Engeland's Koning afgetreden. ÏANO'S tiet Betoutatiikste Grappenhandel. Hertog van York volgt hem op. 1 2 5 0 4 Voor de Stille Armen W. Alphenaar 54e Jaargang No. 16403 Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 11 December 1936 I 1ARLEM S DAGBLAD Directie: p. W. peereboom uitgave lourens coster maatschappij voor fffrfROOM. en robert peereboom. courant-uitgaven en augemeene drukkerij n.v. Hoofdredacteur: ROBtKl ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, hes Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, December. Een Nieuwe Koning. De tragedie in Engeland: heeft haar ont knooping gevonden. Terwille van een vrouw heeft de Koning van Groot-Brittannië en Keizer van Indië, staatshoofd van het groot ste rijk ter wereld, afstand gedaan van zijn troon na nog geen vol jaar aan het bewind te zijn geweest. Het was al eerder duidelijk dat Edward VIII slechts twee wegen openbleven: afzien van zijn huwelijk of abdicatie. Toen de crisis intrad scheen aanvankelijk de tweede oplos sing zeer moeilijk uitvoerbaar, omdat de ab dicatie door het Lagerhuis en de parlemen ten der Dominions zou moeten worden goed gekeurd en er althans in het Lagerhuis geen meerderheid vóór scheen te zijn. Maar in enkele dagen wijzigde, zich de situatie, de abdicatie weid tot waarschijnlijkheid en toen de Prime Minister Stanley Baldwin gisteren in het Lagerhuis verscheen om de beslissing des Konings mede te deelen wist de heele wereld eigenlijk al, welke dat zou zijn. Uit de boodschap des Konings bleek on omwonden, dat hij zich niet in staat voelde de zware lasten van het koningschap te blij ven dragen zonder de vrouw, die hij lief heeft, aan zijn zijde te hebben. Het van zoo vele zijden op hem gedane beroep, om zich op te offeren voor de British Commonwealth verwierp hij dus, zij het niet dan na zwaren strijd. Hij heeft het moeten beantwoorden met een non possumusmet: Wij kunnen niet. Dit bezorgt hem de critiek van talloozen. Deden zij niet beter met zichzelf eens in te denken in de kwellende eenzaamheid van den man, die alleen op den hoogsten top moet vertoeven? Zijn zij er zeker van dat zij zelf tot zulk een offer in staat zouden zijn? De we reldgeschiedenis heeft toch wel hewezen dat slechts zeer weinigen voor het martelaarschap zijn geboren. En ongetwijfeld heeft dezen Koning de vraag gemarteld: wat-is mijn hoog ste plicht: 'die tegenover mijn volk of die jegens de vrouw die ik liefheb? Waarbij zich zeker de overweging nog heeft moeten doen géiden, dat zijn broeder gereed stond hem op te volgen. In zijn zeer indrukwekkende rede heeft Baldwin getuigd van de blijvende vriendschap tusschen den Koning en hemzelf en van zijn eerbiediging van het besluit van Z.M. Men kan den Britschen premier zijn bewondering voor deze rede niet onthouden. Het Lagerhuis heeft dan ook vele blijken van instemming gegeven. De uiteenzetting die de Premier gaf van 's Konings opvattingen en uitingen tijdens de crisis bewijst overigens wel, dat Edward VIII niet in het minst gepoogd heeft zijn persoon lijke populariteit te baat te nemen om een be slissing naar eigen wensch te forceeren. Hij heeft zich niet alleen in de crisisdagen ver borgen gehouden voor zijn volk en dus elk openbaar huldebetoon ontweken, maar zich bovendien zonder een woord van verzet neer gelegd bij den afwijzenden uitspraak der re geering inzake een morganatisch huwelijk en zijn afkeer geuit van de mogelijkheid der vor ming van een „Koningspartij1'. Verdeeldheid wenschte hij te vermijden. Uit dit alles moet men wel afleiden dat het aanzien der Kroon zeer weinig, ja nauwelijks geleden zal blijken te hebben. De Britsche crisis kan vandaag met de aanneming der vereischte wetsontwerpen inzake den afstand van Edward VIII en de troonsbestijging van George VI als geëindigd worden beschouwd. Men zal gaarne de hoop uiten dat een ge lukkige toekomst den afgetreden Koning be schoren moge zijn. De hertog van York, die thans als George VI (dus niet, zooals aanvankelijk verwacht was, als Albert I) den troon bestijgt is slechts iy2 jaar jonger dan zijn broeder. Hij wordt a.s. Maandag 41 jaar. Zijn gemalin, vroeger Lady Elizabeth Bowes-Lyon, met wie hij in 1923 iii het huwelijk trad, is vijf jaar jon ger. Zij is niet van koninklijken bloede maar behoort tot den oudsten EngeLschen adel. De oudste van haar twee dochtertjes, prinses Elisabeth, wordt thans kroonprinses en zal bij een normalen loop van zaken in de toe komst de Engelsche troon beklimmen als Koningin Elisabeth H. De nieuwe Koning mist het electriseerende effect op volksmenigten, de groote populari teit die zijn broeder altijd zoo sterk heeft gekenmerkt. Zijn persoonlijkheid maakt een stugger indruk. Men heeft hem overigens ten allen tijde in Engeland en in de overzeesche gebieden zeer gerespecteerd. Hij geniet alge- meene achting en hetzelfde geldt voor zijn ge malin, vandaag Koningin Elisabeth, die onge twijfeld een Koningin naar het hart der En- gelschen zal zijn. Omtrent 's Konings loopbaan geven wij in dit nummer vele bijzonderheden. Moge zijn koningschap zijai land ten zegen zijn. Er is (Te New York is zékere Fr eedman overleden, die een groot bureau dreef, dat overal grappen ver zamelde, catalogiseerde en deze dan aan filmmaatschappijenre- vuekomieken e.d. verkocht.) Waar komen toch al zulke grappen vandaan, Die vraag kan men menigmaal hooren, Wie maakt al die moppen, hoe zijn ze ontstaan, Of worden ze zoo maar geboren? Dat is ook voor mij steeds een raadsel geweest, Ik breng u het antwoord niet nader, 't Zijn kinderen, meen ik, van toeval en geest, Het kroost van een geestlijken vader. Er is van de grappen geen „burglijke" stand, En dus geen geboortebewijzen, Zij duiken maar plotseling op in een land En igaan dan de wereld door reizen. De man die een heel goede mop' heeft bedacht, Die zal zich daar nooit op beroemen, Omdat juist zijn geest het beginsel veracht, Zichzelf als den maker te noemen. Zoo vliegen de moppen den wereldbol rond, In waarde met stijgen en dalen, Naarmate de doorgever 't kunstje verstond, Ze vlot suggestief te herhalen. En ergens in New-York daar zat een meneer, Die ook van veel geest heeft doen blijken, Hij kreeg een idee en dat kwam er op neer. Om humor als zaak te bekijken. Hij zette een geestigheidshandeltje op. Een verkoopcemtrale van grappen. Voor hem was meer- in het bijzonder de mop, Dat hij heel zijn Voorraad kon gappen. Hij teekende aan, wat elk ander vergat, Bleef altijd op moppen maar jagen, En iedereen, die er verlegen om zat, Kon hem om een prijsopgaaf vragen. Hij heeft zich zoodoende een groot kapitaal. Aan elk soort van „moppen" verworven, Nu is hij, denk ik, 'aan de vreeslijke kwaal, Van grap-indigestie gestorven. P. GASUS. .ETER ZIEN? EEN BRIL VAN KEIP! Groote Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) geen twijfel aan dat zijn verheffing in zijn land thans met instemming zal worden be groet. In zijn naam George VI zal men een voortzetting van den geest zijns vaders zien. R. P. INDISCHE VORSTEN TEN PALEIZE ONTVANGEN. •s-GRAVENHAGE, 11 December. Heden middag 12 uur werd met groot ceremonieel op het Paleis Noordeinde door H.M. de Koningin ontvangen ZH. Pangeran Adipati Mangkoe Negoro VII, adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin, hoofd van het Mangkoenegorosche huis, met zijn echtgenoote, de Ratoe Timoer, zuster van den sultan van Djokjakarta, en hunne dochter Bendodo Raden Adjeng Siti Noeroel Koesoemo Wardhani. Na een periode van spanning en onzekerheid is thans de beslissing gevallen, die een einde maakt aan de constitutioneele crisis in Engeland. Edward VIII treedt af ais koning van het Britsche Rijk en wordt opgevolgd door zijn broeder, den hertog van York. In de boodschap van den koning, die door Baldwin gistermiddag in een historische zitting van het Lagerhuis werd voorgelezen, zegt Koning Edward, dat hij, na bij den dood van zijn vader den troon bestegen te hebben, thans besloten heeft voor zich en zijn nakome lingen afstand te doen van alle rechten op den Engelschen troon, aan gezien hij onder de huidige omstandigheden zich niet in staat gevoelt den last van de zware regeeringstaak verder te dragen. Derhalve heeft hij zijn handteekening geplaatst onder een acte van abdicatie, welke als volgt luidt „Ik, Eduard VIII, Koning van Groot-Brittannië, Ierland en de Britsche dominions, Keizer van Indie, verklaar hiermede mijn onherroepelijk besluit voor mij en mijn nakomelingen afstand te doen van den troon en het is mijn wensch, dat deze acte van abdicatie onmiddellijk van kracht zal worden." Dit document is onderteekend door Eduard, Rex Imperator, en mede geteekend door de hertogen van York, Gloucester en Kent. Vóór de verdaging heeft het Lagerhuis het wetsontwerp betreffende den troonsafstand in eerste lezing aangenomen. Edward hedenavond voor de microfoon. De Britsche omroep heeft medege deeld, dat Edward den wensch heeft uitgesproken tot het volk te spreken, zoodra hij geen koning meer zal zijn. Deze redevoering zal waarschijnlijk hedenavond tien uur per radio wor den uitgezonden. Naar te Londen verluidt zal de afge treden koning onmiddellijk na de re geling der abdicatie, waarschijnlijk reeds hedenavond, uit Engeland ver trekken. Voorts verluidt, dat de her tog van York den titel van George VI zal aannemen. Dit staat echter nog niet vast. Volgens Havas zal Edward de afscheidsrede tot zijn volk, die hij vanavond voor de micro foon zal houden, vermoedelijk uitspreken op Fort Belvedère, juist voor zijn vertrek. Het is evenwel ook mogelijk, dat hij reeds eerder zal vertrekken en in dat geval zal hij van het buitenland uit spreken. De uitzending geschiedt om 10.20 uur Am- sterdamsche Tijd. De Engelsche omroep heeft Nederland in de gelegenheid gesteld, deze uitzending over te nemen, waarvan de V.A.R.A. gaarne gebruik gemaakt heeft. De V.A.R.A. zal dus heden avond om 10.20 uur de rede uitzenden en doen volgen door een exposé dezer rede in de Nederlandsche taal. Drukte voor Buckingham Palace. Omstreeks elf uur gisteravond begon de po litie de menigte, welke zich om Buckingham Palace had verzameld, te verstrooien. De men- schen werden in de richting van Sint James Park gedreven. Een man en een vrouw, die pamfletten wil den verspreiden, werden zoo vijandig door het publiek bejegend, dat zij bescherming zochten bij de politie. Ook in Downingstreet en voor Whitehall dreef de politie de menigte uiteen. Zes perso nen werden gearresteerd. Voor het paleis van de hertog van York was eveneens een groote menigte verzameld. Toen de hertog omstreeks elf uur in de avond per auto naar huis kwam, kon hij zelfs een oogenblik niet door de drukte heenkomen. Hij werd luide door de menigte toegejuicht. Een half uur later vertrok de nieuwe koning weer naar Malborough house. LONDEN, 11 Dec. (Reuter-A.N.P.) De kran ten zijn vrijwel geheel gewijd aan de bespre king van het aftreden van den koning. Tal- looze veronderstellingen werden gedaan over de plaats waarheen hij zich zal begeven: De nemarken, Athene, Joego-Slavië, Argentinië, Rome, Amalfi en Zwitserland worden ge noemd. „Meer sympathie dan begrijpen" De „Morning Post" zegt, dat de koning zich gedwongen achtte te kiezen tusschen zijn lief de en het koningschap, omdat hij zich niet langer in staat achtte de zware plichten te vervullen zonder een vrouw aan zijn zijde. Hij hoopt, dat het volk hem zal begrijpen, doch vermoedelijk zal het volk meer symatphie met hem hebben dan dat het hem zal begrijpen. De „Daily Herald" begroet den nieuwen ko ning en zijn gemalin. Niets is geschied dat den troon in gevaar zou brengen of dezen minder zou doen eerbiedigen. De beslissing van Edward moet zijn hart hebben gebroken, doch zal hem eerlijke hoogachting en sym pathie ten deel doen vallen. (Voor verdere bijzonderheden omtrent de Lagerhrdszitting van Donderdagmiddag en voor een leveiisbeschrijving van den nieuwen Èngelschen Koning zie men pag. 7 en 8.) Edward VIII, Engeland's afgetreden vorst. Albert, hertog van York, de nieuwe koning van Engeland. heetn DtonOHiale. 'tis de beste GROOTE HOUTSTRAAT 187 (Adv. Ingez. Med.) Vierde verantwoording van bij ons blad bin nengekomen giften: E. E. f 1; J. L. B. f 1: M. s. f i: s. f i; J. H. v. H. f 2; B. f 2,50; Mej. A. B. L. f 2; mevr. A. f 1: R. V. f 1; A. J. M. f 2,50: N. J. M.—R. f 2,50; C. F. N. f 5; G. M. f 0,75: D. N. B. f 1: G. C. H. f 1; H. de B. i 2.50; Wed. L. D. f 2,50; M. D. f 1.50; N. N. f 2.50: J. G. f 10; Maandagmiddag bridge-club f 5; N. N. f 1; J. v. d. M. f 2; N. N. f 2,50; A. S. f 25; H. J. P. f 2; E. N. f 2,50; D. M. K. 1' 25; R. A. f 5; Mevr. de M. f 2,50; S. B.. f 0.25; J. H. G. f 5; W. v. d. L.—D. f 1,25; De T. f 1,25; Dames L. H. f 3; J. M. Z. f 5 Wed. J. L. f 2; J. H. W. f 2,50; „Juliana" f 150; J. A. B. f 25; Ch. J. F. f 25; R. A. M. f 25; mevr. C. v. C.—O. f 25; mevr. N.—St. f 5; J. P. v. d. M. f 15; A. v. d. B. f 10; Wed. dr. C. W. f 10; Dr. D. M. H. f 10; van bridgeclub f 10; J. S. B. f 10; mevr. E. F. Z. M. B. f 10; mevr. J. v. S.—G. f 10: J. v. D. B. f 10; Ir. M. H. M. f 10: H. de K. f 10; v. R. f 10; S.Z. f 10; A. A. P.-B. f 10; Ir. J. S. f 15; A. V. W. f 5; A. C. B. f 5; A. S. D. f 6; E. K.—M. f 5; Ir. W. B. G. f 5; J v. d. B. f5; A. H. L.—B. f 5: G. A. B. f 5; L. G. f 5; Mevr. Wed. Mr. J. P. C.—S. f 5; Jhr. B. G. v. S. f 5; Mevr. W. Z.—B. f 5; mej. W. Z. f 2; M. L. v. D. en J. L. f 3; N. N. f 3; E. C. R. f 3; B. F. f 2.50; R. d. K. f 2,50; Mevr. J. L. B. f 2.50. F. C. de G. f 2.50. J. T. 2.50 H. J. O- f 2.50, v. d. H. f 2.50. J. d. B. 1' 2.50, L. J. K. f 2.50. H. F. Z. f 2.50, R. A. K. f 2.50, J. A. G. M. v. S.—V. G. f 2.50. E. S. f 2.50, H. f 2.50 Mevr. A. v. d. M. f 2.50. van kinderen N. f 2. G. T. f 2. Ds. G. V. f 2, J. J. O. f 1.50, F. C. v. G. f 1, W. V. d. B. f 1, E. K.—V. f 1, J. A. S. f 1. E. d. K. f 1, D. C. f 1. R. f 10. fam. A. f 3.85. P. L. f 2.50. A. H. f 1. H. L. f 1, Chr. f 1. A. W. H. f 1, J. A. S. f 2.50, S. O. S. f 1, Schoenmakerij „De Combinatie" Doelstraat 5 A, 5 bons voor schoenreparatie a f 2, fam. R. f 3.50, D. V. B. f 5. Totaal zijn thans bij ons ingekomen 326 gif ten tot een totaalbedrag van f 1648.18. Giften kunnen aan onze bureaux Groote Houstaat 93 en Soendaplein 37 afgegeven. Ook kunnen zij op onze girorekening (no. 38810) gestort worden onder vermelding „Voor de Stille Armen". Op rekening van het Comité werd gestort" bij de Twent-sche Bank: In opdracht van N. N. f 2. In opdracht van A. Z. f 2.50. llUlfflllUllDllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllll Zoekt U een gebruikte piano? U slaagt zeker in iederen gewenschten prijs bij Kruisweg 49 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) In de Britsche constitutioneele crisis is de be slissing gevallen. Edward VIII treedt af als koning en wordt opgevolgd door den hertog van York. De proclamatie van den nieuwen vorst vindt Zaterdag plaats, pag. 1, 7 en 8 De afgetreden Engelsche koning zal heden avond voor de radio spreken. pag. 1 De nieuwe Engelsche koning is een bescheiden figuur. pag. 8 Het proccs-Frankfurter. pag. 8 Een vreemdeling heeft gepoogd de Twcntsche Bank te Enschedé voor f 44000 op te lichten pag. 8 Een Nederlander is in België het slachtoffer geworden van roofmoord. pag. 8 De ramp van de „Lijster" heeft nog een slachtoffer geëischt. pag. 3 De plechtigheden van het vorstelijk huwelijk in de trouwzaal en de kerk zullen worden uitgezonden. pag. 3 De regeering zal spoed betrachten met de voltooiing van de wegen Den HaagAm sterdam en Den HaagUtrecht. pag. 3 Nadere bijzonderheden omtrent de Haarlem- sche Gcmeentebegrooting; op welke gron den B. en W. de extra-uitkcering van het Rijk motiveeren. pag .2 Het „Utrechtsche Schip" is een kostbaar mu seumstuk. pag. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De nieuwe Koning. pag. 1 Van een bijzonderen medewerker: Lucht vaartrampen. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Vlag- genweelde in Oostenrijk. pag. 4 II. D. Vertelling: De dreigbrief. pag. 6 Voor de Jeugd. pag. 9 en 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is ooge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1