Den kweek. Vetktutysek&de touqe Roem! EEN SINTERKLAAS. EXPOSITIE AVONDJAPONNEN Het BehuiQ6i$ksU 54e Jaargang No. 1G393 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 4 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. „Ziekenzorg". Resultaten over het jaar 1935/1936. Het ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem houdt Maandag 21 December zijn jaarverga dering. Als bestuursleden treden af J. J. Schneiders (fin. commissaris) en H. v. Don kelaar (2e secretaris) en W. Sterk. Daar geen tegencandidaten zijn gesteld, zijn allen met een herkozen. Voor de verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht zijn candidaat gesteld A. Mars, C. H. Speel en H. Stinis. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1 Juli 193530 Juni 1936 ontleenen wij: Dank zij de gunstige crisisregeling, welke voor enkele jaren met de Gemeente Haarlem tot stand kwam, is het mogelijk gebleken, dat een zeer belangrijke groep door werkloosheid getroffen leden niet genoodzaakt werd zich te laten afvoeren, doch door betaling eener sterk gereduceerde contributie in staat was lid van het fonds te blijven. Hoewel de uitgaafpost inzake de crisisrege ling, welke ten laste van het fonds komt, dit jaar zeer aanmerkelijk hooger was dan vo rige jaren, was het fonds gelukkig toch in staat de hulpverleen in g in haar geheelen om vang onverkort te blijven verschaffen. Dit jaar kon weer een regelmatige groei in ledental worden geconstateerd, het steeg met 92^5 tot 18334. 2671 personen moesten worden afgevoerd. Het voornemen der Regeering om zeer bin nenkort weer een gewijzigd ontwerp-Zieken- fondswet in te dienen, bracht opnieuw en nog in veel sterkere mate de gemoederen bij de Federatiefondsen in beweging. „Dit wetsontwerp waarin mede de reeds be rucht geworden pariteit in de fondsbesturen wordt geregeld en waarin verder tal vair maatregelen worden voorgesteld, welke het zelfbeschikkingsrecht der fondsen zullen aan tasten, gaf voor de onderling beheerde zie kenfondsen aanleiding om met kracht daar tegen stelling te nemen." De ziekenhuisveraekering, welks met de Gemeente bij contract is geregeld, werd ge acht met ingang van 1 Januari 1936 weer voor één jaar te zijn verlengd. Het aantal fondsleden, bij gemelde verze kering aangesloten, ging met 1489 vooruit en kwam hierdoor van 13510 op 14999 leden. In totaal werd aan de Gemeente Haarlem voor ontvangen contributie afgedragen f 59.323.66 (vorig jaar f 54.905.60). De inkomsten van het fonds waren f 244.150.90 van contributies. Er werd o.a. uit gegeven: doctoren f 72.210, specialisten f 35.570, apothekers f 43.264, tandheelkundige verzorging f 5344, diathermie en zonbehan- deling f 1449, receptuur f 21.134, uitkeering bij bevalling f 6069, verbandartikelen f 4101, brillen f 3027, steunzolen f 564. De rekening sluit met een voordeelig saldo van f 2733. Onze Jaarlijksche St. Nicolaas- tentoonstelling. Voor den 23sten keer zal onze Sint-Nico- laastentoonstelling weer plaats hebben en zal onze Tijdingzaal weer omgetooverd zijn in een kinderparadijs. Poppen in allerlei grootte en in allerlei costuums, poppekamers, keukens, winkels, pakhuizen, fornuizen, ser viezen, tollen, boeken en spellen zult U langs de wanden zien opgesteld. De vitrines bevat ten baby-artikelen, dassen, mutsen, wanten, handschoenen en handwerkjes in allerlei genre. Als U deze bijeengebrachte Sinterklaas- cadeaux van Onze Jeugd critisch beschouwt, zult u wel bemerken, dat menig boek van een nieuwen rug is voorzien, dat de spellen zijn bijgeplakt, dat de spaarpotten beschilderde busjes zijn. U zult in menig poppenledikantje een sigarenkistje bespeuren, in een winkel een appelenkist, in halskettingen kralen van behangselpapier, in meubeltjes lucifers- of poederdoosjes, enz. enz. Uw critisch oog zal zeer waarschijnlijk scheef geslagen spijkers, gerimpelde behangselwanden, of te groote naaist-eken ontdekken. Maar wanneer U die per schouwt, zult U met blijdschap erken nen, dat achter dit alles staat een schat van liefde en toewijding, van opofferingsgezind heid. Weken en maanden is er door kleine en groote handen gewerkt, is er uit kleine beur zen gegeven, om dit alles tot stand te kunnen brengen. Wij hopen met deze Sint-Nicolaas- gift van de Jeugd-Rubriekertjes van Haar lem's Dagblad 400 a 500 kinderen blij te kun nen maken. 't Zijn grootendeels kinderen, die buiten de schoolfeesten vallen. In de eerste plaats alle patientjes in de ziekenhuizen van Haar lem en omgeving, verder alle kinderen in de Kinder-Tehuizen en Kinderbewaarplaatsen en ten slotte de kinderen van 't Maatschap pelijk werk. Wij dragen nu de blijde gedachte met ons mee, dat Sint-Nicolaas geen Haar- lemsch kind vergeten zal. Juist het zieke kind zal specidal een zelf vervaardigd cadeau ontvangen. Naar richting is niet gekeken, hoewel U bij sommige inzendingen den naam van een zie kenhuis ziet vermeld. Deze inzending is dan van een dankbaar oud-patientje. Wij hopen zoo, dat velen, zeer velen onze tentoonstelling zullen bezoeken. Dinsdag 1 December van 2—9 uur en Woensdag 2 De cember van ÏO9 uur zal ze geopend zijn tegen een minimum-entree van 10 cents. Deze entreegelden zullen geheel worden afgedragen aan de Ver. Haarlem ter bestrijding der tu berculose. Dus door uw komst draagt U ook bij tot het goede doel, nl. vreugde te bren gen, waar het donker is. W. B.—Z. Wij zijn in de week van het moeizaam bedenken. Van aardige, nuttige, teere geschenken. Het weifelend langs etalages gaan loopen Ten prooi aan de opgaaf; wat zal ik nou koopen? Het is met Sint Nicolaas zalig te geven. Maar voor je gekozen hebt, tob je wel even. Je hebt d' advertenties met aandacht gelezen, Dus kent veel adressen, waar keus blijkt te wezen Je hebt een heel lijstje gezet in je boekje, Maar juist naar de crème in die opsomming zoek je, Want alles te geven, beletten de duiten, Je staat voor een keus en nu moet je besluiten. 't Is zeker een vraagstuk volwaardig om even, Je diepe volledige aandacht te geven. Want juist in de heerschende zorgvolle tijden. Leidt 't aardig cadeautje tot dubbel verblijden, 't Shit Nicolaasfeest moet in moeilijke dagen Door extra veel aandacht ook extra goed slagen. Dus op naar de winkels nu, vaders en moeders. Op. zonen en dochters en zusters en broeders, De maan schijnt ook thans weer vol glans door de boomen De heerlijke avond is straks weer gekomen, Al rijdt Sinterklaas dan wel over de daken, Op u rust de taak om het heerlijk te maken, P. GASUS. DE HAARLEMSCHE COLLECTEDAG voor het NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK is WOENSDAG 2 DECEMBER a.s. (Adv. ingezMedj Hier werkende vreemde lingen. Vergunning noodig. De regeeringspersdienst deelt ons het vol gende mede: Ingevolge het K. B. van 5 Juni 1936 is van 1 October jl. af het vergunningsstelsel, tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, toepasselijk op alle bedrijven en beroepen, behoudens ten aanzien van ar beid op zeeschepen en op vaartuigen, die den Rijn, de Lek en de Waal en haar uitmondin gen in zee of andere internationale wate ren bevaren. Alle werkgevers (behoudens in genoemde uitzonderingen)die vreemdelingen in dienst hebben, moeten dus thans in het bezit zijn van een vergunning van den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling tot het doen ver richten van arbeid door vreemdelingen. Dit geldt ook voor alle huishoudelijk personeel. Indien men een vreemdeling in dienst wenscht te nemen, kan deze den arbeid niet aanvaarden voordat de vereischte vergun ning is verkregen. De kosten van een vergun ning bedragen voor eiken werknemer f 2. De vergunningen worden verleend voor een bepaald tijdvak. Indien men verlenging van de verleende vergunning wenscht, kan deze verlenging worden aangevraagd per brief (niet pers-formulier) onder vermelding van het nummer der betreffende vergunning en den naam en voornaam van den vreemde ling. Aanvragen om verlenging dienen te ge schieden ongeveer een maand voordat de ter mijn, waarvoor de vergunning werd verleend, is verstreken. De kosten eener verlenging van vergunningen bedragen f 7. De vergunningen worden verstrekt aan de werkgevers en niet aan de werknemers, zoo dat, indien een vreemdeling(e) van betrek king verandert, de te zijnen (haren) behoeve verleende vergunning niet geldig is voor de nieuwe dienstbetrekking. De nieuwe werk gever moet derhalve opnieuw vergunning voor de (n) betrokken vreemdeling (e) aanvragen. Indien werkvergunning voor uitwonend vrouwelijk huispersoneel wordt aangevraagd, dient de werkgever bij de toelichting der aanvrage te vermelden, welke bijzondere oor zaken er zijn voor het in dienst nemen van niet-inwonend huispersoneel en hoe en waar dit personeel des nachts gehuisvest is.Het ver dient aanbeveling bij aanvragen om vergun ning voor vrouwelijk personeel beneden den 18-jarigen leeftijd een uitvoerige motiveering te geven voor het in dienst nemen van deze jeugdige personen. Bovendien is het van be lang in de toelichting te vermelden, wie re gelmatig toezicht op deze jeugdigen zal uit oefenen en hoe dit zal geschieden. Indien men omtrent een aanvrage om ver gunning mondelinge toelichting wenscht te verstrekken, wordt men daartoe in de gelegen heid gesteld eiken Vrijdagmiddag van 25 uur ten kantore van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, Bezuidenhoutsche weg 97, Den Haag. Men wordt echter dringend verzocht, de aangele genheden zooveel mogelijk schriftelijk te be handelen onder vermelding van het nummer der betreffende vergunning of van den be- rcffênd'"-. brief. Gr. Houtstraat 145, Tel. 11145 Zijlstraat 32, Telefoon 10438 2 jaar oude Graan-Jenever p. Liter f 310 p.flesch 2^5 (Adv. Ingez. Med.) De luchtvloot van de K. L. M. De oude Fokker-vliegtuigen vrijwel verdwenen. Na den verkoop van de beide Fokker F 8- vliegtuigen van de K. L. M., de PH-A.E.F. en -A.E.I., waarvan de eerste Zaterdag j.l. en de tweede Zaterdag a.s. aan de British Airways wordt overgedragen, beschikt de K.L.M. nog slechts over enkele Fokker-machines van het oude type, zoodat men mag aannemen, dat deze machines wel voor goed van de vaste luchtlijnen der K. L. M. verdwenen zijn. Er blijven thans nog slechts twee F 7-machi- nes over, de P.H.-A.E.D. en de P.H.-A.E.H. Laatstgenoemd toestel zal echter de volgende week van registratie-letters veranderen, want de uitbreiding van den foto-technischen dienst der K L. M. heeft tot gevolg dat.de één-moto- rige F 7, die voor het maken van luchtfoto's gebruikt wordt, te klein is geworden zoodat de foto-technische dienst de volgende week de voor dit doel ingerichte twee-motorige F 8 in gebruik zal gaan nemen, welk toestel dan de toepasselijke registratie-teekens P.H.-O.T.O. zal krijgen. Heymans en Sluyter te Jodhpoer. JODHPOER, 29 Nov. (ANP) De heeren Heymans en Sluyter zijn té 5.50 van Allahabad vertrokken en te 8.10 te Jhansi aangekomen. Vandaar vertrokken zij weer om te 14.13 te Jodhpoer te landen. Hier zullen zij twee da gen blijven, voor de revisie van de machine. HONDERDJARIGE VIERT FEEST. De heer Laurens v. d. Sluis Veer te Naarden heeft Zondag op zijn lOOsten geboortedag zeer veel belangstelling ondervonden. Tot de talrijken, die hun opwachting kwamen ma ken, behoorde het voltallige college van Bur gemeester en Wethouders. Burgemeester Boddens Hosang heeft in een aardige toe spraak de gelukwenschen van de burgerij overgebracht, waarop de jarige kernachtig heeft bedankt. Hij bracht verder den dag monter door, te midden van familie en vrienden, die zijn woning in een bloemen tuin hadden herschapen. De jubilaris was vroeger een zeer be kende figuur in den houthandel en heeft verscheidene functies in het kerkelijke le ven vervuld. De heer Van der Sluis Veer stamt uit een bekend Noord-Hollandsch ge slacht. De tijden zijn hard en de Sinterklazen tal rijker dan ooit. Ook beginnen ze vroeg. Nu is het nog November en ze werken al sinds vele dagen. Dat kan men den kinderen wel uitleg gen, maar er zijn situaties die geen enkele ouder aannemelijk vermag te maken. Wat moet hij of zij zeggen tot zijn of haar sprui ten, als bij klaarlichten dag, onmiskenbaar dus, een Sinterklaas nadert die gearmd met zijn vrouw loopt, omringd door vier kinderen, waarvan er één bij een winkel blijft staan en luidkeels „Vader! Vader!" tot den Sint roept, waarop deze zich omdraait en zijn jeugdigen zoon kwaad toebrult: „Wil je wel eris dade lijk hier komme? Me kenne niet voor alle win kels kijke!" Dit tafereel beleefde ik en gelukkig was ik alleen. Maar er waren ouders met kinderen nabij en ik zag de schrik op hun aangezich ten. Zoo dadelijk zouden zij moeten antwoor den op pijnlijk-verraste vragen en er zou geen andere uitweg meer zijn dan: „Dat is Sinterklaas niet; die meneer doet hem maar na" of zooiets, hetgeen de zaak niet zou op lossen en den schriklijken twijfel, eenmaal gerezen, niet uitroeien Deze Sint zag er niet best uit ook. Zijn ge waad was wit instede van rood. Zijn bordpa pieren mijter vertoonde een knik, vermoede lijk tengevolge van den regen, die meedoogen- loos op hem neerplenste. Als Veraart, de re genmaker, dezen bui verwekt heeft, dan neem ik hem dat persoonlijk kwalijk. Het witte gewaad was bemodderd, de staf werd niet fier rechtop gedragen zooals het behoort. Sinterklaas hield het ding bij het ge kromde eind vast en sleepte het achteloos voort. En hij verbood zijn zoon omdat die naar Sinterklaascadeaux in een winkel keek! Het is lang geleden dat ik in het bestaan van den echten Sint geloofde. Helaas lang ge leden. Maar er leefde toch nog iets van de Legende in de resteerende kinderlijkheid mijns gemoeds, want dit standje aan den zoon van den onechten Sinterklaas kwetste het voelbaar. Ik besefte dat ik in de onechte Sinten nog altijd den echte poog te zien. Is het de macht der Legende? Zijn er meer men- schen zoo? Of ben ik de eenige die zoo kin derlijk is op middelbaren leeftijd en is het heel mal van mij? Natuurlijk hebben de Sinterklazen het niet makkelijk en doen ze het niet voor hun ple zier, maar om de verdienste. Ik gun hun die, maar zou graag willen, dat ze toch een beetje probeerden het decorum te bewaren. De drie kinderen, die het echtpaar om ringden, voelden dit blijkbaar ook. Zij waren klein. Zij zagen er ontmoedigd en een beetje beschaamd uit. Ik had met hen te doen. Zou den zij ooit in den Echte geloofd hebben? Zou de illusie bij hen al in de prilste jaren gedood zijn, omdat het immers vader was, die „het voor de centen deed"? Gaat er misschien straks nog een zijn jubi leum vieren? Ik ril bij de gedachte. Verpleegster bij verkeers ongeval gedood. Tegen een tramwagen gereden. Op den hoek van de Apollolaan en de Beet- hovenstraat te Amsterdam is Zondagmorgen omstreeks half twaalf een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. De verpleegster mej. de V. reed op haar motorfiets in de Apollolaan in de richting van de Apollo-hal. Bij de Beethovenstraat zag zij de tram, een motor- en bijwagen van lijn 24, die uit de richting van den Stadionweg kwam, niet, met het gevolg, dat zij in volle vaart tegen den bijwagen botste. Zij werd op straat geslingerd en is door den G. G. en G. D. met een schedelbastsfractuur naar het Wilhdl- mina-Gasthuis gebracht, waar zij later op den dag is overleden. Gr. Houtstr. 19 (Adv. Ingez. Med.) DE DéBACLE BIJ LAKEMAN'S BANK TE ENKHUIZEN Aan de N.V. Wed. S. Lakeman's Bank te Enkhuizen is surséance van betaling verleend voor den tijd van 6 maanden. Uit een rapport van de bewindvoerders is gebleken, dat deze op 31 October voor de crediteuren 47 V2 pro cent aanwezig achtten. Hierbij was geen re kening gehouden met de kosten van liquidatie Op den „RijksDuciendag te Gosiar, wat-vva men op pagina 4 een artikel van onzen Berlijnschen correspondent vindt, werden ter opluistering van het congres demonstraties van boerendansen gegeven. Het woord is aan.... Max Nordau: Men brengt zijn kwaad humeur in een systeem en noemt het pessimisme. Mollison op weg naar Kaap stad. Hedenmorgen van Kaïro vertrokken. Zondagmorgen 9.30 uur is de bekende vlieger Jim Mollison tezamen met zijn medepiloot Corniglion Molinie van Croydon vertrokken voor een vlucht naar Kaapstad. Hij hoopte „over vijf dagen den Britschen mist terug te zien". Te 3.27 Greenwich Tijd landde Mollison hedenmorgen te Kaïro. vanwaar hij te 5.25 uur weer vertrok. Ras Immeroe's troepen op Britsch gebied? Na den val van Gore. ADDIS ABEBA. 30 November (Stefani- A.N.P.) Uit Gore wordt gemeld, dat de „benden van Ras Immeroe" zich voor de Ita- iiaansche troepen hebben teruggetrokken in het moerassengebied van Sobat. Zij zouden de grens van Britsch Mongalla zijn gepasseerd en door de gendarmerie van den Soedan ontwapend zijn en geïnterneerd te Mah- moer. In Gambela verwacht men thans de aan komst van d£ Italiaansche troepen. De no tabelen van 'het gebied bereiden kampen voor tot legering van de Italiaansche troe pen. Japan's besprekingen met Rome. Andere kwestie dan het Japansch-Duitsche accoord ter sprake? TOKIO. 30 November. (A.N.P.) Het agentschap Domei verneemt dat de onder handelingen tusschen Japan en Italië nog niet een zoodanig punt hebben bereikt, dat bepaalde in de pers verschenen berichten kunnen worden bevestigd of ontkend. Volgens den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken echter handelen Japan's besprekingen met Italië over een kwestie, welke geen verband houdt met het Ja- pansch-Duitsch accoord tegen het communisme. HAARLEMS POSTAAL MANNENKOOR. Het jubileum-comité gevormd uit boven staand koor deelt mede, dat de trekking der loterij zal plaats vinden op Woensdagavond 2 Dec. om 7 1/2 uur in haar repetitielokaal Leidschevaart (v.h. Marg. fabr. Cohen en v. d. Laan). De strijd te Madrid is weer opgelaaid. Vol gens mededeeling der rechtsclien zouden te Bilbao twee consuls vermoord zijn. pag. 4 Een militaire opstand in den staat Ecuador heeft dooden en gewonden geëischt. pag. 4 Zaterdag zijn Prinses Juliana en Prins Bern- hard op buitengewoon hartelijke wijze bij een bezoek aan Eindhoven door de bevol king toegejuicht. pag. 3 'aterdagavond laat is in de Zuid-Willems vaart een auto gevonden, waarin het lijk van den bestuurder aanwezig was. Dag 3 De vereeniging voor nationale veiligheid wil een fonds voor opleiding tot vlieger stichten. Dag 3 Een automobilist te Hilversum, die na een aanrijding niet stopte, is door een taxi chauffeur achterhaald. pag. 3 Prof. Aug. Vermeylen heeft een lezing gehou den over den geest van Jeroen Bosch en Pieter Bruegel. pag. 6 Wenken van P. T. T. aan verzenders van St. Nicolaas-pakketten. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. Van onzen Berlijnschen correspondent: „Rijks boerendag" in Duitschland. pag. 4 Dr. P. II. Schroder: Jubileum Haarlemsche Tooneelclub. W. B—Z.: Onze jaarlijksshe St. Nicolaas- tentoonstelling. H. D. Vertelling: Standsverschil. Pa~ 1 De Burgerlijke Stand van Haarlem is^pge^ nomen op pag. 5.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1