DE NOBELPRIJS GARANDEERT U ■«aasiiiÉ V. BREEMEN HAARLEM De geschiedenis van Lippe. Vpeï Mr. C. Ridder van Rappard gezant te Berlijn. Buitenlandsche Zaken in debat. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 KAARDE M'S D A G B E A D 3 Voor herhalingsoefeningen zullen in 1937 voor den tijd van 17 dagen (onderofficieren 24 dagen) onder de wapenen moeten komen de lichtingen 1931 en 1933 van de regimen ten infanterie (hieronder begrepen het re giment grenadiers en het regiment jagers), het regiment wielrijders, de regimenten hu zaren (met uitzondering van de postduiven- verzorgers en van d e pa ardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het remontedepot), de regimenten veldartillerie het korps rijdende artillerie, het regiment motorartillerie, het regiment kustartillerie, het korps luchtdoelartillerie, het regiment genietroepen, de school compagnie ponton niers, voor zoover betreft de dienstplichti gen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de eerste en de tweede ploeg, de schoolcompagnie torpedisten, het korps motordienst en de compagnie intendance- troepen, de lichtingen 1930 en 1932 van de schoolcompagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg, de lichting 1931 van de com pagnieën geneeskundige troepen, met uitzon dering van de ziekenverplegers, en de lich ting 1933 van de compagnieën geneeskun dige troepen. Tribunes langs den bruidsweg brengen goud op. Zeer hooge inschrijvingsbedragen. Er bestond Vrijdagmiddag in de oude raads zaal van het stadhuis te 's Gravenhage, groote belangstelling voor het openen van de biljet ten, waarop vermeld waren de namen van de inschrijvers vor het pachten van grond langs den weg. die de koninklijken stoet op 7 Januari zal volgen. De bedragen van inschrijving waren zeer hoog. Er was gelegenheid tot inschrijving voor 7 kavels. Het hoogste aanbod was f 82.000 voor het totaal aantal kavels ten name van de Handel Maatschappij C. de Ruyter te Amsterdam, Voor f 75.000 schreef A. Tailleur te Amster dam in. Vermelding verdient nog dat de K.NA..C. voor de 60 meter Torenstraat-Noord - wal voor f 10.500 inschreef. Binnen enkele dagen zullen B. en W. de gunning bekend maken. Naar men weet zal het gunningsbedrag door B. en W. worden af gestaan aan liefdadige instellingen waaraan de naam van Prinses Juliana verbonden is. SCHöbwtJESLAAN - TEL. 10070 (Adv. ingez. MedJ Nieuw stadhuis in Den Haag. Met den bouw begint men vermoedelijk al begin 1937. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester De Monchy. me- dedeelingen gedaan over den voorgenomen bouw van een nieuw stadhuis, dat op het Alexanderveld zal verrijzen. Heeft de voorbereiding van den bouw een vlot verloop, dan is het mogelijk, dat reeds in de laatste maanden van 1937 met de uit voering van den bouw een begin zal worden gemaakt. PARAMARIBO, 27 Nov. (Aneta). Er bestaat een vemoeden dat corrup tie is ontdekt in het politiecorps van Suriname. Een waarnemend commis saris, het hoofd van de recherche en verschillende beambten van de poli tie worden verdacht van de aanne ming van steekpenningen van Chi- neezen voor hulp inzake een verbo den loterij. DE VLUCHT VAN DE HEEREN HEYMANS EN SLUYTER. RANGOON, 27 Nov. (A.N.P.) De Neder- landsche sportvliegers Heymans en Sluyt^r zijn hedenmiddag op hun retourvlucht naar Nederland te Rangoon aangekomen. Hedenochtend te halfnegen startten zij van Alorstar. Gedurende de ochtenduren hadden zij met slecht weer te kampen. Zij maakten een tusschenlanaing te Victoriapoint, van waar zij, met betere vooruitzichten wat het weer betreft, te 12 uur vertrokken naar Ta- voy. Vandaar vertrokken zij te 14.45 uur naar Rangoon, waar zij te half zes landden. In de middaguren werd de vlucht begunstigd door mooi weer. Zaterdag zullen de beide vliegers hun reis voortzetten. TARIEFSWIJZIGING K. L. M. In verband met de gewijzigde monetaire verhoudingen zijn de tarieven voor bepaalde van Amsterdam. Rotterdam, Parijs en Praag uitgaande luchtverbindingen der betrokken maatschappijen met ingang van 1 Decem ber a.s. in geringe mate verhoogd. Voor het traject LondenRotterdam wordt de passage- prijs echter verlaagd met ingang van den zelfden datum. Griep-epidemie te Zeddam. Te Zeddam, gemeente Bergh, heerscht mo menteel zoozeer de griep, dat bijna de helft der inwoners ziek is. De jongensschool is reeds gesloten en de andere zullen wel spoedig volgen, daar er geen leerlingen meer komen. Er zijn huis houdens waar 9 personen in bed moeten blijven. Gelukkig hebben zich tot nu toe nog geen sterfgevallen voorgedaan. Het Huis van Prins Bernhard. Door twee Duitschers beschreven. Het zal den Nederlanders, die een zoo warm medeleven met de verlo ving Prinses Juliana en Prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld hebben getoond, zeer zeker interesseeren, hoe het vorstenhuis, waaruit de toekom stige Prins-gemaal spruit, zich in den loop der tijd ontwikkeld heeft, wie er de prominente figuren van geweest zijn en wie de naaste fami lieleden van den Prins zijn. Twee Duitschers. trouwe dienaren van het huis Lippe, hebben in een lijvig boek de his torie van dit Duitsche vorstenhuis vastge legd. Het zijn Prof. dr. Georg Freihex-r von Eppstein, oud-kabinetsminister en kabinets chef van het vorstenhuis Lippe en Hofrat Max Staercke, oud-lid van het „Lippische Landesprasidium" en gevolmachtigd lid van de „Deutsche Reichsrat". die bij A. W. Bruna en Zoon's Uitgeversmij. te Utrecht dit boek, getiteld „Prins Bernhard, het vorstelijke huis zur Lippe-Biesterfeld" hebben uitgegeven. Prins Bernhard zelf, zijn oom Vorst Leopold IV en zijn moeder Prinses Armgard hebben het werk eenige begeleidende woorden mee gegeven. De portretten van het verloofde paar versieren de eerste pagina's van het boek. dat overigens nog met tal van foto's van Lippische vorsten en vorstinnen, kastee- len en landschappen verlucht is. In hun inleiding, vertellen de schrijvers, dat reeds zeven malen een echtelijke verbin tenis is tot stand gekomen tusschen leden van het huis van Lippe met leden van het huis van Oranje-Nassa'u. Het eerste huwelijk werd gesloten tusschen de dochter van Bern hard VII von Lippe, Anna, met Johan II, graaf van Nassau-Beilstein, die omstreeks 1500 leefden. Het achtste onderlinge huwelijk tusschen de beide huizen zal dat van Prin ses Juliana en Prins Bernhard zijn. De inleiding wordt besloten met de woor den: „Wanneer dit boek er toe mag bijdra gen voor het vorstenhuis zur Lippe, waaruit Prins Bernhard Leopold is gespoten, in Ne derland warme sympathie te wekken, dan zal het doel er van ten volle bereikt zijn". Het werk is in twee gedeelten gesplitst: Uit den ouden tijd en uit den nieuwen tijd. Het eerste deel behandelt de oox'sprong van het Huis Lippe, dat reeds in de vroegste ge schiedenis van Westfalen een leidende rol - heeft gespeeld. In de middeleeuwen, in den tijd van de godsdienstoorlogen en in de eeuwen daarna heeft het zijn macht nog vergroot. Het eerst wordt het vorstelijk ge slacht reeds vermeld in ooi-konden uit de 12de eeuw. De Heeren van Lippe moeten echter al eeuwen eerder on den stamgrond hebben geleefd, zoo vertellen ons de schrij vers Dit stamland lag aan de rivier de Lippe 7 en niet in het vorstendom, waar zij later hun voornaamste bezittingen verwierven. Van een reeks bekende Heeren van Lippe. die in den loop der eeuwen het vorstendom gere- - geerd hebben, zijn de biografieën opgeno men. Het gedeelte ..Uit den nieuwen tijd" vangt aan met de geschiedenis van de troonsop volgingskwestie. die aan het eind van de vo- - rige eeuw in het vorstendom Lippe aan de orde was en die eindigde met de officieele erkenning van Graaf Ernst zur Lippe-Bies terfeld als rechtmatig regent (17 Juli 1897). Aan dezen graaf Ernst, die de grootvader was van Prins BerrfSard, en zijn gezin, wij den de schrijvers vele bladzijden, die getui gen van een groote liefde voor het huis en voor dezen vorst, die in 1904 overleed en werd opgevolgd door Leopold IV, oom van Prins Bernhard en laatste regeerend vorst van Lippe. Want dan volgen er voor het vorsten huis Lippe donkere bladzijden: de troonsaf stand in 1918. De vader van Pi-ins Bernhard wordt ons voor oogen gesteld als een edel en eenvoudig mensch. Te zamen met Prinses Armgard, zijn vrouw, heeft hij zijn kinderen Bernhard en Aschwin een gelukkige jeugd bezorgd. De bijzonderheden van het leven van onzen toe- komstigen Prins-Gemaal mogen reeds ge noegzaam bekend worden verondersteld. Zij worden in dit boek volledigheidshalve in het kort opgesomd. Ten slotte wordt de heuglijke verloving en het bezoek van Prinses Juliana aan Lippe vermeld. De schrijvers besluiten hun boek, dat zeker met blijdschap door vele Nederlanders zal worden begroet en met belangstelling gelezen, met de woorden: „De trouwe liefde eener moeder (Koningin Wilhelmina) wacht de beide geliefde kinderen in het schoone Nederlandsche vader land en geeft haar zegen aan dit ver bond van twee jonge harten voor een blijden, gelukkigen tocht door het leven" Pakketpost St. Nicolaasfeest. Men pakke goed in en verzende tijdig. Ter bevordering van de goede overkomst van postpakketten gedurende de a.s. St. Ni- colaasdrukte wordt aan de afzenders aanbe volen: le. De pakketten doelmatig en vooral ste vig te verpakken. Verpakking in slappe kar tonnen doozen of dunne houten kistjes is meestal niet voldoende. 2e. De pakketten en de adreskaarten van een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en tevens een afschrift daarvan bin nen in het pakket te leggen 3e. De adressen bij voorkeur op de pakket ten zelf te schrijven, indien dit niet mogelijk is, plakt men de adressen met goede kleefstof (in geen geval met lak) deugdelijk op de pak ketten. 4e. De label-adreskaarten voor de binnen- landsche pakketten met kruiselings gebonden stuk touw deugdelijk aan de pakketten te be vestigen. 5e den naam en het adres van den afzender duidelijk op de adreskaart te vermelden, ver melding daarvan tevens op het pakket ver dient aanbeveling; echter dient dit zoodanig te geschieden, dat geen verwarring kan ont staan met het adres van den geadresseerde. 6e. met de verzending niet te wachten tot 4 of 5 December, doch de pakketten reeds 2 of 3 December ter post te bezorgen. Flacon a f.l.is enf.lnbij apothekers en drogisten (Adv. Ingez. Med.) Als opvolger van Graaf van Limburg Stirum. Naar wij vernemen is dezeV dagen de benoeming te verwachten van mr. C. Ridder van Rappard, H.M.'s gezant in Bern, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Berlijn. Mi-. Carel Ridder van Rappax-d, die graaf van Limburg Stirum als Nederlandsch gezant in Berlijn zal opvolgen, is in 1874 in Assen geboren. Na het gymnasium te 's Gravenhage doorloopen te hebben, studeerde hij in de rechtswetenschappen aan de Utrechtsche universiteit. Na voltooiing zijner studiën was hij eenigen tijd als advocaat in 's Gravenhage werkzaam, doch al spoedig trad hij in den diplomatieken dienst. In 1916 werd hij be noemd tot chef van de afdeeling bescherming aan het departemt van buitenlandsche zaken. Het volgend jaar 1917 werd hij tewerk gesteld bij het Nederlandsche gezantschap in Berlijn, waar hij geruimen tijd werkzaam bleef In 1920 werd mr. van Rappard bevorderd tot gezantschapsraad. Tot 1925 bleef hij in Berlijn. In dat jaar be noemde de Koningin hem tot haar gezant in Rio de Janeiro. Vier jaar later werd hij be noemd tot gezant in Boekarest en in 1934 volgde zijn benoeming tot Nederl. gezant in Bern. Nader zal worden bepaald wanneer mr. Rappard naar zijn nieuwe post zal vertrek ken. Verduistering bij de Spoorwegen. TWEEDE KAMER Slechts geringe belangstelling der leden. DEN HAAG Vrijdag. Groot is de belangstelling der Kamer voor de in vraagstukken van internationale poli tiek niet. Slechts zeer weinig afgevaardigden waren vanmiddag in de zaal bij de beraad slagingen over hoofdstuk m, die vooral over den Volkenbond liepen. Niet wegloopen van Genève, luidde het ad vies van Dr. Bierema (lib-), den heer v. Dijk (a.-r.) en Mr. Joekes (v.-d.), en zelfs Mr. Westerman (nat.) scheen niet voor uit treding uit den Volkenbond te zijn. al legde deze spreker er zich vooral op toe de waarde van dit instituut zooveel mogelijk te verklei nen. De liberale woordvoerder wees er op, dat de geest in den Bond moet veranderen. In dat opzicht hebben z.i. de kleine staten juist een taak te vervullen. Deze spr. informeerde naar het in zijn oogen niet zonder bedenking schijnende Ja- pansch-Duitsche verdrag, terwijl hij ook gaarne wat naders in verband met de kwes tie van de Rijnvaart-acte zou vernemen. Juichtonen liet Mr. Joekes (v.-d.) hooren over onze verstandhouding met België, ter wijl hij daarentegen op moeilijkheden met Duitschland moest wijzen (de uitzetting der 4 Nederlanders, de opzegging van de Rijn- vaartacte). Ook dit Kamerlid gaf ongerust heid te kennen naar aanleiding van hetgeen Duitschland en Japan overeengekomen zijn. Luchtte de heer Wijnkoop (comm.) zijn verre van vriendelijke stemming tegenover Duitschland. Mr. Westerman klaagde er juist over, dat dezerzijds gebrek aan welwillend heid t.o.v. onze Oostelijke buren aan den dag treedt, o.a. tengevolge van het optreden van onzen gezant te Berlijn, die verzuimde te vlaggen toen het Duitsche staatshoofd jarig was. en die in tegenstelling met het gros der andere buitenlandsche diplomaten ter gele genheid van den nat. soc. partijdag te Neu renberg afwezig was gebleven. Boos was spr. ook over de actie door een deel van de Ne derlandsche burgerij tegen het Derde Rijk gevoerd, in 't bijzonder in de pers. Is het onder deze omstandigheden mogelijk ln goede verstandhouding tot Duitschland te leven, vroeg Mr. Westerman. Een speciaal puntje behandelde de heer Schaepman (r.-k.). die aandrong op uitbrei ding van de werkingssfeer van den Regee- ringspersdienst o.a. in verband met de eco nomische voorlichting. Met betrekking hiertoe juichte deze spr., gelijk ook anderen hadden gedaan, de uitbreiding van ons consulaire corps toe. Nog voerden eenige heeren het woord, zon der dat er iets van belang te vernemen viel. Diit zal vermoedelijk pas Dinsdag het geval zijn als Minister de Graeff zal antwoorden. E. v. R. Regisseur Mars tot den Vrede: Lieve kind, je nummer is wel aardig, maar hopeloos uit den tijd en niet passend in het décor. Fraude te Vlissingen berecht. Voor de rechtbank te Middelburg stond Vrijdag terecht de 50-jarige A. C. van H., commies bij de Nederlandsche Spoorwegen te Vlissingen en raadslid aldaar, ver dacht van verduisteringen in die func tie gepleegd. Voorts zou hij als pen ningmeester van de Steenkolenvereeni- ging van spoor- en tramwegpersoneel verschil lende gelden hebben verduisterd. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij heeft in totaal dertienduizend gulden ver duisterd. De officier van justitie vorderde een jaar Ien drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De uitspraak werd bepaald op 11 December. De herhalingsoefeningen in 1937. Corruptie bij politie in Suriname. Wie op moeten komen. Enkele functionarissen worden verdacht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5