P, Europa in 1936. Engeland's nieuwe vorst wordt heden uitgeroepen Hertog van York zal als George VI den troon bestijgen. Buitenlandsch overzicht Er is reden tot optimisme Het voorbeeld van Roosevelt. Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD Edward heeft het land verlaten. Edward VIII heeft gistermiddag zijn goedkeuring gehecht aan het wetsont werp inzake den troonafstand. Edward VIII heeft daarmede op gehouden te regeeren en is opge volgd door zijn broer, den hertog van York. In het Lagerhuis deelde minister-president Baldwin mede, dat de raad van accessïe van daag bijeen zal komen om het uitroepen van den nieuwen koning goed te keuren. Het Lagerhuis zal eveneens bijeenkomen om den eed van trouw aan den nieuwen koning af te leggen, dit zal te 19 uur plaats hebben. Vervolgens wordt het Huis tot Maandag verdaagd, wanneer Baldwin te 18 uur een boodschap van den nieuwen koning zal voor lezen en een adres van antwoord zal voor stellen. De nieuwe koning zal vanmiddag tusschen 3.30 uur en 3.45 uur op de ge bruikelijke wijze tot koning worden uitgeroepen voor St. James Palace, Temple Bar en Royal Exchange. Officieel wordt medegedeeld, dat de nieuwe koning den naam George VI zal dragen. Abdicatie-ontwerp in tweede en derde lezing aangenomen. Het Lagerhuis heeft gistermorgen in tweede lezing' het wetsontwerp inzake den troon afstand aangenomen zonder hoofdelijke stem ming. Het amendement van den onafhankelijken Labour-afgevaardigde Maxton, strekkende tot het instellen van een republikeinsch bewind werd met 403 tegen 5 stemmen verworpen. In zijn rede voor het parlement zeide Attlee, dat de Labour-partij het wetsontwerp dat aan het verlangen van koning Edward zou voldoen, zou steunen. Dit hoofdstuk in de geschiedenis moet zoo spoedig mogelijk worden afgesloten. Het Huis moet zich met de fundamenteele economische kwesties bezig houden en zich niet verliezen in abstracte beschouwingen over de monarchie en een republikeinsch systeem. In een democratisch land prevaleert de wil van het volk en zoo spoedig mogelijk moet worden teruggekeerd tot de dringende pro blemen, welke betrekking hebben op het volk, den staat, de wereld en den vrede. (Applaus). Vervolgens verklaarde Sinclair, dat de libe rale partij het wetsontwerp zal steunen. Vervolgens nam de afgevaardigde van de onafhankelijke Labour, Maxton het woord om het Huis te vragen tegen het ontwerp te stem men, aangezien dit ontwerp noodig is gewor den door omstandigheden welke duidelijk het gevaar bewezen, dat dit land bedreigt door de j erfelijke monarchie op een oogenblik. dat voor den vrede en voorspoed van het land een re- publikeinschen regeeringsvorm noodig maakt, welke een nauw contact tuschen volk en re geering onderhoudt en meer verantwoordelijk is aan het volk. Zooals reeds gemeld, werd dit voorstel van Maxton verworpen en is het ontwerp der re geering in tweede lezing aangenomen. Het ontwerp werd vervolgens doorgezonden naar het Hoogerhuis. Dit nam het ontwerp eveneens aan. Hierna werd het ontwerp weer naar het Lagerhuis teruggezonden voor de behandeling in derde lezing. Baldwin nam weer het woord en bracht hulde aan den aftredenden vorst. „Wij zullen ons steeds met eerbied en toe wijding de diensten van Zijne Majesteit herin neren, welke hij het land heeft bewezen als Prins van Wales en gedurende zijn korte re geering. Wij zullen dit niet vergeten." Het ontwerp werd in derde lezing eveneens door het Huis aangenomen, waarna het weder om naar het Hoogerhuis werd gezonden. Dit nam het ook in derde lezing aan. een kwartier nadat het van het Lagerhuis was ontvangen. Boodschap van Koningin Mary. De koningin-moeder, Mary, heeft de vol gende boodschap gericht tot het volk van Grooi-Brittannië en het Britsche rijk: „Ik ben zoozeer geroerd door het medege voel, waarmede ik in deze oogenblikken van bezorgdheid ben omringd, dat ik uit den grond van mijn hart eenige woorden tot u moet rich ten. De sympathie en de genegenheid, die mij gesteund hebben bij mijn groot verdriet "dat nog' geen jaar oud is, ontbreken mij ook thans niet en zijn mijn kracht en steun. Ik behoef u niet te spreken van de smart, die het moederhart vervult bij de gedachte, dat mijn geliefde'zoon het^zijn plicht heeft ge acht, zijn taak neer te leggen en dat een regeering, die zoo vol hoop en belofte aanving, zoo plotseling haar einde heeft gevonden. Ik weet, dat gij beseft, welke opoffering hij zich voor dit besluit heeft moeten getroosten en dat gij u herinnerende de jaren, waarin hij zijn land en het rijk zoo trouw heeft trachten te dienen en te helpen, altijd een erkentelijke herinnering aan hem in uw hart zult bewaren. Ik beveel u zijn broeder aan, die op zoo onvoorziene wijze en in zoo moei lijke omstandigheden geroepen is zijn plaats in te nemen. Ik vraag u, dat gij hem dezelfde volheid van edelmoedige loyauteit wilt geven, die gij mijn ge liefden echtgenoot hebt toegedragen en die gij zoo gaarne aan zijn broeder had willen blijven schenken. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat de nieuwe koningin dezelfde genegenheid en het zelfde vertrouwen zou ontmoeten, die zijzelf gedurende, 26 jaar genoten had. besloot de koningin-moeder met de woorden: „Ik bid oprecht, dat ondanks en zelfs wegens de moeilijkheden van het oogenblik de loyauteit en de eenheid in ons land en het rijk door de genade van God bewaard blijven en versterkt worden. God zegene u, God behoede u, God leide u immer". Prins Edward uit Engeland vertrokken Hedenochtend vroeg is de afgetreden koning uit Engeland vertrokken. Omstreeks middernacht kwam hij per auto te Portsmouth aan.'Teneinde geen aandacht te trekken, reed de auto door een afgelegen poort het marine-emplacement op en niet door de poort, welke bestemd is voor de officieren. De ex-koning begaf zich onmiddellijk naar het bureau van den commandant admiraal Sir William Fisher. De koning was vergezeld van zijn stalmeester, kolonel Megh, den inspecteur van politie, welke hem persoonlijk was toegevoegd tijdens zijn regeering en een van zijn bedienden. Om 10 minuten over één ging het gezelschap scheep. Het was evenwel niet te zien, aan boord van welk schip, de ex-koning zich begaf. Te kwart voor twee stoomden drie schepen de haven uit, het admiraliteits-jacht „Enchantress" en de torpedojagers „Fury" en „Wolfhound". Vermoedelijk bevindt prins Edward zich aan boord van de „Enchantress" en wordt hij door beide oorlogs-bodems geëscor teerd. Waarheen de prins zich begeeft is nog niet bekend, waarschijnlijk gaat hij naar Zwitserland of naar Ravello nabij Amalfi. Lord Brownlow heeft te Cannes de jour nalisten nogmaals ontboden en hun herhaald, dat prins Edward niet naar Cannes zal komen, daar hiertoe geen enkele reden is. Evenmin bestaat grond voor het gerucht, dat voor Monte Carlo een jacht onder stoom zou lig gen om den vroegeren koning en mevrouw Simpson aan boord te nemen. Lord Brownlow herhaalde, dat mevr. Simp son langen tijd te Cannes zal blijven, hij noemde een tijd van drie of vier weken. DUITSCHLAND VRAAGT INLICHTINGEN OVER ARRESTATIES TE MOSKOU BERLIJN, 11 December (D.N.B.-A.N.P;) De Duitsche "ambassadeur te Moskou graaf Von der Schulenburg heeft dezer dagen opnieuw een bezoek gebracht aan Litwinof om te spre ken over de arrestatie van Duitschers in de Sovjet-Unie. Litwinof verklaarde niet in staat te nadere bijzonderheden te verstrekken. zijn VERTOOG VAN FRANKRIJK EN ENGELAND TE LISSABON LISSABON, 11 Dec. (Havas) De ambassa deurs van Frankrijk en Engeland hebben af zonderlijk bij den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken stappen gedaan om de aandacht te vestigen op het belang, dat hun regeeringen hechten aan het ontwerp tot be middeling in den burgeroorlog in Spanje, STIEFDOCHTER VAN DEN EX-KEIZER IN HET HUWELIJK GETREDEN BERLIJN, 11 December (Reuter). Prinses Caroline van Schoensich-Carolath, de 26- jarige dochter van prinses Hermine, de twee de vrouw van den ex-keizer, is te Wilmers- dorf in het huwelijk getreden met Herbert Hartung, een employé van de Leunafabrieken. DE POOLSCHE GEZANT VERTROKKEN. 's-GRAVENHAGE, 11 December. De Pool- sche gezant te 's-Gravenhage, dr. W. Babinski, is voor eenïgen tijd naar Warschau vertrokken voor dienstaangelegenheden. Tijdens zijn af wezigheid treedt als charge d'affaires a.i. op de secretaris van de Poolsche legatie, de heer G. Hoszard. NOODLOTTIG INSTORTINGSONGELUK IN ZUID-DUITSCHLAND. Uit Muenchen 11 December: Tengevolge van de instorting van een gewelf zijn acht arbei ders. die werkzaamheden verrichten in den Ratskeller Grafing bij Muenchen bedolven. Twee hunner werden levend geborgen. De on dernemer, die de leiding had over de werk zaamheden, die door de arbeiders werden ver richt, is in arrest gesteld. Ruwe handen Ruwe huid, Schrale lippen UROL. verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.J De President van den Ierschen Vrijstaat, De Valera, 'heeft van de situatie, die tenge volge van de constitutioneele crisis ontstaan is, gebruik gemaakt om de banden met het Britsche Rijk nog losser te maken. Gisteren heeft hij bij het Iersche parlement een wets ontwerp tot wijziging van de Grondwet in gediend, dat nog denzelfden dag werd aan genomen. Het wetsontwerp voorziet in de erkenning van den nieuwen koning, maar bepaalt, dat de functie, die 'hij ha het ver volg zal uitoefenen in het bestuur van den Vrijstaat beperkt zal worden. Volgens dit ontwerp kan de nieuwe koning, zoo lang de Vrijstaat verbonden is met Australië, Canada, Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en zoolang de koning erkend wordt door deze naties ten aanzien van be noeming van diplomatieke en consulaire ambtenaren en het sluiten van internatio nale overeenkomsten, gemachtigd worden op te treden voor gelijke functies in den Vrij staat. De functies van den gouverneur-generaal worden gedelegeerd aan den Speaker van de Dail, die voortaan de wetsontwerpen zal on derteekenen en het parlement zal ontbinden. De president zou dan, naar verluidt, de ove rige functies van den gouverneur-generaal op zich nemen. De Valera heeft met deze wijziging in de constitutie de bedoeling gehad Ierland ten opzichte van den binnenlandschen toestand den vorm te geven van een republiek en an derzijds toch den band met de Kroon te handhaven. Het wetsontwerp, dat tenslotte met 79 te gen 54 stemmen werd aangenomen, stuitte bij die behandeling in den Dail op verschil lende bedenkingen der oppositie. Norton, de leider van de arbeiderspartij, zeide, dat hij zich niet in principe tegen deze voorstellen wilde verklaren, maar dat hij ze belangrijk genoeg achtte om er eerst de mee ning van het Iersche volk over te vragen bij nieuwe verkiezingen. De leider der oppositie, de oud-president van den Vrijstaat Cosgrave, vroeg of de re geering van plan was den laats ten band met het Engelsche Gemeentebest te verbreken en of de Valera de opinie van de premiers der andere dominions gevraagd had. De Valera antwoordde, dat er geen sprake was van verbreking van den band met de andere dominions, maar slechts om de wet in overeenstemming te brengen'met de be staande feiten en de wenschen van het Ier sche volk dat in binnenlandsche aangelegen heden geen inmenging- van een buiten landsch vorst duldde. Mermoz nog niet gevonden. Misverstand bracht onjuist bericht in de wereld. PARIJS. 12 Dec. (Havas-A.N.P.) De „Air France" deelt mede, dat vannacht het bureau der maatschappij te Rio de Janeiro meedeelde nog geen, bevestiging te hebben ontvangen vaii het 'vinden van Mermoz en zijn metgezellen. Het bericht, dat de minister van Marine heeft ontvangfen en waarin werd gemeld, dat Mermoz gevonden was, schijnt op een misverstand te berusten. Uit Fernando de Noronha werd gemeld, dat niets van Mermoz was gezien. RIO DE JANEIRO. 12 Dec. (Havas-A.N.P.) Het ministerie van Marine deelt mede. dat op het dringende verzoek van den Fran- schen ingenieur Couzinet, die momenteel te Rio vertoeft, nasporingen worden gedaan op den Oceaan om te trachten Mermoz te vin den. Couzinet vroeg alles in het werk te stel len om Mermoz die „130 mijl ten oosten van St.-Pierre en St.. Paul dreef" te redden. Het ministerie gaf draadloos opdracht aan alle schepen in deze streken te zoeken en waarschuwde alle vliegvelden en radiosta tions. Het vaartuig van den hydrografischen dienst „Bonifacion" week van zijn weg af. Couzinet verklaarde, dat hij twee tele- grammen heeft ontvangen, waaruit bleek, dat adiopeilingen deden vermoeden dat de „Croix du Sud" 200 K.M. ten oosten van de rots St.- Pierre dreef en daarom heeft hij het mi nisterie van Marine verzocht onmiddellijk te zoeken. Het schijnt, dat het misverstand is ont staan op het Braziliaaansche ministerie van Marine, tengevolge van de aanduidingen, wel ke ingenieur Couzinet gaf ten aanzien van het punt. waar net vliegtuig zou kunnen zijn ge daald, als resultaat van zijn onderzoekingen. ONZE DACELIJKSCHE KINDER VERTELLING Ze waren nog niet van hun verbazing bekomen, toen de poort open ging, en een schoone prins naar buiten kwam. Verschrikt sprong Thijsje overeind. „Je bent een flinke vent," zei de prins tegen Thijs, „want doordat jij die geheimzinnige kruk overhaalde, is het kasteel plotseling weer naar de aarde gedaald. En ook de macht van den toovenaar, die mij in een vogel had veranderd, is nu verbroken." In deze beschouwing, die wij ge heel voor rekening van den schrij ver laten, geeft de vroegere Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Sforza, zijn inzichten weer over den huidigen toestand van Euro-pa en de kansen van een internationale toenade ring. „Onze landen, die zoo groot belang hebben bij een gemeenschappelijk arbeiden voor de organisatie van Europazeide ik in het begin van 1922, in 'n rede, die ik uitsprak, toen ik den president der Fransche republiek in mijn kwaliteit van buitengewoon gevolmach tigd ambassadeur mijn geloofsbrieven over handigde. President Millerand nam in zijn antwoord mijn ideeën over en verklaarde, dat hij, even als ik, van oordeel was, dat wij allen moesten werken voor „de organisatie van den vrede in Europa." Toen ik eenige dagen later Poincaré ont moette, die toen minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken was, vroeg ik, of het hem niet toescheen, dat een dergelijke verbreeding van onze doelstellingen ons naar het academische terrein der ideologie zou voeren. Zijn antwoord liet mij weinig twijfel over het gebrek aan enthousiasme, dat hij bezat voor de medewerking aan een vredes politiek. die wat verder reikte dan de artikelen en de bijlagen van hetverdrag van Versailles. Welke staatsman zou tegenwoordig de oogen durven sluiten voor die vraagstukken? Die herinneringen schieten mij te binnen als contrast tot de uitingen van vertwijfeld pessi misme over het intellectueele en moreele leven in Europa, welke wij ook thans veelvuldig en zelfs van den kant der moedigste de edelste geesten waarnemen. Zeker, wij weten, dat het Europa van heden niet kaïi voortduren; dat zijn heiligste in stellingen misschien vermolmd zijn; dat de nieuwe reuzen, bewapend en dreigend, het uithouden ondanks hun leemen voeten; dat de kleine burgers in de dictatoriaal geregeerde landen zich gemakkelijk in den armzaligen toestand, waarin zij hun dagelijksch bestaan leiden, blijken te schikken, dank zij collec tieve sprookjes, zooals die van het Arische ras. En toch is de dageraad van het nieuwe Europa thans duizend, maal eerder te ver wachten dan in 1914. Ondanks de dwaasheden en misdaden van na den oorlog, blijft één belangrijk feit te noteer en: de stórmen, die er op gevolgd zijd hebben de oude autocratische monarchieën Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Turkije, Spanje, met zich meegevoerd, zonder haar de hoop op een terugkeer te laten. Zelfs nu, in het met bloed bevlekte Spanje, verbazen de weinige royalisten, die in de rijen der op standige generaals meevechten, zich niet over de doodelijke stilte om de figuur van ko ning Alfonso, die zoo'n zware verantwoorde lijkheid draagt voor datgene, wat de gruwe lijkste tragedie van het Spaansche volk uit maakt: de onbekendheid der achttiende eeuw en de noodzakelijkheid zich te moeten ver plaatsen van den Bourbonschen sluimer der achttiende naar de harde werkelijkheid der twintigste eeuw. Als men in meerdere of mindere mate ge ünificeerd Europa thans anders dan als utopistisch ideaal kan beschouwen, ondanks het kabaal der nationalistische en op rassen leer gefundeerde dictaturen, dan is dat te te danken aan de liquidatie der Hohenzollern, de Habsburgers. de Romanoffs en de Bour bons. Die oude dynastieën vertegenwoordigen in de eerste plaats de privileges, die zich om haar gegroepeerd hadden en die het is zoo gemakkelijk zich illusies te maken iets in stand hieiden dat niets anders was, dan de bescherming der kastenprivileges. De dictaturen zijn een ziekte; men kan er van genezen. Zij zijn een crisis, die voorbij kan gaan. Zij dwingen in ieder geval tot een nauwgezet onderzoek, dat nuttig kan zijn ten behoeve van den moreelen vooruitgang: de „welwillenden", die in Duitschland aan toe risme komen doen. keeren terug ehthousiast over de „orde", die zij daar aantroffen. Ook in Italië kent men dat soort lofliederen. Wat kunnen de toeristen weten van den bewon- derenswaardigen, geheimen weerstand, die zooveel Protestantsche predikanten aan het heerschende „nieuw-heidendom" hebben ge boden? Het protestantisme is thans bezig hier de bronnen te vinden, die hem ont braken onder het conformisme uit den tijd Pleidooi in het proces- Frankfurter. Dr. Curtis herinnert aan de Joden vervolgingen in Duitschland. Uit Chur 11 December. In de middagzitting van het porces-Frankfurter bracht de verde diger van Frankfurter, dr. Curtis, een groote hoeveelheid authenthieke documenten in het geding om de slechte behandeling der Joden in Duitschland. zoowel in concentratiekampen als elders, ten doel hebbende het ondragelijk maken van hun bestaan, aan te toonen. Hij verklaarde, dat bij de vervolgingen geen spra ke is van op zich zelf staande gevallen, maar dat zij deel uitmaken van een systematische „actie ter verbanning en uitroeiing der Duit sche Joden". Dr. Curtis overhandigde de rechtbank stuk ken aangaande vogelvrijverklaring en vervol ging van Joden in Duitschland en aangaande de slechte behandeling, welke hun in de con centratiekampen deelachtig wordt. Curtis las voorts passages voor uit het schrijven, waarbij MacDonald ontslag vroee als Volkenbondscommissaris voor de Duitsche politieke vluchtelingen, waarin hij de slechte behandeling, waaraan de Joden systematisch bloot staan, gispt. Door GRAAF SFORZA, oud-Italiaansch minister van buitenl. zaken. van Wilhelm II. Het Duitsche Katholicisme is in deze dagen onder de vervolging ongetwijfeld heel wat zuiverder dan ten tijde der politieke intriges van het Centrum, dat verplicht was rekening te houden met de of- ficieele gebeurtenissen. De verdienste der Katholieken in Duitsch land is daarom ook zoo groot, omdat de gees telijken den dictator niet uitdagen, zooals ten tijde van Bismarck en zijn Kulturkampf het geval was. Men moet niet vergeten, dat één lustrum van den na-oorlogschen tijd hetzelfde is als een kwarteeuw van voor 1914. De stichters van het nieuwe Rusland hebben met naive- teit zekere principes van de Christelijke mo raal uitgeschakeld: echtscheidingen werden vergemakkelijkt door een sterke vereenvou diging van de procedure, de geboorten alle wettig erkendTien jaar zijn voorbijge gaan en de heeren van het Kremlin hebben nu hun volk er aan herinnerd, dat er geen moraal van het verleden en van de toekomst is en dat men tot de oude opvattingen zal moeten terugkeeren, wil men het Russische volk laten voortbestaan. Ondanks het verraad van den een en de afvalligheid van den ander is een der voor naamste vraagstukken niet alleen van de di plomatie maar van de Buropeesche bescha ving, de redding van den Volkenbond. In Engeland heeft een revolutie in de openbare meening de regeerders, die gereed waren dat te vergeten, verplicht den goeden weg te kie zen. Zou zoo iets in het verleden denkbaar geweest zijn? De vettige, sceptische lach van Von Bülow klinkt mij nog in de ooren, nu ik denk aan de spottende wijze, waarop hij tijdens het bezoek, dat hij mij op de Con- sulta te Rome bracht, sprak over de illusies van hen, die een internationale wet wilden opstellen, welke boven de egoismen der na tionale regeeringen verheven zou zijn. Ik herinner me het medelijden, dat, in den tijd toen ik als jong diplomaat in Weenen ver toefde, de Hochgeborenen aan den dag leg den voor een zekeren professor Masarijk. En ziet, deze laatste was tot voor zeer kort de meest vereerde staatspresident van Europa en zijn trouwste volgeling, Benesj. is zijn op volger. De Europeesche volkeren hebben, veel meer nog dan men temidden van de propagandis tische drukte der dictaturen beseft, de nood zakelijkheid van een Europeesch verbond be grepen. Men zal eenmaal erkennen, dat zelfs de wereldoorlog en zijn vier jaren van slach ting een element van toenadering tussehen- de volkeren, zoo niet tusschen de regeeringen, hebben gevormd.' Dank zij dén oorlog .vary 1914-1918 weten de instincten der volkeren zich niet ver van elkaar verwijderd; als de wonden en smarten van den oorlog boven dien in den nevel van tijd verdoezeld zijn ge raakt, zal men met verbazing en ontzetting erkennen, dat de massa's der strijdenden naar den dood geleid werden en in de loopgraven bedolven bleven door de macht van een reeks gelijkluidende formules, die aan beide zijden te goeder trouw werden opgevolgd en Inhiel den: Wij strijden voor ons leven, voor de on afhankelijkheid. voor onze vrijheid De groote Westersche democratieën zijn bo ven alles aan den vrede verknocht en hun leiders begaan slechts een vergissing tegen over den vrede: n.l. het bestaan van den haat van den oorlog te zeer te erkennen. Al de klei ne landen van Europa hebben een quasi-reli- gieuze liefde voor den vrede aan den dag ge legd, toen zij de risico's en de verliezen aan vaardden, die voor hen schuilden in de sanc ties tegen een staat, die als aanvaller gesigna leerd was. En als de aan de dictatuur onder worpen volkeren hoe langer hoe meer ver doofd zijn geraakt door de brallende taal van hun meesters, is dat dan niet geschied, om dat deze laatsten de vrije uiting van hun mee ning vreezen in geval de koorts der jonge lingschap zou dreigen te dalen? Wil men weten, hoe Europa er over twintig jaar uit zal zien? Om daar achter te komen, moet men niet bij de dictatoriaal geregeerde landen gaan zoeken. Europa richt zich naar den economischen en socialen bouw der Ver-, eenlgde Staten. Het Europa van gisteren was het Amerika van den candidaat Landon, die onder de vlag van een zoogenaamd indivi dualisme de meest schrijnende sociale on rechtvaardigheden wenschte te handhaven; die onder den naam van Georges Washington iedere internationale verantwoordelijkheid, iederen plicht tegenover de andere landen wilde ontduiken en zoo mogelijk nieuwe dol zinnige en hatelijke tariefmuren oprichten. Doch een kracht, zooals men nimmer tevoren gezien had, heeft wederom.de macht in han den gelegd van Roosevelt, wiens grootste ideaal het is te arbeiden voor den vrede en de eenheid in de wereld. Zeker, de Amerikaan- sche atmosfeer heeft om hem heen demago gen alse pater Coughlin en dr. Townsend opge roepen, die behalve in beroemdheid in niets verschillen van hun dictatoriale colle ga's uit Europa. Over twintig jaar zullen de adsplrant-dictatoren van Europa nog slechts den omvang hebbenvan de huidige Amèri- kaansche agitators. Een ernstig verschil met Amerika is, dat de wereldoorlog van 1914-T8 bij ons een golf van misverstanden heeft ach tergelaten, waaruit een nieuwe leugen, de in ternationale leugen, bezig is nïet ongezonde kracht op te bloeien. Bismarck had in 1870 voldoende aan een paar wijzigingen in het telegram van Ems om een oorlogsatmosfeer te scheppen. Tegenwoor dig zijn de volken minder geneigd zich te laten meesleepen: vandaar de noodzaak hen te verdooven, zooals men vroeger, tijdens den oorlog, voor den stormloop alcohol uitdeelde. In werkelijkheid zouden thans de meest on geruste naturen de leiders der oorlogspar tijen moeten zijn; hun kabaal en hun succes herinnert me aan zekere verschrikkelijke bombardementen van 1918; de vijand scheen zeer nabij; toch was het slechts een „mise en scène" om den terugtocht te verbergen achter een gordijn van ruïnes. De terugtocht zou tienmaal sneller zijn, als de leiders, der democratiën beseften hoe ge weldig de krachten zijn, waarover zij beschik ken. Maar zij schijnen het niet te vermoe den (Nadruk verbodeni)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6