DeMoerdijkbrug heden geopend. 7 Februari 1901: Het huwelijk H Nieuwe klanken bij Defensie. Door H. M. de Koningin. Duizenden wonen plechtigheid hij. ingezegend. Een koninklijk saluut van 101 kanonschoten. ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 HAARDE M'S D A G B D A D de Heden heeft de Koningin de nieuwe, ruim duizend meter lange brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, de grootste brug voor gewoon verkeer in ons land, plechtig opengesteld, een plechtigheid, welke het karakter heeft gedragen van een nationale gebeurte nis en bij hen, die, aan de Noord- of Zuidzijde, het voorrecht hadden haar te mogen bijwonen, in eerbiedige her innering zal blijven. Nieuwe, tot vreugde en tot vertrouwen in de toe komst stemmende perspectieven zijn geopend voor de beide landsdeelen, welke thans door het machtig bouw werk hecht aaneengesloten zijn. Het is feest in Dordrecht en Breda, de beide, het dichtst bij de brug gelegen historische ste den, voor welke het belang van de overspan ning van den breeden stroom in hooge mate spreekt en voor welke thans het begrip „boven en beneden den Moerdijk" geschiedenis is ge worden. In goede harmonie om van het woord „nabuurschap" te zwijgen hebben zoowel de oude gravenstad als het „Haagje van het Zuiden" een feestprogram georgani seerd. dat klinkt als een klok. Dordrecht, dat reeds Vrijdagavond, toen de bijzondere feestverlichting op straten en plei nen aangloeide, het aanzicht bood van een in de historie dezer stad nog niet gekende drukte, dank zij vooral ook de aanwezigheid van tal- tooze „sterritters", die voor het grootste ge deelte reeds in de middaguren met honderden auto's motoren en rijwielen het Dordtsche eiland waren binnengevallen, die daarbij er varen hadden, hoe voortreffelijk niet alleen de diensten der veren functionneerden. maar ook hoe uitnemend de stad zelf op deze ge weldige invasie van toeristen uit alle deelen van het land was voorbereid. En zoo bood ook heden, toen in de morgen uren nieuwe scharen bezoekers, zoowel trein- toeristen, bij de plechtigheid genoodigden en vele anderen arriveerden en reeds onder lei ding der politie de voorbereidingen werden getroffen voor het vertrek van de deelnemers aan den stertocht. de vlaggende stad het aan zien van een geweldig legerkamp, een uiterst- vreedzaam legerkamp echter, waarin burgerij en gasten één waren in hun vreugde over den jongsten triomf der techniek en de daaruit voor verkeer, handel en industrie voortvloeiende gevolgen. Overigens zou de burgerij, de bevoor rechten uit haar midden uitgezonderd, eerst later haar contact met de brug zelve verwe zenlijkt kunnen zien, wijl tengevolge" van de beperkte ruimte het publiek gedurende de plechtigheid van de openstelling niet tot de onmiddellijke omgeving van den Noordelijken of Zuidelijken oprit kon worden toegelaten, terwijl, wat dit laatste betreft, mede het over- groote deel van de bevolking van Breda haar geduld nog op de proef moest stellen. Ook Breda, welker prachtige groote toren Vrijdagavond, in het kader van de feestelijk heden, in een zee van licht badend, tot in ver ren omtrek zichtbaar was, bood vanmorgen met haar vlaggentooi en versieringen een vroolijk aspect, al zou in deze stad, die zich op grootsche wijze had opgemaakt, voor de ontvangst der gasten, de grootste drukte eerst in 'de middaguren beginnen. De aankomst van de Koningin Te 11.18 kwam de extra trein, waarmede de Koningin te half elf van 's-Gravenhage was vertrokken, te Willemsdorp aan. Aan het station, waarvan de omgeving geheel voor het publiek was afgezet, werd H. M. begroet door den burgemeester van Dubbeldam, tct welke gemeente Willemsdorp behoort, den heer G. F. de Roo, terwijl daar ook, in zijn kwaliteit van fungeerend directeur van politie, aanwe zig was de procureur-generaal van het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. Brants. Nadat de echtgenoote van den burgemees ter, mevrouw R. J. J. de Roo, geb. baronesse Dirkinck of Holmfeld, de Koningin een tuil orchideeën had aangeboden, werd even later de kleine stoet van de gereedstaande auto's geformeerd. Het voorloopig eindpunt van den korten autotocht werd bereikt nabij het paviljoen, waar Hare Majesteit haar auto verliet en een eerewacht inspecteerde van het Vrijwillige Landstormcorps, ter sterkte van ruim hon derd man, onder commando van een reserve kapitein en waarvan een vaandelwacht deel uitmaakte. Hare Majesteit werd vervolgens begroet door den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. O. A. van Lidth de Jeude. Deze heeft een korte rede gehouden, waarin hij o.m. zei- de: Genoot reeds de spoorwegbrug groote ver maardheid, ongetwijfeld zal de brug voor het motorwegverkeer nog in hoogere mate de aan dacht trekken van velen, niet alleen als plaat selijke en gewestelijke, doch ook als nationale en internationale verbinding van beteekenis. Trotsch overbruggen thans een tiental over spanningen, elk van 100 m, spanwijdte, het machtige Hollandsch Diep, wachtende op het sein, een ononderbroken verkeersstroom te leiden van den eenen naar den anderen oever. „Rozen geven geen geur, voordat zij open gaan". Mag ik derhalve Uwe Majesteit ver zoeken wel het beletsel te willen wegnemen, dat nog den toegang naar de brug aan deze zijde verspert?" De Koningin opent de brug. Onmiddellijk na deze woorden begaf Hare Majesteit zich naar de afsluiting van de brug, waar zij door het trekken aan een oranje kleurig koord het mechanisme in werking- stelde, als gevolg waarvan een groot vlaggen doek omhoog werd getrokken en de toegang tot het grootste bouwwerk van het beletsel aan de Noordelijke zijde was ontdaan. Het was een plechtig oogenblik, waaraan luister werd bijgezet toen de Kon. Militaire Kapel het Wil helmus inzette. Onthulling getlenkteeken K.N.A.C. Onmiddellijk na deze eerste plechtigheid volgde een tweede: de onthulling door den minister, in aanwezigheid der Koningin, van de door de Kon. Ned. Aut. club in het voor portaal van de brug aangebrachte gedenk- teeken, een monument, dat, naar de bedoeling der schenkers, niet alleen een bewijs wil zijn van de erkentelijkheid der K.N.A.C., voor de totstandkoming van het bouwwerk, maar veeleer nog een hulde aan al het werk van het departement van waterstaat voor wegen en bruggen. Na de onthulling aanschouwde de Lands vrouwe met groote belangstelling het gedenk- teekeh, dat geheel in brons is uitgevoerd en ontworpen is door den bekenden beeldhouwer L. Bolle te Rotterdam. Dekunstenaar is, naar het oordeel van deskundigen, uitmuntend ge slaagd in de vervulling van zijn opdracht: ook voor het nageslacht de herinnering leven dig te houden aan hetgeen de totstandkoming van bruggen als die over het Hollandsch Diep voor het automobielverkeer hebben beteekend Het hoofdmotief wordt gevormd door een re- liefstuk van een der laatste stoomponten van het veer MoerdijkWillemsdorp, een tot in alle details natuurgetrouwe afbeelding van de pont, waarop zelfs de aan alle automobilisten bekende bel. welke ter waarschuwing werd geluid als het oogenblik van vertrek was aan gebroken, niet ontbreekt. Dit reliefstuk wordt bekroond door een symbolische voorstelling- van het Hollandsch Diep, waarboven zich een overspanning van de nieuwe brug verheft. Het geheel wordt gedragen door een bronzen plaat waarop is te lezen: „Bij de opening van deze brug, aangeboden door de Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club als bewijs van waar deering voor het werk van den Rijkswater staat aan bruggen en wegen, 1936". Koninklijke tocht over de brug. Na de korte plechtigheid op dit punt be gaf de Landsvrouwe zich, met de leden van het gevolg, terwijl mede aan dezen eersten koninklijken tocht over de machtige, stalen verbinding tusschen de oevers van het Hol landsch Diep. deelnamen de minister en tal van autoriteiten, naar de Zuidzijde van de brug. Toen H.M. de Koningin het einde van de brug aan dén zuidelijken oever bereikt had, verzocht de Minister van Waterstaat, de Koningin het koord te willen verwijderen dat nog den toegang naar de brug aan de zuide lijke zijde belette. Met een schaar, haar aan geboden door een dochter van ir. Mijnlieff van den Rijkswaterstaat, knipte Hare Ma jesteit het koord door, na welke symbolische handeling de plechtige openstelling van de Moerdijksche brug een feit was geworden. Tijdens dit korte ceremonieel deed de mu ziek het Wilhelmus hooren, Na een begroeting van den commissaris der Koningin en den burgemeester van Hoo ge- en Lage Zwaluwe. den heer D. E. van Suylekom. inspecteerde Hare Majesteit de eerewacht van den B.V.L. om vervolgens in haar auto plaats te nemen. De stoet van auto's, waarvan mede deel uitmaakten die van de autoriteiten, o.a. van den Commissaris der Koningin in Noord- Brabant en van den procureur-generaal van het gerechtshof te 's-Hertogenosch. terwijl vooraf ging de auto van den burgemeester van Hooge- en Lage Zwaluwe, -reed daarop naar het station Lage Zwaluwe. Daar bevon den zich de schoolkinderen van het dorp en van Moerdijk, getooid met oranje en vlag gen. welke jeugdige schare de Vorstin een zanghulde bracht. Na dit- korte oponthoud betrad Hare Ma jesteit het perron, waar zij afscheid nam van de autoriteiten, om zich vervolgens met den trein van 12.19 uur naar de residentie te begeven Sterritters passeeren de brug. En eindelijk was dan met spanning het oogenblik gekomen, dat de leider van de or demaatregelen bij de brug, de districts-com mandant der rijksveldwacht in het vijfde district, de heer A. E van der Lely, het tee- ken kon geven, dat de brug vrij was voor het legioen der wachtenden. De eerste auto's, die over de brug reden, waren die van de bij de plechtigheid genoo digden, voor zoover deze niet naar Dordrecht waren teruggekeerd. Daarna was het, dat de rijkspolitie toestemming gaf vooor het zich in beweging zetten van den langen stoet der sterritters. De moeilijke toegangswegen tot het eiland van Dordrecht en het beperkte wegennet aldaar ten spijt, was het mogelijk gebleken, de duizenden deelnemers, waarvan ver over de duizend automobilisten, op een zoodanige wijze bij de brug te brengen, dat het verkeer regelmatig kon geschieden en HUURT UW PRIMO voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ. z ALLE ONDERHOUD VRIJ. ALLE SLIJTAGE VRIJ. Geen waarborgsom. jj De STOFZUIGER CENTR. HAGEMAN m GED. OUDE GRACHT 52 Telef. 12762 (Adv. Ingez. Msd.) aan allen een goede opstellingsplaats kon worden gegeven. Na het startsein waren het eerst de wielrijders en de wandelaars, die tot het machtig bouwwerk werden toegelaten. De wielrijders waren opgesteld op den Rijks straatweg. de kop van dezen stoet bevond zich bij de afbuiging naar den nieuwen toe gangsweg. Achter hen waren de wandeltoe risten opgesteld, welke beide groepen het westelijk rijwielpad van de brug volgden. Weldra zette zich ook de lange autofile in beweging in de richting van de hoofdver- keersbaan van de brug. gevolgd door de motorrijders en tenslotte een groep ruiters. Gelijktijdig trokken de watertoeristen, die zich op korten afstand van de brug hadden verzameld, onder de brug door. Groot export-overschot in Indië. Voor dit jaar op 300 millioen begroot. Verdubbeling der Vennootschapsbelasting in 1937? Het exportoverschot voor 1936 wordt, naar de „Java-Bode" verneemt, ge schat op f 300.000.000.en voor 1937 op f 350.000.000. In het eerste bedrag is de stijging van den export over de laatste drie maanden van het jaar verwerkt. Op basis van den huidigen toestand is ook het export-excedent voor 1937 getaxeerd. Op dezen grondslag zal de Ven nootschapsbelasting, die voor 1936 is begroot op f 9.000.000.over 1937 het dubbele van dit bedrag opbren gen. 4' De herziening der Grondwet. In Januari in de Tweede Kamer? Naar het „Vad." verneemt, ligt het in de bedoeling de Tweede Kamer, die anders in Januari geen openbare vergadering pleegt te houden, tegen midden Januari a.s. bijeen te roepen ter openbare behandeling va.n de wetsontwerpen tot herziening van de Grond wet. iAdv ingez Med.) et was een dag van ongekende vreug de en zonneschijn., de dag van 7 Fe bruari 1901. De trouwdag van H. M. de Koningin kwam met een stralenden hemel; een dag vol blijheid, een feestdag met glanzend aangezicht. Op dezen dag werd het vorstelijk huwelijk gesloten. Met de bruidsbouquet bijna geheel be staande uit orchideeën, door den kweeker H. Hornsveld te Baam voor dit bijzonder doel verzameld, in de hand, trad de Koningin omstreeks elf uur de Witte Zaal van het Pa leis binnen. De Koningin-Moeder begroette als eerste Haar dochter en begeleidde Haar naar de groote roode antichambre, waar de Hertog, in groot tenue van Schout-bij-Nacht gekleed, met Zijn Moeder, de Groot-Hertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin, Hertog Adolf Friedrich en de Vorst van Waldeck Pyrmont zich bevonden. Gevolgd door eenige Hofdignitarissen, toog de kleine stoet naar de Witte Zaal. Daar waren de minister van Justitie. Mr. P. W. A. Cort van der Linden en de Heer E. Evers, secretaris van 's Gravenhage, die bij de voltrekking van het huwelijk zijn bijstand zou verleenen, met de zes hooggeplaatste personen, die als getuigen bM 2rtig cent voor drie regels kost een Groentje in Haarlem's Dag blad. En die zijn zeker een daalder waard. Vandaar, dat er ieder jaar weer duizenden meer geplaatst worden. Belangrijke opdrachten. Voor de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij- Voor het doen uitvoeren van een groote re paratie, o.a. aan de machine-installatie is Vrijdagmiddag te half vijf bij de Amsterdam sche Droogdok Maatschappij aangekomen het Engelsche vrachtschip „Chief Lans" welk schip van New Castle naar de hoofdstad is gesleept door de zeesleepbooten „Indus" en „Lauwers- zee" van Smit's Internationalen sleepdienst te Rotterdam. Wij vernemen voorts, dat de Amsterdam sche Droogdok Maatschappij nog een groot contract heeft afgesloten voor het verbouwen van twee Engelsche schepen. In dit verband is vandaag op order van de A. D. M. de zee sleepboot „Humber" van Smit's internationa len sleepdienst naar Falmouth vertrokken, om daar. het tankschip „Invergarry" te halen. Dit schip, dat aan het einde van de volgende week te Amsterdam kan worden verwacht, zal bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij tot vrachtschip worden verbouwd. De „Hum ber" zal daarna opnieuw naar Falmouth ver trekken voor het naar Amsterdam versieepen van het tankschip „Invergorden" van dezelf de reederij, welk schip eveneens door de A. D. M tot vrachtschip verbouwd zal woi'den. PRINS BERNIIARD TERUG VAN SCHIERMONNIKOOG. De jacht op Schiermonnikoog, waaraan Prins Bernhard heeft deelgenomen, heeft Vrijdag een buit van tweehonderd konijnen, tachtig fazanten, vier hazen en zes snippen opgeleverd. Mooi weer begunstigde de spor tieve prestaties. In het begin van den avond hebben de twee fanfarekorpsen van het eiland, om stuwd door de Schiermonnikoogsche bevol king een serenade gebracht aan den Prins, die in hotel Van der Werff verblijf hield. Ver schillende liederen werden spontaan meege zongen Om half acht vertrok de Prins met de rijks- veerboot „Brakzand" naar Oostmahorn, van waar hij met zijn secretaris, per auto naar 's-Graveland terugkeerde. Prins Bernhard was uiterst voldaan over zijn verblijf op het eiland. TWEEDE KAMER S.D.A.P. voor versterking der weermacht. DEN HAAG Vrijdag. Om de agenda voor het Kerst-reces gereed te krijgen, zal de Kamer de volgende week Woensdagavond ook vergaderen en boven dien zoo noodig nog Maandag 21 December overdag en 's avonds Na een pleidooi van den heer Schaep- m a n (r.-k.) over versterking van de lucht macht, ving in een zeldzaam slecht bezette vergadering. Ir. A1 b a r d a (s.-d.) zijn rede aan, met te wijzen op den ongekenden be- wapeningsstrijd. die thans, bovenal dank zij de politiek van het Derde Rijk, gaande is. Eigenlijk is het al een oorlogmet geld. Gaan alle successen aanvankelijk door den Volkenbond bereikt geheel te loor reeds in een neergaande lijn waarneembaar dan dreigt ondergang van Europa óf tengevolge van volkomen financieele uitputting als ge volg der pogingen om zich tegen geweld be- oogende landen te beveiligen óf dank zij uitbreken van een alvernietigenden krijg. Deze ernstige tijd stelt personen en par tijen voor een beslissing omtrent de grootste vraagstukken van politieken en ethischen aard. De leider der s.-d. fractie verklaart, dat hij onbevangen deze begrooting wil trachten te beoordeelen. Maar 't zal hem moeite kosten, nu de S.DA.P. nog steeds op 't verbods-lijstje voor militaire functies staat. Aan deze op merking liet spr voorafgaan, dat hij op wat 't partijcongres naar aanleiding van het gisteren geopenbaarde rapport over 't mili taire vraagstuk zal beslissen, niet zal voor uit loopen. Hij zal thans alleen enkele richt lijnen aangeven. En nu het standpunt ten aanzien van deze begrooting. Dit wordt beheerscht- door de overweging, dat Neaerland's veiligheid en zelfstandigheid van de internationale sa menwerking afhangen. Collectieve veiligheid wil zeggen, dat wij ook voor anderer veilig heid hebben te zorgen. De nationale weermacht is en moet zijn instrument van het recht, dat door inter nationale samenwerking beschermd en ge ëerbiedigd dient te worden. En nu kan in de gegeven omstandigheden niet ontkend worden, dat stilstand op bewapeningsgebied ten onzent- achteruitgang ware. Versterking is noodig. Maarer ontbreekt bij de Ne- derlandsche weermacht doeltreffende aan wending der beschikbare gelden, wat b.v. vooral in de Marine tot uiting komt, die overvoerd is met militairen van hoogeren rang. Daaruit vloeit ook voort, dat men uit Marine-kringen altijd en altijd maar weer om nieuwen vlootbouw roept. Spr. geeft toe. dat. er aan de bezetting der kazernes iets ontbreekt. Wij hebben niet al tijd genoeg mannen ter beschikking. De dienstplichtwet behoeft ongetwijfeld wel her ziening. Doch daarvoor zijn niet zulke plan nen noodig als in de Memorie van Antwoord aangeduid. Met een kleine oefeningstijd ver lenging en invoering van 't drie-ploegenstel- sel ware in de leemten te voorzien. Blindelings meegaan met plannen tot ver sterking van de weermacht acht de leider der s.-d. fractie onverantwoord. Wij moeten de plannen volledig kennen, ook wat hun financieele gevolgen betreft. Want wij zijn er financieel nog lang niet. Terwijl trouwens ten aanzien van alle uit gaven voor behartiging van de belangen van 't volk het wachtwoord der rögeering is: zui nigheid en nog eens zuinigheid, geen crediet- inflatie. Doch dan moet men ook niet tot crediet-inflatie ten aanzien van de weermacht overgaan en dat geschiedt wel. Dit is een funeste politiek. Daarom zal het nu wel duide lijk zijn aldus Ir. Albarda dat wij in het huidige defensie-beleid geen vertrouwen stel len, zoodat wij dus tegen deze begrooting zullen stemmen. Met dat al had de leider van de S. D. A. P. dan toch maar een volkomen nieuw geluid van zeer groote principieele beteekenis doen hooren, toen hij de wenschelijkheid van weer macht-versterking thans, als op zichzelf juist erkende. Nog belangrijker intusschen was zijn ver klaring ten opzichte van de voorgestelde ver sterking der Indische Marine door uitbreiding met klein materiaal (torpedojagers, onder zeeërs en vliegtuigen), waarvoor een aanvul lende begrooting ter tafel lag. De sociaal democraten zullen hieraan hun stem geven, aangezien deze vlootversterking huns inziens past in het stelsel der collectieve veiligheid, noodig voor de handhaving der neutraliteit in het Oosten en voor de bescherming der Indi sche bevolking. In tegenstelling met de s. d. fractie bleef de christen-democraat v. Houten trouw aan zijn liefde voor eenzijdige nationale ontwape ning. Daarentegen vond Mr. Westerman (nation.), dat de plannen van den Minister niet ver genoeg gingen, met name niet. wat de z. i. spoedig gewenschte vervanging van de kruisers „Java" en „Sumatra" door nieuwe schepen betreft. Tenslotte voerde de heer v. d. Bilt (r. k.) nog een pleidooi voor kruiserbouw voor de Indische marine en voor vliegbooten, waaraan hij in tegenstelling met zijn fractiegenoot Schacpman, voorstander van land vliegtuigen (ook tot steun aan de marine) de voorkeur gaf. E. v. R. zouden fungeeren, en Dr. Langfeld. Landes- Gerichts-President te Schwerin, reeds aan wezig. Z. Excellentie Cort van der Linden opende de plechtigheid met de volgende woorden: „Alvorens over te gaan tot de voltrekking van het huwelijk, waartoe ik. Minister van Justitie, als ambtenaar van den burgerlijken stand, krachtens de wet en volgens het verlan gen van het Vorstelijk Bruidspaar geroepen ben, wend ik mij tot Uwe Koninklijke Hoogheid Groothertogin Marie van Mecklenburg- Schwerin, als moeder van den Hoogen Bruide gom, met de eerbiedige vraag of Uwe Konink lijke Hoogheid bereid is Hare toestemming te geven tot deze echtverbintenis." Hierop maakte de Groothertogin een toe stemmende beweging. „Evenzoo" aldus vervolgde de minister „wend ik mij tot Uw Majesteit Koningin-We duwe der Nederlanden als moeder der Ko ninklijke Bruid, met gelijke vraag of Uwe Ma jesteit bereid is ook Hare toestemming te geven tot deze echtverbintenis." Ook Koningin Emma verleende, met een dui delijk „ja" Haar toestemming. „Nu dan uit de verkregen toestemming en uit de overgelegde bescheiden gebleken is, dat niets meer in den weg staat aan de vervul ling van Uwen wensch, Hooge Bruidegom en Bruid, is het oogenblik gekomen.waarop ik van U een woord vraag dat niet alleen voor U zeiven maar ook voor ons geliefd Vaderland van zoo onschatbaar gewicht is. Ik noodig U eerbiedig uit van Uwe zetels op te staan en elkander de rechterhand te geven en vraag U Heinrich Wladimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, en U Wilhelmina He lena Pauline Maria, bij de Gratie Gods Ko ningin der Nederlanden. Prinses van Oranje- Nassau, of Gij getrouwelijk alle plichten zult vervullen, welke door de wet aan den huwe lijken staat, verbonden zijn. Wat- is daarop Uw antwoord? Koningin en Hertog, hand in hand. spraken een duidelijk „ja" uit en na dit toestemmend antwoord van het Vorstelijk Bruidspaar ver volgde de minister: „Dan verklaar ik. Minister van Justitie, ambtenaar van den burgerlijken stand, in den naam der wet U door het huwelijk verbonden." Hierna werd de akte voorgelezen en onder teekend door den Hertog, de Koningin, de Moe der van den Hertog en de Moeder der Ko ningin, de twee vorstelijke bloedverwanten, zes getuigen en den minister van Justitie. De echtgenooten namen na een rede van den Minister van Justitie de gelukwenschen van bloedverwanten in ontvangst. Vervolgens werd de bruidstoet gevormd voor de Groote Kerk, voor de voltrekking van het kerkelijk huwelijk. In de kerk. Het hooge echtpaar en de vorstelijke genoo digden traden de kerk binnen door den meest oostelijk gelegen ingang aan de zijde der Ri- viervischmarkt. Die ingang was versierd met een marquise, waarvan het afhangende gedeelte van de bedekking van grijs laken rondom versierd was, en in het middengedeelte het Nederland- sche wapen voorkwam. Aan weerszijden was deze marquise afgesloten door gordijnen van karmozijn fluweel. Het front van den ingang was bekleed met dezelfde stof, waartegen pi lasters, vereenigd door een lambrequin, beide met borduurwerk in gouddraad. De portalen van dezen ingang waren met blauwe stof en de vloer met een tapijt bekleed. Aan de deur der kerk bevond zich mede de commissie van kerkvoogden, welke het Echt paar begroette en aan de Koets ontving en Hen naar de ontvangkamer geleidde, en He^ ook na afloop der kerkelijke Huwelijksinzege ning naar de Staatsiekoets terug te geleiden. II. M. was geheel in het wit gekleed: de trouwjapon was van wit drap d' argant, in de Kunstnaaldwerkschool te Amsterdam gebor duurd met zilver en paarlen, die schitterden en glansden in het daglicht. De devant was van witte tule met slingers van oran I -bloe sem. Hierbij behoorde ook een sortie van drap d' argant met witte tule gegarneerd. H. M. droeg hierbij op de corsage briljanten en een diadeem van briljanten met een krans van oranjebloesem en een tulen sluier. Reeds vóór den aanvang van den dienst droeg de organist der kerk, de heer Koopman, plechtige orgelnummers voor van Corelli, Guilmant, Merkel, Handel e. a. Bij het bin nentreden van het Vorstelijk Echtpaar ruischte het „Sanctus" van Handel door de kerkgewelven. Het orgel zweeg, zoodra de Hooge echte lieden hadden plaats genomen. Het gemengd koor, onder leiding van Arnold Spoel, hief (zesstemmig a capalla) den zang aan. compo sitiejan Eugen Hildach: Waar gij heengaat, daar wil ook ik heengaan. En waar gij zijt. daar wijl ook iik Uw volk is mijn volk, en Uw God is mijn God. Waar bij sterft, daar sterv' ook ik, en waar gij rust Moog ook mijn rustplaats zijn en slechts de dood zal ons scheiden. Waar gij heengaat, daar wil ook ik heengaan. De setels van het Paar waren geplaatst te genover den preekstoel. Voor den kansel, die dien dag niet door den voorganger beklommen werd, stond de Hof kapelaan Dr. van der Flier tusschen Mr. T. P. baron Mackey en den heer L. J. Wijsman, die als ouderling fungeerden. Het tapijt door de Nederlandsche jonkvrou wen als huwelijksgeschenk aangeboden, lag voor de voeten van het echtpaar gespreid. Op een tafeltje, dicht bij den predikant, lagen de Bijbel met de trouwringen, die op een gou den schaaltje blonken. De versiering was eenvoudig. Groen en pal men vormden de hoofdelementen, zoowel de afsluiting van de banken als boven de kap van de bekende Stadhoudersbank; voorts ter weerszijden van het orgel en tegen de pilaren. Het basement van den preekstoel, gevormd door een zware steenen kolom, maakte hierop een uitzondering: dit gedeelte was getooid met kasplanten, groote varens, uitgezochte witte bloemen, zooals lelies en aronskelken. Een rand van welriekende oranjebloesem liep langs den voet van deze groep. De boogvulling en 't schip van het kerkgebouw was gedecoreerd met een rand op blauwen achtergrond, waar op in gothische letters een bijbeltekst: „Mijn oog zal op U zijn", Ps. 32 vers 8. Ook boven de Hofbank was een bed van groen aangebracht. De geheele in- en uitwendige inrichting der kerk was opgedragen aan den Intendant der koninklijke paleizen. Jhr. Hoeufft van Velzen. Een koninklijk saluut van 101 kanonscho ten verkondigde den volke. dat het huwelijk was ingezegend. Tot het einde van de plech tigheid klonk op het orgel de „Marche Pon tificale" van L. Lemmens, en onder het zin gen van het koor begaf het Hooge Echtpaar, gevolgd door de Hooge familieleden, zich op dezelfe plechtstatige wijze naar de ontvang kamer.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5