„Nachtenlang gemarteld door Indigestie" f 0.40 en f 1.25 per pak Het Haarlemmermeer voor 100 jaar AKKERTJES ükCHETS) RECTIFICATIE DIGESTIF RENNIE VRIJDAG 27 MOVE M BEK 1936 H A A R E E M'S DAGBES D" 17, De storm van 29 November 1836 doet tot droogmaking besluiten. Het Haarlemmermeer op het einde der Middeleeuwen. (De streepjeslijn omgrenst den lateren Haarlemmermeerpolder.) Ons volk heeft eeuwen-lang strijd moeten voeren tegen het water. Een belangrijke over winning werd echter geboekt door het droog maken van meren en plassen, waarmee reeds in de 16e eeuw een begin werd gemaakt. Voor al in de 17e eeuw werden groot droogmakerijen tot stand gebracht. Maar het grootste meer, het Haarlemmermeer bleef onaangeroerd liggen; men durfde toen nog niet overgaan tot leegmalen van een waterplas van 18000 H.A. Oorspronkelijk waren er 3 meren, het Spieringermeer, het Haarlemmermeer en het Leidschemeer welke onderling door water wegen verbonden waren. Tot het einde der Middeleeuwen bleef deze toestand zoo bestaan en besloeg het wateroppervlak van de 3 meren nog geen 6000 H.A. Het tusschenliggende land brokkelde echter steeds meer af, de zwakke veengrond bood weinig weerstand, zoodat op het einde der 16e eeuw er één groote water massa was. Voor de omliggende plaatsen be- teekende dat een voortdurende bedreiging. Terecht sprak men van het Haarlemmermeer, als van den waterwolf. Om het gevaar voor goed af te wenden, wat er maar één afdoend middel en dat was het meer droog te maken. Zoodoende is te bergijpen, dat plannen tot droogmaken al heel oud zijn. Het eerste plan dateert van 1617, toen een zekere A. de Hoog aan de Staten van Holland octrooi vroeg ter bedijking van Haarlemsche en Leidsche meer. Er werd echter afwijzend over beschikt. Meer bekendheid verwierf het ontwerp van Adri- asnsz Leeghwater, een molenmaker en land meter uit de Rijp. Hij zette zijn plannen tot het maken van een dijk en ringvaart en daarna het droogmalen door windmolens uiteen in zijn Haarlemmermeerboek (1643). Hoe knap en deskundig het ontwerp van Leeghwater ook was, men durfde er toen nog niet aan be ginnen. Honderd jaar later. Een eeuw lang bleef de zaak rusten. Eerst in 1742 werd op last van de Hoogheemraden van Rijnland door Cruquius (Kruik) een ontwerp tot droogmaken van het Haarlemmermeer in- diend. Het plannen maken was weer begon nen, want na die van Cruquius zijn er nog verscheidene ter tafel gebracht. Zelfs tijdens de regeering van Lodewijk Napoleon bleek er nog belangstelling voor deze zaak te bestaan en zoo gelastte de minster van Binnenlandsche Zaken aan Dr. A. van Blanken om een ont werp in te dienen. Technisch veel beter was het ontwerp van Baron van Lijnden (1821) die voor het eerst stoomkracht bij de bemaling wilde toepassen. Men bleef echter besluiteloos, tot dat in 1836 de omwonenden een flink leer geld hadden betaald. Den 29en November van dat jaar brak een geweldige storm uit het Z.W. los; het meerwater werd hoog opgezweept, zoodat de dijk aan den Oostkant bezweek en het water over het omringende land stroomde tot aan de poorten van Amsterdam. 4000 H.A. land werd onder water gezet. Men begreep toen, dat er gehandeld moest worden, vooral daar het niet bij de aangebrachte schade van den 29en November bleef, maar in December van het zelfde jaar een stormwind uit andere, richting, het water tot voor Leiden opstuwde. Ruim een jaar duurde het, voordat al 't on- dergeloopen land weer droog gemalen was. Een Staatscommissie benoemd. Door schade en schande was men eindelijk Wijs geworden. Een staatscommissie werd in het leven geroepen om de bestaande ont werpen tot droogmaking te onderzoeken en tot een eindresultaat te komen; tevens zou een kostenberekening gemaakt worden. De aanleiding tot het droogmaken was ge heel van defensieven aard. om landaanwinst was het hier niet te doen, maar om vrij te zijn van de voortdurende bedreiging van overstroomingsgevaar. De storm en de daar mee gepaard gaande overstrooming van 29 November 1836 had de menschen weer wak ker geschud Veel geestdrift om het werk snel en af doend aan te pakken, bleek er echter niet t.e zijn. Alleen, dat moet gezegd worden, was de staatscommissie vrij vlug met haar eind-ont- werp en kostenberekening klaar. Daarna ech ter kwamen de moeilijkheden, zoo duurde het tot 1839 voordat de Staten-Generaal bij een wet de noodige gelden voor de grootste droogmaking, ooit in Nederland uitgevoerd, toestond. De gelden en het ontwerp waren er, maar nog werd de eerste spade niet in den grond gestoken. Het duurde tot 1840 voordat men met de voorbereidende werkzaamheden begon. Daartoe werden gerekend het onteige nen van gronden, het maken van een dijk en het graven van de ringvaart. Voor de wijze van bemaling was men besloten stoomkracht te gebruiken. Voor de Nederlandsche nijverheid zou de levering van stoommachines voor de 3 te bou wen stoomgemalen van groote beteekenis ge weest te zijn, Maar de gevraagde prijzen ble ken buitensporig hoog te zijn, zoodat, in plaats het onzen fabrikanten te gunnen, de regeering er toe over ging Engelsche machi nes te bestellen, die 40 pet. in prijs lager wa ren, Bleek zoodoende weinig enthousiasme te bestaan bij de fabrikanten, om door scher pe concurrentie het nationale werk te steu nen, bepaald tegenwerking werd ondervon den van de stad Leiden en de Hoogheemra den van Rijnland. De stad Leiden bezat reeds eeuwen het vischrecht op een groot deel van het Meer, waarvan de verpachting een belang rijke bron van inkomsten beteekende. Leiden zag zich in haar portemonnaie getast, wan neer de droogmaking een feit zou zijn. Zoo doende verzette het stadsbestuur zich er te gen, maar toen dat weinig hielp, begon het aanspraak te maken op de droog te maken gronden. Het kwam zelfs tot een proces, waarbij Leiden echter aan het kortste eind trok. Eigenbelang. Eens hadden Hoogheemraden van Rijnland Cruquius opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp tot droogmaking, maar toen het eenmaal zoover was, speelde bij hun op volgers eigenbelang de hoofdrol. Het ging hier om de afwatering van het hoogheem raadschap Rijnland, dat voor een groot deel gebeurde op het Haarlemmermeer. Wanneer dit eenmaal drooggemalen was dan betee kende dit voor Rijnland een vermindering van boezemgebied (waterbergruimte;. De hoogheemraden vreesden overstrooming in den winter door overtollig water ten laste van Rijnland en 's zomers door de verklein de boezem een gebrek aan water, zoodat de landerijen en ook de scheepvaart daaronder zouden lijden. Al deze bezwaren werden weer legd door de „Commissie van beheer en toe zicht over de droogmaking van het Haarlem mermeer". Maar het Hoogheemraadschap gaf zich niet gauw gewonnen en hield het werk tegen, zoodat men inplaats van 1845 in 1848 met de afsluiting klaar kwam. De 3 stoomge malen, de Lijnden, de Cruquius en de Leegh water. genoemd naar hen, die vroeger ont werpen tot droogmaking gemaakt hadden, konden toen met malen beginnen. Beets' wensch in vervulling. De droogmaking zelf nam niet zooveel tijd in beslag, na 4 jaar was de bemaling klaar, zoodat Nicolaas Beets' wensch: „Groote plas, groote plas, 'k Wou, je leeggemalen was." in vervulling was gegaan. Men was van den waterwolf bevrijd, wat tot dankbaarheid stemde; maar van de be langrijke landaanwinst, was men zich daar van bewust? waarschijnlijk niet. Van eenig enthousiasme over de droogmaking geen spoor. In een kort, zakelijk berichtje maakten enkele dagbladen melding van het tot stand gekomen werk. Het Meer was in 1852 drooggelegd, maar daarmee was het werk nog niet voltooid. Voor waterberging moesten twee breede vaarten, een hoofdvaart en een Kruisvaart gegraven worden en verder een groot aantal slooten. In 1853 werd begonnen met de eerste verkoop van gronden, terwijl de laatste veiling twee jaar later plaats vond. Ruim f 8.000.000 bracht de verkoop van de Meergronden op, zoodat het geheele werk de regeering op nog geen f 5 000.000 kwam te staan. (De kosten hadden f 13.000.000 bedra gen.) In verhouding tot de rijke oogst, die op den duur te wachten stond, was deze uitgave voor den Staat zeker niet te hoog geweest. INEKE VEENHOVEN. BENNEBROEK Benoemd tot burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Dwin- geloo (Dr.) is benoemd de heer W. A. Stork, werkzaam ter secretarie der gemeente Benne- broek, wonende te Amsterdam. De heer W. A. Stork, geboren te Zwolle 13 September 1893, ging, na in Holland het einddiploma H.B.S, te hebben verworven, als planter naar Nederlandsch Oost-Indië, waar hij bij de Deli-Batavia Tabaksmaatschappij ongeveer achttien jaar werkzaam was. In het moederland teruggekeerd, voelde de heer Stork zich aangetrokken tot het bur gemeestersambt, waarvoor hij theoretisch bekwaamd werd door den heer J. J. Roovers. oud-secretaris van de gemeente Amsterdam. Zijn practische opleiding genoot de heer Stork op de secretarie te Bennebroek. De heer Stork, die ongehuwd is, is een krachtige persoonlijkheid die vooral in deze moeilijke tijden zal blijken „the right man on the right place" te zijn. EEN HERINNERING. Het Oranje-Comité herinnert allen Benne- broekers die mee willen doen aan de zanguit voering op 7 Januari a.s. ter gelegenheid van de nationale feesten er aan, dat de eerste re petitie wordt gehouden Zaterdag 28 dezer om 8 uur 's avonds in „Reoboth" aan de School- laan. Dirigent is de heer D. P. Visser. H1LLECOM CONCERT HILLEGOMSCHE HARMONIE. Donderdagavond gaf de Hillegomsche Har monie in de Concertzaal „Flora" onder leiding van den heer Marinus Adam uit Haarlem, haar eerste winterconcert. De zaal was zeer goed bezet. In zijn welkomstwoord zeide de voorzitter de heer J. Vastenou, dat de vereeniging nog zeer goed eenige donateurs kan gebruiken. Hij wekte de aanwezigen tot toetreding op. Het uitgevoerde muziekprogramma viel zeer in den smaak. De directeur, de heer Adam, had fraaie bloemen in ontvangst te nemen. £ti£isfietmer& 9)e ■WaarScij wui-ecifdPteid Jjstdaaj-voorat op! Op "AKKERTJES" komt nevenstaand merk voordan alleen kunt Ge zeker zijn een "AKKERTJE" te hebben gekregen. Overtuig U, dat men U geen waardelooze prullen in de hand stopt. Met een „AK KERTJE" waarop het merk AKKER in ruit-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn. influenza of griep dadelijk verdwijnt, zonder dat Ge maag-krampen krijgt. Dit AKKER-merk waarborgt echtheid. Nederlandsch Product-Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosjc, 3 stuks 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP Bovengenoemd genootschap houdt een pro- paganda.avond op Maandag 30 November in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. De heer D. Crommelin, lid van het Hoofd bestuur en zendingsdireotor zal een voordracht houden over het werk van het Ned. Bijbelge nootschap in Indië. Ter afwisseling zal BI. Chr. Gemengd kooi onder leiding van den heer P. Halsema koor zang ten gehoore brengen. De opening zal geschieden door Ds. Ch. de Beus en de sluiting door Ds. J. C. Brussaard. WINTERLEZLNG IN HET JEUGDHUIS. Voor de Vereeniging van Jeugdwerk sprak Donderdagavond in het Jeugdhuis Dr. P. H. Ritter uit Utrecht over „De beteekenis van de Radio in ons leven". Uit het uitgebreid onderwerp koos de spre ker enkele problemen, betrekking hebbende op de practisch ethiek. De menschen achter de microfoon, aldus Dr. Ritter dienen te weten,.wat de menschen bij den luidspreker denken en moeten daar om trachten een analyse te maken van de volksziel. Deze analyse is uiterst moeilijk en de ver kregen conclusies zijn zeer onzeker. Van de beide methodes, de statistische en de psychologische geeft de eerste nog het meeste houvast. Hierbij bedient men zich van de registratie bij de Gemeentelijke Radio distributies Dit oordeel is echter quantitatief en niet qualitatief en de programmaleider heeft ook rekening te houden met de min derheden. Beide methodes falen dus. Spr. verdeelt dan de luisteraars op ver schillende wijzen en wel in zij, die veel en zij, die weinig luisteren. De eerste eroep vormt die der vage luisteraars. De radio komt in de plaats van de babbel- zuchtige menigte; het apparaat is een mensch geworden en dringt den mensch een nieuwe nervositeit op. Een andere verdeeling is in menschen. die alleen en die samen luisteren. Voor dit laat ste. waarin de radio een persoon wordt op wiens gedragingen de luisteraars reageeren is tucht noodig. In dit verband keurt. spr. het uitzenden van kerkdiensten af, omdat slecht of oneer biedig luisteren profanatie wordt. Opvoeding tot Radio-tucht is hier wel zeer noodig. Spr. meent, dat door de Radio het gezin herboren is en het de kinderen thuis houdt. Vooral voor de kinderen is censuur van den Staat noodig en in dit verband acht spr. de verdeeling van den zendtijd onnoodig. hoewel het een voordeel is. dat door concurrentie selectieve programma's ontstaan. Bij de taak van de radio sta het familie karakter op den voorgrond. Zij behoeft niet altijd ontwikkelend en interessant te zijn en mag gerust eenvoudig gezellig wezen. Bij de vraag: „wat trekt de menigte?" moet men rekening houden met het realisme van onzen tijd. De Radio kan ons leven mooier maken, mits de zelftucht ontwikkeld wordt. De af standen vallen weg en dat is een voordeel Maakt de demagoog zich van den zender meester, dan wordt de Radio een nadeel. De courant voorspelt spr. een langza- men dood, omdat de mensch neiging heeft tot het signaal, 'het onmiddellijke. Spr. behandelde verder de eischen. die aan spreker en luisteraar gesteld mogent wor den en eindigde met op te merken, dat de radio een goeden invloed kan hebben op de beschaving van den geest en het zedelijk leven. Ds. J. C. van Dijk sprak een woord van dank, nadat nog verschillende vragen uit de vergadering waren beantwoord. HAARLEMMERMEER GERAFFINEERDE RIJVVIELDIEVEN AAN HET WERK. Verschillende plaatsen in Haarlemmermeer worden thans onveilig gemaakt door per sonen. die er zoowel overdag als 's nachts op uit zijn om rijwielen te stelen, die buiten on beheerd worden neergezet of zich in de achter de woningen staande schuren bevin den. Thans zijn hiervan de dupe geworden be woners van Hoofddorp, Nieuwvennep, Vijf huizen. Badhoevedorp en Aalsmeerderdijk. Dat de dieven met een geraffineerde han digheid te werk gaan, moge wel blijken uit hel. volgende. Op den Kruisweg in Hoofddorp liep de heer S. met zijn rijwiel aan de hand. In zijn onmiddellijke nabijheid liep een man, die hem wel min of meer als een zwerver, maar toch verder niet verdacht voorkam, om dat hij nog 'n praatje maakte. S. ging even naar een winkel om een bestelling te doen, waarmede nog geen twee minuten gemoeid was en begaf zich onmiddellijk weer naar buiten, doch kwam toen tot de onaangename ontdekking dat z'n fiets verdwenen was, ter wijl ook de vermoedelijke dader uit het gezicht verdwenen was. GEEN VOORRANG VERLEEND? De bestuurder van een motorrijwiel, komen de uit Aalsmeer, had Donderdag op den Kruis weg alhier het ongeluk in botsing te komen met een uit een der zijwegen komende vracht auto waarvan de chauffeur vermoedelijk geen voorrang verleende. De motorrijder sloeg tegen den grond en werd zoodanig aan een been gewond, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De materieele schade is niet groot. ZANDVOORT GECOMBINEERDE FEESTAVOND Donderdagavond vierden de Ger. Jonge- lingsvereen. Pro Rege en de Ger, Meisje$ver- eeniging „In liefde bloeyende" gezamenlijk haar jaarfeest in „Ons Huis". De bijeenkomst werd geopend door Ds. Waaning, eere-president van de meisjes- vereeniging. Mej. Kareisen hield een inleiding over Sim- son. Hierna werden de jaarverslagen uitge bracht. De afgevaardigden van de Mannenvereen, de Knapenvereen., de Jonge Meisjesvereen., den Kerkeraad uit Zandvoort en van de Jon- Jongelingsvereen. uit Heemstede boden ver volgens de feestvierende vereeniging hun ge- lukwenschen aan. Het programma na de pauze was geheel ge wijd aan de feestviering. Tooneelstukjes, voordrachten en samen spraken volgden elkaar in bonte verschei denheid op. BUURTVEREENIGING AERDENHOUT, BENTVELD EN OMSTREKEN. Donderdag, 17 December geeft de Buurt- vereeniging Aerdenhout, Bentveld en Om streken voor haar leden en genoodigden een feestavond in Monopole. Aerdenhout's Too- neelensemble zal haar medewerking verlee- nen door de opvoering van: „De spion van den Prins". MUZIEKKAPEL „ZANDVOORT". Op de uitvoering van de muziekkapel Zand voort op Dinsdag 15 December in Monopole zal het volgende programma ten gehoore worden gebracht: 1. K. N. V. B. „Koning Voetbal". Willy Schootemeyer. 2. Ouverture Le Dimanche aux Champs, L. E. Ruyers. 3. Fantasie Noces Villagoises, E. Marsel. 4. „Dornröschens Brautfahrt" Max Rhode. Voor en na de pauze optreden van een humorist. 5. Feestmarsch J. v. d. Glas. 6. Thérèse Grande Valse de concert. H. Faust. 7. Fantasie „La France du Korrigan", Goqueler. 8. Clarinet solo La Chansons des Nids. N. Bizet. 9. Voorwaarts marsch, potpourri W. Ciere. Arr. A. Driessen. IJSCLUB ZANDVOORT Donderdagavond hield de IJsclub Zand voort in lunchroom Rinkel haar jaarvergade ring onder leiding van den heer Joustra. Bij de ingekomen stukken was o.a. het contract dat de IJsclub met de gemeente heeft aangegaan, betreffende het gebruik van den vijver in Plan Noord. Het ledental is in het afgeloopen jaar niet sterk toegenomen Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren H. van Ekeren en J. A. B. van Pagee met algemeene stemmen her kozen. Bij de rondvraag bleek dat het bestuur der IJsclub gaarne wil medewerken om feesten te organiseeren op het ijs, indien op den Hu welijksdag van Prinses Juliana het ijs be trouwbaar blijkt. ST. NICOLAASFEEST. St. Nicolaas bezoekt Maandag 7 December Zandvoort. De burgemeester heeft medegedeeld, dat alle kinderen van de lagere scholen en van de U. L. O. scholen ter eere van dit bezoek vrij van school hebben, om St. Nicolaas in te halen, ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE Men verzoekt ons mede te deelen. dat de lezing van den heer J. A. Steen Jr. over „De behandeling van open booten bij open zee en in de branding" en de inleiding van den heer J. Giskes over „Een reis langs onze wereld havens" (met lichtbeelden) niet. gehouden kan worden op Woensdag 9 December, maar op Maandag 7 December in Ons Huis. De heer A. Bakels zal op dezen avond de laatste fiim van de Zandvoortsche Reddingsbrigade ver- toonen. WINKELSLUITING De winkels, die daarvoor ln aanmerking komen mogen op Zondag 29 November in plaats van vier achtereenvolgende uren. zes achtereenvolgende uren, en op Zondag 6 De cember, den geheelen dag geopend zijn. In de Ingezonden Mededeelinc/ welke in ons nummer dd. 20 dezer voorkomt, werd één der prijzen van foutief vermeld. De juiste prijzen zijn: omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) ONS GENOEGEN Zaterdagavond geeft de vereeniging „Ons Genoegen" een feestavond in „Ons Huis", met medewerking van Pauline Hervé, Bert van Dongen en het dansorkest Stocking. Bal tot 4 uur. ORANJEFEESTEN. Voor hen, die hebben medegewerkt om dè Oranjefeesten in Monopole zoo goed te doen slagen, wordt Zaterdagavond een „deelne- mersfeest" georganiseerd De tooneelvereeniging D. I. U. te Haarlem zal haar medewerking verleenen door de op voering van: „Eigen haard is goud waard", een klucht uit het Fransch in drie bedrijven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Reina. d. van R. Hakhoff en T. v. Duivenboden, Vondelstraat 10: Sara Elisabeth d. van C. van Duyn en W. J. Jans. Kruisweg 18; Dingewa Luberta, d. van C. Terol en J. P. A. de Vos, Hobbemastraat 18. Ondertrouwd: A. Molenaar en M. J. A. van Kessel, Schoolstr. 3. D. van IJssel en S. Ved- der. Zeestraat 48 Gehuwd: A. Rotteveel en G. Hulsbosch, Akersloot; J. Otter en L. Schaap, Van Osta- destraat 18. Overleden: L. Molenaar, oud 65 j. Gevestigde personen: W. Boom. van Am sterdam, Zeestraat 8, C. M. Budde-Mock, van Amsterdam, Kostverlorenstr. 34, J. H. Ba- rendsen, van Amsterdam, Brugstraat 2. VERKOOPÏNG. Ten overstaan van notaris H. M. van Weel, te Bloemendaal werd in café Welgelegen aan het Kerkplein verkocht het woonhuis aan de Haarlemmerstraat la. Koooer werd de heer P. de Klerk q.q. voor f 8000. HEEMSTEDE ZENDING S AVOND. Uitgaande van de Gereformeerde gemeente had Donderdagavond een propaganda-bij- eenkomst plaats in de Gereformeerde kerk aan de Koedieflaan, waarbij Ds. A. Pos, mis- sionnair predikant te Djokjakarta, tijdelijk in Holland, iets zou vertellen over het werk der zending. Na het zingen van Psalm 67 :2 heette Ds. Dondorp Ds. Pos welkom. Dank brengt Ds. Dondorp ook aan de ijve rige commissie voor de zending die het mo gelijk heeft gemaakt dat de gemeente ten volle aan haar verplichtingen ten opzichte van de zending kan voldoen. Ds. Pos daarna het woord verkrijgend, zei- de als onderwerp gekozen te hebben: „Jezus en Java", om daarmede de aanwezigen een beeld te geven van wat het zendingswerk is. Voor ons. aldus spr. is het een heerlijke taak aan de zending te mogen arbeiden, te mogen spreken van den Heiland met Paulua te mogen zeggen ..Met Jezus de deur van het hai-t der heidenen te openen". Zeer uitvoerig schetst spr. hoe het Evan gelie op Java gekomen is. Niet in de tijden der Oost-Indische Compagnie, hoewel er toen al wel Christenen kwamen. De zending da teert pas uit het begin der 19e eeuw. Spr. schetst dan, hoe in dien tijd het Gouvernement, bang voor oproer zelfs den druk van het nieuwe testament verbood in de taal der Javanen. Met vele voorbeelden schetst spr. de won derwerken Gods, hoe de Javaan reageert op het vele wat zij mogen ontvangen, veie voor beelden ook hoe zij zelf, al is het dan op meer primitieve wijze, de zending ter hand nemen, wat toch wijst op de bestierende hand Gods. Tenslotte wijst spr. op de vele gevaren die den Javaan bedreigen. Het Mahomedanisme heeft nog steeds een grooten invloed. Doch gelukkig zijn al velen tot onze kerk toege treden. Zelfs is er op MIdden-Java al een synode ingesteld, al is het getal ChrLstenen nog maar een heel klein percentage wat spr. met vele getallen aantoont. Spr. vraagt de groote medewerking van hen die geroepen zijn om daar in ons Java het woord Gods te verkondigen. Met het zingen van Psalm 72 46 en een dankgebed wordt de bijeenkomst gesloten. DE EENDRACHT. De tentoonstelling van de Pluimvee Vereeni ging „De Eendracht" wordt Zaterdag en Zon dag gehouden in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. BURGERLIJKE STAND. 25 November 1936. Ondertrouwd: Th. G. Lekkerkerker en M. J. Groenewegen. Bevallen: F. Botbijl—Kluft d„ G. Bakker- Root z., G. C. v. d. Briel—Frank d„ M. C M. Böhm—Tromp z., H. J. Haak—Brouwer d„ Z. M. H. L. HoefslootKreijns d. Getrouwd: A. H. v. d. Wensch en J. M. Com- pier. Overleden: A. M. Loman 76 j., wed. J. Tim mer; E. Th. Piët 74 j., ongeh. CASTRICUM AUTO DOOR FF.N AFSLUITBOOM GFRFDFN Woensdagmorgen is een auto. komende uit de richting Beverwijk, door de neergelaten af- sluitboomen van den spoorwegoverganin den Beverwijkschen straatweg gereden.'zoo wel een der a fsluitboomen als de auto werden geheel vernirid.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 19