van houten Regeling van aantal jeugdige arbeiders Wetsontwerp wil zekere verhoudingen in de bedrijven vast stellen. VILLAPARK „DE NEETHOF" N AANLEG. De Residentie, ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 HA ARE EM'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER Sociale Zaken aan de orde. Mevr. A. E. J. c Vries—Bruins beid over DEN HAAG Vrijdag. Hoe dichter tegen Kerstmis, hoe harder de Kamer werkt. Vannacht ging ze eerst om half vijf uiteen. Toen was ze door de Landbouw- crisisfondsbegrooting heen. Hedenmiddag be sloot ze volgende week niet eens „Maandag te houden" maar dien dag, ook 's avonds, te ver gaderen, terwijl Dinsdag er vermoedelijk ook wel bijkomt. En vandaag werd het half acht, eer de 4 nog aanwezige Kamerleden (hier onder de voorzitter), de Minister en de overige voor hun werk aanwezige heeren kon den gaan eten. Ofschoon gemeenlijk bij „Sociale Zaken" al gemeene beschouwingen alleen bij de afdee- lingen van het begrootingshoofdstuk worden gehouden, brak de com munist de Visser heden met dit gebruik. Hij zette Minister Slin- genberg op het bankje van de beschuldigden neer, wegens door dezen bewindsman die daarom met het kabinet-Colijn straks hoort te verdwijnen verbroken beloften. Bij de afdeeling „Ar beid" vrij veel spre kers, die echter vrij kort van stof waren. Mevrouw de VriesB ruins (s.d.) bleek niet erg gesteld te zijn op het versche kadetje. De Minister moest niet toegeven aan den aandrang der voorstanders, aangezien aldus wederinvoering van den bakkers-nachtarbeid te duchten viel. Voorts waarschuwde zij tegen het plan om met 'n regeling te komen tot strenge inperking van den vrouwenarbeid in fabrieken en werkplaatsen, wat haar den bij val van Mevr. Mr. B a k k e rN ort (v.d.) doch niet van den R.K. afgevaardigde v. d. Putt en evenmin van Mr. Katz (c.h.) bezorgde. Want v. a. Putt haakt juist naar 's Ministers maatregelen op dit gebied. Volgens hem be hoort de gehuwde vrouw in geen geval tot de fabriek te worden toegelaten. Hij achtte het zelfs tijd, dat men 'n einde zal maken aan de z.i. hier en daar in verband met den vrouwen arbeid bestaande schandelijke toestanden. De heer Bakker (c.h.) vond, dat de bedrijfs- raden eerst wat meer ervaringen moeten heb ben opgedaan alvorens het geraden is hun verordenende bevoegdheid toe te kennen. Op vatting, die de heeren Kuiper (r.k.) en K u p e r s (s.d.) allerminst deelen, want zij achten hier juist spoedig doortasten gewenscht ten einde die raden tot volwaardige ordenings organen te maken. Dit tweetal was het ook eens omtrent invoering der 40-urige werkweek in bedrijven, die zich tot dezen maatregel tot verd'eeli'ng van den besclr''s meer arbeiders leenen. De s.d. spreker achtte het verkeerd, dat Mi nister Slingenberg de 40-urige werkweek in de bouwbedrijven niet bevorderde. ofschoon de arbeiders in kwestie bereid bleken een loon- offer te brengen. Ook de a.r. Amelink bleek niet zoo afkeerig van de 40-urige werk week. Nederland moet z.i. niet bij alle andere k. l, h. <l Pu» landen t. o. v. deze (BK- methode tot bestrijding van w^x^uósnèid ten achter blijven. De heer v. d. Putt (r.k.) vond, dat verkorting van den arbeidstijd alleen voor beschutte bedrijven in aanmerking komt. Dr. Vos (lib.), die wees op het versche ka detje, spoorde in verband met onze concur- rentie-mogelijkheid ten opzichte van andere, minder sociaal ontwikkelde landen, aan tot voorzichtigheid t.a.v. het ratificeeren van in ternationale arbeidseonventies. In de oogen van den wildnationalen Mr* Westerman zijn de Geneefsche arbeidsconferenties een soort opiumkitten. Wat men daar doet is yolgens dezen afgevaardigde voor 90% zin- en nutte loos. Minister Slingenberg gaf dit Kamerlid dat ook 'n warm pleidooi had gevoerd voor de 40-urige werkweek te verstaan, dat hij wel zeer inconsequent was. Want met die kwestie hield men zich in Genève ook intens bezig. Voor den arbeid der internationale arbeids- conferentie had de Minister grooten eerbied. Ratificatie van arbeidseonventies geschiedt hier te lande zoo spoedig mogelijk, maar soms gaan onze nationale regelingen al verder dan Geneefsche conventies: en dan is natuurlijk ernstig beraad noodig. Verordenende bevoegdheden aan de be drijf sraden toekennen komt pas in aanmer king als die lichamen meer ingeburgerd zul len zijn. Daarom zullen de kampioenen voor dergelijke publiekrechtelijke bevoegdheid genoegen moeten nemen met de op privaat rechtelijk terrein blijvende, voorgestelde ver bindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomsten. En voor uitbreiding van de economische bevoegdheden der bedrijfsraden moet men bij zijn collega van Handel, aan kloppen. Tot bevordering van 't instellen van bedrijfsraden is minister Slingenberg bereid, als 't bedrijfsleven het verlangen daartoe te kennen geeft. En nü 't versche kadetje. Het verbod van bakkers nachtarbeid wordt voldoende ge waardeerd óm zonder gevaar voor opheffing of ondermijning daarvan, het vervoerverbod van brood vóór een bepaald uur te kunnen missen. Verzwakking van laatstgenoemd ver bod kan dus zonder gevaar geschieden. Daarom heeft de Minister dan ook het ver sche kadetje in de hotels reeds zijn blijde in- comste laten doen. Maar dit beteekent niet, dat hij nu ook bereid is nog verder te gaan. Belangrijker dan dit materieel genot, is ongetwijfeld het probleem van de verdeeling van den beschikbaren arbeid. Binnenkort aal er 'n wetsontwerp verschijnen betreffende regeling der verhouding tusschen oudere en jongere arbeiders, waaraan tevens de kwes tie van den vrouwenarbeid zal wonden vast geknoopt. Het zal een crisis-ontwerp zijn, uitgaande van de gedachte, dat de sterke ver houding van volwassen tot jeugdige arbei ders niet ongunstiger mag zijn, dan ze op een bepaalden in de wet te vermelden da tum was. De regeering zal door die wet een groote algemeene bevoegdheid dienen te krij gen, want de regelingen in de verschillende bedrijven zullen uit den aard der zaak vrij Sterk uiteen moeten loopen. Wettelijke invoering der 40-urige werk week acht Minister Slingenberg onmogelijk. Doch hij is wel bereid het overleg tot invoe ring hiervan in bepaalde bedrijven te bevor deren. Zoo ondernam hij 'n poging voor het bouwbe om door overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers te bereiken. Toen de arbeiders in een even redige verlaging van het weekloon wil den toestemmen, gaven de werknemers te verstaan, dat zelfs zoo de kosten van de bedrijven te groot zouden worden. Tot verdere financieele offers was men in geen van beide kampen te vinden Bovendien ver langden de arbeiders, dat de steunuitkeerin- gen aan werkloozen bouwvakarbeiders op de bestaande basis gehandhaafd zouden worden. Dit nu was voor den Minister onaanvaard baar, aangezien dan de steun veelal gelijk zou kunnen worden aan het loon der werkende ar beiders. Niettemin wil hij het nog wel eens met de beide partijen probeeren, maar dan zullen ze eerst schriftelijk moeten meedeelen, dat ze tot overleg en eventueel tot verdere offers be reid zijn. Blijven ongelukken uit, dan komt het zulks tot bevrediging van den heer Loerak ker (r.k.) nog in dit zittingsjaar tot indiening van een wetsontwerp tot verbod van kinder arbeid in den landbouw. Verder zou de Mi nister het aangenaam vinden als de Kamer er toe zou willen meewerken, dat nog vóór het eind van dit zittingjaar de wet op het verbin dend en onverbindend verklaren van collec tieve arbeidscontracten in het Staatsblad zal komen. Bij de afdeeling „Arbeidsverzekering" kwam vooral ter sprake de toekenning eener ouder domsrente aan 65-jarigen, arbeiders en kleine zelfstandigen, die niet voor een ouderdoms rente krachtens de Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering in aanmerking komen om dat ze geen of te weinig zegels plakten. Hier over spraken o.m. de heeren Bakker (c.h.), Kuper (s.d.) en v. Houten (chr. dem.), welke laatste een pleidooi voor staatspensioen hield, iets waartegen de heer Smeen k (a.r.) bezwaar had, want premie-vrij pensioen voor niet-arbeiders en wel premie betalen door ar beiders acht hij 'n onbillijken gang van zaken. Hierna sprak de heer v. d. Putt (r.k.) de hoop uit, dat de Minister het vraagstuk der fondsvorming ernstig zal doen onderzoeken en bepleit verder bevordering van oprichting van pensioenfondsen. Dr. Vos (lib.) acht een crisistijd als we nu beleven ient geschikt om nieuwe sociale regelingen te treffen, maar wel om het bestaande te consolideeren en te reor- ganiseeren. In dit verband bepleitte hij uni ficatie. Een anti-verzekeringsspeechje van Ir. v. Dis (Stk. Ger.) en tenslotte de heer Drop (s.d.) nog eenige technische kwesties op het gebied onzer verzekeringswetgeving aanroerde, terwijl hij verder tegenover den heer v. Dis de lof van den verzekeringsdwang zong. Minister Slingenberg was het op dit punt met den laatsten spreker eens. Als men thans ten behoeve van de niet-ver- zorgde ouden van dagen wat gaat doen, zou dat uitloopen op premievrij staatspensioen. Zelf is de Minister hier voor, doch hij weet niet of allen, die nu voor bedoelde 65-jarigen pleit ten, zulks wel verlangen. Deze kwestie moet overigens overgelaten worden aan het volgend kabinet. De gedifferentieerde premie bij de Raden van Arbeid zal weer verdwijnen en dank zij 'n zoo spoedig mogelijk in te dienen wetsont werp door een uniforme premie vervangen worden. Maandag voortzetting van dit be- grootingsdebat. E. v. R. wAT WILT GE Z Wenden aanbieden Flin\?k£Tchocolade7 ijj vindt een rijke keuze baj -/ (Adv. Ingez. Med.) Het Vorstelijk Huwelijk. Feeststemming in Haarlem en Omstreken. Ook de ingezetenen van Haarlem en om streken willen niet achterblijven in de alge meene uiting van vreugde, nu onze Prinses Juliana met Prins Bernhard hedenmorgen in ondertrouw zijn opgenomen. De liefde voor Oranje, verbengd met de gevoelens van warme sympathie voor het huis Von Lippe-Biester- feld, uit zich in verschillenden vorm. Zelden hebben we zooveel vlaggen uit de gevels zien wapperen als vandaag; er zijn straten, waar bijna huis aan huis gevlagd wordt. De vraag naar vlaggen is zóó groot, tot hedenmorgen toe, dat de winkeliers er bijna niet meer aan konden voldoen. Vele menschen hebben zich met Oranje- en nationale lintjes, sommige voorzien van de portretten van het geliefde bruidspaar, ge tooid. Ook automobilisten hebben hun wagen met oranje wimpels versierd. Kortom, er heerscht hier ook een prettig aandoende feeststemming een bewijs welk een groote plaats de Vorstelijke Bruid en Bruide gom in de harten van hun volk innemen. Ook de natuur werkt mede. Vrijdagavond laat regende het nog hopeloos en vanochtend straalt de zon uit een wolkenloozen hemel. Al les ziet er daardoor vroolijk en opgedwekt uit. En de heer H. W. Hofmeester heeft ook weer zijn aandeel in de vreugdeuitingen. Hij speel de vanmorgen een groot aantal vaderlandsche leideren op de klokken in onzen Groote-Kerk- toren, wat de prettige stemming nog ver hoogde. De bruidstijd van Prinses Juliana en Prins Bernhard is wel bijzonder gunstig begonnen. Feesten van de Chr. Oranjevereeniging „Prins Willem I". Wij ontvingen het programma van de Chr. Oranjevereeniging „Prins Willem I", alhier, voor de feesten ter gelegenheid van het hu welijk van Prinses Juliana op 7 Januari as. Het luidt als volgt: Dinsdag 22 December: 8.15 uur: In gebouw St. Bavo, Smedestraat: vertooning van een Oranje-film (Ook des middags 4.30 uw; voor kinderen van leden vrijen toegang.) Maandag 28 December: Groot Historisch Schouwspel in de groote zaal van het Con certgebouw, 's avonds 8 uur. Op den filmavond aal de heer C. Spaan derman declameeren. Het Historisch Schouwspel is getiteld: Het Stamhuis „Oranje Nassau". Hierin treden 60 personen op. Op het einde een schitterend ta bleau, waarin de vorsten en vorstinnen uit het Huis Oranje Nassau getypeerd worden Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.308.30 (Adv. Ingez. Med.) Terrein van 20 H.A. in exploitatie. Uitvoer van bloembollen. De N. V. Kennemer Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen te Bloemendaal heeft een uitgebreid plan ontworpen en reeds ge deeltelijk in uitvoering gebracht om van het bekende bosch „De Neet-hof" onder Sant poort een villapark te maken. Zooals op bovenstaande kaart te zien is, is op het terrein van het tegenwoordige bosch, dat reeds eenigen tijd voor het publiek geslo ten is, een wegennet geprojecteerd. De groote weg. die evenwijdig loopt met de spoorbaan, zal Willem de Zwijgerlaan heeten. terwij! een der andere lanen den naam van Neethof- laan krijgt. De overige wegen hebben nog geen naam gekregen. Het te exploiteeren terrein beslaat een op pervlakte van ongeveer 20 H.A. Er zullen een paar honderd huizen, voor het meerendeel dubbele villa's, op verrijzen. Met den bouw daarvan is men reeds begonnen. Bij den aanleg van het villapark „De Neet hof" wordt er naar gestreefd, het natuur schoon zooveel mogelijk te behouden. De voetpaden loopen voor een deel dwars door het park. Ongetwfijld zal het nieuwe villapark het aanzien van dit Zuidelijk deel der gemeente Velsen verhoogen cliché Iets gunstiger dan in 1935. HAARLEM Zaterdag. In November 1936 zijn door Nederland uit gevoerd 1.394.307 K.G. bloembollen, die f 801.702 opbrachten (in dezelfde maand van 1935: f 673.931 en 1.434.871 K.G.). De resultaten over de 11 maanden van dit jaar zijn nu 42.328.573 K G. en f 22.268.268, tegen 42.690.887 K.G. en f 21.043.102 in de zelfde maanden van 1935. Het financieele resultaat in dit jaar is dus iets gunstiger. Rijkskweekschool voor Onder wijzers 75 jaar. Het programma der feestelijkheden. HAARLEM Zaterdag. Het comité tot herdenking van het 75-jarig bestaan van de Rijkskweekschool voor Onder wijzeressen te Haarlem, deelt ons mede dat dit jubileum door oud-kweekelingen, leeraren en oud-leeraren herdacht zal worden op 29 en 30 December a.s., hoewel de juiste datum 6 Januari 1937 is. Dinsdag 29 December zal er door twee deputaties resp. op de begraafplaatsen aan de Kleverlaan en op Westerveld palmtakken worden gelegd op de graven der overleden directeuren en leeraren. Dit zal ook geschie den op het graf van een ieeraar, die te Heemstede begraven is. Op het graf van een leerling zullen bloemen gelegd worden door eenige klasgenooten. Op den avond van dien dag zal er een reünie zijn, die uiteraard uitsluitend toe gankelijk is voor reünisten. Op Woensdag d.a.v. bestaat er gelegenheid voor deze reünisten om hun oude school nog eens te bezoeken, daarna zullen B. en W. hen ten Stadhuize ontvangen. 's Middags (de officieele ontvangst is te 11.30 uur) is de bijeenkomst in de Gemeen telijke Concertzaal te twee uur, waar de herdenking officieel plaats heeft. Daar zal de voorzitter, de heer J. H. Varekamp, het openingswoord spreken: de oud-directeur, de heer Th. Lancée, zal de herdenkingsrede uitspreken en, nadat autoriteiten en vertegen woordigers hun geluwkenschen hebben aan geboden, zal de eere-voorzitter, de heer W C. Braat, de waarnemend directeur, sluiten Na deze bijeenkomst, die door muziek en zang zal worden opgeluisterd, heeft er een gemeenschappelijke maaltijd plaats, waarna men zich opmaakt om de gezellige bijeen komst bij te wonen in de Gemeentelijke Concertzaal welke uitsluitend voor reunis- ten en genoodigde ntoegankelijk is. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Een propaganda-commissie ingesteld. HAARLEM Zaterdag. Vrijdagavond hield de Vereeniging voor Veilig Verkeer haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van l.-kol. van Loon. De secretaris mr. van Gelderen, deed mede- deeling van eenige ingekomen stukken, waar bij een brief van een aantal leden tot het beleggen van een buitengewone algemeene ledenvergadering. Naar aanleiding hiervan ontstond een uitvoerig debat over het beleid van het bestuur. De voorzitter bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledenaantal is terugge- loopen tot 811. Hierna volgde het jaarverslag van den penningmeester, den heer L. Molijn, waaruit bleek, dat de vereeniging dit jaar sluit met een batig saldo, hetgeen tot heden nog niet het geval is geweest. Naar aanleiding van dit verslag ontstond een gedachtenwisseling over het bevorderen van het verkeersonderwijs. De vergadering was van meening, dat het verkeersonderwijs zooveel mogelijk moet wor den bevorderd. De her Drayer betoogde, dat er een mid del moet worden gevonden om de vereeniging meer naar buiten te doen optreden. Hij stelde voor, op korten termijn een cursus in te stellen, ten einde chauffeurs onderricht te geven in de nieuwe bepalingen van de Motor- en Rijwielwet. De drie periodiek aftredende bestuursleden de heeren Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, Jhr. J, P. W. van Doorn en H. van Alphen, worden bij acclamatie herkozen. Mr. van Gelderen gaf vervolgens een toe lichting op het bestuursvoorstel tot het in stellen van een propagandacommissie. Het bestuur heeft den heer A. J. Schalekamp be reid gevonden, de leiding van de propaganda commissie op zich te nemen en zitting "te ne men in het algemeen bestuur. Na een uitvoerige discussie werd het be stuursvoorstel aangenomen en de heer Scha lekamp tot bestuurslid benoemd. Het uitwer ken van plannen zal aan deze commissie worden opgedragen. Mr. van Gelderen gaf vervolgens een uit voerige uiteenzetting betreffende het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Hel bestuur kan zich met het beleid van het Verbond niet vereenigen. De vergadering machtigde het bestuur in dezen naar goeddunken op te treden. Bij de rondvraag werd de aandacht ge vestigd op verschillende verkeersmisstan- den. Het bestuur deed de toezegging hiervan werk te zullen maken. Zij nog vermeld, dat voor verkeersexamen is uitgegeven f 480.18, voor de verkeerstafe f 40, voor een lezing f 46.60. Aan contributies werd ontvangen f 692 Het is werkelijk wonderlijk te zien hoe snel en hoe grondig den Haag zich voor het groote feest tooit. Een week geleden zag men overal menschen aan den gang, die raadselachtige dingen deden aan en boven den openbaren weg. Zag men staketsel uit den grond verrij zen en slordige hoopen dennegroen langs de straat liggen f wagens met latten en lampen stonden voor de huizen en aan de gevels wer den allerlei ondoorgrondelijke dingen gedaan. Uit die wir-war is nu een feestelijke stad ver rezen en waar ge gaat ontdekt ge versieringen en dingen-die-er-vroeger-niet-waren. In de binnenstad zijn nu bijna alle straten gereed. Overal deinen de slingers sparregroen op den Decemberwind. Overal lacht het Oranje en het Lippische rood en geel u toe van de gevels 's Avonds beginnen her en der. in verbijsterende veelheid, de proef- verlichtingen te gloeien; parelende lampjes of strakke, suggestieve neon-lijnen. En het is aardig te zien dat in de winkelstraten vrij wel huis aan huis de particulieren 't nog eens dunnetjes over gedaan hebben. Gaarne ben ik bereid in feestelijke stem ming véél dingen schooner en aantrekkelijker te zien, dan zij inderdaad zijn, maar ik zou toch wel onwaarheid spreken wanneer ik nu beweren zou dat alles werkelijk móói is. Het geheel is ongetwijfeld zéér aanlokkelijk en wanneer het weer een beetje beter zou willen worden wat heusch niet te veel ge vraagd is dan biedt die mengelmoes van uitgelatenheid een allergezelligste en door-en door feestelijken aanblik. Doch ge behoeft uw aesthetische eischen niet te hoog te stellen, wanneer ge tóch overweegt dat wat meer systeem in de versiering wel verkieselijk ware geweest. Dat. het zonder twijfel indrukwekken der zou zijn wanneer niet ieder huis en iedere straat op eigen houtje zich zelf had opgesierd, maar wanneer dat alles van een centraal, aesthetisch geschoold middelpunt ware ge regeld. Maar och, de bedoelingen zijn zóó goed en aardig en de aanleiding tot al deze feestelijk heid is zóó verheffend van algemeen gevoeld geluk, dat er voor opmerkingen eigenlijk nauwelijks plaats is en dat ge het die goed bedoelende „blauwe tram" niet ten kwade duidt, dat zij haar wachthuisje bij de Rijn straat „versierd" heeft met een reusachtig schip van groen en oranje, dat daar wei héél. wonderlijk als een arke Noachs op Arrarrats top boven het wielende, woelende verkeer op het droge ligt. Allerlei nieuwe verschijnselen komen er in het stadsbeeld. Geen winkelier of hij heeft een toepasselijke étalage ingericht. Geen werklooze koopman of hij vent met oranje speldjes, feestprogramma's, papieren bloeme tjes-van-oranje of kalenders en ansichtkaar ten met de beeltenissen van het gelukkige jonge paar. De Oranje-Lippe mutsen doen opgeld. Die vlugge, studentikoze baretten voorzien van een inééngestrengelde JB, of van een kokarde in de geliefde kleuren, sieren steeds meer jeugdige hoofden. En dan die nieuwe zaken! De tweede Cinéac, prachtig van moderne lijnen en allerlei kleurencombinaties van bij na-levend-bewegend licht aan den gevel, geeft aan de Korte Poten een nieuw aspect. Vele nieuwe restaurants en café's hebben nu reeds hun deuren geopend, die zij voorloopig pas diep in den nacht behoeven te sluiten. En her en der zijn zelfs de goede oude pof fertjes-kramen verrezen, tot zelfs in het verwaarloosde tuintje van het hotel De Hertekamp toe. De tribunes zijn nu vrijwel gereed en het blijft nu maar zaak tijdig de plaatsen te verkoooen. De particulieren die zich bereids veilig hebben gesteld door hun heele hebben en houden voor één bedrag aan verhuurders over te doen mèt het risico, wrijven in hun handen, want zóó erg vlot het nu niet meer. Er zijn zéér gestrenge verkeers-maatregelen afgekondigd door de politie: die er op wij zen dat de rouleering van het verkeer ge durende uren gestagneerd zal zijn op den grooten dag. Ik ben nieuwsgierig hoe het er dan in de binnenstad zal uitzien en hoe Den Haag den stortvloed van bezoekers zal verzwelgen Van becijferaars, die het weten kunnen, hoorde ik bijvoorbeeld dat alle café's in een zéér ruim centrum nog niet meer dan ten hoogste 15000 menschen zullen kunnen bevatten Mij dunkt dat er dan honderd-duizenden op straat zullen moeten blijven, zelfs wanneer het plan volvoerd wordt geïmoroviseerde eet- en drinkgelegenheden te bouwen of die tij delijk te vestigen in leegstaande gebouwen. De Bildt verhoede dat er dien dag sneeuw of regen valt Want. dan zullen slechts de apothekers en de drogisten reden tot. verheu genis hebben. Ook vernam ik, dat op z'n hoogst 200.000 menschen de bruidsstoet zul len kunnen zien. Zoodat niet alleen te ver wachten is, dat honderd-duizenden het al leen zullen moeten hebben van de feeststem ming in de stad (wat nog zoo onplezierig niet is), maar óók dat de plaatsen langs den weg reeds tientallen uren vóór het groote oogenblik bezet zullen zijn. Wanneer ge nu bedenkt dat bij de opening der Staten-Gene- raal er al menschen zijn die 's avonds te vo ren hun plaatsje gaan innemen, dan zou het mij niets verbazen, wanneer er den 6en Januari om een uur of vier 's middags reeds energieke lieden zijn, die domweg op een klapstoeltje op straat gaan zitten voorzien van warme dekens en mondvoorraad. Wie nü in Den Haag komt, herkent de stad reeds bijna niet meer. Wat zal het dan op den dag der dagen wel worden I Mr. E. ELIAS. Kerstuitdeelinq v^ri het Leger des Heils. HAARLEM Zaterdag. De Kerstpotten hebben gisteren f 167.08 opgebracht. Heden staan de notten voor het laatst Maandag bliift de offerkist op de Grote Markt nog staan. Hedenavond zullen het Leger des Heils Muziekkorps en Zangbrigade gen uitvoering weven bij d<m verlichten Kerstboom op de Groote Markt aanvang om 8 uur. KORPS MA-rnpnirvcT Ter felpTorihojd V,ot r, ses Juliana zal voor het personeel van het korps Motordienst een feestavond worden "ehouden in de groote zaal van het Cone»>rt- "•bouw op 8 Januari a.s. Op dezen feestavond zullen ook genoodig- den. niet tot het korps behoorende. toegang hebben

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5