Sneeuw... en sneeuw Het Leed der Stille Armen. Kerst-inzameling voor de Stille Armen. Hit Bebu&eüks&e 54e Jaargang Nó. 16399 Verschijnt dageliiKs, behalve op Zon- en Feestdagen' Maandag 7 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOIVL ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 022, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72S4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 December. De Engelsche Crisis. De „constitutioneéle crisis", veroorzaakt door het plan van den Engelschen Koning om met mrs. Wallis Simpson in het huwelijk te treden, is nog niet opgelost en volgens de me- dedeelingen van het persbureau Reuter is de oplossing ook vandaag nog niet te wachten. De premier Stanley Baldwin zou vandaag in het Lagerhuis geen definitieve mededeeling doen omtrent 's Konings standpunt, maar zich bepalen tot het weerleggen van onjuiste op vattingen van de zaak. Nu, het kan natuurlijk ook nog anders uitpakken. De Koning zou plotseling een koen besluit kunnen nemen, daartoe aangespoord door de onrust die in Groot-Brittannië zoowel als in de Dominions blijkt te heerschen. Intusschen is duidelijk ge worden dat hij slechts uit twee mogelijkheden de keus heeft: het huwelijksplan opgeven of afstand doen van den troon. En deze laatste mogelijkheid ziet er veel eenvoudiger uit dan zij is. Immers, volgens de Britsche Settlement Act zijn benoeming zoowel als aftreden van den Koning aan parlementsbesluiten gebon den. Z. M. is niet vrij ten aanzien van zijn eigen abdicatie. Als een wetsontwerp daartoe werd ingediend zou het door het Lagerhuis en ook door de parlementen der Dominions ver worpen kunnen worden. Blijkens de stemming der bevolking, die kennelijk ten zeerste op be houd van dezen democratischen Koning ge steld is en hem blijkbaar in groote meerder heid verkiest boven den wettigen troonopvol ger zijn broer, den Duke of York zou zulk een afwijzing der abdicatie lang niet onmoge lijk zijn. Het schijnt evenwel moeilijk aan te nemen dat men het zoover zal laten komen. Want de Koning staat boven de partijen en een stemming over een wetsontwerp, hem be treffende, zou tot een verdeeldheid kunnen leiden, die wel als een zeer gevaarlijk experi ment beschouwd moet worden. Bovendien zou een regeeringscrisis ontstaan. Een soort van voorlooper van een dergelijken toestand is al aan den dag getreden door de bereidheid van Winston Churchill om ingeval van aftreden der regeering een nieuw kabinet te vormen. Men kan de vraag stellen in hoe verre deze zeer ambitieuze politicus, die vele malen belangrijke minister-posten heeft be kleed, maar nog nimmer Premier is geweest, zich daarbij aan zijn persoonlijke wenschen heeft weten te onttrekken. De gedachte aan zooiets als een „Koningspartij" is intusschen meteen gewekt en daaruit vloeit al vanzelf een politieke tegenstelling voort, die al evenzeer in strijd schijnt met de Engelsche opvatting van het koningschap als zij het met de Nederland- sche zou zijn. Natuurlijk zal de Koning zelf al deze over wegingen laten gelden, waaruit men moet af leiden dat het kiezen van den tweeden weg, die der abdicatie, uitermate moeilijk zou zijn. Rest alleen de eerste: afzien van het huwelijk, nu gebleken is dat de Engelsche constitutie geen morganatisch huwelijk veroorlooft en noch de Britsche regeering, noch de regee ringen der Dominions bereid zijn tot een nieuwe wetgeving, die dat mogelijk maakt. Onmiskenbaar is de meening van het mee- rendeel der Britsche dagbladen: men vindt dat de Koning voor het geluk van zijn volk een offer moet brengen door van dit huwelijk af te zien. Het is natuurlijk niet moeilijk om langs de wegen van het logisch-werkende verstand tot deze conclusie te komen. Het is vooral ge makkelijk zulk een oordeel uit te spreken als men zelf niet in het dilemma verkeert. En alleen de Koning verkeert erin. Alleen hij kan gevoelen en ten volle beseffen, welk een ge weldig offer hier van hem gevraagd wordt. Dat het een geweldig offer zou zijn kan nie mand betwijfelen, want anders was dit pro bleem nooit aan den dag getreden en was deze crisis nimmer ontstaan. Wie zich aan nuchter- verstandelijke beschouwingen weet te ont trekken moet wel diepe sympathie gevoelen met de ontzaglijke levenscrisis, waarin de Koning van Engeland is geplaatst. Ieder van zijn onderdanen, tot den eenvoudigste toe, is ten deze vrijer man dan de Koning. Ieder heeft een vrijheid, die de Koning alleen mist. Van hem wordt deze vorm van zelfopoffering gevergd, die van anderen nooit gevraagd kan worden. Juist voor dezen Koning, die zich zoo gaarne temidden der kleine luyden beweegt en zich als eenvoudig mensch temidden van een voudige menschen gedraagt, moet deze tegen stelling wel een bittere zijn, moeilijk te aan vaarden en te verwerken. In de huidige wereld vol verdeeldheid, vol conflict, vol ernstige bedreigingen, jacht op eigenbelang en cynisme heeft de Engelsche crisis algemeene ontroering gewekt. Het is of de Menschheid plotseling herinnerd wordt aan de macht van het diepste en edelste menschelijke gevoel: dat der Liefde, dat nog immer, zelfs waar het maar een tweetal menschen betreft, de grootste der wereld- Zoover het oog maar reikt is een tapijt Van glinstrend wit op 't golvend land gespreid, Een nobel kleed van onbewogen pracht, Luchtig en mollig, smetteloos en zacht. De blanke duif, die op een boomtak zit, Is zelfs nog grauw naast dit volmaakte wit, Waarop de zon haar gulden stralen giet Uit het strak blauw en eindeloos verschiet, Een beeld van rust en vrede, grootsch en rein. Waarin de mensch zich stil gevoelt en klein, Dit is geen sprookjesbeeld, geen droom-idee, Zoo is er sneeuw, maar sneeuw en sneeuw zijn twee. Een glibberige vieze grauwe pap, Vol gaten als een havelooze lap, Een kille brij, die smeltend weer vergaat En enkel donkre plassen achterlaat, Die kleffig, plekkerig en druipend nat Van autobanden in de rondte spat, Die van de naakte zwarte' takken druipt En tusschen nek en kraag je rug in gluipt, Een beeld van kille vuilheid, bruin en vet, Waar je je verkleumde voeten zet, Rillend en mopperend bij elke schrêe. Ook dat is sneeuw, want sneeuw en sneeuw zijn twee. P. GASUS. machten kan doen sidderen en tronen doen wankelen. Wellicht zal eenmaal een groot kunstenaar deze tragedie van de twintigste eeuw herscheppen en er de Waarschuwende Stem in doen doorklinken, die sommigen er thans in hooren. Het Fransche dagblad l'Oeuvre heeft deze „manchette" op zijn voorpagina: „Gelukkig de volken, waarbij de politieke geschillen zich uiten in een liefdesroman". Misschien houdt die zin dieper waarheid in dan l'Oeuvre zelf bedoeld heeft. R. P. is helaas nog veel grooter dan vorige jarenzoo zegt Wethouder van Liemt. De Kerstinzameling voor de Stille Armen in Haarlem en omgevng is weer begonnen. Voor den derden keer. In een herhaling zit een eentonigheid die er soms toe leidt dat er minder aandacht aan gewijd wordt. Maar dat mag in dit geval niet! Integendeel! Er zal nu. wil het Comité in staat zijn in dezelfde mate het leed te verzachten als vorige jaren, nog meer geld moeten inkomen, want er zijn niet alleen meer Stille Armen, maar ook de nood dezer getroffenen is nog vergroot. Dat is de conclusie waartoe allen komen die daadwerkelijk betrokken zijn bij eenigen vorm van Armverzorging. Ook van den heer W. J. B. van Liemt, den wethouder van Sociale Zaken en Armenzorg te Haarlem, dien wij vroegen om iets te ver tellen over het leed der Stille Armen, in de verwachting dat dat mede zal bijdragen om de harten van allen die iets kunnen doen, mild te stemmen, opdat zij met ruime hand zullen geven. Niet alleen dat het aantal Stille Armen in den loop der jaren vergroot is, maar het wordt zoo merkte de heer Van Liemt op steeds moeilijker om hen te helpen. Dit komt omdat zich steeds meer het verschijn sel voordoet, dat de verarming zich in heele families, die vroeger welgesteld waren, voor doet. Als in vroeger jaren iemand van goede familie tot armoede verviel, waren er meest al nabestaanden die de reddende hand kon den uitstrekken, maar nu is het in zulke fa milies soms zoo, dat allen slechts met de grootste moeite kunnen rond komen, zoodat er geen denken aan is om ook nog iets te doen voor anderen. De voortdurende crisis en toenemende ar moede stelde aan de kassen der kerkelijke en particuliere liefdadigheid steeds zwaarder eisehen, zoodat de penningmeesters nu helaas op den bodem graaien. Ook de finan- cieele zorgen van de Overheid zijn toegeno men. zoodat het steeds moeilijker wordt om te helpen. Daarom kan de Kerstinzameling voor de Stille Armen niet meer gemist wor den. Natuurlijk gaan ze nooden van de steun trekkende werklooze en gewone armen mij ook na aan het hart, als ik voor hen iets kan bereiken is niets mij te veel. Maar dat belet mij natuurlijk niet in dezen tijd de in gezetenen van Haarlem en omgeving op te wekken alle krachten in te spannen om met elkaar te bereiken, dat er ook nu weer een flink bedrag bijeenkomt om het Comité in staat te stellen aan de Stille Armen eenige minder kommervoile Kerstdagen te bezor gen. Uit ervaring weet ik, dat de vorige jaren met het ingezamelde geld zeer veel leed verzacht is Als de gevers dit ook eens hadden kunnen zien, zouden zij ook nu weer met groote blijmoedigheid hun bijdrage geven dankbaar dat zij in staat zijn om iets voor hun zwaar getroffen medemenschen te doen. De beste redenaar en de beste schrijver zijn niet in staat de ellende van de Stille Armen in vollen om vang te schetsen. Steeds zal men moe ten erkennen, dat er nog schriller kleuren op het palet genomen had den moeten worden om een beeld naar waarheid te schilderen. De voorbijganger die een heer in een nog behoorlijke overjas, of een dame in een bontmanteltje ziet voorbijgaan, weet niet wat zit onder dat opperkleed dat nog een restantje is van betere dagen. In deze ka mer (de heer Van Liemt ontving ze in de wethouderskamer op het Stadhuis) speelt zich soms heel wat af. Menschen die vroeger tot de eerste standen hebben behoort, die zelf eens met milde hand weldadigheid heb ben beoefend, komen hier soms ..raad" vra gen. Doch die raad eindigt niet zelden hen op delicate wijze den weg te wijzen naar het Bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon. Af en toe volgt daarop een uitbarsting van het lang overkropte gemoed. „O als mijn vader en moeder, die nu dood zijn, nog hadden moeten weten, dat ik eens om steun zou moeten aankloppen Niet zelden laten personen die betrokken zijn bij de leiding van Armenzorg en Welda digheid zich de zucht ontsnappen „ook die U vraagt mij feiten. Ach ik zou tientallen gevallen kunnen beschrijven van Stille Armen, waarvan ik weet, dat de menschen voor zij ten einde raad om hulp aanklopten, weken, mis schien zelfs wel maanden lang, honger gele den hadden, omdat, het weinige dat zij te eten hadden, nauwelijks genoeg was om het leven te behouden. Niet weinigen zaten in de kou, zelfs in de koudste dagen, waarop wij al mop peren als de kachel eens wat minder goed wil branden. Voor er om steun wordt aangeklopt is alles van waarde uit het huis verkocht of verpand, ook al doen de dicht geschoven gordijnen dit niet vermoeden. Feitelijk is het leed der Stille Armen gren- zenloos. Er kan dan ook geen geld genoeg inkomen, want zelf al komt er dubbel zoo veel als ver leden jaar, dan zal die hulp nog slechts vallen als een druppel water op een gloeiende plaat. Maar die droppel zal dan toch gelukkig nog eenige verzachting kunnen aanbrengen. Een Beroep op onze Lezers. Evenals in 1935 zal ook dit jaar door ons Comité wederom een inzameling worden ge houden voor de Stille Armen. Wij stellen ons, zooals bekend is, ten doel, gedurende de komende Kerstdagen vreugde te brengen in de talrijke gezinnen van z.g. Stille Armen, die bijzonder zwaar zijn getrof fen, omdat zij betere dagen hebben gekend en nu feitelijk niet meer in hun onderhoud kun nen voorzien, terwijl zij voor verschillende vormen van ondersteuning niet in aanmerking komen. De nood is grooter geworden dan ver leden jaar. Er komen onder deze categorie vele uiterst tragische gevallen voor. Personen, die voor de buitenwereld nog een schijn van wel stand weten te behouden, leiden in werkelijk heid dikwijls de bitterste armoede. Het is onze bedoeling, een inzameling te houden, die zoo veel mogelijk allen, die in staat zijn, iets te doen, omvat. Zoowel groote als kleine bijdra gen zijn welkom. Willen wij ons doel kunnen bereiken, dan zal er door allen een offer moe ten worden gebracht, in de verheugende ze kerheid, dat hierdoor voor de komende feest dagen de drukkende zorg uit vele gezinnen wordt weggenomen en er ook in deze gezinnen blijdschap zal zijn. In verband hiermede doen wij een zeer dringend beroep op uwe weldadigheid. Wij vertrouwen, dat ook dit jaar de gaven weder om ruimschoots zullen toevloeien. Wij hebben in deze een reputatie te handhaven. Bijdragen kunnen worden bezorgd aan het kantoor van dit blad, ook kunnen zij worden gestort op postrekening No. 38810 van dit blad, onder het motto „Voor de Stille Armen". De verdeeling der ingekomen gelden zal door ons Comité geschieden met medewerking en onder controle van den Armenraad. Met erkentelijkheid vermelden wij de reeds bij ons Comité binnengekomen bijdragen: van H. H. f 10, van F. H. S. f 10, door bemiddeling van mevr. S. P. f 10, van H. J. B. te Velsen f 1. Het Comité voor de Stille Armen Mevrouw. A. A. Röell geb. Baronesse de Vos van Steenwijk. beschermvrouwe, mevrouw J. W. M. Maarschalk van Coppenaal, Eere-Pre- sidente, Mi-. Dr. W. P. Vis, Voorzitter van den Armenraad, Voorzitter, S. Bakker, mevrouw A. del BaereJiskoot, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Mr. P. E. Barbas, Ds. M. G. Blauw, A. G. Boes, C. ten Boom, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, F. A. v. d. Breggen, Mr. A. Bruch, Ds. W. Bijleveld, Ds. A. M. Boeyinga, K. Brants, Ds. C. M. Briët, H. J. M. Bekkers, mevrouw Chr. J. Cohen Tervaert— Koch, J. C. Dirks, mevrouw Is. DroogDeckers, Ds. G. J. Duijvendak, G. J. Droste, Ir. F. C. Du- four, Mr. F. A. Davidson. D. van Egmond, Mr. A. J. Enschedé, F. J. A. M. Haakman van den Bergh. Dr. A. H. Haentjens, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Notaris N. J. Hoeflake, Dr C. B. Hylkema, Dr. L. C. Kersbergen, P. J. van Kessel, Ds. F. Ch.F. Krafft. mevrouw M. E Landde Vries. B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, me wouw T. van Löben SeisLucardie, mevrouw M. C. Lucassen van Idsinga, Ph. A Mees, mevrouw N. I. MouthaanZimmerman, Pastoor C. F. Nieuwenhuijzen. G. M. Nieuwen- huis, J. H. van Oosten. Ds. C. J. van Paassen. Robert Peereboom, mevrouw N. H. M. Pliester de Vries, Jhr. J. van Reigersberg Versluijs, M. A. Reinalda, mevrouw C. Roeters van Len- nep, A. Ph. Romeijn, W. Roodenburg, Dr. J. Roorda, mevrouw E. A. J. ScheltemaCon- radi, F. H. Smit, deken H. C. J. Sondaal, Dr. C. Spoelder, mevrouw C. H. SteenhuisPol man, H. J. Steensel van der Aa, S. Staal, H. B. Swarte, J. C. Tadema, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., P. J. M. van Tetering, J. J. Thöne, H. D. Tjeenk Willink Jr., E. v. d. Wall. Dr. J. Weener, Mr. Th. A. Wesstra, mevrouw dc weduwe Dr. C. W. J. WestermanKoch, Nota ris G. Wolzak, Mr. Th. Westerwoudt. Arts M. Mauritz. f Arts M. Mauritz. Op bijna 50-jarigen leeftijd is hier Zater dagavond, terwijl hij in de Anegang liep, plotseling overleden de heer Marius Mau ritz, arts. De heer Mauritz werd 9 December 1886 te Krommenie geboren. Hij studeerde te Utrecht, waar hij artsexa men deed op 11 Maart 1910. Na zijn arts examen was hij ruim een jaar assistent aan de Maria-stichting alhier, waarna hij zich te Haarlem als geneesheer vestigde. Hoezeer dokter Mauritz het vertrouwen van zijn collega's had blijkt uit het feit, dat hij voorzitter is geweest van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst en van de afd. Haarlem dier Maatschappij. Hij was tot zijn overlijden voorzitter van het Haarlemsch Bureau voor Medische Sport keuring, van den Raad van Beheer van het Sportfondsenbad en van den Afdeelingsraad der Ned. Mij. tot bevordering der Genees kunst. Dokter Mauritz voerde de medische sport keuring in de zwemwereld in. In 1924 werd hij medisch adviseur van de Haarl. Zwem- en Poloclub „De Waterratten" en sedert 23 Ja nuari 1935 eerelid dier club. De overledene was voorts lid van het bestuur der Haarlemsche Reddingsbrigade en lid van de Medische Com missie van den Nederlandschen Bond tot het Reddafc van Drenkelingen. Met dokter Mauritz is een man van groote menschlievendheid en een bekwaam en bij zijn patiënten om zijn hartelijk medeleven met hun wel een wee hoog geacht en bemind geneesheer heengegaan. En zijn beteekenis voor de zwemsport in het algemeen en het zwemmend redden in 't bijzonder blijkt wel uit de verschillende functies, die de overledene in de zwemwereld vervulde. Zij nog vermeld, dat de heer Mauritz be stuurslid was van de afd. Haarlem van „Het Witte Kruis" en van de Haarl. Vereen, tot bestrijding der tuberculose en voorzitter der Commissie inzake oorlogs-prophylaxis der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag 9 De cember a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 10.41. Dokter Mauritz en de Haarl. Red dingsbrigade. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter der Haarl. Reddingsbrigade, schrijft ons naar aanleiding van het overlijden van dokter Mauritz: Andermaal heeft de Haarlemsche Reddings brigade een gevoelig verlies geleden door het plotseling overlijden van dokter Mauritz. Wij zullen ook hem, evenals onzen, nog steeds diep betreurden dr. Merens, moeten missen bij het menschlievend werk dat onze Haar lemsche Brigade nastreeft. Wat een kracht en zelfopofferende steun ging er van hem uit wanneer hij ons als medicus behulpzaam was bij water- en verstikkingsongevallen, waar voor de kem onzer Brigade. aLs lid van den Ongevallendienst werd opgeroepen. Steeds weer, vaak bij nacht en ontij, konden wij er op rekenen dat onze dokter komen zou en hoe vaak gebeurde het niet dat hij nog eerder ter plaatse was dan wij, die ons toch haastten om hulp te verleenen. Sinds April 1921, toen hij in plaats van Dr. R. Remmelts. thans prof. Remmelts te Batavia, als lid van het bestuur van de Bri gade werd gekozen, was hij met hart en ziel aan ons Brigadewerk verbonden en wanneer wij de notulen van die dagen nog eens over lezen en daarin vermeld zien de verklaring van dokter Mauritz met die van de heeren Meijerink, Haase, Noordeloos en Van Baak. dat zij zich bereid verklaarden, zooveel als de omstandigheden dit mogelijk maakten zoowel bij nacht als overdag gereed te staan om bij ongevallen te water en bij verstik kingsongevallen aan een oproeping voor hulp verleening gehoor te geven, dan moeten wij met groote dankbaarheid erkennen dat dok ter Mauritz tot. den laatsten dag van zijn le ven aan die toezegging met groote mensch- 'ievendheid heeft gevolg gegeven. Ook als lid van de Medische commissie van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen was hij steeds weer bereid de belangen van den Bond te dienen door hef afnemen van medische examens en daaraan voorafgaande medische keuring, een functie die hem telkenmale weer dankbaar stemde Het woord is aan.... Bismarck: Hoe langer ik in de poli tiek iverk. des te geringer wordt mijn geloof in men schelijke berekening. omdat hij daardoor kan medewerken aan het groote deel van den Bond: „Zoolang niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden". Een groot vriend van ons Brigadewerk is heengegaan. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in dankbare herinnering blijven. Nationaal Huldeblijk aan het vorstelijk paar. Het Bestuur van het Comité Haarlem ver zoekt ons het volgende nogmaals onder de aandacht te brengen: Nu de Sint-Nicolaasdrukte voorbij is en daarmee voor menigeen een rustigen tijd is aangebroken mag er wellicht nog eens aan herinnerd worden, dat nog vele biljetten on ingevuld liggen. Wie dus nog gaarne zijn bij drage wil storten, wordt vriendelijk verzocht dit ten spoedigste te doen op postrekening 2292 Firma Guépin Van der Vlugt. Met het oog op de snel naderende feeste lijkheden moeten de gelden vóór of op 15 De cember worden afgedragen aan het Nationaal Comité. 15 December zal dus de laatste dag zijn, dat stortingen in ontvangst genomen kunnen worden. Mag het Comité er ook nog eens op wijzen, dat nog altijd im omloop zijn de reeds vroeger genoemde couponboekjes. Vele jongelui hebben zich spontaan beschik baar gesteld om op deze manier mee te hel pen, zoodat ook de huiszittenden en ouden van dagen zoowel als de zieken in staat ge steld zijn persoonlijk hun gift, grooter of kleiner, te geven. Wellicht hebben de lezers al meermalen met deze ijverige jongelui ken nis gemaakt, misschien heeft hun Oranje ijver het hun wel eens wat lastig gemaakt, maar in het belang van alles en allen zou het Bestuur toch in overweging willen geven: Houdt dien ijver gaande, ontmoedigt hem niet, doordat, doordat ze overal een „Al voor zien" te hooren krijgen. Zij hebben ook cou ponnetjes van één dubbeltje en als men daar door kan meehelpen om den Oranjegeest bij de jongelui in stand te houden en aan te wakkeren is dat zeker niet te duur. Wie was getuige van deze aanrijding? Donderdagmiddag jl. om ongeveer half zes is op den hoek van de Van Eedenstraat en de Julianastraat een 74-jarige heer aan gereden door een personenauto, waarvan de bestuurder en het nummer onbekend zijn. De bejaarde heer kwam te vallen. Hij liep een diepe hoofdwonde op en ontwrichtte zijn schouder. Een dokter, die kort na het onge luk passeerde, nam hem in zijn auto mee naar de Mariastichting, waarhij werd opge nomen. De politie werd Zaterdag van dit ongeluk in kennis gesteld en roept thans getuigen van deze aanrijding op, zich aan te melden op het hoofdbureau van politie in de Smede- straat. Voor Nationaal Huwelijks geschenk. GIFTEN voor het COMITé HAARLEM kunnen worden gestort bij de firma Guépin Van der Vlugt of op postreke ning 2292 dier firma. SLUITING 15 DECEMBER. (Adv Ingez. Med.) Het schijnt dat inzake de constitionecle cri sis in Engeland ook heden nog geen beslis sing zal vallen. pag. 4 De toestand van den Paus geeft reden tot bezorgdheid. pag. 4 De Fransche Kamer heeft gisteren haar ver trouwen in de regeering-Blum uitgesproken pag. 4 Te Amsterdam is vorige week een vrouw ver moord: de misdaad is pas Zaterdagmiddag ontdekt. pag. 3 Prins Bernhard zal op den huwelijksdag de blauwe huzarenuniform dragen. pag. 3 De beëediging van Prins Bernhard zal in den naag geschieden. pag 3 De Haarlemsche schoolkinderen zullen" in verband met het huwelijk van de Prinses een beker met bruidsuikers ontvangen. pag. 3 Onze Kerstinzameling voor de Stille Armen is geopend. De Haarlemsche arts M. Mauritz is Zaterdag middag plotoseling overledene pag. 1 B. en W. van Haarlem stellen den raad voor enkele winkels op Oudejaarsavond buiten de sluitingsplicht te laten vallen. pag. 3 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De Engelsche crisis. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's koning. pag. 4 Criticus over den wedstrijd V.S.V.—Sparta. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1