TEMPELIERSSTR. 32 Rubriek voor Vragen V R IJ D A G 18 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD De heer C. ten Boom legt den voorzittershamer neer. Afscheid bij de Christ. Middenstands vereeniging:. De Christ. Middenstandsvereeniging, afd. Haarlem, heeft gisteravond in Hotel Lion d'Or een vergadering gehouden, die voor de laat ste maal werd gepresideerd door den heer C. ten Boom, die In verband met zijn leeftijd zich uit de Middenstandsvereeniging gaat te rugtrekken. De voorzitter opende de vergadering met gebed en psalmlezing. In de 26 jaar van mijn voorzitterschap, aldus spr., heb ik veel harte- lijkLciQ ondervonden. Van de oprichting af hebben wij ons best gedaan van onze ver- eeniging iets te maken. Het succes is helaas niet groot gebleken. De heer ten Boom sprak zijn dank uit voor de medewerking, die hij steeds ondervonden heeft. Mijn gezondheid laat niet langer toe. dat ik mijn functie blijf waarnemen, zoo verklaarde de scheidende pre sident. Wij zijn nu nog in den tijd van afwachting in strijd, maar eens zal het Koninkrijk Gods komen, aldus vervolgde hij. Ik hoon. dat na mijn heengaan voor de Christ. Middenstands vereeniging een tijdperk van glorie aanbreekt en dat ik nog vele jaren getuige mag zijn van het goede werk der vereeniging. De opvolger van den heer ten Boom als voorzitter, de heer L. Lam. bracht den schei-- denden functionaris dank voor alles wat hij in de afgeloopen ruim 25 jaren voor de vereeni ging heeft gedaan. Spr. hoopte, dat de wen- schen van den heer ten Boom in vervulling mogen gaan en dat de belangstelling der le den èn het ledental mogen toenemen. Spr. sprak den wensch uit. dat de heer ten Boom de vereeniging als eere-voorzitter nog lang mrt adviezen mag bijstaan. Tevens wenschte de nieuwe voorzitter den aftredenden praeses geluk met het 100-jarig bestaan van zijn wel bekende firma. Hierna sprak Mr. dr. H. D. M. Knol uit Lei den over ..De Middenstand in verband met dc monetaire maatregelen der regeering". Sur. verdeelde zijn causerie in twee dee- len: a. Een theoretisch gedeelte; b. Een prac- tisrh gedeelte. In het eerste gedeelte behandelde hij eenige punten, noodzakelijk om een inzicht te krij gen in de kwesties, welke met het begrip mo netaire politiek samenhangen. Snr. behandelde vervolgens de vraag: Wat is geld? Daarbij werd er op gewezen, dat het ge bruik van geld een der grootste voordeelen van het economische leven mag worden ge noemd. doch tevens, dat het aanleiding geeft to* de grootste problemen. Daarna stond spr. uitvoeriger stil bij het begrip „koopkracht van het geld". Snr. is een voorstander van waardevast geld, wat echter niet inhoudt, dat hij bij de deva- luï^t^n gerekend wil worden. Het gevaar van deflatie is. dat zij een wan verhouding doet ontstaan tusschen de con state en variabele kosten van een bcdrijfs- hn>-houding. Op dit onderwerp werd nader in waan. meer in het bijzonder in verbo nd met middenstandsbedrijven. Sur. gaat hierna over tot de behandeling van het begrip inflatie. Ofschoon niet wordt bedoeld het verwekken van een inflatie, zooals wii dat kort na den wereldoorlog beleefden, maar een geldpolitiek om de wanverhouding, welke bij deflatie is ontstaan, te herstellen, loopen de meeningen, omtrent het al of niet wen schel ij ke van een ingrijpen in het geld- wR5"m zoodanig dat er een plotselinge war r- d^mnnindering van het geld ontstaat, blij - keMe uit de 'wisselkoersen op het buitenland, stek uiteen. Daarenboven heerscht over het begrip inflatie zelve verschil van meening, een gevolg van het feit, dat een waardeverande ring van het geld niet alleen kan ontstaan door fouten aan de geldzijde gelegen, maar ook aan de zijde van de goederen. Komende tot de behandeling der deflatie geeft spr. een overzicht van den monetairen toestand in Nederland en de maatregelen van de regeering vóór 26 September 1936. Terecht, volgens spr., Is onze regeering op 26 Septem ber niet overgegaan tot devaluatie, d.w.z. ver laging van de goudwaarde der standaardmunt met een bepaald percentage, doch heeft zij eenvoudig den gouden standaard losgelaten, waardoor de gulden als het ware kwam te „zweven". Of de geschapen toestand aanbevelenswaar diger is dan daarvoor, is niet zoo eenvoudig te beantwoorden: gevaren kunnen volgens spr. echter wel ontstaan. Vervolgens bespreekt Mr. Knol de instelling van het egalisatiefonds en de beteekenis daar van. Overgaande tot de bespreking van de re geringsmaatregelen tegen prijsopdrijving, zei spr. in het algemeen tegenstander te zijn van dergelijke maatregelen, behoudens voor de al lereerste dagen na 26 September. In de eerste pleats, omdat er sedert jaren in Nederland be hoefte bestond aan een prijsverhooging. Een onbillijkheid is voorts, dat het eene artikel wel in prijs mag worden verhoogd en het andere niet. Meer in het bijzonder staat spr. hier stil bij den noodtoestand in het bakkersbedrijf. Bij de beantwoording van de vraag of in een be paald geval van onredelijke prijsopdrijving sprake is. dient men met vele factoren rekening te houden. Zoo moet worden nagegaan, of de oude verkoopprijs reeds een redelijke winst marge inhield. Spr. geeft als zijn meening te kennen, dat hier' niet mag worden gerekend met den historischen kostprijs, maar met den reproductieprijs. Dit is trouwens een stand punt. hetwelk door vele andere bedrijfsecono men in Nederland wordt aangehangen. Hoe wel spr. de groote moeilijkheden erkent, is hij toch van oordeel, dat de economische po litiek in deze geheel materie door de regee ring gevolgd, niet in alle opzichten logisch is. De groote moeilijkheden zijn vooral, hoe de regeering een aanpassing kan vinden van de tot 26 September gevolgde deflatie-politiek aan de gevolgen, ontstaan door het loslaten van den gouden standaard. Hierbij wijst hij nog op de al of niet wenschelijkheid van steun maatregelen. Spr. concludeerde tenslotte dat gestreefd moet worden naar het voorkomen van groote schommelingen in de waarde van het geld, dat prijsverhooging in het algemeen zeker niet te voorkomen zal zijn. zonder met de eco nomische wetten in conflict te komen, dat prijsverhooging op zichzelf niet verwerpelijk is, doch afhankelijk van verschillende facto ren. in elk bijzonder geval afzonderlijk te be- studeeren en dat in geen geval het streven tegen onredelijke prijsopdrijving gericht mag zijn op het onmogelijk maken van een rede lijke winst voor den handel. Op de rede van Mr. Knol volgde een leven dige gedachtenwisseling. UIT DE STAATSCOURANT Bij K.B. van 15 December 1936 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje—Nassau. J. K. W. F. van Bommel, te 's Gravenhage. penningmeester van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond. Joodsche Vrouwenraad. Propaganda-bijeenkomst. De Joodsche Vrouwenraad in Nederland hield Donderdagmiddag in Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een propa- gandabijeenkomst. Door de goede zorgen van Mevrouw Tietz zag de zaal er bijzonder ge zellig uit. Op elk tafeltje stond een drijfschaal met bloemen, geflankeerd met schoteltjes ge bak en chocolade. De presidente, mevrouw A. Sehwimmer Vigeveno, sprak een hartelijk welkomstwoord. Zij hield vervolgens een rede, waarin zij de doeleinden en het streven van den Vrouwen raad uiteenzette. Vijftien jaar geleden is deze organisatie op gelicht met de bedoeling, dat het Joodsche solidariteitsbesef bij de vrouwen zal ontwa ken. Wat de Joden bindt, moet sterker zijn, dan wat hen scheidt. Er bestaat een band. die de Joden in het verleden bond: die ze ook in de huidige dagen bindt en die hen in de toe komst zal binden. In die vijftien jaar is heel wat gebeurd in de wereld: ook onder de Jo den. die bij elkaar hooren. of zij willen of niet. „Men kan het Jodendom niet uittrekken als een jurk, die ons niet meer bevalt. In 1933 hebben we het bijgewoond, dat de Joden in Duitschland werden vervolgd; alleen omdat ze als Jood geboren waren, werden ze over de heele wereld verspreid, vermoord en als pa ria's uitgestooten. Het was een tragedie, die de Joodsche vrouwen ook in ons land niet onbe wogen heeft kunnen laten. Het Joodsche vraagstuk bestaat al van het oogenblik af, dat de Joden over de wereld verspreid wer den; overal waar ze in ae minderheid zijn en waar ze vreeselijk hebben moeten lijden, o.a. tijdens de pogroms in Rusland. Polen en Roemenië. De Joden in Nederland hebben het goed; hun toestand is hier gelukkig onaan getast gebleven. Ze hebben gelijke staatsbur gerrechten en een veilig home. Dit is oor zaak, dat de Joodsche Vrouwenraad onder de Joodsche vrouwen solidariteit wil vormen, omdat alleen door samenwerking en eenheid het leed van de Joodsche lotgenooten elders verzacht kan worden. Er moet samenwerking komen boven alle geschillen uit. Alle Joodsche vrouwen moeten samenwerken, onverschillig of ze Zionisten, liberalen of orthodoxen zijn. Gezamenlijk kunnen ze voor het Jodendom opbouwend werk verrichten. Toen in Palesti na de onlusten uitbraken kwam de vrees, dat Engeland de emigratie van Joden naar Pa lestina zou sluiten. Dit zou fataal geweest zijn. want alleen in dat land bestaat de mo gelijkheid om er als Joden te leven. Toen dit heillooze voornemen dreigde, heeft het Joden dom over de heele wereld ernstig gepro testeerd, met het gewenschte gevolg. Dit is door samenwerking verkregen. Een enkele or ganisatie had dit niet kunnen bereiken. Ook hier bleek weer, dat eendracht macht maakt. De Joodsche Vrouwenraad wil aan de vrou wen een dieper begrip bijbrengen van gods dienst, wetenschap, kunst en ander mooi cultuurwerk. Deze raad wil de positieve waarde van het Jodendom voor de vrouwen levend maken." Mevrouw Sehwimmer deelde vervolgens mede, wat deze raad doet om te trachten het gestelde doel te bereiken. In het maandblad „Ha'ischa" wordt de aandacht gevestigd op alle vraagstukken, die de Joden interesseeren; daarin worden aangekondigd alle cursussen, propaganda-vergaderingen en acties. Behal ve Palestina-werk verricht de Joodsche Vrouwenraad ook maatschappelijk werk; hij wil een hulpkader vormen van vrouwen, die bereid zijn haar krachten te geven aan alles, wanneer dit noodig mocht blijken. Dit is o.a. gebleken bij de invasie van vluchtelingen uit Duitschland. toen honderden vrouwen, leden van den Joodschen Vrouwenraad, haar wo- nigen openstelden om de arme verjaagden op te nemen. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 1465». (Adv. Ingez. Med.) Jeugdmoeilij kheden. door DEEBEE. Een stralende zon stond aan het hel derblauwe firmament en deed alles overstroo- men van vreugde en levensblijheid. In elk hoekje, in elk gaatje trachtte de zon haar speelsche stralen als het ware te doen in dringen, om toch vooral maar iedereen deel genoot te doen zijn van de alom heerschende drang tot het scheppen van nieuwe levens kracht. En ook het kleine studeervertrek van Frank van der Steen kreeg ruimschoots zijn deel van de heerlijke zonnestralen. En toch heerschte hier geen opgewekte stemming, in tegendeel, de bewoner van dit zoo gezellig, maar eenvoudig ingericht kamertje scheen erg terneergeslagen te zijn. Het leerboek lag open voor hem. Maar hij studeerde niet. Hij zag de letters en woorden zonder dat de beteekenis ervan tot hem door drong. Een sombere uitdrukking lag op zijn eenigszins onregelmatig gevormd gelaat. Waar dacht hij aan? Had deze jongeman moeilijk heden? En wat konden dit dan voor moeilijk heden zijn? Er wordt geklopt, maar voordat de bewoner gelegenheid "gekregen heeft op te staan, wordt de deur van" zijn heiligdom geopend en een middelmatig groot, sportief meisje komt met een vroolijk: ..Hallo Frank, ga je mee een eind peddelen?" binnen Maar dan, als ze bemerkt dat haar verloofde haar anders dan gewoon lijk begroet. begrijpt ze. dat hij weer met zijn ouders en niet te vergeten, met zijn broer overhoop ligt. Scherp vrouwelijk voeJt ze dat onmiddellijk aan Het zou de eerste keer niet zijn. Ze weet dat; reeds dikwijls genoeg is dat voorgevallen. Maar wat zal het nu weer pre cies zijn? Wederom het niet of volkomen ver- Vo 10 or Uw Vicks-oordeel I 00 Gld. uitgeloofd! VICKS VAPORUB biedt U thans drie groote voordeelen le. zijn tweevoudige hulp bij alle ver koudheden (alléén door inwrijven), 2e. Groot potje tijdelijk 90 ct. (Inhoud dubbele hoeveelheid van het vroe gere 85 c. potje). 3e. Voor Uw oordeel met hoogstens 30 overtuigende woorden zijn 132 geldprijzen van totaal fl. 1000.- beschikbaar gesteld, benevens 500 troostprijzen. Inschrijfformulieren voor gebruikers van Vicks VapoRub en Viclcs Hoest- bonbons (tijdelijk 25 c. p. doosje) gratis bij Uw Apotheker of Drogist verkrijgb. Sluitings-Terin'ün voor inzendingen 4 Januari 1937. yscKS w VapoRub Groote pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) (Adv. Ingez. Med.) De Vrouwenraad stond onmiddellijk gereed om in te grijpen. Wij probeeren voortdurend aan onze vrouwen het besef bij te brengen om te helpen waar dit noodig is. „Wij, Joodsche vrouwen", zoo eindigde spreekster, „hebben ook een verantwoordelijk heid te dragen en dat kunnen we het beste doen, als we in een organisatie vereenigd zijn." Zij wekte daarom de aanwezige dames op, lid van den Joodschen Vrouwenraad te worden of dien zooveel mogelijk te steunen. De bijeenkomst werd opgeluisterd met zang van den heer Harry van Oss. aan den vleu gel begeleid door den heer Felix de Nobel. O.a. werden volksliederen van vele landen en Jiddische liederen ten gehoore gebracht, die zeer terecht met een dankbaar applaus be loond werden. Het was 'n mooie propaganda- middag. Mevrouw Sehwimmer bracht aan beide heeren een warm woord van dank. tActv nigez mea.i SLAGERIJ P. JES GEMODERNISEERD. Gistermiddag is in het Julianapark (Haar lem-Noord) de Rund-, Kalfs- en Varkenssla- gerij van den heer P. Jes geopend, voorheen gevestigd op het Soendaplein. De slagerij, die al van ouds bekend is, is volledig gemoderniseerd en thans volgens de regelen der moderne hygiëne en techniek in gericht. Zoowel de inrichting als de bediening zijn keurig in orde. De uitgebreide cliëntèle, die de slagerij P. Jes reeds bezat, zal over deze nieuwe zaak tevredener zijn danooit. Ongetwijfeld zal de: moderne winkel in het Julianapark nieuwe klanten uit de buurt trekken. De „service" van de firma en de kwa liteit van de geleverde waren zullen er dan voor zorgen, dat de nieuwe klanten behouden blijven. HUWELIJKSFEESTEN IN HAARLEM-OOST. Het bestuur van den Oranjebond „Prinses Juliana" (afd. Haarlem-Oost van Vereeniging Koninginnedag) heeft besloten om op den dag van ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard, den Bruidstijd op feestelijke wijze te doen aanvangen. Er zal van Zaterdag 19 December tot en met 7 Januari op het Nagtzaamplein een mo nument opgesteld zijn. dat alleszins de moeite waard zal zijn. Op Zaterdag en Zondag 19 en 20 December, zal dit monument des avonds schitterend verlicht zijn en zal van 810 uur een concert ten gehoore worden gebracht. Ge durende de Kerstweek zal dan verder géén verlichting of muziek meer plaats hebben. Echter wèl weder van Zaterdag 2 Januari tot en met Donderdag 7 Januari Natuurlijk zullen er óók feestelijkheden in Haarlem-Oost plaats hebben bij gelegenheid van het Huwelijk, en wel op 6 en 7 Januari. Een uitvoerig programma zal nog nader wor den gepubliceerd. Illllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillillllllllllllllllll keerd begrijpen van haar Frank? Ze weet, en is er dolblij om. dat hij niet denzelfden aard heeft als zijn ouders en zijn eenige broer, en dat de hierdoor ontstane strubbelingen vele zijn, maar moet dat dan steeds zoo blijven? Samen hebben zij er reeds veel en vaak over gepraat, en steeds komt het op het zell'de neer: Frank is een dandy en een opschepper, en denkt maar, dat hij altijd en overal gelijk heeft en zijn zin behoort te hebben. Maar zooals alleen een vrouw dat kan, ziet zij glas helder. dat het hem daar niet in zit. Zeker, iedereen heeft zijn of haar fouten, en zij heeft te moderne opvattingen dan dat zij denkt dat Frank onfeilbaar is. maar daarom hebben toch zeker ouders ook hun fouten! Of zou het werkelijk voor kunnen komen, dat die het al tijd en alleen maar bij het rechte eind heb ben? O, hoe dikwijls had zij zich in moeten houden als zij bij Frank thuis op visite was en er werd hém weer een steek onder water gegeven, maar dan bedacht ze dat het toch heel weinig zou geven als ze om Frank te ver dedigen er eens iets van zou zeggen. Integen deel. het zou veel eerder een ongunstigen in vloed hebben en Frank's leven thans zou er voor hem niet aangenamer op worden. Ze kende langzamerhand zijn ouders wel. Vastge roest als zij waren in hun dieeën. dat zij baas waren thuis en dat „iedere" huisgenoot zich neer moest leggen bij de maatregelen en wet ten. die zij stelden. Want zij kende zich zelf te goed, dan dat zij niet wist dat ze er in de eer ste plaats zijn ouders op zou wijzen, hoe zij te genover Frank's ouderen broer stonden, en dan zou het losbranden, want als je aan dat familiemeubel kwam, aan hem die alles mocht doen en zeggen, van wien alles goed gevonden werd en waar daverende lachsalvo's aan „gewijd" werden. Zijn doen en laten werd willens en wetens vergoelijkt of eerder nog. over het hoofd gezien, terwijl daarentegen Frank's gedrag met een meermalen vergroo- tende bril werd bekeken en niet te vergeten, werd gecritiseerd. En ook dezen keer zou dat wel weer de oorzaak zijn van zijn verdriet Dicht, heel dicht bij hem plaats nemend strijkt zij hem bemoedigend over zijn haar. als wilde ze hem aansporen, haar mode to deelen de oorzaak van zijn terneergeslagen heid. Geduldig wacht ze, Van den eersten dag van hun vriendschap af hebben ze elkaar's De Nationale Feestdag. Een Oranjebal in het Gemeentelijk Concertgebouw. De directie van het Gem. Concertgebouw deelt ons mede dat er op den avond van 7 Jan. a.s. in alle zalen van het Gem. Concert gebouw een groot bal zal gegeven worden. De zalen zullen schitterend versierd .en ver licht worden, het bal zal worden afgewisseld met verschillende attracties. Het geheel zal onder leiding staan van den bekenden Haariemschen Balletmeester den heer H. Kwekkeboom. De toegangsprijs zal laag gesteld worden opdat het geheele feest voor duizenden te be- reiken zal zijn. De electrische zaalversiering is opgedragen aan het bureau „Raweeta" die voor een schitterende feestverlichting zorg zal dragen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE ON ZATERDAG 19 DECEMBER 1936. Progr. I- Hilversum I (Huizen). Progr. n. Hilversum n. Progr. III. 8.00 Keulen. Blaasmuziek o.l.v. Heinrich Franzen. 9.05 Keulen. Tijdsein. Be richten. Waterstandiberichten. 9.20 Keulen. Uit Stuttgart. ..Modranicht. die Nacht der Mutter". 9.50 Keulen. „Fröhliches Spiel für unsere Kleinsten". 10.20 Keulen. „Was ist los im Sport?" 11.20 Keulen. Uit Breslau. Concert o.l.v. Erich Peter. 12.20 Vlaamsch Brussel. Gra- mofoonmuziek. 12.51 Vlaamsch Brussel. Popu lair concert. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.35 Keulen. Gramo- foonniuziek. 2.35 Fransch Brussel. Concert door het André Felleman-orkest3.20 Fransch Brussel. Gramofoonmuziek. 3.45 Fransch Brus sel. Adolf Poth, viool en Willem Pijper, piano. 4.20 Fransch Brussel. Concert o.l.v. Walter Feron. 4.50 Parijs Radio. Uitzending uit de opera. Pasdeloupe-concerten o.l.v. A. Wolff. 6.50 Londen Regional. B.B.C. Midland orkest o.l.v. Reg. Burston. 7.20 Keulen. Nieuwsberich ten. 7.30 Keulen. Vroolijk Zaterdagavond programma. 9.20 Motala of Diversen. Moderne dansmuziek. 9.50 Berlijn. Programma van München, concert. 11.20 Berlijn. Dansmuziek gram.pl. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gym nastiekles. 8.20 Vlaamsch Brussel. Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Vlaamsch Brussel. Kroniek van den dag. 8.40 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 8.45 Vlaamsch Brussel. Ge sproken dagblad van het N. I. R. 9.00 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 9.20 Di versen. 10.35 Londen Regional. Korte Gods dienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Lon den Regional. B.B.C. Northern orkest o.l.v. Alfred Barker. 11.20 Droitwich, Orgelconcert door Fred. Bayco. 11.50 Droitwich. Het Oscar Lampe Sextet. 12.50 Droitwich, Dansmuziek gr.pl. 1.20 Droitwich. Ooggetuige-verslag v. d. Test-match AustraliëEngeland. 1.40 Droit wich. Het Commodore Grand orkest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Londen Regional. Orgel concert door Harold Ramsay. 2.50 Londen Re gional. Het Coventry Hippodrome orkest. 3.35 Londen Regional. B.B.C.orkest o.l.v. Walford Hyden. 4.35 Droitwich. Dino Borgioli tenor en Katharine Goodson, piano. 5.35 Droitwich. Lou Preager en zijn orkest. 6.20 Diversen. 7.05 Droitwich. Schotsch „Ex Guardsmen" Symph. orkest o.l.v. Hughes. 7.50 Droitwich. „In town to-night". 8.20 Droitwich. „The strange ad ventures of Mr. Perm". 8.35 Droitwich. B.B.C. Northern, Iersch orkest o.l.v. Brown. 9.20 Droitwich. Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Droitwich. „Music- Hall". 10.40 Pauze. 10.45 Londen Regional. Henry Hall's hour. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplaten programma: Verzoek, o.a. 1. 2e Hongaarsche Rhapsodic, Staatskapel van Berlijn. 2. Ouverture Leichte Kavallerie, Staatskapel van Berlijn. 3. Ouverture Egmont, Concertgeb. orkest A'dam. 8.0012.00 Diversen. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. tAdv Ingez. Med.) steun gezocht bij hun wederzijdsche moeilijk heden. En steeds is dat zoo gebleven. Gehei men hebben ze niet voor elkaar. Zij kunnen van elkaar op aan, dat weten ze. Een hechte band bindt hen. Beiden beseffen wat voor moeilijkheden er zijn en kunnen komen, maar beiden weten ook dat die moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden en dat ze daar in elkander tot steun moeten zijn enblij ven. Langdurig is de stilte niet. Spoedig begint Frank te vertellen. Van de ruzie, die hij thuis heeft gehad, van het begin tot het eind, daar bij niet vergetend precies na te vertellen de woorden, die hij gebruikte, zonder ook maar te probeeren zijn handelwijze te verontschul digen. Het was weer hetzelfde liedje, slechts op een andere toonzetting en met een kleine variatie. Het begon met een heel prettig ta- felgesprek. heel geanimeerd, zonder spoor van twist. Een hatelijkheid je van zijn broer, „het lachmiddel", een ongezouten waarheidje daar over heen, partij kiezen van zijn ouders te gen hem, scherpe woordenwisseling. Na zijn verhaal, dat Lize met verontwaar diging aanhoorde, bleek echter heel erg dui delijk. dat ze een onbeperkt vertrouwen in hem had. toen ze hem hartstochtelijk omhelsde en zei: „En toch blijf je altijd mijn eenige Frank hoor! Ik zou je nooit anders willen dan je bent", en dan volgde er nog met een heele massa menschenkennis achter: „Ze zijn ja- loersch op ons. Frank!" En terwijl ze nog even bleven doorbabbelen kwam plotseling Frank's vader de kamer bin nen. en zei, met duidelijk op te merken sar casme: „Wat moet dat toch hier. Och, Fran- kie zit zeker weet zijn nood te klagen, hè, ja. hij zal zichzelf wel schoon praten, en jij", te gen Lize. „jij gelooft dat natuurlijk maar zon der twijfel". Dan na nog wat hatelijkheidjes gedebiteerd te hebben zei hij tenslotte: „En schiet jullie nu maar op, dan kunnen jullie elkaar buiten verder troosten". Toen verliet hij de kamer, de deur sloot zich met een har den slag Ontsteld keken de jongelieden elkaar aan. Groote tranen blonken in Lize's oogen. En terwijl ze Frank aan zijn arm meetrok, zei ze: „Laten we maar weg gaan, jongen, begrij pen doen ze je toch nooit. Maar ik hoop, en ik weet het feitelijk zeker, dat ze later nog eens heel erge spijt zullen krijgen van alles, waarin ze je verkeerd beoordeeld hebben". DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantivoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Welke schutting in mijn tuin moet door mij onderhouden worden, de rechter of de linker? ANTWOORD: beide zijn gemeenschappelijk eigendom van u en elk uwer buren, zoodat gij tezamen (iedere groep voor de bepaalde schut ting) tot onderhoud verplicht zijt. VRAAG: Heeft een werkster, die geregeld Vrij dags ergens werkt, recht op uitbetaling van den lsten Kerstdag, die op Vrijdag valt? ANTWOORD: Ja, doch zij is verplicht, indien dat mogelijk is, een anderen dag daarvoor te werken. VRAAG: Heeft een meisje, dat voor dag cn nacht in betrekking is en met vacantie gaat, recht op kostgeld? ANTWOORD: Ja. PLANTEN. VRAAG: 1. Mijn cyclame is uitgebloeid. Bloem en blad zijn er af. Hoe moet ik den bol behande len? 2. Mijn begonia, waarvan bijgaand bloempje, is uitgebloeid. De bloempjes vallen af. maar het blad is nog prachtig. Hoe moet ik haar behande len om volgend jaar weer bloem te krijgen? 3. Mijn clivia staat er prachtig bij en heeft vijf stekken. Is het waar. dat. als ik die Iaat zltter, er geen bloem in komt? ANTWOORD: 1. De bol op een donkere plaats droog bewaren. Liefst vorstvrij. In 't voorjaar be gint u dan weer te kweeken. 2. Dit wordt moeilijk. Voor zoover wij aan het gezonden bloempje kunnen zien is dit een B. Gloire de Lora.ine, dit is eigenlijk meer een kas plant. Ze worden vermenigvuldigd door stekken. Probeert u dus de plant in een warme kamer, volop in het licht, over te houden en stek dan in een warm bakje. 3. Neen. De plant kan even goed bloeien, in dien u maar zorgt voor voldoende voeding. RECEPTEN. VRAAG: Kunt u mij de recepten geven voorï a. Vleesch- en vischcroquetjes? b. Appeltaart? ANTWOORD: Vleeschcroquetten: 250 gr. rauw lcalfsvleesch of 19 0 gr. Icalfsvleeschresten van fricandeau of rollade, 25 gr. bloem, 30 gr. boter, 1 ei, 2 dL. bouillon, '2 bladen gelatine, zout, pe per, noot, paneermeel, frituurvet, peterselie, een kwart uitje en een stuk wortel. Zet het rauwe lcalfsvleesch op met kokend wa ter, zout en kruiden (een paar takjes peterselie, een stukje ui en wortel) en Icoolc het gaar, Hak het vleesch fijn. Verwarm, roerende, de boter met de bloem en roer dit tot een gladde massa, voeg daarbij, langzamerhand en steeds roeren de, 2 dL. gezeefden bouillon van het gekookte kalfsvleesch (of verdund bruin van jus en van de vleeschresten). Laat dit sausje 5 a 10 minuten doorkoken. Los er dan de geweekte' en goed uit geknepen gelatine in op. Roer het vleesch er door en maak de massa af met eidooier, peper, zout en geraspte noot. Strijk ze uit op een schotel. Laat ze koud worden. Maak er daarna met twee eetlepels langwerpige rolletjes van, gelijk van grootte, zonder barstjes. Fatsoeneer ze nog met de hand na. Haal ze dan door het even losge klopte eiwit, dat met een paar druppels slaolie verdund is; wentel ze tenslotte nog eens door zeer fijn paneermeel. Bak de croquetten een paar mi nuten in frituurvet (dat zoo' heet moet zijn, dat er een blauwe damp afkomt) tot ze bruin en knappend zijn geworden. Laat ze op grauw pa pier even uitdruipen en stapel ze, in den vorm van een pyramide, op een schotel, die met een gevouwen vingerdoekje bedekt is. Versier den schotel met takjes frissche peterselie. Vischcroquetten. 190 gr. resten van gekookte visch, zonder graten gewogen, iy2 d.L. vlsch- bouillon. getrokken van de graten met een takje peterselie, een klein stukje ui en wortel en iets zout, 1/2 dL. room, 25 gram bloem, 30 gr. boter, 1 ei, 2 bladen gelatine, peper, zout, fijngehakte peterselie. Verdeel met twee zilveren vorken de resten visch in kleine stukjes. Behandel deze geheel als het kalfsvleesch voor croquetten. maar gebruik tijngehakte peterselie in de plaats van noot. Appeltaart: Voor het deeg 120 gr. bloem. 75 gr, boter, 60 gr. suiker, iets zout en een half ei. Voor het vulsel een paar handappelen, 1 ei, 5 gram bloem, 3 lepels melk, 35 gr. suiker. Zeef de bloem in een kom, verdeel hierin de boter in kleine stukjes, voeg de suiker toe. iets zout, het halve el en kneed dit samen tot het deeg van de kom loslaat. Neem voor dit deeg harde boter, leg ze, zoo noodig, van te voren in koud water of op ijs. Rol dan het deeg. onder telkens keeren, uit op een met bloem bestrooide tafel. Snijd er een ronde plak uit, zoo groot als de bodem van een springvorm vafi gemiddelde grootte. Wrijf den springvorm met boter in tot halfweg de hoogte en leg de lap deeg er op. Maak van de rest deeg een opstaand randje, een paar cm. hoog. Vul de taart met plakjes appelen, die geschild en van de klokhuizen ontdaan zijn. Giet er dan een sausje over, van de opgegeven ingre diënten gemaakt. Doe hiervoor de bloem en de suiker in een kommetje, roer hier het geklutste ei door, wrijf de kluitjes er uit. giet er vervolgens de lepels melk bij. Bestrijk het deeg met ge klopt el. Bak het taartje ongeveer drie kwartier, gaar en lichtbruin, in een matig warmen oven met onderwarmte. Neem het uit den vorm als het bijna koud is geworden. VRAAG: Hoe kan ik de kraag van een blauwe gabardine regenjas reinigen? ANTWOORD: Met perclilooraethyleen stevig afborstelen, met doek droogwrijvon. Als de kraag geheel droog is met warm water naborstelen, DIVERSEN. VRAAG: Welke internationale wedstrijden wor den er in 19 37 gespeeld door het Ned. elftal, en op welke data? ANTWOORD: Woensdag 20 Januari: A-elftal Eng. Profclub. Zondag 31 Januari: DuitschlandNederland te Dusseldorf. Woensdag 24 Februari: Oefenwedstrijd A-elftal Zondag 7 Maart: NederlandZwitserland Woensdag 10 Maart: ZwaluwenRoode Dui vels In Den Haag. Woensdag 24 Maart: Oefenwedstrijd A-elftal Zondag 4 April: BelgiëNederland Woensdag 21 April: Oefenwedstrijd A-elftal. Zondag 2 Mei: NederlandBelgië.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10