Weet wat U eet! VERKRUISEN DE LANGE R- p- Jamboree. Bafy Uooyit St. Hicoiaas bij, Jac. van Weert - Gierstr. 20 Trein ontspoort bij het station. HAMMEN HARTEN SmÏs Luxe Bokltetilen IJmuiden krijgt een zeesleepboot Assortiments-doos CADEAU! 'N BAROMETER? Catei van Huizen Hei Beümmjhte 54e Jaargang No. 16394 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 1 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT FEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72V,. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame! ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 1600.-, Overlijden 1 600.-, Verlies van Hand, Voet ot Oog 1400.-. Duim 250-, Wijsvinger 1150.-. Elke andere vinger 50.-. Arm- oi Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid i 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 175.-, Verlies andere vinger 130.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 December. Einde van het Crystal Palace. Een geweldige brand heeft het Crystal Pa lace, gelegen op een heuvel In de Londensche voorstad Sydenham, vernietigd. Dat is het eim de van een der technische wonderen uit het midden der vorige eeuw, dat gedurende langen tijd als een der grootste bezienswaardigheden van Engeland heeft gegolden. In de vooroor- logsche jaren was een bezoek aan Londen niet compleet als men het geweldige „Kristallen' Paleis niet bezocht had. Ouderen zullen den ondergang van dit ex-wereldwonder dan ook niet zonder eenigen weemoed vernemen. Het zal zich in hun herinnering vereenigen met wijlen het Amsterdamsche Paleis voor Volks vlijt, dat weliswaar veel kleiner was maar uit dezelfde hoofd-materialen ijzer en glas was geconstrueerd en eveneens, nu enkele ja ren geleden, in een geweldigen brand ten onder ging. De bouw van het Crystal Palace, in de jaren 18511854, was als technische onderneming een uitvloeisel van de verbeterde ijzertechniek. De uitvinding en toepassing van smeedijzer leidde ertoe. Gecombineerd met glas moest de toepassing van smeedijzeren geraamten een zooveel lichter constructie geven dan die van steenen gebouwen, dat men met aanmerke lijk lichter fundeeringen kan volstaan. Er werd een maatschappij gevormd en men gebruikte voor den bouw deels het materiaal van de in Hyde Park gehouden Eerste Wereldtentoonstel. ling. Volgens plannen van den architect Joseph Baxton werd het enorme geheel van glas en ijzer opgetrokken. Het kostte achttien millioen gulden een voor dien tijd fantastisch bedrag. Het „middenschip" had een lengte van 490 M., de middenste zijbeuk een lengte van 117 M. bij een breedte van 36 M. en een hoogte van 53 M. Een concertzaal voor 4000 men- schen en een schouwburgzaal voor 2000 wer den er in gebouwd; in de eerste werden aan vankelijk dagelijksche concerten gegeven. Het orgel, met 4568 pijpen; was op zichzelf een nieuw wonder-van-afmetingen. In 1854 konden de Amerikanen nog niet tegen zulke dingen opboksen; de Oude Wereld was het nog die de records verbeterde. In het middenschip werden groote ten toonstellingen gehouden. Uitgestrekte terras sen en tuinen waren op den heuvel rondom het Kristallen Paleis aangelegd; over vier spoorlijnen werden de zwermen bezoekers uit Londen erheen gebracht. Inderdaad was de schepping van het Crystal Palace voor dien tijd een daad van grooten ondernemingsgeest en initiatief, die ook gedurende vele tiental len jaren door de uitkomsten gerechtvaardigd werd. De technische structuur, nog niet voldoen de ontwikkeld, bracht evenwel in de practijk groote onderhoudskosten mede. Door de on gelijkheid in de uitzettings-coëfficiënten van ijzer en glas, waarmee bij het voegen in dien tijd niet voldoende rekening was gehouden, bleek de deugdelijkheid der structuur te sterk onderhevig aan temperatuurswisselingen, waar bij tallooze ruiten sprongen. Niettemin ziet men thans in den modernen bouw van fabrieken, groote kantoren en win kelhuizen den metalen skeletbouw weer toe gepast, soms ook (b.v. in het geval van de fabriek van Van Nellen te Rotterdam) met toepassing van veel glas. De moderne techniek heeft de moeilijkheden evenwel beter opgelost. In de twintigste eeuw raakte het Crystal Palace langzamerhand in décadence, evenals hetPaleis voor Volksvlijt, evenals ook een dergelijk tentoonstellingsgebouw te Mün- chen, dat verleden jaar gesloopt is, en het (steenen) Trocadéro te Parijs, eveneens naar den slooper verwezen. Vlak vóór den oorlog- was het al bijna aan den slooper ten prooi gevallen. Het aantal tentoonstellingen nam af en begon zich te beperken tot exposities van honden en pluimvee, het aantal concerten werd spaarzaam, de tooneel-belangstelling had het allang verloren. De glorie taande meer en meer en na den oorlog stond het voor de vreemdelingen, die Londen bezoch ten heelemaal niet meer op het lijstje van „de dingen die je gezien moet hebben". Zijn ondergang, in een geweldigen vuur gloed, waarbij het brandende Paleis gloeiend glas uitstrooide, kilometers vér en den grond deed dreunen door de ineenstortingen van zijn geweldigen koepel en 70 M. hooge torens, heeft het voor de laatste maal in het midden der wereldbelangstelling geplaatst en acht millioen Londenaars voor de laatste maal, huiverend bij het grootsche schouwspel, doen opzien naar de glorie van weleer. BOOM OMGEWAAID. De sterke wind heeft aan de Raamvest een boom omvex-geworpen. Voor perceel 23 is een oude getrouwe krakend neergetuimeld in het plantsoen. Voor zoover bekend is dit in Haarlem de eenige schade van beteekenis. (Er zijn ten aanzien van de voor bereiding der Padvinders Wereld- Jamboree in 1937 interne verwik kelingen ontstaan, welke men echter spoedig tot oplossing hoopt te brengen.) Als 't volgend jaar uit alle wereldstreken, Padvinders komen naar ons kleine land, Om hier gedurende een tweetal weken, Te smeden aan den ouderlingen band; Als dan de jeugd uit de vijf werelddeelen, Wel twintigduizend jongens in getal, 't Gezamenlijk verkennersspel zal spelen Maar ook haar vriendschap demonstreei-en zal; Dan zullen wij hun komst met vreugd begroeten. Dan zullen zij voor 't eerst ons landschap zien. De meesten voor het eerst ons volk ontmoeten En zijn gastvrije warmte bovendien. Als zij weer heengaan, moeten zij vervuld zijn. Van dankbaarheid en van oprecht ontzag Voor d' eigenschappen, die hun hier onthuld zijn, Van volk en land der rood-wit-blauwe vlag. Dat is een doel om krachtig na te streven, Hier ligt een groot en nationaal belang, Dat men zich daar in eendracht aan moet geven, Is een conditie van den eersten rang. Men blijve in het wei-k van voorbereiding, Vrij van verwikkelingen, eensgezind, Mag men niet hopen, dat juist deze leiding 't Gezamenlijke pad weer spoedig vindt? P. GASUS. BETERE ZIJN ER NIET DAN BRILLEN VAN KEIP GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Een Cadeautje voor de Telefoon 14651 (Adv. Ingez. Med.) Fietsende straatroovers weer gesignaleerd. Een dame is Maandagavond weer het slachtoffer geworden van straatroo vers. Om kwart voor elf is zij door twee wielrijders van haar hand- taschje beroofd. De dame liep op den hoek van de Juliana - straat en den Koninginneweg, toen haar twee wielrijders, beiden naar schatting ongeveer vier en twintig jaar oud, passeerden. Eén van hen ontrukte haar een handtaseh. waarin zich behalve wat breiwerk een bedrag van ongeveer drie gulden bevond. Gisteravond is bij het rangeeren buiten het station Haarlem een twee tal wagons ontspoord. Door tot nog toe onbekende oorzaak derailleerden midden op het viaduct over den Schotersingel twee wagens van trein 3850, een stoptrein, die niet verder dan Haarlem rijdt. Deze trein arri veert om 20.24 te Haarlem en keert dan pas den volgenden dag terug. Bij het wegzetten van dezen trein is de ontsporing geschied. De wagons waren ledig, waaraan het te danken is. dat niemand bij dit ongeluk eenig letsel kreeg. Onmiddellijk wei'd personeel gerequireerd om de gederailleerde treindee- len weer in het spoor te brengen De werk zaamheden stonden onder leiding van den hoofdinspecteur van den dienst van het ver voer te Amsterdam, den heer H. van Meurs en van Ir. Nachenius van den dienst tractie en materiaal. Omstreeks half drie stonden de wagons weer op hun spoor. De schade was hoofdza kelijk aangekomen aan de balcons der beide wagens, die eenigszins gekraakt waren. Het ongeval veroorzaakte eenig opont houd in den treinenloop. Het verkeer onder vond een vertraging van ongeveer vijftien minuten. De wagons stonden zoo ver van de aan grenzende sporen af, dat daar langs het treinverkeer, zij het uiterst behoedzaam en met zeer kleine snelheid, kon voortgaan. Op het station veroorzaakte het gebeurde natuurlijk eenige opge wondenheid. De treinen vertrokken van andere perrons dan gewoonlijk, terwijl de treinen naar Uitgeest en IJmuiden geen vaste standplaats hadden. Zoo kon men zien, dat de reizigers in heelc scharen van het eene einde van liet station naar het andere trokken, als geroep weer klonk, dat die of die trein „voorbij de klok" of iets dergelijks vertrok. Uitsluitend met roomboter bereid! Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) Naar wij vernemen, zal met ingang van a.s. Woensdag door Bureau Wijsmuller een sterke zeesleepboot worden gestationeerd. Hiermede zal dus worden voldaan aan een door velen geuiten wensch. Het Nationale Huwelijks geschenk. Woensdag collecte te Haarlem. Wij herinneren er onzen stadgenooten aan. dat de collectedag voor het Nationaal Huwe lijksgeschenk, die te Haarlem zal worden ge houden, vervroegd is en nu gesteld is op mor gen, Woensdag 2 December Gr. Houtstr. 146. Tel. 11145 Zijlstraat 32. Tel. 10438 Inhoud naar keuze ■Bi! DE ZESDE FLESCH Ter waarde van 11.30. Bij een Assortimentsdoos inhoudende 12 flesschen, DE 12e FLESCH CADEAU, ter waarde van f 2.25 VAN 1 TüT EN MET 24 DECEMBER 1936 Adv. ingez. Med.) Het autobussen-vraagstuk te Haarlem. Binnenkort moet de raad een belangrijke beslissing nemen. Nu het accoord in de surséance van beta ling aan de Haarlemsche Bi'ockway vei'leend aangenomen werd. is de beslissing in het autobusvraagstuk nader gekomen. Door dit accoord zijn weer nieuwe mogelijkheden voor de Brockway geopend Aan het ge meentebestuur is een verzoek gedaan om de concessie, die binnenkort afloopt, te verlen gen. Het college van B. en W. en ook de Raad moeten daarop dus een beslissing nemen. Maar daarbij zal dan tevens een uitspraak moeten worden gedaan over de vraag of van gemeentewege stappen gedaan moeten wor den om de autobussen-exploitatie te Haar lem in één hand te brengen. Met die „eene hand" wordt dan algemeen de N.Z.H.T.M. bedoeld, die immers ook reeds een autobus- sennet te Haarlem exploiteert. Uit een onderhoud dat wij eenige maan den geleden met Ir. W. J. Bux-gersdijk, di recteur der N.Z.H.T.M. hadden, is gebleken, dat hij het voor een goede regeling van het verkeerswegen in onze stad noodig vindt, dat zijn onderneming de geheele autobussen- exploitatie krijgt, opdat dan naast de tram lijnen SchotenHeemstede een gewijzigd autobussennet kan worden ontworpen, dat niet alleen aan de eischen van het verkeer voldoet, maar ook zonder vei'lies zal zijn te exploiteer en. Hangende de sui'séance van betaling heeft de N.Z.H.T.M. aan den bewindvoerder een bod gedaan op de autobus-exploitatie van de Brockway. maar deze bewindsman kon niet adviseeren dit aan te nemen, omdat door een bijzonderen samenloop van omstandig heden de crediteuren daarvan geen voor deel zouden hebben gehad. Bovendien had de N.Z.H.T.M. de Bi'ockway- lijnen alleen willen overnemen als de Raad accoord ging met de wijzigingen die de tramwegmaatschappij op het oog had om de autobuslijnen rendabel te maken. Voor het verkeersvraagstuk te Haarlem is het dus van veel belang welke houding de gemeente zal aan nemen tegenover de aanvraag der Brockway, tot verlenging van haar concessie. Binnenkort zal de verkeerscommlssie waarin behalve raadsleden ook verschillende leidei-s van takken van dienst zitten die met het verkeer hebben te maken deze zaak behandelen om een advies aan B. en W. uit tebrengen. Het is natuurlijk nog niet te voor zien hoe dit advies zal luiden. Eexx ding is evenwel zeker: Als de concessie van de Brockway verlengd wordt, zal haar door de ge meente den eisch gesteld worden dat er nieuw materiaal wordt aange schaft. Het tegenwoordige is niet in zoodanigen staat, dat daarmee een nieuwe concessie-periode kan worden worden aangevangen. Er zullen dan ook voldoende waai"borgen gegeven moeten woi'den dat dit nieuwe ma teriaal er dan ook inderdaad zal komen. Er zijn ingewijden, die het niet onmogelijk achten, dat, ook al krijgt de Brockway een nieuwe concessie van den Raad, er toch in de toekomst kans is op exploitatie in één hand. Die personen verwachten namelijk dat, als de concessie verleend is, er alsnog onderhande lingen zullen komen tusschen N. Z. H. T. M. en Brockway. Nu is de bijna afgeloopen con cessie der Brockway natuurlijk minder waard dan een nieuwe concessie, die weer voor 5 jaar zal gelden. De tijd zal moeten leeren of er grond voor deze veronderstelling is geweest. Maar in elk geval is het zeker dat, als de Brockway een nieuwe concessie van de gemeente krijgt, zij in staat moet worden geacht zelfstandig die concessie uit te voeren. Bovendien moet bedacht worden, dat de concessie voor bepaalde lijnen wordt gegeven (De nieuwe aanvraag van de Brockway geldt voor de lijnen die zij nu exploiteert, zoodat daarin geen wijziging is gebracht). Van de zij de der N. Z. H. T. M. is indertijd reeds me degedeeld, dat zij niet genegen is om die Brockway-lijnen ongewijzigd te exploiteeren. Zou men dus in de toekomst alsnog tot een combinatie van de beide bedrijven willen ko- Het woord is aan... A. Tournier.* Men houdt op man van de daad te zijn als men pes simist wordt. men, dan zou dit alleen kunnen geschieden wanneer de raad daarmede accoord ging. Men ziet dus dat de beslissing, waarvoor de gemeente geplaatst wordt, zeer moeilijk is. Bij de bespreking van de Brockway-aanvraag kan de quaestie der N.Z.H.T.M. niet buiten het geding gehouden worden. Zijn wij wel ingelicht, dan zal bij de beslis sing, die genomen dient te woi'den vooral de vraag op den voorgrond staan: Waardoor wordt het beste aan de verkeersbehoeften, die in onze stad bestaan, voldaan? Voor de gemeente gelden natuurlijk niet in de eerste plaats de belangen van de N. Z. H. T. M. en de Brockway, maar wel die van de gemeente. En de gemeente heeft belang bij een verkeersnet, dat zoo goed mogelijk aan de eischen van de verschillende deelen der stad voldoet. Het zal ongetwijfeld het streven van het gemeentebestuur zijn bij de onder handelingen en de besprekingen die gevoerd worden, een voor de gemeente zoo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. De gastentoonstelling in 1937. Wij hebben eenige maanden geleden mede gedeeld, dat bij B. en W. van Haarlem voor- loopige plaxxnen bestonden om in het voor jaar van 1937 hier ter stede een groote gas tentoonstelling te houden ter viering van het feit, dat het dan 100 jaar geleden is, dat te Haarlem het eerste gas werd gebruikt. Thans hebben B. en W. besloten om aan die plannen uitvoering te geven. Aan den dix-ecteur van de gasfabriek is opdracht, gegeven de ten toonstelling te organiseeren. Vermoedelijk zal zij gehouden worden in het Gemeentelijk Con certgebouw. Aan de fabrikanten van gasorna- menten zal medewerking worden gevraagd. Ook is het de bedoeling een historische afdee- ling aan de expositie te verbinden. 200 MODERNE MODELLEN KLEINE HOUTSTRAAT 13 - TELEFOON 14112 (Adv. Ingez. Med.) Twee wagens van den stoptrein, die gisterenavond om 8 uur 24 te Haarlem arriveerde, ontspoorden bij het rangeeren op het viaduct over den Schotersingel. In het bekende Crystal Palace te Londen heeft een felle brand gewoed. pag 4 Te Alicante is zware schade aangericht door een bombardement der Spaansche opstan delingen. pag. 4 Italië houdt lichting 1914 onder de wapenen. pag. 4 De Duitsche regeering ontkent het bestaan van een geheime clausule in het Duitsch- Japansche verdrag. pag. 4 Oud-minister Flandin heeft in een voor dracht in den Haag beoogt, dat poli tieke vrijheid samengaat met economische vrijheid. pag. 3 Tegen een Eindhovensch brandstichter is acht jaar geëischt. oag 3 De Koningin en de Prinses zijn in de resi dentie teruggekeerd. pag 3 Het autobus-vraagstuk te Haarlem; binnen kort moet de raad een belangrijke beslis sing nemen. pag 2 Maandagavond is te Haarlem een elcctrische trein ontspoord. pag. 1 De fietsende straatroovers zijn weer te Haar lem gesignaleerd. pag. 1 B. en W. van Haarlem laten voorbereidingen treffen voor een gastentoonstelling in 1937 pag. 1 IJmuiden krijgt een sterke Zeeslcepboot. pag. 1 De schrijver Anne de Vries heeft te Haar lem gesproken over „Bartje". pag. 6 Het drama van den afsluitdijk; het luister spel van dr. P. H. Schroder. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Einde van het Crystal Palace. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Hol land in de Engelsche televisickeuken. pag. 4 J. H. de Boïs: Een Haax'lemsche beeldhouw ster bekroond. pag. 12 J. B. Schuil over Kilian en Zoon. pag. 12 J. B. Schuil. Het St. Nicolaasfeest van den Bond van Ned. Onderwijzers. pag. 12 \my Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 7 H. D. Vertelling: Haar dochter. pag. 6 Criticus over den wedstrijd H. F. C.Bloe- mendaal. pag 11 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opgc- nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1