Krachtig pleidooi voor vaccinatie. EEN KOOL IS )OL ^MAAR:^ KOLEN VAN V. BPEEMEN ZIJN IDEAAL N. S. B. viert haar eerste lustrum. MAANDAG 14 DECEMPKR TOG HAAR1.E M'S D A G BEAD 3 Nederland niet voldoende tegen pokken beschermd? Toestand bedenkelijk geacht. Indirecte vaccinafiedwang? Het aantal vaccinaties in ons land, dat in 1925 nog 165386 bedroeg is ge daald tot 17682 in 1935, waardoor de tegenwoordige vaccinatïetoestand voor ons land reeds bedenkelijk moet wor den genoemd, aldus deelt minister Slingenberg in zijn memorie van ant woord omtrent het wetsontwerp tot verdere opschorting voor één jaar van den vaccinatieplicht aan de Tweede Kamer mede. Ook naai- het oordeel van den Gezondheids' raad moet ons land geacht worden, niet meer voldoende tegen pokken te zijn beschermd'. Ernstige gevaren kunnen hieruit reeds in de naaste toekomst uit meer dan een oogpunt voortvloeien. Daar is in de eerste plaats de onmiddellijke bedreiging van menschenlevens door de pok ken, waar blijkens de ervaring steeds weer na eenige jaren, enkele gevallen van pokken worden geïmporteerd. Dank zij onzen behoor lijken immuniteitstoestand kon in het verle den groote uitbreiding daarvan worden voor komen. Dat het in de toekomst steeds op de zelfde wijze zal gaan, mag niet worden ver wacht en zeker mag men niet het gevaar voor pokken niet meer aanwezig achten op grond van het feit, dat de hygiënische toestanden in de laatste halve eeuw aanzienlijk zijn verbe terd, en dat de algemeene gezondheidstoestand beter is geworden. In onze dagen, waarin het verkeer steeds toeneemt en waarin een invasie van vreemde lingen op groote schaal niet tot de onmoge lijkheden behoort, is het importeeren van pok ken zeker niet onwaarschijnlijker dan in het verleden. De conclusie ligt daarom voor de hand, dat indien er in den immuni teitstoestand onzer bevolking niet spoedig verbetering komt, met de mogelijkheid van een ernstige pokken epidemie in de toekomst rekening moet worden gehouden. Aandacht moet voorts ook worden geschon ken aan het economisch gevaar, indien zich hier pokkengevallen zouden voordoen, als mede aan het ernstige gevaar, dat in den on voldoenden immuniteitstoestand schuilt voor onze landsverdediging. Ten slotte dreigt er, al klinkt het paradoxaal, uit onzen vrees voor het encephalitisgevaar ontstanen slechten im muniteitstoestand, juist ernstig gevaar voor het ontstaan van encephalitis. Encephalitis-gevaar bij niet-inenten. Indien er zich in de toekomst gevallen van pokken zouden voordoen, zullen de ouders van kinderen, die nog niet zijn gevaccineerd, er op groote schaal toe overgaan om dezen alsnog te doen vaccineeren. En deze vacci natie zal dan in vele gevallen geschieden op een leeftijd welke met 't oog op encephalitis, niet als ongevaarlijk moet worden be schouwd. Voorts zal er dan en masse worden gevaccineerd, waarbij het niet mogelijk zal zijn aan de indicaties tegen de vaccinatie voldoende aandacht te schenken. Minister Slingenberg is er om al deze rede nen diep van doordrongen, dat er met kracht naar moet worden gestreefd om in den be staan-den onvoldoenden immuniteitstoestand verbetering te brengen. Met propaganda voor vrijwillige vaccinatie is wel c-enige verbetering van den immuni teitstoestand zonder wettelijken dwang te be reiken en hij is dan ook voornemens deze propaganda ook in het komende jaar krach tig te bevorderen, doch met deze propaganda alleen zal de minimaal toelaatbare immuni teitstoestand niet worden verkregen. Daarvoor is mede noodig, dat de wetgever een ander standpunt inneemt dan hij de laat ste jaren door het steeds weder opschorten van den vaccinatieplicht heeft gedaan. Herstel van een indirecte vaceinatieplicht zonder overgangsbepalingen moet uitgesloten worden geacht. De luisterwedstrijd van hedenavond. Prinses Juliana zal een inleidend woord spreken. Aan den luisterwedstrijd van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, die heden avond wordt ingeleid door Prinses Juliana, hebben zich bereid verklaard een kort woord van aanbeveling toe te voegen dr. H. Colijn, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mr. P. J. Oud, prof. mr. P. J. M. Aalberse, de heer Bouwe Vlas. commandant van het Leger des Heils, en de heer J. van Zutphen, voorzitter va.n „Zonnestraal". De wedstrijd zal bestaan in de weergave van geluiden, welke karakteristiek zijn voor 6 verschillende takken van sport.Deze worden in 'n bepaalde volgorde weergegeven. De op gave is deze volgorde te raden .Iedere en kan aan deze wedstrijd mededingen. De oplossingen moeten uiterlijk 30 December 1936, laatste bestelling, zijn ontvangen door het Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Prixxsesse- gracht 28, den Haag, op een briefkaart, waarop de naam van den inzender in blok- letters is vermeld. Aan de adreszijde moet bo ven het gewone porto tenminste 25 cent ex tra aan postzegels worden geplakt. Hoogere frankeering zij aanbevolen. Alle overfran- keering komt liet fonds ten goede. De direc teur-generaal van de posterijen heeft alle medewerking toegezegd. Voor deze wedstrijd zijn 2000 fraaie prijzen toegezegd, De hoofdprijs is een Chevrolet Coach 1937, beschikbaar gesteld door de G. M. C. te Antwerpen. Wij vermelden bóven- dien nog: een schilderij ter waavde van f 150 twee vrije retours Amsterdam- Rotterdam per K. L. M., een album-serie vioolconcert van Beethoven van de Nederlandsche Gra- mofoon Mij. den Haag. enz. 1 De minister is van oordeel dat in de toe komst overgang naar den directen vaccinatie plicht wellicht de eenige oplossing zal zijn. Deze oplossing is de meest doelmatige op grond van de drie volgende stellingen: 1. Het is gewenscht. dat ieder bij wien daartegen geen individueele gezondheidsbe- zwaren bestaan, behalve in het geval van gewetensbezwaren, tegen pokken wordt inge ënt. 2. Een eerste vaccinatie op een leertijd bo ven de twee jaar moet met het oog op de encephalitis niet als ongevaarlijk worden be schouwd. 3. Aan vaccinatie beneden twee jaar zijn practisch geen gevaren verbonden; hetzelfde geldt in iets geringere mate voor revaccina- tie. Indien de minister, ondanks zijn hierboven nog eens uitvoerig uiteengezette overtuiging, toch niet gekomen is met een voorstel in de richting van invoering van den directen vac cinatieplicht, dan is dit allereerst geschied omdat onder de tegenwoordige politieke om standigheden een wijziging die althans door velen geacht wordt principieel te zijn. niet kan worden verwacht. De minister heeft echter gemeend de gelegenheid te moeten aangrijpen om de gedachte der noodzakelijkheid van verandering van stelsels,reeds thans te ixxtro- duceeren waardoor de weg voor een vrucht bare behandeling van deze aangelegenheid in het komende jaar wordt voorbereid. Feest aan den Moerdijk. Groote vreugde wegens opening der brug. Duizenden hebben Zaterdag hun vreugde uitgeleefd, dat nu eindelijk aan de pont-misere bij de Moerdijk een einde was gekomen en hebben het feest van de opening der nieuwe brug bijgewoond, een feest, waaraan de deelneming van H. M. de Koningin zeer bijzonderen luister heeft bijgezet. Daar waren automobilisten, motor rijders, autobussen, vrachtauto's, mo torrijders tandems, fietsen, voetgan gers, alle mogelijke touristen waren tegenwoordig om deel te nemen aan de eerste tocht over de brug. Zooals te begrijpen is, is een en ander niet onopgemerkt in Dordrecht en Breda voorbij gegaan. Wij hebben eenigen tijd geleden reed: gemeld, dat er verschillende feestelijkheden in verband met deze openstelling op touw wa- ren gezet en zij alle hebben doorgang gevon den en zijn uitstekend geslaagd. In Dordrecht is Vrijdag een verkeerstentoonstelling ge opend, terwijl men Zaterdag in Breda een greep heeft gedaan in de geschiedboeken waarbij men natuurlijk is gestuit op de roem ruchte gebeurtenis van het turfschip, uit welks binnenste de soldaten van den Prins te voor schijn kwamen, die wisten te bewerken, dat de stad op de Spanjaarden werd veroverd. Men heeft er een openluchtspel van gemaakt, dat groote belangstelling heeft getrokken. Voorts heeft men op andere wijze feest gevierd, ter wijl ook nog een voetbalwedstrijd is gespeeld tusschen D. F. C. en N. A. C. Zaterdag is een belangrijke dag geweest voor onze bruggenbouwers en voor heel ons land, een dag, waarvan men de beteekenis ook in België heeft ingezien blijkens het hieronder afgedrukte telegram, dat de Belgische minister van Openbare Werken, Merlot, heeft gezonden aan onzen minister van Waterstaat, jhr. ir O. C. A. van Lidth de Jeude, luidende: „Wensch U geluk bij de indienststelling van de Moerdijkbrug; ik druk mijn bewondering uit voor de groote toewijding met welke Rijks waterstaat dit belangrijke werk heeft uit gevoerd" Mej. Bongertman weer thuis. Mist vertraagde den tocht. Te ruim half vijf Zatex-dagmiddag is het K. L. M.-toestel uit Londen, waarin zich mej. Bongertman, de chef-stewardess van de K. L. M.. die bij de ramp van de „Lijster" werd gewond, bevond, op Schiphol geland. Het toestel, dat tegen twaalf urn- reeds op Schip hol was verwacht, is door den mist geruimen tijd op het vliegveld Vlissingen opgehouden Pas toen het zicht op de hoofdstedelijke luchthaven beter werd kon tegen vier uur van Vlissingen worden opgestegen. Op Schiphol waren behalve de ouders van mej Bongert man vele vrienden en kennissen aanwezig om haar te begroeten en geluk te wenschen met haar redding. Ook dr. Hermanides. de vader van de stewardess, die bij de ramp van de „Gaai" om het leven is gekomen, was op het vliegveld. Hij bood mei Bongei-t.man bloemen aan. Direct na aaixkomst is de stewardess in ge zelschap van haar ouders en dr. Slotboom per auto naar haar woonplaats tp Bussum vertrokken Auto over den kop geslagen. Daarna in sloot terecht gekomen. Bestuurder verdronken. Zondagmox-gen omstreeks vier uur is een auto, waarin vier personen gezeten waren, bij het nemen van de gevaarlijke bocht nabij de boerderij van den heer J. Straathof te Nieuwe Wetering, in de langs den weg loo- pende sloot gereden. In de auto waren behalve de bestuurder, de heer N. Roesing, student te Utrecht, nog gezeten diens zustere, de student jhr. A. de J. en mej. P. Volgens verklaring van de inzittenden moet de heer R.. die met een matige vaart reed, de bocht te laat bemerkt hebben waar door hij tegen een paal botste, De wagen sloeg daarop over den kop en kwam in de sloot terecht. Behalve de heer Roesrng. die in den modder gestikt is. konden alle inzit tenden zich uit hun benard0 noritie b°vrü- den Mej R liep eenige smjwn^den on kon. na door dokter van der Bijl verbonden te zijn, evenals de heer de J. en mej. P. met een andere auto haar weg vervolgen. (Adv. Ingez. Med.) Oplichter te En chedé gearresteerd? Chauffeur herkent aangehoudene. De Enschedesche politie is door een toeval op het spoor gekomen van den man, die deze da gen heeft getx-acht de Twentsche Bank aldaar voor een bedrag van f 44.500 op te lichten. Zij wex-d n.l. gewaarschuwd, dat uit een huis een sterke gaslucht kwam en bij onderzoek bleek haar, dat zeer waarschijnlijk een 26-jarige man een poging tot zelfmoord had gedaan. De man bleek tot voor kox-ten tijd werkzaam te zijn geweest bij de Enschedesche textielfabriek, te welker name de valsche kwitantie was aange boden, en hoewel hij alle schuld aan het hem ten laste gelegde ontkent, is hij door den chauffeur, die de kwitantie heeft aangeboden, pertinent herkend als de man, die hem de op dracht gaf naar de bank te gaan. Griep in het garnizoen te Assen. Een derde deel der manschappen is aangetast. Naar wij vernemen heei-scht er onder de manschappen van het garnizoen te Assen zeer veel griep. Niet minder dan ongeveer het derde deel van de manschappen 600 a 700 in getal is aangetast. De griep is echter niet kwaadaardig. B24 en advertentierubriek als onze „Groentjes" moet achteruit gaan als ze geen succes hebben. Zij gaan steeds vooruit, dus Meisje voor 3000 opgelicht. Oplichter aangehouden. De Groningsche recherche heeft te Haren aangehouden den 22-jarigen gehuwden rij wielhandelaar G. K„ wonexxde aldaar, die een meisje, met wie hij x-elaties had aangeknoopt, heeft opgelicht voor een bedrag van ruim drie duizend gulden. De ramp met de „Lijster". Stoffelijke resten van vier slachtoffers in ons land. Met het stoomschip „Batavier 5" dat Zon dagmorgen om ruim 8 uur aan de Jobskade te Rotterdam aanlegde, kwamen de stoffelijke resten van de vier slachtoffers van de ramp met. de ..Lijster", n.l. var de heei'en I,. Hautz- mayer ing. van Donkelaar, marconist Van Bemmel en mecanicien Verkerk mede Nadat de passagiers van boord waren gegaan werden de vier kisten met behulp van een kraan uit een der ruimen op den wal gebracht. Verschillende autoriteiten, vertegenwoordigers van de K.L.M. en een aantal verwanten van de slachtoffers waren op de havenkade aan wezig. De kisten met de stoffelijke resten waren gedekt met de K.L.M.-vlaggen. De heeren Plesman en Tolk legden, wanneer een kist op den wal was geplaatst namens de K.L.M. kransen. De Oostenrijksche gezant legde eveneens kransen op de kisten. Voorts waren er bloem stukken van verwanten der slachtoffers. Toen de kist met het stoffelijk overschot van den pilaat Hautzmayer op den wal was ge plaatst, trad mevr. Hautzmayer naar voren om eveneens bloemen neer te leggen. Onmiddolliik na de sobere ontroerende plech tigheid op de stille verlaten kade. werden de kisten in een rouwauto geplaatst, waarna de stoffelijke resten van de heeren Donkelaar en Hautzmayer naar de rouwkamer van de be grafenisonderneming Innemee te 's-Graven- "'fifp werden ovevarphraeht terwn' h<»t <?t.nffe- 'ük overschot van den heer Van Bemme! naa*- het woonhuis te Amsterdam en dat van den heer Vex-kerk naar Katwijk aan Zee werden vervoerd. Herdenking te Amsterdam. Toespraken van Ir. Mussert e. a. in het R. A. I. gebouw. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft de Nationaal Socialistische Beweging Zaterdag haar vijfjarig bestaan gevierd. Deze besloten bijeenkomst werd bijgewoond door ruim tien duizend leden, die uit alle deelen van het land naar de hoofdstad wax-en gekomen. De zaal was met oranje en rood-wit-blauwe kleuren versierd, een muziekcorps had zich onder het podium opgesteld en luisterde de meeting met het spelen van vaderlandsche liederen en spe ciale liederen der beweging op. Vele vaandels waren door de verschillende kringen meege voerd. De heer C. vaxx Geelkerken sprak, nadat trompetgeschal door de zaal had geklonken, een welkomstwoord uit en kondigde de komst aan van den algemeenen leider, ir. A. A. Mus- sex-t, die met groot enthousiasme en langdurig houzee-geroep door de aanwezigexi werd be groet. Daarop las de heer Van Geelkerken een telegram van „trouw aaxi vorstenhuis en va derland" voor, dat namens de vergaderixxg aan H.M. de Koningin werd vex-zonden. Hiexma was allereerst het woord aan dexi heer S. Tesser uit Batavia. Hij zeide. dat de belaxxgen van Indië, die de belangen van Ne derland zijn, in handen dreigen te komen van Indië vreemde en ons volk vijandige indivi duen. „Indië vex-loren, rampspoed geboren" is méér dan een leuze, het is een waarheid van geweldige beteekenis voor dit land en dit volk. Men vergeet, dat wanneer voor deze lage lan den aan de zee nog betere tijden zijn wegge legd, deze alleen kxmnexi komen door een rechtvaardig en daardoor sterk corporatief staatsbestel, waarin de welvaart van de Indi sche onderdanexx harmonisch verwerkt is. Mej. T C. Goudappel uit Weesp sprak over de positie van de vrouw in het nationaal socia lisme. De nationaal socialistische vrouw is de vrouw, die, in het volle besef van de waarde ervan, haar eigen wezen bewax'en wil: vrouw zijn, niet in den zin zooals wij dat. volgens spreekster, nü om ons heexx zien, maar een wezen met hart exx verstand, met een helde ren blik en een liefdevol hart. een gezonden geest en oneindig begrijpen. De vrouw moet opnieuw de hulp van den man worden in al zijn moeilijkhedexx. De heer G. A. Philips uit Roermond, die ver volgens het woord voerde, herinnerde er bij het begin van zijn rede aan. dat volgens mr; Goseling de R.K. Staatspartij voorstandster blijft der-geestelijke vrijheid. In Limburg is echter geen sprake van geestelijke vrijheid. De R.K. Staatspartij acht de N.S.B. daar ge vaarlijk. juist omdat deze beweging opkomt voor de geestelijke vrijheid en zij voert haar actie tegen alles en allen, van wie men maar vermoedt, dat zij geen volgzame Staatspartijers zijn. De heer Philips constateerde verder, dat Limburg ondanks dat alles een geschikte bo dem voor het nationaal socialisme is en blijft. De heer Tj. van der Weide uit Overveen critiseerde het optreden van de Amsterdam- sche autox-iteiten bij den intocht van de N.S. B.-klok. De klok moest met een zeil afgedekt worden exx bovexxdien zij.n de begeleiders door de politie uiteexxgedrevexx. Nationaal socialisme wox-dt er echter nooit uit-, maar altijd ingeslagen. aldus spreker. Na geineenschappelijken zang en declama tie door dexx acteur A. van Hees hield de heer C. vaxx Geelkerken een herdenkingsrede, getiteld „In vijf jaren". Hij zeide daarbij o.nx. dat door de activiteit der N.S.B. de groote massa xxiet langer onvex-schillig staat tegen over de eer van vlag. volk en vaderland De N.S.B. was in de afgeloopen 5 jaren niet onfeilbaar. Er zijn fouten gemaakt; er is teleurstelling geweest in xxxenschen en om standigheden. Er zijn verkeerde menschen op verkeerde plaatsen gekomen en weer ver- dwexxen. Er is veel geleerd en door dat alles heen is igeblekexx, dat het nationaal socia lisme een levexxde werkelijkheid is gewox'den in het leven van ons volk. Op spreker's verzoek verhieven de aan wezigen zich van hun zitplaatsen ter her denking vaix de kaxxxex-aden. die in deze eerste vijf jaren zijn overleden. Van eenigen hun ner werd de beelenis op een groot doek ge projecteerd. Daarop volgde een hoogtepunt der bijeenkomst, het eerste luiden der N.S.B.- klok. die achter in de zaal stoxxd opgesteld. Terwijl de gox-dijnen, die de klok aan het oog onttrokken hielden, opzij geschoven worden, golfde de „bronzen stemme" de zaal in, daarmede het eerste lustrum der N.S.B. uitluidend. Rede van ir. Mussert. De laatste spi*eker was de algemeen leider ir A. A. Mussert. die luide toegejuicht het podium betrad. In zijn toespraak, die her haaldelijk door bijvalsbetuigingen onderbro ken werd, legde spreker er den nadruk op. dat de N.S.B. in lotsverbondenheid met elkander vastbesloten is den door Ixaar be- gorxnen strijd voort te zetten. Toen hij vroeg, of hij voor de volgende vijf jaren op onvoor- waardeijken trouw kon rekenen, kreeg hij een daverend „ja" ten antwoord. Spreker zeide verder, dat het Nederland- sche volk is gaan voelen, dat een waarachtige volksgemeenschap mogelijk is. De N.S.B.'ers hebben gezien, dat hier een taak voor hen weggelegd is en zijn zich voor de uitvoering daarvan bewust gewordeix. De internationale positie van Nederland besprekend vroeg sperker: Waar staan wij? Ik zeg u: Nederland staat in het ge heel niet. Nederlaixd is op sleeptouw genomen door het oorlogschip van den Volkeixbond exx die krijgt zijn bevelen uit Moskou, Parijs en Londen. Wanneer over eenige jaren de eindstrijd om de wereldworsteling konxt, worden wij door den Volkenbond meegesleurd in den oorlog tegen Duitschland en Japan, Gevolg: onze ondergaxxg hier exx in Indië. De meexxing, dat de Volkenbond ons helpen zal als Indië wordt aangevallexx, is niet kinderlijk, maar kindsch Wij zullen in plaats daarvan zelf het com munisme in Indië moeten uitroeien. Wij heb ben Ixxdië zoo sterk mogelijk te verdedigen te regeeren ten behoeve van alleix. die bij dragen tot het in stand houden van het Im perium. Als taak in Europa voor Nedexdaxxd ziet spreker het vormen van een brug tusschen Duitschland en Engeland. Alles moet gedaan wordeix wat een goede verstandhouding »us- schen deze twee landen bevoi'dert. Voorts betoogde de hepr Mxissert, dat de jeugdopvoeding niet deugt. Naast scholen voor vakbekwaamheid moeten staaxx arbeidsdienst plicht en weei'baax'heid. Onder de democratie worden de boer exx de boerenarbeider ondpr 1en voet geloopen. O^k zij hebben recht op: dexx vaderlandschen bodem. Het nationaal-1 socialisme, aldus spreker, zal het groote Zuide lijke gedeelte vaxx de Zuiderzee droogmaken in Een halve eeuw geleden Uit Haarlem s Dagblad van I686 14 December: Op het Buitexxspaarne alhier is een nroef gexxomexx, die zeker de belangstel ling verdieixt van alle liefhebbers van watersport. Het gold de beproevxng van een waterwiel, een vaartuigje bestaande uit twee lichte doch solide scheepjes. 10 meter lang, op korten afstaxxd naast elkander geplaatst exx ixx het nxxdden verboxxden door eexx houten dekje. Op dit dekje, dat plaats voor desnoods een tiexxtal persoxxen aanbiedt, bevinden zich de zitplaatsen van de rijders (twee in getal en achter elkander geplaatst) be nevens de kruk- of trapassen. De be weging dier assen wordt overgebracht op de as der beide schepraderen, die van sierlijke raderkasten voorzien zijn. Bij deze eerste proefneming, niet tegenstaande het oxxgunstige weer, werd een zeer bevredigende uitslag verkregen, zoowel wat snelheid als geschiktheid om te keeren en wenden betreft. De ver- vaardiger twijfelt dan ook xxiet of bij vaai'diger twijfelt dan oqk ïxiet of bij de snelheid die van een giek, met een gelijk aantal roeiers bemand, over treffen. arbeidsdienstplicht door de jongeren van allen rang en stand. Hierdoor zal in het geheele land ruimte komen onx 100.000 boerenarbeiders een eigen plaats te geven vaxx 1 a 2 HA, De heer Mussert deelde xxog nxede, dat de N.S.B. het landdagterrein te Lunteren heeft aangekocht, zoodat men daar xxiet nxeer op gehuurden grond zal staan. Vermeld zij nog, dat de algemeene leider tijdens zijn rede eenige gildevaandels uitreikte. De bijeenkomst werd met het gemeen schappelijk zingexx van het „Wilhelmus" be sloten. PERSONALIA. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen is ge slaagd voor het doctoraal examen gernxaan- sche taal en letterkunde mej. M. E. N. Nolten, te Aerdenhout. LANGS DE STRAAT. Polly. Polly had een baas, dat bleek overduidelijk. Anders zouden wij ook nooit zijn naam te weten zijxx gekomen, als niet eexx axxgstig jog dien luid had uitgeroepen op den tochtigen hoek vaxx Zandvoortschelaaxx en Leidsche- vaart waar de spoorboomen dag en nacht hun werk doen. Polly had alle eigexxschappen die noodig zijn om tot het ras vaxx de-tegexxallebakken- pootjeslichters-, ofwel straathond gepi'omo- veerd te worden, en zou dus eigenlijk geen naam noodig hebben om aangeduid te worden. Misschien was het, als guxxstige uitzondering, dat één van Polly's voorouders uit het grijs verleden stamde uit het ongenaakbare ras der dog's, althans ook Polly was ongenaak baar. Daareixboven nog roekeloos ook. Kunxxen wij dus zijn karakter-eigenschappen samerx- vatten in één woord: eigenwijs. Eigexxwijs in den ruimsten zin van het woord. Immers worden er jaarlijks millioenen uitgegeven om de xxog x-esteerende bewaakte overwegen wer kelijk bewaakt te houden, 't Was dan ook geheel de schuld van Polly zelf. Waar zouden de heeren in Utrecht blijven als zij de over wegen zelfs tegexx hondjes, eigenwijs als Polly moesten gaan beveiligen. Zakten de afsluitboom en langzaam om welwillend als de spoor nu eenmaal is, haas tigen de gelegenheid te gevexx hxin spoed niet te oxxderbrekeix, Polly wachtte rustig tot alles veilig, dus de overweg geslotexx was. Deed iéts tegen een autowiel snuffelde aan een wachtend bakkex-sbeen en hupte als was er geen voor wandelaars als hij gegraven tun nel door de afslui.tboomen heexx op de onvei lige spoorbaan. Reeds hoorde men in de verte den trein. Hoorde men ook den angstigen roep van Polly's eigenaar. Leeftijd le klasse lagere school. Polly hoorde dien roep niet Deed althans alsóf en gaf volgens den eigenaar van het zooeven genoemde bakkersbeen ,.lou sjoege". Wat net opgevoede honden des morgeixs in alle vroegte in hok of mand doen deed Polly ten aaxxschouwe van het wachtend publiek in het openbaar en hij legde met zijn poot en bek z'xx haren ixx onberispelijke vormen Dat alles gebeui-de tusschen de rails, waar lan ger verblijf door den naderenden trein voor 100 pet. gevaarlijk wa* De treinbestuurder dierenvriend ofwel ambtshalve, liet de waarschuwingsfluit loeien, loeien, oorverdoovend. Nochtans mocht dit niet het verdwijnen van Polly's aanwezigheid tusschen de spoorstaven veroorzaken Hij bleef waar hij was. aldus z'n karaktereigen schap aan de wereld in het algemeen, aan de wachtenden voor de boonxen in het bij zonder tentoonstellexxd. Er waren automobi listen. met bontkragen, die hun wagen uit kwamen en „Ksscht" gingen roepen. Er wa ren dames met duur bont en aan liefdadig heid doende die ook ..Ksscht" gingen roepen. Er waren slagers, kruideniers, melkboeren, ja wat was er niet dat „Ksscht" riep. Toch was er ééxx. De vertegenwoordiger van de Spooxwegen zelf. de ovex-wegwachter, hield zich alleen bezig met z'n seinen en z'n handles en liet het drama voor wat het was. Een di-ama werd het. Want. werd de afstand tusschen trein en Pollv kleiner, de angstige spanning onder het toeziende publiek werd grooter Boom takken. haastig uit den gi-ond getrokken steenen. proppen papier (van b. g. n. dames) ja zelfs eexx: „Veel te bruin bakker" broodje werd naar den rustig toilet makenden Polly geworpen Niets hielp. Nog 50 Meternog 40 en dangil lend holden hooggehakte dames met de handen voor de het drama niet zien kunnen de oogen dexx tunxxel in. Klonken de nu nog angstiger „Ksscht's" de nog loeiexxder fluit, het gedender van de wielen op de rails, tot dat op eenige centimeters tusschen trein en hond alles zich onloste in een: „Ac.h Pollv was xxiet meer. Texxminste niet meer tusschen de rails. In dit geval beteekende de „Vrouw" des maxxs redding. Want Polly had. een ondeelbaar mo ment- vóór dat den aanstormenden trein hem zou verpletteren op de brug over de Leidsohe vaart vriendi""°He ontdekt Maar wij, xan den Aerdenhoutschen kant, konder dat niet weten. J. J. K.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5