ANTHONY ADVERSE ASTORIA ECHTE WALES ANTHRACIET ATHLETIEK WIELRIJDEN MODELLEN: ^WEERBERICHT Pehr Evind Svinhufvud 75 jaar. DE NIEUWE FEESTZALEN KERSTDINERS DAMMEN HENGELEN MAANDAG 14 DECEMBER 1936 HA ARE EM'S DAGBEAD 2 Bridge-drive Ned. Bridge Bond. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bridge Bond organiseerde Zaterdag een propaganda bridge-drive, die men, gelet op de omstan digheid dat er nog andere bridge-wedstrijden op dien avond werden gehouden, zeer ge slaagd kan noemen. Zestig deelnemers had den ingeschreven, waardoor men het oor spronkelijke plan, het houden van een Howell drive, moest loslaten. Wilde men volgens dit systeem spelen, dan zouden er drie groepen van vijf tafels moeten worden gevormd en het is ondoenlijk een dergelijken wedstrijd door één persoon te laten leiden. Er werd dus besloten een Howell groep te vormen van ze ven tafels en een groep van acht tafels, die volgens het Scheveningsche systeem zouden spelen. De deelnemers vatten deze beslissing zeer sportief op en niemand morde tegen de regeling, hoewel er waarschijnlijk spelers wa ren die liever volgens het Howell systeem hadden gespeeld. De wedstrijd verliep vlot en in prettige stemming en was om pl.m. een uur afgeloo- pen. De leiding was in handen van mevrouw H. de Balbian Verster. De uitslag luidt als volgt: Howell Groep: le prijs heer en mevr. Ir. J. A. Spruyt met 92,5 m.p. 2e prijs heeren v. d. Bellen en A. Bosse met 90 m.p. 3e prijs heeren W. Schalken en Boeree met 84.5 m.p. 4e prijs mevr. Groeneveld met den heer Hof- mann met 84 m.p. Scheveningsche groep: Oneven lijn: le prijs dames Meyer en Weenink met 22,5 m.p. 2e prijs heer en mevr. de Vries met 23 m.p. 3e prijs heer en mevr. Boetje met 25.5 m.p. Even lijn: le prijs heer en mevr. van Gert m. 29 m.p. 2e prijs Drs Kleefstra met den heer Rogge band met 29,5 m.p. 3e prijs heer en mevr. de Grootde Geus met 35 m.p. BEKROOND PLUIMVEE. Op de 39e internationale pluimveetentoon stelling van „Ornithophilia" in het Jaar beursgebouw te Utrecht behaalden de vol gende leden der Haarlemsche Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging .Hut en Sport" de volgende prijzen: Groote hoenders: de heer J. J. v. Koperen 1 eerste- en 2 eere-prij- zen. De heer A. v. d. Ploeg, 3 eerste, 2 tweede, 2 derde en 4 eereprijzen, plus een wisselbe ker. Dwerghoenders: de heer A. G. v. Servellen 7 eerste, 4 tweede, 3e eere- en 2 wisselprij- zen. De heer J. C. Kuyfcen 4 .eerste-, 4 itweede, 3derde, 1 vierde en 2 eereprijzen plus nog 2 Jubileumbekers. „SCROOGE EN MARLEY" BIJ DE NEDER- LANDSCHE TOONEELGROEP. Bij de Nederlandsche Tooneelgroep. dir. J. B. Schalij, dagelijksch leider Rob Geraerds, is thans in studie „Scrooge en Marley" een der vertellingen van Charles Dic kens door Eduard Veterman voor het tooneel bewerkt. De Nederl. Tooneelgroep gaat gedurende drie weken met dit stuk op tournee. 0.m. zal een opvoering gegeven worden te Haar lem. De leden van het gezelschap zullen op den avond vóór Kerstmis hun medewerking verleenen aan een radio-uitzending, te ver zorgen door de AVRO. De voornaamste rollen in „Scrooge en Marley" worden verzorgd, door: Rob. Ge raerds (Scrooge), Cruys Voorbergh (Marley) Een Royaards (Bob Cratchi't), Rika Hopper (Elizabeth), Max Croiset (de jonge Scrooge), Tine Medema (Bella Morton) Georgette Hagedoorn (Tiny Tim), Arend Hauer (de schoolmeester), Robert Sóbels (de doodbid der). John Koch (de heer van de Liefdadig heid), Jeanne Verstraete (juffr. Cratchit), Al ine Markus (Martha Cratchit). Het gezel schap is voor deze opvoering met verschil lende krachten uitgebreid. De regie en de monteering worden verzorgd door Cruys Voorbergh, terwijl een muzikaal arrangement werd samengesteld door Loe Cohen, die tevens de leiding heeft van het eigen orkest. VRIJDAG A.S. (KLEINE MADONNA) Wat wij U Donderdag mee- deelen, zal U hoogelijk verbazen en uwe instemming verwerven. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. MAANDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: Haarlem's Muziek In stituut. Opvoering van de ballet-comédie van Molière „Burger-Edelman", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: de heer W. Luberink spreekt voor „De Vrijheidsbond" over „Trots- kisme en Stalinisme", 8.30 uur. Café-Rest. Brinkmann, Gr. Markt: Alg. Ledenverg. IJsclub voor Haarlem en Om streken, 8.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Sutter's goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een lied van de aarde", 7 en 9.15 um\ Rembrandt Theater: „De drie Musketiers" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Klokslag 12", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. I-Ieemstede: Geb. Krotestantenbond Badingsavond voor den Kunstkring „Heem stede", 8.15 uur. DINSDAG 15 DECEMBER Stadschouwburg: H. O. V. Galaconcert; di rigent Carl Dammer. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des evonds. TAFELTENNIS. Haarl. Tafeltennisbond Secretariaat: Oranje Nassaulaan 169, Overveen. Selectiewedstrijden. Deze worden bin nenkort voortgezet. De datum zal nog na der bekend gemaakt worden. Competitieformulieren. Deze zijai ge regeld bij het secretariaat te verkrijgen, na schriftelijke aanvragen. De competitie. De eerste helft der com petitie heeft een vlot verloop gehiaidf. De aanvoerders gelieven er voor te zorgen, dat ook de tweede helft zoo moge giaan. Wedstrijduitslagen en comnetitieprogramma van den NT.T.B. (afd. Haarlem). Heeren Eerste klasse: Shot 1—T.O.G. 1 0—10 H.T.T.C. 4—Barna 1 3—7 Heeren tweede klasse: Barna 2Vctoria 3 37 Shot 2—Shot 3 8—2 Hillegom 1Shot 2 37 Shot 3Barna 2 46 Victoria 2T.O.G. 4 73 Heeren derde klasse: Barna 2Victoria 3 37 Victoria 3Shot 4 91 Damesklasse: Barna 2Hillegom 1 37 Hillegom 2Barnia 1 19 H.T.T.C. 2Barna 2 8-2 Wedstrijdprogramma van den N.T.T.B. (afd. Haarlem). Heeren Eerste klasse: Shot 1Victoria 16 December H.T.T.C. 3Shot 1 17 December. Heeren tweede klasse: T.O.G. 4—Shot 2 14 December TO.G. 3Shot 3 14 December Shot 2T.O.G. 3 16 December Heeren derde klasse: Hillegom 2Barna 4 14 December Damesklasse: Hillegom 1H.T.T.C. 2 14 December H.T.T.C. 3Barna 1 17 December. Competitiestanden tot en met 12 Decem ber 1936 Heeren eerste klasse: T.O.G. 1 4 2 1 0 7 .33— 7 Victoria 4 2 1 0 7 31— 9 H.T.T.C. 3 5 4 0 1 8 20—11 T.O.G, 3 4 3 0 1 6 25—<15 Barna 5 2 0 3 4 1832 Shot 4 0 13 1 9—31 H.T.T.C. 4 6 0 1 5 1 10—42 Heeren tweede klasse: Victoria 2 6 6 0 0 12 39—12 Barna 2 5 3 0 2 6 26—24 Shcit 2 4 2 0 2 4 22—16 T.O.G. 3 4 2 0 2 4 19—21 T.O.G. 4 5 1 2 2 4 23—27 Shot 3 4 0 1 3 1 14—26 Hillegom 1 4 0 13 1 8—39 Heeren derde klasse: Victoria 3 4 4 0 0 8 32— 8 Barnia 3 5 4 0 1 8 39—17 Hillegom 2 3 2 1 1 3 16—14 T.O.G. 5 5 1 2 2 4 24—26 Shot 4 4 0 2 2 2 12(28 T.O,G 6 4 0 2 2 2 20—20 Barna 4 4 0 1 3 1 12—28 H. A. V. „De Kampioen" Zaterdag hield deze vereeniging in het ge bouw Roseij een feestavond ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan. Te half negen heette de voorzitter met een kort woord de aanwezigen welkom; hij dankte het bestuur der H.W.S.V. „De Wandeltoerist" voor de pret tige samenwerking. Daarna werd de leiding van den avond overgedragen aan den humo rist J. Prins, die al spoedig de goede stemming er in bracht. Daar het Kwartet „Orpheus" op het laatste oogenblik door ziekte verhinderd was. had het bestuur den aceordeonspeler Lucas bereid gevonden, zijn medewerking te verleenen. Hij bracht op zeer verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore. Het feest eindigde met een bal tot 2 uur onder leiding van den heer H. J. v. Teunen- broek met medewerking van „The Musical Three", onder leiding van den heer Joh. v. d. Weeg. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een athletiekdag. Ondanks het slechte weer is de dag goed geslaagd. Eerst werd er geloopen over 3 KM., daarna 100 M. en vèrspringen met puntentelling. De totale uitslag is: 1. Kleef 12 pnt. 2. Jon ker. 10 pnt. 3. de Nijs. 7 pnt. 4. Kuil 6 pnt. 5. de Vries 5 pnt. 6. Korthals 4 pnt. 7. Jas 2 pnt. De overige deelnemers 1 punt. De Jonge Kampioen. D. J. K. hield Zondag haar tweeden rit voor de hometrainers. Door het sneuvelen van de diverse records blijkt wel, dat de trainer Baak de jongens goed onderhanden neemt. Uitslag sprint A- en B-klasse 500 M. Match a deux: 1. H. Veerman; de dale volgende ren ners behaalden een zelfde aantal punten. Hierdoor moesten dezen een beslissing rijden over 500 M. op tijd. Daar J. Munk en F. Jan sen gelijk eindigden, moeten zij a.s. Zondag elkaar nogmaals bekampen voor de 2e en 3e plaats; H. Munk werd thans 4e. Uitslag C-klasse 500 M. sprint match a deux: 1. B. Knaap. Ook hier eindigden de drie volgende renners gelijk. Na een beslis sende tijdrace over 500 M. is de uitslag als volgt: 2. J. Jansen, 3. H. Tichelaar, 4. C. Bijster. De juniores reden een sprint over 25 M. Uitslag: 1. K. Meyer, 2. Gerritsen. Hierna deden eenige rij diers een aanval op de verschillende records. De een na de ander bracht de tijden naar omlaag, zoodat thans de tijden zijn: 1 K.M. Tijd J. Munk, 44 sec. 500 M. Tijd F. Jansen en J. Munk 2115 sec. 500 M. tijd Juniores: K. Meyer 24 2.5 sec. Dinsdag en Vrijdagavond indoortraining. H. S. V. „De Kampioen". Zondagmorgen begon de H. S. V. De Kam pioen met haai' wintercompetitie op home trainer over 1 K.M., waarvan de uitslag was als volgt: A-klasse: A. Schelvis 35,4 de Best 36,1, Kin- ket 37,3, Th. Drost 40,3, Fruitema 41,1 Oudolf 42,1. B-klasse: R. Hessels 39,1; Terburg 38,2, Jan sen 39,2 J. Sijtsma 39,4, Valkman 40.3 L. Sijtsma 43,3. De Winter 44,1. C-klasse: v. d. Pols 40,2; Krom 40.2; S. Bos 40.3; Stijnman 41.0; J. Bos 43,2; Feye 43.3; Koelemeljer 44,1, Wolf 47.1. De Juniores reden V2 K M. en hadden tot uitslag: J. Sterke 22,1. Sypma 24,3; Veen 24,4; Keizer 25,3. MANTELS - MIDDAG- EN AVONDJAPONNEN Gereduceerde Prijzen (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Stormachtigen tot krachtigen, later af- nemenden, Zuidelijken tot Zuidwestelij ken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met regen. Later wellicht opklarend. Aanvankelijk veel zachter. Veel zachter. Zware dalingen van den luchtdruk in het Westen wezen gisteren in den loop van den middag op een belangrijke verandering in de luchtdrukverdeeling en op de nadering van een Zuidwesterstorm. Thans heerscht zwaar stormweer in het geheele Westen en langs de Noorsche kust, met hooge temperaturen voor het Kanaal. In Zuid-Frankrijk komt nog vorst van betee- kenis voor en de krachtige winden zijn nog niet doorgedrongen tot Zwitserland en Zuid- Frankrijk. In Ierland en Engeland vielen zeer zware regens, evenzoo ten Noorden van Schotland. In Ierland ruimen de winden weer en stijgt de luchtdruk. Op IJsland dalen de barometers ;eleidelijk. Het is te voorzien, dat de storm zich over het geheele vasteland zal uitbrei den en dat het overal veel zachter zal worden en later, bij opklaring, weer wat koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 770.5 m.M. te Boedapest. Laagste 744.7 m.M. te Vestmanoer. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 749 m.M. Stand v. gisteren 758 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 3.34 uur; n.m. 15.43 uur. Strand berijdbaar van 8.3013.45 uur. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67a. TELEF. 16100 (Aclv ingez. Meaj Een kans voor Java-jute? Een brochure over de mogelijkheid van een nieuwe cultuur in Indië. De mogelijkheden van een cultuur van Jute in Nederlandsch-Indië en in het bijzonder op Java zijn het onderwerp van een brochure, die thans van de hand van den heer D. Gerritsen verschijnt. De schrijver beziet het probleem van de Jutecultuur en een eventueele jute-industrie uit een „Indisch" standpunt, dat wil zeggen, hij belicht het hier in zijn verhouding tot Indië en onderzoekt in de eerste plaats, welk belang Indië bij het tot stand komen van een derge lijke cultuur heeft. Het vraagstuk van de jutefabricage is dat van het verpakkingsmateriaal voor de Indi sche suiker en de rentabiliteit van cultuur en industrie worden getoetst aan de prijzen en leveringsvoorwaarden der tegenwoordige leve ranciers, hoofdzakelijk Britsch Indië. Aan de hand van uitvoerige statistieken concludeert de schrijver dat een jutecultuur, ook bij de noodzakelijke verzorging in verband met de specifieke eigenaardigheden dezer cultuur, in derdaad rendabel kan zijn. De bestaande rap porten en uitkomsten van de gehouden proef nemingen wijzen erop, dat onder bepaalde om standigheden de op Java gewonnen jute een kwaliteit heeft, die de gangbare kwaliteiten overtreft. Reeds in 1911 concludeerde prof. Dr. G. van Iterson Jr. in dien zin. dat: Javajute, onder omstandigheden die niet sterk afwijken van die, waarin de vezel stof in de techniek zal gebruikt worden, ge toond heeft sterker te zijn dan één der overige onderzochte soorten Uitgaande van de gepubliceerde rapporten over desbetreffende proeven concludeert de schrijver van deze brochure, dat Java in staat geacht mag worden jute van goede kwaliteit te leveren tegen een prijs, lager dan de loco- prijs Calcutta voor Grade-Lightnings, waar mee Java-jute kan concurreeren. Het is in het bestek van deze aankondiging niet mogelijk, uitvoerig de aanwijzingen van den schrijver aangaande de cultuur van jute, die geheel eigen eischen heeft, weer te geven. Wij merken hier slechts op, dat de schrijver zelf waarschuwt voor te groot optimisme, en voorspelt, dat de winstmarge aanvankelijk niet groot zal zijn. De vezels zijn in het alge meen niet de meest winstgevende cultures en hierop zal de jute-achtige vezel, zoolang ze niet is ingeburgerd, zeker geen uitzondering maken. Het is in dit verband, dat de schrijver de ves tiging van een jute-industrie op Java bepleit. Transport naar Nederland maakt de grondstof zoo duur, dat het moederland geen jutezakken naar de koloniën zou kunnen leveren. Dat dit punt overweging verdient, is af te leiden uit de mededeeling, die men hier aan treft, dat de suikerindustrie thans op Java nog 10 millioen zakken per jaar gebruikt, tegen een prijs van f 0.19 c.i.f. Java (voor de devaluatie, thans f 0.21) wat dus neerkomt op een jaarlijkschen omzet van f 2.100.000. Het in deze brochure door den heer Ger ritsen opgeworpen vraagstuk is inderdaad wel zeer belangrijk, zoowel voor Nederland als, en wel voornamelijk Indië. De President der Finsche republiek. In dit artikel geeft de in H eising - fors woonachtige journalist Fried- rich Ege een interessante biografie van den grijzen president van Finland, Pehr Evind Svinhufvud, ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag. Pehr Evind Svinhufvud, sedert 1931 Presi dent van de Finsche republiek, werd op 15 De cember 1861 te Saaksmaki in de landstreek Hame geboren als telg uit een oud adellijk ge slacht. Na in 1878 student te zijn geworden en in 1881 zijn cand. phil. te hebben gedaan, ging hij over naar de rechtskundige faculteit en deed zijn candidaatsexamen in 1886. PROPAGANDAMIDDAG JOODSCHE VROUWENRAAD IN NEDERLAND. Donderdag 17 December a.s. wordt in café restaurant Brinkmann een propagandamid- dag van den Joodsehen Vrouwenraad in Ne derland gehouden, Mevr. Schwimmer-Voge- vend zal spreken over de, doeleinden van dén Vrouwenraad. Harry van Os zal Joodsche lie deren zingen en Felix de Nobel zal hem be geleiden. AMSTERDAM, ingang Heerengr. worden schitterend ingericht voor de RESERVEERT TIJDIG UW TAFEL (Adv. Ingez. Med.) Damclub Haarlem in De Wormer. Te Wormer speelden de Damclub Haarlem I en 3 tegen de Damclub Wormer I en 2. De uitslagen luiden als volgt: Darnel. Wormer 1 Damcl. Haarlem 1 W. v. d. KapelieF. A. Berkemeier 11 B. J. de Boer— Chr. F. Visse x—x S. KuyperJ. Lycklema 11 J. Fritz Jr.C. v. d. Werff 11 C. van Hattem—<P. Mollema Sr. 20 J. DemmendalG. P. Heck 11 C. P. Mooyboer—H. A. van Abs 11 P. Waal—J. J. P. Kraayer 1—1 H. C. Busch—F. Mollema x—x H. W. van Hattem—P. Mollema Jr. 0—2 Voorl. uitslag: 88 De met een x gemerkte partijen werden afgebroken; die worden arbitrair beslist. Eindresultaat vermoedelijk 119 voor Dam club Haarlem. Damcl. Wormer 2Damcl. Haarlem 3 812 SCHAKEN. Match miss MenchikSonja Graf. In Juni en Juli 1937 zal op den Semmering een match plaats hebben om het wereldkam pioenschap voor dames tusschen Miss Menchik en Sonja Graf. Deze Duitsche kampioene zal van 15 Januari tot 15 Februari 1937 een tour- née door ons land maken. Morgenrood. Bovengenoemd college hield Zondag zijn jaarlijkschen grooten Kerst-kaswedstrijd om wild- en vleeschprijzen. Er waren twee groe pen, nl. een voor baars, en een voor wit- visch. Gevisch werd 3 maal 1 uur in de Ring vaart tusschen Hillegom en Lisse. Deelgenomen werd door 25 leden welke als volgt voor een prijs in aanmerking kwamen: lste prijs H, Smits met de grootste, 2 G. Houtkamp, 3 Bur, 4 A. Durger, 5 Jansen, 6 K. van Dijk, 7 Berkhout, 8 Heiligers, 9 O. v. d. Pol, 10 M. Sieraad, 11 Kruyd, 12 Hilbrink 13 J. C. Schouten. Dezen hebben allen op baars gevischt. Vervolgens de witvisschers: lste prijs R. v. d. Aar met de grootste. 2 A. van Dijk, 3 F. Janse Kok, 4 J. Steven haag en, 5 J. van Dijk. 6 Van Werven, 7 A. v. d. Pol, 8 H. v. d. Schoot, 9 F. Donders. 10 J. Meyer. 11 Van Meurs, 12 H. Stevenhaagen. 13 M. Hommers, 14 v. d. Weijden, 15 C. Smit, 16 Vredenburg, 17 W. Broekhuizen, 18 Huël, 19 L. v. d. Meer, 20 v. d. Brink, 21 J. Broekhuizen, 22 C. Mar tens, 23 P. van Woerkom. Na afoop werden de namen der prijswin naars bekend gemaakt, in liet clubgebouw aan de Zuid Polderstraat 47, waar ook de prijsuitreiking zal plaats hebben op Zondag 20 December, 's avonds 8 uur. HOOFDDORP INBRAAK AAN DEN AALSMEERDERDIJK. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zon dagavond aan den Aalsmeerder dijk alhier, in gebroken in de woning van den heer v. D. De inbrekers hebben zich aan de achterzijde door forceering van een raam toegang tot het huis verschaft, alles overhoop gehaald en zich van eenig geld meeijftr gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. HEEMSTEDE GLADDE WEGEN. Zondagavond met mistig weer daalde de temperatuur tot iets onder het vriespunt, waardoor verschillende wegen een ijsbaan werden. Reeds vroeg in den avond rukte „Openbare Werken" uit met den zand-strooier, waar door het gevaar op den weg spoedig tot een minimum was beperkt. Ongelukken van eenige beteekenis zijn dan ook niet gemeld. FEESTAVONDJE „TUINLIEDEN" Komen de leden der Onderlinge Tuinlieden vereeniging „Aerdenhout en Omstreken" iedere maand bijeen ter bespreking van de belangen der leden, Zaterdagavond waren zij met hun dames bijeen in Café-Restaurant Hof van Heemstede voor een gezellige fuif. Grootendeels werd de avond in beslag ge nomen met het steeds meer populair wor dende „kienen" waarvoor vele prijzen als wild, planten en luxe voorwerpen waren be schikbaar gesteld. Ter afwisseling maakten de heeren A. A. Spoor accordeonist en de heer v. d. Aar, slagwerker, en refreinzanger zich zeer verdienstelijk, terwijl ook menig dansje werd gmaakt. Het was en prettigen avond. PRIESTERJUBILEUM AAN HET SEMINARIE Vandaag viert Prof. A. Vollaerts zijn 12Vz jarig priesterjubileum. Om half 10 droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op in de kapel van het semenarie, daarbij geassisteerd door de kapelaans G. Luken en F. v. Bueren Hierbij voerde de Scola Cantorum uit de Missa Se- cunda Pontificales van Perosie. Na deze kerkelijke plechtigheden, waarbij ook de familieleden van den jubilaris aanwe- Pehr Evind Svinhufvud. Hij begon zijn loopbaan als jurist aan het gerechtshof te Turku, waar hij, na verschillen de ambten te hebben bekleed, in 1901 be noemd werd tot assessor. Van 1893-1901 maak te hij bovendien deel uit van de commissie voor het ontwerpen van de nieuwe Grondwet. In 1903 werd Svinhufvud, evenals de andere leden van het gerechtshof van Turku, die vasthielden aan de aan Finland beloofde grondwettelijke rechten, uit zij ambt ontsla gen. Hij vestigde zich toen als advocaat te Helsingfors, waar hij een der voornaamste lei ders van het lijdelijk verzet tegen de Russi sche regeering werd. Toen evenwel in 1905, na de algemeene sta king, de Russische overheersching wat minder scherp werd. zag Svinhufvud zich benoemd tot rechter in het gebied Heinola, vanwaar hij in 1908 naar Lappee werd overgeplaatst. Naast zijn drukken arbeid als jurist verte genwoordigde Svinhufvud sinds 1894 zijn ge slacht in alle vierjaarlijksche landdagen. Als karaktervast en onvoorwaardelijk verdediger van de Finsche rechten verwierf hij het alge meene en onbeperkte vertrouwen van zijn stand, ofschoon hij tot de weinig talrijke, Finsch-gezinde minderheid daarvan behoorde. Het was dan ook niet meer dan natuurlijk, dat hij deel uitmaakte van de commissie, wel ke de nieuwe wet voor den Rijksdag samen stelde. In dezen nieuwen, uit één Kamer be- staanden Rijksdag was Svinhufvud de cen trale figuur en van 1907 tot 1912 was hij zelfs president daarvan. In den strijd voor de Grondwet verdedigde hij het standpunt, dat men onverzettelijk aan de legale rechten van Finland moest vasthouden en dit standpunt openlijk aan den Regent bekend maken. Daar hij zich echter in 1912 niet kon vereenigen met de meerderheid van den Rijksdag, die in het antwoord van den Rijksdagpresident in de troonzaal geen aandacht wilde schenken aan de publieke opinie, werd hij in dat jaar niet als president herkozen. Toen de wereldoorlog uitbrak, nam de Rus sische overheersching steeds scherper vormen aan. In November 1914 weigerde Svinhufvud bij een rechtszitting in Luumako enkele Rus sische oekasen, welke in strijd waren met de wet, te gehoorzamen. Op grond daarvan liet de Goevemeur-Generaal hem gevangen ne men en werd hij naar een afgelegen dorpje in het Siberische departement Tomsk verbannen. Pas toen in 1917 in Rusland de revolutie uitbrak, kon Svinhufvud naar zijn vaderland terug keeren, waar hij als held van den dag, met luid gejubel werd ingehaald. In den herfst van hetzelfde jaar werd Svinhufvud leider van de nieuwe regeering. Als zoodanig legde hij op 4 December 1917 voor den Rijksdag de verklaring af, dat Finland besloten had als souvereine staat zelf de verantwoordelijkheid voor het wel en wee van het land te dragen. In Januari 1918 brak echter de vrijheidsoor log uit. Svinhufvud bevond zich in Helsing fors, dat in handen van de opstandelingen: was. Hij wist echter ongemerkt over de Fin sche Golf naar Reval te ontkomen, om van daar naar Duitschland te reizen, waarna hij er tenslotte, om de Botnische Golf trekkend, in slaagde einde Maart Vasa te bereiken. Een wel zeer omslachtige reis naar deze West- Finsche havenstad, die op slechts vijfhon derd kilometer van Helsingfors is gelegen. In begin Mei was Svinhufvud weer in Hel singfors, waar hij als leider van de regee ring, na zijn benoeming tot Rijksbestuurder een .krachtig begin kon maken met het re gelen van de verwarde binnenlandsche toe standen. Doch reeds in December 1918 deed hij, als gevolg van de veranderde politieke verhou dingen afstand van zijn hoogen post. Hij trok zich toen geheel uit het politieke leven terug, tot hij in 1930 opnieuw benoemd werd tot minister-president. Tenslotte volgde in 1931, als bekroning van een werkzaam leven in dienst van het va derland. de benoeming van den toen zeven tigjarigen Pehr Evind Svinhufvud tot presi dent van de Finsohe Republiek. FRIEDRICH EGE. zlg waren, had er in de rijkversierde aula een receptie plaats waarbij de jubilaris door studenten van het semenarie werd toegespro ken. Het symphonieorkest van het seminarie voerde Ah' Gavotte van J. S. Bach uit en de Scola Cantorum bracht eenige zangnum mers ten gehoore. Hedenavond zal prof. Vollaerts in Amster dam door de Graal, waarvan hij directeur is. gehuldigd worden. Hedenmiddag van half 2 tot 3 uur ls er receptie voor vrienden en ken nissen buiten het seminarie.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2