De heer Klawer. vervolgens het woord nemende, gaf allereerst te kennnen, dat hij vooral de drukkende lasten op het onroerende goed zou bespreken. Uit een maatschappelijk oogpunt is de huizenexploitatie een algemeen belang. Iedereen, ook de huurders en de over heid, moet meewerken om de lasten op dit bedrijf te doen verminderen. Toen ongeveer een halve eeuw geleden de groote trek van het platte land naar de stad begon, hebben de particuliere huisexploitan ten ruimschoots en op billijke wijze in de woonbehoefte der bevolking voorzien. Zij hebben dat gedaan zonder eenige subsidie van overheidswege. Wanneer het huizenbedrijf monopolisch door de overheid zou worden geëxploiteerd, zou men meer dan thans reeds afhankelijk worden van de huurders. Ook in het belang van deze laatsten is het noodzakelijk dat de huizenexploitatie in handen van particulieren blijft. Het is de plicht van huurders, hypotheek verstrekkers en overheid, de particuliere hui zenexploitatie in stand te houden. Daartoe moeten in de eerste plaa'ts de al te drukkende lasten op het bedrijf weggenomen worden. De huurders hebben veelal de meening dat de huur volkomen aan de verhuurders ten goede komt, geheel ten onrechte, aldus spr. De huiseige naren zijn tot nu toe niet genoeg tegen deze opvatting opgekomen. Individueel en in groepsverband moeten zij aantoonen, dat ge weldige zware lasten op hen drukken. De in komsten uit de huren gaan tegenwoordig ge heel of vrijwel geheel weg aan hypotheek rente en -aflossing. De lasten kan men verdeelen in particu liere lasten: hypotheekrente- en aflossing, en overheidslastende verschillende belasting en heffingen. Eerst besprak de heer Klawer de hypotheeklasten. De gewijzigde monetaire politiek der regee- rina zal naar spr.'s meening weinig gunstigen Invloed uitoefenen op de opbrengst der hui zen exploitatie. De huiseigenaren gaan nog te veel gebukt onder oude hypothecaire leenin gen met een hoogen rentevoet. De regeering geeft een leening uit tegen 3 percent, terwijl de huiseigenaren zeer hpoge renten moeten blijven betalen. Daardoor zijn zij niet in staat, aan den vaak gerechtvaardigden eisch van huurverlaging tegemoet te komen. De hypo theekbanken moeten, aldus spr., gebruik ma ken van de Schuldbrievenwet en hun rente percentages verlagen. Doen zij en de particu liere hypotheekgevers dit niet, dan moet de regeering onverwijld ingrijpen. De heer Kla wer was niet bevreesd, dat door regeerings- maatregelen het crediet geschokt zal worden. De regeering heeft zelf herhaalde malen ver kondigd, dat de huren naar beneden moesten. Hierdoor zijn vele eigenaren in extra-groote moeilijkheden gekomen. De regeering moet thans consequent zijn en moet door verlaging van hypotheekrente aan deze menschen tege moet komen. Daar komt nog bij, dat nog steeds de overheidsbouw bevorderd is. De regeering moet daarom thans rechtvaardig zijn tegenover de huiseigenaren. Spr. bepleitte voorts het verstrekken van voorschotten door de regeering voor het mo der niseeren van oude woningen. De overheidslasten moeten verminderd wor den, om al deze redenen, zoo vervolgde spr. De opcenten op de grondbelasting moeten zoo spoedig mogelijk verlaagd worden. Ook het denkbeeld, de grondbelasting af te schaffen en onder te brengen bij de vermogensbelasting, lijkt spr. verstandig. De straatbelasting Is in vele plaatsen, ook te Haarlem, veel te hoog. Het opdrijven der personeele belasting heeft een grooten invloed op het woningbedrijf. De huurders letten immers bij het huren van een huis ook op het bedrag der personeele belas ting. In verschillende gemeenten worden, vol gens spr., op het gas-, water- en electriciteits- bedrijf veel te groote winsten gemaakt ten koste van huurders en huiseigenaren. Tenslotte verstigde de heer Klawer er nog de aandacht op, dat de woningbouwvereenigin- gen wèl krachtig door de overheid gesteund worden. De particuliere huizenexploitanten komen er daartegenover wel heel karig af. Met een opwekking tot organisatie, eindigde spr. zijn rede. Verschillende vragen, door aanwezigen ge steld, werden nog door den spreker beant woord. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bijHandschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat. Dames armband, Coers Hofmeijerstraat 26; Kinder cape, v. Deventer, Oranjeboomstraat 135a; Das (zelfbinder)Arink, Oranjeboomstraat 167. Etui met inhoud, Schotel, Westerhout straat 33; Etui met bril, v. Everdingen, Zuider straat 23; Envelop met foto's, Kramer. Gr. Houtstraat 73, Handbeschermer, v. Dalfsen, Kritzingerstraat 26; Hond, Visser, v. d. Hulst straat 5; Heerenhoed, Bakker,, Piet Heinstraat 45; Jasje, Mulder, Zomerstraat 7; Kat, Blom, Oranjestraat 14; Kettinkje, Hetem, Ripperda- straat 36; Modeboek, v. d. Reep, St. Jacobs Godshuis. Hagestraat 10; Kindermuts, v. d. Putten. Ie Vooruitgangstraat no. 16. Porte- monnaie met inhoud, Papenburg, Spaarne 26; Pakje met damesschorten en knippatronen, Har'desmeets, de Clercqstraat 73; Portefeuille met inhoud, Ketelaar, Zijlweg 106; Porte- monnaie met inhoud, v. Everdingen, Zuiden straat 23; idem idem, Lunenburg, Korte Houtstraat llrd.; Heerenrijwiel, Caland, Oranjeboomstraat 87; Regenpijpen, Gerbrands Pleiadenstraat 102; Gouden ring. Wittebrood, Rijnstraat 131; Rozenkrans, Vigier, G. Oude Gracht 28; idem, Smink, Schreveliusstraat 56, Conbinatietang, Boerree, Resedastraat 5; Vul pen, Geeve, Slamatstraat 23; Voetbal, Dijk- mans, Drossestraat 8. kennissen iels ctparls! jL Verras ze met de frisse, fleurige Lux Toilet. Zeep ih feestkleed! 4 stukken Y; LuxTöiletZeep/sierlijlj verplat meteen keu dg shantung zakdoekje g reft s erbij! En; dif alles voor slechts 50 ets. Vraag Uw winkelier öm de feestyerpèkking yan LTS 103-0161W (Adv. Ingez. Med.) Soc.-Dem. Vrouwenclub. Propaganda-vergadering. De afdeeling Haarlem van de Sociaal-Demo cratische Vrouwenclub hield Donderdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal een propa- ganda-avond, die druk bezocht werd. De presidente, Mevrouw M. Maas—Bosse- laar, sprak een welkomstwoord; speciaal tot de spreekster van den avond, Mevrouw A. Ploeg—Ploeg uit Utrecht, en tot de Gemengde Zangvereèniging „De Stem des Volks" met haar directeur, den heer Ant. Krelage Jr. Me vrouw Maas deelde mede, dat het de 25ste maal was, dat deze internationale vrouwen dag gevierd wordt. Naar aanleiding daarvan sprak zij eenige propagandistische woorden; zij wekte de aanwezigen op, de verschillende instellingen van de S. D. A. P. te steunen. Mevrouw Ploeg sprak over de leuze van den Vrouwendag. Zij herinnerde aan den eer sten internationalen vrouwendag, die in 1912 te Amsterdam gehouden werd. Er was toen voor de vrouw moed noodig, om te getuigen voor het socialisme. Helene Ankersmit en Troelstra hebben toen gesproken. De leuze was: „Op voor het algemeen vrouwenkies recht". Die wensch werd spoedig vervuld. Daarom was voor een volgenden vrouwendag een andere leuze noodig, namelijk: „Socialis me beteekent strijd voor den vrede", want sindsdien was de oorlog gekomen. En nu, in 1936, schijnt de vrede verder dan ooit. In vele landen is het vieren van den internationalen vrouwendag onmogelijk geworden, zooals in Duitschland en Oostenrijk, waar de fascisten de sociaal-democraten in concentratiekampen hebben opgesloten. Op 11 November j.l. heeft overal in het buitenland de plechtige herden king van den wapenstilstandsdag plaats ge had. En toch is de vrede verre. Men zie maar naar den mensch-onteerenden burgeroorlog in Spanje, waar fascistische generaals de wet tige regeering naar het leven staan. Maar de vrouwen van het volk in dat land strijden er tegen tot het uiterste. Zij gaan liever dood, dan slaaf te worden. In de verdwazing van dit oogenblik is het niet prettig om den in ternationalen vrouwendag te vieren, maar toch is het noodig. Men mag niet stilstaan, want de wapenindustrie beheerscht de gehee- le wereld. Het wordt ons angstig te moede en men vraagt zich vertwijfeld af, hoe dit gevaar gestuit moet worden. Want het oorlogsgevaar dreigt steeds meer; het zal een_ oorlog wor den met de monsterachtigste wapenen, zoo als men dat in Spanje kan zien. Daar wordt een bom geworpen op een kinderspeelplaats, waarbij 75 onschuldige kinderen werden ge dood. De moeders weigerden hun lijkjes af te staan. Het zal geen oorlog meer zijn van man tegen man, maar van volk tegen volk. Dat is de schuld van de wapenindustrie, die in het kapitalisme vereenigd is. Een ander gevaar schuilt in de verkeerde opvoeding van de jeugd, die vertrouwd wordt gemaakt met het bestaan van de gemeenste wapenen. Er zijn helaas nog heel veel onverstandige moeders, die bij feestelijke gelegenheden nog altijd oor logsspeelgoed aan de kinderen geven. Vooral in de fascistische landen wordt de jeugd spe lenderwijs opgevoed in de gedachte van den De Prijs. door J. J. K. 't Was vader aan te zien, dat hij geen alle- daagseh werk verrichtte, toen zijn zwartom- rande vingernagel langs de cijferkolommen in z'n lijfblad afgedrukt, tikte als telde hij de heele reeks cijfers en getallen van boven naar beneden bij elkaar op. Van schraperig en stiekum bij elkaar ge gaarde stuivertjes; overgehouden van nog goedkooper gekochte tabak, had hij kans ge zien een gulden over te sparen. Toen dan ook de kans kwam, greep hij haar met beide handen gretig aan en ver kneuterde zich er reeds bij voorbaat in om het ongeloovige en geheel verbouwereerde ge- zich van vrouw en huisgenooten in gedachten voor zich te halen op het moment dat hij kon zeggen: „Nou, wat zeg je d'r van, hier is het lot, daar heb je den prijs". Stiekum gokken, 't was vader's lust en le ven. Dat Vrouwe Fortuna wel zoo vriendelijk zou willen zijn om aan vader den hoofdprijs te schenken stond nu eenmaal vast en daar viel niets meer aan te doen. Hij was er van over tuigd, dat de hoofdprijs, een automobiel, in deze loterij, zijn deel zou worden. Haha, hij zag ze al, de huisgenooten, bij wie hij immers toch nooit goed kon doen, die al tijd wat hadden aan te merken op zijn ge drag, zijn manieren, op alles. Hij zou ze! En de buren! In 't harnas zou hij ze jagen met zijn automobilistschap, hij keek ze niet meer aan. Dat het koopen van een lot een liefdadig doel moest steunen, vader dacht er niet eens aan. De auto was de hoofdzaak. Nu was de trekkingslijst uit en zoo hoog de verwachting was gespannen, zoo diep was de teleurstelling nu hij het zelf was, die daar in de krant las, dat de auto gevallen was op een nummer, hetwelk hij niet het zijne mocht noemen. Te grooter was de teleurstelling voor hem, wijl hij er met niemand over kon praten, want dan zou het lieve leven beginnen. Neen, daar begon hij ook maar niet aan. Dan maar zijn verdriet alleen gedragen. Er zouden geen verbaasde gezichten zijn van huisgenooten, en ook geen afgunstige buren. Hij zouja, komenden oorlog. Vele menschen zien in den oorlog, en spreekster vindt dat vreeselijk, de eenige uitkomst uit de ellende. De leuze van de S. D. A. P. van twee jaar geleden is daar om ook nu nog van kracht, namelijk: „Tegen het oorlogsgevaar en 't fascisme". De sociaal democratische vrouwen moeten dus pal staan voor haar idealen. Het geloof in het socialis me is concreet geworden in het plan van den arbeid der S. D. A. P. Dit plan beoogt wel- vaartspolitiek. Er kunnnen 200.000 menschen werk door krijgen, zoodat in even zoovele ge zinnen weer wat meer geluk kan komen. Spreekster oefende critiek op de regeering- Colijn, die volgens haar de zwaarste lasten legt op de schouders van hen, die ze het minst kunnen dragen. In vele gezinnen heerscht de grootste armoede en het vreeselijkste gebrek; ook is in vele plaatsen ondervoeding gecon stateerd Spreekster noemde daar eenige staal tjes van. Het plan van den arbeid is de inzet der S. D. A. P. voor den verkiezingsstrijd in 1937. Wie zich in deze dagen socialist voelt en noemt, moet overal de gedachte van het plan van den arbeid uitdragen. „Ik roep de vrouwen op, mede te strijden voor vrede en vrijheid en te gen het fascisme, want waar vrede heerscht en welvaart gevonden wordt, is geen plaats meer voor het fascisme, dat leelijke uitvloeisel van de verwarring van dezen tijd. We moeten de crisis bestrijden, want waar geen crisis is, bestaat geen fascisme". Mevrouw Ploeg eindigde met het citeeren van de volgende dichtregelen van Mevrouw Roland Holst: Laat ons elkaar de handen reiken En moedig samen verder gaan. Wij mogen niet versagen, niet bezwijken; In ons breekt een eeuwige drang zich baan. De spreekster ontving voor haar geestdrif tige rede een luid applaus. De avond werd opgeluisterd met verdienste lijken zang van „De Stem des Volks". Na de pauze werd een spreekkoor opgevoerd, geti teld: „Om der kinderen wil". Houd Uw pNieren Gezond! /^JEZONDE, krachtigs nieren I rijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl. ache pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug. stijve en pijnlijke gewrichten, duizelig heid en' hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het lichaam verwijderd.De nieren bestaan uit een groote menigte teere niters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze achter en veroorzaken kwalen als de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een diuretlsch middel en als zoodanige kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.—f 1.75 en f3. (Adv Ingez. Med.) ■lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllW wat zou hij niet, 't was weer als vroeger, vóór hij met de hoop rondliep eens automobielbe- zitter te zullen zijn. Vader voelde zich verslagen door een on- zichbaren vijand. Wat het dan ook was, dat vader zijn num mer onder de andere prijzen ging zoeken, zal wel altijd een raadsel blijven en kan alleen maar voor hem pleiten. Pietje, die de jongste was en bediende op een kantoor, weshalve hij zich voelde, wan neer hij thuis was, bespiedde z'n vader hei melijk en verkneukelde zich in de wijze, waar op vader de krant uitspelde. Maar het was Pietje niet alleen, die opvloog met schrik en beven, toen vader plotseling daar zoo maar, alsof het zijn eigen naam was, zijn nummer zag afgedrukt. Met een buren gerucht veroorzakende stem schreeuwde hij plotseling: „Ja". „Wat ja?" vroeg moeder, van haar brei werk opgeschrikt. „Wat ja", echode Pietje. „Een prijs", was het antwoord. „Een prijs?" vroeg moeder, „wat voor een prijs?" en met een voor vader al zeer vernie tigende blik eischte zij antwoord op haar vraag: „Ja, zeg op, wat voor prijs!" En toen met een blik in de krant: „Aha mannetje, ie hebt gegokt!" Dus moest Vader, in bijzijn van den jong- sten telg zijn vrouw biechten hoe en wat hij had gedaan. De groot-opgezette oogen van zijn eega wa ren voor vader als een bodemlooze diepte, waar in hij was getuimeld; steeds dieper viel hij. Tenslotte was het vaders redding voor den ondergang, dat hij tenminste een prijs had gewonnen, dat vergoedde nog wel iets. Snugger, als altijd, was het Pietje, die nu vroeg wat of vader dan wel gewonnen had En weer tikte vaders vinger langs de kolom men getallen. Ook hij werd nieuwsgierig, wat de prijs wel zou zijn, want daar had hij in zijn vreugde nog niet naar gekeken. „Hier is het", zei vader en langzaam spel lende las hij: „Eeneeneheen harp". „Een harp?" vroegen zoowel moeder als Pietje tegelijk. „Een harp. wat doe je daar nou mee?" her haalde moeder „Op spelen", was Pietjes antwoord, die het wel wist. „Houd je kiezen op mekaar!" eischte vader, die moed kreeg, nu hij toch in het midden der belangstelling kwam te staan. Was het niet op Zondagsche wandelingen, dat hij eens tijdens een openluchtconcert een harp had hooren bespelen! Vaag herinnerde hij zich, dat hij het toen wel mooi had ge vonden en zijn fantasie spiegelde hem reeds beelden voor den geest, waarin hij, tokkelen de op zijn harp, het gezang van vrouw en kroost begeleidde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936. Progr. I. Hilversum I (Huizen) Progr. II. Hilversum H. Progr. III. 8.05 Parijs Radio. Gymnastiek. 8.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 9.05 Keu len. Tijdsein. Berichten. Waterstandberichten. 9.20 Keulen. Johann Philipp Palm, een hoor spel. 9.50 Parijs Radio. Concert in de zaal v. h. Conservatorium. 11.20 Keulen. Programma van Stuttgart. Concert o.l.v. kapelmeester Klauss m.m.v. artisten. 12.20 Keulen. Berich ten. 12.35 Keulen. Vervolg concert. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.35 Keulen. Concert gr.pl. 2.35 Fransch Brussel. Concert door het Scala-orkest van Antwerpen, o.l.v. A. Felleman. 3.20 Keulen. Concert Populaire- en dansmuziek o.l.v. Her man Hagestedt. 5.20 Keulen. Der neue Funk- plan. 5.35 Keulen. Het kamerkwintet speelt. Die sechs frohen Sanger. 6.20 Londen Regio nal. Het Walford Hyden Magyar orkest. 7.20 Keulen. Berichten. 7.30 Keulen. Seit Fröhlich mit uns. 8.20 Rome. Lucia di Lammermoor, opera van Donizetti. Px-ogr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Vlaamsch Brussel. Tijdsein. Gra mofoonmuziek. 8.30 Vlaamsch Brussel. Kroniek van den dag. 8.40 Vlaamsch Brussel. Gramo- foonplaat. 8.45 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 9.00 Vlaamsch Brus sel. Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Green wich. Weerbericht. 11.05 Londen Regional. B. B. C. Northern orkest o.l.v. Alfred Barker. 11.20 Droitwich. Orgelconcert door Fredric Bayco. 11.50 Droitwich. Het Willoghby Strijk kwartet. 12.50 Droitwich. Roland Powell's Kwintet 1.20 Droitwich. Gramofoonmuziek 1.55 Droitwich. Ooggetuige-verslag van The Manchester November Handicap. 2.20 Londen Regional. Gramofoonmuziek. 2.50 Londen Re gional. Ie bedrijf van Le Bohème, opera van Puccini. Dirigent: Warwich Braithwaite. 3.25 Londen Regional. Orgelconcert door Bobby Pagan. 4.05 Londen Regional. Het Bronkhurst Trio. 4.35 Droitwich. Solisten concert. 5.35 Droitwich. B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall 6.20 Diversen. 7.05 Droitwich. Mantovani met zijn dansorkest. 7.50 Droitwich. A. W. Hanson: In Town tonight. 8.20 Droitwich. The strange adventures of Mr. Penny van Maurice Moi- deiwitsch. 8.35 Droitwich. Concei*t in Alexan der, Palace door de orkesten van Z. M. Gold- stream. 9.40 Droitwich. Music-Hall. 10.45 Lon den Regional. Ambrose en zijn orkest. Progr, I. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten concert. Eigenaardige zang. 1. Nobody's Sweetheart; Dinah, Red Pepper Sam. 2. Practising the piano; On the good ship Lollipop, Mae Questal. 3. Annamirl; Kuckuck, Minneh Reverelli. 4. The yodelling mounteneer; The valley of Echoes, Andréany. 5. Lulu's back in town; Sweet and slow, Mills Brothers. 6. Mood Indigo; Lousiana Hayride, Boswell Sisters. 7. Oua, oua; Tomi, tomi, Ka- nui Lula. 8.0012.00 Diversen. JUBILé 1 Dec. a.s. hoopt onze stadgenoot de heer F. A. Slikker, afd. chef bij de N.V. Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij ge noemde Mij. in dienst trad. 't Was ma, die zijn gemijmer verstoorde en bedisselend als altijd reeds maatregelen trof om den gewonnen prijs in huis te krijgen en meende, dat vader en Pietje best een hand kar konden huren om dan morgen na werk- tijd de harp te gaan halen. Aldus werd besloten; maar den geheelen avond werd breed uitgesponnen, hoe en wie het ding zou bespelen en ook wie er alzoo zouden worden gevraagd op het in beginsel reeds georganiseerde wekelijksche muziek avondje. Dus togen vader en Pietje dien volgenden avond, in de veiligheid van het vroege win- tersche duister, dat voor de ongewone werk zaamheden een veilige dekking was tegen spiedende oogen van buren en bekenden, met de handkar naar het prij zenbureau om de gewonnen harp in ontvangst te nemen. Met een: „Hier zijn we meneer, voor den prijs. Hier heeft u mijn lot, 't klopt precies hoor. 't Is zooals mijn vrouw zegt, meneer, 't zijn altijd dezelfden die boffen". En met een gebaar van den man, die het doen kan, over handigde vader aan den man van het prijzen- bureau zijn lot en maakte een einde aan zijn spraakzaamheid. Pietje, die zijn pet had opgehouden, kreeg een mep, den meneer van de prijzen werd nog even medegedeeld dat ze een wagentje bij zich hadden. Weer gleed een vinger langs kolommen cij fers en getallen, maar nu geroutineerd en wel verzorgd, en met een „Juist meneer, u bent gelukkig geweest, hier is uw prijs", werd va der tegelijkertijd een weliswaar keurig ver zorgd maar heel nietig pakje overhandigd. „Hemeltje", liet vader zich ontvallen, „i! dacht, dat die dingen grooter waren, me neer!" „Er zijn inderdaad verschillende af metingen in den handel meneer, maar dit is toch de gaxxgbare maat, ziet u. Dit is er eeix voor een heer", was het antwoord, waarop va- dqr niets meer zei dan: „Oh!" Zwijgend en met het hoofd naar den grond gekeerd aanvaardden beiden deg weg terug, Pietje belast met de zorg voor de handkar. Hoe zou vader thuis ontvangen worden? Hoe dichter het huis naderde, hoe meer va der zich opwond over zoo'n onbillijke behan deling. Hij was bedrogen, 't kon niet waar zijn, wat hem was aangedaan. Nemen deed hij het niet. Hij zou er over schrijven naar de krant. De oplichters! Klaar wax-en ze nog niet met hem! Zoo dacht vader door, ook na zijn thuis komst. Totdat, ja, totdat Pietje, na de handkarver zorging thuisgekomen, de krant van gisteren opzocht en de lijst nog eens nakeek en plotse ling in een lachbui uitbarstte: „Hihihihihi kijk hier, lees". En daar stond het: Lot no. 13221Eversharp. Propaganda-avond „Villandry". De vereeniging van personeel in dienst van spoor- en tramwegen en andere aan het spoor- en trambedrijf verwante transpox't- ondernemingen „Herstellingsoord Villandry" had Donderdagavond in gebouw St. Bavo een propaganda-avond georganiseerd. Het doel van dezen avond is zooals de voor zitter van de propaganda-commissie, de heer J. IJsendijk in zijn openingswoord zeide. het werk van „Villandry" te propageeren. Daar toe zal o.a. een film vertoond worden, die een beeld geeft van het leven op dat her- stelingsoord. Verder bracht de voorzitter nog een woord van dank aan hen, die tot het tot stand ko men van dezen avond hadden bijgedragen. Daaxma was het woord aan den heer van Tongeren, humorist-conférencier, die mede deelde, minstens een „Bruiloftstemming" te zullen wekken. Daartoe droeg de vroolijke muziek van de R.C.I-I.-band niet weinig bij. Vooral bij het herstellingsoord-lied, dat door de zaal luidkeels wex-d meegezongen. De heer van Tongeren wist deze feestelijke stemming op handige wijze uit te buiten, en met enkele vroolijke liedjes, met populaire refreintjes nog te verhoogen. Vervolgens werd de ,.Villandry"-film ver toond. welke toegelicht door den heer G. J. Ording. secretaris van het hoofdbestuxxr. een duidelijk beeld gaf van het werk van de ver eeniging en het leven op het herstellingsoord. Dit is in een fraaie omgeving gelegen, en al het mogelijke wordt gedaan, om het de pa tiënten en patiëntjes zoo aangenaam mogelijk te maken. Vooral de kleintjes ble ken het er best naar hun zin te hebben, doch ook de ouderen genieten een uitstekende ver zorging. terwijl voor prettige ontspanning gezorgd wordt. Daarna hield de heer P. Moltmaker, 2e vooi-zitter van het hoofdbestuur een propa- ganda-rede, waarin hij zeide, zich bij het zien van de film te hebben afgevraagd, of het eigenlijk nog wel noodig was, daar iets aan toe te voegen. Hij had gemeend, dit toch noe te moeten doen. Het is nu bijna 29 jaar geleden, aldus spr. dat het initiatief tot het oprichten van „Vil landry" genomen werd. Het heeft in dien tijd niet aan critiek ontbroken, doch men heeft ook veel steun ontvangen. O.a. van de direc ties der verschillende maatschappijen. Ook dezen avond nog, gaf de directeur van de N. Z. H.. ir. Burgersdiik, door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk. Het doel is dan ook bereikt. De organisa tie is er. en leeft in de harten van de le den. Het is thans een moeilijke tijd. en ook de vereeniging heeft daarmee te kampen. Men zal die moeilijkheden echter moedig het hoofd bieden. Doch dit kan alleen met steun van de leden. Daarom wekt spr. allen, die zich nog niet als lid opgaven, op dit alsnog te doen. Dit was het doel van dezen avond, en zal de kroon zijn op het werk vaxi de propaganda- commissie. Na de pauze speelde de R.C.H.-band nog op uitstekende wijze een aantal populaire num mers. terwijl de heer van Tongeren met zijn grappen en liedjes de lachers op zijn hand had. Wij gelooven dan ook dat het bestuur met voldoening op dezen avond zal kunnen terugzien. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 32. TEL. 13440. (Adv. Ingez. Med.) PROPAGANDA VERGADERING ANTI-REV. KIESVEREENIGINGEN. Door de samenwerkende A.R. Kiesvereeni- gingen van Haarlem. Heemstede, Bloemendaal en Aerdenhout wordt op Donderdag 10 De cember a.s. weer een groote propagandaver- gadering gehouden met het oog op de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond aan de Jacobstraat. Als spreker zal optreden Mr. H. Bijleveld uit Amsterdam. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. van 24 November 1936 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau H. D. Tjeenk Willink, uitgever, te Haarlem. ST. NICOLAASFEEST „WATERVREUGD" De zwenxgroep „Watervreugd" van den Ned Arbeiders Sportbond organiseert voor haar jeugdige leden op Zondag 6 December in het Sportfondsen bad van half zes tot half negen een St. Nicolaasfeest. Hiertoe heeft zij ook de Jonge Pieter Jellen voor deelneming uitgenoo- digd. Het programma wordt geheel uitgevoerd door de kinderen van 6 tot 14 jaar. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. (Filiaal „Huis te Zaanen". Nieuwe aanwinsten. Kunst: Havelaar: Vincent van Gogh. Ven—Ten Bensel, Elise van der: 30 contra dansen. Land- en Volkenkunde: Matisse: Een zwerver van zee tot zee. Velsen, Van: Haarlem. Kisch: China Geheim. Geschiedenis. Zamacoïs: Le costume. Kom, De: Wij slaven van Suriname. Ned. en in het Ned. vert, romans. Hauser: Brak water. Jong, De: Ondergang, Latzko: Dag der oordeels. Leeuw, van der: Vex-spi-eld proza. Lewis: Ann Vickers. Mann: De dood in Venetië. Pennixig: Kringloop. Schaik—Willing, Jeanne van: Uitstel van executie. Torre, Agni van der: Mientje. (Chr.) Unamo, De: De man in den mist. Duitsrhe romans. Broö. Tycho Brahes Weg zu Gott. Rachmanowa, Alja: Die Fabrik des neuen Menschen. Wassermann: Christian Wahnschaffe.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11