Kerstinzameling voor de Stille Armen. Hoe Haarlem feest zal vieren. DIGESTIF RENNIE ^WEERBERICHT Den Haag siert zich BERICHT y R IJ D A G 18 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Moet in minstens 700 partjes! Een lid van het Comité van de Kerstinzame ling voor de Stille Armen schrijft ons: „Nu ik bezig ben een lijstje op te maken van de namen van hen, die voor uitreiking van een Kerstgave in aanmerking komen, zie ik tot mijn leedwezen dat, vergeleken met het vorige jaar. het aantal met meer dan een vierde deel is toegenomen! Ik heb allen grond te veronderstellen, dat ook door de andere leden van het Comité voor de Stille Armen een grooter aantal personen zal worden opgegeven dan in 1935 en het zal mij niet verwonderen als het totaal „Stille Ar men" dit jaar van 600 tot 700 of hooger is gestegen. Wordt nu dit jaar evenveel ontvangen als over 1935. dan zal de Kerstgave moeten Wor den verminderd! En dat beteekent, dat vele gezinnen teleur gesteld worden, dat de actie van het Comité, niet het zoo zeer gewenschte resultaat heeft opgeleverd. Maar, het is nog tijd. er is nog gelegenheid een bijdrage te geven. Daarom gaan wij nog hoopvol verder. Nog slechts een paar dagen en wij zijn er!" Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureauz Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of gestort worden op onze postrekening no. 38810 met vermelding „Voor de Stille Armen". Het leed der Stille Armen. Het was nog in de goede jaren, toen daar een gezin leefde, man vrouw en twee doch ters. Zij hadden vrede en blijdschap. Vader een goed vakman, had genoeg werk om zijn gezin te onderhouden. De rekeningen, de huur, alles werd op tijd betaald. Maar met de jaren werd het anders. Er kwam stilte in het vak en het gevolg was: stilte in de werkplaats. Om toch te kunnen leven werd verkocht wat maar verkoopbaar was. En alsof al deze ellende nog niet vol doende was, besloop een doodelijke ziekte het lichaam der moeder, die haar tenslotte ten grave voerde. Maar ook de vader, al oud van dagen, was niet meer bestand tegen al het onheil, dat hem overkwam. Als invalide ver wisselde hij eindelijk het tijdelijke met het eeuwige. Zoo trof schrijver dezes het rampzalig overschot van dit gezin de dochters aan tegen het eind van 1935. Twee uitgeteerde menschen van ongeveer 45 en 50 jaar oud, maar zij leken wel 60 en 70 jaar. Verlaten van vriend en kennis leefden zij haar eenzaam bestaan in de grootst mogelijke soberheid, die aan armoede grensde. Zoo liep het tegen het einde van het jaar. Ook zij zouden Kerstfeest vieren. Maar op hun manier. Een mager kaarsje, wat groen aan de lamp, maar verder niets. Was er dan niemand, die deze armoede kende? Had niet één jeugdvriend of vriendin zich over dit tweetal ontfermd? Had nie mand zich 't lot van deze stakkers aangetrok ken? Zij waren verlaten. Bedelen hadden zij nooit geleerd. Maar zie, geheel onverwachts kwam daar schrijver dezes in hun sombere woning, waar alles nog eenigszins herinnerde aan tijden van vroeger, maar dan- in versleten stijl. Hij toonde de vriend te zijn in den nood. Hij kon bovendien de aandacht van het Co mité voor de Stille Armen vestigen op deze eenzamen. En welk een vreugde was het, toen daar een paar dagen vóór kerstmis op delicate wijze een couvert met inhoud werd bezorgd. Aan deze stille armen is vreugde gebracht. Zij hebben iets beleefd van warmte en liefde, die nog wel in deze wereld onder de menschen aanwezig is. Nu zal het weer Kerstfeest worden. Weer zullen velen de komende Kerstdagen met smartelijke herinneringen tegemoet gaan, maar velen zullen er naar wij hopen, zijn. die, zelf in een warme kamer, in een gezellig huis verkeerende, denken zullen aan onze stille armen en hen niet zullen vergeten. Het is daarom, dat wij even de aandacht willen vestigen op die stille armen in onze stad. die w 1 g e d a a n moeten worden. Wij kennen ze. Wij weten, dat door uw hulp veel blijdschap en dankbaarheid geboren wordt. U, gever en geefster, wij danken U. OUDERAVOND SCHOLEN 36 EN 37. Onder groote belangstelling werd Woensdag een gecombineerde Ouderavond gehouden van de scholen 36 en 37 in de Soendastraat. Als spreker trad op de bekende kinderarts Dr. E. S. Frank met het onderwerp: „Gezin, school en ziekte". De voorzitter, de heer M. Ehrbecker, dankte voor de zeer belangrijke en geestige causerie, welke tevens oorzaak was van de groote op komst der ouders. Als lid der oudercommissie werd gekozen de heer A. A. G. Vreem. Daarna was er gelegenheid tot het klasse- bezoek, waar het onderwijzend personeel gaar ne de gewenschte inlichtingen verschafte. NEDERLANDSCH WAARNEMER VOOR ALEXANDRETTE. Vandaag zullen de drie onpartijdige waar nemers die een bezoek zullen brengen aan Sandjak en Alexandrette. benoemd worden. Men verwacht, dat Noorwegen en Zwitser land een diplomaat zal aanwijzen, Neder land een oud-koloniaal ambtenaar en Zwit serland een officier. De missie zal begeleid worden door eenige Volkenbondsambtenaren en nog voor Kerstmis vertrekken. AGENDA. VRIJDAG 18 DECEMBER Bakenesserkerk: Vrouwesteeg: Kerstfeest Kinderkerk. Spr. Ds. P. W. Foeken. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: De kleine Madonna met Frederic March. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: Damona met Lau retta Young, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De verleider met Spencer Tracy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Een avond in de Opera, met de 3 Marx-Brothers. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 DECEMBER Stadsschouwburg: Nationale avond, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Kennemer Padvin ders, groep 4, feestavond. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Bij het huwelijk der Prinses. Programma vastgesteld. De Vereeniging Koninginnedag heeft de volgende feestelijkheden vastge steld: Op 19 December, den dag van den ondertrouw, zal in den Stadsschouw burg te 8.15 uur een Nationale Kunst avond worden gegeven. Er zullen oude en nieuwe Nederlandsche liederen in de costuums der eeuwen voorgedragen worden door mevr. Marguérite van HengelCouperus en Javaansche dansen worden uitgevoerd door Raden Mas Waloejo van het Solosche hof. In den middag van dezen dag opent het Comité Haarlem-Noord zijn fees telijkheden met een zanguitvoering in het Julianapark. Op 4 Januari worden in het Con certgebouw Oranjefilms vertoond, on der auspiciën van het Nationaal Jongerenverband. Op 5 Januari heeft in den Stads schouwburg een Galavoorstelling plaats van het voor deze gelegenheid samengestelde tooneelstuk „Uit het leven der Oranjes" door het Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstadtooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert. De gala première van dit stuk gaat op den ondertrouwdag te 's-Gravenhage. Het programma der verdere feestelijkheden in Haarlem is als volgt: In het Centrum. Op 6 Januari: in den avond muzikale rond wandelingen. Op 7 Januari: 89 uur: Réveille door 2 muziekcorpsen. 912 uur: Uitzending der reportage van de huwelijksplechtigheden van uit café De Kroon over de Groote Markt. Gedurende den verde ren dag uitzending aldaar van gramofoon- en radiomuziek. 24 uur: Kinderspecïaliteiten en muziek uitvoering in het tot feestgebouw in te richten gebouw der voormalige Veiling aan den KI. Houtweg. 46 uur: Groote lichtstoet van verlichte en versierde voertuigen. 79'uur: Muzikale rondwandelingen. 811 uur: Groot Oranjefeest in het feestge bouw, KI. Houtweg. Specialiteiten, cabaret en muziekuitvoering. 1111V2 uur: Marsch der muziekcorpsen van het feestgebouw naar de Groote Markt en taptoe. In Haarlem-Noord Op 6 Januari: 79 UUr: Muziek- en zanguitvoering in het met schijnwerpers te verlichten Julianapark. Op 7 januari: 24 uur: Muzikale rondwandelingen. 46 uur: Kinderlichtstoet. 79 uur: Muzikale rondwandelingen en concert in het Julianapark. Aan de kinderen wordt op Zaterdag 9 Januari een bioscoopvoorstelling van de hu welijksplechtigheden enz. in de Frans Hals bioscoop aangeboden. In Haarlem-Oost: Op 6 Januari: 99 3/4 uur: Koraalmuziek van de Am- sterdamsche Poort. Carillonmuziek op gramofoonplaten van den toren der R.-K. kerk aan het Nagtzaam- plein. Op 7 Januari: 99 3/4 uur: Koraalmuziek van de Am- sterdamsche Poort. V/22 uur: Optocht der schoolkinderen naar het feestgbouw aan den KI. Houtweg tot bijwoning van de matinée aldaar. 79 uur: Kinderlichtstoet. Op het Nagtzaamplein zal van Zaterdag 19 December af wederom opgesteld staan het tijdelijke monument in eenigszins gewijzig- den en uitgebreider vorm dan bij de verlo ving van de Prinses. Dit monument en de omringende boomen zullen worden verlicht en aldaar zullen gra mofoon- en radioconcerten worden uitge zonden op de avonden van 19 en 20 Decem ber en van 17 Januari, terwijl op den 7den Januari in den ochtend ook de reportage van de huwelijksplechtigheden vandaar wordt uitgezonden. In Haarlem-West: Op 7 Januari: 1012 uur: Voorstellingen en spelen voor de kinderen van 37 jaar. 23 uur: Kinderoptocht 714 jaar. 35 uur: Voorstellingen en spelen voor de kinderen van 714 jaar. Muzikale wande lingen in den middag en avond. Voorts zal een feestelijke boomplanting plaats hebben, zoo mogelijk op 6 Januari in samenwerking met de Vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde. Overleg is nog gaande in welk stadsdeel deze boom (een eik) zal worden geplaatst. Het is tevens de bedoeling op enkele plaat sen m de stad eenige versierde masten aan te brengen, speciaal bij den ingang van de stadswijken. ZANGHULDE IN HAARLEM-NOORD De Oranjevereeniging Haarlem-Noord maakt bekend, dat de muzikale opluistering van de zanghulde onder den Oranjeboom op Zater dagmiddag 19 dezer niet door Harmonie Cres cendo wordt uitgevoerd, doordat dit corps ver hinderd is; onder de auspiciën van den heer Hofmeester wordt voor een muziekensemble zorg gedragen. De collecte langs de huizen in Haarlem- Noord ten bate der feestelijkheden wordt warm aanbevolen. Programma's der liederen worden verkocht a 10 cent, voor en tijdens de zang- hulde. De leden der vereeniging hebben vrij entree in het Julianapark op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, voor twee personen. De zanghulde vangt precies drie uur aan. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag) V.m. 10 uur: Prediking. Nam. 12 uur: Bijbelbespreking. Voorgangers in beide diensten de heeren C. Westerdaal en G. Veldhuyzen Jr., uit Am sterdam. (Beurtelings). Na jaren verlost van bran derige pijnen ontstaan uit overzuring der maag „Digestif Rennie is tot nu toe het eenige middel, dat mij verlichting gebracht heeft, en deze beterschap is onveranderd gebleven." Dit schreef ons de apotheker N. te Z. Geen wonder. Digestif Rennie Pastilles be strijden deze klachten op geheel nieuwe wijze, door het overtollige maagzuur niet alleen te neutraliseeren, maar tevens ook te absorbeeren, terwijl bovendien de spijsver tering door het in deze pastilles voorkomen de pancreatine en pepsine krachtig bevor derd wordt. Digestif Rennie Pastilles helpen snel en afdoende. Zij zijn prettig te nemen, men late één of enkele dezer smakelijke pastilles eenvoudig langzaam in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apoth. en er kende drogisten f 0.40 per pakje, en k f 1.25 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Aanvankelijk stormachtigen tot krachti- gen Zuidelijken tot Zuidwestelijken, later ruimenden en afnemenden wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Later opklarend. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Aan vankelijk zacht, later kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 772.4 m.M. te Zürich. 724.1 m.M. te Thorshavn. Aanvankelijk zacht. Het diepe depressiecentrum, dat gisteren nog ver in het Westen lag, is thans de Faroer gepasseerd en trekt langs de Noorse he kust naar de Poolzee af. Aan de achterzijde stijgt de luchtdruk snel. Secundaire depressies liggen nog, over Enge land en voor de kust van Spanje. Daarachter komt, na de groote warmte, die thans tot ver naar het Oosten is doorgedrongen, een afslui- tuing in zicht met polaire winden, en opklaring. Op den Oceaan stijgt de luchtdruk sterk. Het gebied van hoogen luchtdruk boven het con tinent neemt nog steeds in beteekenis toe. Volgens de vliegtuigwaamemingen in Duitsch- land en de opgaven der bergstations is de temperatuur der atmosfeer boven Centraal- Europa gestegen tot zomersche warmte. In het Schwarzwald viel veel regen. Ook in de Alpen steeg de temperatuur en nadert de nulisotherm tot 2500 M. Ook daar viel veel regen of sneeuw. Het karakter van het weer blijft aan vankelijk nog stormachtig, zacht en snel wisselend met later afkoeling en op klaring. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 759 m.M. Stand van gisteren 758 m.M. Neiging: vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 6.11 uur; n.m, 18.31 uur. Strand berijdbaar van 11.50—16.30 uur. 1 ebt U iets op te ruimen? Hebt U iets te vragen? Maak het U gemakkelijk. Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad en het komt in orde. Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Nagekomen giften. F. H. f 1; Kwartje Willem I f0,40; Gedenk penning f 0,85. Thans kunnen giften voor dit doel niet meer aan onze bureaux worden afgegeven. Griep in Haarlem niet erger dan andere jaren. „O land van mest en mist", zong reeds De Génestet in zijn boutade over het klimaat van ons landje. En hij uitte op komische wijze zijn misnoegen van een verkouden mensch. Zoo is het nog steeds; reeds bij de eerste herfststormen komen de grieppatiënten voor den dag en zoo in het midden van December is de eene helft van Nederland verkouden en de andere helft op weg het te worden. Dezer dagen hoorden wij echter, dat de griep- bacillen op onrustbarende wijze in onze goede stad voortwoekerden. Verontrust over het lot van onze stadgenoten hebben wij ons dade lijk in verbinding gesteld met den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst. En tot onze groote verlichting hoorden wij dat er in 't ge heel geen sprake is van een abnormaal hoo; aantal grieppatienten, laat staan van een griepepidemie! Er heerscht niet meer griep dan in andere jaren om dezen tijd en kwaadaardige geval len hebben zich niet voorgedaan. Haarlem kan gerust zijn! BIJBELSCH ONDERWIJS OP DE O. L. SCHOOL? Ter behandeling en tot voorlichting van zijn leden had de Kennemerkring van Volksonder wijs Donderdagavond een vergadering belegd waarin het vraagstuk van „Bijbelsch onder wijs op de openbare school" zoowel door voor als tegenstanders besproken werd. In een zeer uitvoerige rede verdedigde de heer H. Nijboer uit Heemstede het pro, terwijl de behandelingen van het contra was toever trouwd aan den heer E. J. v. Det te Amsterdam. Nadat beide sprekers ongeveer in een betooL van een uur hun meening haden uiteengezet en toegelicht nam uit de vergadering een 5-tal sprekers deel aan de discussies, deels voor deels tegenstanders. De inleiders hadden toen nog ruime gelegenheid om nader op het ge sprokene in te gaan. Bepaalde conclusies werden niet genomen, maar wel zal het gehoorde aan de aanwezigen stof tot overdenking geven, als ze later een beslissende stem moeten uitbrengen. De vergadering, welke stond onder leiding van den kringvoorzitter, den heer E. Geerts Wzn., was zeer druk bezocht. Onder de aan wezigen werden o.m. opgemerkt de wethou ders van onderwijs der gemeenten Haarlem en Zandvoort. Een driedaagsch bestand in China? Hervatting der operaties als Tsjang Kai Sjek niet vrijgelaten wordt. NANKING, 18 Dec. (D.N.B.-A.NP.) Naar in goed ingelichte kringen verluidt, is van gis teren af een driedaagsch bestand overeenge komen tusschen vertegenwoordigers der re- geeringstroepen en van de troepen van Tsjang Sjoe Liang. Gedurende deze drie dagen zal Sioenfoe niet door regeermgsvliegtuigen worden gebombar deerd, terwijl Nanking niet door artillerie zal worden beschoten. Mocht na het verstrijken van dezen drie- daagschen termijn de in vrijheidstelling van Tsjang Kai Sjek nog geen feit zijn, dan be houdt de regeering zich voor de militaire ope raties te hervatten. De overeenkomst schijnt te Sianfoe te zijn tot stand gekomen door tussehenkomst van den Britschen adviseur van Tsjang Kai Sjek, Donald. Ras Imroe geeft zich over. Laatste overblijfselen van het Westelijke Abessynische leger verdwenen. ADDIS ABEBA, 17 December. Uit het westen van Abessynië wordt gemeld, dat ras Imroe zich met al zijn krijgers aan de Ita- liaansche colonne van Malta heeft overgege ven 11a twee veldslagen van korten duur. De overgave van ras Imroe wordt in Italiaansche kringen als zeer belangrijk beschouwd, omdat de troepen van dezen aanvoerder de laatste overblijfselen van het Abessynische leger in het westen waren, naar men zegt. De troepen van ras Imroe waren op militairen leest ge schoeid en voorzien van moderne wapens, Verscheidene duizenden geweren en ettelijke machinegeweren zijn ingeleverd. Intusschen heeft de colonne van Cubeddu Sjoeloel, bij Harrar, bezet. (Stefani). De gemeente Bloemendaal heeft den ambtsketen aangekocht, die indertijd aan den vroegeren burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Bas Backer, is aangeboden. Het ligt in de bedoeling dat deze keten zal gebruikt worden door den tegen- woordigen burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex en zijn opvolgers. De vele, zeer vele Hagenaars die, hetzij door bittere noodzaak, hetzij door eigen voorkeur of pensioen, dagelijks het steeds wisselend en steeds zichzelf blijvend stadsbeeld van de Re sidentie, slenterend in zich plegen op te ne men, behoeven zich zeker in deze dagen van feestvoorbereiding geen moment te vervelen. Den Haag wordt versierd en de stad maakt veel werk van haar feesttoilet, zooals het haar trouwens past. In de binnenstad, langs de route die de stoet zal nemen, maar ook daar buiten, wordt overal ijverig geklopt en geha merd, teere maar uitgebreide stellingen wor den tegen gebouwen „geplakt", midden in de soms nauwe winkelstraten staan op hooge stellages de werkers, die vlaggendoek of spar- versiering aan stevig ijzerdraad hangen of winden, naakte plakkaten hout wachten op kleurige versiering, er wordt hard gewerkt en de suggestie van feestelijkheid is groot. Hier en daar is al een straat gereed en wij kunnen een indruk krijgen van de variatie van smaak en beschikbare middelen. Het varieert van overdadig tot magertjes, van bont tot beschei den. Maar dat is ook een kwestie van smaak, evenals ons eigen oordeel, dat het kleurig vlaggendoek het beter en uiteraard feestelij ker doet in deze donkere dagen dan het groen, meest met oranje doorvlochten. Sommige groote firma's maken er zeer veel werk van, ook op het punt van verlichting en er zijn zeer veel origineele vondsten te waardeeren. De glazen veranda aan het stadhuis trekt veel belangstelling van de zijde der slenteraars en zij zijn voortdurend op zoek naar het proef- branden van verlichtingen. Het paleis aan het Noordeinde trekt vanzelfsprekend vele kij kers. Het witte vorstelijk huis is versierd met veel groen, waaronder een aantal kerstboo- men, tusschen welker takken groote electrische kaarsen zijn gehangen, enkele per boom. Vooral 's avonds, als die kaarsen branden, doet deze versiering het prachtig, overdag is zij waardig en sober, in overeenstemming met het gebouw dat zij siert. Vlak tegenover het paleis wordt onafgebroken gehamerd aan een groote tribune en toen wij het traject van den stoet reden, zagen wij op tal van plaatsen deze tribunes van de machtigste tot de beschei- denste, overal waar maar een geschikt plekje was te vinden. Het schijnt dat het met den verkoop der plaatsen niet heelemaal zoo gaat, als de opti mistische verhuurders wel gedacht hadden en Hagenaars voorspelden ons, dat men met de prijzen nog wel wat zal moeten inbinden, wanneer men alles bezet wil hebben. Maar wij zouden in dit opzicht toch niet graag het ri sico van een advies op ons willen nemen van hen, die mogelijk geneigd zouden zijn, het op het laatste oogenblik te laten aankomen. Op het moment schijnen de tribuneprijzen eenige daling te vertoonen, waar het tenslotte op uit- loopen zal, lijkt moeilijk te zeggen, omdat dit nu eenmaal een gebeurtenis is, waarvan men geen ervaring heeft. Wat wel vaststaat is, dat den Haag joyeus uitgedoscht feest zal vieren en zij, die er de gelegenheid toe kunnen vinden, moeten voor al niet verzuimen de Haagsche binnenstad in de komende dagen eens te gaan bekijken. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. De jubilea op „De Lichthoeve" Er heerscht vandaag in het bekende Kinder tehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort een feestelijke stemming, want er worden jubilea van twee verdienstelijke zus ters herdacht, n.l. van Zuster Tallien, die tien jaar en van Zuster Berghuys (tante Greet), die nu al 12)4 jaar haar menschlievend werk in deze inrichting verrichten. Het is te begrijpen, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij kon gaan en dat vele kindervrienden zich geroe pen hebben gevoeld, van hun belangstelling blijk te geven. Beide Zusters werden verblijd met vele bloemen, geschenken en schriftelijke gelukwenschen. Zooals we reeds eerder mee deelden, wordt daar vanmiddag van half drie tot half vier receptie gehouden. Vanavond worden de jubilea met de kinderen op beschei den wijze gevierd. Bijna een derde deel van Madrid verwoest. Gifgas wordt door de strijdenden gebruikt. LONDEN. IS Dec. (Havas-A.N.P.) Giste- ren is te Londen het rapport gepubliceerd, dat is opgesteld door zes Britsche parlements leden, die de vorige maand een bezoek aan Spanje hebben gebracht om er de middelen te bestudeeren tot humaniseering van den burgeroorlog en eventueele schendingen der niet-inmengingsovereenkomst te consta- teeren. Na er allereerst aan te hebben herin nerd, dat de missie op geen enkele wijze de bedoeling had de Britsche regeering te ver tegenwoordigen, constateert het document met name, dat voor het geheele door de regee ring gecontroleerde gebied, verschillende ele menten vereenigd zijn, door hun gemeen- schappelijken haat jegens het fascisme. In het document worden de effectieven van het leger van Franco vóór Madrid geschat op 20.000 a 25.000 man. De regeering kan daartegenover stellen 80.000 a 200.000 man. Terwijl Franco reeds van het begin af de beschikking had over Italiaansche en Duit- sche vliegtuigen, kan de regeering zich pas sedert kort tanks en vliegtuigen verschaffen, welke naar men zegt uit Rusland afkomstig zijn. Men schat het aantal burgers en mili tairen, die te Madrid worden gevangen ge houden op 14.000. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron zouden duizenden verdachte personen gedood zijn. Op 1 December was bijna een tierde der huizen te Madrid door het bom bardement verwoest. Dit bombarde ment heeft vooral de arbeiderswijken gegolden. Kort voor hun vertrek hebben de Britsche volksvertegenwoordigers het „vrij duidelijke" bewijs gekregen, dat met gifgassen gevulde bommen worden gebruikt. Het document vermeldt vervolgens, dat reeds 50.000 Spaansche kinderen in Frank rijk een toevlucht hebben gevonden en het voegt daaraan toe: „Wij zouden dat ook kunnen doen". Het rapport besluit met de conclusie, dat het noodig is een poging te doen Madrid te evacueeren.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2