DAT IS EEN IDEE ©EBCTT y „Vreemdelingenverkeer" wordt opgeheven. S int Nicolaas nadert en daar mede de aangename bezigheid, U er op te bezinnen, met welke ver rassingen U familie en vrienden zult verblijden. W ij laten het abonnement onmiddellijk ingaan en geven U bovendien nog twee weken van het abonnementsgeld reductie. fpi I/touw scktiift. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 Besluit in een buitengewone algemeenè ledenvergadering gevallen. HAARLEM'S DAGBLAD 11 De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer kwam Vrijdagavond in het gebouw der Kamer van Koophandel in een bunengewone alge- meene vergadering bijeen onder voorzitter schap van Jhr Dr. J. C. Mo 11erus. Deze opende met een woord van welkom, waarna hij het doel van deze vergadering uiteenzette, namelijk om ingevolge artikel 15 der statuten over te gaan tot ontbinding der vereeniging. De secretaris, mr. J. H. van G e 1 d e r e n, las de notulen van de laatste ledenvergadering voor, die onder dankzegging werden goedge keurd. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Toen kwam het zooeven genoemde agenda punt aan de orde. De voorzitter herin nerde uitvoerig aan de oprichting van het Comité Haarlem's Bloei en aan de rol, die het bestuur van Vreemdelingenverkeer daarbij heeft gespeeld. Dat bestuur heeft deze zaak .uitvoerig besproken en is toen tot de con clusie gekomen, dat de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer niet langer kon blij ven bestaan en dat zij in het Comité Haar lem's Bloei moest worden opgelost. Spreker merkte op. dat de medewerking van de bur gerij jegens Vreemdelingenverkeer heel ge ring is geweest. Het aantal leden liep steeds achteruit. Het bestuur was van meening, dat het Comité Haarlem's Bloei er toe gebracht meest worden de lusten en lasten van Vreem delingen verkeer in vollen omvang over te nemen. De lusten bestaan in het uitstekende gebouwtje der vereeniging aan het Stations plein; de goede aankleeding er van; veel ma teriaal enz. Daar staan de lasten tegenover, die bestaan uit de aflossing aan den geld schieter, een klein rentebedrag en het voor- loopig overnemen van den administrateur, tot dat Haarlem's Bloei zelf een beslissing over het beheer van het gebouwtje aan het Sta tionsplein h-"'t genomen. De voorzit zette daarop uiteen wat arti kel 15 der statuten behelst. Dat komt hierop neer, dat bij ontbinding der vereeniging het bestuur met de vereffening belast moet wor den en dat de algemeene ledenvergadering- moet beslissen, wat met de eigendommen der vereeniging en met het saldo van de kas moet gebeuren. Wanneer het in Juli 1937 mocht blijken, dat de belangstelling van de burgerij jegens Haar lem's Bloei te gering is, dan is Haarlem niet waard, dat er nog mannen gevonden zouden kunnen worden, die bereid zijn, alsnog te trachten dit werk voort te zetten, aldus ein digde spreker. De heer Van Weerden zou het betreur ren, wanneer inderdaad in Juli 1937 de be langstelling te gering zou blijken. Hij vroeg of het niet mogelijk zou zijn, wanneer eventueel Haarlem's Bloei haar werk niet zou kunnen voortzetten, waarborgen van deze vereeniging te verkrijgen, dat Vreemdelingenverkeer alle rechten en bezittingen terug zal ontvangen. In verband daarmede vroeg spreker, of de mogelijkheid niet bestaat, dat Vreemdelingen verkeer tijdens de proef met Haarlem's Bloei haar zelfstandigheid kan behouden. De v o o r z i 11- e r antwoordde, dat ook reeds eenige bestuursleden zich in dezen geest heb ben uitgesproken. Spreker zelf geeft de voor keur aan de oplossing, zooals die nu door het bestuur wordt voorgesteld. Men moet met de nieuwe stichting Haarlem's Bloei voor honderd procent meewerken en geen voorwaarden stel len. Er moet iets volkomen nieuws komen; daar moet men aan meewerken of zich terug trekken, Wanneer ook andere lichamen der gelijke restricties gingen maken, dan zou er een chaos ontstaan en dan zou het ook kun nen gebeuren, dat het gemeentebestuur zich zou terugtrekken. Mr. Van Gelderen merkte op, dat hij in de bestuursvergadering in gelijken geest als de heer Van Weerden had gesproken. Spreker heeft het zelfs een sprong in het duister genoemd. Hij wil zich echter nu ge wonnen geven, omdat Vreemdelingenverkeer de laatste jaren toch al een doode vereeniging is geworden. Die sprong in het duister moet dan maar eens gewaagd worden, in de hoop dat het slagen zal. Wethouder Van Liemt zei, dat hij, zoo lang hij in het bestuur van Vreemdelingen verkeer heeft gezeten, haast nooit iets anders heeft meegemaakt dan gemodder om het hoofd boven water te houden, wegens de weinige belangstelling, die ze mocht onder vinden. Men heeft er zich bitter weinig- Vooral de financieele steun was slecht. Het subsidie, dat Vreemdelingenverkeer kreeg, was eigenlijk voor zulk een groote stad als Haaflem onwaardig. Wanneer er niets an ders voor in de plaats kwam, dan zou onze gemeente er best overheen komen als Vreem delingenverkeer verdween. Intusschen heeft spreker zich de benoeming tot voorzitter van het Comité Haarlem's Bloei laten welgeval len. Hij wil trachten er van te maken wat er van te maken is. In de laatste vergaderingen van het comité werd zijn enthousiasme steeds grooter en hij werkt er nu zelfs met plezier voor. Dat is de wil om te slagen, die er ach ter zit. Daarom is spreker aan het slagen gaan gelooven. Hij hoopt, dat nu ook ande ren er in gaan gelooven. Het is hem geble ken dat men van goeden wil is; men heeft gezegd: nu of nooit! Met den voorzitter is spreker het eens, dat er geen restricties ge maakt moeten worden. Het moet slagen en het zal slagen, zoo eindigde spreker; wan neer dit niet slaagt, dan slaagt er niets. De heer Deinum kan zich ook niet met het denkbeeld van den heer Van Weerden vereenigen; hij noemt het zelfs verwerpelijk. Spreker vereenigt zich met de zienswijze van de heeren Mollerus en Van Liemt. Haarlem's Bloei is eigenlijk een nieuwe Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer geworden. Van deze gelegenheid maakte spreker gebruik, hulde te brengen aan de heeren Meijer en Van de Kamp voor alles wat ze gedurende een groot aantal jaren voor Vreemdelingenverkeer hebben gedaan. De heer Van Weerden merkte op, dat hij het enthousiasme van de heeren zoetjes aan moet gaan deelen. Toch is hij nog niet voor honderd procent overtuigd geworden. Hij kan zich geen andere vereeniging voor steilen, die haar bestaansrecht zoo maar zou prijsgeven. Spreker vraagt, waaraan het eigenlijk te danken is, dat nu opeens zooveel belangstelling verwacht wordt. De voorzitter antwoordde dat Vreem delingenverkeer altijd een officieel cachet heeft gemist. Dat is nu met het Comité Haar lem's Bloei heel anders het geval. Thans heeft de overheid officieel haar hand toege stoken en dat zal voo- een tweeden keer niet gebeuren. Men moei deze hulp met. beide handen aangrijpen. Door de medewerking van het gemeentebestuur zal de belangstel ling van de bevolking ook groeien. De heer Van Liemt onderstreepte nog eens de woorden van den voorzitter. Hij hoopt en vertrouwt, dat door de oprichting van Haarlem's Bloei onze stad zal gaan bloeien, vooral wanneer de opleving er is, die stellig zal komen. Het is dan ook uitstekend gezien geweest, om de interesse van het gemeente bestuur te winnen. Er vaart nu een andere geest onder de menschen en onder het ge meentebestuur. De heer M e ij e r is ook van meening, dat het een goede daad is, de vereeniging op te heffen, nu het gemeentebestuur zoo van zijn belangstelling heeft doen blijken. Spreker brengt hulde aan den voorzitter voor zijn vele werk in dezen. Thans wordt het agenda-punt in stemming gebracht. Met algemeene stemmen wordt be sloten, met ingang van nader te be palen datum de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op te heffen. De heer Van Liemt gaf in overweging, voortaan niet te spreken van het Comité, maar van de Stichting Haarlem's Bloei. Rondvraag. De heer Van Weerden brengt dank aan het Bestuur, voor wat het gedurende zooveel jaren voor de vereeniging heeft verricht en brengt speciaal hulde aan den heer Molle rus voor alles, wat hij in het belang van Haar lem en Vreemdelingenverkeer heeft gedaan (applaus). Dankwoord van den Voorzitter. De voorzitter zegt, dat nu een oude vereeniging uit het Haarlemsche organisatie leven verdwenen is. De bestuursleden hebben hun taak naar hun beste weten in het belang van de vereeniging verricht. Spreker her denkt speciaal de heeren Van de Kamp, Meijer en Bosman, de drie oudste bestuurs leden, die altijd hun beste krachten aan Vreemdelingenverkeer gegeven hebben. Daar voor betuigt spreker hun hartelijk dank. Ook de overige bestuursleden dankt hij voor de aangename samenwerking en de goede ver standhouding bij de besprekingen. Verder dankte hij den administrateur voor zijn ijver en toewijding en sprak de hoop uit, dat de leden van de nu opgeheven vereeniging hun belangstelling aan de Stichting Haarlem's Bloei zouden overdragen, ook wat de contri butie betreft. (Applaus). Hierna viel de laatste hamerslag. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer bestaat niet meer Ds. F. Ch. Krafft neemt 10 Januari afscheid. Na beroepen te zijn door de Conseil de pa- roisse en benoemd door parochiale stemming door de gemeente te l'Isïe-Montricher, is Ds. F. Ch. Krafft, Nederl. Herv. predikant bij de Waalsche Gemeente te Haarlem, op 6 No vember j.l. officieel benoemd door de Con seil d'Etat, tot predikant van de Gemeente l'Isle-Montricher de l'Eglise Evangelique Ré- formée nationale, Canton de Vaud (Zwitser land) De intrede van Ds. Krafft zal plaats hebben Zondag 31 Januari 1937. Het afscheid van de gemeente te Haarlem zal plaats hebben op 10 Januari 1937. Na zijn vertrek zal L'Eglise Wallonne jour nal Evangelique des Pays-Bas, opgericht dooi en onder leiding van Ds. Krafft blijven be staan. Een groep Waalsche predikanten zal het be heer op zich nemen van deze krant, die voort aan in de persoon van zijn directeur een Zwitserschen correspondent zal hebben, be last met het nieuws uit Frankrijk. Zwitser land en België. De rechtspositie van de gehuwde vrouw. Een causerie voor de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Huisvrouwen. Voor de Vereeniging van Huisvrouwen hield mevr. mr. S. J. Creveld—Meyers Vrijdagmid dag in de turnzaal van het Concertgebouw een causerie over: .Echtgenoote en Moeder, be licht van het Recht uit". De voornaamste kwestie is, dat de dagelijk- sche en gewone uitgaven door de vrouw ge daan, door den man moeten worden betaald. Met een aantal voorbeelden lichtte spreekster dit toe. Verder werd aandacht geschonken aan de^ bevoegdheid van de vrouw om een beroep uit te oefenen, personeel aan te nemen enz. Van veel belang is de kwestie, of men in algeheele gemeenschap van goederen is ge huwd. Is eenmaal een huwelijk in gemeenschap van goederen aangegaan dan is er niets meer aan te veranderen. In verband met de beperkte bevoegdheden van de vrouw, die in gemeen schap van goederen is gehuwd, wees spr. op de noodzakelijkheid, huwelijksvoorwaarden te overwegen. Na een korte pauze ging spreekster over op de plaats, welke de vrouw als opvoedster in neemt. Hierin is veranderd sinds 1905. Sindsdien kan de moeder, door haai' toestemming te weigeren, het voorgenomen huwelijk verhin deren. Overigens is het niet te ontkennen, dat de opvoedingsmacht, die bij beiden berust, uit geoefend wordt door den vader. Dit uitoefe nen omvat zooveel, dat in de praktijk de ouder alles te zeggen heeft. Wordt het huwelijk ontbonden, dan houdt ook de ouderlijke macht op. Dan treedt op voogdij en toeziende voogdij. De rechtbank kan het kind toewijzen aan wie zij wil. De aanvraag van de scheiding is daarbij niet van volstrekten invloed. Spr. ging hierop in op het groote leed. dat een scheiding voor het kind meebrengt. De onderhoudsplicht werd hierop behandeld, waarbij spreekster opmerkte, dat een onder houdsplicht zelfs na een nieuw huwelijk van de vrouw kan blijven voortbestaan, wanneer de tweede echtgenoot niet in staat is, zijn vrouw geheel te onderhouden. Er is, aldus spr., een commissie tot hervor ming van het huwelijksrecht. Als deze haar arbeid met vrucht kan verrichten zal veel I verbeterd worden. Doch wanneer zal dit zijn? Tot zoolang moet het heeten: „Une femme avertie en vaut deux". V elen hebben ongetwijfeld familieleden of kennissen of andere relaties in het algemeen, die o zoo gaarne Haarlem's Dagblad dagelijks zouden lezen, maar voor wie zelfs deze geringe uitgave een bezwaar beteekent in deze dagen. Sommigen hunner zijn „samenlezer" en ook zij zouden ons blad ongetwijfeld liever voor zich alleen hebben. elnu, gij kunt hun, die nog geen abonné zijn, of die thans samenlezen, een dagelijks terugkeerende blijdschap bezorgen, door hun als geschenk op Sint Nicolaas, een voudig voor een bepaalde?! tijd een abonnement op Haarlem's Dagblad te geven. Geldig tot 31 December 1937 of tot 30 Juni 1937, tot 31 Maart 1937 desnoods. Wij kunnen het U gemakkelijk maken. Wanneer U ons slechts opgeeft, voor wie het abonnement bestemd is en U zich tegenover ons verbindt voor de betaling vooruit per kwartaal, verschaffen wij U 1e. een speciaal voor dit doel vervaardigde mededeeling van het geschenk 2e. een keurig echt lederen etui, als portefeuille voor dame of heer van blijvend nut, waarin deze mededeeling aan den begiftigde kan worden gezonden 3e. een exemplaar van het aardig geïllustreerde boekje „Rijmen van P. Gasus", bestemd voor Uzelf als souvenir. M eer dan een jaar, dan zes maanden, dan drie maanden, zal de ontvanger iederen dag van Uw geschenk profiteeren en genieten. Wij zijn gaarne bereid, de op dracht en het etui voor U op 5 De cember ter bestemming te be zorgen. Desgewenscht kunt U een en ander ook zelf sturen. Dit geschenk kost U dus tot 31 Dec. 1937 ƒ13.25 30 Juni 1937 6.75 31 Maart 1937 3.50 per kwartaal te' Voldoen. EEN IDEE VOOR 'N ST. NICOLAAS GESCHENK? Hier is er een waaraan U en een ander veel genoegen kunnen beleven. GEEFT UW OPDRACHT OP AAN ONS KANTOOR GROOTE HOUTSTRAAT Ned. Handelsreizigersvereen. „Hermes". Donderdag hield deze vereeniging haar aangekondigden propaganda-avond. Namens het hoofdbestuur waren tegenwoordig de heeren Lagas uit Utrecht en Leverington uit Amsterdam. De heer A. Starkenbrug stelde beide hee ren aar. de vergadering voor, waarop de heer Lagas als voorzitter van de Algemeene Propa- randa Commissie der vereeniging de leiding der vergadering overnam. Het woord was hierna aan den spreker van dezen avond, den secretaris der afdeeling den heer H. Stinis, die het onderwerp: „De organisatie door alle tijden" behandelde. Uit het bekende werk van dr. Otto Prings- heim: Beitrage zur wirtschaftlichen Ent- wicklungsgeschichte der Vereinigten Nieder- landen, toonde spreker aan hoe de knechts gilden, die slechts met toestemming van de meestergilden en de vroedschappen zich mochten vereenigen, reeds deugdelijke orga nisatievorm kenden en toepasten. Spreker behandelde verder het gildentijd perk van de veertiende tot en met de acht tiende eeuw. de revolutionnaire vloedgolf uit Frankrijk onder de leuze van: Vrijheid, Ge lijkheid en Broederschap op het einde van de achttiende eeuw. Onze constitutie in 1798 bepaalde dat alle gilden, corporatiën, broederschappen van ne ringen, ambachten of fabrieken vervallen ver klaard werden en dat ieder staatsburger, on der bepaalde voorwaarden vrij was een am bacht of nering naar eigen keuze aan te vafi- gen. Bij de wet van 30 Januari werden de gil den echter in eere hersteld om bij decreet van den Prefect van de Zuiderzee op 31 Ja nuari 1812 definitief te worden afgeschaft. Spreker haalt dan de encycliek „Rerum No varum" van Paus Leo XIII aan en schildert den toestand onder de werknemers gedurende het tijdvak 18121848. toen de arbeid onbe- ichermd geheel aan de willekeur van de werkgevers was overgelaten, die gesteund door de vroedschappen en de wetgevende autoriteiten, de arbeiders op schromelijke wijze exploiteerden ten bate van eigen ge win. Dan komt spreker tot de opkomst van de moderne vakbeweging, die vooral voedsel vond in Engeland naar aanleiding van de mensch- onteerende exploitatie van kinderen van 7 tot 12 jaar in de weverijen en spinnerijen om dan van 1864, de oprichting van de Association In ternationale des Travailleurs (De Internatio nale Werklieden Vereeniging) de verschillende omwentelingen en wijzigingen tot heden na der onder de oogen te zien. Zoo objectief mogelijk besprak de heer Sti nis de socialistische. Katholieke. Christelijke en neutrale vakbeweging, de groote figuren die baanbrekend werk verrichtten in herinne ring brengend om dan te komen tot de han delsvertegenwoordigers en handelsagenten, die eerst nadat de arbeiders reeds 25 jaar ge organiseerd waren, uiteindelijk ook tot het besef kwamen dat zij dienden georganiseerd te zijn. Daar ons land reeds lang politiek en con fessioneel verdeeld was, kon 't niet anders of ook deze nieuwe organisatie zou onder dezen invloed verdeeld worden. Spreker toonde aan, hoe in de politieke en confessioneele vak- vereenigingen politiek en religie primair en vakbelang secundair zijn. Hij erkende de groote waarde van het politieke en religieuze leven voor staat en maatschappij en den groo- ten invloed van beiden op ons leven, maar meende, dat de vakvereeniging los hiervan, het beste behartigd kon worden. De inwerkingtreding van de wet, vaststel lende de rechtspositie van de handelsrei zigers en handelsagenten, moet als een alge meene réveille weerklinken en voor de dui zenden ongeorganiseerde handelsvertegen woordigers en handelsagenten roept spreker: Ontwaakt gij die slaapt, vereenigt u en or ganiseert u in de vereeniging, waarin u meent thuis te hooren. Na de voordeelen van de vakvereeniging uiteen gezet te hebben, besloot spreker zijn lezing met een aansporing om zich massaal aan te sluiten STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten: Godsdienst: Pol, van de. De kerk in het leven en denken van Newman. Oldenburg Ermke, van. De heilige journa list; het leven van Sint Frans van Sales Rutherford. De harp Gods. Weatherhead. Waarom lijdt de menschheid? Sociale wetenschappen Ordening geestelijk en maatschappelijk. Steinmetz. Colijn voor de keuze. Taunay. Onbloedige wereldrevolutie. Wells. De wereld in wording. Verkeerstechniek: Bedrijfsorganisatie; Han delswetenschappen Nederland en de sancties. Roeterink. Economische voorlichting in Ne derland. Story, the, of R.M.S. Queen Mary. Taalkunde Goldberg. Russisch op reis en thuis. Beeldende kunsten: Frerk. Gehen-sehen-drehen! Holme. Landscape. Holme. Figure. Noguchi. Utamaro. Nederlandsche en in het Nederlandsch ver taalde romans.- Glaeser. De laatste man in burger. Raedtde Canter. Ons Anneke. Servaes. Het raadsel. Wilder. De hemel mijn beloning. Belangstelling en bemoeizucht. Hebt gij wel eens opgemerkt met welk een blakende ijver anderen zich bemoeien met. uw aangelegenheden? Bemoeizucht wordt door de beoefenaars van deze eigenschap betiteld met „hartelijke be langstelling", terwijl de slachtoffers onheusch mompelen van nieuwsgierigheid - bedilzucht - bemoeialligheid enz. enz. Zij, die zich geroepen voelen te allen tijde anderen ongevraagd hun goeden raad op te dringen zonder ooit tot een daad te komen, zijn als een voorgevel waarachter geen huis staat. Die eeuwige ongevraagde goede raad is het graf van menige vriendschap geworden. Het merkwaardige is, dat wij hoewel we geen seconde aarzelen bemoeizucht bij ande ren als zoodanig te herkennen meestal niet bemerken, wanneer we zelf de grenzen van gepaste belangstelling overtreden en het drijfzand van de bemoeizucht betreden. Voor den bestwil van anderen, zeker, dat meenen wij werkelijk en waarachtig, ook als gansch andere motieven ons drijven. Sommige ouders van volwassen kinderen hebben de sympathieke gewoonte zoowat iede ren tweeden volzin te beginnen met: kijk eensik wil me niet met je huishouden bemoeien.dat doe ik uit principe niet. maareik zou in jouw plaatscn dan doet het er niet veel toe wat er volgt, het is bijna altijd een ongevraagde raad. Niemand zal het in zijn hoofd krijgen zich te ergeren aan het sjilpen van een musch of het koeren van een duif. Waarom niet de uitingen van welmeenen- de en bemoeizuchtige zielen beschouwd als het liefelijke gekweel van een vogel? Het klinkt een beetje ongewoon en toch hoeveel wrijving, hoeveel boos humeur, hoe veel verontwaardigde repliek zouden niet in de kiem worden gesmoord, wanneer men wer kelijk in staat bleek dezengoeden raad! op te volgen. Ziet hier het bewijs van de waarheid van de hierboven verkondigde stelling: ongemerkt en zonder het te willen, zijn ook wij plots aangeland midden in de gevaarlijke zone van den „ongevraagden goeden raad". Wij willen het echter niet alleen hierbij laten, doch wij willen u een geheim verklappen, nJ. waar om sommigen voortdurend ongenoegen oogsten met hun allerbeste bedoelingen en anderen als hulpvaardige zielen (merk hulp-in-nood) bekend staan. Dat komt: omdat sommigen toevallig (of met opzet) juist datgene aanraden wat ande ren graag willen hooren. Ziedaar het heele geheim! Onder hen, die gul zijn met ongevraagden goeden raad zijn er, die hun slachtoffers zelf de conclusie laten trekken en dat is bijna nog erger dan een openlijke preek. Dat gaat zóó. In mijn. tijdzoo begin nen zij meestal en dan krijgen wij te hooren, hoe bescheiden en gepast zij gekleed gingen, hoe zuinig zij waren, hoe prettig de verhou ding met hun ouders was en wij behoeven niet eens een levendige fantasie to bezitten om hierin een aantijging te zien, een zijde- lingsche beschuldiging, als zouden wij onbe scheiden en ongepast gekleed gaan (en het is niet eens altijd waar). Als zouden wij niet zuinig zijn en als zou de verhouding tusschen ons en onze ouders hm nu ja niet getui gen van innige verknochtheid. Zij hebben het zóó heelemaal niet bedoeld. Geen kwestie van, zij willen alleen maar.... even voor bestwil Jawel! Dan hebben wij de dosis al beet! Na al het bovenstaande onthouden wij ons liever van raadgevingen, maar één verzuch ting moet ons van het hart: als de menschen toch eens minder bemoeiziek waren. Wien de schoen past AMY GROSKAMP—TEN HAVE Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.30—8.30 (Adv. Ingez. Med.) VRIJWILLIGE BURGERWACHT Op Maandag, 30 November ten 8.30 uur n.m. zal op het binnenplein van de Infanterie Kazerne aan den Koudenhorn aan deA dmini- strateur L. v. a. Bos de medaille voor bij zondere toewijding door den Commandant worden uitgereikt, hem toegekend door den Nederlandscnen Bond van Vrijwillige Burger wachten te 's-Gravenhage. Bevorderd zijn tot Burgerwachter le klasse, te rekenen van: 1 Januari 1936: C. A. Scha- gen; 24 Februari 1936: J. Vos van Zalinge; 3 September 1936: W. A. Pull en 24 November 1936: F. Bismeyer. ONDERWIJS. B. en W. stellen den raad voor aan de Ge meentelijke avondschool voor Handelsonder wijs te benoemen tot tijdelijk leeraar voor het tijdvak van 1 October 1936 tot en met 31 Augustus 1937: J. M. Thierry, te Haarlem. KASGELDLEENING. B. en W. vragen aan den raad machtiging om in 1937, al naar gelang de behoeften der gemeentekas zulks vorderen, gelden tijdelijk op te nemen met dien verstande, dat het terzelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van 7.000.000 zal overschrijden en tegen een rente van niet hooger dan 1 pCt. boven het promesse-disconto der Nederland sche Bank. LEERMIDDELEN. Het bestuur van de Vereeniging Instituut „Oranje Nassau" te Haarlem verboekt den raad 1260.60 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen (schoolboeken) ten behoeve van zijn school voor uitgelid lager onderwijs aan de Nassaulaan i7a aanvrage betreft een aanvulling van den -oor- raad tengevolge van de toeneming van het aantal leerlingen. Het is aan B. en W. gebleken dat door In williging daarvan de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen niet wor den overschreden. Derhalve stellen zij den raad voor de ge vraagde medewerking te verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11