W. Alphenaar BOTERLETTERS FRANKEN lA/eelwolUeet! VERKRUYSEN DE LANGE *1 Eischen van de organisaties Hét ftffofrflff Lapwerk. luziek hstrumenten Stuit's üuxeBakltetiiett Assortiments-doos CADEAU! 54e 'Jaargang No. 16396 VerscHijnt dagelijks, behalve op Zori- en Feestdagen Donderdag 3 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:>10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1400.-, Duim Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, lies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger /30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 December. De Koning van Engeland. In dezen tijd vol conflicten en problemen blijkt Engeland met een extra moeilijkheid te kampen te krijgen, die overigens van zuiver nationale beteekenis is. Aan den Koning wordt namelijk het verlangen toegeschreven, in het huwelijk te treden met mrs. Ernest Simpson. Deze dame is niet van adel, is Ame- rikaansche van geboorte en was tot voor kort gehuwd met den Londenschen effectenmake laar Simpson, van wien zij onlangs wettelijk gescheiden is. Dit was haar tweede echtschei ding. Reeds langen tijd liepen er geruchten over den Koning en mrs. Simpson. De Amerikaan- sehe pers gaf er het eerst uiting aan, maar de Engelsche dagbladen hulden zich in een discreet stilzwijgen. De aanleiding tot het verbreken daarvan Is een rede. Dinsdagmiddag in de Diocesane Conferentie van Bradfordt gehouden dooi den bisschop van Bradford, dr. A. W. F. Blunt. Deze hooge geestelijke van de Staats kerk sprak weliswaar in het geheel niet over huwelijksvoornemens van den Koning, maar hij hield een beschouwing over de religieuse beteekenis van den dienst bij de kroning. Zooals men weet zou Koning Edward VIII, die op 21 Januari van dit jaar bij den dood van George V zijn vader opvolgde, in den oop van het volgende jaar gekroond worden. De bisschop van Bradford nu weidde uit over de sacramenteele beteekenis van den kro- ningsdienst, waarbij de kerk den Koning tot den dienst van God wijdt. Sprekende over het koningschap bij de gratie Gods zeide de bisschop: „Wat dat betreft zou het mij niet passen iets anders te zeggen dan hem in Gods ge nade aan te bevelen, die hij zoozeer zal be hoeven bij de trouwe vervulling van zijn taak. Wij hopen dat hij zich van deze be hoefte bewust is. Sommigen onzer zouden echter wenschen dat duidelijker teekenen hiervan aanwezig waren". ,3ij den kroningsdienst neemt de Koning een representatieve positie in. Zijn persoon lijke inzichten zijn zijn eigen zaak en indi vidueel heeft hij het recht, dat ieder mensoh bezit, om de steim van zijn eigen geweten te volgen, maar in zijn openbare kwaliteit bij de kroning is hij vertegenwoordiger van de opvatting, welke het Engelsche volk van het koningschap heeft". Men kan er zich nauwelijks over verwon deren dat dit bisschoppelijk vermaan want als zoodanig is het natuurlijk opgevat eerst de dagbladen in Yorkshire en onmid dellijk daarop de pers in het geheele land tot commentaar noopte en dat de geruchten omtrent huwelijksplannen van den Koning ten aanzien van mrs. Simpson daarbij tot uiting kwamen. Een zoo aanzienlijk dagblad als de Manchester Guardian wist bovendien mede te deelen dat de haastig bijeengeroe pen kabinetsraad van Vrijdag 1.1. zich had bezig gehouden „met een binnenlandsch vraagstuk betreffende een belangrijke con- stitutioneele kwestie, daar het de verhou ding tusschen den Koning en het ministerie betreft en zijn bereidwilligheid om zich in alle zaken, die het welzijn van de British Commonwealth betreffen, te laten leiden door het advies van den Premier". Ook de Daily Telegraph berichtte dat het kabinet „een buitengewoon delicate situatie betreffende het particuliere leven van den Koning onder oogen had moeten zien" en dit blad voegde er zelfs aan toe, dat volgens de meening der regeering, tenzij ditvraag stuk op bevredigende wijze zou worden op gelost, het tot een constitutioneee crisis van zeer ernstigen aard zou moeten leiden, waar mee niet alleen Engeland doch het geheele Britsche Rijk zou zijn gemoeid". Dergelijke berichten van zeer gezaghebbende Engelsche bladen leiden vanzelf tot de ver onderstelling, dat een aftreden der regeering denkbaar wordt geacht Als alternatief is zelfs al een abdicatie van den Koning geopperd. De liberale „News Chronicle" evenwel merkt op „De Koning zou ongetwijfeld bereid zijn toe te stemmen als het parlement een wet zou aannemen, waarbij aan kinderen, die uit een dergelijke echtverbintenis zouden voortsprui ten, het recht tot opvolging zou worden ontzegd." Dit blad duidt dus de mogelijkheid aan van een morganatisch huwelijk huwelijk met beperkende bepalingen ten aanzien van de opvolging in de rechten des vaders) en het legt nadruk op het feit. dat de Koning evenals iedere man vrij is te kiezen, met wie hij een verbintenis voor het leven wil aangaan. Hij had dit geheel vrij kunnen doen zoo lang hij Prins van Wales was. Zijn vrouw zou dan prinses-gemalin ((Princess-consor)t zijn geweest. Nu hij koning is doet zich de kwestie der opvolging direct gelden. Intusschen hebben de geruchten omtrent een (In een Lappenkamp in het "berg land van Noord-Zweden is op 82-jarigen leeftijd overleden Johan Tuuri, de eenige schrijver van beteekenis, die het volk der Lappen ooit heeft voortgebracht.) Wij schrijven alle dagen In 't rustig warm kantoor, Er is geen reden voor, Waarom 't niet goed zou slagen. Maar ginder hoog in Zweden, Daar is de schrijverstaak Een heele andre zaak, Met tal van moeilijkheden. Daar leeft de Lap in tenten, Temidden der natuur, Die mdoi is, maar ook guur En wreed is op momenten. Daar zwerven troepen wolven Die men bestrijden moet, Daar wordt soms kort en goed Het kamp door sneeuw bedolven. Daar doet men niet aan schrijven, Daar heeft men al z'n tijd Van noode voor den strijd, Wil men in leven blijven. En daar moest Tuuri werken, Hij ging eenzaam zijn gang, Zijn heele leven lang, Een sterkste onder sterken. Hij wou 't gemak niet zoeken Van 't stadsbestaan en bleef Bij 't volk waarvan hij schreef In intressante boeken. Men eert hem om zijn knap werk, Nu hij is uitgestapt, Hij heeft het 'm gelapt, Al is en blijft het Lapwerk. P. GASUS. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is Uw adres Card i/an Huizen, Opticien KI. Houtstraat 13, Tel. 14112 (Adv. Ingez. Med.) regeeringscrisis al een enerveerende uitwer king op de Londensche Beurs gehad. En wij vermelden (met reserve overigens) een be richt van het Parijsche dagblad Excelsior vol gens hetwelk de Koning voornemens zou zijn zich in gezelschap van mrs. Simpson naar Parijs te begeven. Nu de situatie zoo is zal de Engelsche regee ring wel spoedig met eenigerlei officieele ver klaring voor den dag moeten komen. Het is volkomen begrijpelijk dat de regee ring zoowel als de Engelsche natie zich niet buiten deze Koninklijke voornemens kunnen houden. Hetgeen niet wegneemt dat men ook in het buitenland warme sympathie zal ge voelen met de positie, waarin de Koning ver keert. Het verdere verloop der gebeurtenissen zal algemeen met groote belangstelling wor den gevolgd. R. P. Tramstoring op een ongelegen oogenblik. Langen tijd was het verkeer gestremd. Kortsluiting de oorzaak. Gisteravond om ongeveer kwart voor zes is een ernstige storing ingetreden op het net van de electrische tram der N.Z.H. tengevolge waarvan het verkeer op het traject Verwulft— Heemstede geheel stil werd gelegd, hetgeen op dit buitengewoon drukke uur, waarop tallooze menschen, die in de stad of in Amsterdam St. Nicola as- inkoopen hadden gedaan, huiswaarts keerden, groot ongemak veroorzaakte. Bovendien viel de regen om dien tijd in stroomen neer! Onmiddellijk toog men aan het werk om de oorzaak van de storing op te sporen en weg fee nemen. Het bleek dat kortsluiting was ontstaan in een bliksemafleider aan één der palen van de bovenleiding op de Dreef nabij het Prinsenlaantje. Om ongeveer 10 minuten vóór half zeven was het gedeelte van de baan tusschen Ver wulft en Houtplein weer berijdbaar, om kwart voor zeven kon de tram ook weer rijden tusschen de halte Den Hout en Heem stede en eindelijk om 10 minuten voor half acht was de storing ook op het laatste ge deelte, tusschen Houtplein en Den Hout op geheven. Daar de storing op het ongelegenste oogen blik van den dag kwam, wanneer vrijwel alle materieel in gebruik is, was het eerst om ongeveer zeven uur mogelijk de toen nog gestagneerde verbinding tusschen het Hout plein en de halte Den Hout te onderhouden, met autobussen, waarin de trampassagiers op deze beide punten konden overstappen. Door deze ongewenschte kortsluiting zag men het zonderlinge schouwspel, dat over een groot traject verspreid verschillende trams stilstonden, zonder licht. Verschillende pas sagiers, die liever niet nat werden en die geen buitengewone haast hadden, bleven in de wagens zitten in afwachting van de opheffing van de storing die de anders zoo regelmatig functioneerende tramverbinding geruimen tijd geheel verlamde. ■L, il A III Kruisweg 49 - Haarlem I (Adv. Ingez. Med.) Boterletters Boterspeculaaspoppen Uitsluitend met roomboter bereid! Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) De Brandstoffentoeslag te Haarlem. Een mildere bepaling. Door den Haarlemschen Bestuurders Bond werd eenigen tijd geleden in een uitvoerig schijven aan het gemeentebestuur van Haar lem verzocht de beperkende bepaling dat men twee maanden onafgebroken in de steunrege ling moest zijn opgenomen alvorens voor den brandstoffenbijslag in aanmerking te komen, niet toe te passen en evenals in andere plaat sen deze brandstoffenbijslag aan de werkloo- zen te verstrekken indien de werkloozen overi gens aan de voorschriften door den Minister gesteld, voldoen. Van het Gemeentebestuur is thans bij den Haarlemschen Bestuurders Bond antwoord in gekomen en wel dat B. en W. nader hebben bepaald, dat voortaan geen twee maanden meer behoeven te verloopen maar dat steeds na één maand werkloosheid aan gesteunden de branstoffen toeslag kan worden verstrekt. Gr. Houtstr. 146. Tel. 11145 Zijlstraat 32. Tel. 10438 INHOUD NAAR KEUZE. BEI DE ZESDE FLESCH Ter waarde van f 1.30. Bij een Assortimentsdoos inhoudende 12 flesschen, DE 12e FLESCH CADEAU, ter waarde van I 2.25 VAN 1 TOT EN MET 24 DECEMBER 1936 (Adv. Ingez. Med.) Onze Kinderrubriek. Uitnoodging voor onze Rubriekertjes. Het St. Nicolaasfeest in 't St. Elisabeths- Gasthuis heeft plaats Zaterdag 5 December om half 6. Genoodigd worden; Goudsbloem pje Klein Duimpje, Kleine Nurse en Lizanneke. N.B. Ons feest is om half 6 zeker afge- loopen. Het St. Nicolaasfeest in de Kinder-Bewaar- plaats, Ambachtstr. Haarlem N. heeft plaats Vrijdag 4 December om half 3. Genoodigd worden: Hennie Ammelaan. Eikeldopje, Cor Steenken, Zwemgraag, Annie (zusje van Doornroosje), Willie v. Eldik, Frida Goubert. Jaap Roos, Beppie Stuy en Kootje Witte. IJMUIDEN Donderdag. Dezer dagen hebben de organisaties van werknemers in het visscherijbedrijf de voor waarden kenbaar gemaakt, waarop men van deze zijde eventueel bereid zou zijn. een nieuw contract af te sluiten. Deze voorwaarden zijn de volgende: a. Voor de zeevisschers Verhooging van het garantieloon van de schippers van f1300 tot f1500. Vervalling van de bepaling van art. 1 der overeenkomst inzake den aftrek van het halve losloon van de bruto besomming, alsmede ver valling van de bepaling van art. 1 inzake den gage-aftrek bij besommingen beneden f 1540. Aanvulling van art. 8 met de volgende be paling: Een schip wordt geacht in de vaart te zijn gebleven indien er tusschen den dag van bin nenkomen en den dag van weder uitvaren niet meer dan drie dagen zijn verloopen (de vrije dag daarbij inbegrepen), wanneer het opont houd wordt veroorzaakt door een kleine repa ratie, ketelkeuren, enz. In zoodanig geval zal de gage tusschen deze twee reizen worden doorbetaald. Het komt voor, dat wanneer boot-en in derge lijke gevallen een paar etmalen binnen zijn, ongeacht ontslag, de gage niet wordt doorbe taald. Met bovenstaande aanvulling van art. 8, wenschen de organisaties dit te onder vangen. Het komt meermalen voor, dat booten, die Zondags tegen den middag thuiskomen, des Maandagmiddags half twee weer moeten gaan varen. Dit is niet in strijd met de bepalingen van het oude contract. De organisaties staan echter op het standpunt, dat de opvarende na lange reizen, recht hebben op twee vrije nachten, en in deze gevallen niet voor Dins dagmorgen gevaren moet worden. In verband hiermede wordt verlangd aan vulling van art. 27 met dien verstande, dat er na iedere normale reis tenminste twee vrije nachten zijn. Verder wordt verlangd een wij ziging in de bemanningsregeling, die hierop neerkomt, dat voor de kustbooten weer de lichtmatroos wordt gevraagd, en voor booten, varende met Y'. D. patent, vier matrozen aan boord moeten zijn. Tenslotte wordt nog verlangd, dat het lever en tijdgeld weer geheel aan de bemanning ten goede komt, ook de opbrengst van de ver werkte lever en opneming van een duurte- toeslag-clausule of loonsverhooging. b. Voor de vischlossers Verhooging van de ploegsterkte zoowel voor Noordzee- als voor haringtrawlers. De lossing van makreelbooten te doen geschieden als bij haringtrawlers. Ploegsterkte eveneens als bij haringtrawlers. Vergoeding van wachturen en betaling van uren gedurende welke des nachts voor twaalf uur moet worden begonnen. Verder invoering van een duurte-clausule. De Haarlemsche objecten voor het Werkfonds. En de aanstelling van Haarlemsche arbeiders daarbij. Een werklooze monteur schrijft ons: Ik wil in het openbaar mijn nood klagen over de wijze waarop in de gemeente Haarlem thans gehandeld wordt. Er worden thans twee belangrijke werken uitgevoerd, namelijk de Brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht en het gebouw voor den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht. De centrale ver warming voor beide gebouwen worden gemaakt dooi- firma's van buiten de stad. Reeds is men bezig met de uitvoering van dit werk in de Brandweerkazerne. Die wordt gemaakt door een monteur en een hulpmonteur die door de buitensteedsche firma hierheen gezonden zijn. Nu zijn er hier ter stede toch genoeg firma's die in staat zijn zulke werken uit te voeren. Bovendien zijn er voldoende werklooze mon teurs te Haarlem die er aan te werk gesteld konden worden. Nu kunnen de Haarlemsche monteurs gaan stempelen, terwijl monteurs van elders hier het werk opknappen. De Haar lemmers hadden reeds lang gehoopt bij deze werken, die toch als werkverruiming voor de Haarlemsche werkloozen bedoeld zijn, aan het werk te kunnen komen en nu worden zij te leurgesteld." Tot zoover deze klacht Wij vroegen daarover inlichtingen aan den Directeur van Openbare Werken. Deze zei zich de klacht van den werkloozen monteur te kun nen begrijpen, maar toch is er niets aan te doen. Deze werken worden door de gemeenu uitgevoerd met steun van het Werkfonds. Daardoor is men hier ook gebonden aan de algemeene voorwaarden die het Werkfonds heeft gesteld. Die houden o.a. in, dat geen voorkeur gegeven mag worden aan aan nemers, onderaannemers en leveranciers uit Het woord is aan.... Cicero: Zonder vriendschap is het leven niets waard. de eigen gemeente. Het Werkfonds stelt zich namelijk op het standpunt, dat het hier een landelijke, geen stedelijke zaak geldt. Als een gemeente het werk zou willen gunnen aan een Haarlemsche firma, terwijl een goede in schrijver van buiten lager zou zijn, dan zou het Werkfonds daarvoor zeker geen goed keuring verleenen. Bij de aanbestedingen en leveringen worden de Haarlemmers natuurlijk ingeschakeld, maar niet altijd komen die met de laagste aanbiedingen. Zooals ook nu bij die twee genoemde werken. De plaatsing van de centrale verwarming in de Brandweerkazerne is slechts een klein werk (f 3400), zoodat het te begrijpen is, dat de buitensteedsche firma het met twee man van haar eigen personeel laat uitvoeren. Het werk in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst zal f 9000 moeten kosten, zoodat daar aanleiding zal zijn om aan te dringen op werkloozen uit Haarlem naast de paar man die de aannemer van buiten meebrengt. In het algemeen kan evenwel ge zegd worden, dat bij de uitvoering van werken der gemeente, dus ook die met behulp van het Werkfonds tot stand komen, buiten de paar man die even- tueele aannemers van buiten mee brengen als leiders, practisch alleen Haarlemsche arbeiders te werk gesteld worden. DE BEROEMDE verkrijgbaar bij den bezorger of in onze filialen FRANKEN's Broodfabrieken HAAKLEM, HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. (Adv. Ingez. MedJ In Griekenland is een complot tegen de re geering aan het licht gekomen. pag. 4 Frankrijk en Engeland hebben te Berlijn ge protesteerd tegen de jongste schending van het verdrag van Versailles. pag. 4 Verwacht wordt, dat Japan aan China een ul timatum zal stellen. pag. 4 Een nieuw bombardement op Madrid eischte vele slachtoffers. pag. 4 Bij een scheepsramp nabij Borkum zijn tien personen om het leven gekomen. pag. 4 De Britsche vlieger Mollison is, na eenigen tijd vermist te zijn, ongedeerd gevonden. pag. 4 De Nederlandsche Bank heeft het disconto met een half procent verlaagd. Dag 3 Het Russische Stoomschip „Balhash" is vei lig den Nieuwen Waterweg binnengebracht. Dag 3 De H. A. L. bestelt een schip van 9200 ton draagvermogen. pag. 3 Minister Slotemaker heeft zijn beleid in de Kamer verdedigd. pag. 3 Voor den brandstoffentoeslag te Haarlem is een mildere regeling getroffen. pag. 1 De Provinciale Begrooting wordt behandeld door Prov. Staten. pag. 6 en 2 De Raad van Bloemendaal heeft de begroo ting voor 1937 in behandeling genomen. pag. 2 Engeland wint den voetbal-wedstrijd tegen Hongarije met 62. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Koning van Engeland. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Geneefsche verkiezingen. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De strijd om het be hoefte-element. Dag 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 6 Schaakrubriek. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1