H.D.« (MPIO-SPORT- VERTELLING DE haclio-aimd vanfidsdkom LUISTERWEDSTR'JD Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7 SPORT EN SPEL VOETBAL. Bondselftal-Hongaarsch Elftal. De Hongaren winnen met 10. In het Hongaarsche elftal, dat Woensdag middag op het Sparta-terrein te Rotterdam met 1—0 van een Nederlandsch Bondselftal heeft gewonnen, waren negen spelers opge steld, die ook te Londen een week geleden tegen Engeland uitkwamen. Slechts drie internationals speelden in hei Bondselftal mee, n.l. Van Heel, Bakhuys en De Bock. Smit moest op het laatste oogenblik verstek laten gaan wegens een nog niet vol doende genezen blessure. De linkervleugel, bestaande uit Linssen en Van der Tuyn, was zeer zwak, vooral in de eerste helft. Het gevaar moest voornamelijk van rechts komen, van den vleugel Vrauw- deuntDe Bock met Bakhuys als schutter De middenlinie speelde op dit zeer zware velo zeker uitstekend. De opstelling van het bondselftal was: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Cuyten (N.E.C.) en Van Stokken (D.W.S.) Midden: Pellikaan (Longa), Wilders (Blauw. Wit) en Van Heel (Feijenoord). Vóór: Vrauwdeunt (Feijenoord), De Bock (Bloemendaal), Bakhuys (H.B.S.), Van dei Tuyn (Hermes-D.V.S.) en Linssen (Feijen oord). Het eenige doelpunt van den wedstrijd wero na 25 minuten door den Hongaarschen mid denvoor gescoord, waarbij keeper Van Male een fout maakte. ANDERIESEN TREKT ZICH TERUG. Naai- de Tel. verneemt, heeft de Ajax-spe- ler Anderiesen wederom aan de Technische Commissie van den K. N. V. B. bericht, dat hij niet meer in aanmerking wenscht te ko men voor een verkiezing in het Neder- landsche elftal. Ook van andere vertegen woordigende elftallen, als Zwaluwen-ploe gen, zal hij voortaan geen deel meer uitma ken. Roode Duivels-Zwaluwen (3-5) Verdiende overwinning voor onze landgenooten. Uit Brussel: Het kille weer had Woensdag avond slechts 2000 toeschouwers naar het Heysel-stadion doen komen, toen daar de wed strijd tusschen de Roode Duivels en de Zwa luwen begon. Na een kwartier hadden de Zwaluwen suc ces. Stam gaf een scherpen voorzet; het was Heetjans, die den bal van dichtbij langs den Belgischen doelman joeg (01). Na 27 min. kwam de gelijkmaker. Van de Mert had den bal goed meegenomen, zette zuiver over aan Ceuleers, die met een schot in den hoek Dijkstra het nakijken gaf (11). Dadelijk na den uittrap gingen de Zwaluwen er van door, maar de bal belandde al gauw bij de Belgen. Een goed opgezette aanval volgde, Isenborghs kwam zegevierend uit zijn duel met Weber te voorschijn, maar uit zijn voorzet wist Ceuleers niets beter te produ- ceeren, dan een schot, dat over de lat vloog. In de 37ste minuut was het Lungen, die bij een doelworsteling den bal hard inschoot (1—2) Vijf minuten later was het wederom Lungen, die na een zuiyeren voorzet van Van Spaen- donck den Nederlandschen voorsprong ver grootte (13). Direct na de hervatting kwamen de Belgen geducht opzetten, maar hun overigens goede aanvallen stuitten op het sublieme spel van Weber, die een fraaie backpartij speelde.. Er werd voornamelijk op het middenveld ge speeld, totdat onze landgenooten er genoeg van kregen en met goed sluitend combinatie spel het Belgische doel gingen bestoken. In de twaalde minuut gaf Paauwe een goede pass naar Lungen en deze aarzelde geen oogenblik om nogmaals te scoren (14). En geen minuut later kwam het vijfde Zwaluwen-doelpunt, toen keeper Boeyen den bal na een hoekschop uit zijn handen liet val len. Van Spaendonk was er toen snel bij om de gemakkelijk kans te benutten (15.) Bij de .Belgen ontbrak ieder verband. Van de Mert remde den aanvai van de Belgen, in plaats van deze aan te voeren en ook Ceuleers, die zijn vorm voor de rust maar niet kon vinden, deed meer storend dan nuttig werk. De Zwaluwen echter vielen steeds aan. Van de Mert deed eindelijk ook wat goeds. Na een snellen solo-run gaf hij goed door naar Bilnock, die geen moeite had het leder langs den uitgeloopen Dijkstra in het net te plaatsen (25). De Nederlandsche achterhoede zette toen herhaaldelijk den buitenspel val open, waarbij het zelfs in de 31ste minuut gebeurde, dat de geheele Belgische voorhoede buitenspel stond. Dedeken trapte toen en de scheidsrechter kende het doelpunt toe(35). Er kwam eenige compensatie voor de Zwaluwen, toen Weber in het strafschopgebied hands maakte, hetgeen eveneens ongestraft bleef, De Belgen bleven aanvallen, doch hun aan vallen waren niet genoeg afgewerkt om eenig succes te kunnen hebben. Met 35 kwam het einde. Het Zwaluwen-elftal was als volgt: Doel: Dijkstra (Z.F.9.). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Breitner (Hermes-D.V.S.), Paauwe (Feijenoord) en Dubbelman (Hermes-D.V.S.). Vóór: Stam (Ajax) Van Spaendonck (Nep- tunus), Lungen (A.F.C.), Heetjans (P.E.C.) en Bergman (Blauw Wit). GYMNASTIEK. CURSUS WEDEL. De Nederlandsche tumkampioen F. Wedel, heeft als trainer van een heerenploeg uit den Kennemer Turnkring voor dit jaar van zijn turners afscheid genomen ter gelegenheid van zijn laatste les. De cursus bestond uit een voorjaars- en •en najaars-gedeelte elk bestaande uit 8 les sen. Met 17 turners werd begonnen, waar van 12 tot het einde de oefeningen volgden. Bij deze groep waren ook weinig ontwikkelde gymnasten, zoodat mede gelet op den kor ten duur van den cursus geen grootsche resultaten mochten worden verwacht. Toch was de cursus een stoot in de goede richting, wat o.a. bleek uit enkele verrichtingen in de graadwedstrijden en uit den invloed die We- del's komen op het werk verschillende K. T. K, vereenigingen heeft uitgeoefend. De her T f-Ton voorzitter van den Kenne- THEEMIDDAG VAN DEN JOODSCHEN VROUWENRAAD. De Joodsche Vrouwenraad organiseert een theemiddag in restaurant Brinkmann op Don derdagmiddag 17 December. Harry van Oss zal, aan den vleugel begeleid door Felix de Nobel, volksliederen en Joodsche liederen zingen. mer Turnkring, sprak na afloop van de laat ste les den heer Wedel toe. De heer Hop wees op de teleurstellingen, die de kring voortdurend in de laatste jaren heeft gehad bij de pogingen tot opvoering van het turn- peil voor heeren. Aan den heer Wedel, aldus de kringvoorzitter, ligt het niet, want als de turners het niet bij hem leeren. leeren ze het nooit. Spreker dankte den heer Wedel dan ook hartelijk voor zijn opbouwend werk De heer J. Timmermans dankte den trainer namens de cursisten onder aanbie ding van een geschenk. DAMES-HOCKEY. A.s. Zondag wordt op het Bloemendaal-ter- rein de retummatch tusschen de beide Haar- lemsche eerste klassers gespeeld. De eerste wedstrijd vond te Heemstede onder zeer on gunstige weersomstandigheden plaats. Aan het zware veld scheen B. D. H. C. zich toen het best te kunnen aanpassen; zij won den wedstrijd met 5—1. Sedertdien heeft Rood Wit nog drie wedstrijden verloren, B. D. H. C. vier gewonnen. De laatste wedstrijddag, Zon dag 29 November, brachtvoor beide clubs een verrassing; Rood Wit behaalde op H. H. IJ. C. haar eerste overwinning in dit seizoen, terwijl B. D. H. C. tegen Amsterdam de eer ste nederlaag te slikken kreeg. Het is de vraag hoe beide ploegen op deze verrassing gereageerd hebben; dit zal gedeeltelijk het resultaat van as. Zondag bepalen. Wij zullen ons van een voorspelling ont houden, temeer daar in beide teams veran deringen zijn aangebracht. De elftallen zul len vermoedelijk in de volgende volledige op stelling verschijnen: Rood Wit: A. Voorwalt-Cassa, M. Schmeink, J. Goeting, P. Loeb, H. Vreede, P. v. d. Zouwe T. Leeuwenberg, W. de Vogt, M. v. Beeck Vollenhoven. L. Jongeneel, T Goeting. B. D. H. C.: M. Stehouwer, N. v. d. Brandeler, W. v. Bueren, T. Mulder M. Kammeijer- Strebè N. v. Thiel, A. de Vletter, G. Meevers, G. Rigbers, D. Roos, H. Andreas. WANDELSPORT. „DE WANDELTOERIST». Inplaats van trainingsmarschen voortaan op Donderdagavond gymnastiek. Op 21 December is de maandelijksche club avond die wederom wordt georganiseerd door de club „Zing en Wandel". Op 16 Januari heeft er een groote feestavond plaats in „Dreefzicht". De trainingsmarschen worden om de 14 dagen gehouden, te beginnen met 20 Decem ber. Start 9 uur. HET ST.-NICOLAASFEEST VAN ZUSTER SCHOUTEN. Zuster Schouten de bekende Zuster van Maatschappelijk Werk, heeft al sedert vele jaren ieder jaar een St.-Nicolaasfeest gege ven voor de kinderen uit de gezinnen die zij uit hoofde van haar functie bezoekt. Verle den jaar zou het de laatste keer geweest zijn. dat Zuster Schouten aan dit feest mede werkte, maar de omstandigheden hebben er toe geleid, dat zij ook dezen keer het nog .maar eens geleid heeft. Zoo was dan Woensdagavond te 6 uur de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, geheel gevuld met een' enthou siaste, jeugdige schare, die, begeleid door een orkestje, Sinterklaasliedjes zong, dat het klónk. Dat de jonge feestvierders en -vier- sters royaal getrakteerd werden spreekt- vanzelf. Toen Sinterklaas met zwarten Piet statig de zaal binnenstapte, ja, toen kwamen velen van de jeugdige druktemakers toch wel even onder den indruk. De Sint nam op het po dium plaats en onder leiding van Piet. die met zijn gard de maat sloeg, werd voor de zooveelste maal, met orkestbegeleiding, „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan" uitgevoerd. En de moedigsten gaven zelfs, vlak bij Sinterklaas staande, soli ten beste! Ook de jongen, die gezegd had, dat hij niet in Sinterklaas geloofde In de laatste jaren was er op dit feest altijd een film vertoond. Er was nu een wijziging in het programma gebracht en de film was vervangen door een goochelaar, die zijn pu bliek verbaasd deed staan. Het was een aardig feest voor deze waarlijk niet verwende kinderen, waarover Zuster Schouten en haar medewerksters tevreden kunnen zijn! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Gevangene. door J. P. BALJé. Toen Gijs Murks nog vrij was was hij een ruwe. verdierlijkte kerel geweest. Er was geen kroeg in de stad, of hij had er gevochten, geen politie-agent, of hij had er ruzie mee gehad, tallooze malen had hij terechtgestaan, dan eens wegens diefstal, een ander maal voor inbraak of mishandeling, verduistering of geweldpleging. Zoo had hij al menige veroor deeling achter den rug. toen hij wegens moord met voorbedachte rade voor 15 jaren werd opgesloten. Zelfs zijn kameraden waren in den laatsten tijd bang voor hem geweest, zijn wild, ongetemd karakter was zelfs voor hen een bedreiging geworden. Maar na den moord verdween Gijs Murks van het tooneel en werd hij Gevangene nummer 17. Jaren en jaren in de gevangenis hadden het wilde, ruwe karakter veranderd! Alles was hem onverschillig geworden, alles ging mecha- nisch, zijn hersens waren afgestompt. Zijn forsche kracht had hij verloren, door gebrek Iaan frissche lucht in het benauwde gevange nishok had zijn gezondheid geleden, zijn ge zicht vroeger donkergekleurd door hot drank- koné MAANDAG, tt DECEMBER Ai '5 AVONDS 8.15 UUR fyoe mee am de adueeie V&udt Wcwdaqamd lk Qecenilefi a-s. VRIJ! (Adv. ingez. Med.) Uitspraken van de Rechtbank. Inbreker of spion? Een zwijgzame Franschman stond 14 da gen geleden terecht, omdat hij een huis aan den Heerenweg te Lisse des nachts door een raam was binnen geklommen. Hij had daar een kast geopend, maar toen hij gestoord werd, moest hij de vlucht nemen. Verd. had in een brief aan zijn verdediger, Mr. B. W. Stomps, gezegd, dat hij contra- spionnage wilde plegen, daar de bewoner van het huis, waar hij binnen gedrongen was, een spion was. De eisch luidde vier maanden gevangenis straf. Mr. Stomps vroeg terugverwijzing naar den Rechtercommissaris, of anders uitwijzing zonder toepassing van straf. De rechtbank veroordeelde den Fransch man heden' tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Een handelaar in een middel tegen aan slag van autoruiten, uit Amsterdam, stond twee weken geleden wegens oplichting te recht. De officier van justitie eischte vrij spraak. De uitspraak was conform den eisch. Oneerlijke postambtenaar. Een postambtenaar uit Beverwijk heeft terecht gestaan wegens verduistering van geld uit de hem toevertrouwde kas. Daar het geld is terugbetaald en verd. berouw toont, requireerde de officier van justitie een voorwaardelijke straf van zes maanden. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, sloot zich hierbij aan. De uitspraak van de rechtbank luidde he den: 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Brandstichting te Beverwijk. Een 68-jarige inwoner van Beverwijk stond 14 dagen geleden terecht wegens brandstich ting in een huis aan de Koningstraat, aldaar De eisch was drie jaar gevangenisstraf. Mr. J. Verlooy vroeg vrijspraak, subs, cle mentie. De Beverwijker werd heden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. UT DE STAATSCOURANT Bij K. B. van 8 December 1936 is met in gang van 1 Jan. 1937 benoemd tot burge meester der gemeente Gulpen: jhr. mr. R. A. Th. M. van Rijckevorsel. De nieuw benoemde burgemeester van Gul pen is in 1907 in Nijmegen geboren. Hij woont thans in Beek, waar hij volontair ter gemeentesecretarie is. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 van3f met garantie, pijn- vanar lnos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Illlllllllllllllllllllllllllll misbruik, had thans een fletsche, vaalgrauwe tint, zijn oogen waren diep in het hoofd weg gezonken, en stonden lusteloos, het gele vel spande strak over zijn zware jukbeenderen. In den beginne had hij een hevig, allerverte- rend verlangen gehad naar de natuur, had hij smachtend voor het tralievenster gestaan, waar slechts een heel klein stukje blauwe lucht te zien was, totdat hij door moedeloos heid en vermoeidheid overmand op zijn krib was neergeploft met gebalde vuisten. Dat ver langen had zijn krachten gesloopt en na een paar jaar was het kleine stukje blauwe lucht hem een ergernis geworden. Het eenige contact, dat hij met de buiten wereld had was door zijn cipier. Doch deze sprak nooit een woord, schoof hem zwij gend het gevangeniseten voor en ging weg. Dat was het eenige levende wezen, dat hij Doch nu. na veertien jaar en negen maan den had No. 17 een kameraad gekregen, nu begon hij langzamerhand weer teekenen van terugkeerend leven te geven, nu konden soms zijn doffe oogen plotseling beginnen te glin steren. Onverwachts was het gekomen, dat kleine gaatje in den hoek van de cel, eerst had hij er niet op gelet, maar later had hij er uren en uren stil naar zitten turen, steeds maar zijn brandende oogen gericht op dat eene plekje, waar dat gat was. En zijn geduld was beloond! Nadat hij dagenlang tevergeefs had gewacht, had hij eindelijk het kleine muizenkopje uit de opening zien komen, had hij de kraaloogjes verwonderd en nieuwsgie rig zien rondkijken, maar de onwillekeurige beweging van vreugde, die hij toen maakte, had het bang gemaakt en schichtig was het weer verdwenen. Een volgenden keer was No. 17 voorzichtiger geweest, was hij doodstil blij- Reorganisatie herstelwerk- plaatsen Ned. Spoorwegen. Uitbreiding van pèrsoneel te Haarlem. De chef van den dienst van tractie en ma terieel der Nederlandsche Spoorwegen Ir. W. Hupkes, schrijft ons het volgende: Door de verbeterde inrichting der werk plaatsen, door de betere constructie van het materieel, maar vooral door de verbeterde werkmethodes bestaat in de toekomst de mo gelijkheid de herstelwerkzaamheden aan het rollend materieel in minder werkplaatsen te doen uitvoeren en 1 of 2 werkplaatsen te slui ten dit brengt behalve het voordeel van de vrijkomende terreinen en gebouwen een be langrijke besparing aan personeel en werktui gen mee. Door deze reorganisaties slechts zeer ge leidelijk kunnen geschieden, is hiermede ge- ruimen tijd gemoeid en is wijziging in het thans opgestelde, hieronder volgende, pro gramma niet uitgesloten De bestaande verdeeling der werkzaamhe den is: Centrale Werkplaats Haarlem Onderhoud van alle electrische en Dieselelectrische rij tuigen en van een deel der stoomr ij tuigen en der locomotoren. Centrale Werkplaats Utrecht: Onderhoud van de overige stoomr ij tuigen en beheer der centrale bedrijven. Centrale Werkplaats Zwolle: Onderhoud van 'n deel der stoomlocomotieven en van de benzine-verbrandingsmotorvoertuigen en van een deel der locomotoren. Centrale Werkplaats Tilburg:Onderhoud der overige stoomlocomotieven. Centrale Werkplaats te Amersfoort en Wa genwerkplaats te Blerick: Onderhoud van de goederenwagens. Het ligt in de bedoeling door geleidelijke verschuiving der herstelwerkzaamheden tot de volgende indeeling te komen Werkplaats Haarlem: alle stoomrijtuigen, alle electrische rijtuigen, alle verbrandings motorvoertuigen (inbegrepen Diesel-electri- sche rijtuigen), alle locomotoren; Werkplaats Tilburg: onderhoud van alle stoomlocomotieven. Werkplaats Amersfoort: onderhoud goede renwagens en beheer centrale bedrijven; Werkplaats Blerick onderhoud goederen wagens. Bij eventueele invoering van electrische- en Diesel-electrische locomotieven zullen deze waarschijnlijk aan Wpc-Tilburg worden toe gewezen, terwijl overgang van de behande ling der locomotieven van Werkplaats Haar lem naar Werkplaats Tilburg niet is uit gesloten. Door deze reorganisatie zullen de werk plaatsen te Zwolle en te Utrecht gesloten kunnen worden, de thans in deze werkplaat sen uit te voeren herstellingen zullen over eenkomstig bovenstaand programma gelei delijk naar de werkplaatsen te Haarlem. Til burg en Amersfoort worden verplaatst. Juiste data voor het gereedkomen dezer re organisaties kunnen niet worden genoemd. Vermoedelijk zal de werkplaats te Zwolle on geveer 1 Januari 1939 kunnen worden geslo ten. terwijl sluiting van werkplaats Utrecht vermoedelijk 1 of 2 jaren later plaats zal kunnen vinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat wij zigingen in dit programma b.v. door een be langrijke wijziging in het verkeer bij de N. S. niet. is uitgesloten. Tot zoover het ons gezonden bericht. Wij informeerden aan het hoofdkantoor der Ned. Spoorwegen te Utrecht, of uitbreiding van personeel te Haarlem het gevolg der ge noemde maatregelen zal zijn en ontvingen daarbij van Ir. Hukes een bevestigend antwoord. Uitbreiding van gebouwen of verbouwingen zullen niet noodig zijn. HET OVERLIJDEN VAN ARTS M. MAURITZ Men verzoekt ons. nog mede te deelen, dat wijlen de heer M. Mauritz, arts. was begif tigd met het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestr. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te bekomen: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Armband. Politiebureau Smedestraat. Bril Pieterse, Oost Indiëstraat 120. Broche Politiebureau Smede straat. Honden: Asyl Ridderstraat 11. Katten: Asyl Ridderstraat 11. Medaille: Smit Gasthuis laan 149. Portemonnaies met inhoud: Hugs- man, Gr. Heiligland 16 zw. en Humme. Ko ningstraat 33. Parapluie. Dör Riviervischmarkt 3. Rijwielplaatjes: Politiebureau Smedestraat en Impijn, Reigerstraat 52. Regenpijpen. Poli tiebureau Smedestraat. Sleutels in étui: Poli tiebureau Smedestraat. Sjaal.. Neijzen, Gr. Willemstraat 30. Actentasch met inhoud: Harms, Korte Hofstraat 7. Vulpen. Roos. Wes tergracht 97 rd ven zitten, en toen was het muisje u i t het gat gekomen, had even rondgetippeld en was toen weer verdwenen. En allengs werd het diertje brutaler, kwam het gevallen broodkruimpjes eten, en toen 't zag, dat het van den man 'niets te vreezen had, klom het zelfs op zijn krib. Met veel ge duld had No. 17 het dier zelfs zoover gekregen, dat het uit zijn hand de kruimpjes wegnam. Met een zonderling zacht gevoel in het hart. een gevoel, dat de oude Gijs Murks, de dief en moordenaar, nooit gekend had. kon Ge vangenen No. 17 het kleine muisje dikwijls bekijken. Voor geen mensch had hij ooit zoo veel gevoeld, als thans voor het muisje, het eenige wezen, dat niet bang van hem was, dat hem vertrouwde! En toen hij drie maanden later zijn tijd had uitgezeten en zijn vrijheid weer terugkreeg, scheen de oude boef bedroefd, toen hij zijn cel verliet! Het Noodlot wilde niet. dat Gijs Murks lang van zijn Vrijheid zou genieten. Eenige weken, nadat hij was losgelaten werd hij opnieuw gearresteerd wegens moord Ditmaal werd hij echter niet in de gevange nis gesloten, maar opgezonden naar een krankzinnigengesticht. Want men had hem gevonden na den moord, zittend met een dood muisje in de hand en met tranen in de oogen. En naast hem lag zijn .slachtoffer, dien hij in koelen bloede vermoord had, en wiens ge laat hij in dolle woede onherkenbaar had ver minkt. En toen de politie hem arresteerde en vroeg waarom hij dien man, één zijner vroe gere kameraden, had gedood, antwoordde hij slechts: „Omdat hij het muisje heeft dood getrapt!" De psychiaters verklaarden hem ongenees lijk krankzinnig!! Moeders, die jong blijven. Er zijn moeders van groote dochters, die geheel en al het contact met de jeugd verlo ren hebben; zij zijn van een anderen tijd en zij laten geen gelegenheid voorbij gaan, hier op den nadruk te leggen. Och, al dat moder ne gedoe, daaraan kunnen wij niet meer mee doen, heet het dan of: dat is goed voor de jeugd. Wij hebben onzen tijd gehad. Is er één gezegde dat iemand vrijwillig sneller buiten een kring plaatst? Wanneer iemand bedoelt: ik heb m'n jeugd gehad, dan moet hij niet zeggen: ik heb m'n tijd gehad, alsof met de jeugd alles is afge- loopen en de ongelukkige stumper nu niets meer van het leven te wachten zou hebben! Zulke moeders zijn er, wij kennen ze maar al te goed, en dagelijks zien wij daar voor beelden van. Natuurlijk willen wij hier geen lans breken voor haar, die zich op vijftigjarigen leeftijd aanstellen alsof ze achttien waren. Dit type komt eveneens veel voor en het is nog veel erger! Maar daarover zullen wij het nu niet hebben. Wat doen sommige moeders van groote dochters toch, om zoo jong te blijven? vroeg me onlangs eens iemand. Het is niet zoozeer wat ztf doen als wat zij laten! was mijn antwoord. De moeder, die het geluk heeft een groote dochter te hebben, die haar eenvoudig niet toestaat oud te worden, blijft vanzelf jong. Hoe dat dan wel in z'n werk gaat? Och, het is eigenlijk heel eenvoudig; ook hier doet liefde veel zoo niet alles. Hoeveel jonge meisjes van heden zijn niet het dwaalbegrip toegedaan: dat moeder-daar- toch-niets-van-weet? Zij verwaardigen zich niet, haar gedachten en studie-problemen, haar twijfel en vrees met moeder te bespre ken. Waarom zou iemand van ver in de vijftig geen blijvend belang kunnen stellen in al wat de hedendaagsche opgroeiende jeugd be weegt? Sommige moeders zijn moeilijk ter been, zie kelijk of om andere redenen aan huis gebon den. Hoe wreed kan de jeugd zijn te meenen, dat moeder meer dan genoeg heeft aan haar haak werkje, haar boek en haar patience-kaarten. Hoe kortzichtig is de jeugd wanneer zij meent, dat moeder geen belangstelling ge voelt voor sport-en-zulke-dingen, omdat zij er zelf niet aan mee kan doen. We zien het maar al te vaak, dat volwassen kinderen bezoek krijgen, dat door moeder vriendelijk ontvangen wordt. Maar het prettige bezoek blijkt geen aan winst, geen fleurige onderbreking van eento nige dagen, want als de thee is genuttigd praat het jonge volkje uitsluitend met elkander over allerlei, waar moeder nooit van heeft gehoord. Niemand betrekt haar in het gesprek of geeft een kleine toelichting, niemand vraagt haar opinie of raad. Als groote dochters eens wisten, hoezeer zij het in eigen hand hadden, haar moeder lang jong te doen biijven. Het is niet moeilijk en met wat goeden wil kan heel wat bereikt worden. Oude dames gaan ook wel eens graag uit en wanneer gij naar een partijtje geweest zijt, waar zij niet was, waarom geen uitvoerig re laas ervan gegeven om haar het idéé te geven, dat het net is alsof zij er ook bij geweest is. Sommige dochters vinden haar moeder al heel gauw te oud om deel te nemen aan haar genoegens, doch het komt nimmer bij haar op, dat moeder te oud is om zooveel van het huiswerk alleen te doen, om de jongelui als zij heel laat thuis komen op te wachten met een kopje thee en om hen 's morgens op tijd te wekken voor kantoor of winkel. AMY GROSKAMP—TEN HAVE SCHEEP/ LTJfcSNCENi ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 8 van Marseille. Kedoe (uitr.) 9 te Belawan. Soekaboemi (thuisr.) p. 8 Kaap del Armi. Tapanoeli (uitr.) p. 9 Ouessant. Kota Nopan (uitr.) 9 van Port Said. Sibajak, 9 v. Batavia n. Rott. Garoet, 9 van Antwerpen n. Londen en p. Vlissingen. Slamat, 8 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisr.) 9 van Colombo. Tarakan (uitr.) 9 van Suez. Johan de Witt (uitr.) 9 v. Algiers. Poelau Laut (thuisr.) 7 van Singapore. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr.) 10 (1 n.m.) te IJmuiden verwacht. Montferland (uitr.) 9 te Santos. ROTTERDAM —ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisr.) 8 van Montevideo. Alcyone, 8 van Hamburg n. Rott. Aldabi (uitr.) 8 van St. Vincent. Alpherat, 10 (12 's midd.) v. Buenos-Ayres te Rott. verw. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 9 van Antwerpen. Streefkerk (thuisr.) 9 van Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nijhaug, N.-Orleans n. Rott. via Londen 8 (11.5 v.m.) 250 mijl v. Bishops Rock. Beemsterdijk, Baltimore n. Rott. 8 te Norfolk Damsterdijk. 7 v. Rott. te Vancouver. Statendam. 9 v. Rott. n. New-York. Maasdam. N.-York n. Rott. p. 8 Lizard. HOLLAND-AFRIKA LIJN. Jagersfontein, 8 v. Rott. te Beira. Boschfontein (thuisr.) p. 8 Niton, vla Duin kerken. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Reggestroom (thuisr.) 11 te Havre verw. Jaarstroom (uitr.i 9 van Dakar. HOLLAND AUSThALk „iJN Nijkerk (uitr.) 8 van Melbourne. HALCYON LIJN Stad Vlaardingen, 9 van Vlaardingen te Narvik Stad Schiedam, vertr. 10 van Londen n. Rott.-Vlaard. KON NED STOOMBOOT MIJ. Bacchus, 8 v. Jaffa n. Haifa. Berenice. 9 van Oporto te Amst. Crijnssen, 8 van Barbados n. Amst. Deucalion, 8 van Cavalla to Hamburg. Hermes, 8 van Varna n. Constnntza Oberon, 8 v. Salonika n. Nea Playa. Orion, 9 v. Amst. n. Hamburg. Triton, 9 v. Amst. n. Hamburg. Venus 9 v Malta n Piraeus.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11