BRECHCOKES? JONGENSBOEKEN DRUPSTEEN's Kolenhandel VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S D A G B E A D T2 (IN/T EN LETTEREN MUZIEK Gewijde „Vondel"-Avond. De avonddienst van Donderdag 26 Novem ber in de Doopsgezinde Kerk was aan de na gedachtenis van onzen dichtervorst Joost van den Vondel gewijd en had een bijzonder ka rakter door de welwillende medewerking van het Doopsgezind Zangkoor, den organist Jacob Bijster, twee vocale solisten en een instrumen taal ensemble. De kern van dezen avond was een rede van Ds. J. M. Leendertz over „Vondel, den Christen- dichter". Spreker releveerde V.'s diep gods- dienstigen aard. Dat V. in deze kerk herdacht kan worden, daarvoor vormt zijn op 53-jari- gen leeftijd geschiede overgang naar de R.-K. Kerk geen beletsel: tot dien leeftijd is Vondel Doopsgezind geweest en de felle aanvallen, waaraan hij na zijn overgang heeft blootge staan, zijn hem niet van Doopsgezinde zijde ten deel gevallen. Spr. gaf een kort overzicht van Vondel's loopbaan, van den geweldigen omvang zijner autodidactische ontwikkeling, die hem o.a. vertrouwd met de Grieksche en Romeinsche klassieken maakte, waarvan de invloed in vele zijner werken te vinden is. Bij den strijd tusschen Calvinisten en Remon stranten deed zijn karakter hem de partij der verdrukten kiezen: de latere ontwikkeling van zijn geloofsovertuiging was volgens spr. eens deels een gevolg van den tegenstand van bui ten af. dien zij ondervond, anderdeels van zijn verlangen naar eenheid en naar een gezag dat voor zijn onstuimigen aard een tegenwicht kon vormen. Spr. memoreerde dat Vondel ja ren lang het plan gehad heeft om een groot Christelijk epos te scheppen met Constantijn den Groote als hoofdpersoon, naar wien hij ook een zijner kinderen genoemd had. het jong gestorven Constantijntje. Ds. Leendertz enumereerde Vondel's treurspelen, zijn reli gieuze zangen, zijn verheerlijking van de vredes-ïdee fin „De Leeuwendalers") en noem de eenige hoofdtrekken van Vondel's karak ter, zijn ootmoed, zijn overtuiging dat het Christelijk geloof innerlijk doorleefd moet worden, zijn verlangen naar de gemeenschap van alle heiligen. Een hemelsche glans straalt ons uit zijn poëzie tegemoet. Spr. eindigde zijn belangrijke en met welsprekendheid voorge dragen rede door de slotregels van het gedicht „Constantijntje" te citeeren. Deze rede werd omlijst en afgewisseld door vocale voordrachten op teksten van Vondel. Het Doopsgez. Zangkoor zong eerst de rei „O Kerstnacht, schooner dan de dagen" uit „Gi.is- brecht van Aemstel", waarbij Julius Röntgen muziek geschreven heeft, die eenigszins den stijl der 17de eeuw tracht te benaderen. De sopraan Mevr. J. F. van Huizen—Waller Zeper zong een door C. Hinderdael getoonzette rei uit „Lucifer", een zeer heterogene compositie, waarin ook het idee van den antiphoon geheel ontbrak en Ps. 22 in de bewerking van Jul. Röntgen. Daarna bracht het D. Z. a capella „Wildzang", muziek van Ph. Loots, door Jac. Zwaan voor gemened koor bewerkt, ten ge- hoore. In 't midden daarvan was een kleine oneffenheid van den samenzang. Lod. de Vocht's muziek bij het „Gebed voor de Afge- dwaalden", door den baryton Bram Misset voorgedragen, bleef me volkomen duister in hare bedoelingen met de eentonige gelijkheid der gezongen noten en de onrustige harmo nieën. Het instrumentaal ensemble dat de Reien van Engelen en de solo van Rafaël be geleidde was grootendeels uit dilettanten sa mengesteld en zijn werkzaamheid kon die samenstelling niet verloochenen, De „Pinxter- zang" sloot de reeks der bijzondere zangen af. De muziek, die Alph. Vranken daarvoor ge schreven heeft is voor een klein deel aan de Gregoriaansche hymne „Veni Creator Spi ritus" ontleend, in overeenstemming met het Nederlandsche gedicht. In aanmerking nemende dat we hier niet met een kerkconcert, doch met een bijzonde ren avonddienst te doen hadden, meenen we ons van gedetailleerde beoordeeling der mu zikale prestaties te moeten onthouden. Gebed en gemeentezang opende en sloot dezen avond. K. DE JONG. Frans Lelie. Groene Slangen. Piet Sjoerdsma. Het Geheim van het oude Heideland. J. M. Elmenhorst Westerman. De smokkelgang van Slot Hohen- lieiin. (Uitg. van Holkema en Waren- dorf, Amsterdam). Van de 10 nieuwe jongensboeken welke er verschijnen, zijn er zeker 6. waarin een on- deraardsche gang ontdekt wordt. In de drie boeken, die in dit artikel besproken worden, is het al niet anders en in het vierde boek van de bij Holkema en Warendorf uitgege ven „Knalserie", waarin deze boeken ver schenen zijn, laat het titelblad, waarop 2 jongens en een hond voor een donker gat zitten, geen twijfel, of ook daarin neemt de geheimzinnige onderaardsche gang een groo te plaats in het verhaal in. Dit is wel het beste bewijs, dat de romantiek in de jongens- lectuur nog altijd hoogtij viert en de schrij vers van dit soort boeken niet veel variatie weten aan te brengen. In „Groene Slangen" van Frans (Lelie zitten wij midden in de romantiek. Het onderwerp leidde er als vanzelf toe. Verbeeld je. dat vier Engelschen. die naar Britsch-Indië trek ken om natuur-films te maken, geen roman tische avonturen zouden beleven. De jeug dige lezers krijgen ze dan ook volop. Een ge heimzinnig Indisch genootschap dat der ..Groene Slangen" hetwelk tot. doel heeft alle blanken af te maken, een Britsch-In- disch Onderkoning, die in een geheimzinnig paleis te midden van onnoemelijke schatten woont en zijn gevangenen martelt, een dwerg volk, mysterieuse aanslagen op het leven der film-operateurs, in het kort, de jonge le zers. die van spanning en avontuur in hun boeken houden, krijgen alles, wat zij graag lezen. Britsch-Indië is ver en de jeugdige le zers zullen dus wel aannemen, dat het daar zoo wonderlijk toegaat. In elk geval zullen zij er tijdens de lectuur aan gelooven. Frans Lelie beschrijft het alles met flair en al meen ik. dat met wat minder opgeschroefde ro mantiek zoo'n reis van film-operateurs in de wildernis ook even interessant en zeker geloofwaardiger hod kunnen worden, als ge heel is het toch een prettig leesbaar boek dat bij de jeugd zeker in den smaak zal vallen. In Het Geheim van het oude Heideland blijven wij dichter bij honk. wat voor den schrijver Piet Sjoerdsma geen beletsel is om zijn hart op te halen aan romantiek. Vier Sneeker jongens gaan kampeeren op de Drentsche heide bij Havelte cn zetten hun tent toevallig bij een verlaten huis. waarin niet alleen een geheime jeneverstokerij is, Telefoon 12157—28504 (Adv. Ingez. Med.) maar bovendien ook nog verdoovende mid delen worden opgeborgen. Laat het hoofd van deze jeneverstokerij - tevens opiumsmokkelaar nu een gevaarlij ke schurk zijn, en een ieder begrijpt, dat deze 4 jongens in avonturen verzeild raken, waar over zij te Sneek nooit hebben gedroomd. Na tuurlijk zijn het stoere knapen, die niet alleen medehelpen dank zij de onderaardsche gangen om den boef te ontmaskeren, maar ook nog een Amsterdamsch rechercheur van politie, die in die gang gevangen gehou den wordt, te bevrijden. Van de duizenden jongens, die er jaarlijks gaan kampeeren, is er wel niet één, die ooit zulke avonturen beleeft, maar in een boek wil de jeugd er nu eenmaal graag van lezen en daarom heeft de heer Sjoerdsma blijkbaar aan dat verlangen voldaan. Erg waarschijnlijk is het verhaal niet en de burgemeester van Ha velte zal misschien een beetje verbaasd zijn. dat hij er in betrokken wordt, maar de heer Sjoerdsma beschrijft het alles wel fleurig en omdat de jongens uit zijn boek niets verkeerds leeren, nemen wij de romantiek er maar op den koop toe bij. De Smokkelgang van Slot Holienheim, dat aan de grens van Limburg en Duitschland speelt, is vrij wat minder goed geschreven. De schrijver Elmenhorst Westerman heeft er nog niet den waren slag van zoo'n jongens boek in elkaar te zetten en het is dan ook nu en dan vrij onbeholpen. Hij zou misschien midden in het verhaal zijn blijven steken, als de onderaardsche gang hem geen redding had gebracht. Daar in die gang vinden de 2 hel den uit dit boek de smokkelaars en komt een der jongens tot de ontdekking wie zijn vader een grenskommies heeft doodgeschoten. Jongens van 10, 11 jaar zullen het misschien wel met belangstelling lezen, maar oudere jongens zullen het al heel spoedig ter zijde leggen, als „flauw en onbenullig". Voor hen komt de onderaardsche gang, die pas in de laatste hoofdstukken ontdekt wordt, waar schijnlijk te laat. J. B. SCHUIL RELIGIEUZE KUNSTAVOND. NEL OOSTHOUT. Voor den religieuzen kunstavond, welke uitging van de Evangelische Maatschappij, was veel belangstelling. Het kerkgebouw van de Remonstrantsche Gemeente in de Wilhel- minastraat was gisteren vrij wel geheel gevuld en met gewijde aandacht heeft het publiek ge luisterd naar de inleiding van den heer Ds. P. W. Foeken, de voordrachten van mevrouw Nel Oosthout en het orgelspel van den heer Th. Pardoen. Op een kunstavond als deze is vooral de inhoud van de voorgedragen stukken van groot belang, omdat deze toch in onmiddelijk verband moeten staan met het doel van den avond en de „Maatschappij", waarvoor wordt voorgedragen. Mevrouw Oosthout had met het Wilhelmus, Een Vaste Burcht is onze God, Christus en de Groot Inquisiteur van Dostojewski en de rechtzitting uit Shaw's St, Joan, een op dit doel blijkbaar ingesteld programma uitgeko zen en heeft er ongetwijfeld in dezen kring ook grooten indruk mee gemaakt. Toch lijkt het mij toe, dat het talent en vooral de stem van mevrouw Oosthout zich minder eigenen voor het zeggen van verzen Voor het Wilhel mus bijvoorbeeld dat ik liever door een man dan door een vrouw hoor voordragen bleek haar geluid te stug en te weinig melo' dieus. De stem van mevrouw Oosthout heeft tusschen hoog en laag te weinig nuances om de verzen van het Wilhelmus tot hun recht te doen komen en het zooals in de eerste strophen telkens om den anderen regel laten zakken van haar stem, was niet heel fraai. Daarbij kwam nog dat het geluid in de diepte niet voldoende bleek te dragen waarschijnlijk ook doordat de accoustiek in deze kerk nu mevrouw Oosthout niet in de nis stond veel te te wenschen overliet. Qua voordracht kon ik Christus en de Groot Inquisiteur van Dostojewski veel meer waardeeren. Dit werd sober, maar toch sug gestief gezegd en de wat stugge stem van mevrouw Oosthout leende zich uitstekend voor de harde taal van den „Groot Inquisi teur". Tot slot droeg mevrouw Oosthout de recht zitting uit St. Joan voor. Een korte inlei ding was hier zeker noodig geweest, want ik vermoed, dat thans velen van het pu bliek, die Shaw's drama niet lazen, wel heel vreemd zullen hebben gestaan tegenover dit fragment. Wie bijvoorbeeld het werk niet kenden, zullen waarschijnlijk heel weinig be grepen hebben van de figuur van Warwick aan het slot en het zou dan ook nu het hier toch enkel een fragment gold ver standiger zijn geweest, wanneer mevrouw Oosthout deze rechtzitting geëindigd had met de veroordeeling van Jeanne. De fel-bewogen voordracht van dit frag ment maakte vooral indruk door de figuur van Jeanne, waarin mevrouw Oosthout het kinderlijk-jonge en vrome goed wist te tref fen, al stellen wij ons deze Heilige" voor al in het extatische dan ook krachtiger en vooral dramatischer voor. J. B. SCHUIL. Cricket in Australië. BURGERLIJKE STAND. In de opgaven van den Burgerlijken Stand in ons nummer van Woensdag staat onder Bevallen abusievelijk: M. J. Loots—v. d. Syoot z., Wit moet zijn M. J. Lootsv. d. Sloot. KENNEMER FOTOKRING HAARLEM. De Kennemer Fotokring Haarlem houdt op Woensdag 2 December in de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg, een verga dering, welke om acht uur zal aanvangen. De agenda vermeldt ó.m. projectie van diapositieven van den heer W. P. Woutersen, bespreking van een bondscollectie door den heer P. Windt en proef-projectie. In de vorige wedstrijden werden door H. Nijland Visser behaald: stadsgezichten met water 7 pnt., genrebeelden 7 pnt., en bloemen- stillevens 8 pnt. De a.s. testwedstrijden Australië-Engeland. „The sun never sets on cricket" zegt de Engelschman terecht van zijn eeuwenoude nationale spel, want niettegenstaandé de win tersporten thans hoogtij vieren, leeft toch de geheele sportlievende Engelsche natie met de in Australië toerende „Allen and his men" mede en iedereen hoopt, hoewel de kans daar toe niet groot is, dat de vermaarde en be geerde „Ashes" heroverd worden. Evenals J. W. H. T. Douglas (1911'12) en A. P. F. Chapman (1928'29) sloeg D. R. Jar- dine's team in 1932'33 Australië op eigen grond met 41, een meerderheid, die de Aus traliërs in Engeland (waar de testmatches hoogstens 4 dagen duren) nooit hebben ver kregen. Van het team dat vier jaren geleden Australië bezocht, zijn G. O. Allen, R. E. S. Wyatt, Ames, Duckworth, Hammond, Leyland, Verity en Voce herkozen. In 1932'33 won Engeland vier van de vijf testwedstrijden met de volgende cijfers: lste testw. Sydney: Australië 360164 tegen Engeland 524—1—0. 2de testw. Melbourne: Australië 228191 tegen Engeland 169139. 3de testw. Adelaide- Australië 222193 tegen Engeland 341—412. 4de testw. Brisbane: Australië 340175 tegen Engeland 3561634. 5de testw. Sydney: Australië 435182 tegen Engeland 4541682. Jardine heroverde in deze serie de „Ashes' voor Engeland door zijn fastbowlers, zooals uit onderstaande gemiddelden blijkt: O. M. R. W. Gem. Larwood 220.2 41 644 33 19.51 Verity 135 54 271 11 24.63 Voce 133.3 24 407 15 27.13 G. O. Allen 171 29 593 21 28.23 De Engelsche batsmen Paynter (61.33) Sut- cliffe (55). Hammond (55), R. E. S. Wyatt (46.71), de Nawab v. Pataudi (40.66) en Ley land (40.66) speelden met een gemiddelde van boven de 40, een prestatie, die alleen D, G. Bradman (56.57) en S. J. McCabe (42.77) aan Australische zijde leverden. Waarom Larwood in Engeland gebleven is, na een succesvol seizoen 1936 (hij eindigde als no. 1 op de bowlinglijst) mag voldoende be kend geacht worden. Eerst in 1930 en voor de tweede maal in 1934 haalde W. M. Woodfull de „Ashes" weer uit Engeland terug door in elk der genoemde jaren met de cijfers: 2 gew., 1 verl., 2 draw, de rubber te winnen. Sinds 1876 zijn 134 test- wedstrijden tusschen Engeland en Australië verspeeld. Australië won 53 x (in Australië 38; in Engeland 15) en Engeland 52 x (in Australië 32; in Engeland 20). Onbeslist ble ven 29 wedstrijden (27 in Engeland en 2 in Australië) Men krijgt een indruk van de geweldige be langstelling, die in Australië voor „the King of Sports" bestaat, uit de volgende cijfers: 1932'33 2de testw. Melbourne, aantal toe schouwers 200.583; recette (een record) 16076. Vier overige testwedstrijden: aan tal. toeschou wers 509855. Recette 54156. Vrijdag 4 December begint te Brisbane de eerste testmatch AustraliëEngeland. Deze wedstrijd en ook de vier volgende worden ge heel uitgespeeld: BILJARTEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VIJFKAMP De wedstrijden om 't wereldkampioenschap vijfkamp, welke dit seizoen te Algiers wor den gehouden, beginnen 19 December. Dezer dagen sluiten de inschrijvingen. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Biljartbond in ieder geval Sweering afvaardigen. De mo gelijkheid bestaat, dat Nederland nog een tweeden vertegenwoordiger voor dit tour- nooi zal kunnen aanwijzen. De Leeuw zou hiervoor in aanmerking komen, doch zijn dagelijksche werkzaamheden vormen er een beletsel voor. Zeer waarschijnlijk zal de Ha genaar van Vliet of de Arnhemmer Domme- ring nu met Sweering trachten de Nederland sche kleuren in Algiers hoog te houden. VEREENÏGING VOOR PAEDAGOGIEK. De afdeeling Haarlem en omstreken der Vereeniging voor Paedagogiek houdt heden avond 27 November een vergadering In de aula van het &ennemer Lyceum. De heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het L. O., zal spreken over „De opleiding tot de practijk van het ambt van onderwijzer en leeraar". DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. De-stand van den wedstrijd om het hoofd klasse clubkampioenschap 1936/1937 der Haar- lemsche Damclub luidt als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt J. J. van Kesteren 7 2 5 0 9 P. H. Meure 8 3 3 2 9 J. W. van Dartelen 5 3 2 0 8 P. J- van Dartelen 4 3 10 7 Joh. Fabel 3 3 0 0 6 P. G. van Engelen 3 2 10 5 J. B. Sluiter Jr. 4 13 0 5 C. Kool 7 13 3 5 K. Olij 6 12 3 4 J. Balk 7 2 0 5 4 J. van Looij 7 115 3 H. van Lunenburg Jr. 4 0 1 3 1 H. Greeuw 0 0 0 0 0 Ph. G. Amelung Jr, 10 0 10 IJSHOCKEY. BLAUWE ZES—KLAGENFURT 1—0). Het team van Klagenfurt. dat Donderdag avond op de Amsterdamsche Kunstijsbaan uitkwam tegen de Blauwe Zes, was van de zelfde samenstelling als Woensdag, toen het met 22 tegen de Amsterdamsche club gelijk speelde. Bij de Blauwe Zes was nu Felix de Jong wegens een blessure door Klang vervangen. Deze maakte na 11 minuten een doelpunt, dat aan Amsterdam de overwinning heeft bezorgd, want dit bleef het eenige doelpunt Ook in het verdere verloop van het spel kreeg het publiek veel goede aanvallen te zien. De partijen waren aan elkaar gewaagd en speelden forsch, doch meestal fair spel. In het tweede kwartier viel Raunegger on gelukkig: hij kon niet verder spelen. Hij bleek een hersenschudding te heben opgeloopen; hij werd naar het Burger ziekenhuis vervoerd. Nadat in het eind van dit kwartier eenige enthousiaste doch weinig doordachte aan vallen van de Amsterdammers op de verde diging der Oostenrijkers waren doodgeloopen bracht de Blauwe Zes in het derde kwartier meer systeem in haar aanvallen. Doch ook het doel van Amsterdam ontsnapte meer malen ternauwernood aan een doorboring, bij de krachtige pogingen der tegenpartij om den gelijkmaker in te schieten. Wegens ruw spel moesten twee Oostenrijkers even op het bankje wachten. De ontmoeting eindigde dus met 10 voor de Blauwe Zes. TAFELTENNIS. H.H.T.C. 3—H.T.T.C. 4. Van der Werf (H.T.T.C. 4), die steeds ueter gaat spelen, zorgde voor een verrassing door van J. Bijlmer met 1521, 2117, 2118 te winnen. Hiermede won hij zijn eerste partij in de competitie. De andere partijen werden alle in twee sets beslist. Vogelzang nam het af en toe wel eens te licht op. Hierdoor kon hij zijn 3 enkelspelen slechts met minimum verschil winnen. A. Bijl mer speelde uitstekend. Smit en Bos toonden wel vorderingen, maar bleken tegen het spel van het derde niet opgewassen. Het dubbelspel wonnen de gebroeders Bijl mer van v. d. Werf en Bos met 2113. 21—19. DAMESKLASSE. H.T.T.C. 2 —Barna 1 10—0 HEEREN (Afd. Amsterdam). Famos 2—H.T.T.C. 2 2—8 SCHAKEN. BLOEME^TDAALHAARL» SCHAAKCLUB. De clubwedstrijd Bloemendaal—Haarlem- sche Schaakclub, die Woensdagavond in de prettigste verstandhouding gespeeld werd, had tot resultaat dat de Bloemendaalsehe Schaakvereeniging won met 128. Het was jammer, dat vele leden van de H.S.C. verhinderd waren aan den wedstrijd deel te nemen, waardoor het aantal spelers beperkt bleef tot 20. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: Zondag 29 November: NereusH.Z. en P.C. (dames) 20 uur, Sport- fondsenbad Amsterdam. D.J.K. 2—de Ham, 20.30 uur, idem. D.K.R.Triton, 21 uur, idem. DolfijnH.Z. en P.C., 21.30, idem. Het IJZwemlust, 22 uur, idem. H.P.C. 3D.A.W., 20 uur, Sportfondsenbad. Haarlem. H.V.G.B.—Neptunus, 20.30 uur, idem. D.W.R.—H.P.C., 21 uur, idem. Aanvankelijk was voor Zondagavond in het Sportfondsenbad te Haarlem ook de wedstrijd NereusH.P.C. 2 vastgesteld. De H.P.C.-reser- ves, die versterkt zijn met Braam en Uitend aal. zijn echter door de polo-commissie in de B- afdeeling, heeren eerste klasse, geplaatst, zoo dat alle door dit team gespeelde en te spelen ontmoetingen zijn vervallen. Van de drie wedstrijden, die overblijven, is de match tusschen D.W.R. en H.P.C. zeker het belangrijkste. De jonge eerste-klasser houdt zich bijzonder goed en daar H.P.C. met haar snelle zevental tot dusver ook bevredigende resultaten wist te behalen, kan een spannende strijd verwacht worden. Naar onze meening zal de grootere schotvaardigdheid van D.W.R. hier den doorslag geven. H.V.G.B. is zeker in staat van het zwakste team der C afdeeling te winnen; ook thans zal Neotunus wel een flinke nederlaag te slikken krijgen. H.P.C. 3 lijkt ons sterker dan D.A.W. en legt vermoedelijk wel beslag op beide punten. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. Woensdag heeft bovengenoemde vereeniging haar maandelijkschen clubavond georgani seerd. Door de Cabaretclub „Zing en Wandel" werd het Vierdaagschelied gezongen. Door eenige leden werd een voordracht ten beste gegeven getiteld „Inspiratie", wat een dankbaar applaus ontlokte. Daarna werden St. Nicolaas en Piet ingehaald. Elk lid kreeg een aardige verrassing, namelijk een f iets vlaggetje. Tevens ontvingen de dames nog een kleerenhanger en de heeren een sigaretten aansteker. Te .half twaalf werd deze gezellige avond gesloten. Van de gelegenheid tot dan sen werd druk gebruik gemaakt. A.s. Zondag weer trainen. Start te 9 uur bij het Clubgebouw: HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het K.N.G.V. Handbalprogramma luidt voor a.s. Zondag: Steden wedstrijd Haarlem—Utrecht: Van Oosten de Bruynstraat te half drie. Hoofdklasse West (A) Dames: RapiditasZeeburg 1.30 uur. Kracht en Vr.G.V.A. 1.40 uur. A.D.A.Carna 12.40 uur. D.O.S.Simson 3 uur. Heeren: LijndenConcordia (Zaandam) 2 uur. TurnoOlympia 2.40 uur. TonidoAalsmeer 12.20 uur. SimsonD.O.S. 1.40 uur. NilocRapiditas (uitgesteld). Westelijke Eerste Klasse: Dames: ConcordiaAthletiek Ver. Zaanland 9.30 u. LijndenHercules Hebe 10 uur. S.S.S.Concordia n 10 uur. Odin—Rapiditas n 10 uur. Heeren: Concordia II—Athletiek Ver. Zaanland. S.S.S.Olympia II. Lijnden IIAchilles. OdinAalsmeer H. Het Handbalprogramma voor Zondag belooft interessant te worden. Vooreerst de Steden- wedstrijd Haarlem—Utrecht. Dit is de eerste officieele stedenwedstrijd waarin het Haarlemsch elftal uitkomt. Wel kwam een Haarlemsche combinatie enkele malen tegen clubs als G.V.A. en Lijnden uit en mocht toen successen behalen, maar thans zal het officieele Utrechtsche elftal de tegen partij van de Haarlemmers zijn. Laatstgenoem den spelen in de volgende opstelling: Doel: B. Sleeman (Conc.) Achter: A. Schweitzer (Rap.), F. Harten- dorp (Rap.). Midden; Br. v. Leeuwen (Rap.), D. Bak ker (Rap.), G. Osterthun (Conc.). Vóór: C. Cornet (Conc.), G. Bakker (Rap.), M. Pal (Rap.), v. Gorkum (Rap.), D. Blokker (Conc.). Reserves: H. Buter (Rap.), J. v. Beek (Rap.), P. Spoor (Conc.) Voorafgaande aan dezen stedenwedstrijd spelen de dames van Rapiditas tegen Zeeburg (Kamuioen van Nederland 1936). De Haarlemsche dames spelen met: C. KTuyt. Mc Bakker. F. Bakker, A. v. d. Schaaf. B. v. d. Aardwegh, C. Bakker, B. Tanis, B. Joostens, M. Poorter L. Bakker, E. Daudey. Wat de overige Haarlemsche elftallen be treft speelt Concordia (D.) thuis aan de Kle verlaan 's morgens tegen de athtletes van Zaanland en kan eveneens een zege behalen. Concordia II (Dames) gaat naar Halfweg om daar naar alle waarschijnlijkheid de pun- ten te laten. VOETBAL. DUITSCHLAND—NEDERLAND 70.000 toeschouwers te Dusseldorf Nog ongeveer twee maanden scheiden ons van den landenwedstrijd DuitschlandNeder land en reeds thans blijkt dat de belang stelling voor deze ontmoeting zeer groot be looft te worden. Hoewel men met de uitgifte van kaarten nog geen begin heeft gemaakt, komen nu reeds aanvragen te Dusseldorf voor toegangsbewijzen binnen, omdat men in Duitschland zeer benieuwd is hoe het natio nale elftal het er tegen Nederland zal af brengen. Er zijn reeds besprekingen gaande om te trachten het aantal plaatsen in het Rijnstadion van 60.000 tot 70.000 te ver- grooten. AMNESTIEVERZOEK VOOR DE ROOY. Uit 's Hertogenbosch wordt aan de Tel. gemeld: Het bestuur van de Vereeniging Ko ninginnedag alhier, heeft zich met een ver zoekschrift tot den K.N.V.B. gewend om in verband met het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana amnestie te willen verleenen aan den B.V.V.'er De Rooy, die wegens het incident bij den wedstrijd N.A.C.B.V.V. voor drie jaar is geschorst. Tot zoover de Tel. Het lijkt ons niet zeer waarschijnlijk dat de K.N.VJ3. op dit verzoek zal ingaan. STORMVOGELS—BLAUW WIT. Stormvogels komt uit met: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Wey, Tol, v. d. Steen, Van Pel, Schoorl, Fijen, Prins. Het medespelen van Hollenberg is niet zeker. Speelt hij niet, dan verdedigt De Vries het doel. Z.F.C. 2STORMVOGELS 2. Stormvogels 2 komt als volgt uit; De Vries, Jongsma, Groen, Keerssemaker, Jochems, v. d. Velde, Van Pel, Schildwacht, Woudenberg, Geyteman, Heylig. EXCELSIOR—R.C.H. Het elftal van R.C.H. is als volgt samenge steld: Metten, Van Thiel, Prevost Sr., J. Geutskens. Slot, Prevost Jr., Lam, Troost, v. d. Horst, Hoogendoorn, Lenselink. De veteraan Geutskens is dus wederom op gesteld. R.C.H. 2—ZEEBURGIA 2. De blauw-zwarte reserves komen als volgt uit: Bergsma, Van Eek, Kaestner, Van Esch, Van Dansik, v. d. Gevel, Paape, Molenkamp, W. Kedde, Hellingman, Hut. E.D.O. 2—HAARLEM 2. E.D.O. 2 komt Zondagmorgen half elf als volgt uit: De Hey v. d. Sluis, Bos, v. Geemen, J. Koene, v. Esch, Nottrot, During, Kollerie, P. Perukel, Van Noort. SPAARNEVOGELS—E. H. S. Het elftal van Spaarnevogels is: Veenstra, Van den Bosch, Van Veen, Kiekens, B. Tangerman, H. van Bilderbeek, C. van Bilderbeek, Elsinga, Meiers, N. Tangerman, Boeree. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE De kampioensplannen van V.V.IJ. 2 werden j.l. Zaterdag definitief door V.V.IJ. I verijdeld, want ten tweeden male verloren de reserves, thans met 42. Daar Kennemerland met 40 van Tweede Jeugd won, bedraagt de achterstand, dien de IJmuidenaren op Kennemerland hebben, niet minder dan 5 punten, een verschil, dat prac- tisch gesproken, niet meer kan worden inge haald. In de tweede afdeeling wist Kennemerland 3 haar ongeslagen record te handhaven door met 42 van Kennemerland 2 te winnen. Het derde elftal der oranjehemden heeft een fraaie kans op het kampioenschap, doch ook Johez en Z.S.V. hebben dat. De strijd om de leiding in deze afdeeling is dit seizoen bij zonder spannend. In de C-afdeeling heeft V.E.W. 2, dat den interclubwedstrijd tegen V.E.W. 3 won, de leiding behouden. De andere kampioenscan- didaat. Kennemerland 4, werd door Kenne merland 5 geklopt en is daardoor voorloopig uit den strijd. V.V.IJ. 3, dat sinds 19 September niet meer gewonnen had, kwam met een sterk elftal uit tegen Kennemerland 6. De IJmuidenaren weerden zich uitstekend en wonnen op over tuigende wijze, n.l. 63. Het programma voor morgen is slechts klein n.l.: A. Geen wedstrijden. B. Geen wedstrijden. C. Kenn. 5Kenn. 4 2.30 uur. F. v. d. Bos. Johez 2V.E.W. 2 2.30 uur. H. J. Boeree. V.E.W. 3Kennemerland 6 2.30 uur T. Kranenburg. Kennemerland 4 speelt ten tweeden male tegen de veteranen die het vijfde elftal vor men., Vorige week wonnen de „oudjes" met 42 en ook thans hebben zij de beste kansen door hun grootere routine. In het Heemsteedsche Sportpark speelt Johez 2 tegen V.E.W. 2. Op 26 September won V.E.W. 2 den thuiswedstrijd onder pro test met 21. Er was dus weinig krachtsver schil. Ook thans zullen de elftallen wel aan elkaar gewaagd zijn, al vermoeden wij, dat de grootere schotvaardigheid van V.E.W. hier den doorslag zal geven. V.E.W. 3 speelt op het Heemstede-terrein tegen Kennemerland 6. Dat wordt een zege voor de thuisclub. Wilde staking uitgebroken. Groot bedrijf daardoor stopgezet. Donderdagmorgen is op de spinnerij Ooster- veld te Enschedé een wilde staking uitgebro ken onder zeventig zgn. afzetters, die tot ge volg had, dat een dusdanige stagnatie intrad, dat het geheele bedrijf, waarin pl.m. zeshon derd personen werken, moest worden stopge zet. De landelijke federatie van textielarbeiders heeft later de leiding der staking op zich ge nomen. De directie heeft een bespreking met de federatie geweigerd, daar zij over een wilde staking niet wenscht te onderhandelen. De stakers eischen een loonsverhooging.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12