IVeetwïUeel St.-Nicolaas Weldadigheid naar middels. WOLLEN KOUSEN KAAN, Gen. Cronjéstraaf 129 BOTERLETTERS BOTER- SPECULAASPOPPEN Radio Gramofoon Specialist 54e Jaargang No. 16392 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 28 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72X, Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery10132, 12713 e Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 November. Zaharoff. Op 87-jarigen leeftijd is de „kanonnen- koning" Sir Basil Zaharoff te Monte Carlo overleden. Hij was van afkomst een Griek, geboren in Klein-Azië. De familienaam was Zacharias, maar werd later in Zaharoff gewij zigd. Zijn voornaam was Basileios; dien ver anderde hij later in het Engelsch-klinkende Basil. In zijn jeugd beproefde de man het in een heele reeks nederige beroepen: geld wisselaar te Constantinopel, brandweerman, vreemdelingen-gids, winkelbediende. Na en kele jaren in Londen vertoefd te hebben, waar hij vrijgesproken werd in een proces, hem door zijn oom aangedaan, die hem betichtte van onrechtmatige onttrekking van gelden aan zijn winkelzaak, ging hij naar Athene en maakte er kennis met den Griekschen politi cus Skouloudis. Die hielp hem op weg naar zijn vervaarlijk-lucratieve loopbaan. De man was voorbestemd om enorme bedragen te verdienen aan de leverantie van oorlogsma teriaal. Hij begon als Atheenseh vertegen woordiger van de Engelsch-Zweedsche wapen fabriek Nordenfeldt en deed geweldige zaken in diverse Balkanlanden. De eerste onderzeeër werd door hem aan Griekenland geleverd, waarna hij erin slaagde er twee aan Turkije te verkoopen. Dit geval schijnt bijna symbo lisch voor zijn carrière en in het algemeen voor de internationale wapenindustrie. In de tachtiger jaren trad Zaharoff in con nectie met Hiram Maxim, uitvinder van den gemoderniseerden mitrailleur, en een combi natie met de firma Nordenfeldt kwam tot stand, waaruit Nordenfeldt zich later terug trok. Tenslotte werd de heele affaire opgeno men in het Vickers-concern, waarin Zaharoff tegen den tijd van den grooten oorlog een po sitie van overheerschende beteekenis innam. De sluwe Griek bleek prachtig zaken te kun nen doen. Hij beschikte over groote men- schenkennis en had overal relaties. Weinigen hebben er zooveel toe bijgedragen, de volken tegen elkaar te wapenen. In de oorlogsjaren moet hij een ontzaglijk vermogen bij elkaar gebracht hebben en midden in den oorlog kocht hij van baronesse de Vaughan het kasteel Balincourt, niet ver van Parijs. Ook te Monte Carlo schafte hij zich een landgoed aan. In 1925 huwde hij de hertogin de Villa- franca, die hij 43 jaar tevoren als 17-jarig meisje ontmoet had en die op 60-jarigen leef tijd, na den dood van den hertog, eindelijk de zijne werd. Twee jaar later stierf zij evenwel reeds. De man met de honderden millioenen had zich inmiddels allang uit het actieve ka nonnen-leven teruggetrokken en werd op het kasteel Balincourt, door hooge muren omge ven, door een Hindoe-wacht bewaakt. Een paar jaar geleden heeft onze Parijsche corres pondent nog een beschrijving gegeven van de situatie. Inmiddels had de Engelsche stuivers- pers, tuk op goedkoope sensatie, hem al sinds vele jaren in een romantisch waas gehuld en noemde hem altijd „Europe's mystery man". De geheimzinnigheid scheen zich overigens voornamelijk in steeds meer millioenen te hebben omgezet en het romantische is tot geen andere uiting gekomen dan de historie van de hertogin de Villafranca. Zaharoff is thans gestorven, kinderloos, in een tijd waarin er voor hem nog veel meer millioenen met wapentransacties te verdienen zouden zijn geweest, als hij nog in zaken ge weest was. Er schijnt geen twijfel aan te be staan, dat hij een fortuin van fantastischen omvang nalaat. Op dit punt zal natuurlijk alle belangstelling geconcentreerd zijn. Er hebben wel eens geruchten gelóopen dat het vermo gen aan de een of andere humanitaire instel ling vermaakt zou worden, maar het is niet duidelijk waarop zij waren gebaseerd. De man was niet spraakzaam van aard en als hij der gelijke voornemens koesterde had hij zelf al wel eerder steun kunnen geven aan humani taire bewegingen. Die zijn immers alle arm en de kanonnenkoningen worden schatrijk. Ja, waarom bewaart een oude man zijn tallooze millioenen, eenzaam verborgen in een kas teel? Hij zal wel niet erg van de menschen gehouden hebben. Er zijn er in elk geval tal- loozen door zijn schiettuig geslacht. En de overgeblevenen hebben, wederkeerig, ook ze ker niet van hem gehouden. Maar dit is na tuurlijk geen zakelijke uiting. Een van de rijkste menschen ter wereld is gestorven. Hij was klein begonnen en had enorm veel geld verdiend. Knap van hem. Dit is wèl een zakelijke uiting. R. P. TOESTAND VAN MEVR. DE BOER-VAN RIJK GUNSTIG. De gezondheidstoestand van mevrouw E. de Boer-Van Rijk, die de vorige week met goed gevolg is geopereerd, is naar omstandighe den zeer bevredigend. Naar alle waarschijn lijkheid zal mevrouw De Boer in het begin van de volgende week het bad mogen ver laten. (In een Australische stad heeft men een nieuw -principe van lief dadigheid ingevoerd, door van iedereen zooveel maal een bepaald eenheidsbedrag te vragen als zijn middel centimeters meet.) De kranten maken trouw gewag Van allerhande soorten dingen, Helaas vaak van een droevig slag, En dikwijls van zeer zonderlinge. Als ik de laatste soort eens neem, Die mijn steeds zoekend oog ontdekte, Vraag ik: hoe vindt u dit systeem Voor een liefdadigheidscollecte. Men gaat daar van de stelling uit, Dat hij die welgedaan kan leven, Bij 't weldoen ook een vetter duit, Dan hij die mager is, kan geven. Wie 't letterlijk het breedste heeft, Heeft, denkt men daar, dat ook figuurlijk, En wie daar zeer „bemiddeld" leeft, Is dat in dubblen zin natuurlijk. Wie 't vet heeft, redeneert men daar, Dien gaat het blijkbaar naar den vleeze, Misschien is 't af en toe wel waar, Maar 't zal ook dikwijls niet zoo wezen. Het ligt niet aan de middellijn, Figuurlijk mag de binnenvetter, 't Vette der aarde eigen zijn, Het is 't niet altijd naar de letter. Als men dat hier ooit volgen wou, Dan zou dit plan zich zelve wraken, Het spreekt vanzelf toch, niemand zou Zich om zoo'n opzet dik meer maken. P. GASUS. 'N BAROMETER? 200 MODERNE MODELLEN Catei vau Uuiwu. KL. HOUTSTRAAT 13 - TEL. 14112 (Adv. Ingez. Med.) die de voeten heerlijk verwarmen verkoopt in alle maten en tinten. (Adv. Ingez. Med.) Algemeene Vergadering van Bloembollencultuur. Voorstellen tot reorganisatie der Vereeniging. Op Maandag 21 December, des morgens te 11 uur, zal in het Krelagehuis aan de Leid- schevaart alhier een algemeene vergadering worden gehouden van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur. In het hoofdbestuur zullen twee nieuwe leden moeten worden gekozen door het af treden en niet herkiesbaar zijn van den heer H. A. van Doorne Jr. en het overlijden van den heer Ant. Bergman. In de eerste vaca ture is door de afd. Bovenkarspel candidaat gesteld de heer Jac. de Brabander te Hille- gom en door de afd. Sassenheim de heer Jan Philippo Sr. te Sassenheim; in de twee de vacature door de afd. Bovenkarspel de heer P. C. de Zeeuw te Nieuw-Vennep, dooi de afdeelingen Heemstede, Sassenheim en Westland de heer P. Varekamp te 's-Gra- venzande. De afdeeling Heemstede heeft reeds het vorige jaar het voorstel gedaan een onder deskundige leiding staande economische af deeling bij het bureau der Alg. Vereeniging op te richten. Het hoofdbestuur beveelt thans aanneming van dit voorstel aan. Beursentrée? Het hoofdbestuur stelt voor, om met in gang van 1 Januari 1937 de beurs slechts toegankelijk te stellen na betaling van een entréegeld van f 0.20 per dag of f 4 per half jaar. Hierdoor zal het mogelijk worden de contributies in de laagste klassen te verla gen, waardoor aan het streven het lidmaat schap voor iederen kweeker ook financieel zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, wordt tegemoetgekomen De agenda vermeldt tenslotte nog de voorstellen tot reorganisatie van de Alg. Vereeniging door wijziging van statuten en huishoudelijk regle ment. Men wil de groepen der ver eeniging nu doen samenstellen door alle betrokken leden-kweekers en het werk dier groepen via de afdeelingen laten loopen. De afdeelingen zullen echter de basis der vereeniging blij ven vormen. De taak der vereeniging en der groepen is nauwkeuriger af gebakend. De werkzaamheden van het bestuur worden met het onder scheid tusschen dagelij ksch- en hoofdbestuur, beter uitvoerbaar ge maakt. „Men zij er van overtuigd", zoo schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur, „dat het hoofdbestuur met al deze voorstellen de be langen van het vak heeft willen behartigen. Men stappe daarom over kleinigheden, waar mede men het niet eens is, heen, en verlieze de groote lijn niet uit het oog". Uitsluitend met roomboter bereid! SfHiïsJhuteBakketiieu Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) Het Nationaal Huldeblijk. Haarlem's Collectedag vervroegd. De groote collectedag in Haarlem wordt ge houden op Woensdag 2 December, deze dag is dus ruim een week vervroegd, doordat het Algemeen Comité aan de Provinciale- Piaatselijke Comités om spoed bij het inzame len van gelden verzocht heeft. De bonnetjes uit de bonboekjes kunnen pchter verkocht worden i.ot 15 December 1936. Voor genoemden datum verwacht mej. C. M. Eeerkens Thijssen, Plein 13, hiervan dus de ingekomen gelden. Het bestuur stelt zich voor aan degenen die een boekje geheel verkocht hebben als her innering hieraan te zenden een foto van de Prinses als bruid, van een opdrachtje voor zien. Tot het storten van g'ften zijn onderstaande wijkhuizen geopend, die te herkennen zijn aan vlaggentooi. Pand naast Stadhuis (Ingang Koningstraat! Zaal Elisabeth Vereenieïrur Jansstraat. Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Gebouw Sierkan. Zijlwc-g 2. Showroom Fordgara?-li 24. Montessorischolo, Louise de Colignylaan 3. Huis te Zaanen. Openbare Leeszaal, Mid denweg. Middelbaar Technische School. Kleverpark weg 181. Gymnastieklokaal Zaanenstraat naast R.K. Kerk. Gymnastieklokaal Haarlemmerliedestraat 29. Clubhuis St. Baaf, Ingang Leidschevaart hoek Westergracht. Voorts is toezegging gedaan, dat ook de trams een autobussen zullen vlaggen, dus die dag zal Haarlem een klein voorproefje krij gen van de groote gezelligheid die in den bruidstijd van het vorstelijk paar over ons geheele land zal heerschen. Dus Haarlemmers, gi.i die no? niet uw gestort hebt, brengt een bezoek aan de wijk huizen. waar de u v-- tevens gelegenheid zal zijn tot het zetten van uw handteekening, die aan het vorstelijk paar zullen worden overhandigd. Londen verwacht bijeen roeping van den Volkenbonds raad. LONDEN. 28 Nov. (Reuter). Het is naar het oordeel van diplomatieke kringen te Lon den hoogst onwaarschijnlijk, dat "net verzoek van Spanje, den Volkenbondsraad bijeen te roepen, afgewezen wordt, doch men acht het twijfelachtig, of de Raad nog in het begin der volgende week zal kunnen bijeen komen. Er schijnt geen enkel initiatief te zijn geno men om de zitting te Londen te doen plaats vinden. Een Cadeautje voor de Batf U&fyvt St. hicolaas bij- ac. van Weer. - Gierstr. 20 Telefoon 14651 (Adv. Ingez. Med.) Provinciaal personeel bijeen. Vrijdagavond hield de Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noordholland een druk bezochte propaganda-avond. De Voorzitter der vereeniging, de heer J. Horsmeier Jr. hield een rede van propagan- distischen aard; hij wees daarbij op het vele werk, dat in het belang van gansch het pro vinciaal personeel ten aanzien van de rechts positie en salarieering en tot versterking van het gemeenschapsgevoel werd en wordt ver richt en constateerde hoe de groei der ver eeniging nog steeds toeneemt en het aantal leden de laatste maanden zelfs met tiental len steeg. Spreker constateerde vervolgens hoe het personeel in dienst der provincie Noord holland in een korte spanne tijds door zes a zeven salariskortingen is getroffen en door het. personeel de bezoldiging niet meer kan worden beschouwd als een voldoende geldelijke waar deering voor den te presteeren arbeid. In het algemeen is wel gestreefd naar een vormigheid van bezoldiging voor gelijknamige rangen, maar niet naar die voor gelijksoorti- gen arbeid En dat, terwijl de provinciale be drijven bloeien, de provinciale geldmiddelen er heusch niet kwaad voorstaan enz. Spreker bracht warme hulde aan aldegenen die ondanks alle misère en een schrijnend gevoel van onbillijke bejegening, niet op demonstratieve wijze van hun gevoelens blijk geven en totnutoe van hoog tot laag hun arbeid ten dienste der gemeenschap bleven verrichten met eenzelfde verantwoordelijk heidsgevoel en plichtsbetrachting als voor heen. Maar dat neemt niet weg. dat men met zorg in het hoofd aan den arbeid gaat en nu toch reeds is te zien dat de tevredenheid zooals die voorheen viel te constateeren, ver dwenen is. Spreker deelde mede, dat de Vereeniging inzake de standplaatsaftrekregeling, die in bijzondere mate als onrechtvaardig wordt aangemerkt, diligent is en dat zoowel bij Gedeputeerde Staten als bij andere instanties een betere rangenbezetting is bepleit. Ten slotte met erkentelijkheid getuigende van het geen toch reeds bereikt is, kunnen worden en verwijzende naar gedane toezeggingen van Hoofden van Dienst en van Gedeputeerde Staten, laatstelijk ook tegenover Provinciale Staten, dat het College zich zal beijveren om ongewenschte consequenties weg te werken, wekte spreker de zeer talrijk opgekomenen met aandrang op om het hoofd koel te houden om rustig te blijven, en niet als enkeling of als groep buiten oi-ganisatorisch verband om acties te ondernemen, maar de resultaten van de thans bij Gedeputeerde Staten en andere instanties ingediende verzoekschriften af te wachten en eerst daarna te overwegen verdere stappen te doen. Spreker gaf de verzekering, dat het Hoofd bestuur in onverwoestbaar optimisme, ook in dezen zoo pessimistischen tijd, strijdende voor een rechtvaardige zaak. op gepaste wijze en te bevoegder plaatse zal blijven opkomen voor de belangen van het personeel, opdat uiteindelijk mede daardoor weer worde verkregen en be houden een goede rechtspositie, een behoor lijke salarieering, een prettigen arbeid en een goede gemeenschap. MAN DOODGEREDEN. Vrijdagavond om half acht is in de Haar lemmerstraat te Amsterdam een man van 52 jaar door een auto aangereden. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is naar het Binnen gasthuis vervoerd. Een Engelsch huldeblijk voor prinses Juliana. Van officieren, die tijdens den wereldoorlog in Nederland hebben vertoefd. Onze Londensche correspondent meldt: D? oTKÏ-off-ren Lord S^'toun en J. H. F. McEwen, hebben in de Times en de Daily Telegraph een oproep gericht tot oud-officie ren van het Britsche leger, die tegen het einde van den grooten oorlog door de uitwisseling van krijgsgevangenen tusschen Duitschland en Engeland gedurende vele maanden in Ne derland hebben vertoefd. Zij meenen, dat het aanstaand huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana aan deze officieren een eenige ge legenheid verschaft om uitdrukking te geven aan hun dankbaarheid jegens hun Neder- landsche gastheeren en -vrouwen. „De belang stelling in ons", heet het in den oproep, „door Hare Koninklijke Hoogheid zelve getoond en de hartelijke gastvrijheid van het Nederland- sche volk, ondanks de toenemende schaarschte van alle levensmiddelen, moeten een onuit- wischbaren indruk hebben nagelaten". Onder deze omstandigheden hebben de onderteeke naars van den oproep en eenige andere offi cieren van onze Prinses verlof gekregen Haar een geschenk te overhandigen. irppr;» De heer Aug. Veraart uit Rijswijk legt den burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P W. van Doorn, de be doeling van de proeven uit. Het woord is aart.... Petit-Senri: Men vergeet de afkomst van een parvenu, als hij zich die herinnert; men herinnert zich zijn afkomst, als hij haar vergeet. OPERETTE VEREENIGING „HAARLEM". De R.K. Operette Vereeniging „Haarlem", directeur de heer Frans A. M. Pielage, geeft Zondag 29 November haar eerste uitvoering in dit seizoen in den Stadsschouwburg. Opge voerd wordt de lyrische opera „De Visschers van Catania", muziek van den Franschen toondichter Aimé Maillart. O UTUO Groote Houtstr. 108-Tel. 13046 GEEFT MET f EEN MOOIE PLAAT, Koifer-GRAMOPIIONE OF RADIO. Wij hebben daarin de grootste keuze van uitsluitend de BESTE MERKEN. Prijzen van: Platen vanaf f 1. Koffer-Gram. vanaf f 15.50 Radio vanaf f 89. HET OUDSTE ADRES (Adv. Ingez. Med.) Bêfautowkste Engeland en België in de Europeesclie poli tiek: redevoeringen van Eden en Van Zee land te Londen. pag. 4 De „wapenkoning" Sir Basil Zaharoff is te Monte Carlo overleden. pag. 4 De Spaansclie regeering wendt zich tot den Volkenbond. pag. 4 De gevechtsoperaties in Spanje worden door de koude belemmerd. pag. 4 Overeenstemming is bereikt tusschen Japan en Italië over de erkenning van Mandsjoe- kwo en Abessynië. pag.4 Mr. C. Ridder van Rappard wordt gezant te Berlijn. pag 3 De Tweede Kamer behandelt Buitenlandsche Zaken. pag. 3 Bij de politie te Suriname zouden enkele ge vallen van corruptie zijn ontdekt. pag 3 De geschiedenis van Lippe door twee Duit- schers beschreven. Dag 3 De Haarlemsclie Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer wordt opgeheven. pag. 11 Ds. Ch. F. Krafft zal op 10 Januari afscheid nemen van de Waalsche gemeente te Haarlem. pag.11 Voor rioleeringswerkzaamheden moeten te Heemstede drukke verkeerswegen worden opengebroken. pag. 7 Dc winkelstand in Haarlem-Noord. pag. 18 en 19 De uitslag van onze voetbalelftal-prijsvraag. pag. 2 Bioscopen. pag. 14 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Zaharoff. Dag. 1 Van onzen Brusselschen correspondent: Paul van Zeeland als vredesapostel. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Een Engelsch huldeblijk voor Prinses Juliana. pag. 1 Dr. W. G. N. van der Sleen: Yoho National Park. pag. 13 Financieele Kroniek: Het oorlogsgevaar. pag. 15 J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. pag. 14 pag. 3 J. B. Schuil over „De Vrek". pag. 7 G. J. Kalt: Schoten's Chr. Gemengd Koor. pag. 7 Dr. Euwe: Bepalingen in het geding. Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft Dag 11 P. v. d. Hem: De Nobelprijs. H. D. Vertelling: „Het hoedje" door Bert Loven. na? 13 Jules Kammeijer: Blijft fit! De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- nomen op pag. 17.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1