Vaccinatieplicht een jaar opgeschort. V R IJ D A G 18 DECEMBER 1936 HAAREEM'S DXGBEAD 3 TWEEDE KAMER Op gevaren van tegenwoordigen toestand gewezen. Uitstel herberekening Indische pensioenen? Een halve eeuw geleden Richtprijzen in het debat. DEN HAAG Donderdag- Bij zitten en opstaan (alleen de commu nisten bleken „voor") verwierp de Kamer de motie-Schalker i.z. wijziging der landbouw crisispoli tiek, nadat de heer v. d. Sluis (s.-d.) verklaard had dat hetgeen die motie bevatte zich grootendeels niet leende voor behandeling langs dezen weg. Een reeks contin- genteerings-on twer- pen lokten opmerkin gen o.a. van Dr. Bierenu (lib.) Schil thuis (v.d.), Mr. Kortenhorst (r.-k.), Am el ink (a.-r.) uit, hoofdzake lijk hierop neerko mende. dat van eeni- ge dier voorstellen een prijs-stijgende werking te duchten viel. Met name gold dit voor de regeling betreffende naadlooze buizen, die aangaande tegels en die t.a.v. superfosfaat. Minister Gelissen zette uiteen, dat we de contingenteeringen nog niet heelemaal kunnen missen met 't oog op gewenschte be scherming van bepaalde industrieën. Ver ruiming van werkgelegenheid (dank zij de contingenteering van tegels), waakzaam heid om ons land voor een zoo belangrijk product als naadlooze buizen van 't buiten land onafhankelijk te maken, waren de voor naamste argumenten van den Minister, die er verder nog op wees. dat de prijsstijging van superfosfaat veeleer gevolg is van de depreciatie van den gulden dan van de con tingenteering. Bij het ontwerp betreffende contingenteering van tegels lieten Dr. B i e - r e m a (lib.Mr. Coops (lib.)de heer Schil thuis (v.d.) en de heer Am el ink (a.-r.) aanteekenen, dat ze beschouwd wil den worden „tegen" gestemd te hebben. De verlenging van het z.g.n. stopwetje, waardoor het tijdelijk verbod i.z. het bouwen van nieuwe scholen, ook na 1 Januari 1937 zal blijven werken evenzeer als dit zal gelden tot 1 Juli t.o.v. de bepalingen die verminde ring van de Rijksver- gceding voor de lage re scholen voorschrij ven bij het niet her plaatsen van wacht gelders, lokten be schouwingen van on- derwijsspecialisten als de heeren Z ij 1- stra (a.-r.), Su- ring (r.-k.) Tila- n us (c.-h.), Th lis sen (s.-d.) uit. Het tnog langer te gen hou den'van de vrije solli citatie en 't voort gaan met herplaatsing van pLm. 1600 wacht gelders ontmoette nogal wat tegenstand. De heer v. Dijken (a.-r.) verdedigde een mede door den heer Suring (r.-k.) ondersteund amendement, beoogende: lo. de vroegere (beperkte) vrijheid van benoeming tot hoofd eener school te herstellen. 2o. de be noeming van die gewezen onderwijzers, wier wachtgeld afgeloopen is, zonder verminde ring van de Rijksvergoeding mogelijk te maken. Een o.m. door Mr. Coops (lib.) bij gevallen sub-amendement T h ij s s e (s.-d.) had ten doel ook voor een tijdelijke vacatu re de vrijheid van benoeming te herstellen. Met 4818 nam de Kamer dit sub-amende ment ondanks 's Ministers technische en fi- nancieele bezwaren aan en daarop ging het amendement er z.h.st. door, wat tenslotte ook met 't ontwerp gebeurde. Hierna begon eindelijk het vaccinatie debat. Op 1 Januari toch zou weder de ter mijn verstrijken gedurende welken de in directe vaccinatieplicht buiten werking is gesteld. Voor 't eerst geschiedde dit bij de weJ v-n 11 Februari 1928 wegens het van tijd jot tijd voorkomen 'an encephalitis bij gevaccineerden. Dit keer wilde Minister Slingenberg de op schorting niet langer dan 1 jaar (tot dus verre was 2 jaar de gebruikelijke periode geweest) te doen gel den, opdat men dan het volgend jaar onder een na de ver kiezingen nieuw op getreden kabinet het vaccinatie-vraag stuk principieel onder de oogen zal kunnen zien en voor een definitieve regeling zorg dragen. De medica Mevr. de Vries—Bruins be pleitte directen inentingsdwang op jeugdigen leeftijd, waaraan volgens haar, gegeven de ervaringen elders (b.v. in Duitschland) waar lijk geen risico van ook maar eenige beteeke- nis vast hoeft te zitten. Als er ten onzent weer eens gevaar voor 'n pokken-epidemie mocht ontstaan, moet men op 'n veel ongun- stigeren en daardoor riskanteren leeftijd tot inenting overgaan. Spreekster had tot haar genoegen bemerkt, dat de Minister 't eigenlijk met haar eens is, doch alleen om politieke redenen thans geen definitief voorstel durft te doen om vaccinatieplicht t.a.v. kinderen beneden 2 jaar in te voeren. Mr. Ter ps tra (a.r.) daarentegen kan de geruststelling, dat hieraan praktisch geen gevaar verbonden zou zijn. niet aanvaarden. Uit de statistische ge gevens immers blijkt wel anders. Zoo deden zich tusschen 1924 en 1935 bij 2-jarigen 17 ge vallen van encephalitis voor, waaronder 4 sterfgevallen, terwijl bij 3-jarigen die getallen resp. 46 en 17 bedroegen. Wel leverden de cij fers t.a.v. kinderen jonger dan 2 jaar uiterlijk gunstige resultaten op. maar hier betrof het ook heel wat minder gevallen van inenting. Op zichzelf acht deze afgevaardigde vaccinatie wel geoorloofd, maar thans zou hij invoering van wettelijke verplichting voor kinderen be neden 2 jaar onverantwoord vinden, ja dit gold zelfs voor propaganda hiervoor. Dr. Vos (lib.) noemt met den Minister den vaccinatie toestand van ons land zeer onvoldoende: in 1935 b.v. zijn slechts 8% van de kinderen ge vaccineerd. Natuurlijk kwam de St. Ger. Kersten weer met zijn bekende principieele bezwaren tegen inenting. Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h.) behoorde ook tot hen .die ontkenden, dat in enting beneden 2 jaar gevaarloos zou zijn. Minister Slingenberg constateerde dat fciemand het wetsvoorstel zelf om gedurende een jaar den indirecten vaccinatie-dwang nog eens op te schorten had bestreden. Dit nam niet weg, dat hij 't toch wel gewenscht vond. met 't oog op wat er z.i. in de toekomst dient te gebeuren, den huidigen toestand te schet sen. Hij acht zich verplicht de aandacht te vestigen op het feit, dat tegenwoordig een zeer klein percentage slechts wordt ingeënt. Daar uit vloeit voort, dat men tenslotte tot een de finitieve oplossing moet komen. Van twee ge varen dient men zich rekenschap te geven. Het eerste is dat van een pokkenepidemie. Welnu Nederland is thans het eenige land in Europa, zonder vaccinatieplicht, zoodat er hier 'n grooter gevaar voor zulk een epidemie bestaat en nu trekt de situatie hier sterk de aandacht in het buitenland. Tegenover Mr. Terpstra wees de Minister er op, dat de sterfgevallen bij enting van jeugdige kinderen hier alleen voorkwamen toen men 't gevaar van encepha- litis-complicaties nog 'niet kende. Sindsdien weet men, dat zwakke kinderen niet geënt moeten worden. Bij vaccinatie-dwang beneden de 2 jaar zal men uit den aard der zaak net als b.v. in Engeland vrijstelling moeten verleenen in geval zulks met 't oog op de (zwakke) gezondheid van het kind aanbeve ling verdient. Revaccinatie is practisch ge sproken zelden of nooit gevaarlijk. In tusschen acht de Minister vaccinatie-plicht beneden 2 jaar beter dan invoering van den indirekten inentingsdwang, welke met zich mee zou brengen, dat veelal pas tegen den leeftijd waarop de kinderen naar school gaan want daarvoor zouden ze dan 't vaccine-briefje be hoeven de ouders hen zouden laten inenten. Maar zoodoende zouden die kinderen dan juist op een gevaarlijken leeftijd gevaccineerd wor den. De Kamer neemt het ontwerp tenslotte z.h.st. aan. Richtprijzen-debat. In den nacht van Dinsdag op Woensdag was de Kamer door Landbouw heengekomen en zelfs tot de afdeeling Akkerbouw en Veehou derij genaderd. Eén afgevaardigde had dikkeer nu eens met voldoening een oude motie kun nen intrekken, te weten de heer Drop (s.d.) die niet meer op verstrekking van subsidie ten behoeve van het Nederlandsche Visscherij Proefstation hoefde aan te dringen. De Mi nister had immers aan zijn wensch gehoor ge geven: er komt dit keer voor dit doel een post van f2500 subsidie op de Lanbouwbegrooting voor. Vanavond mocht zich o.m. de door verschil lende sprekers, zooals de heeren L o u w e s (lib.) v. d. Heuvel (a.r.) Droes en (R.K.), Ebels (v.d.) besproken richtprijs voor de tarwe in de belangstelling van de Kamer ver heugen. Deze is te laag, zoo heette het. Wat de kleine boeren betreft, omtrent wie de heer Droesen (R.K.) reeds, in tegenstelling met den heer v. d. Heuvel, betoogd had, dat ze niet zoozeer achterop zijn geraakt door gebrek aan werk buiten hun bedrijven, maar door het niet-loonend blijven van hun eigen bedrijf, ook de Minister was in hoofdzaak deze mee ning toegedaan. Hij hield vol, dat de Land- bouwcrisiswet onvoorwaardelijk toelaat een bedrag uit het Landbouwcrisisfonds beschik baar te stellen, speciaal voor hulpverleening aan de kleine boeren door middel van den z.g.n. kleine boerendienst. Erkend moest worden, dat blijkens de voor- loopige uitkomsten van de,inventarisatie der bedrijven het tarwe-areaal kleiner is gewor den dan het verleden jaar was. Verschillende tarweverbouwers hebben 't dus blijkbaar voor- deeliger gevonden inplaats van tarwe andere producten te gaan verbouwen. Het is een landsbelang dat het tarwe-areaal een behoor lijken omvang heeft. Mocht er derhalve gevaar dreigen, dat 't areaal te klein wordt, dan zal de Minister niet voor de noodige maatregelen terugdeinzen om den tarwebouw weer op te voeren eri in dat verband zou dan ook verhoo ging van de richtprijs aan de orde moeten komen. Ziet daar enkele puntjes uit 's Ministers rede bij deze afdeeling. Er volgde hierop weer het noodige aantal sprekers bij de afdeeling Melk en Zuivel. Minister Deckers begon met de vermakelijke opmerking, dat de heer v. d. Heuvel blijkbaar bezwaar had tegen het versch gekarnde blue band-meisje. Waarlijk men moet het niet zoe ken in dergelijke kleine en ook niet gerecht vaardigde kritiek op volkomen behoorlijke re clame voor margarine. Van meer belang is na te gaan hoe we den export voor onzen boter kunnen bevorderen. De Minister verzekerde, dat er naar zal worden gestreefd om de Regeeringsbemoeiïn- gen met de bestrijding van t.b.c. onder het vee nog uit te breiden. Omtrent de richtprijs van de melk merkte hij op, dat z. i. 5 ct. voldoende is. Het mini mum-prijzenstelsel voor de consumptiemelk geeft den knoeiers een te mooie gelegenheid tot knoeien: de nieuwe regeling nu maakt zulks moeilijker en is daarom beter. Minister Deckers gaf te verstaan, dat hij blijft streven naar heffingen op spijsvetten en margarine, die zoo weinig mogelijk drukkend zijn voor den kleinen man. Naar aanleiding van het gebeurde met den o.m. door Mr. Boon (lib.) becritiseerde rege ling van den export van gecondenseerde melk naar Engeland, waardoor een aantal agenten waren uitgeschakeld, betoogde de Minister, dat de agenten, die niet in de organisatie zijn mo gelijk wat in aanzien achteruit zijn gegaan, doch niet financieel. Overigens geldt 't hier slechts 'n voorloopige regeling, die over 6 maanden wijziging kan ondergaan. Voor zoover er in dezen nacht nog iets van beteekenis mocht voorvallen, kan daarop mor gen teruggekomen worden E. v. R. Gepensioneerden van den K. H. L. Dank zij 'n opmerking, die we dezer dagen van een belangstellend lezer mochten ont vangen kwamen we tot de ontdekking, dat ons artikel van de Tweede Kamer-vergadering van 26 November j.l., tengevolge van het abusievelijk wegvallen van een paar woorden, een onjuisten indruk kon vestigen omtrent het lot van de gepensioneerden van den Kon. Holl. Lloyd. Minister Gelissen verklaarde, dat hem in ze keren zin de devaluatie gelukkig ter hulp was gekomen wat betreft hetgeen hij voor dien groep van personen zou kunnen doen. „De prijzen van de schepen aldus de Mi nister die op het oogenblik in het bezit zijn van den K. H. L., zijn na de devaluatie zóó ge stegen, dat er een dusdanig groot bedrag voor concurrente debiteuren bij verkoop te voor schijn zal komen, dat ook de gepensioneerden een behoorlijk, ja een veel grooter bedrag dan wahraan iemand ooit heeft kunnen denken, zullen krijgen...." E. Y. R. HET EERSTE TEEKEN VAN VERKOUDHEID! Niezen is een waarschuwing van de natuur, dat een verkoudheid of griep-aanval op komst is. Wacht nu niet langer, maar neem direct maatregelen. Sprenkel een paar druppels Karsote op Uw zakdoek en snuif de aangename dampen flink op. Door labo ratoriumproe ven is aange toond, dat Karsotedamp de bacteriën van verkoud heid, influenza en griep in enkele minu ten volkomen vernietigt. Door iedere diepe inade ming wor den de zuive rende dampen tot in de meest afgelegen dee- len van Uw ademhalingsorganen gebracht. In minder dan geen tijd is de infectie verdwenen! Ziehier de juiste wetenschappelijke methode om ver koudheid. griep etc. te bestrijden. Door altijd het zakflaconnetje Karsote bij U te dragen, kunt ge bij gevaar voor infectie direct van de heilzame werking van Karsote-damp gebruik maken. Karsote is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.70 per fla con (zakformaat) en l.per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. (Adv. ingez. Med.J Waagstuk slecht afgeloopen. Jongen van een dak gevallen. Donderdagochtend om half negen wilde de 15-jarige G. Penders een bal halen, welke op het dak van de RK. school aan de Para dijslaan te Alphen a. d. Rijn was terecht ge komen. De jongen klom daarvoor over het hek van de nog gesloten school en vervolgens langs een regenpijp omhoog. Toen hij weer van het 12 meter hooge dak wilde afdalen, brak een gedeelte van de goot met het nood lottig gevolg, dat de jongen van deze hoogte omlaag stortte en op de betegelde speelplaats van de school terecht kwam. Met een schedel- basisfractuur en eenige gebroken ribben werd hij naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand is hope loos. Slecht» één enk'le flesch Glorine Voor 5 wasschen, 't is geen geldl Daarom bleekt ook Josefine Met niets anders dan Glorine. Zuinig dat is Glorine. Zuinig in 't gebruik en zuinig op Uw goed. Een wondermiddel! Neem geen risico met goedkoope bleekmiddelen. Glorine is zuiver. Een flesch van 16 cent is voldoende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. Glorine bleekt witter (Adv. Ingez. Med.) A. S. I. B.-Comité opgericht. Men schrijft ons: In de vergaderzaal van den ondernemers- raad voor Nederlandscih-Indië in het gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij te 's-Gravenhage, is een dezer dagen een bij eenkomst gehouden van een aantal perso nen. onder wie verschillende, die jarenlang in Indië vertoefd hebben, waarin besloten is tot stichting van een comité in Nederland, dat zich ten doel stelt hier te lande een steunactie te beginnen voor het AJS.I.B (Al gemeen Steunfonds voor Inheemsche Be- hoeftigen). Gelijk men weet. werd het A.S.I.B. in 1935 in Indië gesticht door de eohtge- noote van den vorigen gouverneur-generaal mevr. A. C. de Jonge, geboren bsse. van Was senaar. In den tijd van zijn bestaan heeft het A.S.I.B. in Indië meer in het bijzonder op Java. buitengewoon veel zegenrijk werk verricht: groote nood en ellende is verzacht geworden. De geheele samenleving in Ir*lië heeft deze actie krachtdadig gesteund. Er is evenwel voor deze hulpverleen in g nog steeds zeer veel noodig en daarom heeft mevrouw De Jonge, aanstonds na haar terugkeer in het vaderland besprekingen gevoerd, om ook hier te lande te komen tot een A.S.I.B -actie. Deze besprekingen nu hebben geleid tot de officieele stichting van een A.S.I.B.-comité in Nederland. Eerste secretaris van het Comité is de heer A. H. Neijs, oud-gouverneur van midden- Java (adres: Groot Hertoginnelaan 87 Den Haag) en penningmeester: Mr. E. E. Menten, p.a. firma Heldring en Pierson (Den Haag) Prinses Juliana heeft het Comité een zeer belangrijke gift doen toekomen. Nederlandsch vlieger in België veroordeeld. Voor de rechtbank te Brugge heeft eenigen tijd geleden terecht gestaan de Nederland sche reclamevlieger v. G.. die op 20 Juni jl. boven het Belgische strand zoo laag zou heb ben gevlogen, dat een jong meisje gedood werd. Thans heeft genoemde rechtbank uit spraak gedaan en den vlieger tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tevens zal hij 50.000 francs schadevergoeding aan de ci viele partij moeten betalen. Minister zou geen bezwaar hebben tegen uitstel van een jaar. De minister van Koloniën geeft in de me morie van antwoord betreffende het wetsont werp tot tijdelijke korting van de pensioenen van Indische landsdienaren te kennen, dat het hem spijt, dat de principieele tegenstanders van kortingen op verleende rechten, hun standpunt nog steeds niet gewijzigd hebben. Noch hun argumenten, noch die van de Ka merleden, die zich beroepen op de gewijzigde monetaire omstandigheden, zijn echter in staat om een onredelijkheid in het ontwerp aan te toonen. Zouden de rechten waarvan hier sprake was, niet worden aangetast, dan zou dit practisch gesproken op een pensioens- verhooging neerkomen. Ontsteking morgen. Op 20 September 1910 werd door wijlen Prins Hendrik op het Juliana van Stolberg plein te 's Gravenhage het „Julianamonu- ment" onthuld, dat uiting zou geven aan de dankbaarheid voor het geluk, dat het Neder landsche volk geschonken werd op 30 April 1909, toen de prinses geboren werd. In verband met het feit, dat dit monument het eenige is, gewijd aan Prinses Juliana, zal op den dag der aanteekening des namid dags omstreeks 4 uur een vreugdevuur bij dit monument worden ontstoken, als symbool van de blijdschap van het Nederlandsche volk over het a.s. huwelijk der kroonprinses. Dit vreugdevuur zal worden ontstoken door Prins Bernhard, in bijzijn van Prinses Juliana. Het vuur zal blijven branden tot aan het einde van den dag der huwelijksvoltrekking De overval op een geldauto te Amsterdam. Een der daders tot drie jaar veroordeeld. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde den werkman P. J. N. wegens diefstal met ge weldpleging tot een gevangenisstraf van drie jaar. De eisch luidde twee en een half jaar gevangenisstraf. De man heeft met twee vriendden op 17 Januari j.l. een overval gepleegd op een auto waarmede een bedrdag van 32.000 gulden in specie en bankpapier werd vervoerd naar de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. Na een achtervolging reed de auto van de roovers tegen een hek. zoodat zij moesten vluchten. Het geld werd teruggevonden en korten tijd later zijn de daders gearresteerd Invoervergunningen in Frankrijk. De directie van den landbouw vestigt de aandacht van belanghebbenden er op. dat de aanvragen om invoervergunningen in Frankrijk voor het eerste kwartaal van 1937 voor 25 December a.s door de Fransche im porteurs bij de bevoegde instantie daar te lande moeten zijn ingediend. Zulks geldt niet voor kaas- en melkproducten, waarvoor I uitsluitend contingenteeringscertificaten door het zuivelexpertbureau te 's-Graven- I hage worden afgegeven. Haarlem's Dagblad van 1866 18 December: Zondag j.l. had een wedstrijd plaats tusschen de Amsterdamsche Football Club „Sport" en de Haarlemsche Foot ball Club, welke door eerstgenoemde club werd gewonnen. Het spel, dat vijf kwartier duurde, werd gespeeld op de terreinen der Amsterdamsche Cricket en Football club „Sport" in het Von delpark en werd door een talrijk pu bliek bijgewoond. Plotseling remmen wordt auto noodlottig. Proef verlichtingen vlammen aan. Het wordt, des avonds in de straten van de Haagsche binnenstad steeds drukker. Wie overdag geen tijd heeft, gaat in deze laat ste dagen voor den aanvang der feestelijk heden des avonds kijken, hoe ver men met de versiering van de stad gevorderd is. en wie daarbij een beetje geluk heeft, ziet hier of daar de illuminatie van een der groote gebouwen of zelfs de feestverlichting van een geheele straat proefbranden. Op die ma nier krijgt men alvast een voorproefje van wat ons aanstonds te wachten staat, zoowel aan drukte in de binnenstad als aan schit terende schouwspelen, wanneer de stad en vele buitenwijken zulle nschitteren van licht en schier overal de versieringen in den war men gloed van wit, rood, geel of oranje lichtstralen worden gezet. Sommige gebou wen maken door hun bijzondere ligging, bijv. aan het water, een feeërieken indruk en als het mogelijk zal zijn, in de komende feest dagen Den Haag eens uit de lucht te bekij ken zal de hofstad ongetwijfeld veel weg hebben van een stad uit een Oostersch sprookje en fonkelen en schitteren als een zeldzaam juweel Donderdagavond omstreeks half negen concentreerde de belangstelling van het pu bliek zich in de nabijheid van het Noord einde tegenover het koninklijk paleis, want snel had het gerucht de ronde gedaan dat de feestverlichting daar zou proefbranden. Inderdaad glansden kort voor negen uur de electrische kaarsen ln de als versiering aan gebrachte dennenboomen op en zette het licht der illuminatie 't versierde paleis in een feesteliiken gloed. Ook de kerstklokken, die aan de bogen der zuilengalerij ter linker- en rechterzijde van het paleis zijn aangebracht, straalden in het licht en een gemompel van bewondering ging door de menigte. Desondanks was het weinig wachtenden ontgaan, dat uit de zijdeur van den linker vleugel van het paleis twee in bontmantels ge» ïlde dames naar buiten waren gekomen en in een harer herkende men onmiddellijk de Koningin die met een hartelijk gejuich werd begroet. Van achter een der zuilen van de galerij nam H.M. de verlichting in oogen- schouw. Boven den hoofdingang hingen eeni ge werklieden een lichtbak op met de woor den „leve het bruidspaar'' en nadat de Ko ningin daar even naar gekeken luid gaf zij den heer Scheeres. die belast is met de aan leg der illuminatie, eenige aanwljz: en, waarop de heer Scheeres de werklieden en kele veranderingen liet aanbrengen. Na on geveer vijf minuten keerde H.M. in gezel schap van haar hofdame in het paleis terug en werd de verlichting gedoofd. Hoezeer de minister een verder uit stel van de behandeling van het herberekeningsontwerp zou betreuren met het oog op de belangen van de zeer velen, die door de daarmede be oogde opheffing of verzachting van schrijnende ongelijkheden in een betere positie zouden komen, zal hij zich nochtans niet verzetten tegen een amendement tot verlenging van den werkingsduur der thans geldende kor tingsregeling met een jaar, nu drie verschillende groepen van leden blijk gaven op zoodanige verlenging grooten prijs te stellen. De minister is echter niet bereid het herbe rekeningsontwerp terug te nemen en kan evenmin de verzekering geven, dat de tijde lijke korting niet na 1 Mei 1937 zal worden gehandhaafd. SWEEPSTAKE-ZWENDELAARS VOOR DE RECHTBANK. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben Donderdag terechtgestaan de 26-jarige ver tegenwoordiger J. R. de J. en zijn 27-jarige vrouw J. S. de J.P, verdacht van oplichting van de firma A. Littlewood Ltd. racing and football accountant in Liverpool. Deze firma organiseert o.a. sweepstakewedrennen. Deel nemers moeten de uitklagen van de rennen in vullen en als deze overeenkomen met den uitslag krijgen zij een bepaalde uitkeering. De opgaven moeten natuurlijk in het bezit van de firma zijn vóór de rennen beginnen. Echter worden ook inzendingen na dien tijd aange nomen, wanneer uit het poststempel blijkt, dat de verzending vóór het begin van de rennen heeft plaats gehad. Hierop hebben de verdachten hun oplichting gebaseerd. Zij wisten een postambtenaar over te halen, om gefrankeerde enveloppen welke zij verstrekten, te doen afstempelen, die dan weer aan hen werden teruggegeven. De uit slagen van de bewuste rennen werden door de radio bekend gemaakt, de verdachten zonden, direct na de uitzending, de goede of nagenoeg goede uitslagen in de reeds gestempelde enve loppe op. De brievenbesteller M. van der Z. verleende hierbij zijn bemiddeling. Op deze wijze slaagden de verdachten er in „aanspraak" te maken op twee prijzen ter waarde van ruim duizend pond sterling. De Liverpoolsche firma kreeg echter argwaan en een particulier detective stelde een onderzoek in, waardoor het bedrog aan het licht kwam. De verdachten legden voor de rechtbank een volledige bekentenis af. Het O.M. eischte tegen den man, die al eerder in een oplichtingszaak betrokken is geweest, acht maanden gevangenisstraf en tegen de vrouw vier maanden. Tegen den 25-jarigen brievenbesteller M. van der Z. werd geëischt drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. „Vreugdevuur" bij het Juliana-monument. Over den kop geslagen. Eén doode, twee gewonden. Omstreeks kwart over vijf Donderdagmid dag is op den nieuwen rijksweg tusschen Overschie en Delft onder de gemeente Pijnacker. wederom een ernstig ongeluk ge beurd, dat een vrachtrijder het leven heeft gekost. Een vrachtauto, bestuurd door den heer W. Simons uit Rotterdam, welke op weg was naar Wateringen is geslipt en aan de linker zijde van den weg over den kop geslagen. De auto kwam op den berm langs de sloot te recht en werd vrijwel geheel vernield. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende persoon, zekere Berendregt uit Wa teringen. die evenals de heer Simons, door onmiddellijk toegeschoten omstanders uit zijn benarde positie bevrijd werd. kreeg ern stige verwondingen aan het hoofd en is naar het gasthuis te Delft overgebracht. Achterin den wagen bevond zich de heer L Vuist uit Rotterdam. Deze werd licht gewond en is naar zijn woning te Rotterdam vervoerd. Het stoffelijk overschot van den vrachtrijder is eveneens naar het gasthuis te Delft ver voerd. Het ongeluk is toe teschrijven aan de gladheid van den weg en gebeurd, toen de bestuurder plotseling moest remmen voor een voor hem rijdende auto. Ook griep in het garnizoen te Harderwijk. Evenals in verschillende andere garnizoe nen, heerscht ook in het garnizoen te Har derwijk op het oogenblik de griep in hevige mate. Het merkwaardige is. dat bij het zevende regiment infanterie, dat uit Amsterdammers bestaat, en dat in de Oranje Nassau-kazerne in de stad is gelegerd, geen patiënten zijn. Bij het twintigste regiment infanterie, zijn er echter zooveel te meer. Alle bedden op de ziekenzaal zijn bezet, terwijl verder verschei dene soldatenkamers als ziekenverblijf zijn ingericht. Men telt thans 60 patiënten. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Toen de sergeant-majoor werktuigkundige J. Staal Donderdagmiddag om vijf uur per motorfiets naar het vliegkamp Soesterberg reed, nam hij de bocht nabij het militair tehuis aldaar te kort, waardoor hij tegen een beton nen paal botste. Hij werd tegen den grond ge smakt en bleef ernstig gewond aan hoofd en armen liggen. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het militair hispitaal te Soesterberg over gebracht en vandaar naar het militair hospi taal te Utrecht. Avonddrukte in de Haagsche straten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5