DINSDAG 15 DECEMBER 1936 H A ARTIE M'S DSGBCAD ri (UN/T IN IITIEKIN^j HET TOONEEL Haarlem's Muziek-lnsfituuf. DE BURGER—EDELMAN. Het is wel opmerkelijk, dat ik in mijn nu reeds 26 jaren lange loopbaan van tooneel- crlticus slechts één maal en dan nog wel ln een zeer buitennissige opvoering van Het Vlaarnseh Volkstooneel onder regie van Johan de Meester Le Bourgeois Gentilhomme had gezien. Bat de beroepsgezelschappen on danks de aantrekkelijkheid van een zoo bril jante karakterrol als Jourdain dit blijspel van Molière in ons land niet op hun reper toire nemen, komt waarschijnlijk, omdat de balletten en de muziek zoo zeer inhaerent zijn aan dit blijspel, dat zij een opvoering van enkel het tooneelstuk niet aandurven. Het is begrijpelijk dat de heer F. Primo als leider van de tooneelklas van Haarlem's Muziekinstituut De Burger-Edelman ter op voering heeft uitgekozen, nu hij voor het muzikale en coreographische gedeelte kon beschikken over de muziek-klassen van deze inrichting én over het ballet van Tilly Sylon. Deze voorstelling is dan ook dank zij voor al haar zeer goede eigenschappen een respect afdwingende artistieke daad gewor den. Toch kan ik niet ontkennen, dat deze Molière mij lang. zelfs veel te lang is gevallen. Voof een vertooning van meer dan vier uur het was al over half één toen wij naar kuis gingen is De Burger-Edelman toch niet boeiend genoeg meer. Na de zeer geestige inzet van de eerste 2 actes die in de voor stelling van gisteren tot één waren terugge bracht was het moeilijk na de pauze steeds de aandacht bij de opvoering te houden. Daarvoor toch is de wel heel eenvoudige en naïve intrige naar onzen, modernen smaak wat al te veel uitgerekt. Heel die Turksche ceremonie en wat daaraan voorafgaat is op zichzelf wel grappig, maar aan het slot van een toch al zeer langen avond, kan zij moeilijk meer boeien. Wij staan van het tweede gedeelte van dit blijspel reeds te ver af en zelfs Jour dain heeft dan niet meer zoo de belangstelling als in het eerste deel. De opvoering krijgt voor ons dan ook meer haar waarde om his torische dan om dramatische redenen. Of dit bij een Fransche voorstelling, die natuurlijk veel sneller van tempo is, ook zooi zou zijn? Ik vermoed van wel. Voor een Hol- lapdsche verbooning was het tempo be halve in het tooneel met den filosoof ove rigens zeer vlot en dat was een der goede elementen van deze opvoering. Trouwens heel de voorstelling stond wanneer men be denkt,, dat de uitvoerenden behalve de lei der enkele dilettanten en leerlingen waren op zeer hoog peil. De heer Primo, die haar heeft voorbereid heeft dan ook alle eer van zijn werk. Er waren zelfs verrassend goede momenten in ceze vertooning zooals de schermles, de twist tusschen de verschillende leeraren, de voortreffelijke lachscène van Nicole, het wis selspel tusschen Cléonte Covielle en Lucile Nicole in EL en de Turksche ceremonie in III. De heer Primo heeft als regisseur ook voor een planmatige verdeeling van het spel gezorgd, zoodat het licht volkomen op den hoofdpersoon viel. Kleine regiefoutjes zoo als het aankondigen van Dorante en de mar kiezin door den lakei zonder dat hij ze nog had gezien ziet men bij een als geheel zoo voortreffelijk geslaagde opvoering gaarne over het hoofd. De groote verrassing van dezen avond was wel het spel van den heer A. Snoe.ks, die als gast, de rol van Jourdain speelde. Men vergat tegenover dezen breed-gespeelden, en het too neel aldoor vullenden Jourdain herhaaldelijk tegenover een dilettant te staan. Misschien had men in het begin van hem nog wat meer fantasie kunnen wenschen, was Jourdain in het eerste deel nog niet burlesk genoeg, maar hij werd en dat was een groot voordeel ook nooit bas-komiek. Hij was in I nog wat te weinig de burgerman, maar zijn spel kreeg daardoor ook iets licht Fransch, dat men bij een liefhebber niet zou hebben verwacht. En Snoeks groeide hoe langer hoe meer in de rol. speelde haar sterk en ten volle uit, voortreffe lijk vooral in zijn aldoor wisselende houding tegenover zijn vrouw en de markiezin. Zeer geestig was zijn spel tijdens de ceremonie en aan het slot, toen allen hem er tusschen na men, werd de figuur zelfs even tragi-komisch. Over het algemeen wonnen de gasten ge wone dilettanten dus het ver van de leer lingen van het instituut. Zoo trof de heer J. I van Dijk door zijn opgewekt, levendig spel als Covielle en zorgde mevrouw To van der Storm als de struische Nicole voor het groot ste lachsucces van den avond met haar mee- sleependen lach en haar zeer komisch en entraineerend spel in de scène met Jourdain in het begin van H. Van de „leerlingen" ver raste de heer W. J. Wiers door de consciën- tieuse en fijne typeering van den filosoof. Qua typeering was dit zelfs bijzonder goed. Jam mers echter, dat de regie hem in een bijna moordend langzaam tempo liet spelen, waar door de verrukkelijk geestige scène van de les in de orthographie veel te veel gerekt werd. Maar zooals gezegd het type was uitste kend. Als Dorante was hij minder gelukkig. Deze Dorante miste te veel de elegance en de zwier van een Franschen graaf en zijn spel had ook te weinig nuance. Zijn dictie en uitspraak waren echter zeer goed verzorgd De bezetting der vrouwenrollen was het minst sterke deel der opvoering. De traves- tis waren over het algemeen zooals de meeste travestis wat onbeholpen en het spel van mevrouw Jourdain, Lucile en Dori- mène van de laatste vooral was over het algemeen wat te veel aangeleerd om ons te doen vergeten, dat wij hier met leerlingen hadden te doen. Toch had mevrouw Rade maker als mevrouw Jourdain wel aplomb en speelde zij bijvoorbeeld het scènetje over het kwaadspreken alleraardigst en met verve. De heer Primo had zelf de rollen van den schermmeester en Cleonte op zich genomen. De Haarlemsche critici kunnen zoo langza merhand in koor het populaire lied van „Wij zijn niet bang" gaan zingen, want zij wagen beurtelings den sprong van de veilige stal les naar de planken. Dat de heer Primo een speler van routine is bewees hij in beide rol len. Als schermmeester gaf hij met zijn fou- gue kleur en vaart aan de tooneelen waarin hij optrad en als Cleonte trof hij door zijn le vendige actie, zijn mooie stem en zijn voor treffelijke dictie, al was hij wat te excusee- ren is van iemand, die ook de regie heeft het minst rolvast, waardoor nu en dan even een hiaat dreigde. Mijn kritiek is al zoo lang geworden, dat ik over de balletten ditmaal kort moet zijn. Het was duidelijk merkbaar, dat Tilly Sylon vooral veel plezier heeft gehad in het Meermakers- to het koks-ballet. Zij waren in dit zeven tiende eeuwsche spel misschien wat te modern van opvatting maar wel pétillant en geestig van uitvoering. Of aan het Hof van Lodewijk XIV reeds met bloote beenen werd gedanst, betwijfel ik. De menuetten werden licht en gracieus uitgevoerd en fijn geestig was ook Jourdain in het door hem gedanste menuet, al. was het voor een burgerman misschien wat te fijn. Ook in de ceremonie heeft het ballet uit stekend werk verricht. Wij kunnen Tilly Sylon niet erkentelijk genoeg zijn, dat zij met haar ensemble een opvoering als van deze toch niet gemakkelijke ceremonie mogelijk maakte. Als geheel was het dus een voorstelling, die ver uitging boven wat men gewoonlijk op een leerlingen-avond te zien krijgt en de hulde, die de heer Nico Hoogerwerf aan het slot speciaal aan mevrouw Tilly Sylon en de heeren Primo en Rettich den muzikalen lei der bracht, was dan ook volkomen ver diend. Er werden vele bloemstukken opgedra gen ook mevrouw Primo ontving bloemen namens de leerlingen en er was enthou siast applaus. Een groot succes dus voor Haar lem's Muziek-Instituut en zijn leiders. J. B. SCHUIL. De muziek van J. B. Lully. Aan den naam vain Jean Baptiste Lully zijn herinneringen van zeer verschillenden aard verbonden. Ten deele zijn die onaan genaam en weinig vleiend voor zijoi karakter. Hij was een sluwe intrigant, die geen mid del versmaadde, dat dienen kon om zijn po sitie te vormen, te verbeteren, te bevestigen; voorts een driftkop, van wien oa. verteld wordt dat hij meer dan eens bij een repetitie de viool uit de handen van een zijner orkest leden gerukt en het instrument op diens lichaam stuk geslagen heeft, wat een zeer ondeugdelijk middel lijkt om een mooiere toon te krijgen. Aan zulk een driftbui heeft hij dan ook. een verwonding, die door bijge komen infectie zijn dood veroorzaakte, te wijten igehad. Maar hij was ook een groot regisseur, een vruchtbaar componist en als dirigent een dictator, die niet rustte vóórdat zijn intenties vervuld waren. In dit opzicht heeft hij in Gustav Mahler een navolger ge had. De beteekenis van Lully voor de Fran sche Opera is fundamenteel. Zij wordt met betrekking tot de opera der 17de eeuw haast even hoog aangeslagen als die van Gluck voor de 18de en die van Wagner voor de 19de. Kenmerkend voor de muziek, die hij voor talrijke opera's ontwierp t<te uitwerking schijnt hij veelal aan assistenten overgela ten te hebben, was het nauwe verband met de declamatie van den tekst. Toch was zijn muziek eigenlijk uit het ballet voortgekomen. Lully was zelf danser en trad in vele hoofd rollen als zoodanig op den voorgrond. De dansvormen van Lully's muziek bij Mo- lière's comedie herkent men niet alleen in de eigenlijke .balletnumimers, maar ook in de zangstukken. Menuetkarakter en rondo- vorm zijn daarin wel overheei-schendVoor onze ooren doet die muziek eenigszins sim plistisch aan; bovendien missen we ook in de meeste zangnummers een natuurlijke warmte, die tat het gemoed van den hoor der zou spreken. „In de meeste", zei ik: het menuet-rondo dat bij het diner gezongen wordt bezit een warmte en een schoonheid in zijn melodiek; die naar een Mozart wij zen Eienaardig in dit rondo is het afwis selen van solistische alternatieven resp. voor de sopraan, de alt en den tenor met het door het kwartetensemble gezongen, refrein. Verdere nummers, die muzikaal op den voor grond traden, waren de door Tilly Sylon ge danste menuet, de dans der kleermakers, het tweede vocale kwartet bij den maaltijd en de Turksche marsch. De vocale uitvoering door de sopraan me vrouw Oudhuizen, de alt mej. R. van Veen, den tenor Han le Fèvre en den 'bas H. F. Jansen was hoogstverdiensbelijk. En het scboolorkest van PI. M. I„ door enilcele andere krachten versterkt, kweet zich bevredigend van zijn taak. Een sterkere bezetting der baspartij had m,i. (ten voordeel kunnen strek ken. De zuiverheid der stemming was groo- tendeels bevredigend. Willem Rettig zorgde voor de eenheid tus- sohen de vertolkers boven en die onder het podium. Over 't algemeen was die eenheid behoorlijk; soms. b.v. in den Turkschen marsch kon zij niet geheel bevredigen. Met de uitvoering van Lully's muziek heeft H.M.I. een uit een historisch oogpunt merk waardig en verdienstelijk werk verricht. K. DE JONG. MUZIEK Heemsteedsche Kunstkring Werken van HenkBadings. Wie de kunst der jongeren muziekgenefatie afweegt naar begrippen die omstreeks 1840 voor modern golden, zal dezen extra avond, ge heel gewijd aan werken van Henk Badings, hebben bijgewoond met gemengde gevoelens Mogelijk zal hem niet zijn ontgaan de rijke contrapuntiek, die in deze muziek zooals b.v het klaviertrio haar waarde geeft aan elk on derdeel, aan elke maat. Maar het - ligt hem niet, deze cerebrale kunst te binden aan de klankmogelijkheden die vondsten zijn van De bussy, van Ravel. Van de architectuur die hij in de werken der klassieken (en terecht) be wondert, zal hij zich niet weten los te maken en daarom zullen werken zooals genoemd trio, of de later gespeelde sonate voor violoncello en piano, op hem een chaotischen indruk maken. Bij een tweede hooren van hetzelfde werk, liefst op denzelfden avond, zal echter deze traditioneele vorm, waarin tot nu zijn muzi kale denken en voelen zich bewoog, hem niet meer kluisteren. Eerst dan is hij in staat, zich over te geven aan de denksfeer van den jongen toondichter. De concertgevers van dezen avond (met Annie Woud waren dit Felix De Nobel, de violiste Olly Folge Fonden, en de cellist Jo han De Nobel) hebben ons de gelegenheid ge geven, twee malen het klaviertrio te beluiste ren, n.l. aan het begin van het programma en daarna geheel aan 't slot. En het zal velen zijn gegaan als mij. Daar zijn deelen die men rechtstreeks lief kan hebben, zooals het over- sehoone Adagio; niet om bijkomstigheden als bouw of schoonen klank, maar om den inhoud, waarin men momenten van zijn leven terug vindt. Of zooals het Scherzo, dat ons om zijn klassieken vorm het luisteren zoo licht maakt. Maar ook bij een tweemaal luisteren troffen ons dingen, die ons den eersten keer geheel waren ontgaan (in 't eerste Allegro), wellicht omdat men zijn luisteren instelde op bij komstigheden. Het middendeel grijpt onmid dellijk aan: waar vindt men grooter verlaten heid; oriëntaalsche klanken voeren ons naar de steppen van midden-Azië, troostelooze leegheid alsom, de verlatenheid der ziel. De cellosonate zal 't meerendeel der luis teraars hebben getroffen om het slotdeel bovenal. De dialoog tusschen 't klavier en het strijkinstrument is van een verrassende plastiek, en doet het compositonisch talent van den toondichter wel heel sterk spreken. In deze dialoog ging natuurlijk ons luisteren uit naar het bewonderenswaardig samenspel der De Nobel's en wij begrijpen de vreugde die zij bij de studie vooral van dit deel beleefden. Dit samenspel was voorts van verrassende kwaliteit in de sonate voor viool en piano, het eerst gecomponeerd van al de werken die he den werden uitgevoerd en daarom allicht 't meest nog naar den klassieken vorm neigend. Het sprankelend rythme in het slotdeel miste zijn werking niet. Olly Folge Fonden kreeg prachtige bloemen. Felix De Nobel in tusschen was nog niet van het podium geweest, maar zijn taak was nog niet ten einde. Onder de zangen, die Henk Badings de laatste drie ja ren toonzette, hoorden we al eerder (op den avond van Hars Gruys en Felix De Nobel voor „Kunst aan het Volk") het sonnet „Christus stervende", van Heiman Dullaart. Mijn mee ning dat dit gedicht geen expansieve muziek vraagt, is inmiddeis niet gewijzigd; maar de Coplas, eveneens door Annie Woud gezongen in die stralenden schoonheid van Mank, en met die overgave die aan dien schoonen Mank nooit afbreuk doet, deze Coplas hebben wij kunnen waardeeren als een verrijking der Ne- derlandsche zangiitterafcuur. Annie Woud en Felix De Nobel hebben ons de felle bewogen heid dezer Spaansohe zangen weergegeven in heel devolheid van hun sterk talent. Schoone bloemen voor de zangeres. De pianist vlocht zichzelf een lauwerkrans in zijn eminente kunst, deze zangen te transponeeren naar toonaarden, die nog een extra concentratie vragen. De componist was in de zaal aanwe zig en ontving ondubbelzinnige blijken van waardeering en dank. G. J. KALT. Onder den Oranjeboom. Op Zaterdag 19 December. Feest in Haarlem-Noord. Juliaantje is de Bruid, Wordt Zaterdag gezongen, Noord-Haarlem zingt het overluid, Men komt er saam in drommen, Het middag uur van 3 tot 4 Is daarom uitgelezen, Om Julia's boom zoo sterk en fier, Zal 't dan recht feest'lijk wezen, 't Wilhelmus opent daar de rij, Van Vaderlandsche liederen, Trompet en Harmonie daarbij, Ook Lippe-Detmold liederen. Komt zetten wij dan eensgezind. Juliana's Bruidslied in. Ter eere van het Vorstelijk paar En 't KoninMijk gezin. Bovenstaand versje, ons gezonden door den voorzitter van de Oranje-Vereeniging Haarlem-Noord, aangesloten bij de Vereeni- ging „Koninginnedag", geeft al een beknopt overzicht van de feestelijkheden, die Zater dag 19 December a.s. in Haarlem-Noord zul len plaats hebben, ter gelegenheid van den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het zal een feest zijn om den Julianaboom,. die in het Julianaperk in Haai'lem-Noord ge plant werd, ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses. Zangers en zangeressen van verschillende Haarlemsche zangvereenigingen en scholieren zullen tusschen 3 en 4 uur lie deren ten gehoore brengen. Daarna zal een muzikale ommegang worden gehouden dooi de hoofdstraten van Haarlem-Noord. Als B. en W. er toestemming voor geven, zal de Julianaboom ook des avonds verlicht worden. ZAMENHOF-AVOND. Men' schrijft ons: Der traditie getrouw, zal ook dit jaar, door vrijwel alle afdeelingén van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten, een „Zamen- hof-avond" wordien georganiseerd. Voor Haar lem is deze- avond vastgesteld op Zaterdag 19 December a.s, Het bestuur van het dis trict Haarlem, dat dezen avond organiseert, is er in geslaagd, zich de medewerking te verzekeren van liet Amsterdamsche Ge mengd Zangkoor, bestaande uit ongeveer 50 personen, allen Esperantisten. Te oordeelen naar den roep. die er van dit zangkoor uit gaat, daarbij in aanmerking nemende hun geheel uit Esperantoliederen bestaand, uit gebreid repertoire, meenen wij te mogen voorspellen, dat him eerste optreden in Haarlem een groot succes zal worden. De heer Krijt, de vroegere voorzitter van de Fed. van Arb. Esperantisten, zal de her denkingsrede uitspreken in het Esperanto. De naam van den spreker is een waarborg, dat ook op dit gebied tets bijzonders kan worden verwacht. Verder zal een klein tooneelstukje worden opgevoerd. Voor niet-Esperantisten en cursisten, zij nog vermeld, dat Dr. L. L. Zamenhof, de schepper van Esperanto, geboren is op 15 December 1859 in Bjalistok en overleed op 15 14 April 1917 in Warschau. Zijn eerste boekje verscheen in de Russi sche taal; spoedig volgden uitgaven in 't Poolsch. Fransch, Duitsch en Engelsch. Het geheele werkje droeg als onderteeke- ning den naam „Dr. Esperanto": d.i. „Hij, die hoopt." Hieraan heeft de taal haar naam te danken. KERSTVERGADERING S. D. A. P. De Soc. Dem. Arb. Partij houdt op den Twee den Kerstdag in de groote zaal van het Con certgebouw hare Kerstvergadering, waar als spreker zal optreden dr. W. Banning. Verder zullen hun medewerking verleenen de heer A. Bleekrode, viool, en de arbeiders-zangvereeni- ging „De Stem des Volks". Voorbeurs te Amsterdam. Het zakenverkeer op de wisselmarkt te Amsterdam bewoog zich hededn in kalme banen. Britsche ponden waren prijshoudend op 9.01, doch lagen vrijwel onbewogen in de markt. Anierikaansche dollars waren 1.83 11/16, op welken prijs het egalisatiefonds materiaal uit de markt nam. Rekening houdende met dezen koers bleef de depreciatie van den gulden onveranderd 20 procent. Fransche francs waren 8.56 7/8. Belga's 31.04, Zwitsersche francs 42.22. Duit- sche marken 73.90, Duitsch bankpapier werd verhandeld tegen f 40.87 v2. Duitsch zilver tegen f 44.75. De omzetten op de niet officieele vroeg- beurs waren van geringe beteekenis. De groot ste aandacht werd geschonken aan anacon da's, die vast gestemd waren, hetgeen natuur lijk verband hield met de koersstijging van dit fonds te New York, die op haar beurt weer voortsproot uit de verhooging van den internen Amerikaanschen koperprijs tot 11 dollarcent per lb. Ook de overige Ameri- kaansche shares waren prijshoudend. Hoewel de affaire in locale fondsen weinig te be trekenen had viel een vaste tenöenz waar te nemen, die vooral tot uitdrukking kwam in de noteeringen van Koninklijken, de Philips aandeelen, Amsterdam Rubbers en H.VA.'s, Zeventigste verjaardag van Freule C. C. Ph. van der Wyck. Huldiging in Hotel Den Hout. De in onze stad zeer bekende Jonkvrouwe C. C. Ph. van der Wyck heeft gisteren haar zeventigsten verjaardag gevierd. In Hotel Den Hout werd des middags een druk bezochte receptie gehouden, waar fraule van der Wyck hartelijk gehuldigd werd. Het initiatief hier toe was genomen door een comité, bestaan de uit mevr. Maarschalkvan Coppenaal. mevr. Del Baere-Jiskoot en de heer A. J. Torley Duwel. Namens dit comité bood mej. C. A. Mingels freule ran der Wyck bij den aanvang der receptie bloemen aan. Burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom sprak de jubi'.aresse toe. Een zeventigste verjaardag is op zich zelf al tets bijzonders, maar waar het hier een gedenk dag in een lang leven van weldoen en ge stadig werken ten aigemeenen nute betreft, is een min of meer officieele huldiging des te meer gerechtvaardigd, aldus de burge meester. In het kort ging spr. de verschil lende uitingen van den werkzamen aard en de zonnige natuur van freule van der Wyck na, beginnende bij haar werk te Enschedé, waar zij 20 jaar lang kookonderwijs heeft ge geven aan vrouwen van alle standen. Van haar werkzaamheden te Haarlem noemde spr. haar functies bij de Vereeniging Arbeid Adelt", de Vereeniging Nederlansch Fabrikaat, het Parkherstellingsoord, het Roode Kruis en haar medewerking aan commissies voor vele nuttige doeleinden. In het bijzonder wees de burgemeester op het omvangrijke werk, dat freule van der Wyck verricht heeft in den oorlog voor de Belgische vluchtelingen, waar voor zij het Kruis van Verdienste van het Ned. Roode Kruis en de Koningin Elisabeth- medaiile van België mocht ontvangen. Voor dit alles brengen wij u oprechte hulde en dank, aldus spr.. Wij wenschen allen dat een goede gezondheid van lichaam en geest u nog vele jaren moge gegeven zijn. Namens alle vrienden bood burgemeester Maarschalk de jubilaresse een verjaarsgeschenk aan, dat be stond uit een radiotoestel, een couvert met inhoud, een oorkonde, geteekend door den heer G. A. Luitingh, en een door „Arbeid Adelt bewerkt doosje, bevattende de naam kaartjes van de geefsters en gevers. Freule van der Wyck ontving vele bloemen en schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen. Onder de vele bezoekers der receptie merk ten wij op: de meeste dames van het bestuur van .Arbeid Adelt", de heer H. P. Deïnum en mevr. BeundersVroesom de Haan, namens Ned. Fabrikaat; Dr. Land, voorzitter Roode Kruis, afd. Haarlem; Dr. Veen en de heer Rohlfs. van de Transportcolonne van het Roode'Kruis, alsmede mevr. Zwanenburg, leidster en mej. Winthouwer, zuster van het Parkherstellingsoord: mevr. Röell—de Vos van Steenwij k, Mr. J. N. J. E. Heer kens Thijs- sen, Mr. Del Baere, den heer N. Levenkamp; Dr.Joosten Ilattink. den heer G. W. Martens, den heer H. M. van Bemmelen, oud-Burge meester Beeckman van Zandvoort, den heer J. P. Guépin, e.a. Door den heer C. Nel, administrateur dei- Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente en vroeger verbonden aan de transportcolonne van het Roode Kruis, werd aan de jarige een zeer fraaie, door hem geteekende repro ductie van het familie-wapen der Van der Wyck's aangeboden. De 70-jarige was zeer onder den indruk van de betoonde hartelijkheid. Haar broeder Jhr. C. A. L. van der Wyck uit den Haag, dankte in haar naam. De a.s. feestdagen. Ontheffing Winkelsluiting. Op de Zondagen 20, 27 December en 3 Ja nuari a.s. geldt de gewone Zondagsche rege ling- Op de werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur non. voor het publiek geopend zijn. lste en 2de Kerstdag en Nieuwjaarsdag gelden als werkdagen. Op Donderdag 24 December mogen kappers of barbiersondernemingen tot 11 uur n.m. voor het publiek geopend blijven, doch na 10 uur uitsluitend voor het verrichten van kap pers- of barbierswerkzaamheden. Op dien Donderdag geldt de verplichting tot middagsluiting niet. Op Woensdag 30 December mogen winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak bloemen en planten ten verkoop in voorraad zijn, uit sluitend voor den verkoop dezer waren, tot 10 uur n.m. geopend' zijn. Op Donderdag 31 December mogen de win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk of chocolade, al dan niet tezamen met consumtie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, en de slijterijen en volledige vergunningen (wat betreft verkoop voor ge bruik elders) tot 10 uur n.m. geopend blijven. Evenzoo winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak ten verkoop in voorraad zijn hetzij visch, hetzij fruit, hetzij melk en zuivelpro ducten, hetzij fcabakswaren, hetzij bloemen en planten. Op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 December en op 31 December mag gevent worden tot 10 uur n.m.; op de beide Kerstdagen en den Nieuwjaaredag, evenals des Zondags, uitsluitend met gerin ge eetwaren. Resumeerende is de regeling derhalve als volgt: Vrijdag 18 alle winkels 10 uur. Zaterdag 19, alle winkels 10 (kappers- en barbierszaken 11 uur doch uitsluitend voor kappers- of barbierswerkzaamheden) Zondag 20 gewone Zondagsche regeling. Maandag 21 alle winkels 10 Dinsdag 22 alle winkels 10 Woensdag 23 alle winkels 10 Donderdag 24 alle winkels 10 kappers- en barbierszaken zie boven, geen middagsluiting). Vrijdag 25 (ste Kerstdag) alle winkels 8 Zaterdag 26 (2e Kerstd.) alle winkels 10 (kappers- en barbierezaken zie boven) Zondag 27 gewone Zondagsche regelin. Maandag' 28, alle winkels 3 Dinsdag 29 alle winkels 8 Woensdag 30, alle winkels 8 (bloemenwinkels 10 uur.) Donderdag 31 alle winkels 8 (brood-, banket-, suikerwerk- en chocoladewinkels, sluiterijen en vol!, vergunningen, visch-. fruit-, melk-, sigaren-, en bloemenwin kels; 10 uur) Vrijdag 1 Jan 1937 alle winkels 8 Uitvoering Haarlemsche Tooneel Club. De H.T.C. zal op 28 December in den Stads schouwburg een tweede uitvoering geven van het programma, waarmee de vereeniging de viering van haar zilveren jubileum met zoo buitengewoon succes heeft ingezet. De op brengst van deze tweede voorstelling zal ten voordeele komen van de vereeniging „Welda digheid naar Vermogen". Evenals de eerste maal zal begonnen worden met den Franschen éénacter „Zijne Excellen tie in Spé", een dialoog gespeeld door mej. A. Serphos en J. B. Schuil, gevolgd door Schuil's éénacter „Chaine Anglaise" en na de pauze door Mr. J. G. M. Nolst Trénité's kostelfike parodie op het drama „Zaïre" van Voltaire. Het groote succes van de eerste uitvoering (voor een uitverkochte zaal) is de beste waar borg voor de groote belangstelling, die onge twijfeld ook voor ae tweede zal blijken te be staan. HEEMSTEDE AANRIJDING OP DE ZANDVOORTSCHE- LAAN. Maandagavond had op de Zandvoortsche- laan te Heemstede een aanrijding plaats tus schen een wielrijder en een luxe auto. J. v. R. reed per rijwiel in de richting Heerenweg. Achter hem reed een luxe auto, waarvan de bestuurder werd verblind door een tegenlig ger, tengevolge waarvan v. R. werd aangere den. en viel. Hij kreeg daarbij twee hoofd wonden aan het achterhoofd en hals; het rij wiel werd beschadigd. Nadat de bestuurder van het rijwiel door den bestuurder van de auto. v. d. B-, was behandeld, heeft hij zich ter verdere behandeling naar een dokter begeven, waarbij bleek dat zijn wonden niet van ernstigen aard waren. De bestuurder van de andere auto is tot dusver onbekend geble ven. PROP AG AND AI OUDER AVOND ST. JOZEPHSGEZELLEN. Hedenavond zal er in het R.K. Jeugdhuis aan den Heerenweg een propaganda-ouder avond gehouden worden van de St. Jozephs- gezellen. Voor dezen avond is een zeer gevarieerd programma samengesteld dat zal bestaan uit muziek, declamatie en leekenspel en waarbij de directeur, kap. R. Oud een propa gandistische woord zal spreken. BLOEMENDAAL DE ZOMERZORGERLAAN GEREORGANI SEERD. Publieke Werken is begonnen met de voort gezette reorganisatie van de Zomerzorgerlaan. In het Bosch wordt buiten den weg van de Koepellaan tot Zomerzorg een voetpad aange legd. Het bestaande voetpad, dat langs een ge deelte van dezen weg langs de zuid zijde loopt, komt hiermede te vervallen en wordt beplant. DE ZEEWEG. De Raad der gemeente Bloemendaal heeft f 100.000 gevoteerd voor de verbetering van den Zeeweg. Maar ook dit jaar heeft men niet stil geze ten. Gedurende de herfstmaanden is heel wat werk verzet, Aan de zuidzijde van den weg tot aan de tweede groote doorgraving is een wandelpad in aanleg, dat al gedeeltelijk Maar is. Hiervoor zijn enorme, afgravingen noodig geweest, terwijl op andere plaatsen veel zand is gestort, voor kuilen te dempen. ZANGAVOND IN IIET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS. De aMeeling Bloemendaal van Volkszang heeft van de Directie van het Prov. Zieken huis de vereerende uitnoodiging ontvangen om te komen zingen in Musis Sacrum in ver band met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard. Het programma zal gelijk zijn aan dat van den Oranje-avond in het Jeugdhuis op Woens dag 6 Januari. De zangavond voor de verpleegden is vast gesteld op Maandag 4 Jan. 1937. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. W. van HaasterMeskers d., Ondertrouwd: J. M. Mastenbroek en J. J. Kroon; prof. A. D. Fokker en T. van Dijk. Getrouwd: W. J. van der Werff en E. Pens- ke. Overleden: A. E. Maaten 65 j. weduwe van E. J. F. Muller. HAARLEMMERMEER GEARRESTEERD. Maandag werd in Haarlemmermeer door de politie garresteerd en naar Hoofddorp over gebracht de vermoedelijke dader van een in Badhoevedorp alhier gepleegde inbraak met diefstal. De man, woonachtig in deze ge meente. heeft een bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De politie heeft zich naar Amsterdam begeven om het gestolene eenlg tafelzilver zoo mogelijk, in beslag te nemen. TWEEDE PREDIKANTSPLAATS. In verband met de door het kerkbestuur der Hervormde gemeente Haarlemmermeer aangewende pogingen om te komen tot de vestiging van een tweede predikaatsplaats voor Badhoevedorp en omgeving, vernemen we, dat dit plan een meer rasteren vorm heeft aangenomen en de verwezenlijking daarvan nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten. HILLECOM REVUE TE HILLEGOM. Vierjarig bestaan der S. K. V. De winkeliersvereniging Schept Kinder vreugd" (S. K. V.), afdecling Hilïegom. van de Kon. Ned. Middenstandsbond viert deze maand haar vierjarig bestaan. De vereeniging, die 'jaarlijks honderden kinderen genoegelijke dagen verschaft, door liet organiseeren van tochten, feesten enz., heeft vorige week de viering ingezet met twee groote winterfeesten, waaraan dit jaar meer dan 800 kinderen deelnamen. In aan sluiting hierop wordt Donderdag 17 Decem ber a.s., 's avonds acht uur in hotel-café-res taurant W. J. van Dril, aan de Hoofdstraat een. groote revue opgevoerd onder de titel: „Hil- legommers. houdt je maar aan ons vast." En dat ook hiervoor groote belangstelling is, wordt wel bewezen door het feit dat de zaal reeds eenige dagen nagenoeg uitverkocht is. Door deze enorme belangstelling is het niet uitgesloten dat de revue eenige reprises zal krijgen, alsmede opvoering in andere plaat sen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3