Het Geluk ligt in de Sneeuw Java-Suiker krijgt een kleine kans. Tls griep drE,g^! 1 r»°°Tpa,^r J V R IT D A G 18 DECEMBER 1936 HAARDE M'S D 'A G B t A D 9 koste van Cu Vereen, tot Bevordering der Belangen van T. B. C.- patiënten. Trekking verloting. De trekking van de verloting van de ver- eeniging tot bevordering der belangen van T. B. C.-patiënten in Nederland zal Dinsdag avond om 8 uur plaats vinden in gebouw Caecilia aan de Jansstraat. IJSVEREENIGING HAARLEM EN OMSTREKEN. Gisteravond vergaderde en petit comité, de IJsvereeniging Haarlem en Omstreken, in café Bolwerk. De heer Drs. R. D. Baart de la Faille opende de vergadering en sprak er zijn leedwezen over uit, dat de belangstelling van de leden voor deze vergadering zoo gering is. Na het voorlezen der notulen der vorige vergaderingen werd overgegaan tot bespre king van het jaarversdag en financieel ver slag. die door gebrek aan ijs van geringe om vang waren. De periodiek aftredende bestuursleden mr. J. D. van der Plaats en Drs. R. D. Baart de la Faille werden herkozen, terwijl laatstge noemde tevens werd benoemd tot. afgevaardig de naar de algemeene vergadering van den Ijsbond, op 19 December a.s. Jammer is, dat het aantal leden van de vereeniging nog steeds achteruit gaat, waar tegenover staat, dat de financieele toestand bevredigend is te noemen. Getracht zal worden, bij een vorstperiode een betere berichtgeving betreffende de be trouwbaarheid van het ijs in den omtrek, vooral met het oog op het maken van tochten te organiseeren. Chronische hoofdpijnen verdwenen. Toen oorzaak weggenomen werd. Meestal krijgt U hoofdpijn zoodra afval stoffen te traag door Uw afvoerorganen wor den weggevoerd, waardoor Uw bloed veront reinigd wordt, Zorg daarom dat Uw afvoeror ganen goed functioneeren. Spoor met de zes minerale zouten in Kruschen Salts Uw af voerorganen op zachte wijze aan tot gezonde en geregelde werking, zoodat zelfs het laatste deeltje achtergebleven afval volkomen wordt verwijderd. U zult spoedig de gevolgen be merken van die inwendige schoonmaak: Uw bloed is zuiver en verfrischt. Klachten als hoofdpijn, vermoeidheid en neerslachtigheid, behooren tot het verleden, want de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwalen weggenomen. Mej. G. R. te L. schrijft: „Eenigen tijd ge leden leed ik aan chronische hoofdpijnen. Ik probeerde verscheidene middelen, maar ik kon dat loome, vermoeide en lustelooze gevoel niet kwijt raken, en eiken morgen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logeeren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, ver wonderde ik mij voortdurend over hen. hoe gemakkelijk zij hun bezigheden verricht ten, opgewekt en gelukkig; zij leken jaren jon ger dan zij waren. Ik vertelde hun wat mij scheelde. ..Dan moet je eens aanwennen, wat wij reeds jaren doen. Een tipje Kruschen Salts 's ochtends in je eerste kop thee". Dat was een half jaar geleden en sindsdien ben ik oneindig veel beter. Zonder hoofdpijn en met een gevoel dat het leven nu de moeite waard is. Kruschen Salts is werkelijk schit terend." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.i „Eenheid door Democratie". Ds. v. d. Heide en dr. Ritter spreken te Haarlem. Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem van „Eenheid door Democratie" een vergade ring, waar ds. A. v. d. Heide, lid der Tweede Kamer en dr. P. H. Ritter Jr. spraken. Ds. v. d- Heide begon zijn rede met een uit eenzetting. dat Mussert ons volk in een waan tracht te brengen. Doch men doet goed zich niet al te makkelijk te laten misleiden en goed te zien, wat men te verliezen heeft. Wij Nederlanders zijn een democratisch volk. Wy erkennen onze fouten, wij verbergen ze niet. Ook wij, Kamerleden, niet. Wij doen ons best. het zoo goed te doen als wij kunnen. Wij kunnen falen. Maar wij hebben ook niet de pretentie van den heer Mussert. Mussert heeft altijd gelijk, wij niet! Maar wij zijn bon zen. En bijna bekruipt ons de lust, iets voor te lezen uit de brochure van den heer Wessels. Als we dan bonzen zijn, wat zijn dan Mussert en Van Geelkerken. Belangrijker dan dit is de kern van de zaak, de persoonlijkheid van den mensch. Er leven krachten in den mensch, zedelijke waarden, die hun stempel op ons drukken. Die krachten liggen in u en in mij. die moeten wij ont wikkelen en daartoe behoeven wij vrijheid. Dat is de zedelijke kern van de democratie, die door de dictatuur bedreigd wordt. Wij kunnen alleen worden wat wij behooren te zijn. in vrijheid. Die vrijheid wil men ons ont nemen van twee kanten, doch voor die vrij heid staan wij! Wat hooren wij tegenwoordig veel van hel den. Wat zijn dan die helden. Als Mussert binnen komt flitsen overal schijnwerpers op. Dat moet indruk maken. Doch wij moeten toch heusch daardoor heen zien. Helden vindt men elders. In de cabine van de „Van der Wijck". Gelukkig, de heer Mussert heeft gezegd, dat zijn opvattingen van fatsoen hemelsbreed verschillen van die van zijn tegenstanders. Ik wil het graag gelooven. Wij gooien ook niet met rotte tomaten en eieren. Wij houden vast aan onze traditie en wij gelooven daarmee een zedelijk bezit te verdedigen. Wij vinden in ons streven sympathie. Dat is een doorn in het oog onzer tegenstanders. Een krachtige beweging als Eenheid door Democratie kan een sterk middel zijn om het volk bewüst te maken, wat te verdedigen is. Na de pauze sprak dr. Ritter. De N.S.B. heeft ons verweten, verderfelijke anti- en a-nationalen te zijn. Maar zij zelf zongen bij de verloving van Prinses Juliana in de Kalverstraat niet het Wilhelmus, doch „Deutschland über Alles". Ik heb een voor sprong op den vorigen spreken. Hij had te spreken over afbraak door dictatuur, ik over opbouw door democratie. De tegenstelling in deze wereld is niet die tusschen chaos en orde, maar tusschen de systemen, die men kiest om orde te scheppen. De fascistische richtingen willen zich niet rechtvaardigen, zij willen zich slechts doen gelden. „Als wij maar aan de macht zijn", is een struikrooversargument. Men staat daar niet voor gedurfde dingen. Men trekt er rustig een beginselverklaring in, zonder debat. Iedere week wisselt men van stelling, slechts de intimidatie blijft hetzelfde. „Moei houden en pink op de naad van de broek". Daartegenover stelt de democratie verant woording en verantwoordelijkheid. Zij faalt ook. Maar als zij faalt, kan men haar richten naar haar eigen normen. De N.S.B. zegt: „Wij willen een gezond volk", doch zij is een kwakzalver, die de menschen eerst ziek praat, om aan ze te verdienen. De klok van Mussert is met veel bombarie door Nederland gedragen. De klok der demo cratie roept ook, minder pompeus, maar even dringend, dringerder, om de eenheid van ons volk te beleven, den schoone eenheid, die ge groeid en niet geketend is. KERSTFEEST DER ARMEN. LEGER DES HEILS. De kapitein van het Leger des Heils schrijft ons: De traditioneele Kerstpotten hebben de eer ste twee dagen f 342.42 opgebracht. Nu nog twee dagen en ze worden weer opgeborgen tot 1937. Echter moeten deze twee dagen het doen. Wat? Nog vele gezinnen willen volgaarne door hun opbrengst geholpen worden. Kunt gij nog geven, doet het dan. Het is werkelijk hoog noodig. Een dame deed een aardig idee aan de hand. Zij bestelde aan haar brandstoffenhandelaar voor vier arme gezinnen een mir/ eierkolen. Het Leger des Heils moest dan de gezinnen maar aanwijzen. Er zijn nog tienty.en gezinnen die gaarne zoo geholpen zouden worden. Kunt gij het voorbeeld niet volgen? Gij kunt ook een bedrag storten op het gironummer 205880. Het Leger wil dan voor een goeden gang van zaken zorgen. W EIHN AC HTS - O R ATORIUM IN DE BROEDERKERK. In het kerkgebouw van de Evangelische Broedergemeente aan de Parklaan worden Zondagavond 20 December eenige Bach-kora- ren en Schiitz' Weinachts-Oratorium voor so listen, koor en orkest uitgevoerd. De leiding berust bij mej. Bets Nederkoorn. Niet minder dan 18 solisten verleenen hun medewerking. Het concert begint te 8 uur. Voor het Kind. H. K. H. Prinses Juliana gaf den hoofdprijs voor de Tandem-puzzle; een geschenk ter waarde van 100.Dan volgen 5 Tandems en een massa prijzen. Lezer, de puzzle was, is of komt ook in dit blad. Verzuim niet haar op te lossen „DE SPION VAN DEN PRINS" Onder auspiciën van de vereeniging „Buurt- belang AerdenhoutBentveld", gaf Aerden- hout's Tooneel Ensemble Donderdagavond in gebouw Monopole te Zandvoort een opvoering van „De spion van den Prins", een romantisch, historisch tooneelspel in vier bedrijven door J. van Randwijk In dit stuk beleven we een klein stukje van de geschiedenis van ons Vorstenhuis. We zien den lichamelijk zwakken, nauwelijks 22 jaar ouden Prins van Oranje in het legerkamp te Bodegraven. Van hieruit leidt hij niet alleen het bijna wanhopige verzet tegen de over machtige buitenlandsche vijanden der Repu bliek: Frankrijk, Engeland, Munster en Keu len. maar vindt ook nog tijd de landverraders, die met den vijand heulen, te ontmaskeren. De jonge Prins, die voortdurend aan hoofd pijn lijdt, gunt. zich ter nauwernood tijd om te eten en te slapen. Beter dan een zijner of ficieren, is hij op de hoogte van alles wat er in de verdedigingswerken achter de Holland- sche waterlinie voorvalt. We hooren hoe het volk van Dordrecht gaat morren en de verheffing van den Prins tot Stadhouder gaat eischen. Ten slotte geeft het stadsbestuur toe. Het Eeuwig Edict, waar bij de Prinsen van Oranje werden uitgesloten van het Stadhouderschap werd verscheurd en de Prins werd uitgeroepen tot Stadhouder. Dit historisch gebeuren wordt doorweven met een weinig romantiek. De Spion van den Prins, de Graaf van Linden, doet onder val- schen naam eenigen tijd dienst als huisknecht bij den burgemeester van Dordrecht. Hier maakt hij kennis met een nicht van den bur gemeester en vat liefde voor haar op. Zijn huwelijksaanzoek wordt van de hand gewe zen. Hij is immers maar knecht. Pas later als de Prins een goed woordje voor hem heeft ge daan, en hij zich in zijn ware gedaante ver toont, komt alles in orde. Als zij elkaar in de armen vallen is dit tevens het teeken om het doek langzaam te laten zakken, terwijl het volk van Dordrecht op den achtergrond, het Wil helmus aanheft. Het gegeven is niet onaardig, vooral voor dezen tijd, nu de belangstelling voor ons Vorstenhuis zoo groot is. Costuums en grime waren uitstekend verzorgd en ook de aan kleeding van het tooneel was zeer goed in Oud-Hollandsche stijl. Het uitzicht door het achterraam op de zonnige Oud-Hollandsche topgeveltjes schiep wel een sfeer uit lang ver vlogen tijden. Nu de geheele omgeving zoo medewerkte, hadden de medespelenden blijk baar niet de minste moeite zich te verplaat sen naar het jaar 1672. Nu de spelers. Allereerst was daar de ten gere, lijdende figuur van den Prins van Oranje, die met matte, vermoeide stem zijn bevelen gaf. Slechts als hij ongerechtigheden ontdekte of de belangen van de Republiek rechtstreeks verdedigde, raakte hij in vuur en overwon de sterkte van zijn geest de zwakheid van zijn lichaam. De heer B. van Kampen, die deze rol vertolkte, slaagde er uitstekend in het type van den Prins uit te beelden. De heer J. v. Holland, die den titelrol ver vulde zagen we eerst als Maarten, den dienaar van den burgemeester van Dordrecht. Uit ge heel zijn persoonlijkheid spraken, ondanks de vermomming, zijn vastberadenheid en durf. Zwaar was zijn strijd tusschen zijn plicht en zijn liefde voor Bella, het nichtje van den burgemeester. Toen Bella het huwelijksaan zoek van den knecht weigerde, stond hij op het punt zijn vermomming te verraden, doch de plicht zegevierde. Door zijn onverzettelijke trouw aan zijn meester had hij de harten der aanwezigen in de zaal reeds gewonnen, geen wonder dat hij later in den kleurlgen uni form van kapitein van den Prins, ook het hart van Bella stormender hand wist te veroveren. De rol van Bella, werd op uitstekende wijze vertolkt door mevr. J. v. Kampenv. d. Brink. Door haar eenvoudige, rustige spel, wist ze de zaal te doen medeleven in haar vreugde en verdriet. De tweede vrouwelijke rol in dit stuk, de rol van Brechtje, de dienstmaagd van den burge meester, werd zeer sympathiek gespeeld door mevr. v. d. KlinkenbergBerghuis. Door een aandoening van haar stembanden kon ze niet anders dan fluisterend spreken, doch niette genstaande dat, was zij tot achter in de zaal verstaanbaar. Vermelden we nog twee travestirollen. Everard, dienaar van den Prins, werd goed gespeeld door mej. S. Beets. Weinigen zullen in het kranige kapiteintje mej. M. v. Maren herkend hebben. Slechts haar alt, die ze on danks haar pogingen, niet in een bas kon ver anderen, verried haar. De heer J. W. Steen vertolkte op waardige wijze de zeer zware rol van Adriaan van Blyenborgh, burgemeester van Dordrecht. Ook de heeren J. C. A. Janssen en J. Mulders, als oud-burgemeester en secretaris van Dor drecht speelden hun zware rollen zeer goed. De kleinere rollen vertolkt door de heeren M. P. Esselaar, Th. v. d. Weide, G. Kalkman, K. Poulsen, G. O. M. v. Rijne en J. v. Dam werden alle zeer goed en met groote rolvast heid gespeeld. Een goed deel van het succes komt zeker voor rekening van deze heeren. De voorzitter van de vereeniging B. A. B„ mr. Prinsen Geerligs bood aan het einde van dezen zeer goed geslaagden avond aan de ver tolkster van de dames-hoofdrol, mevr J. v. Kampenv. d. Brink, bloemen aan. Ten Samenwerking tusschen moederland en Indië. In Nederland, op Java en in Suriname wordt suiker gewonnen. Wij bepalen ons bij deze omschrijving tot de wingebieden van dit product in ons eigen Rijk. Java neemt de belangrijkste plaats in. De beteekenis der Java suiker-industrie was jaren achtereen dermate belangrijk, dat tal van bedrijven in het moederland het als een ramp zouden be schouwen, indien zij dit afzetgebied kwijt zou den raken, terwijl duizenden in ons land op allerhande wijzen bij deze industrie betrok ken waren. De crisis heeft daarin verandering gebracht. Een industrie, die eens bloeide met tropische weelde, heeft sterk in beteekenis afgenomen: de cultures zijn tot iets meer aan minimale beplanting ingekompen. De Nederlandsche bietsuikerindustrie is van nature een kwetsbaar bedrijf. Bij her haling is door uiterst bevoegden aanbevolen de steunverleening aan dezen tak van in dustrie te doen beëindigen. Even zoovele ma len heeft men betoogd, dat men uit sociale overwegingen dien steun diende te continuee- ren. Het resultaat van dien dikwijls fel ge- voerden strijd is op dit oogenblik, dat den producenten een bepaalden opbrengstprijs is gegarandeerd waardoor bij de huidige prijzen de Regeering circa 2/3 der productiekosten betaalt. In het begin der crisis werd op de ingevoer de suiker een compenseerend invoerrecht ge legd ten bedrage van f 2,40 per 100 K.G. Dit recht had een prohibitief karakter en was oorzaak, dat de zoo uiterst goedkoope Java- suiker hoe langer hoe meer van onze markt werd verdrongen, maar tegelijkertijd werd de Invoer van ruwe suiker bevorderd. Java on dervond daarvan een extra-nadeel; San Do mingo, Cuba en enkele andere gebieden pro fiteerden er van. De Java-suiker. goedkooper dan eenige andere suikersoort, ligt in hon derd duizende tonnen opgeslagen, een belang- r.jk gedeelte der fabrieken is gesloten en in 1&35 werden uit niet-Nederlandsche gebie den 81.000 ton ruwe suiker en 14.000 ton witte suiker ingevoerd. Het is begrijpelijk, dat men van regee- ringszijde aan dien toestand een einde wilde maken en in plaats van buitenlandsche Java- suiker ingevoerd wenschte te zien. Thans is dan ook een nota van wijziging op de rijks- begrooting aangeboden, welke beoogt de mo gelijkheid te openen uit Java afkomstige ru we en witte suiker tegen kostprijs in Neder land in te voeren. Het betreft hier een uiting gelegen binnen het kader der economische samenwerking tusschen Nederland en Ned.-Indië, waardoor een afzet van circa 85000 ton per jaar wordt verzekerd. De belangen van de eigen suiker bietencultuur komen door een dergelijken maatregel niet in het gedrang. Met ingang van 25 November 1936 werd de invoer van ruwe beetwortelruiker, ruwe rietsuiker, witte suiker en basterdsuiker voor den tijd van zes maanden op basis van 80 procent van de gemiddelde halfjaarlij ksche Invoeren van 1935. gecontingenteerd, teneinde te kunnen voorbereiden om zoo spoedig moge lijk in 1937 den invoer van ruwe en witte suiker uitsluitend te doen bestaan uit pro duct, afkomstig uit onze overzeesche gebied- deelen. Het gevolg van het thans bekende voornemen zal zijn, dat in het bijzonder Cuba daarvan de nadeelige gevolgen zal ondervin den. In 't vervolg zullen de aankoopen van suiker uit onze overzeesche gewesten geschie den op basis van den prijs op de Londensche markt, terwijl dan van regeeringswege het na- deelig verschil, bijv, voortspruitende uit de vracht, zal worden bijgepast. Een en ander is wel met de grootste voorzichtigheid voorbe reid. Men had in dit opzicht de noodige er varing opgedaan met de bekende koffie- maatregelen en heeft thans den invoer van extra suikervoorraden weten te beletten. Aan genomen mag worden, dat langs bovenom schreven weg ongeveer 6 procent van den Java oogst 1937 in ons land een afzetgebied zal vinden. Java kan daarop rekenen, aangeno men dat de de voorgestelde maatregelen be krachtigd zullen worden. Indien men de suiker-consumptie in Nederland op 220.000 ton raamt, wordt ruim 28 procent voor de Indische suikerindustrie gereserveerd. Het ge heele Nederlandsche volk zal de noodzake lijke toeslag ad f 1 per 100 K.G. moeten be talen. De suiker zal niet duurder worden. Kritiek niet achterwege gebleven. Naast gunstige beoordeelingen over het thans voorgestelde is de kritiek niet achter wege gebleven. Met name wordt daarbij de aandacht gevestigd op de positie der hier te lande gevestigde suikerverwerkende industrie In ons land wordt n.l. evenveel suiker uit bieten geproduceerd als het binnenlandsche verbruik bedraagt. Nederland kan zich dus als suikerimportcerend land laten gelden, omdat het een belangrijk suikerverwerkend exportbedrijf heeft. Deze industrie is dus als I het ware vastgekoppeld aan die landen, welke op dit oogenblik den suikerinvoer ver- I FEUILLETON Een VVintersportronian. van PETER KRAYENBÜHL. 2) (Nadruk verboden.) Petra! Petra von BrittinghoffTja, dat is niet met een paar woorden te zeg genEen zeer uitzonderlijke vrouw, een stuk natuur, m'n waardeWat? De Brit- tinghoffs? O nee. baron, dan kan ik u beter inlichten.... Slaat er uw Gotha maar eens op na; zeer oude baltische adel. Reeds ette lijke jaren woont ze daarboven. Ja. een zeld zame geschiedenis, verre van alledaagsch. zoo als trouwens alles aan haar. Ik ben toevallig op de hoogte, door een neef van haar, die hier eens geweest is om haar terug te halen. Ik vergezelde hem op z\jn tocht naar boven. Zij was nog bijna een kind toen de oorlog uitbrak en het boljewisme zich van de Koerlanden meester maakte. Haar vader en moeder, broei en zusters hebben de oproerige Letten neer geschoten. Hoe ze er in geslaagd is den dans te ontspringen, weet ik niet. Sindsdien is er niets in haar zoo sterk als een grenzelooze haat te gen de zoogenaamde beschaafde wereld van zorgen. Maar een gedeelte dezer landen be hoort weder tot onze belangrijkste afnemers onzer suikerhoudende melkproducten. De be teekenis daarvan mag niet onderschat wor den en vooral niet in dezen tijd, nu onze uitvoer op Engeland voortdurend moeilijker wordt. De vraag is dan ook gewettigd: is er met deze exportbelangen voldoende rekening gehouden? De beschikbare gegevens stellen ons niet in staat op deze vraag thans reeds een antwoord te geven. Want wanneer deze samenwerking tusschen Nederland en N.O. Indië zou uitloopen op de vernietiging van onze zoo teere exportmogelijkheden, wordt deze samenwerking misschien te duur ge kocht. Er is nog een andere factor, welke in dit verband niet onbesproken mag blijven. Het blijkt n.l. dat de suikerinvoer (met uitscha keling van dien uit Suriname) in de laatste drie jaren grooter is geweest dan 85.000 ton. In 1934 bedroeg deze 91.945, in 1935 zelfs 1C2.605 ton en tusschen Januari en October 1936 bedroeg deze import al meer dan in het geheele voorafgaande jaar n.l. 122.861 ton. Dat beteekent dus, dat Java meer dan de bewuste 85.000 ton zou kunnen leveren, maar dat beduidt dan tevens, dat de bovenbedoelde Nederlandsche exportindustrie in een nog moeilijker positie zou kunnen komen. Of het daartoe zal komen is op dit oogenblik nog niet te zeggen. Men zal zich daarover eerst een oordeel kunnen vormen, indien bekend is hoe de noodige maatregelen zullen zijn die het regeeringsbesluit ten gevolge zullen heb ben. Zoo ziet men, dat ook hier weder een regeeringsinitiatief meerdere facetten heeft. De centrale Overheid zal zich echter niet kunnen laten leiden door bepaalde groepsbe- richtsnoer te nemen en moet daarom de voor langen, doch dient het algemeen belang als en nadeelen, welke de verschillende belang hebbenden zullen ondervinden, nauwkeurig tegen elkander afwegen. Met belangstelling zal men in vele kringen den verderen gang van zaken afwachten. MOiLLERUS. SINT NICOLAASFEESTEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De Sint Nicolaas Commissie van den Bond van Ned. Onderwijzers betuigt hiermede haar hartelijken dank aan allen, die bijdroegen tot het welslagen harer feesten. Ruim 8000 kinderen der Lagere, Voorberei dende en Buitengewone Scholen, konden we weer een prettigen middag of avond bereiden. Helaas liepen onzen inkomsten aanzienlijk terug. Gezien de waardeering onzer feesten, vertrouwen we echter, dat we niet genood zaakt zullen zijn onze feesten in te krimpen, doch het volgend jaar op denzelfden voet ons 30ste feest kunnen vieren. Tj, BAKKER, voorzitter. A. MELCHIOR, secretaresse. REPRISE VAN „HET WEDERZIJDSCH HUWELIJKSBEDROG". Men verzoekt ons te willen berichten; dat liet Gezelschap Jan Musch Zondag 20 Decem ber een reprise in den Stadsschouwburg zal geven van het beroemde blijspel van Pie ter Langendijk „Het Wederzijdsch Huwelijksbe drog", waarin Jan Musch de komische hoofd rol vervult van Jan, den knecht; een rol, waarmede hij vroeger reedis groot succes heeft geoogst. De overige rollen worden gespeeld door de dames Jeanne van Rijn, Lize van der Poll Hamakers, Mary MuschSmithuysen, Mieke FlinkVerstraete en door de heeren Jaap van der Poll, Adolphe Hamburger, Emile van Stuwe, van Staalduynen, Valk van Spiegel, Marcel Berckmans. De décors zijn vervaardigd door den bekenden décorateur W. A. de Maaré de costuums zijn verzorgd door de firma A. Serné en Zn. en het kapwerk door de firma D. H. Michels. De regie van dit blijspel is in handen van Jan Musch. „MERCURIUS". De afdeeling Haarlem van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius", hield Dinsdagavond haar laat ste ledenvergadering in het jaar 1936. De opkomst was zeer bevredigend te noe men, waarmede alweer werd bewezen dat de belangstelling voor het afdeelingsleven bij de Haarlemsche Mercuriusleden steeds meer veld wint. Het belangrijkste punt der agenda was wel behandeling en vaststelling der begrooting voor het jaar 1937. Het voorloopige ontwerp werd door de vergadering goedgekeurd. Het afdeelingslid, de heer P. van Loon, ver zorgde de Tienminutenspeech en hield een causerie over „Collectieve Arbeidsovereen komst". Bij het sluiten van deze bijeenkomst gaf de voorzitter nog een korte beschouwing over het verloop van het haast afgeloopen ver- Ieenigingsjaar, waarbij oa. bleek dat het aan tal werklooze leden nog steeds niet vermin dert, maar eerder stijgende is. Europa, die een dergelijke cultuurschande on gestraft toeliet. Van tijd tot tijd hield ze zich in het Witte leger op, waarmee ze dan als een man en een tweede Jeanne d'Arc ten strijde trok.Toen Koltschek zoo smadelijk werd verraden, vluchtte ze, nouen toen verrasten op een goeden ochtend vreemde bergbeklimmers haar., terwijl ze niet ver van hier probeerde om dien top daar van een kloof in de lucht te laten springen. Verstan digheid is nu eenmaal haar sterkste eigen schap niet. tenminste niet.. wat wij zoo onder verstand verstaan.. Wederom verdween ze voor een jaar. teen dook ze plotseling opnieuw op. engageerde houthakkers en timmerlui, kocht daar boven de geheele helling tegen grof geld en het bosch eronder, bovendien en in korten tijd verrees daar toen dat duistere blokhuis. Ja en sindsdien heeft ze zich hier geheel en al ingeburgerd, al is de toestand dan eigenlijk zoo, dat iemand, die toeval lig haar weg kruist nooit precies weet of hij nu een mensch van vleesch en bloed of een of anderen boschgeest voor zich heeft Wat? O nee, daarin vergist u zich. baron!! Ze heeft alle menschen volkomen op haar hand! U moet in het dorp niet probeeren één woord kwaad van Petra te zeggen, want dan ris keert u uw gezonde botten! Als een koe niet kan kalven of een of andere dorpeling aan een onbekende ziekte lijdt, dant komt meestal eerst Petra en dan mijn persoontje, de dok terWe begrijpen elkaar, maar nog liever vermijden we elkaarZe leidt den dorps- Neem-dSWVBERT.et Uw buurman 35 20ct. (Adv. Ingez. Med.) stier, alsof het een kind is en in den zaaitijd vragen de boeren om den eersten worp uit haar hand U moest Petra eens zien melken!! Voor mij zelf heeft ze met de wichelroede naar water gezocht, toen ik twee jaar geleden m'n huis liet bouwenToch geloof ik, dat ze den laatsten tijd wat veranderd is; ze schijnt wat kalmer te zijn geworden Het niet oninteressante verhaal van den medicus wekt zoowel twijfel als verbazing, al naar den aard, de herkomst en de toe komst van de luisterende hotelgasten. De laatste extravagance van alle gebla- seerden: Terug naar de natuur! Ik dank jel zegt Girsholm. die zelf van alles blasé is. Zijn ontmoeting met Petra en haar raadselachtige opmerking, laten hem nog geen rust. Zou ze de toekomst kunnen voorspellen en geesten kunnen opwekken? wil de onge durige Brigitte weten, een flapper, hunkerend naar romantiek en fantasie. Girsholm klemt zijn monocle vaster in het oog en staart haar verbaasd aan. Vierhonderd jaar geleden zou men haar als heks op den brandstapel hebben ge bracht" meent dr. Muschle, die in het maat schappelijk leven griffier aan een klein Sak sisch Kantongerecht is. En ik zou haar als vriendin willen heb ben, denkt eenigszins afzijdig. Grace Arlen. een jonge Engelsche miss. die slechts een korte trip naar Kaiserhof in St.-Valentin heeft gebracht. Want eigenlijk hoort ze met 1 haar vader thuis in het Grand Hotel van het naburige Antonswil. In stilte neemt Grace zich voor. Petra bij de eerste de beste gele genheid. die zich daartoe biedt, op te zoeken. Een zeldzaam bloeddorstig mensch. die meneer de griffier! stoort Girsholm zacht fluisterend haar overpeinzing. Maar wat- denkt u van onze vrouwelijke berggeest? Of die Petra nu blasé is of een heks of wat dan ook. kan me minder schelen. Hoofdzaak is, dat haar oor het hart der aarde nabij schijnt te zijn en dat is on getwijfeld iets groots en zeldzaams, ja dat is een groote genade Dieter in de sneeuw. Terwijl men beneden in Kaiserhof de raad selachtige figuur der Baltische vreemdelinge onder den loupe neemt, onderbreekt Petra aan den voet van het „Helle Joch" haar razennde vaart, werpt zich juichend in den bocht om daarna met een rok stil te staan. Dan trekt ze de zeehondenvellen over haar ski's om de steile helling te beklimmen. Boven op den tweeden bergrug onder den grooten top bindt ze af, gooit haar latten naast zich neer, ontdoet zich van haar lede ren jekker en wollen vest en wrijft haar armen flink met sneeuw in. In haar rugzak vindt ze appels en brood en bovendien iets vloeibaars, dat scherp in de keel brandt. Dan legt ze zich op haar rug in de sneeuw, de armen onder het hoofd gevou wen. Het spel van de middagzon op de, door sneeuw gekoelde huid ls een prikkelend genot, dat elke zenuw spant en het geheele lichaam nieuwe kracht geeft De met ijs bedekte Kaiserspitze breekt de helle zonnestralen, die In bonte kleuren op de Rothornalm vallen. Om de steile Anncn- rots trekt de wind weerbarstige nevelsluiers, de Lange Finger verheft zich dreigend In een valsch licht en slechts het Satanshorn ligt in diepe, indigodonkere schaduwen. De Blaue Wand kleurt zich meer en meer Petra droomt. Ze heeft een dwerg met een bulten een achthoekige monocle bij zijn vestje en zet hem aan een ijsreus. die op een fluit blaast en een rok draagt als voedsel voor Een krakende donderslag in haar onmid dellijke nabijheid doet haar wakker schrik ken. Verdraaid! Kunnen jullie niet stil zijn, als ik Van de noordelijke helling van den Schlehenkamm is een lawine omlaag gestort en in de smalle kloof, welke het Helle Joch van de Antonshoogte scheidt terecht geko men. Petra staat op, eerst nog wat traag, maar dan strekt zij haar armen naar voron en maakt achter elkaar een serie diepe knie buigingen. Bij de zesde maal breekt zij haar vrije oefeningen echter plotseling af (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 15