Coupon/ F.llfisbfufl Liffmcufl DE VREK. w?'leni Stoffen Zijden Fluweel en Velvet Van DinsdagVrijdag tot 10 uur geopend, ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 H A A R r E M'S DAGBESD l (JN/T IN UITEREN HET TOONEEL. Geloof en Wetenschap had voor haar tweede tooneelvoorstelling in dit seizoen Molière's De Vrek uitgekozen en de stampvolle zaal bewees, dat deze keuze door de leden op hoogen prijs werd gesteld. De naam van Jan Musch op het programma in de rol van Harpagon zal wel ae voornaamste reden van die groote belang stelling zijn geweest. Zooals men om Shylock naar „De Koopman van Venetië" gaat. zoo gaat men naar De Vrek om Harpagon. L'Avare is evenals Le Misanthrope en Tartuffe een comédie de caractère. In het beroemde tooneel van den diefstal der cassette stijgt het werk zelfs boven de comédie uit en nadert het de tragedie. Zoo werd het gisteren ook begre pen door het publiek, dat in diepe stilte deze grootsche scène volgde. In dit door Musch prachtig gespeelde tooneel bereikt het stuk en ook de voorstelling' haar hoogtepunt en het doek moest na het vierde bedrijf dan ook vele malen omhoog. Ondanks den grooten naam, dien L'Avare bezit, stel ik het toch aanmerkelijk beneden vele andere stukken van Molière. De dichter heeft zoo geheel zijn aandacht aan Harpagon geschonken, dat heel de omgeving van dezen vrek ook door de soms bijna naïeve intrige feitelijk in de schaduw blijft. Hoe geheel anders is dit bij Hooft's Warenar, dat de ver gelijking met L'Avare glansrijk kan doorstaan en als geheel zeker niet beneden het wereld beroemde werk van Molière staat. Het is dan ook geen wonder, dat de belangstelling voor wat er op het tooneel gebeurt, vrijwel geheel verdwijnt, telkens, wanneer Harpagon de planken verlaat. Zoo ook in de opvoering van gisteren, die eigenlijk alleen boeide, zoo lang Musch „op" was. Voor Musch is de rol van Harpagon niet nieuw. Hij speelde den Vrek voor het eerst ongeveer 9 jaar geleden bij Het Schouwtooneel. Wat er toen nog weifelend in was, is thans vast van contour en Musch toont zich in deze rol op zijn sterkst als virtuoos karakterspeler. De inzet dadelijk is reeds voortreffelijk en de figuur staat bij zijn entree onmiddellijk voor ons. De kop met de bewegelijke, loerende oog jes en de lekkende tong in dien drogen mond is wel volkomen die van Harpagon. zooals wij ons dien voorstellen. De gierigheid staat er als ingevreten. De schuifelende gang, de on rustige. nerveuse gebaren, de gekromde, be wegelijke vingers, die aan grijpklauwen doen denken, de scherpe, rauwe stem, het behoort alles bij den vrek van Molière. Zijn levendig, rijk gevarieerd spel met alle trucs zooals die met de kaarsen welke de traditie aan de rol heeft toegevoegd, boeit voortdurend en stijgt tot een adembeklemmende hoogte in de scène met de cassette. De omgeving verbleekt onwillekeurig bij een zoo sterken Harpagon, ook al is zij zooals gisteren goed. Adolphe Hamburger en Emile van Stuwe speelden met verve de jonge rollen van Valère en Cleante. Mary MuschSmithuysen was een lieve, elegante Marianne, Mieke Flink-Verstraete een wel wat erg kleurlooze en onbeduidende Elise. Van Staalduymen voldeed mij het best in de rol van Simon den makelaar, dien hij scherp typeerde. De heer en mevrouw Van der Poll haddën succes als Frosine en Jacques, ab wil ik daarmee niet zeggen, dat deze dankbare rollen niet sterker vooral met meer komische kracht ge speeld kunnen worden. De opvoering had een uitbundig succes. Aan het slot, toen aan Musch bloemen werden aangeboden, heeft de stampvolle zaal den grooten karakterspeler, een minuten-lange ovatie gebracht. J. B. SOHUIL. MUZIEK Schoten's Chr. Gemengd Koor en Kinderkoor „Zanglust". De Psalm 146, als eerste werk dat door 't koor werd gezongen, was de verklanking in muziek van het woord, door Ds. M. G. Blauw gesproken als inleiding tot dit concert. Te gen de traditie in was in deze (vierstemmige) zetting gebroken met de gewoonte, leidto nen te zingen waar de dorische toonschaal deze niet geeft; men zong dus re-do-re, la- sol-la. Evenwel volgden op dit koraal twee werken van Orlando di Lasso en Ant. Lotti, waarin na^r men weet deze leidtonen wel wor den gezongen, zoodat men dadelijk een oor deel kon vormen, welke manier van uitvoering het meest voldoet. Als experiment mag men 't zeker waardeeren. de strakke lijn per psal men eens ongerent weer te geven, maar tot een blijvend gebruik zal het wel niet worden. De dirigent Jac. Zwaan heeft den zin van Lasso's werk (Jubilate Deo) veel mooier en beter getroffen dan dien van Lotti, hoewel de laatste minder ver in den tijd van ons af staat. Men mag hieruit opmaken, dat de mu ziek uit den bloeitijd der polyfonie de volle belangstelling heeft van den dirigent, iets wat wij hartelijk kunnen toejuichen. Met veel succes zong het koor daarop een bewerking van „Wildsangh", door Philip Loots, een dertig jaar geleden voor mannen koor geschreven. De bewerking voor ge mengd koor kan ik, gezien den aard der mu ziek," niet geslaagd noemen; anders zou het zij ei 'als Loots de'hem eigen polyfone schrijf wijze had aangewend. De sfeer van den groo ten mannenkoovklank wordt in deze bewer king nergens benaderd, en Loots zou het (zelfs op verzoek) beslist niet voor gemengd koor hebben omgezet. Intusschen: de uitvoe ring verdient allen lof. ook van die deelen waar Loots meer dan vierstemmig schrijft, zooals bij „wij zaaien en wij maaien niet". Deze slotstrofen hadden de lichte beweeglijk heid. de zonnige bliiheid. die de muziek van Loots kenmerkt. Maar als geheel voldeed toch het na de pauze gezongen werk van Loots heel wat meer. Al was in de eerste strofen het tempo nog wat stroef, en al wa ren later de bassen een moment onzeker bij „de klok", het was toch een verklanking, die straalde, en haar uitwerking ook in de fijne détails niet miste. Het was goed gezien van Jac. Zwaan, om ook zijn kinderkoor van dien degelijken ge zonden kost te geven. Men voelde het aanko men: na die fijne teere kinderliedjes zal men straks 't onvolprezen „Naar den Dam" hebben te bosseeren. En zóó kwam 't ook uit. Na de erbarmelijken kinderkoorlitteratuur van de laatste jaren heb ik dezen zegetocht van Philip Loots gevoeld als een frisschen adem, die ook de kinderen verkwikt, als slechts de leiders willen vóórgaan. Het gemengd koor had nog een verdiend succes te boeken met „Psalm 23" van Schu bert (oorspronkelijk vrouwenkoor, door Ant. (Adv. Ingez. Med.) B. Verhey gezet voor gem. koor). Vooral het slot was heel mooi geregisteerd in alle vier stemmen, en de lyriek klonk prachtig. Ook het kinderkoor zong nog een groot werk, de cantate „De waereld in", van Peter Benoit. Maar men mag zich van Jac. Zwaan een uit voering herinneren die veel meer voldeed. Het tempo was thans over de heele linie te vlug, zoodat veel van de fijnheden in zang en in orkestpartij (de laatste door Gosse Kroese ondanks lies verbluffend raak weergegeven) langs ons heenging. Ook harmonische onjuist heden kwamen voor, o.m. op „de waereld in", waar oup het groot septime-accoord van as de sopraantjes as zongen inplaats van g. Hoe gaarne hadden we deze teere muziek van Benoit zoo welverzorgd gezien als de kinder liederen van onzen Philip Loots. Wij rekenen dus stellig op een revanche. Thans rest mij nog een bijzonder dankba re taak. Onze Bloemendaalsche tenor en zang paedagoog Jac. van Kempen heeft aan deze uitvoering zijn medewerking willen ver- leenen die geworden is tot een volledig suc ces. Voor de pauze wist hij zijn gehoor te boeien met twee zangen van Paul Graener en twee der edelste liederen van Richard Strauss („Zueignung" en „Allerseelen"), na de pauze gaf hij drie liederen op Hollandschen tekst. Of eigenlijk vijf. Want „Rondedans" van Joh. Wagen aar sloeg zóó buitengewoon in, dat hij den gang van het programma moest onderbreken en niet anders kon dan bisseeren. En tenslotte wilde men den zan ger niet laten gaan. vóórdat hij door een extra („Het Smidje" van Weissenborn) een eind had gemaakt aan den bijval, die veel had van een ovatie. Men heeft in den zanger ge waardeerd zijn zinrijk uitbeelden van den tekst- waarbij ook zijn beheerschte uit spraak hem altijd weer een machtig middel is. Maar daarbij heeft men zijn bewondering getoond voor dit onverwoestbaar klankmate riaal. Laat ons hier zeggen, dat het geheim van dit prachtig cultiveeren der stem voor een overgroot deel bestaat in de universeele kennis van de behandeling der stemmidde- len. Waar de open klank van het borstre- gister riskant dreigt te worden, staat hem ten dienste een prachtig „voix mixte", die hij weet op te voeren tot een zelden gehoord klankvolume. He„ is heel lang geleden dat wij den zanger het laatst hebben gehoord. Deze wel heel lange „pauze" bracht mij een van Schu bert's schoonste liederen in herinnering en den slotzin „Soll es das Vorspiel neuer Lieder sein?" G. J. KALT. Honderden kubieke meters water. Nachtvorstbestrijding door Aug. Veraart. Honderden kubieke meters water werden de lucht ingespoten, bij de proeven, welke door den heer Aug. Veraart gistermiddag, voor de laatste maaf in dit seizoen, werden uitge voerd. Ditmaal op twee plaatsen tegelijk. Aan den Orionweg, door de Haarlemsche brand weer. en bi.i het molentje van Groenendaal, door hun Heemsteedsche confraters. De proef, bij Groenendaal. waar wij een kijkje zijn gaan nemen, stond onder persoonlijke leiding van den heer Veraart. Deze was over het resultaat vrij goed te spreken. Tijdens het spuiten vormden zich op zeer groote hoogte zgn. cirrus-wolken, welke geheel uit kleine ijsdeeltjes bestaan. Het doel van deze proefnemingen is, een wolkendek te vormen, tegen te groote uit straling van de aarde in de lange winter nachten Vooral in de maanden October en November is dit heel belangrijk, daar de nachtvorsten dan de meeste schade aan richten. Later is dit niet zoo erg meer. De heer Veraart zeide voornemens te zijn, dezen winter met een Douglas-machine een vlucht te maken, boven de Ciri-us-wolken, welke op een hoogte van 80009000 M. voor komen. Met zg.n. koolzuursneeuw wil hij dan trachten, neerslag van deze wolken ter veroorzaken. Zijn vorige proeven in deze richting betroffen steeds de cumulus-wolken, welke zich reeds op een hoogte van 3000-5000 M. vertoonen. Natuurlijk trokken de proeven, als steeds, zeer de aandacht van het publiek. Ook de burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van zijn belangstelling voor deze onge twijfeld interessante proefneming. UITBREIDING. De Behangselpapierfabriek van Rath Doo- deheefver aan de Duivendrechtschekade te Amsterdam, die einde 1934 nieuw gebouwd was, zal belangrijk worden uitgebreid. Gis teren vond de publieke aanbesteding plaats van den uitbouw. Ingekomen waren 71 bil jetten waarvan laagste inschrijver was de heer W. Hoogstrater te Oegstgeest voor f 274274, Het werk-oppervlak van de be staande fabriek zal na de verbouwing ver drievoudigd z-ijn. Het schuldenvraagstuk Europa. Voordracht van Dr. Ir. M* D. Dijt. Voor leden van de Vereeniging tot Studie van den Staat heeft Dr. Ir. M. D. Dijt gisteravond in sociëteit ..De Vereeniging" een voordracht gehou den over „Het schuldenvraagstuk in Europa". De voorzitter Ir. B. Wigersma vestigde in zijn openingswoord de aandacht op de be langrijke gebeurtenissen van den laatsten tijd, speciaal op het Duitsch-Japansche ver drag. Dr. Ir. Dijt achtte het schuldenvraagstuk een der brandendste problemen van onzen tijd. De economische structuur van de samen leving heeft zich in de laatste 150 jaar sterk gewijzigd. De productie geschiedt thans veel meer voor de wereldmarkt dan voor eigen gebruik. Die ontwikkeling is mogelijk ge worden door den vooruitgang van techniek, wetenschap en verkeer. Zij heeft een hoo- ger levenspeil gebracht. Tegelijkertijd heeft het crediet zich in sterke mate ontwikkeld. Het gebruik van vreemd kapitaal en vreemde arbeidskrach ten is steeds meer in zwang gekomen. Spr. ging de ontwikkeling van de schulden in Nederland na van 1885" tot heden. Deze heeft parallel geloopen met de schuldenont wikkeling in de andere landen. De overheids schulden. de openstaande hypotheken en ander schulden zijn sterk toegenomen. In 1932 was het nationale vermogen kleiner dan het totaal der interne schulden. Dit behoeft ons echter niet te verontrusten, want de landen met de hoogste economische ontwik keling hebben ook de hoogste schulden. Het is duidelijk, dat aan die opgaande lijn der schulden eens een eind moet komen, zelfs in een conjunctuurlooze maatschappij, aldus spr. De schuldenvermeerdering is evenwel zoo bedenkelijk geworden door den invloed der wisselende conjunctuur. Prijsdaling is in een samenleving met weinig schulden veel minder gevaarlijk dan in éen met veel schulden. Wij moeten dus een vermindering van crediet of een stabiel prijsniveau aan vaarden, aldus Dr. Dijt. Het crediet kan niet gemist worden: wij moeten dus een samen leving hebben, die geen prijsschommelingen meer kent. Naast deze interne schuldenlast zijn er in ternationale schulden ontstaan. De Wester- sche landen voerden voor den oorlog kapi taal uit naar de nieuwe landen (als Amerika) en de koloniën. De betaling der schulden en der rente had plaats door middel van goe deren. Ook voor" deze internationale schul den is de meer of mindere stabiliteit van de prijzen van het grootste belang. Na den oorlog zijn het internationale cre diet en de internationale betaling eigenlijk volkomen verwoest, zoo vervolgde spr. De daling van het prijsniveau is hiervan de oorzaak. Het gevolg van het vastloopen der betalingen was devaluatie in de verschillen de landen. Bovendien werd de betaling be moeilijkt door een steeds grootere beperking van het vrije goederenverkeer na den oorlog. De situatie van den abnormalen debiteur- staat Duïtschland onderwierp dr. Dijt ver volgens aan een afzonderlijke beschouwing. De moeilijkheden voor Duitschland spruiten volgens spr. hoofdzakelijk voort uit de plot selinge verandering van een staat, die van nature crediteur was in een debiteurstaat. De vrede van Versailles en de verkeerde eco nomische politiek van Duitschland na 1918 zijn de schuld van de groote credietcatastro- fe, die tenslotte uitbrak, aldus spr. Amerika daarentegen werd door den oor log van debiteur- tot crediteurstaat, hoewel zijn structuur die van een debiteurstaat was. De Ver. Staten hebben dan ook tot op heden hun exportsaldo behouden. Het gevolg hier van is de geweldige grondvoorraad van dit land. Dr. Dijt concludeerde tenslotte, dat wij be hoefte hebben aan een stabiel prijsniveau. Dit ziet men echter lang niet genoeg in. In de tweede plaats blijkt, aldus spr.. dat een wanverhouding als in Duitschland en Ame rika uit den weg geruimd moet worden. De kwestie der oorlogsschulden moet daartoe geheel herzien worden. Dit zijn de voor waarden voor een goed geregeld internatio naal verkeer. Na de pauze ontwikkelde zich naar aanlei ding van het gesprokene een levendige ge- dachtenwisseling. IIAARLEMSCH GEMENGD KOOR PALESTRINA Donderdagavond is in een der bovenzalen van Hotel Hof van Holland bovengenoemd koor opgericht. Het doel van dit koor is het beoefenen en uitvoeren van Middeleeuwsche Koormuziek. Als directeur is benoemd de heer Joh. van 't Vlie. Het voorloopig bestuur is als volgt sa mengesteld: Ely Huijboom, voorzitter, C. Strookman secr..-penn., Jac. Gosen. commis saris. Kleine vischacte geldig voor drie hengelmethoden. Arrest van den Hoogen Raad. In het orgaan van het Centraal Neder- landsch Hengelaarsverbond „Piscator" lezen wij, dat er voor de hengelaars een groote ver betering is gekomen door een arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 16 No vember j.l„ waarbij dit college een vonnis van de arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage vernietigt, waarbij iemand wegens het visschen met een z.g. sleephengel, zon der dat hij voorzien was van een acte, gel dig voor gemelde visscherij, was veroordeeld tot een geldboete van f 1 subs 1 dag hechte nis. De Hooge Raad verwijs de zaak thans naar het Gerechtshof in Den Haag. In dit arrest verklaart de Hooge Raad o.m. en dit is van zoo groot belang voor de hongelaars dat daar de wet dit niet be paalt, vermelding van het vischtuig in de vischacte niet is voorgeschreven, omdat de wet den houder in het gebruik van een der drie vischtuigen (peur, hengel, geaasd met visch en sleephengel) heeft willen vrijlaten. Hierdoor wordt het dus mogelijk op een kleine vischacte onverschillig welk vischtuig daarin genoemd wordt, ook naar verkiezing met een der andere vischtuigen te hengelen, mits afzonderlijk. „Piscator" wil nog verder gaan en zou gaarne zien, dat de hengelaar, in het bezit van een kleine vischacte, zou mogen visschen met meer dan één hengel, met één peur, met één sleephengel en met één hengel geaasd met visch. Intusschen is het blad echter reeds ruim schoots tevreden met deze beslissing van den Hoogen Raad. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 29 NOV. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum II. Progr. in. 9.35 Keulen Dr. Johannes Hatz- feld: „Was dünkt euch von Christus"? 9.05 Fransch Brussel. Gramofoonmuziek. 10.20 ld. Populair concert mmv M. Jaak Germain, tenor. 11.20 Parijs Radio Gevarieerd concert door het kamerorkest van de Pouletconcerten olv. M. Guillou. 12.20 ld. Orgelconcert door Maurice Duruflé. 12.50 Vlaamsch Brussel, Dansmuziek olv. Stan Brenders. 1.20 ld. Ge sproken dagblad van het NIR. 1.30 ld. Populair concert olv. Paul Gason. 2.20 Diversen. 3.20 Keulen „Nette Sachen aus Köln". Het kleine omroeporkest olv. Leo Eysoldt en solisten. 5.20 Parijs Radio Pasdeloupconcert. 7.20 Keu len. Het groote omroeporkest olv. Friedrich Otto Müntefer, Otto Julius Kühn Leo Eysoldt. 9.25 Nat. Programma Fred Hartley en zijn Novelty Kwintet met Brian Lawrence. 10.00 München Concert door het omroep-dansorkest olv. Carl Michalski. Na 10.10 Berlijn Program ma van München (Omroep-dansorkest). 11.20 ld. „Ausklang!" mmv. het Willy Stanke orkest. Progr. IV. Vlaamsch Brussel: 8.30 Kroniek van den dag, 8.40 Gramofoonplaat, 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramofoon muziek, 9.20 Weerbericht. Wetenschappelijke actualiteiten, 9.25 Gramofoonmuziek. Verzoek programma. 11.05 Zangrecital door Karei Bogaers. 11.35 Populair concert, 12.20 Gramo foonmuziek. Nat. Programma: 12.50 Het Cam bridge orkest olv. Robert E. Austin, 1.50 Char les Ernesco met zijn kwintet en Webster Boot, 2.20 Tuinpraatje. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 BBC Theaterorkest olv. Stanford Robinson. 4.20 London Regional Egon Petri speelt piano muziek van Busoni. 4.50 Nat. Programma Eugene Pini met zijn tango-orkest. 5.20 Di versen. 5.40 Nat. Programma Opera Comique in den tijd van Beethoven. 6.40 London Regio nal Concert van Praag door het Studio orkest olv. Alois Klima. 7.10 Het Commodore Grand orkest olv. Harry Davidson. 8.20 Nat. Pro- gramma Kerkdienst. 9.05 Diversen. 9.25 Lon don Regional BBC Koor en het BBC Orkest olv. Julian Clifford. Solomon, piano. 10.50 Id. Epiloog. 11.00 Weenen. Dansmuziek door het Fritz Keyda-orkest mmv. Hans Nagel, zang. Progr. V. 8.0024.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 30 November 1936. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. H Hilversum n. Progr. III. 8.00 Keulen Hans Bund en zijn orkest; 9.05 Tijdsein. Berichten. Water- standberichten; 9.20 Deutsch. sender. „Alle Kinder singen mit", kinder koorzang; 9.50 Keulen. Richard Heinemeyer: „Was brachte der Sportsonntag?"; 11.20 Danmarks Radio. Uurslag en klokkenspel van den Raadhuis toren Kai Julian's orkest uit „Kilden" te Aalborg; 12.20 Vlaamsch Brussel. Gramo foonmuziek; 12.50 Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason; 1.20 Gesproken- dagblad van het N.I.R.; 1.30 Salonorkest o.l.v. Walter Fe- ron; 1.50 Gramofoonmuziek: 2.20 Diversen: 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmuziek: 3.20 Keulen. Programma van den Deutschl. sen der (Populair concert); 4.20 Parijs Radio. Programma van Straatsburg (Kamermuziek) 5.20 Fransch Brussel. Dansmuziek door het Fud Candrix-orkest; 6.20 Jean Tousseul: „Un évrivain beige: Eugène Demolder: 6.35 Gra mofoonmuziek; 7.05 Concert: 7.20 Weenen. „Von St. Anton bis Kitzbürckel", vroolijke avond samengesteld door Alois Schatenek: 8.20 Fransch Brussel. Fanfareconcert; 9.20 London Regional. BBC-Theaterorkegt o.l.v. Harold Lowe. The Gresham Singers; 10.20 Berlijn. „Johann Sebastian Bach"; 11.20 Wee nen. Dansmuziek door de „Canada Band" o I.v. Leo Stockl m.m.v. Karl Schmidt. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles; 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek; 8.30 Kroniek van den dag; 8.40 Gramofoonplaat; 8.45 Gesproken dagblad van het N.I.R.; 9 00 Gramofoonmuziek; 9.20 Diversen; 10.35 Nat. Programma. Korte godsdienstoefening; 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht; 11.05 Orgelconcert door Reginald Porter-Brown; II.35 Gramofoonmuziek: 11.50 London Regio nal. BBC Schots orkest o.l.v. Guy Warrack: 12.05 Haydn Heard en zijn orkest; 1.05 The wall game, in Eton: 1 20 Nieuwe gramofoon muziek: 2.05 Arthur Salisbury en zijn orkest: 2.55 BBC-Midland-orkest o.l.v. Reginald Burston; 3.55 Solisteno.cneert; 4.20 Orgel concert door Donald Thorne; 4.50 Het Vic toria Hotel-orkest o.l.v. Emilo Colombo: 5.35 Nat. Programma. Het Frank Walker Octet. William Biggs, tenor; 6.20 Diversen: 7.00 Nat. Programma: BBC-koor o.lv. Leslie Woodgate; 7.40 Een vroolijk gemengd programma; 8.20 London Regional. „Pickwick", opera van Al bert Coates; 9.20 Diversen: 9.55 Nat. Pro- gramma. Voor St. Andrew's Day. Speciaal programma samengesteld door Edwin Muir; 10.40 BBC-orkest o.l.v. Stanley Chappie; 11.35 Het Grosvenor House (jansorkest o.l.v. Syd ney Lip-Ton; 11.50 Dansmuziek gr platen: Progr. V 8.007.00 Diversen. 8.00 Eigen Gramofoonplaten concert: zang- solisten. 1 Hélène Cals, sopraan, Tango Dei Rose. Frühiingsstimmenwalzer; II Tango della Se- duzione: Mignon; 2 Mimi Torna. Ich hab' dich geliebt: Ein Schiff fahrt nach Shanghai 3 Richard Tauber. Eind Lied aus meiner Hei mat: Wien. du Stadt meiner Trame; Es war eimnal ein Baby; Im Prater Blühn wieder die Baume; 4 Grace Moore. Ciribiribin; One night of love; 5 Wladislaw Ladis, Lolita; Ta, ca nun chagne; 6 Heinrich Schlussnuss, An Schwager Kronos; Der Soldat; 7 Alfred Fio- caver, Torna a Sorriento; Di-Te. 8.00—12.00 Diversen. Rioleeringswerken te Heemstede. Drukke verkeerswegen moeten worden opgebroken. HEEMSTEDE. Zaterdag. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het leggen van het hoofdstamriool in de Lanckhorstlaan. Hiermede wordt uitvoering gegeven aan een besluit, dat reeds in den voorzomer genomen is. De werkzaamheden zijn echter uitgesteld tot het toeristenseizoen voorbij zou zijn, want niet alleen In de Lanckhorstlaan, maar ook in de Zandvoort- schelaan zal thans het hoofdstamriool wor den aangebracht en het bijzonder drukke kruispunt aan den Heerenweg zal daarbij dus gepasseerd moeten worden. In de Lanckhorstlaan geschiedt de arbeid in werkverschaffing, d»w.z. dat niet alleen geschoolde grondwerkers maar ook andere werklooze handarbeiders er aan mede hel pen. Het tempo, waarin de uitvoering ge schiedt. is daarbij natuurlijk niet zoo snel als anders mogelijk zou zijn. Voor de stille Lanckhorstlaan wordt dit geen bezwaar ge acht. Het gedeelte HeerenwegZandvoort- schelaan zal evenwel uitsluitend met ge schoolde werklieden worden uitgevoerd Aan besteding is ook hierbij achterwege gelaten: het gehèele werk wordt door de gemeente in eigen beheer volbracht. Voor een dertigtal grondwerkers zal hier ongeveer drie maan den werk zijn. Met het leggen van dit gedeelte hoofd- stamrioool wordt het rioleringsstelsel van Heemstede vrijwel voltooid. De crisisjaren hebben het gemeentebestuur niet weerhou den. dit omvangrijke werk van groote hy giënische beteekenis aan te vatten en af te maken. Sedert 1930 is vrijwel elk jaar een gedeelte er van uitgevoerd, zoodat steeds grootere deelen der gemeente op het hoofd stamriool konden lóozen. Achtereenvolgens kwamen Haemstede. Heemsteedsche Dreef, Leeuw en Hooft. Bosch en Hoven, de nieuwe wijk tusschen Heemsteedsche Dreef en Spaarne en de Bleekersvaart met de Kerk- laan aan de beurt. Nu zal tenslotte ook de geheele omgeving van de Zandvoortschelaan aangesloten' worden. Rioolloozingen op grachten of ander open water in de gemeen te zal daarmede voor Heemstede geheel tot het verleden behoor en. Een andere kwestie, die nog niet ls opge lost. is de afvoer van de aldus uit de geheele gemeente verzamelde rioolstoffen. Deze vindt thans nog plaats op het Spaarne zonder dat vooraf het rioolwater gezuiverd wordt. Zoo als bekend is, maakt Rijnland er bezwaar tegen, dat dit ook in de toekomst zal blijven geschieden. Er zijn dan ook reeds uitgewerk te plannen voor zoodanige zuivering ontwor pen, die echter de goedkeuring van het Rijks instituut voor Zuivering van Afvalwater (R. I.Z.A.) nog niet hebben verkregen. De thans aangevangen werken zullen, on danks alle maatregelen om ze in een zoo snel mogelijk tempo uit te voeren, voor het verkeer heel wat ongerief veroorzaken. Se dert eenigen tijd is de Zandvoorter Allée voor alle rijverkeer uit de richting Aerden- hout afgesloten. Alle voertuigen uit deze richting moeten de Zandvoortschelaan vol gen. Gedurende een aantal weken zal dit nu weldra niet meer mogelijk zijn en zal het verkeer dus toch weer over de Zandvoorter Allée en een aantal zijstraten moeten wor den geleid. Maar dit is een bezwaar waaraan nu eenmaal niet te ontkomen zal zijn. Hij en Zij, bij 't vuur gezeten, Fluisterden van eigen haard, Met KOLEN van PERQUIN te weten, Want dan wordt meteen gespaard (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 28 NOVEMBER StadsschouwburgHaarlemsche Tooneel Club met „Zaire", 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Voordracht van prof. Vermeylen voor Kunst aan het Volk. 8.15 uur. Cabaret La Gaité: Nachtfeest, 8—3 uur. Palace Filmac 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „De witte Engel" met Kay Francis. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Cinema Palace: „De ellendigen" met Char les Laughton en Frederic March. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „De Zwarte Kamer" met Boris Karloff. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Der Betteistudent", met o.a. Johan Heesters. 2.30, 7 en 9.15 uur. O v er v e e n: Jubileumtentoonstelling bij de firma J. A. Boskamp en Zonen, Bloemen- daalscheweg 257. 105 uur. Heemstede: R.K. Vereenigingsgebouw: Nationale Pluimveetentoonstelling. 9 uur v.m. tot 10 uur nam. ZONDAG 29 NOVEMBER Geb. Protestantenbond: Voordracht door den heer B. v. d. Meer, 10.30 uur. Bakenessergracht 13: Rozekruisers Genoot schap, Openbare voordracht. 7.15 uur nam. Rembrandt Theater: Twee films over Zuid- Afrika, .11.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en cles avonds Heemstede: R.K. Vereenlgingsgebouw: Nationale Pluimveetentoonstelling. 9 uur v.m. tot 10 uur nam. Over veen: Jubileumtentoonstelling bij de firma J. A. Boskamp en Zonen. Bloemen- daalscheweg 257. 10—5 uur. MAANDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: Cor Ruys in „Kilian en Zoon" 8.15 uur. Palace Filmac 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 28 Nov. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 4 Dec. zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland. firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel. 11080. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9