FRANKEN MOSC. TULBANDEN AMERIKAANSCH HUIS bericht bp< Griepbacillen. Voor de Stille Armen FRANKEN'S KERSTBROOD 54e Jaargang No. 15114 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen' Dinsdag 22 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 175.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 22 December. De Koninklijke Hollandsche Lloyd sterft. Een der eerste Nederlandsche gebeurtenis- sen in het nieuwe jaar zal het teekenen van het doodvonnis van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd zijn. Want op 9 Januari zal een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders dier Amsterdamsche scheepvaartmaatschappij bijeenkomen om te beslissen over twee voorstellen, namelijk le. de aanbieding van een accoord aan sur séance-crediteuren en 2e ontbinding der vennootschap op den dag, waarop rekening en verantwoording van de vereffenaars zul len zijn goedgekeurd. Er schijnt geen twijfel aan te bestaan dat deze voorstellen zullen worden aangenomen en de lijdensgeschiede nis van vele jaren, slotphase van een veel bewogen bedrijfsleven, daarmee zal worden beëindigd. De Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft haar jaren van glorie gekend. Beschikkend over een vloot van prachtige schepen, culmi- neerend in de trotsche zeekasteelen zooals de Amsterdamsche haven ze nimmer tevoren bezeten had, was de Lloyd destijds een lei dende macht in de scheepvaart op Zuid- Amerika. De maatschappij beleefde tijden van grooten bloei maar haar toenmalige bedrijfsleiding wist daarbij het hoofd niet koel te houden en liet zich verleiden tot het nemen van risico's die zich in slechte tijden moesten wreken. In die dagen van welvaart maakte de Koninklijke Hollandsche Lloyd vooral opgang door het bouwen van een pa leis aan de Martelaarsgracht, dat zoowel uit- als inwendig zeer kostbaar van uitvoering was. Den eenvoudigen burger duizelde het als hij hoorde van een vergaderzaal, waarin inktkokers waren geplaatst die f 1500 per stuk kostten, en meer van dat geweldigs. Ongetwijfeld speelde hun fantaisie denge nen, die deze verhalen in de wereld brach ten, wel eenige parten, maar zeker is dat het kantoor-paleis, het landverhuizers-hotel, de prachtige nieuwe schepen van een te kostbare vloot niet in overeenstemming wa ren met hetgeen men „een conservatief za kenbeleid" noemt. Het woord conservatief moet men in dit verband niet zien als een tegenstelling tot progressief of ondernemend, maar als de toe passing van een beleid waarbij de financiëele kracht van een onderneming onder alle om standigheden behouden kan blijven, d.w.z. alle ups and downs van het bedrijfsleven kan doorstaan. De twintigste eeuw heeft tot dus ver wel bewezen dat zij vooral niet minder gevaar voor groote inzinkingen biedt dan de negentiende, met haar lange reeks financiëele crises. Er is geen verandering gekomen in deze opeenvolging van hevige schokken in het be drijfsleven en de K. H. L. had in haar glorie tijd ook geen reden om aan te nemen dat er verandering in was gekomen. Maar haar di rectie waagde het erop. Zij was trouwens niet de eenige; de reputatie van voorzichtigheid in zakenbeleid, die de Hollanders over het al gemeen bezitten, geldt lang niet voor allen. Toen het keerpunt voor de Lloyd kwam ging het snel, moest eerst de hoofddirecteur aftre den, werden een voor een de prachtige sche pen verkocht, moest de Staat bijspringen in het belang van de vele crediteuren en het tal rijke personeel en werden de groote gebouwen tenslotte ook buiten dienst gesteld. Inmiddels werden nog verscheidene plannen tot reorga nisatie van de maatschappij naar voren ge bracht, maar zij mislukten. Te veel terrein was blijkbaar reeds verloren. Het einde is hard voor velen die in zee dienst der Koninklijke Hollandsche Lloyd hard en vaak moedig werk hebben verricht. De Nederlandsche zeeman heeft ook bij de Lloyd zijn uitstekende eigenschappen getoond en zijn plicht gedaan, en is trotsch geweest op de mooie schepen die hem toevertrouwd werden. De herinnering daaraan stemt wee moedig. Misschien heeft de val van de Koninklijke Hollandsche Lloyd juist door haar opzien barend verloop vele andere bedrijfsleiders ge alarmeerd en bijtijds tot voorzichtiger beleid en een gezonde reserveerings-politiek in eigen huis genoopt. Als dat zoo is heeft al deze na righeid toch ook nog haar lichtzijde gehad. R. P. DE NEDERLANDSCHE WAARNEMER VOOR ALEXANDRETTE. De Volkenbondsraad, die naar aanleiding van het geschil tusschen Frankrijk en Turkije, besloten heeft drie neutrale waarnemers naar Alexandrette te zenden, heeft als zoodanig aangewezen mr. L. J. J. Caron, oud-gouver neur van Celebes en onderhoorigheden, als mede een Noor en een Zwitser. De drie waarnemers zullen zoo spoedig mo gelijk naar Alexandrette vertrekken. Pas op, pas op, want in 't geniep Belaagt u de bacil der griep, Hij dartelt ongezien in 't rond En zoekt een toegang tot uw mond, Daar nestelt zich dan de schavuit En werkt er snel zijn krijgsplan uit Zijn krijgsplan inderdaad, hij dreigt, Dat hij zal zien dat hij ukrijgt Hij prikkelt u in waren zin, Doch dat is nog maar het begin. Zoodra u voor het eerst eens snuit Werkt hij zijn verdren opzet uit, Als u daarna dan grondig niest, Dreigt reeds de kans dat u verliest; Uw hoofd wordt dof, uw keel wordt rauw, Nu volgt zijn laatste stormloop gauw. Houd uw verdediging taai vol, Bewapen u met veel menthol, Met heete groc of aspirien En streef naar warmte bovendien, Een dikke borstrok, wollen das, Die komen in den strijd te pas, Gun den tiran, dien ge niet ziet Het zoet der overwinning niet P. GASUS. TWEE IN ééN? VOOR VERAF EN NABIJ. Een bril van KEIP (Adv. ingez Med.) fittota t.fude 74 Jordensstraat - Telef. 13132 - Haarlem Bestel met de Feestdagen een goed verzorgden maaltijd bij GUDE. KIP -EEND -HAAS- KONÜN- GANS - KALKOEN - REERUG. Hors cToeuvre f 1.p. p. (Adv. Ingez. Med.) Dertiende verantwoording van de bij ons blad binnengekomen giften. M. J. f 2.50; N.N. f 1; J. K. f 0.50; NU. f 1; C. v. d. H. f 2,50; J. T. f 1; C. P. f 1; Bridgepot fam. J. en v. G. f 5; v. F. f 2,50; M. A. f 0.25; A. v. M. v. L. f2,50; B. N. f 1; M. J. C. S. f 1; C. H. R. f 1; Dames B. f 2; N. en J. te Zand- voort f 2; Vader f 1; Ruud f 0.35; Mevr. O. C Z f 2 50 Mevr. M. f 1; Mevr. d. J. f 1.75; A. T.-B. f 1; fam. de L. f 5; Wed. H. F. H. f 0.50; K. B. f 2.50; M. S. f 1; W. Z. f 10; R. B. f 0.50; N. N. f 1; Mevr. Wed. A. f 050; N. N. f 1; Dr. F. de H. f 20; P. H. f 20; Personeel Perolin Cy. f 10; R. B. f 5; Mej. G. van L. f 5; M. K. P. f 5; A. v. H f 5; M. W. E. f 5; fa. J. H. f 3; L. J. B. f 2.50: fam. V. f 3; H. P. ƒ2.50; Drukkerij Groenendaal N.V. ƒ2.50; R. V. ƒ2.50; Jos. de C. ƒ2.—; J. D. J. K. ƒ2.—; I. C. A. ƒ1.—; J. C. ƒ1.—; D. J. B. S. ƒ1.van twee kleine jongens ƒ0.60; Dames Rijkstelefoon f5.B. M. H. ƒ1.fam. B. 1.—; J. K. 1.—; W. v. B. 2.—; M. R. 1.—; Twee broertjes ƒ2.Jopie en Siem ƒ1. fam. B. ƒ2.50; Wed. J. S. 0.50. Totaal zijn thans bij ons ingekomen 1225 giften tot een bedrag van 5000.14. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden gestort op onze postgirorekening No. 38810 onder vermelding „Voor de Stille Armen" Ten behoeve van het Comité voor de Stille Armen werd bij de Twentsche Bank gestort Dr. H. J. 10.—. Het Openbaar Slachthuis te Haarlem. Ook daar invloed van de crisis. De crisis heeft ook geducht haar invloed doen gelden op de ontvangsten van het Open baar Slachthuis. Er wordt voor 1937 weer heel wat minder dan voor 1936 geraamd voor ont vangsten aan slachtrechten, keurloonen, huren en ijsverkoop. Voor dit eene jaar wordt de daling op niet minder dan 31.600 geraamd (1936: 337.600, 1937: 306.000). Alleen reeds de ijsverkoop zal volgens de raming dalen van 37.000 tot 29.000. Toch is het mogelijk geweest voor 1937 de winst-uitkeering aan de gemeente ongeveer op hetzelfde bedrag te ramen als voor 1936 81.000). Daartegenover staat evenwel, dat in 1937 slechts 4.982 aangewend zal worden voor aflossing tegen 19.913 in 1936 en 29.275 in 1935. De winsten van het Slachthuis zijn in de crisisjaren steeds naar beneden gegaan. Zij bedroegen. 1932: 1933: 1934: 1935: 1936: 1937: 125.000. 100.000. 106.000. 89.300. 81.916 (raming). 81.000 (raming). It/eelwotUeei! Uitsluitend met roomboter bereid! StMl'siuueBMetiim Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) Verhooging bioscoopbelasting Wordt „voorloopig" niet toegepast. Eenige maanden geleden heeft de Haar- lemsche gemeenteraad, op voorstel van B. en W. besloten de vermakelijkheidsbelasting op bioscopen van 20 op 25 pet. te verhoogen. De Ned.t Bioscoopbond heeft te kennen ge geven, dat als die verhooging wordt toegepast de Haarlemsche bioscopen gesloten zullen worden omdat gemeend wordt dat het bioscoopbedrijf de lasten van deze ver hooging niet kan dragen. Het raadsbesluit moet voor het in werking kan treden bekrachtigd worden door de Kroon. Het bestuur van den Bioscoopbond heeft zich tot de Regeering gewend om met klem te verzoeken het raadsbesluit niet goed te keuren. Naar wij uit den Haag vernemen, is „voor- loopig" geen beslissing op het Haarlemsche raadsbesluit te verwachten. De termijn „voorloopig" kan zoo werd er ons bij opgemerkt, zeer rekbaar genomen worden. De beslissing van de Kroon is niet aan een termijn gebonden, zoodat die voor langen tijd kan worden uitgesteld. Practisch heeft dit dus tot beteekenis, dat de verhooging niet wordt toegepast. Onze zegsman gebruikt de .uitdrukking" „men laat die zaak doodbloeden". Het gevaar van sluiting der Haarlemsche bioscopen is dus ook' „voorloopig" van de baan. EEN ROOMBOTERGEBAK (Adv. Ingez. Med.) Gala-concerten H. O. V. Soliste Elly Ney. Om verschillende redenen is het onmogelijk het eerstvolgend gala-concert der H.O.V. op 5 Januari te doen doorgaan. In verband hiermede is door het bestuur der H.O.V. in overleg met het Comité van Actie tot Steun aan de H.O.V. besloten, dit gala-concert te doen plaats hebben op 29 December a-s. In plaats van Lotte Leonard zal dan als soliste optreden de bekende pianiste Elly Ney. Dit concert zal onder leiding staan van Frits Schuurman, dirigent der H.O.V. In Den Haag blijft het druk. Groote menschenmassa's op de been. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Zoowel binnenshuis als op straat is er Maandag doorgefeest in de hofstad. Het begon al des ochtends vroeg, om half tien, met een tooneelvoorstelling in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen, getiteld „Historische Tafereelen", door J. J. Moerman en Leonard Roggeveen, onder regie van dr. W. de Vletter. Des avonds werd er in den Koninklijken Schouwburg een concert gegeven door de Kon. Zangvereeniging „Cecilia" en het Matrozen- koor met Louis van Tilder als solist. Voorts trad in het gebouw „Excelsior-' het cabaret gezelschap „De Vuurpijl" op onder leiding van Luc Willink. Op straat was het den geheelen dag, vooral 's avonds en dan in 't bijzonder in de binnen stad, zeer druk. Het was natuurlijk Zaterdag avond voller maar ook Maandagavond hebben velen een rondje gemaakt om (nog) eens de versiering en de verlichting van de stad te zien. Bij het paleis, waar de kerstboomen brandden had de politie weer een afzettini gemaakt waardoor de inenschenkluwen uit het Noordeinde als een draad afrolde, zoo dat er geen stagnatie ontstond. Ook het rijdend verkeer werd op voorschrift der politie weer tot het minimum beperkt. Men kon dus rustig zijn oogen de kost geven en dat is zeer te waardeeren. Ook blijheid in Rome. Ter gelegenheid van den ondertrouw van Prinses Juliana, bood de heer Van Rijn, di recteur van het Internationaal Instituut voor Landbouw te Rome, een ontvangst aan, waar aan door vele leden der Nederlandsche kolonie werd deelgenomen. Onder de hooge gasten waren onder meer aanwezig de kanselier van het gezantschap, de consul dr. Pennington de Jongh, de direc teur van het Nederl. historisch instituut te Rome, dr. Hoogewerf. Van de geestelijke autoriteiten werden op gemerkt mgr. dr. J. O. Smit, mgr. dr. B. J. Eras, rector van het Nederlandsch priester college, pater Govaart, generaal-overste van de priesters van het H. Hart, pater Zand vliet, pater dr. Rutten, generaal procurator der Kruisheeren en tal van Nederlandsche professoren aan de pauselijke universitei ten. Een hartelijk en uitbundig-gezongen „Wil helmus" opende de ontvangst, die dank zij de gastvrijheid van het echtpaar van Rijn. een allerprettigst en opgewekt verloop had. KINDERFEEST VAN DE TRANSPORT ARBEIDERS. Voor de kinderen van de werklooze leden van den Centralen Bond van Transportarbei ders werd gisteren een Kerstfeest gehouden. Des middags kwamen de kinderen van drie tot zes jaar aan het gebouw van den Bond aan de Turfmarkt, waar hen door den Kerstman een Kerstpakket werd overhandigd. Des avonds waren de kinderen van zes tot en met veertien jaar in de groote zaal van St. Bavo bijeen. Een aantal aardige kinderfilms werd vertoond en voorts kwamen 'n sprekende pop en een imitator ten tooneele. De glundere kijkers van de kinderen en het vroolijke gelach waren wel het beste bewijs hoe zij medeleefden. De vroolijke muziek verhoogde nog de vroolijkheid. Ook de tracta- tie in de zaal was niet vergeten, zoodat de organisatoren met voldoening op hun werk zullen terugzien. Verbetering van tertiaire wegen. Regeering wil meer geld voor provinciën beschikbaar stellen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet en wet tot instelling van een verkeersfonds. inzon derheid met het oog op het belang der ter tiaire wegen. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: De ministers van Waterstaat en Financiën zijn van oordeel, dat het aanbeveling ver dient om 10 pet. der opbrengst van de mo-. torrijtuigen- en rijwielbelasting, na aftrek van de in 1935 ingevoerde verhooging van eerstgenoemde belasting, voor de tertiaire wegen te bestemmen, en deze bijdrage voor de helft In mindering te brengen van de uit- keerlngen aan de provinciën en voor de helft in mindering van het rijksaandeel. Alhoewel het aan het rijkswegenplan te besteden bedrag bezwaarlijk vermindering kan ondergaan, zooals van de thans voorge stelde financieele regeling het gevolg zal zijn, is de regeering van meening. dat daar mede als noodoplossing genoegen kan wor den genomen. De uitkeering aan de provinciën zou van 1937 af van 35 pet. tot 40 pet van het aldaar bedoelde deel van de belastingopbrengst ver hoogd worden. Deze verhooging zal dus niet ten goede komen aan de wegen van het pro vinciaal wegenplan. waardoor intussohen in de financieringsplannen der provinciën, naar verwacht wordt, niet ernstig zal worden in gegrepen. Het komt overigens billijk voor, dat, waar door tertiaire wegen toch in de eerste plaats gewestel'-ike en plaatselijke be langen worden gediend, ook de provinciën in de kosten daarvan bijdraeen Het wordt gewenscht geacht de provin ciale besturen ten aanzien van de financie ring der tertiaire wegen een grootere vrij heid te laten dan aanvankelijk in de be doeling lag De in de verschillende provin ciën sterk uiteenioopende plaatselijke be hoeften kunnen beter door de gewestelijke dan door de rijksorganen beoordeeld worden. Het woord is aan Baer-Oberdorf: Er zijn ook martelaren, die voor hun geloof.... leven. Amsterdamsche politie agenten veroordeeld. Beschuldigd van inbraak in een kiosk. AMSTERDAM, 22 December. Het ge rechtshof veroordeelde vandaag twee Amster damsche agenten resp. wegens diefstal door middel van valsche sleutels en medeplichtig heid aan dezen diefstal tot een jaar en tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. In beide gevallen bracht het hof zes maanden voorarrest in mindering. Beide mannen hebben zich te verantwoor den gehad wegens inbraak in een kiosk op het Mercatorplein, gepleegd op 4 Juni j.l. De agent C. van W. zou zich met een valschen. sleutel toegang tot het gebouwtje hebben ver schaft en 10 hebben weggenomen, zijn col lega L. W. K. stond op uitkijk. De rechtbank had hen ieder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gevorderd. Het hof was echter van oordeel, dat de straf te laag was. Het misdrijf aldus overwoog dit college is zeer ernstig, temeer daar 't is begaan door dienstdoende agenten. Beide verdachten hielden, zoowel voor de rechtbank als voor het hof, hun onschuld vol. Een bewoner van het Mercatorplein had hen echter dien nacht tweemaal bij de kiosk ge zien. De tweede keer, toen de agent W. het gebouwtje verliet, had deze getuige zijn buur man geroepen, die eveneens constateerde, dat verd. uit de kiosk kwam. ZILVEREN JUBILEUM VAN ARTS VAN AALST. Heden is het 25 jaar geleden dat de genees heer van Bennebroek en Vogelenzang, dokter P. van Aalst, zijn artsdiploma behaalde. Bij deze gelegenheid mocht de jubilaris reeds hedenmorgen tal van blijken van be langstelling ontvangen in den vorm van vele bloemstukken, boeken en verdere geschenken. Ook kwam een groot aantal brieven en tele grammen van gelukwensch in. Slti-K&eediit# voor Dames en Heeren Barteljorisstraat 24, Tel. 13439 (Adv. Ingez. Med.) IKERS rsi KERSTGESCHENKEN EUN's loemenmagazljn aGlerstr. 75 Tel. 14858, (Adv. Ingez. Med.) Hei ttetouqeijkste De toestand in China wordt wat optimisti scher beoordeeld. pag. 4 Trotski gaat zich in Mexico vestigen, pag. 4 De Paus zal voor de radio een Kerstboodschap uitspreken. pag- 4 Lord Nuffield schonk twee millioen p. st. voor werkverschaffingsdoeleinden, pag. 4 Aan aandeelhouders van de Kon. Holl. Lloyd wordt voorgesteld de vennootschap op te heffen. pag. 3 Behalve de hertog van Kent zullen ook de graaf en gravin van Athlone het huwelijk van Prins^: Juliana bijwonen. pag. 3 De begrooting van Sociaic Zaken is door de Tweede Kamer aangenomen; lof voor de cursussen voor jeugdige werkloozen. pag. 3 Er zal, tot steun van de H. O. V., een H. O. V.- koor worden opgericht, dat onder leiding zal komen te staan van Frits Schuurman. pag. 6 Zijn er te veel winkels in Heemstede? pag. 10 Verhooging van de bioscoopbelasting wordt te Haarlem voorloopig niet toegepast. pag. 1 De Engelschen winnen de tweede testmatch met innings en 22 runs. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Koninklijke Hollandsche Lloyd sterft. pag. 1 Wickham Steed: Stanlev Baldwin. pag 4 H. de Bnic- Knoeierijen met schilderijen. oae 7 U Si-lu »*i den bonten avond van '••••ob van Lennep. pag 2 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 7 Sport in 't Kort. pag g H. D. Vertelling: De wraakneming. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1L

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1