n BRIEVENBUS VRTTDAG IS DECEMBER 1936 TT A A R L E M'.S DAGBLAD Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Sneeuwwitje.) Mijn geheel is een Rubriekertjesnaaan van 11 letters. Een 1 2 3 4 kan pijn doen. 5 6 is een persoonlijk voornaamwoord. 7 o 9 is een kleur 10 11 9 is een verkorte meisjesnaam. 2. (Ingez. door Vrouwtje Ulebuut.) Ik ben een bloem. Ais je mijn laatste helft •wegneemt, blijft er een drank over. 3. (Ingez. door Goudvinkje.) Strikvragen a. Ik trek 5 van 5 af en houd.' toch 5 over. Hoe kan dat? b. Een hond werd een poot afgereden. Hoe veel had hij toen nog over? 4. (Ingez. door Avondster.) Mijn geheel is een spreekwoord van 37 letters. 18 19 20 21 is een lichaamsdeel. 6 7 8 is een getal. 1 2 8 is een jongensnaam. 22 27 24 is een boom. 33 34 35 36 37 ademt men in 9 10 11 12 13 is een dier. 25 26 27 28 is een getal. 3 4 10 is een jongensnaam. 5 14 15 29 32 is een meisjesnaam. 16 17 is een lidwoord. 23 24 is een meisjesnaam. 31 32 30 is een boom. 5. (Ingez. door Machteld.) Wie kan uit Kerstmis een vrucht, een in sect en een hemellichaam halen? 6. (Ingez. door de Tweelingen.) Figuur raadsel. x x x Is een groot gebouw x x x heeft 7 dagen, x x x is een boom xxx .is een vrucht x x x tegenovergestelde van vroege, x x x is een meisjesnaam. x x x is een zwarte vloeistof, x x x hoofdstad van een Buropeesch land. De puntjes moeten samen iets noemen, waar we al met verlangen naar uitzien. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door de Ruyter.) Vierkantraadsel 1 is een glanzende stof 2 is een muziek-instrument. 3 is tinum erger eedschap 4 voert liet gootwater weg. 5 een mooi vertrek. De kruisjes moeten in belde richtingen een Jongensnaam vermelden. 2. (Ingez. door Tromp.) Welke van je vingers sluit omgekeerd een deur af? 3. (Ingez. door Mosplantje.) Verborgen bloemen. a. Steen is hard, maar glas is broos. b. Ik stuur de boeken wel. Ik kaft ze alle liever eerst. c. Och, man je roeit heelemaal verkeerd. d. Dit is Piet Besser, in generaals-uniform. 4. (Ingez. door Kamerplantje.) Twee lettergrepen heeft mijn naam, die ik je zal verklaren. Een drank zul je in 't eerste deel gemak kelijk ontwaren. Mijn tweede deel vind je overal in dorpen, steden, vlekken. En mijn geheel zul je heel hoog, vei- boven de aard ontdekken. 5. (Ingez. door Ma-rietje.) Voeg bij iedere streep een letter in, zoodat je een bekend spreekwoord krijgt. Erij— dut e— 1ns 6. (Ingez. door Gerrit.) Een boer had een koe, maar hij had geen eten voor 't beest. Wat lzreeg die koe toen? RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. De kleine boekbinder. 2. Pietje Bell. 3. Een kakelende kip legt weinig eieren. 4. Turastertje. 5. Shakespeare. 6. Jager Dokter, Slager. AFDEELING II 1. Leesgraag. 2. Oliebol. 3. Krans. 4. Anjer, rozen, aster, roos, lelie brem. 5. Krakende wagens duren het langst 6. Rat, teer. Goede oplossingen ontvangen van: Lizanneke 2 Sneeuwklokje 5 Toos T. 4 Jan T. 6 Duinroosje 4 Truus Wagenaar 5 Kabou tertje Slim 6 L. Eibink, Santoorterstraat 36, heeft 156 Ver kade Boerderij. Hiervoor gaarne terug: D. E.. Hille alle soor ten. Droste 3 tegen 1, Sunlight 3 tegen 1, Bus- si-k. H. O. Niet ruilen Zaterdag tusschen half vier en 5 uur. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Sterreglans 6. Bruinoogje 6, Poppen verpleeg stertje" 6. Klaproosje 5, Toes 5, Aapje 5, Oever kevertje 3, Viooltje 6. Vrouwtje Ulebuut 5. Zondagskindje 5. Goudvinkje 5. Herbert Wou ter 5. Naaistertje 6, Nellie en Betsie B. 4. Ak- kerwinde 5. Zilverschoon 5. Eenigst kind 6. Beery 6, Iris 5. De kleine Voetballer 4. Pietje Bell 6. Leo Halle 6. Prinses Engelientje 5. Moe ders Huisknechtje 4, Madeliefje 5, Poppe- kind 4, Lindebloesem 6. Zonnepit 6. Eikel dopje 6. Prikkebeen 4. Edie de Tweelingbroer 3 Moeders eenigst meisje 2, Belhamel 4, Johan, d'e Tweelingbroer 3, Kinnie 6, Broer 6, Cellist 5, V: 'U-- Oudste 5, Gymnast 5, De kleine Tim merman 6. Kruidnoot 6, Korenbloem 6. OPSTELLEN WEDSTRIJD OVER POES. Inzending ontvangen van: Truus Wagenaar, oud 11 jaar. Truus Deelder, oud 9 jaar, IJmuiden. RUILRUBRIEK R. Kamp, Kleverparkweg 52 heeft: 10 Rade- makers, 17 Kon. Haarl. Brood- en Meel- fabr., 3 Pinda Mij.. 4 D. E.. 13 Driessen vlag gen, 3 Tieleman en Dros, 26 flmsterren, o.a. van Houten, 5 Keg's thee, 2 Franken: Ont wikkeling der Scheepvaart, 1 Pleine, 1 Peli kaan 1 Haka, 4 Snoet's wilde jaren. 12 Bus- sink, 1 groote kwatta bon. 4 Dobbelman: De wereld in Beeld. 6 Vader Haas, 3 y2 K.M. Hil- mos, 10 Paul Kaiser. 22 Roodband, 31 Hol's Kattenbrood, 19 Stokiruizen. Verder nog voet balplaatjes, wapens enz. Hiervoor zou ik gaarne terugontvangen Droste en Verkade: Waar wij wonen. KO HOES, Olieslagerslaan 13 heeft: 250 ver schillende buitenlandsche postzegels: 27 van IJsendijk, 62 Patria, 50 Haka, 4 Dobbelman, 50 D. E., Meco, Tjoklat, Enkhuizer, Linde boom, Coelingh, Franken's pl., Blauwe reiger, Victoria jeugdbib., Koorn, Bentap, Rainbow, Koopman, Alb. Heijn, Carels, 18 Eru. 25 Rood band, 130 Ufa, Era, 10 Wybert, Rademaker, Indiaan, 50 Haas azijn, K. H. C. Stark, Sterio, v. Houten's filmsterren, Funke. V. S. Wennec, 19 de Zeeuw, 27 Weijers, W. I. vlag, Driesen vl„ Br. Beer, v. Beek, Verkade's pl. van alle vorige albums, Shirley pl., Hoe heet die vogel?, K. en G., Liga, Nat. Sport en andere sportpl. Hiervoor gaarne terug: Boerderij, Hag, Sun light enzDroste, Duifmerken, Scholte, Ever lasting, Leupen, Bussink, Franken's besch. kaartjes, Pette plaatjes, Roode klok, Hille (alle bons ook albumbons), Betuwefilmpjes serie 2, Waar wij wonen, van Houten's tijdschriftbons. UIT DE NATUUR Naderend Kerstfeest. Zoodra de Sint Nicolaasdrukte voorbij is worden er overal in de steden weer toebe reidselen gemaakt voor Kerstmis. De half- leege etalages worden opnieuw gerangschikt en meer en meer wordt er werk gemaakt van Kerstversieringen met hulst en dennengroen, kerstklokken en dergelijke versierselen in wit, rood en groen. Vooral hulst levert daarvoor met zijn stevige glanzendgroene bladeren en helroode bessen prachtig materiaal. Je zult misschien wel weten, dat de hulst tweehui- zig is, dus er zijn boompjes imet enkel vrou welijke en met enkel mannelijke bloempjes, en alleen van de vrouwelijke bloempjes krij gen we de mooie roode vruchtjes. Wil je dus in je tuin misschien een hulst-struik hebben, dan moet je zorgen, dat je ook een besdra- gende plant bestelt. De bessen zijn de vrucht jes van de kleine groenwitte bloempjes, die in Mei-Juni dicht tegen den stam groeien. Dit jaar waren de bessen al vroeg rijp en de vogels zullen er wel een deel van veror berd hebben, maar toch blijft er altijd ge noeg over om de kamers mede te versieren en op te vroolijken in de donkerste dagen vanhet jaar. Zelfs het kleinste kerstboom- I1II11IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPIIIIIIIW Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Stuyve- santplein 11. MUURBLOEMPJE Dit briefje kwam te laat. zoodat ik je in de vorige brievenbus niet kon antwoorden. Je hebt zeker ook ge noten van 'Zieke Prinses. Zijn de feesten nu afgeloopen? DUINROOSJE Dit postpapier is zoo mooi blauw ais de zee wel eens kan zijn. Ik hoop dat je van den winter de nieuwe schaatsen kunt gebruiken. Wat heb je veel gekregen van Sint. Hoe waren de feestavonden Vrijdag en Dinsdag? De pret kan bij jou ook niet op. Hoe was 't feest van Zuster Schouten? TOOS EN JAN T. Er is al een vlinder maar de andere namen zijn er nog niet. Straks mogen jullie weer loten om een raadselprijs. Misschien behoor je dan tot de gelukkigen. SNEEUWKLOKJE 'k Vond het prettig te lezen, dat jij ook zoo genoten hebt op ons feest, 't Was wel jammer, dat moeder geen tijd had om mee te gaan. Woon je dicht bij Truus? LIZAN'NEKE Dat is gemakkelijk voor je, dat je de raadsels met Rietje mee kunt geven Moet ik nog tot den zomer wachten, voor ik een kiekje van je krijg? Dat is lang. Je raad sel is goed. KABOUTERTJE SLIM. Jij zult je wel nooit vervelen met die fijne spoor. Prachtig, dat die locomotief geruischloos remt. Wat heb je al zoo geverfd? Houd je ook veel van teekenen? LUCKY STAR. Waar heb je 't nu weer zoo druk mee gehad? Je bent nu gauw jarig. Hoeveel meisjes mag je vragen? 't Treft mooi dat Shirley Temple dan weer wordt afge draaid. Hoe maken de parkietjes het? 't Is zeker een rust voor je, dat het handwerk voor Kerstmis klaar is. NAPOL-EON 't Is prettig, dat moeder zoo'n gezellige verjaardag heeft gehad. Wel jammer voor jou, dat je kleine vriend de de heele vacantie uit de stad is, maar jij hebt toch ook allerlei dingen, die je belang stelling hebben. Die Kerst-liturgie zat heel mooi in elkaar. MACHTELD Hce gaat 't nu met C.? Ver velend, dat ze zoo lusteloos blijft. Ze heeft ook wel 'n heel moeilijken tijd gehad. Maar we moeten verder en dat is goed. Met genoegen mag ze eens komen praten. KRUIDJEROERMIJNIET. Je schreef keurig op 't nieuwe postpapier, 't Was zeker jammer, dat je neefje en nichtje vanwege 't slechte weer, niet op ons feest konden komen. Blijft het goed bevallen in de nieuwe betrek king? Ben je er voor de huishouding? Als je nu zoo graag nog wat leeren wilt, kun je dan niet naar een of anderen cursus gaan? 't Deed me genoegen ook nog iets van mijn oude Turastertje te hooren. Houd je maar dapper! TOES. Heb je je buurmeisje al eens op gezocht in 't ziekenhuis? Is ze geopereerd? Ben je aan 't kamerschermpje begonnen? Ik reken vast op een Poesenopstelletje van je. AMANDELTJE. Je raadsels zijn goed. Ik dacht wel. dat je 't schoolfeest eenig zou vin den. Dat wordt van 't jaar een extra lange Kerstvacantie. Is er een aardig sommetje op school opgehaald voor 't cadeau? BRUINOOGJE. Je raadsels zijn goed. Kun je een beetje dikker schrijven met potlood? Je schrift ziet er anders keurig uit. Ik krijg toch zeker een opstel van je over die poes. STERREGLANS. Leuk, dat je het kalen- dertje in je slaapkamertje ophangt. Dan kun je eiken dag aan Onze Rubriek denken. Ik heb mijn vulpen helaas niet terug gekregen. Jei raadsel is goed. BALSEMIENTJE. Die papieren bordjes kun je heel goed beschilderen, 't Staat juist aardig om ter gelegenheid van Kerstmis er! hulsttakjes op te schilderen. VROUWTJE' ULEBUUT. Gezellig hè zoo'n met zijn beidjes moedertje te spelen. Leuk, dat jij altijd voorleest. Dan sul je zeker goed leeren lezen. Je mag best dat kiekje insturen, j waar broer en zus ook opstaan. Je krijgt het terug. Je raadsel is goed. FLORIS V. Het doet me plezier, dat je ook genoten hebt op 't feest van zuster 1 pje kan een prettige stemming wekken in den familiekring en in alle maten zijn ze nu te krijgen. Hiervoor gebruikt men meestal de spar, Picea excelsa of fijnspar. Deze herkennen we, omdat de naalden op verhoogde kussentjes zitten, die na het afvallen een.litteeken ach terlaten. Wordt er een naald afgetrokken dan gaat er een stukje schors of vlaggetje mee. De takken van de spar blijven meestal groen tot op den grond en de stam is on zichtbaar. Voor verdere versiering gebruikt men de kleurige Spaansche pepers en mistletoe of maretakken, terwijl men in de bloemenwin kels een weelde van witte seringen, cyclamen, roode en witte tulpen en anjers en roode poincettia's of kerststerren kan bewonderen. We mogen ook de -fraaie kerstrozen (Helle- borus) niet vergeten in witte en donkerpur per kleur. Na den bloei kunnen deze bij dooiweer buiten worden geplant in zware vette, vochtige aarde Op lichte zanggronclen heb je hiermede geen succes. Wie een poos van te voren er om -heeft ge dacht de bolletjes in potten te zetten, kan nu al bloemen hebben van witte narcisjes, die het ook prachtig doen op grint en water. Ze vullen de geheele kamer met hun fijne geur. Ook de allervroegste tulpen, de Ducjes, kunnen met Kerstmis in bloei staan, terwijl ook lelietjes van dalen zich goed laten trek ken. Het is altijd een aardige liefhebberij, van te voren voor dergelijke planten te zor gen, die de moeite zeker dubbel loont. S. WIE ZOEKT ER MEE? „Dat is vreemd, ik meende hier een vogel te zien fladderen. En nu kan ik het beest nergens meer vinden." Tante Tine. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIO Schouten. Nu je al weer een goochelaar hebt zien werken, heb je de kunst zeker wel afge keken. Hoor ik nog eens wat van zus? ZWEMSTERTJE. Je mag best die foto in zenden, waar je broertje ook opstaat. Dit is snoezig postpapier en je schrijft zoo keurig Deze week zul je de raadsels wel kunnen vinden. BEERY. Je raadsel is goed. TRUUS, WIL en TINEKE S. 'k Vind het prettig, dat jullie ook zoo genoten hebben op ons feest. Dus Wil vond het ook aardig in het Kinder-tehuis. Wat jainmer, dat Truus niet mocht zwemmen op het zwemfeest. Is ze al gewend aan 't bulletje? Komen de nichtjes uit H. nog met de Kerstvacantie? Heeft Truus je no ten op 't schoolfeest? Veel groeten voor moeder. ZILVERSCHOON. Die goede Sint weet altijd wel, wat je noodig he'bt. Natuurlijk mag je die foto sturen, waar zus ook op staat. Als je hem gauw stuurt, kom je dadelijk aan de beurt. VIOOLTJE. Omdat het bij een goochelaar zoo vlug gaat. word je met open oogen bedro gen. Wat aardig, dat je nichtjes er ook wa ren. Wanneer krijg ik nu eens een kiekje van jou? JAN WEST. Is 't prijsje niet iets voor jou? Je krijgt vast ook nog wel eens een raadsel- prijs. Je hebt gelijk, dat je je album hebt om getooverd in een foto-album, hoewel ik het niet iets voor jou vond om postzegels te ver zamelen. Waar is 't Kerstfeest van de kinder- kerk? Op de Bakenessergracht? Ik denk ook, .dat al die stuivertjes met elkaar een flink be drag zullen vormen. MADELIEFJE. 'k Had jullie gemist en was al bang, dat jullie ziek waren. Ben je nu weer flink aan 't werk op school? Mag je ook wel eens in den winkel helpen? Wat heb je veel van Sint gekregen. PRINSES ENGELIENTJE. Als jij zooveel van Sint Nicolaas hebt gekregen, dat je 't niet eens allemaal op kunt noemen, dan ben je vast een reusachtig lief meisje. MOEDERS HUISHOUDSTERTJE. Wat jam mer, dat jij niet op ons feest kon komen. Hoe was 't schoolfeest? Ben je daar in je eentje naar toe gegaan? Of was moeder er ook bij? PRIKKEBEEN Je raadsel is goed. DE KLEINE TIMMERMAN. Speelt Miep alle dagen met haar nieuwe pop? Er kan wel een nieuw batterijtje in je zaklantaarn gezet worden. Ik denk ook, dat je broer de trou werij wel heel goed zal kunnen zien. Nu is het te hopen, dat het mooi weer is. GYMNAST. Je raadsels zijn goed. Werkt je stoommachine fijn? Dus je kunt Jan Klaas- sen vertoonen in je poppenkast. Dat is aardig op een ver jaarspartijtje. Wat heeft zus van Sinterklaas gekregen? NELLIE en BETSIE B. 'k Wensch jullie met vader en moeder ook heel gezellige Kerstdagen toe. Ik denk, dat jullie de raad sels van deze week wel gemakkelijker zult vinden. De raadsels zijn goed. NAAISTERTJE. Prettig, dat je blousje voor de Kerstmis af is gekomen. Het man teltje is niet meer noodig. maar misschien heb ik nog wel iets anders voor je. Hebben jullie lekkere oliebollen gebakken? Heb je er ook nog wat mee naar huis genomen? Dat is niet prettig voor grootmoeder die ge dwongen rust. GOUDSTERRETJE. Ik dacht wel. dat je plezier zou hebben in den schouwburg. Wat heb jij prachtige cadeaux gekregen, vooral dat horloge, 't Zal mij benieuwen, of je je belofte trouw blijft. Natuurlijk mag je ook een foto insturen. Doe het maar gauw! A. S. 'k Kan me best voorstellen, dat je een druk leventje hebt. Hoe zijn de proeven afgeloopen? Ik hoop voor je, dat je na al het harde werken een mooi kerstrapport krijgt. GOUDVINKJE. Je hebt dat raadsel al leraardigst bedacht. Toch kan ik het niet plaatsen, omdat het mezelf betreft. Wanneer krijg ik eens een kiekje? ZONDAGSKINDJE. Ben je nu aan 't naaien van 't jasschort? Dat zijn nog heele naden. Tracteert de juffrouw Zaterdagmor gen? Is je nachtzak af? Ik wensch je Zon dag veel plezier op 't zwemfeest, 'k Hoop dat je "wat wint. Wat aardig, dat je een foto kreeg van je vroegere onderwijzeres. Spijt het je niet, dat je van de Zondagsschool af SARDIENTJES. Jullie kunt wel begrijpen, dat er veel men- schen voor noodig zijn, om het mogelijk te maken, dat er ieder jaar zooveel wordt uit gevoerd. Ten eerste zijn er duizenden vis- schers en dan nog de duizenden arbeiders en arbeidsters noodig voor de bereiding en ver pakking. Onlangs is vastgesteld, dat 14.000 van de 20.000 schepen in geheel Portugal in dienst zijn gesteld van de visscherij. Zoo langzamerhand is dus de sardine-in dustrie en vangst een nationale aangelegen heid geworden voor Portugal. De sardines komen, evenals de haringen al tijd voor in groote scholen, maar slechts ge durende een bepaalden tijd van het jaar, vooral in den zomer en in het najaar. Dan vindt dus de vangst plaats. De Portugeesche grond is niet erg vrucht baar en een visschersgezin is dus geheel af hankelijk van de vischvangst. De visschers in Fortugal hebben dan ook meestal een moeilijk en zwaar bestaan. Het loon is karig en het werk zwaar, want dikwijls moet hij in een kleine boot in den storm zijn werk ver richten. Deze visscliers zijn echter dappere mensehen. Hun beroep is overgegaan van vader op zoon. Reeds vele honderden jaren terug was Portugal het land van beroemde zeevaarders. Vasco da Gama en Hendrik de Zeevaarder hebben Portugal een eereplaats bezorgd in de geschiedenis der zeevarende volkeren. De visschers hebben niet altijd rijke vang sten. Soms moeten ze hard werken om een paar honderd visschen te vangen Een andere maal echter geeft de zee hun gul en verkwis tend vele visschen, millioenen visschen. Ik was eens in de gelegenheid zoo'n visch vangst mede te maken en zal er het een en ander over vertellen. Reeds dagen voor de vischvangst ziet men heele visschersgezinnen op de kade zitten en ijverig netten mazen. Zelfs de kleine kinderen helpen daaraan mede. Ook al het vischgerei moet in orde zijn: lampen, olie enz. Het is niet altijd goed vischweer het moet een don kere. zwoele nacht zijn. Dan gaat de visch het gemakkelijkst in het net. Op een namiddag waarschuwde een vis- scher mij, dat deze nacht de vischvangst zou plaats vinden. Ik trok hooge waterlaarzen aan, zette mijn zuid-wester op en tegen acht uur des avonds gingen wij allen aan boord. 78 man bevond zich op het kleine stoomboot je, dat zee koos. Het werd steeds donkerder, maar wij voeren zonder licht om de visschen niet te verjagen. Rustig voeren wij weg, al leen tegen de boeg was het kabbelen van de golven hoorbaar. Groote, zware wolken wa ren aan den hemel. Geen woord wordt er gesproken: allen staan koortsig ingespannen te kijken. Daar glinstert en glanst iets over het water. Is een van ons zoo onvoorzichtig geweest om een lamp aan te steken? Neen! Het zijn millioenen en nog eens millioenen visschen; hun schub- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gaat? En wat gezellig, dat jullie 2den Kerst dag naar Annie gaan. Wat ben jij een zui nige piet, dat je nog al 't lekkers van Sint- Nicolaas hebt. PIETJE BELL. En mi zal Sint wel weer in Spanje zijn. Wat prettig, dat moeder ook op ons feest was. Hebben jullie nog plannen voor de Kerstvacantie? Komt er thuis een kerstboom? DE KLEINE VOETBALLER. Als Ik je was, zou ik me nu aanmelden voor de Post zegel-Rubriek, Dan wordt je verzameling gaandeweg grooter. Er komen nu weer aller lei nieuwe postzegels bij. Krijg ilc eens een foto van je? EIKELDOPJE. Jullie onderwijzer is wel lang ziek geweest. Zoeken jullie hem wel eens op? Niek van den Bovenmeester is een eenig boek, hè? Wat leuk, dat jullie er op school in lezen. Zit je soms niet stiekum vooruit te lezen? ZONNEPIT. Jouw versje is er vast van doorgegaan. Gaan jullie de heele Kerstva cantie naar Scheveningen? Ik was dezer da gen in 't Haagje en ik heb ai heel wat mooi versierde gevels kunnen bewonderen LINDEBLOESEM. Je raadsels zijn goed, Is het prijsje naar je zin? Krijg ik nu ook eens een kiekje van jullie? Wel jammer, dat jullie dit jaar niet bij 't Zondagsschoolfeest zullen zijn. Een menseh kan zich nu een maal niet verdeelen. POPPEKIND. Deze week zul je de raad sels zeker gemakkelijker vinden. Ik denk wel. dat iedereen het- schoolfeest met het tooneeLstuk prachtig heeft gevonden. Wat heb je een besten verjaardag gehad. VADERS KNECHT. Truus is een knappe secretaresse voor je. Je hadt van mij nog wel een kaart kunnen krijgen. Denk daar een volgenden keer maar om. Krijg ik ook eens een portretje van je? MUURBLOEMPJE. Misschien waren die raadsels al eens door een ander ingezonden. Je opstel was niet onaardig. In 1937 ka,n ik pas den uitslag vermelden. Maar het jaar is gauw voorbij, Dat spreekwoord van vader is een waar spreekwoord. Je zult zien. dat 't uit komt. VADERS OUDSTE. Je zult op 't Kerst feest zeker genoeg bekenden aantreffen. Dat huiswerk valt dus niet mee. Zou je Duitsch en Meetkunde voldoende krijgen? Kan de leeraar je niet een beetje op weg helpen? CELLIST. Weet je al, wanneer 't Kerst feest is? Is 't in jullie school? Ik moest heusch een beetje lachen om dat ..kinderge doe". Wanneer krijg ik eens een kiekje van meneer, den Cellist? JOHAN. DE TWEELINGBROER. Wie gaat er mi in bed met zijn zaklantaarn spe len? Ik had gedacht, dat je verstandiger was. Wat gezellig, dat jullie 's avonds met elkaar spelletjes doen. Win jij dikwijls? BELHAMEL. Heb je al wat gekleurd? Wat prettig dat je zoo'n mooien spoortrein hebt gekregen. Doet hij 't fijn? Als je eens naar 't buitenland gaat, wil ik wel met je mee. MOEDERS EENIGST MEISJE Gebruik je het étui op school? Heb je al kleertjes voor je negerpopje gemaakt? Al komt ze uit het warme land. hier is 't nogal guur EDIE. DE TWEELINGBROER Heb je al postzegels in je album geplakt? Ben je je dagelijks aan 't oefenen op de mondharmo nica? Sint Nicolaas heeft "er wel voor ge zorgd dat je wat te smullen hadt. DE KLEINE NURSE. - Omdat je zoo dui delijk schrijft, mag je altijd met potlood blij ven schrijven. Was 't gezellig op de verjaars visite' Wel jammer, dat je niet naar Den Haag kunt gaan. Je kun.t de foto weer terug krijgen. KORENBLOEM Leuk. dat je nu bericht hebt gehad uit A. Heeft ze veel dingen over zichzelf verteld? Hoe is 't met de maag? Hoe had je dat schrijfgarnituur gemaakt? rt Lijkt me reuze knap. KRUIDNOOT. Wanneer is 't- Kerstfeest van de Zondagsschool? 't Is keurig van je om dien brar.dweerwagen uit je bouwdoos te maken. Wat kun je er nog meer uit fabri- ceeren? Krijg ik ook eens een kiek van je? W. BLOMBERG-ZEEMAN, 18 December 1936. Haarlem. Stuyvesantplein 11. UIT HET FOTO-ALBUM VAN ONZE RUBRIEKERTJES. DE KLEINE NURSE, als Tyrolerin Heeft 't zeker naar haar zin. ben glinsteren in de duisternis. Ze zwemmen aan de oppervlakte van het water, springen in de lucht en vallen weer in het water terug De zee lijkt wel een zilveren veld. De ervaren stuurman heeft bevelen ge geven. Nu is vlug en wei-overlegd handelen noodig. Het net, dat duizend meter lang en breed is, wordt neergelaten. Nu een scherp commando vol stoom vooruit! De twee kleine bootjes, die mee zijn gevaren, trekken een kruis en op dit moment begint de vlucht van de kleine vischjes, maar het is te laat. zij zijn ingesloten en er zijn al enkele mannen be zig het net dicht te trekken. Nu vlammen ook de schijnwerkers op en doorboren de duisternis. Het heldere licht be schijnt een wild-bewogen scène. Het net is één springende, bewegende vluchtende ver warring en ook de spannende stilte op de boot is afgeloopen. Er worden bevelen gege ven om de netten goed op te halen; vreugde en triomf over de gelukte goede vangst heeft de tongen los gemaakt en allen praten door elkaar Tegelijkertijd beginnen de visschers het Portugeesche volkslied te zingen; het heet „Amquotera" en is vrij kort. De maat is in overeenstemming met het rhythme van het werk der mannen. Ze zijn allen gelukkig en vroolijk, want zoo'n vangst beteekent voor hen weer enkele dagen zonder zorgen, enkele dagen zonder nood. Enkele „Acost-umbras", zoo heeten de zonderlinge Portugeesche zeil- booten, dringen nu om het schip heen om de vangst over te nemen. Zooveel de stoom boot zelf kan dragen, houden wij en varen terug naar de haven, want de spoedig op komende zon zou de visschen veel kwaad kunnen doen. In de haven wordt de vangst door vaklie den bekeken en in groote partijen verkocht. De visscher is nog behulpzaam bij het inla den van de visschen in de treinwagons, die hen naar de fabriek brengt, dan is zijn aan deel in de werkzaamheden afgeloopen. Over een paar dagen kan hij er misschien weer op uit trekken en weer zoo'n goede vangst doen. De modernste machines en apparaten en langjarige ervaring zijn noodig voor de goede verdere bewerking van de sardines. Iedere fabriek heeft haar eigen bewerkingsmetho- den en bijzondere recepten, die streng wor den bewaard. Daarom kan ik alleen iets ver tellen over die werkzaamheden in de fabrie ken, die overal worden gedaan. Zoodra de sardines in de fabriek zijn, worden ze grondig en goed gereinigd. Eerst in stroomend water en dan, wanneer ze door getrainde handen ontdaan zijn van kop en ingewanden, een kleine twee uur in zout wa ter gezet. Hierna worden de visschen op een stellage van draad gesorteerd. Dan worden ze in een soort hermetisch gesloten stalen kamers twee a drie uur gekookt in damp. Nu worden ze gedroogd en pas, wanneer ze absoluut geheel droog zijn, kunnen ze in de blikjes worden gelegd en met olie overgoten worden. De sardines moeten er geheel van doortrokken zijn. De oliën worden bereid in diverse smaken naar de smaak van verschil lende landen. In de Zuidelijke landen wor den de sardines in olijfolie bijvoorbeeld het meest verkocht, terwijl die hier in Nederland haast niet worden ingevoerd, omdat ze toch geen aftrek zullen vinden. POSTZECELRUBRIEK 1932 100 j. Turnu-Severin 25 b. 50 b. 1 L. 2 L. 1932 Vliegp. bijslag b. 10 30- 50 1 L. 2 L. 3 L. 5 L. 1933 50 i. Pelesch ROEMENIë Romania XXV. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de stad Turnu-Severin in het jaar 1932 verscheen een serie zegels. Op alle zegels staat „T. Severin" en op enkele anderen ook de datum 8 Mai 1866 en de jaartallen 1833 1933. Op de drie eerste zegels staat het wa pen der stad, en op de laatste een brug over een rivier. De waarden zijn 25 b. (helgroen) 50 b. (helblauw) 1 L. (olijfbruin) 2 L. (groen zwart). Grootte 28 bij 45 mM. In 1932 verscheen nog een serie vliegpost- bijslag-zegels met een kop van een aviateur. Het zijn de 10 b. (zwartbruin) 30 b. (violet) 50 b. (blauwgroen) 1 L. (donkerbruin) 2 L. (ultram.) 3 L (groen) 5 L. (rood). Grootte 28 bij 24 mM. In In 1933 bestond het Koninklijk kasteel Pelesch 50 jaar ter gelegenheid daarvan ver scheen een serie zegels met de jaartallen 18831933 en de woorden ..Castelul Peles" de waarden zijn 1 L. (violet) met afbeelding van Koningin Elisabeth en Charles I. de 3 L. (bruin koning Charles IFerdinand en Carol II) en de 6 L. (rood-oranje met af beelding van het kasteel). Grootte van de vakjes 28 bij 45 mM. volgens schetsje. Rustenburgerlaan 23. N.B. Door tusschenkomst van den heer Robbers, voorzitter der Postzegelvereniging ..Op Hoop van Zegels" ontving ik een aantal series Grieksehe postzegels voor de rubriek, die in de boekjes zullen worden overgenlakt. Wij zeggen de Federation Intern, de Phila- télie, die de zegels beschikbaar stelde en den heer Robbers onzen dank. i,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14