X/icks WENSCHT HAARLEM'S DAGBLAD Het Geluk ligt in de Sneeuw RIEP GELUKKIG NIEUWJAAR j/tauw scütijft. DINSDAG 22 DECEMBER 1936 HAARLE M'S D A G B E A D IIN/T EN lETÏtRIN Knoeierijen met schilderijen Er is de vorige week weer veel rumoer om het pontje geweest. Het Amsterdamsche Ro- kin, het centrum van den handel in kunst objecten, was in beroering door de snoode plannen van den veilinghouder Mak, die in zijn kostelijk'gebouw, ons oude Leesmuseum, een collectie schilderijen van de grootsten der Haagsche School wilde gaan veilen, die op een of twee na vervalschingen waren en met de meesters, wier signatuur ze droegen slechts een verre gelijkenis vertoonden. Een paar handelaren waarschuwden den heer Mak, die de waarschuwing met blijkba ren tegenzin incasseerde, maar geëindigd is met de dubieuse producten uit zijn veiling te rug te nemen, waardoor voor hem en anderen verder ongemak werd voorkomen. Maar het feit bleef dat hij die schilderijen met fraaie omschrijvingen en zelfs gereproduceerd in zijn catalogus den volke als echt had aange boden, als zijnde de collectie van den heer W. H. te Wassenaar. Nu kende weliswaar nie mand, die „in de beweging" zit, een verza meling van die importantie in dat Haagsche villadorp, en nog minder daar iemand, wiens kunstliefde bekend en wiens naam met de letters W. H. overeenstemmend was, maar daarom behoefde de collectie nog niet direct Scliwindel te zijn. De veilinghouder echter heeft wèl geweten wie W. H. was of wie daar mee werd aangeduid en als hij zich ten op zichte der qualiteit van de collectie zoodanig vergaloppeerd heeft,--als geschied is, dan is voor hem de aangenaamste verklaring van dit zonderling geval, dat hij het artikel kunst van de Haagsche School niet voldoende kent, om er zijn adviezen of aanprijzingen over te geven. Het is sneu voor den heer Mak, die een hupsch en opgewekt man is, dat hem dit nii juist overkomen moet, nu hij, in denzelfden catalogus waarin de collectie W. H. beschre ven wordt, zijn veilingklanten een gelukkig Nieuwjaar toewenscht. Maar het is waar, dat de veiling W. H. nog in het oude jaar moest plaats vinden. Intusschenrumor erat in casa. Er was iets aan den knikker. Het is nu eenmaal won derlijk zooveel menschen als er zijn, die nooit naar een echt schilderij omkijken, maar over een valsch schilderij zich opwinden. Wie zijn de vervalschers? Waar rust de verantwoorde lijkheid? Hoe kan het publiek beschermd wor den? Hoe doet men elders? Wie zijn de vervalschers? Deze op te sporen is een zaak van politie en justitie. Met de re gelmatigheid der jaargetijden komen de knoeierijen met schilderijen aan de orde. Knoeierijen die er altijd geweest zijn en den kelijk zullen blijven zoolang er met knoeien geld verdiend kan worden en dat bedrijf geen voortdurende en intense belangstelling van den strafrechter geniet. Maar om die belang stelling actief te maken is een aanklacht met voldoende bewijsmogelijkheid noodzakelijk Wie moet die indienen? De gedupeerde, maar die houdt zich meestal koest of tracht zijn strop persoonlijk ongedaan te maken. Waar rust de verantwoordelijkheid? Bij den verkooper natuurlijk. Waarom zou dat met een schilderij anders zijn dan met Iets anders! Maar op een veiling kent men den verkooper immers niet. Wie was W. H,? Er zijn er genoeg die het weten, maar het niet zeggen willen. En een veilinghouder schijnt niet ver plicht te kunnen worden den naam van zijn opdrachtgever te noemen. Dat is al even gek als het feit dat hij in zijn zoogenaamde veil- conditiesalle verantwoordelijkheid voor de verkochte spullen van zich afschuift. Als de hamer gevallen is bij de toewijzing, is alle ri sico betreffende de goederen, gezien of niet ge zien, voor den kooper. Deze moet den veiling houder nog dankbaar wezen als die het ver worvene nog even voor hem bewaren wil. Vol gens den adat mag de veilinghouder alles, de kooper niet veel anders dan contant betalen. En desondanks koopen veel menschen graag op veilingen, en nemen de risico van koopje of strop omdat ze zich één voor één slim genoeg voor een koopje en te verstandig voor een strop achten. Komt het dan falikant uit, dan is Holland in last. Met dat al is de positie van den veilinghou der in Holland wel wal al te leuk door henzelf opgevat. Van verschillenden kant wordt dan ook telkens door den handel zoowel als door particulieren den wensch naar voren gebracht, het veilingwezen onder staatstoezicht te stel len. Dat is een vaagheid in de formuleering, die naar mijne meening_ uiterst gevaarlijk is en die een staats-bemoe'enis in het leven zou kunnen roepen, zooals t zeker door hen, die er om vragen, niet geweu.icht zou zijn. Een be langrijk ding zou echter reeds zijn, indien bij iedere veiling en van ieder object de herkomst, dus de verkoopende eigenaar, publiekelijk vermeld moest worden en deze zich niet achter den veilinghouder kon blijven verschui len. Dan zou men al een heel eind op weg zijn om hou-vast te hebben. Vaak heb ik mij bovendien reeds afgevraagd wat die wettelijk voorgeschreven aanwezigheid van een notaris (of deurwaarder) bij een openbare veiling voor zin heeft, behalve dan dat hij er voor zorgen moet dat die paar procent voor de registratie in 's lands kas vloeien. Kan dien regeerings- ambtenare niet reeds nu een intensiever toe zicht op de werkzaamheden, waar zij met hun neus bijzitten, worden opgedragen? De mate rie is moeilijk, maar zeker hier is een gecom pliceerde staatsbemoeienis geen panacée voor alle kwalen. Hoe wordt het publiek beschermd? Mijns in ziens het best door zichzelf. Menschen die kunstveilingen bezoeken en er koopen, zijn geen kinderen of onmondigen, die tegen uit buiting, geen zwakken die tegen drankmis bruik, geen stakkers die tegen den woeker be schermd moeten worden. Als ze geen hersens hebben kan de wet hun die niet geven en als ze de risico's nemen willen en zich blindelings aan de eigenmachtige veilcondities blijven on derwerpen, verdienen ze niet beter dan „ge nept" te worden. Zij kunnen immers overal terecht als ze dat wilden bij menschen die met hun geheele hebben-en-houden, met hun reputatie niet in de laatste plaats, voort durend garant moeten staan voor alles wat ze doen en zeggen? En als ze daarvan niets af weten, geen reputaties achten, geen veilcondi ties lazen, wellaten zij dan beginnen met zich van een en ander op de hoogte te stel lenBetere bescherming is er absoluut niet. Hoe is het elders? De voorstanders van staats-inmenging wijzen graag naar Frankrijk met zijn commissaire-priseurs en experts, die gescheiden arbeiden, en waarvan de eersten officieele, door den Staat benoemde ambtena ren zijn. Ik geef gaarne toe dat het veiling wezen in Parijs door een en ander zuiverder arbeidt dan bij ons. Maar de verhoudingen zijn daar anders dan hier. Alleen in Hotel Drouot met zijn zestien, achttien zalen waar in dagelijks geveild wordt, vindt een gansch college van die heeren dagelijksch werk. En over vervalschingen gesprokenzijn die in Frankrijk misschien legende geworden? Millet, Courbet, Va Goghwat blieft U? Was het Caesar, Napoleou of Blücher die het gulden woord sprak: „Het komt al op de man netjes aan". En dat geldt ook in alle kunst-transactie. J. H. DE BOIS HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den werkavond Woensdag 23 December a.s. zal de Commissie voor de werkavonden verder gaan met de werkzaamheden verbon den aan den cursus „Stilleven". Alsdan zullen de gemaakte opnamen worden ontwikkeld en men gelieve opgenomen platen en films welke nog niet zijn ingeleverd dus mede te nemen. Belangstellende amateur-fotografen zullen gaarne worden geïntroduceerd. De avond wordt gehouden in het Vereenigingslokaal der H.A.F.V., Ged. Oude Gracht 104. BARON TIP. Het gezelschap Jan Musch, directie Jan Musch en Jaap van der Poll, geeft een her haling van het succes-blijspel ,3aron Tip" in den Stadsschouwburg te Haarlem op Zon dag 27 December a.s., in de origineele bezet ting en décors. Voor heden „GYSBERT JAPICX". Op Zaterdag 2 Januari 1937 zal des avonds om 8 uur in den Stadsschouwburg door de Friesche Vereeniging „Gysbert Japix" te Haarlem worden opgevoerd: Hwa 't ienris stroffelet" tooneelstuk in vier bedrijven van S. D. de Jong. CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. Het ontwikkelings- en ontspanningscomi'té voor werkloozen alhier geeft Donderdag avond 24 December een zg. ..bonten avond" in de Concertzaal, Lange Begijnestraat, met medewerking van Doi'a Schrama Operette - Schlagers) Edith Klaverweyden (chansons), Beppy Murray (voordracht) Albert Klein, humorist-conférencier, Bob van Dantzig (begeleiding) en Haarlem's Salon-Orkest, onder leiding van Jack Stoffer. G en verkoudheid DIRECT behandelenl Wrijf in met W VapoRub Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) Uitsluiterd verkrijgbaar hij Apo hekers en Drogisten 'Adv inoez Mea Van het Gemeente-archief en een oud buiten. Een tentoonstelling op „Sparenhove". Zooals op een andere plaats in dit blad te lezen staat, zal de officieele ingebruikne ming van het nieuwe gemeente-archief in de voormalige Janskerk Maandagmorgen a.s. plaats hebben. Wie schoolgeld, precario enz. op 't Pand bij den Gemeente-Ontvanger gaat brengen kan vele der talrijke ramen van het archief-depót zien. Dat depót bestaat nu een driekwart-eeuw en is gevestigd in een tentoonstellingsgebouw. Denk nu niet aan hemelhooge houten loodsen. Er werd ruim vijftig jaar geleden op den be- staanden bouw een nieuwe verdieping van steen opgetrokken. Deskundigen zien terstond dat die lichtere bouw op een tijdelijk karakter wees. In die talrijke vertrekken en ook beneden in 't Prinsenhof en 't vroegere gymnasium was in 1861 gevestigd de tentoonstelling van de Maat schappij van Nijverheid, een soort Jaarbeurs. Op het Gemeente-archief kan men het pro gramma van deze beurs raadplegen. Men zal er nog vele Haarlemsche namen aantreffen. Eigenaardig is dat er toen reeds een inzending was van stalen meubelen. Waar is, dat in de Octoberdagen van 1861 de tentoonstelling voorbij was, maar nog niet tot het verleden behoorde. We lezen toch: 1861. 14 November. In de Groote Kerk worden aan de bekroonden op de Alg. Nationale Tentoonstelling van Nijver heid de hen toegekende medailles en diploma's plechtig uitgereikt. Bij Jansen van Raay kunt u lezen dat 17 Augustus 1861 de Koning van Beieren de Alge- meene Nationale Tentoonstelling voor Nijver heid bezocht. Aan de Tentoonstelling waren ook vermakelijkheden verbonden. Die waren gevestigd op de voormalige Hofstede Sparen hove. Er verscheen ook een Tentoonstellings courant, waaraan wij hier een en ander ont leen en. „Sparenhove ligt aan den grooten weg naar Alkmaar op ongeveer een half uur afstand van Haarlem. Het is bij goed weer een aangename en weinig vermoeiende wandeling. Twee ver schillende wegen leiden er heen. De eerste buiten de Kennemer- of Nieuwpoort langs den gewonen heirweg, brengt er u langs de schoon ste vergezichten over weiden en op bosschen en duinen. De andere ligt buiten het dusge- noemde Vrouwenhek en voert den bezoeker langs het frissche Spaarne naar de plaats zij ner bestemming. Wilt ge liever niet wandelen, om niet al te vermoeid op Sparenhove aan te komen, zie dan eens welke nette tentjachten er gereed liggen om er u heen te brengen of bestijg een der rijtuigen <jie gij op de Markt of aan het Spoorwegstation vindt en- die tegen een kleine vergoeding u in weinig minuten op uw vrienden en cliëntèle een door middel van Ook dit jaar zullen wij' in ons nummer van DONDERDAG 31 DECEMBER weder gaarne NIEUWMARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cent voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts de plaatsings opdracht, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing op gegeven. Wanneer gij dit nog niet hebt gedaan, doet het dan nu. Sparenhove brengen zullen. Reeds in het jaar 1812 was de genoemde Hofstede in het bezit van den Heer Hieronimus Sillem, die haar ech ter eerst in 1823 zoodanig verbouwen liet, als wij het thans met zijn trotsche kolonnade kennen. Onze stadgenoot, de heer Jan David Zocher ontwierp het plan van het gebouw en het was ook zijne meesterhand, die de buiten plaats zoo verrukkelijk heeft aangelegd, als wij haar nog heden aanschouwen en zooals zij den Haarlemmers jaren lang onder den naam van „de plaats van Sillem" als een der schoonste buitenverblijven is bekend geweest. Het uit- zich aan de voorzijde van het gebouw Ls bij uitnemendheid schoon en strekt zich uit tot de duinen. Trotsche bosschen verheffen er zich aan weerszijden, waartusschen het nieuw gebouwde kerkje van Schoten de geestig ge legen Zwitsersche boerderij en enkele lust plaatsen en bouwhoeven hier en daar uitko men en de fraaiste gezichtspunten opleveren. Aan de achterzijde, welke zich uitstrekt tot het Spaarne worden u de liefste wandelingen aangeboden. Langs de heldere vijvers en de groote menagerie wandelt gij tusschen rozen, fuchsia's, erica's en wat al meer door de bree- de koele lanen, telkens verrukt door nieuwe en altijd verrassende vergezichten, die zich ieder oogenblik aan uw oog voordoen. Vergeet vooral niet de groote aanplantingen van rhododen drons te beschouwen; gij ziet ze zelden zoo hoog en in zulke massa's bijeen; bovendien bloeien ze zeldzaam rijk". Op deze fraaie Hofstede viel de keuze der Commissie tot het geven van feesten geduren de bedoelde Tentoonstelling. Zij huurde de plaats, vertrouwde de restauratie (zij was al eenigen tijd onbewoond) toe aan bekwame handen en engageerde de beroemdste en gunstigst bekende binnen- en buitenlandsche muziekcorpsen en bood den bezoekers 'n plaats van uitgelezen genot. Volgens het Programma werd hier Woensdag 26 Juni het eerste concert gegeven. Groote belangstelling was er o.a. voor de Oostenrijksche muzikanten met hun hemels blauwe pantalons en spierwitte jassen. - De muziek der Haarlemsche Schutterij haalde hen in. Behalve dat ouderwetsche „Lunapark" op het verlaten buiten onder Schoten was er ook een Bloemententoonstelling in den Herten kamp, waar de heeren Krelage en Voorhelm de leiding hadden. Ook waren er gondelfeesten en orgelconcerten georganiseerd. Men kan nog sporen van het oude buiten aan het Noorderbuitenspaarne zien. Daar getuigen de tuinen nabij de zeilvereeniging met hun hagen van de vroegere glorie. Sparenhove strekte zich uit tot de Jan Gijzenvaart en de Delft. De herinnering aan het groote buiten blijft bewaard door Spaarnhoverweg en straat, Hodshon- en Sïllemstraat. Nog praalt de Zwit sersche Boerderij achter de sportvelden in Haarlem Noord in volle glorie. Die wordt ook gehandhaafd, al zal ze geen boerderij meer zijn. OFFICIEELE IN GEBRUIKNEMING VAN HET GEMEENTE-ARCHIEF. Naar wij vernemen zal de officieele in ge bruikneming van het Gemeente-archief in de voormalige Janskerk plaats hebben Maan dag 28 December a-s., te 11 uur. „EVERYBODY". Op Zaterdag 26 December houdt de dans en tooneelvereeniging „Everybody" een feestavond in „Dreefzicht". ORANJEFILM IN HET LUXOR-THEATER. OOk het Luxor Sound Theater vertoont zijn „Oranjehuis-film", die de belangrijkste episoden uit het leven van Prinses Juliana bevat en verder een uitgebreide reportage geeft van den ondertrouw van het vorstelijk bruidspaar (Fox-opnemingen) RACH. PHOEDAMMA WOENSDAG 23 DECEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram. platen, 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Ensemble v. d. Horst. 12,15 Gram. platen. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Orgelspel. 2.30 Gram. platen. 3.00 Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gram. platen. 4.00 Kerstfeest-uitzending. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Weldadigheidszegels. 7.20 Gram. platen. 7 25 „De Nederl. Christen-Zeeliedenvereeni- ging", causerie. 7.40 Reportage. 8.00 Berich ten A. N. P. 8.15 Arnhemsche Orkest Vereeni ging, m.m.v. Kon. Mannenzangvereeniging „Aurora" en kinderkoor. 9.00 Luisterwedstrijd. 9.45 Vervolg concert. 10.15 Berichten A.N.P., 10.20 Schaakles. 10.35—11,30 Gram. platen. Schriftlezing. VARA-Uitzending. 8.00 Gram. platen. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Gram. platen en causerie (op gram. platen). 11,30 „Werkloos heid onder de z.g. hoofdarbeiders,,, causerie. 12.00 Gram. platen. 12,15—1.45 VARA-or- kest en gram. platen. 2.00 Gram. platen. 2,30 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers en gram. platen 6.30 R.V.U. „Kerst mis", causerie. 7.00 Sportuitzending. 7,15 Zang. 7.40 Huishoudelijke causerie. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA- varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Radio-tooneel met muziek. 9.45 Gram. pl. 10.00 Berichten Luisteren. Weet gij. welke bij uitstek moeilijke kunst het is te luisteren? Wanneer gij hierover nog nooit hebt na gedacht. probeer dan eens gronden te vin den waarom luisteren een kunst zou zijn. het geen ook inderdaad het geval is. Waarom is luisteren zoo moeilijk? De meeste menschen denken, dat zij luiste ren. wanneer zij toehooren. Niets is minder waar Uw kinderen zullen u met hun hooge stem metjes opgewonden verhalen doen over hun spel en hun school. Uw schijnbaar belangstellende houding zal hen niet mislei den. Een kind oordeelt scherp, meedoogen- loos en juist. „Mammie je luistert niet eenszal het weldra klinken. Het kind heeft gevoeld, dat gij het slechts uw uiterlijk oor schonk en het vroeg zooveel meer. Toeb" en en luisteren zh'n twee heel ver schillende zaken, die hoewel zij zeer goed kunnen samengaan, toch niet met elkander verward dienen te worden. Wanneer gij toe hoort. kunnen uwe gedachten gedeeltelijk elders vertoeven, tenvijl uw onderbewustzijn ingesoannen aan het werk is en menie detail verzamelt, waarop gij zoogenaamd niet let en dat u dan later eensklaps te binnen schiet. Luisteren ls niet het opvaneen van klan ken; luisteren is het uitzenden van een stroom van welwillende, begrijpende sympa thie naar degene, die uw aandacht gevraagd heeft. Gevoelige naturen zullen zeer sterk den indruk ondergaan, die uitgaat van hun toehoorder. Er zijn lieden, bij wie we komen met onze angsten en nooden: lieden, wier ongeveinsde belangstelling in onze aangeleeenheden ons vrijer doet spreken, doch naarmate wij ons hart openen kunnen wij het onverklaarbare gevoel vaak niet van ons afzetten, dat wij voor een hoogen blinden muur staan, die kil en afwerend zich ver boven ons uitheft. Het is onze Intuïtie, die ons dan waar schuwt dat liefdelooze belangstelling maar al te vaak het. mom voor nieuwsgierig heid hier aan het werk is. Luisteren is het vereeten van eigen be langen en het zich volkomen kunnen ver- Dlaatsen in ande'-or toestand. Juist dit. alee- heele terzüde stellen van het 700 belangrijke „ik" maakt het voor velen vrijwel onuitvoer baar, om in den werkelijken zin van het woord te luisteren. Gelukkig de vrouw en moeder, die in staat is zichzelf zoo weg te cijferen, dat de gezins leden het als de natuurlijkste zaak ter we reld beschouwen, dat zij met haar onein dige allen omvattende liefde, immer bereid is met gansche onverdeelde aandacht te luiste ren naar hun klachten en teleurstellingen, zoowel als naar de glorie van hun succes, Luisteren Is synoniem met onzelfzuchtig zijn, Het is geven van het beste, dat in ons is: onze onverdeelde aandacht en de wil tot liefdevol begrijpen. AMY GROSKAMP TEN HAVE. A.N.P. 10.05 De Ramblers. 10.30 Orgelspel. 11.00 .Sexueele ethiek", causerie. 11,30—12.00 Gram. platen. DROITWICH 1500 M. 11,05 Orgelspel 11,35 Het B.B.C.-Welsch-or- kest met medewerking van soliste. 12.35 Gram. platen. 1,20 Het Birminghamsch Hippodrome orkest, 2,20 Jazzmuziek (gr. platen), 2.50 Cal ender's Second Band m.m.v. solist. 3,50 Pia no-recital. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur wintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Be richten. 6.40 Fransche causerie. 7.00 Het B.B.C.-Harmonie-oi'kest. 7.30 Populair con cert m.m.v. solisten. 7.50 Jay Wilbur's orkest m.m.v. solist. 8.20 Het BBC-orkest m.m.v. so listen. 9.20 Berichten. 9.40 Muzikale causerie 9.55 Radio-tooneel. 10.45 Leslie Bridgewater's kwintet m.m.v. soliste. 11,35 Maurice Winnick en zijn Band. 11.5012,20 Dansmuziek (gram. platen). RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 11,20 Pasdeloup- kamerorkest. 2,50 Orkest-concert. 4.50 Zang. 5.05 Gram. platen. 5.50 Poulet-kamerorkest. 8.20 Viool en piano. 9.05 Radiotooneel. 11.20- 12 35 Mangere't-dansorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gram. olaten. 12.50 Omroep orkest, 1.30 Omroep dansorkest. 1,50—2 20 Gram. platen. 6.20 Luitrecital. 6.50 Salon orkest. 7.20 Kamermuziek, 8.20 Omroep- Symphonieorkest. 10.30 Sportreportage. 10.45- 11 20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12,20 Gram. platenè 12,50 Omroep- dansorkest. 1.30 Omroeporkest. 1,50 Zang. 2 00 •2,20 Gram. platen. 5.20 Declamatie en Gram. platen. 5.50 Kamermuziek. 6.35 Gram. platen. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8 20 Voor oud- strijders. 9.20 Radio-tooneel. 9.55 Gram pla ten. 10.30-11.20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Het Peter-kwartet 8.05 .Du Feuer flieg von Berg zu Berg" (Rijkszending), 8.35 Bar nabas van Geczy's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Barnabas von Geczy's orkest. FEUILLETON Een Wintersportroman. 5) van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden.) Waar kom je eigenlijk vandaan? En hoe raakte je daarboven op de Blaue Wand verzeild? De weg van het station loopt toch om de Antonshoogte? vraagt Petra, terwijl zij thee zet. Van Berlijn, zegt Dieter tusschen twee happen door. Maar m'n kaartje was maar geldig tot Ulmsted. Vandaar ben ik gedeeltelijk te voet, deels op skies verder ge trokken Waarom heb je geen voorschot gevraagd, als je zoo krap in het geld zat? Dat doe ik uit principe niet. Goed zoo, ik zou het ook niet doen Wederom zwijgen zij beiden maar anders dan voorheen. Woon je in Berlijn? Mijn moeder woont er. Waarom. Omdat Je daar zoo alleen bent. Goed zoo. Ben jij graag alleen? Altijd dan als ik geen beter gezelschap weet. Een mensch is nooit alleen, als hij maar goed ismompelt Petra meer voor zichzelf. Zij heeft het gevoel, alsof zij aan den oever van een rivier zit en de eene kiezelsteen na de andex'e in het voorbij stroomende water werpt, terwijl zij tracht te doorgronden wat dit in de diepte op den bodem verbergt. Hou je van je moeder? Over m'n moeder praat ik niet Goed zoo Dieter denkt: daar zitten we nu als twee kleine kinderen en ik moet me laten uithoo- ren. Petra zit op een voetenbankje bij de haard met haar rug naar Dieter en staart in den laaienden gloed. Op een plank in den hoek bx'andt een kleine petroleumlamp met een blikken reflector. Door de kleine xruiten glin steren de sterren in het duister van den mid winternacht. Het is nieuwe maan Dieter zwijgt. Zijn blik is op Petra's rug ge vestigd. Ze is te vertrouwen, denkt hij. Noch tans. Op Petra's bruine hals ligt een rosse gloed, de weerschijn van het vuur in den haard. Ze steunt haar kin in de hand. Dieter haalt zijn portefeuille te voorschijn Dit hier is m'n moeder Petra legt de foto op haar knie. Het is het portret van een vrouw over de vijftig. Het haar is geheel grijs, als de asch van linden- hout. Een zeer ernstig ietwat breed gelaat, zonder één rimpel: het gelaat van een zeer evenwichtig mensch. Het voorhoofd toont een ongewone reinheid van geest; de kin verraadt iets dergelijks voor den wil en haar neus is bij de vleugels even fijn geteekend als die van Dieter. Onderwijzeres? Goed geraden Kom eens naast me zitten Kom jij bij mij. Ik mag graag van hier door het raam kijken. Wat is dat voor een sterrebeeld daar boven de Kaiserspitze? De Orion, zegt Petra, terwijl ze naast hem op de vacht hurkt en haar hoofd tegen den houten wand achter haar laat rusten. Ze sluit haar oogen. Vertel me eens wat van Je moeder en van je zelf! En Dieter vertelt, terwijl hy onafgebroken naar het sterrebeeld daar boven de Kaiser spitze staart Ze heeft haar ouder vroeg verloren. Een tante heeft zich over haar ontfeimd, maar daar moet zy een harde Jeugd hebben ge had. Ze spreekt er zelden over. Slechts af en toe, als ze iets verschrikkelijks leest of ziet zegt ze: net als bij tante Marguerite Maar ze wist toch door te zetten dat ze op dp kweekschool kwam en onderwijzex*es werd. Ze hield zich altyd zeer afzijdig. Of de kinderen van haar hielden weet Ik niet. Ze was te ern stig, te zeer ln zichzelf gekeerd met buien van zwaarmoedigheid en melancholie. Later ver anderde dat plotseling. Ze had vyf jaar schooldienst achter zich. toen haar het ver langen naar een eigen kind te machtig werd Zóózeer was het haar om dat kind te doen, dat ze haar man vergat. Na een kort huwelyk van enkele jaren, stierf m'n vader; ik kon toen nauwelyks praten. M'n moeder vond weer een betrekking als leerares op een meisjes kostschool. Vorig jaar herfst heeft ze ontslag genomen Eenvoudig en slechts als terloops noemt Dieter de feiten. Voor Petra echter is dat vol doende. Als Dieter zwijgt, zegt ze: Ik zie alles. Ook wat je me niet vertelt En meer dan je weet. Na een oogenblik gaat ze plotseling rechtop zitten, neemt Dieter's handen, die ze nauw keurig bekijkt, in de hare en vraagt: En 1 ijWat doe jij elgenlyk?~Hoe sta jy daarbuiten in die wereld, waar je vandaan komt? Ik sta helaas nog lang niet; voorloopig krabbel ik nog maar zoo'n beetje mee. Maar ik wil over mezelf vandaag niet spreken. Er is ook maar weinig van te vertellen en dat weinige is nog te veel als ik het zeg Petra staat op. Ik ga nog een korte wan deling makenOnder die vacht daar is een bedStraks zal ik in de kamer hier naast wel een slaapplaats voor mezelf gereed makenGoeden nacht, Die ter.... Dank je PetraGoeden nacht. Ze geeft Bollman. die haar volgen wil. een wenk te biyven. Dieter legt zich op de hem aangewezen plaats ter ruste en vrijwel zon der overgang valt hy spoedig ln een diepe slaap. Een zeldzame ochtend. Dieter schrikt. Voorzichtig is hy langs den Blauen Wand omhoog geklommen. Plotseling splijt deze vaneen en uit het binnenste van den berg treedt een hoog gestalte naar voren in een zilveren wapenrusting en omstraald door een groenachtig licht. In de half opgeheven rechterhand houdt de gestalte een klomp aarde, zware, vette, vruchtbare aarde. Met de linkerhand klapt zij het vizier omhoog: door den berg klinkt een geluid als van een vioolsnaar. Dieter blyft als aan den grond genageld staan; net verbaast hem niet als de zilveren verschijning met een majestueus gebaar de aardklomp met een boog achterwaarts werpt. Het klinkt als een paukenslag. Waarom? vraagt Dieter zich af. Diep in hem brandt het verlangen de reden te we ten van dezen merkwaardigen worp ln het on bekende. (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11