Uit het Buitenland STANLEY BALDWIN. Thijs IJs en de taart van Dickie Dons DINS DAG 22 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Gunstige wending in den toestand in China? Tsjang Kai Sjek's adviseurs te Nanking terug. Japansche ambassadeur stemt in met het optreden der centrale regeering. China Tsjang Kai Sjek's adviseurs te Nankimt terug. Gistel-middag zijn na elkaar de ad viseurs van maarschalk Tsjang Kai Sjek, Donald en Soeng. uit Sianfoe op het vliegveld te Nanking geland. Zij begaven zich naar de woning van den plaatsvervangenden minister-pre sident, Koeng, teneinde rapport uit te brengen. De spoedige terugkeer der beide last hebbers wordt algemeen als een gun stig teelcen voor den stand der onder handelingen over de vrijlating van Tsjang Kai Sjek beschouwd. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat de Japansche ambassadeur, Kawagoe, een onderhoud met den Chineesehen minister van buitenlandsche zaken uiting gegeven heeft aan de sympathie van Japan ten aanzien van de huidige crisis. Tsjangtjoen bevestigde, dat zijn regeering vastbesloten was de rebelli te onderdrukken. De operaties,%oo zeide hij ver der, zijn reeds begonnen, maar het is moeilijk het incident snel te regelen. De toestand brengt geen wijziging in de houding van China jegens Japan. Tegenover de pers verklaarde Kawagoe, dat hij voldaan was over de houding van Nanking en dat het noodig was, dat Japan nieuwe opvattingen ten opzichte van China kreeg. Cuba. Senaat verwerpt het veto van president Gomez. De Kamer heeft met 111 tegren 41 stemmen besloten den senaat te vragen de tegen pre sident Gomez ingebrachte besehuldiging te bespreken. De Kamer heeft in feite niet het recht zich uit te spreken over tegen den president in gebrachte beschuldigingen, maar het is waarschijnlijk dat de senaat morgen onder voorzitterschap van een rechter van het op perste gerechtshof, zal bijeenkomen om de argumenten, waarop de beschuldiging is ge baseerd, te bestudeeren. De Senaat heeft met 26 tegen zes stemmen het door president Gomez uitgesproken veto tegen de wet op de suikerbelastirag verwor pen. Frankrijk Spanning in het stakingsgebied Een algemeene vergadering van de afgevaardigden van de stakende me taalarbeiders te Rijssel heeft een dag order aangenomen, waarin wordt medegedeeld, dat de stakers bereid zijn in beslagneming van de fabrieken te verzoeken om een einde te maken aan de manoeuvres van de werkgevers, die weigeren het verplichte loon te be talen. Minister-president Léon Blum heeft den prefect van het Département du Nord een telegram gezonden, waarin hij verklaart zijn telegram van 13 dezer volledig te handhaven. Het aanvaarden van arbitrage moet tot ge volg hebben, dat de fabrieken worden ont ruimd. en de arbeid hervat. Alle geschillen moeten aan arbitrage worden onderworpen en in verband met den ernst der omstandigheden voelt de minister-president zich verplicht aan te dringen bij werkgevers en werknemers om hun goedkeuring te "hechten aan de voorstel len, welke hij 18 dezer heeft gedaan. Blum verzoekt den prefeet de beide partijen uit te noodigen him afgevaardigden naar hotel Matignon te zenden. Trotski naar Mexico. Verblijfsvergunning voor Noorwegen niet verlengd. OSLO, 21 December. Uit geloofwaardige brond wordt gemeld, dat de verblijfsvergun ning voor Trotski niet wordt vernieuwd. Trotski zal over twee weken naar Mexico ver trekken. waar hij vergunning gekregen heeft zich te vestigen. DS. NIEMOELLER WEIGERT SAMEN TE WERKEN MET DE EVANGELISCHE RIJKSKERKCOMMISSIE. Ds. Niemoeller deelde gisteravond de geloo- vigen van zijn parochie, Dahlem in West- Berlijn, mede, dat hij categorisch geweigerd heeft samen te werken met de Evangelische rijkskerkcommissie, welke door de nationaal- socialisten wordt gesteund. Hij zeide verder, dat na de synode van Breslau vele dominees van de confessioneele kerk bereid waren vrede te sluiten met deze commissie en den voorzitter hiervan, Zoellner, doch hij, Niemoeller, wei gerde. Hij wil niet van den eens gekozen weg afwijken. Velen in de confessioneele kerk zijn thans van meening, dat nu Niemoeller zijn stand punt uiteen heeft gezet, vele van zijn vrien den onder de predikanten van de confessio neele kerk hem zullen verlaten en contact zullen zoeken met de rijks-commissie. Verontwaardiging over het torpedeeren van de „Komsomol". De Daily Herald zegt, dat het idee geopperd is Sovjet Russische oorlogsschepen naar de Middellandsche Zee te dirigeeren om de Rus sische koopvaardijschepen te beschermen, ten zij de regeering van Moskou Engeland er Frankrijk zou vragen „dergelijke daden van zeerooverij in volle zee te helpen onderdruk ken". Volgens de Daily Herald zou het incident beschouwd worden als een der ergste, welke zich, uit internationaal oogpunt bezien, heb ben voorgedaan, te meer daar de „Komsomol" met een lading delfstof op weg was naar Bel gië en geenszins naar een Spaansche haven. Ruim honderd aardschokken in 24 uur. San Vicente geheel ontruimd. Sovjet-regeering overweegt represailles. PARIJS, 21 Decembei". (Havas'A.N.P.) Een correspondent van de Petit Parisien meldt: De „Komsomol" (het Russische schip dat op 14 December door een kruiser der Spaansche op standelingen in den grond zou zijn geboord) vervoerde bruinsteen naar België. Het schip had geen wapens aan boord. Men merkt op, dat er geen enkele rechtvaardiging is voor de daad van den kruiser der opstandelingen. Het is een ernstig incident en de gevolgen, welke het zou kunnen hebben en de repre saillemaatregelen, waartoe het aanleiding zou kunnen geven, worden thans door de Sovjet- regeering besproken. Over de aardbeving in den staat San Sal vador meldt Havas nader: Het epicentrum van de aardbeving is de vulkaan Ohichorpenpec op welks hellingen San Vincente is gebouwd. Uit het puin heeft men bijna 100 dooden geborgen, terwijl meer dan 220 gewonden naar het ziekenhuis van San Salvador zijn overgebracht. De schade te San Vicente wordt op 10 millioen dollars geschat. In de afgeloopen 24 uur zijn meer dan 100 aardschokken geregistreerd. Men verwacht nog meer schokken. De bij den vulkaan gelegen dorpen worden nog steeds bedreigd. San Vicente is geheel ontruimd. Het roode kruis werkt zonder onder breking. MEVROUW EINSTEIN OVERLEDEN. Mevrouw Einstein de echtgenoote van den schepper der relativiteitstheorie, is na lang durige ziekte te Princeton (VB.) overleden. De onuitputtelijke Lord Nuffield. Thans twee millioen pond voor werkverschaffing geschonken. Reuter meldt uit Londen, dat Lord Nuffield die in den loop der laatste jaren reeds ruim 5 millioen pond sterling weggeschonken heeft voor liefdadige of wetenschappelijke doelein den, thans besloten heeft 2 millioen pond te deponeeren ten gebruike voor maatregelen, die bestemd zijn, o.m. tot werkverschaffing aan de bewoners van de noodlijdende in- dustrieele gebieden. Kerstboodschap van den Paus. Pleidooi voor den vrede. Naar Havas uit Vaticaanstad meldt, zal de pontificale boodschap, de gewoonlijk op 24 December uitgesproken pauselijke rede voering tijdens een audiëntie van het heilige college vervangen. De boodschap zal dooi den Paus te bed worden voorgelezen. Hij zal om 12 uur 30 spreken en zijn woorden zullen worden uitgezonden op golflengte 19.84 meter. Gistermorgen heeft de Paus den directeur van het station radio-Vatieaan, Filippo Soc- corsi, bij zich ontboden, teneinde met hem de mogelijkheid der uitzending te bespreken. Op deze wijze", verklaarde de Paus", zal men zien, dat ik nog leef". Voorts heeft men den Paus op de hoogte gebracht van de pessimistische geruchten, die de ronde hebben gedaan omtrent zijn ge zondheid en de nauwkeurige bijzonderheden, die men hem noemde, wekten zijn lachlust op. De pauselijke Kerstboodschap zal korter zijn dan de gebruikelijke redevoering, welke gewoonlijk alle internationale gebeurtenissen van het jaar de revue laat passeeren. Wel echter zal de boodschap zooals reeds ver wacht werd het karakter dragen van een pleidooi voor den vrede. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. HAARLEM Dinsdag. Dezer dagen had in Café-Restaurant Brinkman te Haarlem de jaarvergadering plaats van het District XII (Kennemerlandi van den K.N.M.B. De voorzitter, de heer L. W. van Driel wees in zijn openingswoord op de nationale ge beurtenis, welke het a.s. huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard is en uitte in verband daarmede de beste wensehen. Voorts herinnerde spr. aan de monetaire maatrege len der Regeering eenige maanden geleden en spr. hoopte, dat de middenstand het daardoor beter zou krijgen. Voorts achtte spr. pro paganda in eigen kring nuttig en noodig evenals organisatie der jongeren. Dat de Haarlemsche Handelsvereeniging nog niet in liet bondsverband terugkeerde, moest worden betreurd: spr. hoopte, dat dit spoedig het geval zal zijn. De MICA achtte spr. een goed propagandamiddel voor den middenstand. Met een woord van dank aan den secretaris en penningmeester voor hun medewerking, opende de voorzitter de vergadering. Daarna werden een aantal onderwerpen van formeelen aard afgedaan, w.o. het jaar verslag van den secretaris (den heer Vallo) het financieel verslag van den penning meester (den heer Scheepstra, Bloemendaal), vaststelling der contributie en van de be grooting. Bij de bestuursverkiezingen werd herkozen de heer G. H. Vallo (Zandvoort) en gekozen de heer Teilegen (IJmuiden). De zelfde heeren werden benoemd tot lid, resp. plaatsvervangend lid van den Standsraad. Vervolgens hield de heer A. Swaan, chef van den Voorlichtingsdienst van den K. N. M. B. een causerie over het onderwerp „Mid denstandsvraagstukken van het oogenblik". Spr. behandelde het wetsontwerp Vestigings wet en de daarop ingediende amendementen, de wet op de opriumingen en uitverkoopen, de werking der weta op de prijsopdrijvingen en het wetsontwerp op den verkoop door mid del van automaten. Er volgde gedachtenwisseling. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. JUBILEUMNUMMER VAN „DE GROENE" HAARLEM Dinsdag. De Groene Amsterdammer bestaat zestig jaar, en is voor deze gelegenheid in een een- voudigen, doch smaakvollen feestdos gestoken. Doch ook de inhoud staat in het teeken van herdenking, en overzichten van de laatste zestig jaar op vrijwel elk gebied, muziek, too- neel, schilderkunst, film, architectuur, enz. van verschillende deskundige medewerkers maken het geheel tot een waardevol bezit. De „Kleine Krant" herdenkt in deze af levering haar eigen jubileum van welgeteld 705 dagen. De loopbaan en de beteekenis van Engeland's premier. Door WICKHAM STEED. In dit artikel wijdt de "bekende Engelsche journalist Wickham Steed aan de figuur van den Brit- schen eersten minister, die de laat ste toeken meer dan ooit in de algemeene belangstelling heeft gestaan, een critische beschou wing. Wij vragen hiervoor de bij zondere aandacht van onze lezers. Opgemerkt zij, dat wij het artikel geheel voor de verantwoordelijk heid van den schrijver laten. Bij de jongste constitutioneele crisis in Engeland nam geen enkele openbare figuur een zoo opvallende of nobele positie in als de eerste minister, Stanley Baldwin. Eenpa rig verklaren zijn politieke aanhangers en tegenstanders, te zamen met de groote massa van zijn landgenooten, hem tot den man. die Engeland en het Britsche Gemeenebest redde van wat een onherstelbare ramp had kunnen worden. In woord en daad be lichaamde en vertegenwoordigde hij al het geen edel en diep is in het Britsche natio nale karakter. Sinds menschenheugenis be reikte geen enkele eerste minister, zoo een voudig en rechtstreeks, een dergelijke plaats in de publieke hoogachting als Stanley Baldwin thans inneemt. En toch is hij voor velen nog altijd een raadsel. Als hij werkelijk een raadsel is kan de eenige oplossing er van zijn: solvitur ambulando (het wordt opgelost door heen en weer te trekken). Zijn persoonlijkheid staat geen analyseeren toe, gedeeltelijk, denk ik, omdat hij zich niet volledig bewust is van zijn eigen innerlijk. In sommige opzichten is hij eerder een dichter dan een politicus en meer een moreel filosoof dan een partijman. Hij vindt zichzelf naief, maar in werkelijkheid is hij buitengewoon slim, bij het sluwe af. ..Stanley Baldwin is sluw en goedhartig", zei eendgen tijd geleden een dame, die hem heel goed kent. Zij had even te voren over een van zijn collega's gesproken als „sluw en slecht". Baldwin's goedhartigheid, zijn onpartijdigheid en geluk hebben hem meer dan eens gered uit situaties, waarin „knappere" mannen ten onder zouden zijn gegaan. En hij is geslepen om van zijn geluk te profiteeren. Hij zegt, dat hij minachting heeft voor redenaarstalent en toch is hij een redenaar van zeldzamen eenvoud en overtuiging, iemand, die „hardop denkt" met die schijn bare ongekunsteldheid, die de hooge kunst in zich verbergt Niet voor niets was hij de neef van Rudyard Kipling en den beroem den schilder Burne Jones." Soms zelfs houdt hij een groote redevoering voor een groote daad. Hij vindt het prettig te worden aan gezien voor een oppervlakkigen- Engelschen landheer, wiens grootste ideaal het is de mooiste varkens te fokken en in landelijken ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Neen, Hector Pruikebok is heusch niet van zins de taart aan Thijs terug te geven. Hij bekijkt het gebak van alle kanten en zegt: „Nou, dat heb je 'm netjes geleverd. Het ziet er lekker uit. Ik ga gemakke lijk op m'n woi-menbak zitten om die mooie vangst op te peuzelen!" Maar terwijl dat kwaadaardige heer daar zoo staat te redeneeren, sluipt Dickie ineens weg. Hij heeft op dien wormenbak allerlei viseh- gerei zien liggen en daar wil de guit iets mee uithalen. Ja, die Dickie Dons zit vol met looze streken! vrede zijn pijp te rooken. Hij is Engelschman van geboorte en opvoeding, zijn grootvader van moederszijde was een MacDonald, een voortreffelijk Schotsch predikant uit de Keltische hooglanden en zijn grootmoeder van vaderszijde kwam uit Wales. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Nog nooit is een eenvoudig man er in ge slaagd de Conservatieve Partij gedurende bijna veertien jaar te leiden of driemaal eersten minister te worden. Hoe kwamen de Conservatieven of Tories zooals ze ge noemd worden er toe hem ooit als hun leider te aanvaarden? Men heeft hem uitgekreten als de eenige ware liberaal in het Lagerhuis. Hij moge liberaal van opvat ting zijn. op het gebied van zijn parij is hij dat zeker niet. Hij wenscht te behouden door ge leidelijken vooruitgang en heeft een eerlijke, geen neerbuigende, bewondering voor den arbeider. Nadat hij de universiteit van Cambridge waarvan hij nu ..chancellor" is had ver laten, was hij werkzaam in de ijzer- en staal fabrieken van zijn vader. De werklieden hadden veel met hem op. Eens, toen zij ver plicht waren aan een „sympathiestaking" mee te doen, betaalde hij uit zijn eigen- zak hun loonen uit, opdat hun vrouwen' en kin deren er niet onder zouden lijden. Zijn eerste ervaring in het openbare leven deed hij op als lid van den graafschapsraad van Wor cestershire en in 1908 deed hij zijn intrede in het parlement als opvolger van zijn va der. Vijf jaar lang was hij onzichtbaar, hij las en luisterde veel in dien tijd en won door zijn bescheidenheid veler sympathie. Pas in 1916 kreeg hij een ondergeschikte functie in het oorloigs-coalitiekabinet van Lloyd George. Daarna aanvaardde Bonar Law, de conserva tieve leider, die kanselier van de schatkist was, hem min ofmeer tegen zijn wil als particulier parlementair secretaris. Bonar Law vond Baldwin „discreet genoeg om vei lig te zijn en dom genoeg om niet te intri geeren". Het volgend jaar benoemde Bonar Law opnieuw tegen zijn wil en toegevend aan den aandrang van vrienden, Baldwin tot finan cieel secretaris van de Schatkist, waardoor deze den rang kreèg van onder-minister. Waar hij eenerzijds moest toegeven, dat de breede rug van de Schatkist vermoedelijk het gewicht van Baldwin zou kunnen dra gen, was hij er anderzijds niet zeker van, of Baldwin's rug breed genoeg zou zijn om het gewicht van de Schatkist in het Lagerhuis te dragen. Als financieel secretaris van den kanselier van de Schatkist toonde Baldwin zich geen brillante figuuur Velen beschouwden hem als een totale mislukking. Maar hij behield zijn post. toen Austen Chamberlain in April 1919 Bonar Law opvolgde. Niemand verdacht hem van persoonlijke ambitie, toen hij in October 1922 een moreele revolutie ontke tende tegen de coalitie-regeering van Lloyd George en met de hulp en de instemming van Bonar Law dit kabinet tot aftreden dwong. In het kabinet Bonar Law, dat daar op volgde, werd Baldwin zelf kanselier van de Schatkist. In deze kwaliteit sloot Baldwin met de Vereenigde Staten een regeling af betref fende de oorlogsschulden. Bonar Law was niet met deze regeling ingenomen en wilde haar verwerpen. Een verwerping zon 't einde van Baldwin's politieke carrière hebben be- teekend; Baldwin zelf zei weinig of niets als zelfverdediging bij de critische discussies over deze kwestie en liet zijn collega's beslis sen. Bonar Law gaf toe. In April 1923 dwong een noodlottige ziekte Bonar Law tot aftreden. Baldwin en wijlen Lord Curzon waren de eenige candidaten voor zijn opvolging. Curzon verwachtte als de oudere staatsman, dat de koning hem bij zich zou ontbieden. In plaats daarvan ont bood de koning Baldwin, die eerste minister werd. De taak leek te zwaar voor hem. In een bui van ontmoediging ontbond hij plotseling, in October 1923, het parlement en stortte daarmede het land in algemeene verkiezin gen, waarop het niet voorbereid was. Hij en de Conservatieve Partij leden een zware ne derlaag en in Januari 1924 kwa.m de eerste Labourregeering aan het bewind. Vele Conservatieven waren van oordeel, dat Baldwin, ondanks zijn persoonlijke ga ven, niet de juiste man was om hen te lei den. Een intrige, die tot doel had hem uit te schakelen, maakte opgang. Baldwin maakte haar in het openbaar onschadelijk op het oogenblik, dat het succes verzekerd scheen. Nieuwe verkiezingen gaven hem in No vember 1924 onverwacht een overweldigen de meerderheid. Hij maakte hier gebruik i van door zijn tweede kabinet te vormen zon- i der zijn aanhangers te raadplegen en ver- I baasde vriend en vijand door de knapsten onder zijn Conservatieve lasteraars. Winston I Churchill en wijlen Lord Birkenhead, op hooge posten neer te zetten. Deze grootmoedige en slimme handelwijze deed zijn aanzien stijgen. Blijkbaar was hij; geen droomerige zwakkeling. Daarna leidde hij het land triomfaal door de gevaarlijke algemeene staking van 1926 heen.... om daarna door een politieke verlamming te worden getroffen. Tijdens de rest van zijn tweede periode als eerste minister ging het met de regeering en de Conservatieve Partij bergafwaarts, totdat in Mei 1929 beide bij de algemeene verkiezingen verslagen wer den. Opnieuw kwam een Labourkabinet onder Ramsay MacDonald aan het bewind. Of schoon het geen meerderheid in het Lager huis had konden de Conservatieven er niets tegen uitrichten, omdat het land hen geloo chend had. Zoo gingen de zaken verder, tot dat in Augustus 1931 onder het Labourbe- wind de economische en financieele crisis uitbrak: MacDonald diiende zijn ontslag in, De nationale regeering. waarin zoowel Stan ley Baldwin als de liberale leider, Sir Her- bert Samuel, zitting namen, werd gevormd op initiatief van koning George V. Bij de al gemeene verkiezingen van October 1931 be haalde de nationale regeering 550 van de 615 Lagerhuiszetels. j Hoe kon Baldwin, de Conservatieve leider, samenwerken met Ramsay MacDonald, den socialist en Labourleider? IHet antwoord is, dat deze twee mannen groote vrienden van elkaar zijn, dat beiden „MacDonald-bloed" in de aderen hebben en Baldwin de vèrper- soonlijking der loyaliteit is. Maar na eeni- gen tijd ontstond er woeling onder de Con servatieven, Zij vormden vier-vijfde van de „nationale" meerderheid en wilden een eigen eersten minister. Baldwin besteedde geen aandacht aan hen. Toen zij aanhielden zei Baldwin, dat indien zij MacDonald van zijn plaats zouden verdrijven, hij zelf eveneens zon vertrekken. Pas toen het mis ging met MacDonald's gezondheid dacht Baldwin er aan hem op te volgen. Zoo werd hij dus opnieuw premier met een nieuwen minister van Buitenlandsche Zaken. Het vertrouwen in de nationale regeering, dat onder MacDonald en Sir John Simon haast verdwenen was. keerde plotseling te rug. In hoeverre was Baldwin aansprakelijk geweest voor de zwakheden en de fouten van zijn collega's? Zijn temperament brengt hem er toe de dingen op hun beloop te laten tot zij een kritiek en zelfs gevaarlijk punt hebben bereikt. Hij is niet lui, maar hij heeft een afkeer van noodelooze drukte. Zooals hij in zijn brief van 1919 zegt „werkt zijn geest langzaam". Maar evenzeer werkt zijn geest subtiel en instinctmatig. Als hij in slaap schijnt te zijn gevallen, is hij juist maar al te dikwijls paraat om te handelen. In de herfst en den vroegen winter van 1935 toonde Baldwin opnieuw die combinatie van doorzicht, sluwheid en „traagheid van begrip", die er zoo lang als onberekenbare factoren in t' raadsel-Baldwin hadden uitgezien. Algemeene verkiezingen waren in zicht. Er was een „vre- desreferenaum" gehouden, georganiseerd door de Britsche Volkenbondsvereenigingen en daarbij had zich een overweldigende meerder heid uitgesproken voor de principes der col lectieve veiligheid. Italië bereidde zich voor Abessynië aan te vallen. Baldwin en zijn col lega's machtigden den minister van buiten landsche zaken, Sir Samuel Hoare, Engeland's instemming met de collectieve veiligheid te betuigen en de toepassing van economische sancties tegen Italië te ondersteunen. Op de kracht van deze politiek overwon de regeering-Baldwin bij de algemeene verkiezin gen van 14 November. Toch hechtte het ka binet begin December zijn goedkeuring aan voorstellen, ontworpen door Pierre Laval en Sir Samuel Hoare, waarbij aan Italië meer dan de helft van het Abessynische Keizerrijk als beiooning voor de agressie zou worden toege wezen. Door de algemeene verontwaardiging werd Sir Samuel Hoare van het Foreign Office verdreven, het kabinet schudde op zijn grond vesten. Baldwin verergerde de zaken nog door te bekennen, dat hij en zijn collega's totdat de golf der publieke verontwaardiging hen trof, nooit in de meening hadden verkeerd, iets te hebben gedaan dat inging tegen de door het land gewenschte politiek. Gedurende het grootste deel van 1936 ver boor Baldwin terrein. Het leek of hij opnieuw was getroffen door de politieke verlamming, die hem na de algemeene staking van 1936 machteloos maakte. Zijn gezondheid liet te wensehen over, men sprak van zijn aftreden en hij was genoodzaakt een vacantie van drie maanden te nemen.Spoedig nadat hij zijn werk zaamheden in October hervat had veront rustte hij parlement en volk opnieuw door, met wat hij noemde „ontstellende openhar tigheid", te verklaren, dat hij vreesde het land de waarheid te moeten vertellen over de Duitsche herbewapening en een snelle bewape ning van Engeland te moeten aanbevelen. Dit, opdat het land zich in zijn liefde voor den vrede niet tegen hem zou keeren en de alge meene verkiezingen verloren zouden worden. „Democratieën", voegde hij er aan toe, „zijn altijd twee jaar ten achter bij dictaturen". Zelden, wellicht nooit, heeft een Britsche eerste minister een dergelijke ontstellende be kentenis afgelegd of toegegeven, dat hij de waarheid verborgen had teneinde een verkie zing onder valsche voorwendselen te winnen. Als de mogelijkheid van een ander kabinet te bespeuren was geweest zouden Baldwin en zijn collega's zijn weggevaagd. Iedereen was er van overtuigd, dat zijn dagen als premier geteld waren. Dit gevoelen verklaart het wantrouwen, de vijandelijkheid bijna, waarmede Baldwin om ringd was toen in het begin van December de constitutioneele crisis uitbrak over de kwes tie van koning Edward's huwelijk. Men ver dacht hem er van, dat hij opnieuw de waar heid wilde verbergen totdat een toestand be reikt was, waarvoor geen middel meer zou baten. Winston Churchill en andere mislei dende politici trachten vaai die verdenking gebruik te maken door „fair play" voor den koning te verlangen en te suggereeren, dat Baldwin en de aartsbisschop van Canterbury Zijne Majesteit naar een noodlottige beslis sing joegen. Plotseling echter rees cle tegen-verden king, dat Winston Churchill poogde zichzelf aan het hoofd te stellen van een „Konings partij" die in de plaats zou komen van Bald win's nationale kabinet voor het geval, dat de koning Baldwin's advies tegen een mor ganatisch huwelijk zou verwerpen en Bald win zou dwingen af te treden Op dit oogen blik had het land begrepen wat er op het spel stond. Een diepwortelend instinct noop te het volk en het geheele parlement, de La- bouroppositie inbegrepen, de regeering te steunen. De constitutioneele suprematie van het parlement over de Kroon werd in gevaar geacht. Aldus ontving Baldwin ovaties en Winston Churchill de uitingen van misnoe gen. In zijn groote rede van den tienden Decem ber overtuigde Baldwin het parlement en het volk er van, dat hij van den aanvang af voor zichtig, verstandig en moedig had gehandeld. Met één slag heroverde hij al het terrein 1 ecg - dat hi; ver oren had Wat hem ook in de toekomst moge over komen, Baldwin's plaats in de historie is tus- sehen de groote staatslieden van Engeland verzekerd. Ware het in Engeland gebruikelijk hij zou met groote meerderheid het getuig schrift „bien merité de la pa trie" ontvangen! (Nadruk verboden]]

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6