WENSCHT- HAARLEM'S DAGBLAD Het Geluk ligt in de Sneeuw vL' I GELUKKIG NIEUWJAAR fou I/touw scktifft.. ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAC VOOR DEN- -POLITIERECHTER- Ontrouw personeel. Een bediende van een handelaar in gedis tilleerd te Beverwijk had een vreemde op vatting van zijn functie Wanneer hij een zekere hoeveelheid moest afmeten, nam hij een flinken toeslag, wat nog eenigszins te verdedigen ware geweest, als de toeslag den klant- te goede ware gekomen, teneinde hem als klant te behouden, doch dat deed hij niet, maar hij verkocht den toeslag ten eigen bate. Blijkbaar ging de geldwinning hem op die manier nog niet vlot genoeg, waarom hij op een goeden dag de kwitanties van zijn pa troon ging innen en het geld in zijn zak stak. Toen vond hij dat hij genoeg had. want hij kwam niet meer terug. De patroon ging de rekening opmaken en kwam tot de ontdekking, dat de bediende hem voor f 2000 benadeefd had. Het spreekt, dat de jongeman de reis niet met f 2000 aan vaard had. want zooals het met fraudeurs gewoonlijk gaat, was hij geen spaarder en van de f 2000 was al een goed deel verbruikt. Vandaar dat het uitstapje ook niet lang kon duren en hij berooid terug kwam De gevolgen kwamen nu voor den politie rechter, die, evenmin als de officier, over het gedrag van den bediende te spreken was en ofschoon het reclasseeringsrapport over een voorwaardelijke straf sprak, waren de hee- ren daar niet geheel voor te vinden. De of ficier eischte 2 maanden voorwaardelijk en 2 maanden onvoorwaardelijk: de politie rechter gaf zelfs nog een maand onvoor waardelijk op den eisch toe. Twee andere jongelieden waren al even dom geweest. Ook zij hadden werk gehad en hadden hun werkgelegenheid misbruikt om zich ten koste van anderen te verrijken Als chauffeurs in dienst van handelaars in bouwmaterialen, koppelden zij er een eigen handeltje aan vast, maar op een vreemd soortige manier. Zij waren werkzaam in de Haarlemmermeer en zagen op den nieuw aan te leggen rijksweg zakken cement en te gels. Hiervan laadden zij een paar wagens vol en verkochten het. Voorts brachten zij puin, dat zij uit een schuit moesten halen en naar den rijksweg vervoeren, niet ter bestemder plaatse, maar stortten het ergens anders op een terrein, waar men het bij den bouw kon gebruiken. Nu wordt het wel niet zoo direct gezien, als er wat steenen of puin weg zijn. maar als ■het bij karren vol gaat, loopt het toch vast. Een opzichter van den rijksweg ging eens rondkijken, toen hij vond. dat het puin wat sterk verminderde en hij zag soortgelijk puin op een erf liggen. De gewaarschuwde veld wachter ging op den loer liggen en betrapte een der jongelieden, toen hij met een vracht puin aankwam. Aanvankelijk ging de jongen verhalen verzinnen van personeel aan de hoogovens, dat hem het puin had geleverd, maar dat vond geen geloof en daarom beken de hij toen maar en zoo kwam ook zijn ka meraad in 't gedrang. Ook voor hen sprak de reclasseering nog wel een goed woord, maar de officier was toch niet voor een voorwaardelijke straf te vinden, 'aangezien het feit te ernstig was en het rapport niet overgunstïg luidde Zes weken gevangeni^tro f on voorwaarde lijk was de eisch. De politierechter ging ge heel met den officier mee. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS „VOOR HET KIND". Mr. H. de Bie, voorzitter van den Ned. Bond tot Kinderbescherming en van de Centrale Propagandacommissie, schrijft ons o.m.: Het loopt goed met den verkoop van de wel dadigheidspostzegels „Voor het Kind" en de kinderbriefkaarten! Die indruk is algemeen, waar men in den lande het oor ook te luiste ren legt. Het is trouwens geen wonder als men voor een zoo sympathiek doel als het hulpbehoe vende kind van alle gezindten (het zijn er om streeks 50.000, die daaronder vallen!) zulke mooie zegels en zulke prachtige briefkaarten kar. koopen en de actie wordt dan nog aanbe volen door zooveel vooraanstaande mannen en vrouwen van uiteenloopende levensrichting! Dit is één van de mooie kanten van onze actie in de Decembermaand, dat zij een open- haring van samenwerking en eenheid is, die in ons vaderland nog veel te zeldzaam is. De volle bijslag op de postzegels komt aan de ongeveer 350 instellingen, die werken voor het hulp- en bescherming behoevende kind, ten goede. De onkosten worden goedgemaakt uit de opbrengst van de kinderbriefkaarten, maar ook van deze komt nog een groot bedrag aan de instellingen ten goede. De prijsvraag, die dezer dagen in de pers zal verschijnen en waarvoor Prinses Juliana, we derom den hoofdprijs heeft beschikbaar willen stellen, biedt een prachtige gelegenheid om kinderpostzegels te koopen en voor de oplos sing kinderbriefkaarten te bezigen. Goed voorgaan doet altijd goed volgen en het is voor alle mannen en vrouwen, die geheel belangeloos in meer dan 700 plaatsen van ons vaderland werken om de postzegels en kaarten onder de menschen te brengen, een groote be moediging, als zij ook op deze wijze ervaren, dat zij deelen zijn van een groot geheel. Hoog en laag, rijk en arm, jong en oud, kun nen hier elkander de hand reiken. Waar geen plaatselijke comité's zijn kan men aan alle postkantoren de kinderpostzegels koopen. Welk een voldoening zal het voor elk, die meedeed, wezen als straks kan worden mee gedeeld, dat de netto-opbrengst de f 150.000 verre te boven gaat! De Luchtmacht bij de verdediging van Indië. Voordracht van den heer C. C. Küpfer. Voor leden van de Ver. tot Studie van den Staat heeft gisteravond in één der zalen van Sociëteit „De Vereeniging" de heer C. C. Küpfer, gep. kapitein-vlieger N. I. L., een voor dracht gehouden over het onderwerp „De rol der luchtstrijdkrachten bij de verdediging van Ned. Indië". De voorzitter, Ir. B. Wigersma, sprak een in leidend woord. De heer Küpfer ving zijn rede aan met een uiteenzetting, hoe Ned. indië tegen de han gende bedreiging verdedigd kan worden. Daar bij zal aan de luchtstrijdkrachten een voor aanstaande plaats worden ingeruimd. De oorlogsvoering als uiterste middel van de staatskunde heeft ten doel den wil op te leggen aan een anderen staat. Meestal kan een leger er mee volstaan zich meester te ma ken van de voornaamste centra der tegen partij. Het primaire doel echter is gelegen in de desorganisatie, de vernietiging van het vijandige leger. Zoo is het ook gesteld met het doel van de vloot. Het luchtwapen speelt als onderdeel van leger en vloot een belangrijke rol. In deze positie is de taak van de lucht strijdkrachten: verkenning, waarneming en verbinding. Men kan echter den luchtstrijdkrachten ook een zelfstandige plaats geven. Ter onderschei ding noemde spr. in dit geval deze strijd krachten: luchtmacht. De vliegtuigen zijn dan niet gebonden aan den veldslag, maar gaan zelfstandig bombardementen uitvoeren. Nederland en Indië hebben niet hun strijd krachten met het doel een anderen staat zijn wil op te leggen. Zij willen zich slechts ver dedigen. In Ned. Indië dient de weermacht het grond gebied te verdedigen, controle te handhaven op de zeewegen in de archipel en orde en rust binnen de landsgrenzen te verzekeren, aldus spr. Bij de twee laatstgenoemde taken is de rol van de Ned. Indische luchtmacht gering. Bij de verdediging van het grondgebied is de luchtmacht daarentegen van groot belang. Op dit laatste punt ging spr. dieper in. Deze ver dediging wordt in de eerste plaats bewerkt, in een enorm groot gebied als Ned. Indië, door het plaatsen van verkenningsposten aan de grenzen met een stootkracht, die centraal ge plaatst is. Voor het verkennen worden begrij pelijkerwijs vliegtuigen gebruikt. De stoot kracht moet sterk en snel zijn. De luchtmacht voldoet aan deze beide eischen. Men heeft vliegtuigen noodig, die zich snel kunnen ver plaatsen en die toch een groote last kunnen meevoeren. En deze toestellen zijn er, aldus de heer Küpfer. Uitvoerig ging spr. na, wat de luchtbombar dementen van een vijandige transportvloot in het belang van de verdediging kunnen uit richten. Waartoe de vloot nooit in staat kan zijn, dat kan de luchtmacht wél uitvoeren. Daarbij komt, dat luchtafweer van de vijan delijke vloot af, zoo goed als onmogelijk is. De vijand zal de verdediging met vliegtuigen dan ook met vliegtuigen moeten bestrijden. Spr. zette uiteen, dat Ned. Indië met een sterke luchtmacht zijn gebied met succes zal kunnen verdedigen. Hij spoorde er toe aan, van deze mogelijkheid gebruik te maken. Het luchtwapen in Ned. Indië is bezig een aanzienlijke versterking te ondergaan. Toch achtte spr. den huldigen toestand en tactiek onjuist, omdat de luchtmacht onderdeel van het leger is. De luchtstrijdkrachten van leger en vloot moeten vereenigd worden tot een zelfstandige luchtmacht, zoo concludeerde de spreker tenslotte. Op de rede van den heer Küpfer volgde nog een gedachtenwisseling. Eerste lustrum Haarlem's Postaal Mannenkoor. Feestconcert met medewerking van solisten. Haarlem's Postaal Mannenkoor herdenkt op Zondag 20 December zijn eerste lustrum. Het is met dit koor in de eerste vijf jaren van zijn bestaan steeds crescendo gegaan, om in muziektermen te blijven. Onder leiding van den bekwamen dirigent, den heer P. M. Germes (ook een postman) zijn de prestaties van het koor steeds beter ge worden. Op verschillende wedstrijden werden eervolle prijzen behaald. Het Postale Mannenkoor heeft het vaste voornemen op den ingeslagen goeden weg voort te gaan en wanneer de goede geest, die in dit corps steeds geheerscht heeft, blijft be staan, zal men bij het volgende lustrum op een lange reeks van roemruchte successen terug kunnen zien. Ter gelegenheid van dit 5-jarig bestaan wordt Zondagavond in het Gem. Concertge bouw een feestconcert gegeven, waaraan be halve het jubileerende koor, de bekende zangeres, van de Italiaansehe Opera: Vladi- miro Badiali (tenor) en Leo Piccioli (bariton) zullen medewerken. In hei. feestprogramma schreef de heer J. H. T. Pfaff, eere-voorzitter van het koor en directeur van het P. en T.-kantoor alhier een inleidend woord. Ook de voorzitter, de heer Jac. Petersen schreef een voorwoord. Foto's van eere-voorzitter, dirigent, bestuur en koor ver luchten het programma. MET DE ZEPPELIN NAAR BRAZELIë. Zondagochtend zal onze stadgenoot Jhr. Dr. J. C. Mollerus in het Rembrandt- Theater des morgens om half twaalf een causerie houden over zijn Zeppelin-tocht heen en terug naar Brazilië. Na een kort historisch overzicht zal de spreker uiteenzetten hoe het Zeppelinlucht schip gebouwd is, hoe men aan boord leeft en welke bezienswaardigheden men onderweg tegenkomt. Na een korte pauze zal een tweedeelige film vertoond worden, die ongetwijfeld veler belangstelling zal wekken. JUBILEUM MEJ. CHR. HOVENIER. Op Maandag 21 December a.s. zal me juf rouw Chr. Hovenier 12y2 jaar in dienstbetrekking- zijn bij de familie Adriaanse, Kloppersingel 73 alhier. Ongetwijfeld een jubileum, dat in dezen tijd vermelding verdient. CAPITULANTENVERORDENING NOORD HOLLAND. Bij de over deze voordracht in de Commissie van Prov. Staten gevoerde discussie bleek, dat verschillende leden ernstige bezwaren had den tegen de wijze, waarop in het Capitulan- tenreglement deze materie is geregeld. Men betreurde het, dat een aantal ambten en betrekkingen gereserveerd wordt voor een deel der bevolking, met uitsluiting van al de anderen, en achtte dit zelfs in strijd met art. 5 van de Grondwet. Ook meende men, dat op deze wijze de autonomie der Provincie in het gedrang zou komen. Naar het oordeel van deze leden mag bij benoemingen slechts op be kwaamheid en geschiktheid worden gelet. Men besefte evenwel de moeilijke positie van Ged. Staten, die ook in dezen slechts de wet kun nen uitvoeren. Ernstige bezwaren had men evenwel in ver band met het feit, dat het momenteel aan mi litaire ambtenaren nog verboden is, lid te zijn van de S. D. A. P. De vrees werd uitgesproken, dat aldus een groot deel van de bevolking ook zou worden uitgesloten van het vervullen van een aantal zuiver burgerlijke ambten en be trekkingen. Hiertegen voerde het aanwezige lid van Ged. Staten aan, dat men hier eer te doen heeft met eene kwestie van zelfbestuur dan van auto nomie. Maar hoe dit ook zij, het gaat in ieder geval om de uitvoering van een wet door mid del van eene verordening. Daarom kan het capitulantenstelsel als zoodanig buiten be schouwing blijven. Andere leden waren van oordeel, dat de regeling zou leiden tot eene vermilitariseering van den ambtenarenstand. Hiertegen voerde het lid van Ged. Staten aan, dat er slechts pl.m. 700 capitulanten zijn, waarvan 225 voor politie, 57 voor beroeps onderofficier, 100 voor rijkswerkman, 50 voor administratieve betrekkingen bij het Rijk, zoodat er slechts pl.m. 268 overblijven voor gemeenten, provinciën en spoorwegen. Bij een dergelijk gering aantal kan men toch moeiiijk spreken van een vermilitariseering van den ambtenarenstand. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 20 DEC. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum II. Progr. III. 8.35 Diversen. 9.50 Keulen Con cert gr.pl. 10.50 ld. Orgelconcert door Fritz Kober. 11.20 ld. Programma van Berlijn, con cert olv. Max Boehm. 12.20 Vlaamsch Brussel Gramofoonmuziek en concert door het Om roeporkest. 1.20 ld. Gesproken dagbald van het NIR. 1.30 ld. Salonorkest en gramofoon muziek. 2.20 Keulen Een mannenkoor zingt. 3.05 ld. „Von der Welt unter Wasser". 3.20 Fransch Brussel Uitzending van de Opera prince Igor" v. Borodien. 5.20 Parijs Radio Populair concert door het Victor Pascal- orkest. 6.50 Droitwich. Orgelconcert door Re ginald Foort. 7.20 Leipzig ..Leipziger Kaleidos- kop", een muzikaal kleurenspel. 9.20 Rome Koorzang. 10.00 Berlijn Programma van den Deutschlandsender (Barnabas von Géczy). 11.20 ld. „Der Tanz geht weiter" gr.pl. Progr. IV 8.30 Vlaamsch Brussel Kroniek van den dag. 8.40 ld. Gramofoonplaat. 8.45 ld. Ge sproken dagblad van het N.I.R. 9.20 ld. Gra mofoonmuziek en orkest. 11.20 Parijs Radio Gevarieerd concert door leden van het ,.Or- chestre symphonique de Paris", olv. Henri Tomasi. 12.20 ld. Orgelconcert door Paule Mexence. 12.50 Droitwich Het Commodore Grand orkest olv. Harry Davidson. 1.50 Id. Studentenliederen. 2.20 Id. Tuinpraatje. 2.40 uw vrienden en cliëntèle een door middel van Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van DONDERDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. Id. Het BBC Harmonie orkest olv. B. Walton O'Donnell. 3.20 ld. Gramofoonmuziek. 4.00 Di versen. 4.20 Droitwich BBC Theater orkest olv. Harold Lowe. 5.20 London Regional „The Erith British Legion Band" olv. J. W. Simpson. 6.20 Id. Barnabas von Géczy speelt. 6.50 Id. BBC orkest olv. Sir Henry J. Wood. 8.15 Droitwich Kerkdienst in St. Margaret's Lee. 9.05 Diver- sen. 9.25 London Regional Peter Dawson, ba riton. 9.50 Id. Het stedelijk orkest van Bour nemouth olv. Richard Austin. Epiloog. 11.00 Diversen. Progr. V 8.0024.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 21 December 1936. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum II. Progr. Ill 8.0 Keulen. Concert ol.v. Arthur Galaske tot 8.50; 9.05 Tijdsein. Berichten. Waterstandberichten9.20 „Frau Holle", een sprookje: 11.20 Danmarks Radio. Uurslag en Klokkenspel van den Raadhuistoren; Harald Andersen's ensemble uit „Bellevue Strand- hotel"; 12.20 Vlaamsch Brussel. Gramofoon muziek en orkest; 1.20 Gesproken dagblad van het N.I.R. 1.30 Orkest; 1.50 Gramofoon muziek; 2.20 Diversen; 2.55 Droitwich. Solis tenconcert; 3.20 Keulen. Programma van den Deutsch. sender (Otto Dobrindt)4.20 Parijs Radio. Programma van Suttgart (Fröhlicher Alltag)6.20 London Regional. Orgelconcert door Dudley Beaven; 6.40 Het Leslie Bridge- water Harp Kwintet; 7.20 Berlijn (Leipzig 1 Nieuwsberichten. Wir teilen mit,..,; 7.30 „Tanz ins Blaue"; 9.20 Rome (of Diversen). Gevarieerd programma; 9.50 Keulen. Het groote omroeporkest o.l.v, O. J. Kühn; 11.20 Parijs Radio. Dansmuziek door het Robert- orkest; 11.50 Populair concert door het Ro- bert-orkest. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gym nastiekles; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.30 Kro niek van den dag; 8.40 Gramofoonplaat; 8.45 Gesproken dagblad van het N.I.R.9.00 Gra mofoonmuziek; 9.20 Diversen; 10 35 Droit wich. Korte Godsdienstoefening; 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht; 11,05 Or gelconcert door Leslie James; 11.35 Gramo foonmuziek; 12.20 BBC orkest van N. Ierland o.l.v. P. Montgomery; 1.20 London Regional. Nieuwe gramofoonmuziek; 2.05 Arthur Salis bury en zijn orkest; 2,50 Het BBC Wels or kest o.l.v. Idris Lewis; 3.50 Orgelconcert door Horace Finch: 4.20 Margot MacGibbon, viool en Fred. Jackson, piano; 4.50 Het Victoria Hotel orkest o.l.v. Emilio Colombo; 5.35 Droitwich. „The Alphas" o.l.v. Fr. Stewart; 6.20 Diversen: 6.40 Droitwich. „The Kentucky Minstels"; 7.40 „The music shop", met het Geraldo-orkest; 8.20 London Regional. BBC Midland orkest o.l.v. Leslie Heward; 8.50 Droitwich. Salomon, piano, speelt werken van Beethoven; 9.20 Tijdsein van Greenwich, Weer- en nieuwsberichten; 9.40 Van Kaap stad: A. N. Wilsom: ..World Affaire"; 9.55 BBC orkest en het BBC orkest o.l.v. Leslie Woodgate; 10.55 Billy Gerhardi met zijn or kest. Progr. V 8.007 00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Kerst programma. 1 Dubbelm. kwartet Ars Musica, Kerstlied, Dochtren Zions; 2 St. Gabriel Koor, O Tan- nenbaum, O, du fröhliche. O. du selige; 3 Kinderkoor Bel Canto, Stille Nacht, heilige Nacht, Avondzang der bloemen; 4 J Vincent. Gloria in Excelcis Deo. Kerstzang, Het An gelus klept in de verte: 5 Jo Vincent kwartet. De herdertjes lagen bij nachte; Waarheen Pelgrim, waarheen gaat gij. 8.0012.00 Diversen. Kerstgedachten Wij doen er niet aanwij zijn niet in de stemming de tijden zijn er niet naar zeg gen velen en probeeren Kerstmis en al wat daarmee samenhangt uit ons leven weg te schuiven. Maar als we dan die simpele, ontroerende wijsjes van vroeger, van thuis, weer hooren, als de kerstklokken luiden, als temidden van roezemoezige drukte, van onrust en onvrede, toch weer de kerststemming over ons komt, dan voelen wij ons opgenomen en gedragen door een zekere saamhoorigheid: in ons allen leeft immers diep onder de oppervlakte een en dezelfde hunkerende drang naar zelfver loochening en zelfvernedering. Verborgen onder laksheid en gemakzucht, verstopt achter een misleidend uiterlijk ver toon van onverschilligheid, leeft in ieder mensch de onbaatzuchtige naastenliefde, het wegcijferen van het eigen ik ten bate van den naaste, ten bate van de gemeenschap. De ware naastenliefde uit zich niet door het geven van geschenken, die met geld gekocht kunnen worden, doch door het schenken van de eigen persoonlijkheid: het geven van tijd, moeite, belangstelling en aandacht aan de zor gen en moeiten van anderen. Zij, voor wie de kerstboodschap geen leege formule, maar een heerlijke levende werke lijkheid is, zij zullen uitgaan om troost te brengen en hulp En bij hun thuiskomst zullen zij stil-voldaan zichzelf bekennen: hoe dankbaar ben ik, dat ik tenminste iets heb kunnen bijdragen om deze smart te verzachten. Behalve de dankbaarheid die vanzelf voort spruit uit schoon menschelijk medegevoel, is er de dankbaarheid, die berust op een vol mondige erkenning van het goede dat toch ook ons deel is of was naast veel droevigs. Velen staren zich blind op al de narigheid en zien moedwillig het goede over het hoofd, dat zij achteloos genoten. Zij die zonneschijn brengen in het leven van anderen, kunnen niet nalaten hun eigen leven blij en zonnig te maken. Maaren nu komt er alweer een „maar" de dingen komen niet vanzelf naar ons toe. Van onze persoonlijkheid moet de Wil uit gaan, die als een magneet de onzichtbare dingen tot zich trekt Wij moeten zoeken.ijverig.volhardend en onbaatzuchtig zoeken Wie zóó zoekt, die vindt Die vindt verborgen gouden schatten, waar, voor het oog van de wereld, niets dan het grauwe alledagsleven zich arm en onbelang rijk uitstrekt. Die vindt kleine stille vreugdenen een diepe spontane dankbaarheid Wie zóó zoekt heeft reeds de ware levens vreugde gevonden En is er schooner Kerstgave dan levens vreugde. om aan onze naasten weg te schenken? AMY GROSKAMP—TEN HAVE FEUILLETON Een Wintersportroman. 3) van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden.) Haar scherp oog heeft een donkere stip ont dekt iets zwarts ontsiert de smetteloos witte pastelglans van den Blaue Wand, juist daar, waar deze een knik vertoont en zacht glooiend naar hef dorp St. Valentin afloopt. De stip beweegt zich zelfs Dan aarzelt Petra niet langer; innerlijk heeft ze ergens een geheime wekker, die haar nooit zender reden en steeds stipt op tijd waarschuwt. In tien seconden heeft ze haar ski's aan gebonden en het volgende oogenblik suist ze weg diep in de knieën doorbuigend. Binnen twee minuten in sneltreintempo is ze aan den overkant, .waar de korte helling naar boven spoedig is genomen Voor haar ligt het lichaam van een jonge man in een blauw Noorsch skipak. Zijn muts ligt tien meter hooger op de helling; het rood- blonde haar hangt gedeeltelijk over het bree- de, licht gewelfde voorhoofd. Aan zijn linker slaap kleeft bloed; een der stokken heeft hem bij den val verwond. Petra knielt bij hem neer, ontbloot de borst van den verongelukte en constateert hartslag en pols. Hij steunt zachtjes De even geopende mond heeft om de smal le lippen een kinderlijke trekDe neus is kort en recht met een fijne boog bij de vleu gels. Petra steunt het achterover gevallen hoofd, zet hem een, met cognac gevulde veldflesch aan den mond en constateert tot haar bevre diging. hoe hij gretig slikt. Met haar krach tige linkerhand wrijft zij over het voorhoofd van den vreemdeling. Het duurt niet. lang of bij slaat de oogen op; verwonderd glijdt zijn blik over het donkere gelaat van de vrouw die zich over hem heen heeft gebogen. Ach, neemt u me niet kwalijk, ik geloofzegt hij fluisterend. De luchtdruk van die lawine daar heeft u tegen den bergwand geslingerl. U mag van geluk spreken. Het is nogal lichtzinnig om op die steile plaats hier zonder het roode touw rond te wandelen U hebt gelijknatuurlijk, neemt u me niet kwalijk maar.En slechts aarzelend komt het van zijn lippen' - Hebt u misschien wat te eten? Snel haalt Petra haar restant aan brood en appels uit haar rugzak te voorschijn en gretig strekt de jongeman zijn handen er naar uit. Langzaam, langzaam. Uw maag is stellig nog niet heelemaal in orde. Ik voelde me wat zwak. anders zou ik me zeker niet zoo gemakkelijk omver hebben laten blazen, zegt hij, zichtbaar verlegen. Dit is juist een geval voor Petra. Een schepsel, een mensch zelfs, dat honger lijdt.... Geen leed, geen ongerechtigheid grijpt dieper in Petra's elementaire natuur als dit simpele feit, dat er iemand is, die honger heeft. Zij slikt een paar maal heftig, maar weet zich spoedig te beheerschen. waar na ze op eenigszins geforceerd drogen toon vraagt: Hebt u uw botten nog allemaal bij elkaar? Ik geloof het wel, met uitzondering van een ontwrichten schouderHij komt moei zaam half overeind, daarbij door Petra ge steund. Tja. we zullen hier niet kunnen overnach ten. De moeten naar het dal. In een uurtje zullen we het wel klaar spelen. Een afdaling durf ik wel te riskeeren, als u voorop gaat. Vooruit dan maar! Ja maar ik moet eerst weten, wie u bent. Ik voel me zeer verplicht Onzin. Verzoeke van bloemen en rouw beklag verschoond te blijven. Ik heet Pe tra. En nu voorwaarts, ook al doet het pijn.. Voor de laatste helling blijft Petra plotseling staan. En hoe heet jij eigenlijk? vraagt ze, ter wijl ze haar metgezel met gefronst voorhoofd onderzoekend aanziet. Die ter. Ja. Dieter Prausnitz Daarom behoef je nog niet zoo te bloo- zen. Allons, de Raupenpas zullen we afsnijden en de helling naar boven nemen we op ons ge mak in een half uurtje. Lang voor zij de hut bereiken, staat BoJl- man achter de deur en zijn klagend gehuil is tot ver in den omtrek hoorbaar. Af, Bolles. Dat is een gast; Dieter heet hijGeef hem een hand. Dieter, dan kent hij je en behoef je niet bang voor hem te zijn. Dieter voelt instinctief dat hier slechts zel den een vreemdeling een voet over den drem pel zet. Ei- hangt iets in de lucht, dat niet al leen op uiterlijke afzondering duidt, maar te vens het vermoeden wekt. dat zij, die hier haar intrek heeft genomen, gewend is ook in nerlijk met zichzelf en haar belevenissen al leen te zijn. Kom. sta er niet zoo houterig bij: je latten kan je daar in den hoek zetten meent Petra het ingetreden zwijgen te moeten ver breken. Het klinkt wat ruw, maar Dieter be merkt in haar toon toch een zekere welwil lendheid. Ga daar maar op die vacht liggen en maak je.schouder vrij! Dieter gehoorzaamt. Petra verdwijnt en keert terug met een flesch olie. Zie zoo, dan zullen we je maar eens even masseeren. Je spieren slap houden. Doet het pijn? Dat moet ook. Straf volgt op de zonde. Maar waag het niet een kik te^geven! Neen, Dieter geeft geen kik, hoewel de be handeling zeer pijnlijk is. Petra masseert elke spier afzonderlijk en spaart hem niets. Boll- man volgt geïnteresseerd elke beweging. Dieter voelt zich gedrongen op een of ande re wijze van zijn waardeering blijk te geven. U verstaat de kunst als de eerste de beste trainer.zegt hij steunend, terwijl hij een steeLschen blik op haar bezige handen werpt. Merkwaardig, zoo klein als die handen zijn, bijna als die van een kind, maar desondanks intensief ontwikkeld en gespierd. De bruin zwarte huid is ruw en geschilferd. Je thorax is goed. Zwem je veel? vraagt Petra. Vier maanden als badmeester op Sylt Wel verdraaid! Dan ben jij zeker ook de nieuwe skileeraar? Nou wat zou dat is dat zoo erg? vraagt Dieter op zijn beurt, terwijl hij zich hoog op richt. Petra is tot de schoorsteen terugge deinsd. Bollman bromt ongemotiveerd Wees blij meneer Prausnitz, dat ik daar nu pas achter kom! .(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9