mmi J HJD.< r ftauw sthtiifi.. DINSDAG IS DECEMBER 1936 A p T TT AT'S DAGBLAD VOOR DEN- -POLITIERECHTER Fatsoen. Het maatschappelijk fatsoen wordt omsloten door den ring van de strafwet, maar binnen dien ring is er ook nog allerlei schakeering, zijn er nog tal van ringetjes, welke de mensch meent te mogen trekken en wie zich daarin niet laat opsluiten, wordt door hen, die er bin nen zijn, met den nek aangekeken. En nu is het volstrekt niet noodig, dat men den persoon buiten het kringetje kent, 't is genoeg om van anderen te hooren. dat zij hem buiten hun eigen enge, willekeurig getrokken kring hou den, om dien ander den rug toe te keeren. Bleef het daarbij, dan was het zoo erg niet. doch neen, het gebeurt, dat men dien ander wil toonen, hoezeer men zich boven hem ge steld acht en hoe geweldig fatsoenlijk men is. Doch als men den neus voor iemand optrekt of hem met een air van minachting beziet om dan een ander, die er bij is, in te lichten „Weet je, wie dat is?" dan nadert men ge vaarlijk dicht den ring van de strafwet. Het geschiedde alzoo, dat een juffrouw door de Zijlstraat liep en een andere juffrouw ont moette, die een nicht van haar was, maar ze hadden mekaar nooit gesproken en de nicht op haar beurt kende de juffrouw zelfs niet. Doch de juffrouw had over de nicht hooren spreken en had daarom gemeend, dat nicht niet in haar fatsoenskringetje behoorde, wat nicht best gevonden zou hebben, want ze zou zich niet hebben opgedrongen en, de ander niet kennende, deze op dien bewusten dag in de Zijlstraat straal voorbij zijn geloopen. Maar dat wilde de juffrouw toch ook niet en ze ging nicht op een manier aankijken, die tot gevolg had, dat de nicht zei: „Wijf, wat moet je van me?" Toen was de kijkende juffrouw zoo dom om niet te begrijpen, dat ze zich heel niet fat soenlijk gedroeg, ja ze deed haar gebrek aan welvoegelij kheïd nog duidelijker uitkomen door uit de hoogte te zeggen, dat de ander te min voor haar was of iets dergelijks. Die an der had nu naar de politie kunnen loopen en een klacht voor beleediging indienen, want de juffrouw, die zoo op haar fatsoen prat ging, kwam zeer dicht bij de grens van het maat schappelijk fatsoen,' ja was die grens wellicht reeds overschreden. De nicht echter nam daar geen tijd voor en ging zelf politie en justitie spelen door haar familielid met een harer schoenen, welke zij uitgetrokken had, of die in heftig bewegen van den voet was geraakt, op hoofd en lichaam te timmeren om daarna een bos chrysanten, die ze in de hand had. als roede te gebruiken, zoodat van het bos ten slotte slechts de stelen restten. „Zeg het met bloemen", riep een toeschou wer. Nu ze zei het overduidelijk met bloemen en verder ook met den mond, hoe ze over de gekastijde dacht. Doch met dit alles was nicht met groote passen buiten dan kring, door de strafwet ge trokken, getreden en de officier betrapte haar bij artikel 300 en vervolgens. Zoo erg vond de officier het, dat hij 14 dagen gevangenisstraf eischte. maar de politierechter was van mee ning, dat het familielid min of meer provo- ceerend was opgetreden, waarom 10 boete werd opgelegd. Schoenen en bloemen mag men zoo niet misbruiken. De gedienstige buur. Een bejaard man te Velsen was ongerust over het lot van zijn zoon, van wien hij al in geruiinen tijd niets gehoord had en hij had er zich tegen verschillende personen over uit gelaten, dat het hem wat waard was te weten, waar zijn zoon zich bevond. Op een goeden dag stapte er iemand uit de buurt bij hem binnen en zei, dat hij het adres van den zoon wel kon vinden; hij moest er voor naar Rotterdam en dat kostte vijf gulden. De oude heer was bereid dat geld te geven, maar had niet kleiner dan een biljet van 20, wat hij den bezoeker gaf, die beloofde hem 15 terug te zullen betalen. Na een paar dagen kwam de spoorzoeker terug, maar zonder vijftien gulden en ook zon der inlichtingen omtrent den zoon, maar hij had een kwitantie van „het comité ter be strijding van fascisme en communisme", welk comité de 15 ontvangen zou hebben voor eventueele onkosten, want het zou den verlo ren zoon opsporen. Maar toen de oude heer verder niets hoorde, ging hij naar de politie, die den spoorzoeker opzocht, die al spoedig moest bekennen, dat hij de kwitantie zelf geschreven had en het geld gebruikt. Daarvoor stond hij thans te recht. Aanvankelijk vulde hij den rechter doen ge- looven, dat hij voor onderzoek naar Rotterdam was geweest, maar toen de officier zoo nieuws gierig, was om te willen weten, waar en bij wien de man in Rotterdam was geweest, draai de deze al gauw bij en erkende, dat die Rot- terdamsche reis ook maar fantasie was. Hij wilde doen gelooven, dat hij geen eten en geen kleeren had gehad, ofschoon hij toch ook weer moest erkennen, dat hij 13 steun trok. De officier vond hier verduistering, oplich ting, valschheid in geschrifte, alles bij elkaar een ernstig misdragen, waarvoor hij dan ook 6 weken gevangenisstraf eischte. De politie rechter vul een rapport aanvragen, niet omdat hij over een voorwaardelijke straf denkt, want ook de rechter vond de feiten zeer ernstig, maar om beter den strafmaat te kunnen be palen. De onbekende. Daar dook hij weer eens op, die onbekende schavuit, die al zooveel menschen de gevange nis in heeft geholpen, door ze gestolen dingen in de hand te stoppen. Ditmaal was hij ge zien op den Bloemendaalschen weg te Sant poort, gekleed in een manchester pak en op klompen, wat zoowat het costuum is van een aardappelenkoopman. Hij was dan ook in de buurt van een groentezaak gezien en had er gesproken met twee jongens, die met den vod- denkar reden en wat is nu natuurlijker dan dat zij dachten met den baas uit de groente zaak te doen te hebben? Toen de man hun dan ook vroeg of zijn een stuk onderstel van een auto konden gebrui ken, dat achter het huis voor oudroest lag, kochten zij het voor drie kwartjes, laadden het op den kar en verkochten het later voor 2.—. Toevallig echter was een zwager van den groenteman de beide lieden tegen gekomen, toen zij het onderstuk vervoerden en hij vroeg later aan zijn zwager of deze de auto of een stuk ervan had verkocht. De groenteman mis te toen het stuk van het veld achter zijn woning. De politierechter geloofde niet veel van dien onbekende en de veldwachter, die in die buurt woont, zei, dat niemand daar een persoon als den beschreven verkooper had gezien. De officier meende dan ook dat de twee jongens het autostuk hadden gestolen en vroeg 3 weken gevangenisstraf. De politierechter zet te den onbekende eveneens aan den kant, doch gaf een week. 1 Ned. Vereeniging van Huis vrouwen. „Hoe het groeide" in vrouwenbeweging en vrouwenarbeid. Voor de leden der afd. Haarlem en omstre ken der Ned. Vereen, van Huisvrouwen, sprak Maandagmiddag in de Turnzaal van het Geim. Concertgebouw mevr. W. Wijnaendts Francken-Dyserinok, uit Den Haag, over het onderwerp: „Hoe het groeide". De inleidster had zich tot taak gesteld, de aandacht te vestigen op hst „toen en nu" in den vrouwenarbeid en in de vrouwenbewe ging. Welk een verschil tusschen den tijd om streeks 1865. toen voor het eerst een vrouw, Elize van Calcar, in Nederland een podium betrad en een rede uitsprak, waarin zij o.m. zeide. zich er van bewust te zijn. dat zij met dezen stap op de grens der welvoegelijkheid stond en ónze dagen. De vrouw was toen, in 1865. niet veel meer dan het „roerend bezit" van den man. Maar langzamerhand hebben zich studie terreinen, betrekkingen en vakken voor haar geopend. Ook „huisvrouw zijn" is een vak en de Ned. Vereen, van Huisvrouwen is gesticht, om dat vak omhoog te brengen. Spr. betreurt het. dat vele vrouwen nog zoo weinig respect hebben voor dit haar eigen vak en haar eigen werk. Het is toch waarlijk geen schan de. huisvrouw te zijn, evenmin als het voor den man schande is. dat hij leert, óók in de huishouding de handen de mouwen te steken. In geval van ziekte kan dit veel waard zijn. De toestand van de ongehuwde vrouw is snel vooruitgegaan. De tegenstand die er ge weest is tegen de emancipatie der vrouwu berustte op afkeeir van het nieuwe. Paardrij den en fietsen door vrouwen, het dragen van een ..hobbezak"het werd alles afge keurd. Wel het moeilijkste punt in de vrouwen beweging is de vrouwenarbeid geweest. Maar nu werken in de geheele wereld in alle vak ken vrouwen. Zelfs de vrouwelijke minister kennen wij. zij het dan niet in ons land. Het geheim van succes in vrouwenarbeid is: dit te verrichten, waartoe haar talenten de vrouw drijven; zóó kan de vrouw het beste, dat in haar is. ontplooien. Men was vroeger van imeening, dat de vrouw slechts een da.denleven kon leiden, als zij ongetrouwd was. Doch dit is inu een overwonnen standpunt. Wanneer een ge trouwde vrouw zich alleen wil wijden aan haar echtgenoot en kinderen, is dit haar goed recht en zeer te prijzen, maar als een echtpaar meent, dat de vrouw bij haar huis- houtaak nog iets anders kan doen op een buiten de huishouding liggend terrein, heeft niemand het recht, haar dit onmogelijk te maken. Misschien wordt door de vrouwen in ons land het werk te eenzijdig gezocht op stu dieterrein en studeer en er te veel „ongeroe- penen". Dit komt, doordat de vrouwenbewe ging te onzent natuurlijk geënt is op den Nederlandschen geest, die nu eenmaal zijn zaligheid vindt in de universitaire studie. In het buitenland is dit anders: in Frankrijk bijvoorbeeld en in Amerika staan ital van vrouwen aan het hoodf van zaken en be drijven. Te betreuren is het, dat de solidariteit onder de vrouwen vaak te wenschen over laat; de vrouwen laten elkaar nog te dik wijls in den steek. Was dit niet het geval. Dan kon meer bereikt worden. Aan het slot van haar causerie gewaagde spr. nog van het werken van Mina Kruseman, die als vurig strijdster voor het feminisme het land door trok en van Betsy Perk, een totaal andere persoonlijkheid, die .Arbeid Adelt" oprichtte en ook pleitte voor een systematische opleiding in de kookkunst. Wat hebben deze en andere vrouwen door gemaakt, hoe zijn zij geplaagd en tegenge werkt! Gezegd is, dat er wel een paar geslachten zouden voorbijgaan, voordat de vrouw over al een haar waardige plaats zou innemen. En sedert de eerste dagen der vrouwenbe weging is thans eigenlijk pas één geslacht voorbijgegaan. De toekomst kan nog veel brengen aan de vrouw. In ieder geval is de gevoerde strijd waard, er over na te denken en de resultaten zijn niet zoo slecht geweest als sommigen wel licht •meenen. De presidente, mevr, J. Oohen Tervaent- Koch, sprak een hartelijk woord van dank tot mevr. Wijnaendts Francken. Inzameling voor behoef tige gezinnen. Voordat de spreekster van den middag aan het woord kwam. had de vice-presi- IIIIIIIIIIIEIIIIIIIIllflIIIIIIIIIIIIIIII Zijn tweede moeder. door J. P. BALJé Norsch had Frits geekeken, toen zijn „twee de moeder" voor het eerst in huis was geko men, erg norsch. Hij voelde haar komst, als plaatsvervangster van zijn gestorven moeder, als een beleediging ten opzichte van de lieve doode, en wrokkend keek hij haar voorbij, niet lettend op haar vriendelijk welkomstlachje. Pas toen hij de donkere wolk op vader's ge- zich zag, drukte hij flauwtjes de hem toege stoken hand van de „indringster", en mompel de een bijna onhoorbaar „dag". En er was iets van bittere vreugde binnenin hem, toen hij een lichte teleurstelling bij haar meende op te merken. „Net goed!" dacht hij triomfantelijk, „ze móést merken, dat hij haar haatte! En nooit, nooit zou hij haar „moeder" noemen!" De ridderlijke vereering, welke de tienjarige jongen voor z'n moeder had gehad, maakte, dat hij iedere tegemoetkoming, die hij aan z'n stiefmoeder zou bewijzen, als een bewuste vernedering van de gestorvene aanvoelde. Hij behandelde haar daarom als een vijandin, was ongevoelig voor haar herhaalde toenade ringspogingen, voelde zich bitter gegriefd wan neer zij. tot het uiterste gebracht door zijn systematische vijandigheid, hem een hard woord toevoegde. Dan ging hij op z'n kamertje zitten, het portret van zijn moeder voor zich, en in gedachten voerde hij gesprekken met haar. tot de tranen hem over de wangen rol den. Dikwijls sprak zijn vader ernstig met hem, trachtte hem aan het verstand te brengen, dat het noodig geweest was voor hen beiden, dat er een stiefmoeder in huis was gekomen, en met tact probeerde hij zachtere gevoelens bij Frits op te wekken. V. '.ar het was, of de jongen zich daartegen gepantserd had. Op vader's knie gezeten keek hij voortdurend naar moeders portret, dat nog altijd een eere- j plaats aan den wand innam, en met opeen geklemde lippen luisterde hij naar vaders I ZWANENBERG'S GROENTECONSERVEN (Adv. ingez. Med.) dente, anevr. N. Dyserinck-van Gilse v. d. Pais, de aanwezigen herinnerd aan de gele genheid, aan haar adres (Bentveldsduinweg 5. Aerdenhout) pakjes met levensmiddelen enz. te zenden, ter verdeeling als Kerstgave aan behoeftige gezinnen en stille armen. Er is nog geen vijfde ingekomen van wat in de laatste jaren voor .dit doel is ontvan gen! En toch is de nood zoo groot. Er zijn menschen, die al hun meubelen hebben ver kocht en niets meer over hebben dan een ta fel en een stoel! Hoe dankbaar zijn zij die in stilte lijden, voor een mud brandstof. Dringend vroeg- spr. de medewerking van alle leden voor dit mooie doel. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Aan den jager meester H. van Gilse is het gelukt, geheel nieuwe terreinen te vinden voor de jacht op Zaterdagmiddag jl. dank zij de welwillendheid van de heeren Lande- weer en Smidt van Gelder, d'ie hun prachtige terreinen ter beschikking hadden gesteld. Precies twee uur gaf de j agermeester het sein tot vertrek; vele volgelingen van Diana sloten zich achter hem .aan. De eerste run ging door de Van Haemstedelaan, waar zes hindernissen vlot gesprongen werden. Door Aerdenhout en Naaldenveld begaven de rui ters zich naar de weilanden van Mariënbosch. waar aan den tweeden run begonnen werd met een insprong in de wei. De aangekondig de droge slooten waren gemetamorphoseerd in natte, hetgeen de lust om te weigeren van de paarden opwekte; nadat het eerste schaap (lees paard) over den dam (lees sloot) was, volgde al spoedig het veld, met uitzon dering van één, die hoogeschool allures had en die voor de sloot levades aan het maken was Goed gesprongen werden de overige slooten en hindernissen. Langs den weg ging het toen in stap naar Woestduin, waar de laatste run, die drie ki lometer lang was, plaats vond In snel tempo gingen de paarden over de laatste twaalf hindernissen. Op de oude renbaan was men toen getuige van een spannenden eindloop, wat herinne ringen opwekte aan „the good old times", toen er races gehouden werden. Twee vol bloeds ..Fortuna" en „Bijou", bereden resp. door den heer Ten Cate en mevrouw Mol. bleken de snelste te zijn met als uitstekende derde „Cousine" bereden door mevrouw Eys- vogel. Voldaan ging men naar de Manége waar twee dames het gezelschap op soep en wijn vergastten, een buitengewone attentie, die de prettige stemming verhoogde. Tenslotte bracht de voorzitter, de heer A. Breitenstein hulde aan den jagermeester, en den Fieldmaster, den heer Niepoort, die de plaats innam van den heer A. v. d. Zijden, die wegens ziekte verhinderd was, voor hun keurige wijze van voorrijden. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN9—11 eii 1—2, Dinsdags- avonds 6.308.30 (Adv. Ingez. Med.) minimi mini iLiiiiïiimiii'Miiiriiiiiii woorden. Resultaat bereikte deze er niet mee. Met allerlei kleinigheden trachtte „stief moeder" Frits' hartje voor zich te winnen. Ze bleef meestal geduldig onder zijn dikwijls pro- voceerend optreden en berispte hem zelden. Van vader wist ze precies moeder's gewoon ten en zonder dat het Frits hinderlijk kon aandoen, trachtte zij die gewoonten te vol gen. Ze kookte vaak zijn lievelingsgerechten, onderhield zijn kamertje keurig, zonder dat zij aan zijn „eigendommen" raakte, daar ze wist, dat hij daar vreeselijk het land aan had. Ze bracht hem iederen morgen een kopje thee op bed, zooals ook zijn eigen moeder altijd placht te doen en kwam 's avonds, als Frits in bed lag, nog even kijken en stopte hem dan extra toe. Ze bereikte er slechts mee. dat hij nóg onvriendelijker werd en het een inbreuk vond op de rechten, die alleen zijn eigen goede moeder had bezeten Frits zelf was van een vroolijken, wilden robbedoes een stille denker geworden. En naarmate moeder's sterfdag verder in het verleden lag, begon hij haar verlies sterker te voelen! Totdat, op een morgen, zijn stiefmoeder hem geen thee op bed bracht. Even wekte dat Frïts' verwondering. En nóg verwonder- der was hij, toen hij vader op z'n kamertje zag komen. Diens gezicht stond ernstig. Met effen stem legde hij Frits uit, dat moeder plot seling ziek was geworden en geopereerd moest worden. Moeder was al naar het ziekenhuis. En of hij deze dagen zijn vader wou helpen, door flink te zijn, want er kwam nu een moeilijke tijd. Vader had al gezorgd, dat el- een hulp kwam voor het huishouden en hij vertrouwde, dat Frits meegaand zou zijn. Verwonderd keek Frits zijn vader aan en hij vergat zelfs te protesteeren tegen het woord „moeder", dat vader een paar maal gebruikte. Met ergernis en verwondering voelde Frits in de dagen die volgden, dat hij iets miste! Tevergeefs poogde hij zichzelf wijs te maken, dat het nonsens was. Hij merkte het wel de gelijk in kleinigheden. Er was geen gezellig heid in huis, de vrouw, die kwam om hun eten klaar te maken en het huis te onderhou den, bemoeide zich niet met hem en was slor dig. Ze gooide zijn boeken door elkaar en smeerde zijn boterhammen veel te mager. Ei met een gevoel van schaamte betrapte hij zich er op, dat hij in stilte verlangde dat de stiefmoeder maar weer vlug terug was.... Zijn vader was veel weg, bezocht zijn twee de vrouw vaak in het ziekenhuis, maar sprak Vergadering IJsclub voor Haarlem en Omstreken. De IJsclub voor Haarlem en Omstreken heeft gisteravond in de tuinzaal van café restaurant Brinkmann een algemeene leden vergadering gehouden. Voor den aanvang van de vergadering richtte de heer J. H. Sauveur eenige hartelijke woorden tot den voorz. jhr. P. J. Bogaert, die sinds kort van de gevolgen van een ernstig ongeval is hersteld. Namens het bestuur wenschte spr. den president met zijn herstel geluk. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter den m dezen zomer overleden jhr. Elias. De heer P. Groeneveld is bereid gevonden zich candidaat te stellen voor de opengekomen be- stuursplaats. De voorzitter heeft den heer Groeneveld reeds voor zijn functie ingewerkt. Daar door de ijslooze jaren een achteruit gang in het ledental is opgetreden, heeft het bestuur een circulaire uitgegeven, teneinde te wijzen op de voordeelen, die de IJsclub biedt. Op het aanbrengen van een nieuw lid is zelfs een premie gesteld. De kinderbaan is overgebracht naar een strook vlak bij den ingang. De voormalige kinderbaan is thans een ideale oefenplaats geworden. De kinderen van leden zullen voortaan bovendien op de ondergespoten tennisbanen van „Wimbledon" kunnen rijden. Hiervoor zijn voorverkoopkaarten beschikbaar gesteld- In zijn jaarverslag uitte de secretaris zijn leedwezen over het feit, dat het vorige sei zoen geen ijsvermaak heeft gebracht. Ook deze spreker herdacht wijlen jhr. Elias. Dit jaarverslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, waaruit bleek, dat het saldo over het afgesloten jaar 3561.37.be draagt. De voorzitter deelde nog mede, dat de ijs baan geheel ingericht is op een strengen win ter. Tal van verbeteringen zijn aangebracht en wanneer de vorst komt, is men paraat. De vergadering koos vervolgens den heer P. Groeneveld bij acclamatie tot bestuurslid. Dit nieuwe bestuurslid zal in het bijzonder de belangen van het ijshockey behartigen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede. dat contributieverlaging een ideaal van yan het bestuur is. De moeilijkheid is echter, dat in jaren, waarin geen ijs voorkomt, vele leden bedanken. Was het ledental constanter, dan was verlaging van de contributie mogelijk. Tenslotte richtte de voorzitter eenige zeer waardeerende woorden tot den penningmees ter, den heer Beccari, die dit jaar gedurende dertig jaren bestuurslid van de IJsclub zal zijn. DE BOUW VAN EEN AQUARIUM. Voor de Vereeniging tot bevordering der Aquarium- en Terrariumkunde „De Natuur" wordt een bijeenkomst gehouden op Vrijdag avond 18 December in het Hotel „Hof van Holland" aan de Groote Markt. De heer J. Sybrandi zal een causerie houden over het nut van filters, den bouw daarvan, het gebruik van hy draf finkool, enz. De heer J. H, Sluiter zal spreken over vele kleinigheden, welke de meest geroutineerde aquarium-bezitters wel zullen weten, maar daarentegen voor een leek zeer leerzaam zul len zijn. Vervolgens behandelt deheer G. F. M. Schut te de verwarmings- en verlichtingstechniek. liiiilivi'k.i ai - -11 ;-|-'ü:'! i':-:!::! ;;:!!'!1!!;!'':.!;! ii.'iiii'ii nooit een woord over haar met Frits. En Frits was veel te trots om hem naar haar toestand te vragen. Maar iederen dag las hij van va der's gezicht af, of de patiënte wat beter was of niet. Toen kwam de dag, dat Frits' stiefmoeder weer naar huis mocht komt. En daarmee kwamen ook Frits' wrokgevoelens terug. Hij weigerde pertinent zijn stiefmoeder te ver welkomen.... Zijn vader moest hem ertoe dwingen! Hij schrok, toen hij haar terug zag. Ze zat in een gemakkelijken stoel en haar gezicht was ziekelijk en bleek. Nog altijd norsch gaf hij haar een, hand. En hij merkte, dat er in haar oog een traan blonkWas dat mis schien om z ij n houding? Langzamerhand begon hij toen zijn stief moeder toch met andere oogen te bekijken. Diep in zijn hart werd een soort medelijden voor haar wakker. Intuïtief voelde hij, dat ze het wel goed met hem bedoelde en dat ze leed onder zijn hardnekkig volgehouden vijandig heid. Tegen hardheid en repressaillemaatrege- len had hij opgekund, haar verdriet ech ter maakte hem week En langzaam, heel langzaam ontdooide de jongen. Hij begon te waardeeren, wat zijn tweede moeder voor hem deed, leerde besef fen, dat haar taak moeilijk en ondankbaar was. Diep in zijn hart ontwaakte er iets als berouw, dat hij zoo hatelijk, zoo norsch tegen haar was geweest. Maarhet was uiterst moeilijk het weer goed te maken. Toen naderde haar verjaardag en toen va der hem daar heel terloops eens attent op maakte, zag hij plotseling helder en duidelijk den weg voor zich liggen, dien hij te gaan had. Hij werd heel zuinig, legde van zijn zak geld het grootste gedeelte op zij. Toen eindelijk de verjaardag van zijn twee de moeder was aangebroken, wist Frits tus schen de pakjes, die vader voor haar gereed had gelegd als verrassing zijn eigen pakje te smokkelen. Het pakje, waarop hij in on handige, beverige letters: „Van Frits, voor moeder" geschreven had! Voor het eerst in zijn jonge leventje voelde Frits dien dag, dat hij iets werkelijk goeds had gedaan. Het meest genoot hij van het geluk kige gezicht van zijn stiefmoeder, toen ze hem bedankte. En hij begreep den stevigen handdruk van vader. 's Avonds, in zijn bed, keek Frits naar het portret van zijn eigen moeder, dat naast hem op het nachtkastje stond. En het leek hem. alsof het lieve gezicht goedkeurend glim lachte. I Het moeilijk ambt. Och mevrouw schreef een lezeres ons schrijft u nu alsjeblieft eens een stukje in de krant over de geringe waardeering die wij huisvrouwen oogsten met al onze goedbedoelde pogingen om een gezellige thuis te scheppen. Een gezellige theetafel, een fleurige eetta fel, een met zorg toebereid maal, het wordt alles zoo als zeer natuurlijk en gewoon aan vaard; het hóórt zoo, dat is de taak der vrouw en de man voor wien dit alles gedaan wordt verwaardigt zich meestal niet om met een en kel haltelij k woord van bewondering en waar deering van zijn dankbaarheid blijk te geven. Deze huisvrouwenklacht is algemeen, zóó al gemeen dat men er bijna toe zou komen zich af te vragen: zijn heusch alle mannen zooIs spontaan geuite dankbaarheid en waardeering alleen maar iets voor buitenge wone gelegenheden? M mmmmhelaas ja! Het lijkt er veel op. De horizont van de huisvrouw is enger be grensd dan die van haar heer gemaal die door ambt, beroep of bezigheid meer met het volle leven in contact komt, waardoor een veel meer omvattend beroep op zijn belangstel ling en zijn concentratie wordt gedaan. Dat dit geen verontschuldiging is voor on dankbaarheid spreekt vanzelf, maar hetgeen wij vrouwen, vervuld als wij zijn van onze liefderijke zorgen en onze pogingen en onze plannetjes, voor ondankbaarheid aan zien en als zoodanig ondergaan, is in negen van de tien gevallen heelemaal geen on dankbaarheid. Wat of het dan wel is? Meestal is het niet anders dan zuivere onna denkendheid en anders niets. Marmen zijn anders. Mannen reageeren an ders en maar een heel kleine minderheid kent de vrouwen zóó terdege dat zij precies kunnen aanvoelen waaraan een vrouw behoefte heeft. De mannen die tot deze kleine minderheid gehooren zijn als levensgezel heelemaal niet zoo begeerlijk, want voor hen bestaat het raadselachtige, dat de vrouw aantrekkelijk maakt niet meer. De gemiddelde man en huisvader weet de meeste dingen beter dan zijn vrouw, (ten minste dat verbeeld hij zich) maar voor den man die werkelijk de Vrouw als specimen doorgrondt bestaat er niets, maar dan ook letterlijk niets, zoowel op eigen gebied als op dat der vrouw, dat hij niet hon derdmaal beter weet. Een man die zijn vrouw liefheeft zal alles doen om haar het leven te veraangenamen. Dat is zoo'n dooddoener zooals je op ule- vellenpapiertjes en kalendersblaadjes aan treft. Er hoort echter nog iets bijdat veraan genamen doet de man op zijn wijze en meestal niet op de wijze waarnaar wij snak ken en daarin zit 'm juist de moeilijkheid. Het lijkt zoo weinig wat wij verlangen, het lijkt zoo gemakkelijk om te geven en het lijkt zoo liefdeloos het ons te onthouden: zoo'n paar luttele woorden, een enkele uitroep, een simpel zinnetje van spontane waardeering en dagenlang dragen wij de herinnering er aan mee als een lichtend blij iets dat verwarmt en verkwikt. Wilt gij een goeden raad? Maakt van uw hart geen moordkuil! Ge bruik het eerste het beste rustige oogenblik van harmonisch samen zijn om uw grieven te bei'de te brengen. Tien van de twaalf mannen zullen zeggen: ik wist niet dat je daar zoo aan hechtte. Maar er is nog een andere kant aan deze kwestie: zeggen wij huisvrouwen wel eens een spontaan woord van waardeering en aanmoediging voor al wat onze echtgenooten voor ons doen en wat wij ook aanvaarden als iets gewoons, dat nu een maal zoo hoort? „Dat is niet hetzelfde", zei onlangs een jong vrouwtje. „Wij vrouwen zijn anders...." Precies! Maar al die groote, flinke sterke mannen die zoo ijselijk zelfstandig en onver schillig doenhunkeren in stilte naar een woord van warme waardeering. Stilzwijgende dankbaarheid en waardeering is een mooi iets, een prachtig iets, maar het is precies als een niet gangbare munt: het ver gemakkelïjkt de circulatie niet en daarom: spreekt het uit! Zamelt het niet op, bewaart het niet voor „later" of voor een gelegenheid, die mis schien nooit komt. Bedenkt dat uw levensgezel (lin) hunkert naar het woord dat gij nog niet zeidet! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Ruwe,gesprongen handen barsten en groeven, jeukend en branderig, ge zwollen en rood. Neen, zoo kunt IJ zich niet in gezelschap vertooneri. Waarom ook? Zwitsal - de zalf met onbegrijpelijke geneeskracht maakt ook Uw handen weer zacht, glad en blank. Vraag het oordeel van Moeders, die het gevoelige huidje van hun kinderen met Zwitsal behandelen, zij kénnen de waarde van deze Zwitsersche Bal3em. 5 DOOZEN 30 en 60 c. TUBE 25 c. POEDER In STROOIBUS djb scjolf mei jQa&itJiAcic/d (Adv. Ingez. Med.) KERSTSAMENKOMST. Van wege de Gereformeerde evangelisatie zal een Kerstsamenkomst plaats hebben op Woensdagavond 16 December in de Wilhel- minakerk (Ged. Oude Gracht). Schriftlezing wordt afgewisseld door zang met orkest en orgelspel. De toegang is vrij. ROTTERDAM: Veemarkt, Maandag) Aanvoer: Totaal 3206. Vette runderen 630. Vette kalveren 231. Nuchtere kalveren 6. Scha pen en lammeren 1331. Varkens 1008. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 61. 2e kw. 55, 3e kw. 4048. Vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 80, 3e kw. 5565. Varkens (levend gewicht) le kw. 42. 2ekw. 40. 3e kw. 38. Schapen le kw. 45. 2e kw. 38, 3e kw. 29. Lammeren le kw. 46, 2e kw. 34. 3e kw. 28. Prijzen per stuk: Schapen lekw. 24, 2e kw. 16, 3e kw. 12. Lammeren le kw. 18, 2e kw. 12, 3e kw. 10. Vette koeien en ossen aanvoer ruimer, han del redelijk, prijzen hooger. Vette kalveren aanvoer iets ruimer, handel sleepend. Drijzen hooger. Schapen en lammeren aanvoer groorer, handel matig, prijzen prijshoudend. Varkens aanvoer aanmerk, grooter, handel kalm prij zen goed prijsh.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10