Lijster heeft schutting geraakt Verkeerscoördinatie bepleit. DONDERDAG 10 DECEMBER 1936 HAAREEM'S DSGBEAD Van technische storing nog niets gebleken. Aantal slachtoffers van de ramp tot nu toe veertien. Toestand van marconist zorgwekkend. De directeur van de K. L. M., de heer A. Plesman, heeft Woensdag avond om 9 uur meegedeeld, dat de staart van het vliegtuig „Lijster" na het vertrek van het vliegveld Croydon in aanraking is gekomen met de manshooge schutting, welke om dit vliegveld is gelegen, daarna raakte de machine een hooggelegen punt van een huis achter deze schutting, waardoor de „Lijster" nog meer uit zijn vliegpositie is geraakt. De Douglas vloog tenslotte nog tegen een telefoonpaal en een ander huis op. Het is Smirnoff's indruk, die te Londen vertoefde en direct met Moll en den K. L. M.-werktuigkundige op Croydon, Young, een onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft ingesteld, dat zich geen technische storingen hebben voorgedaan, die aanleiding zouden kunnen geweest zijn om bij het starten van de rechte baan, welke voor het blindstarten is afgeteekend, af te wijken. De oorzaak van deze ramp blijft nog een zeer groot raadsel, aldus de heer Plesman. De piloot Hautzmayer was buitengewoon bekwaam, en bijgevolg volkomen in staat een blindstart uit te voeren, zeide de heer Plesman. Hij kon niet zeggen of deze ramp eventueel een wijziging in de blindstarttechniek tengevolge zou hebben. Doordat de telefoonverbinding verbroken was na de ramp van de .Lijster" was het aanvankelijk zeer moeilijk juiste berichten omtrent het gebeurde te verkrijgen. Van de 13 passagiers zijn er 12 om het leven geko men, en van de bemanning de gezagvoerder Hautzmayer en de werktuigkundige Verkerk, de geredde passagier Schubach en de ste wardess Hilda Bongertman zijn slechts licht gewond, daarentegen is de toestand van den marconist van Bemmel zoodanig, dat voor zijn leven moet worden gevreesd. Hij bevindt zich in het Purley Cottage Hospital even als de beide licht gewonden. De stewardess is door den verte genwoordiger der K.L.M ondervraagd teneinde aanwijzingen omtrent de bewegingen van het vliegtuig in den aanloop te verkrijgen. Zij kan zich van het gebeurde echter niets meer herinneren. De weersomstandigheden op de route, zoo vernemen wij van den heer Plesman, waren van dien aard, dat men kon starten. Op het oogen- oogenblik van vertrek het toestel vertrok in verband met de weersom standigheden anderhalf a twee uur later dan gewoonlijk was het zicht vanwege de mist echter uitermate slecht. Zoodat de start gemaakt werd langs de mistlijn. Het vliegtuig is neergestort op 1 mijl afstand van het vliegveld. Tenslotte zeide de heer Plesman nog, dat Hautzmayer een voortref felijk vlieger was, die op de Alpen route dezen zomer, uitstekend werk heeft verricht en al eenige maanden op Croydon vliegt. Uiterst moeilijke taak voor de brandweer. Hoewel de telefoonverbinding gestoord was, duurde het slechts korten tijd, voordat de brandweer met alle beschikbare materiaal en personeel aanwezig was. Een uitgebreide af deeling politie zorgde voor een goede afzet ting van de omgeving der ramp, hetgeen zeer noodig was, daar van alle kanten belangstel lenden toestroomden. De politie hield de nieuwsgierigen echter op behoorlijken afstand. Betrekkelijk spoedig nadat het ongeluk bekend was geworden, waren ook Roode Kb-uis-wagens met personeel ter plaatste om de slachtoffers te vervoeren. De brandweer stond voor een wanhopige en vrijwel onuitvoerbare taak. Het vuur laaide met ontembare kracht omhoog en zoo wild schoten de vlammen uit, dat het onmogelijk was dicht bij de vuurzee te komen. De dooden en gewonden, die door den schok van de botsing met de ge vels der huizen uit het toestel geslin gerd waren, lagen in verschillende tui nen in de omgeving. Voor de gewonden is dit, voor zoover zij later niet zijn overleden, de redding geweest. Geruï- men tijd woedde het vuur, zoodat het lang duurde voordat men bij het wrak van het toestel kon komen. Een der vleugels van de „Lijster", totaal vernield en verwrongen, hing aan een hoek van het dak van een leegstaand huis, waar mede het toestel in botsing was gekomen. De andere vleugel lag op den weg. De fuselage van het vliegtuig lag zwart geblakerd en roo- kend in de vlammen. Het dak van het huis, waarop het toestel was neergekomen, was geheel weggeslagen. Het huis zelf was in brand gevlogen en brandde totaal uit. Het was een gelukkige om standigheid, dat dit huis niet bewoond was, zoodat daar dus geen slachtoffers zijn geval len. Zoodra de brandweer bij de loeiende vuur zee kon komen, tastte zij deze met een ont zaglijke hoeveelheid water aan, hoewel de blussching feitelijk een onbegonnen werk was, daar het vuur niet eerder doofde voordat alles, wat maar brandbaar was, volkomen was ver teerd. Tijdens het blusschingswerk werd een brandweerman getroffen door een brandend stuk hout, dat van het dak vloog. Hij werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd De heer A. van Donkelaar. Onder de omgekomen passagiers is de heer A. van Donkelaar, een zeer bekende figuur in Nederlandsche scheepsbouwkringen. De heer Van Donkelaar, die den leeftijd van 37 jaar bereikte, heeft gestudeerd aan de middelbaar technische school te Dord recht, waar hij zijn diploma haalde. Na nog eerst eenigen tijd op de werf „Ju liana" te Sliedrecht te hebben gearbeid, trad hij op 17 Mei 1921 in de functie van inge nieur van aanbouw in dienst bij de Neder landsche scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, waar hij zich zeer spoedig als een uiterst bekwaam technicus deed gelden. De heer van Donkelaar genoot aan de maatschappij, mede door zijn groote be kwaamheid, een vertrouwenspositie. Hij was er de rechterhand van den directeur, den heer D. Goedkoop Dzn. Juan de la Cierva. Juan de la Cierva, die ook in het toestel zat, is de bekende uitvinder van de auto-giro. De la Cierva, die Spanjaard was, demon streerde dat toestel voor het eerst in 1923. Sedert 1928 heeft dit vliegtuig een practi- sche bruikbaarheid gekregen. Zoowel in Europa als Amerika heeft de autogiro zich tot een bruikbaar en veilig vliegtuig ontwik keld. Over zijn uitvinding schreef De la Cier va een werk getiteld: „The theory of the autogiro". Arvid Lindman. De Zweedsche admiraal Arvid Lindman is oud-premier van zijn land geweest, Hij is ja renlang een onvermoeid strijder geweest voor zijn politieke conservatieve beginselen. Na minister van marine te zijn geweest, werd hem in 1906 de vorming van een kabinet op gedragen. Het echtpaar Hoene, dat ook onder de slachtoffers behoort, was waarschijnlijk op zijn huwelijksreis. Verkerk. De heer J. Verkerk, die als werktuigkun dige deel uitmaakte van de bemanning van de „Lijster" was 22 Februari 1912 geboren. Hij doorliep de zeevaartschool te Vlissingen en werd aangesteld tot machinist bij de Java- China-Japanlijn. In Mei 1934 trad hij bij de K. L. M. als werktuigkundige in dienst. Ver kerk was ongehuwd. Hautzmayer. De piloot L. Hautzmayer, die 43 jaar oud werd, in Oostenrijk was geboren en sinds 1 April voorloopig voor een jaar in dienst van de K. L. M. was getreden, was in vroeger ja ren een bekende legervlieger. terwijl hij la ter vooral groote ervaring als alpenvlieger heeft opgedaan, 't Was uit dien hoofde, dat de directie van de K. L. M. op zijn medewer king prijs stelde voor het bevliegen van de route naar Milaan. In het pilotencorps van de K. L. M. stond hij, ondanks het korte dienstverband, bekend als een goed kame raad. Officials op de plaats des onheils. Woensdagmiddag hebben majoor Cooper en kapitein David van het Engelsche minis terie van luchtvaart met vliegtuigbestuur ders en officials van de K. L. M. het wrak van de „Lijster" aan een onderzoek onder worpen. Toen de mist steeds dikker werd, hebben de deskundigen van zoeklichten gebruik ge maakt. Het onderzoek gold in hoofdzaak de motoren en de cockpit. Het wrak zal in zijn positie blijven totdat het definitief onderzocht zal zijn door de luchtvaartdeskundigen, die heden uit Neder land werden verwacht. Vrees voor oplaaien van den brand. De vrees bestond, dat het vuur zou oplaaien De brandweer heeft derhalve in den namid dag opnieuw water gegeven op het wrak en het in puin gevallen huis. Mededeeling van een ooggetuige. Een chauffeur, een der ooggetuigen, ver klaarde, dat het vliegtuig het huis raakte en en dat toen een vlam uitschoot. Hij en eenige bouwvakarbeiders snelden toe, doch zij werden door het vuur weerhouden. Zij pro beerden nochtans het toestel te bereiken, doch dit bleek onmogelijk. De hitte was zoo ontzettend, dat men een afstand van meer dan 6 meter moest houden. De ramp van de SCH. 179. Het lijk van schipper De Niet aangespoeld. Op het strand tusschen Petten en Callants- oog nabij paal 17 is Woensdag het lijk aange spoeld van een der- opvarenden der vergane SCH. 179. Nadat het stoffelijk overschot naar het ge bouw van de strandvonderij was overgebracht, stelde men onmiddellijk de reederij Vrolijk te Scheveningen van de vondst in kennis. Het lijk is door de directie en een broer van het slachtoffer herkend als dat van schipper W. de Niet. Heymans en Sluyter te Parijs. PARIJS, 9 December (A.N.P.) De sport vliegers Heymans en Sluyter hebben vandaag de voorlaatste etappe afgelegd van hun retour vlucht naar Nederlandsch-Indië. Zij startten om 7.25 uur pl.t. van Rome en vlogen eerst naar Marseille, vanwaar zij om 9.35 uur ver trokken naar Lyon. Na een tusschenlanding aldaar stegen de luchtreizigers om 13.15 uur weer op, met als doel Parijs, dat zij om 15.55 uur bereikten Van Rome tot Marseille hebben de vliegers mooi weer gehad. Op het laatste gedeelte van den tocht hebben zij echter met slecht zicht te kampen gehad. Zaandam's Burgemeester treedt af. Per 8 Februari 1937 ontslag gevraagd. In de raadsvergadering van Woensdagavond heeft de burgemeester van Zaandam, de heer ter Laan medegedeeld per 8 Februari 1937 ontheffing uit zijn ambt te hebben gevraagd. Hij hoopt in een raadsvergadering op 5 Fe bruari 1937 officieel van den raad afscheid te Het Prinselijk Huwelijk. Haagsche politie vraagt opgaven. Waarschuwingen aan hen, die naar Den Haag gaan. Door de politie is de volgende nadere toe lichting verstrekt betreffende het afstaan van kijkplaatsen in perceelen, in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ieder die op 7 Januari ter gelegenheid van de vorstelijke huwelijksplechtigheid eenige ruimte in een woning, perceel, kamer, werk- of bergplaats of gebouw afstaan of heeft ge staan, moet daarvan ten spoedigste schrifte lijk mededeeling doen aan den hoofdcommis saris van politie. Zoowel het verhuren als het om niet afstaan van kijkgelegenheid in huizen aan de route gelegen of daarop uitzicht bie dende is hieronder begrepen. Bij het doen dier mededeeling behooren verstrekt te worden de gegevens betreffende naam, voornamen, leef tijd, nationaliteit en volledig adres vair de personen aan wie plaatsen zijn afgestaan. Laatstbedoelde personen ontvangen recht streeks van de politie een kaart op vertoon waarvan zij in de gelegenheid zullen worden gesteld, tot uiterlijk 9 uur het bewuste perceel te bereiken. Hiertoe zullen in den afgezetten weg openingen worden gehouden. De plaatsen dezer openingen zullen nader worden bekend gemaakt. Men zoi-ge dus op den aangegeven tijd in het bedoelde perceel aanwezig te zijn. Deze kaarten treden uit den aard der zaak niet in de plaats vair de door de rechthebbenden af te geven bewijzen. Waarschuwingen. De hoofdcommissaris van politie te 's Gra- venihage doet tevens de navolgende waar schuwingen uitgaan: Past op de zakkenrollers. Overtuigt u bij het koopen van plaatsen dat gij niet in handen valt van zoogenaamde op- koopers. Overtuigt u, of gij te doen hebt met den daadwerkelijken eigenaar of verhuurder of diens gemachtigde (n) van het perceel waar voor plaatsen worden besteld. Overtuigt u dat de aangeboden plaatsen werkelijk uitzicht geven op de route waarlangs de koninklijke stoet zich zal bewegen. Overtuigt u dat voor een perceel niet reeds teveel plaatsen zijn uitgegeven. Weest uiterlijk 9 uur aanwezig. Bedenkt dat het aanrijden met auto's of andere voertuigen naar de gewenschte per ceelen is uitgesloten. Uitzonderingen kunnen niet worden toegestaan. Een ieder zal dus te voet zijn plaats van bestemming moeten be reiken. Overtuigt u of de toegangskaarten voor de tribunes Torenstraat, Vondelstraat, Eland straat en Alexanderveld voorzien zijn van een handteekenmgstempel van den hoofdcommis saris van politie. Lichte prijsstijging. Prijzenenquête verbruikscoöperaties. Het secretariaat van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Het economisch bureau van den bond heeft over de week van 30 November5 December j.l. prijsogaven ontvangen voor de wekelijk- sche enquête van 20 coöperaties. Het blijkt, dat, vergeleken bij de vorige week, de prijzen over het geheel wederom iets, n.l. 0,2 pet. ge stegen zijn. Was de gemiddelde prijsstijging, vergeleken bij dentoestand op 24 September, gedurende de laatste dx*ie weken steeds bijna even groot (n.l. ongeveer 1.8 pet.), thans is zij 1.98 pet. Deze nieuwe stijging is een gevolg van het feit, dat de prijzen van vermicelli, gries- meel, Gouda-kaas en vooral boter, iets zijn opgeloopen. De prijsver hooging van boter is een gevolg van het feit, dat de crisisheffing van 75 op 80 cent per K.G. is gebracht. Tevens plegen steeds in dezen tijd van het jaar de prijzen van kaas, eieren en boter op te loopen TWEEDE KAMER Regeering zal een veiliger weg bewandelen. DEN HAAG Woensdag. Wat een belangstelling voor verkeersvraag- stukken in de Kamer. Bepaald van 't goede teveel. Liefst 25 spreeklustigen (van wie er natuurlijk een aantal een reeks „róllen" zul len vervullen!) ingeschreven. Het vermaan van den voorzitter om toch vooral niet den vollen spreektijd te gebruiken was geenszins overbodig. Ordening en rantsoeneering zouden juist bij deze begroeting bijzonder op haar plaats zijn. Van ordening gesproken, de Minister wees er in zijn beantwoording van het nachtelijk debat op, dat de verkeers-coördinatie (of -ordening) hierop dient te berusten, dat vrij willige boven opgelegde coördinatie gaat, dat het verkeer als 'n eenheid moet worden be schouwd en dat elke verkeerstak op de meest economische wijze een eigen taak heeft te verrichten. Onjuist was het te meenen, dat de Regee ring het spoorwegverkeer wil bevoorrechten: dan zou dat b.v. moeten blijken uit verdwij ning van hét spoorwegtekort, dat echter nog maar al te zeer in levende lijve aanwezig is. Na o.m. nog betoogd te hebben, dat de vei ligste weg bij de te treffen coördinatie-maat regelen wel in het midden (dus tusschen den eenerzijds aanbevolen grooten spoed en het anderzijds bepleite gematigde tempo) zal lig gen. kwam de Minister bij de Hoornbrug te recht. Het ontwerp hiervan is gereed en thans vindt overleg met de belanghebbenden plaats. Na de spoedig te verwachten overeenstem ming zal de betreffende belemmering voor de verbinding den HaagRotterdam nu weldra tot het verleden behooren. Natuurlijk acht Minister v. Lidth algeheele stopzetting van het verkeer op Zondag onmo gelijk. Hoe 't verdere vijfjaren-plan voor den wegenbouw er uit zal zien. staat nog niet vast. Na deze „algemeene beschouwingen" ging de Kamer sporen. De heer Krijger (c.h.) stopte bij het automatisch beveiligings-stelse! voor onbewaakte overwegen, waarmee hij onpar tijdige proefneming verlangt. De s.d. v. Braambeek zag het sein onveilig" voor het personeels-pensioenfonds. waarvan liefst 158 millioen van de 178 millioen in de spoor wegbedrijven belegd is. terwijl ook de rest moeilijk liquide te maken is. Na 'n klaagzang van den heer Eb els (v.d.) over de onbe waakte overwegen, hoorden we den heer Bakker (C.H.) (wat ook nog anderen deden) hulde brengen aan het moedig optreden van het locomotief- en treinpersoneel bij het on geluk op den overweg bij Berkum. Waarop de heer ter Laan (s.d.) een lans brak voor de weder-bewaking van overwegen met eenig verkeer en voorts tariefsverlaging aanbeval, wat later o.m. eveneens de rev. soc. Sneevliet deed. die trouwens ook al „reactionair" bleek te wezenwat de kwestie der onbewaakte overwegen betreft! Mr. Boon (lib.) vond dat 't veel te langzaam gaat met beveiliging der overwegen. Slaagt de proef te Steenwijk dan moet met doortastendheid opgetreden woi*den. Betere rechtspositie voor het A.T.O.-personeel bepleitte de v.d. Cohen. Vervolgens een schokkende gebeurtenis in dit o zoo saaie debat: de heer A mei ink (a.r.) klaagde nl. over het schokken der zgn. stoom-Diesel- treinen. De communist W ij n k o o p wilde het debat niet motie-loos laten verloopen. Vandaar één motie tot invoering van den 8 urendag voor 't spoorwegpei-soneel en 'n tweede, die ten doel had 1 uur nachtwerk met lVz uur dagwerk gelijk te stellen. Na dit alles en nog veel meer begon de Minister met een boemeltrein-vaartje over de onbewaakte overwegen. Evenzeer als in 't buitenland zou men een beveiligings-stelsel moeten toepassen en niet tot ..bewaking" te- ï-ugkeeren. Pi'oeven met een systeem worden genomen: het komt hier in hoofdzaak neer op automatische veiligheids-seinen. De toe stand waarin zich het pensioenfonds van het. personeel bevindt is zorgwekkend. Het heeft de aandacht van de Regeering, die intus- schen ernstige moeilijkheden zal voorkomen. Op 't gebied van tariefsverlaging is reeds wat gedaan door uitbreiding van goedkoope buurtverkeer-biljetten. Met dat al is. voor zichtigheid geboden, wat niet wegneemt, dat de tariefsherziening de aandacht der Re geering heeft. De Minister zal nagaan wat hij kan doen om de medewerking der werknemersorga nisaties i.z. de arbeidsvoorwaarden bij de A.TO. te vergrooten. De moties-Wijnkoop, van zoo ingrijpende beteekenis voor een zoo omvangrijk perso neel kon Ir. v. Lidth de Jeude niet zoo maar voetstoots beoordeelen. Daarom waren ze on aanvaardbaar. Trouwens aan moties heeft de Minister heusch geen behoefte, om de personeelsbelangen zoo goed mogelijk te be vorderen. Dat veel materieel gelijk de heer Ame- link geklaagd had In slechten toestand verkeert, achtte de Minister juist; er wordt echter hard gewerkt aan vernieuwing van oud materieel. Tenslotte verwees hij naar aanleiding van een vraag van den heer Krij ger naar zijn vorig jaar gegeven antwoord omtrent de Spoorhout-kwestie, waaruit de Kamer kan weten, dat het streven uitgaat naar geleidelijke liquidatie. En wat de op- mei-king van den heer v. Dijk aangaat om trent de combinatie van lidmaatschap van den Raad van State en commissariaat van de spoorwegen, in het algemeen is de heer v. Lidth het met dat betoog wel eens. De heer Braambeek vernam nog, dat de Minister zal nagaan wat 't kosten zou als op de pensioenen tot f 500. korting achterwege zal blijven en toen behooi'de het debat over de afdeeling spoorwegen weer tot. 't vei'le- den. Daarop gingen we trammen. Vooral de Rotterdamsche Tram, die de verbinding met de Z.-H. eilanden vormt genoot de belang stelling. De reorganisatie dier onderneming bleek niet. eenvoudig, doch is er toch reeds iets bereikt. In elk geval heeft, de finan- cieele reconstructie vrijwel haar beslag ge kregen. De Minister wil 't zijne doen ter in standhouding van de onderneming, doch daarom wensc'nte hij ook de puntjes op de i te zetten. Aan het verzoek van den heer v. Braam beek i's.-d.ï om de pensioenfondsen der tramwegmaatschappijen van de kapitalen dier ondernemingen los te maken zou de Mi nister het zijne trachten te doen. al is het een lastig geval. Een algemeen steunplan voor het trambe- dx-ijf, gelijk de heer IJsselmuiden (r.-k.) had bepleit komt er niet. Geval voor geval zal worden bezien. Intusschen zal bij steun- verleening steeds rekening worden gehouden met de përsoneel-belangen. Bij de besprekingen over „waterwegen" vroeg de heer Krijger (c.-h.) wanneer een beslissing zal worden genomen t.a.v. een ka naal van Pannerden naar Almen, terwijl hij verder spoedige doortrekking van de zijtak van het Twentekanaal naar de haven van Almelo aanbeval (wenschen eveneens door den heer E b e 1 s gekoesterd) Vex-der drong deze afgevaardigde op spoe- digen aanvang van een betere verbinding van Groningen met het IJselmeer aan. waar voor ook de heer Duymaer v. Twist (a.-r in het geweer kwam. Tenslotte bepleitte de heer T i 1 a n u s (c.-h.t spoedig voor verbetering van den toe gang der Scheveningsche haven zorg te dra gen. Donderdag komt de Minister aan bod. E. v. R. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 10 December: TWEEDE KAMER DER STATEN- GENERAAL. Na bestrijding door de heereix Rutgers van Rozenburg en Van der Bxesen en verdediging door de heeren Farncombe Sanders en Lieftinck is met 49 tegen 19 stemmen besloten tot stichting van een nieuw gerechtsgebouw te Haarlem. Brand in een timmerfabriek. Explosie in opslagplaats van oude films de oorzaak. Voorafgaan door een explosie, heeft in den laten middag een brand gewoed in de timmerfabriek van de firma Dahlmann en Muller, gelegen nabij het Merwedekanaal te Diemerbrug. Terwijl de arbeiders nog ixx de fabriek waren, stortte plotseling met veel la waai een gedeelte van het dak van een boven een gedeelte van het ongeveer 40 Meter diepe fabrieksgebouw gelegen opslagplaats van ge bruikte bioscoopfilms in. In genoemde opslag plaats lagen honderden oude films opgeslagen en door tot nog toe onopgehelderde oorzaak ontstond door een explosie in deze films brand, welke zich zeer snel uitbreidde en aan de tim merfabriek mededeelde. De vrijwillige brandweer van Diemen, welke zeer spoedig ter plaatse was, bond onmiddel lijk met. vier stralen den stijd tegen het vuur aan en mocht er in slagen den brand tot de timmerfabriek en de daarboven gelegen op slagplaats van de films te bepex-ken. Het was een geluk, dat de brand tot de tim- merfabx-iek en den daarboven gelegen zolder beperkt kon blijven, daar in een ander gedeel te van het gebouw, boven de timmerfabriek nog een opslagplaats van films en een woning gelegen waren. De schade wordt niet door ver zekering gedekt. „DE RUYTER" OP 12 JANUARI NAAR INDIë. Hr. Ms. „De Ruyter" zal 12 Januari a.s. van Willemsoord naar Indië vertrekken. Volgens het reisplan zal de kruiser op 2 Maart te Sabang aankomen. noord-zuid-hollandsche tramweg maatschappij. Het totaal van de vervoeropbrengsten der N.Z.H.T.M. bedroeg gedurende de maand November (ongecontroleerd 232.708 233.405 in 1935). Door Nassau en Lippe- Detmold. Causerie van de Ned. Reisvereeniging. HAARLEM Woensdag. Nu de belangstelling alom in den lande in hartelijk medeleven uitgaat naar ons Vorsten huis en alles wat daarmee samenhangt, is het een goede gedachte geweest van het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nedex-landsche Reisvex-eeniging, om een lezing als die van gisteravond te doen houden. „Door de stam landen van Prinses Juliana en Prins Bern hard", op prettige wijze behandeld door den heer J. J. Oltmans, hoofdbestuurslid van de Nedex-landsche Reisvereeniging, moest wel in den smaak van het publiek vallen. De Nederlander heeft over het algemeen, aldus de heer Oltmans, nuchter als hij is, niet zooveel interesse voor het Koxxingshuis. Slechts bij enkele bijzondere gelegenheden komt deze interesse meer naar buiten, en blijkt die nuch tere onverschillgheid maar schijn te zijn. Enkele jaren geleden werd spreker's inte resse voor Nassau gewekt, en bij nadex-e ken nismaking is die belangstelling in enthousiaste bewondering overgegaan. Dit land is vooral voor ons Hollanders bijzonder interessant, om dat de historie er van zoo nauw samenhangt, met die van ons vaderland. Na een historische inleiding waarin spr. uitvoerig schetst hoe én Nasau, én Oranje en tenslotte ook de bezittingen in Nederland in het huis Oranje-Nassau verbonden wai-en, gaat spr. over tot het vertoonen van de zeer fraaie lantaarnplaatjes, die op voortreffelijke wijze de schoonheid van dit landschap in beeld brengen. Ook bij de plaatjes weet spr. nog een groot aantal wetenswaardigheden over het roem rijke verleden van Nassau te vertellen. Ten slotte. maken we dan nog een uitstapje naar Waldeck, in het vorstendom Weldeck-Pyr- mont, het geboorteland van wijlen H.M. de Kon in gin -moeder. Na de pauze beharxdelt spr. het vorstendom Lippe-Detmold. dat vooral bekend is om het TeutoburgerwoudDe geschiedenis van het huis Lippe. hoewel zeer oud, is niet zoo in teressant als die van het huis Nassau, en de Lippische vorsten hebben nimmer een belang rijke i*ol in de geschiedenis gespeeld. De eerste Herr zur Lippe was Bernhard I, die in 1158 overleed. Omstreeks 1300 werd het slot te Detmold gebouwd, waar thans nog vorst Leopold woont. In 1528 werden de leden van het Lippische huis tot graven benoemd en toen ontstond ook het wapen. Merkwaardig is, dat zoowel in het huls zur Lippe als in dat van Nassau herhaaldelijk huwelijken met. prinsessen uit het huis Wal deck voorkomen. De vorstentitel werd in 1789 verworven en de eerste vox-st was Leopold I. Bij den dood van vorst Woldemar, in 1895 ontstond tusschen twee zijtakken strijd over de opvolging, waarbij tenslotte het huis Lippe- Biesterfeld, waaruit Prins Bernhard stamt, in het gelijk werd gesteld. In 1918 werd de regeerlng afgezet, en de vorst verjaagd. Deze keerde echter na enkele jaren weer naar zijn slot terug, waar hij ook thans nog woont. Het vorstendom Lippe telt ongeveer 180.000 inwoners, terwijl de hoofdstad een inwonertal heeft van ongeveer 20.000. Terecht, aldus spr., noemen de inwoners van Detmold hun stad „die schönste Stadt der Welt" en de fraaie lantaarnplaatjes toonen, dat deze stad inderdaad een zeer bijzondere schoonheid bezit. Met een krachtige opwekking, om dezen zo mer aan een der reizen van de Reisvex-eeniging naar Nassau en Detmold deel te nemen, be sloot de heer Oltmans zijn interessante causerie.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5