De Landverrader Voor de beëediging van Prins Bernhard. FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. l (Nadruk verboden). 32) De steen oplichten was het werk van een seconde en ternauwernod kon hij een vreugdekreet onderdrukken, toen hij achter den muur iets voelde, dat aan een koude ijze ren plaat deed denken. Hij drukte met kracht en langzaam week de ijzeren deur, waar te gen de steenen op vernuftige wijze bleken te zijn aangebracht zoodat het aan dengene. die op de gang stond, wel moest lijken als week de muur zelf terug. Zonder bedenken stapte hij in het donkere gat, dat zich voor zijn voeten opende. Hij begreep op de bovenste trede van een trap te staan en besloot deze af te dalen. Zorg vuldig sloot hij eerst de deur achter zich en ging toen met de uiterste voorzichtigheid, om door struikelen of vallen geen leven te veroorzaken, de trap af. Het bleek een wenteltrap te zijn en de journalist telde niet minder dan honderd zeven treden voor hij op den grond stond. Hoe diep zou hij wel zijn? Misschien bevond hij zich wel onder de slotgracht. Doch thans wilde hij zich daarin niet verdiepen. Hij pro beerde in het donker iets te onderscheiden, maar dat lukte hem niet. Op gevaar af ont dekt te worden, streek hij een lucifer aan en bij het povere licht hiervan zag hij om Bich heen. Toch was het zwakke vlammetje voldoende voor Blashmere om vast te stellen dat hij zich bevond in een hoog, breed ver trek, waarin allerlei voorwerpen stonden, die hij echter niet vermocht te onderscheiden. Toen alles stil bleef, maakte .opnieuw vuur, maar greep nu tevens een van de tak ken, die hij op een stapel vlak naast zich zag liggen. Met eenige moeite slaagde hij er in de tak als fakkel te gebruiken en nu kon hij om zich heen zien. Blashmere was geen lafaard, maar toch onderdrukte hij nauwelijks een kreet van afgrijzen, toen hij zag. waar hij zich be vond. Hier was de folterkamer, er was geen twijfel mogelijk. Een rilling beving hem bij de gedachte dat hij bij ontdekking nog wel eens met een van deze werktuigen op min der aangename wijze zou kunnen kennis ma ken. Maar hij slaagde er in zijn afkeer te overwinnen met de gedachte, dat dergelijke martelingen uit den tijd waren. Blashmere besloot zijn tocht voorste zetten. Hij greep eenige takken om een voldoende voorraad' „licht" bij zich te hebben en liep naar de deur, die zich, aan de andere zijde van het vertrek, recht tegenover hem be vond. Hij opende die zonder moeite en stond weer voor een langen, stikdonkeren gang. Hij liep die in, ongeveer een veertig meter, toen hij plotseling bliksemsnel zijn branden de tak achter zijn rug hield en zoo voorzich tig mogelijk begon te dooven. Aan zijn rechterhand scheen in de verte een flauw licht. Daar moest hij op af. Op zijn teenen sloop hij de zijgang in. steeds op het licht, dat geleidelijk sterker werd, toeloopend. Na enkele minuten bemerkte hij, dat aan het einde van de gang een vertrek scheen te liggen, waarvan de deur op een vrij groote kier stond. Geruischloos ontdeed Blashmere zich van zijn schoenen, hing ze aan de veters om zijn hals en voetje voor voetje, zoo diep mozelijk gebukt, naderde hij. Nu vernam hij ook" het geluid van stemmen; blijkbaar spra ken twee of meer personen op nogal luiden toon met elkander. Wat er werd gezegd, kon Blashmere niet onderscheiden. Hij durfde zich niet verder te wagen uit vrees voor ont dekking en bleef onbewegelijk op zijn hur ken zitten. Maar zoo slaagde hij er niet in te weten te komen, wie zich in het vertrek bevonden. Eén van de aanwezigen was na- tuurlijk majoor Peacock, maar wie was de andere? Hij moest zich bekennen er geen flauw vermoeden van te hebben. Hij overwon zijn aanvankelijke aarzeling en besloot voort te gaan. Hij ging nu plat op zijn buik liggen en schoof zoo voorzichtig mogelijk, het hoofd tusschen de schouders over den ongelijken aarden bodem voorwaarts. Hij naderde tot op drie meter afstand van den drempel. Nu moest hij dicht genoeg bij zijn om te kunnen zien, wat hij zien wilde. Langzaam en voorzichtig hief hij het hoofd op en staarde door de openstaande deur naar binnen. Onmiddellijk liet hij echter zijn hoofd weer terugvallen, ter nauwemood een kreet van verrassing onderdrukkend. Wat hij zag was ook inderdaad wel om een schreeuw van verbazing te geven. Met zijn mg naar de deur stond majoor Peacock voor de tafel en aan het hoofdeinde zatde journalist herkende hem duidelijk van tal- looze portrettende oude graaf Borough- bridge. Ai! Wat een prachtige ontdekking, dat is de tocht wel waard geweest, schoot het door het brein van den journalist. Hij zag weer op. De oade graaf Edward scheen opgewonden en schudde de lange sneeuwwitte haren, die in een krans rond zijn eerbiedwaardig hoofd hingen. De krasse grijsaard sloeg met de vuist op de tafel en zeide nijdig: Ik verzoek je voortaan op tijd hier te komen, denk Je, dal ik het zoo lang hier uit houd? Het was vandaag moeilijker dan anders. Ik moest de laatste weken al veel later bij u komen, want ik vermoed sterk, dat de gravin op een of andere manier de lucht heeft gekregen van mijn nachtelijke reizen. Ach, kom, onzin wierp de oude man ontevreden tegen. In ieder geval, al moge ik mij dan ver- gissen ,ik kon vanavond vanwege het bal onmogelijk weg. En lang Wijven kan ik ook niet, want ik moet aanstonds aan tafel als ceremoniemeester fungeeren. Ja, een gemakkelijk leven, dat heb je, mopperde de graaf. Zoudt u soms willen, dat ik den heelen dag u gezelschap hier kwam houden? Ik vind overigens, dat u het hier zoo slecht nog niet hebt. liet de majoor er spottend op volgen. Dit zeggende klapte hij het koffertje, dat op tafel open lag, dicht en maakte aanstal ten om weg te gaan. Blashmere kroop snel achteruit, draalde zich na eenige meters om en liep vlug naar het kruispunt, der gangen. Hij verborg zich nog wel vijftig meter voorbij de zijgang en wachtte daar de komst van den majoor af. Deze liet inderdaad niet lang op zich wach ten en kwam weldra op het punt. waar de zijgang in den hoofdingang uitliep. Hij sloeg onmiddellijk links af, zonder maar één oogenblik den anderen kant op te zien en liep wederom de richting van de folterka mer uit. Onbeweeglijk bleef Blashmere in zijn ge bukte houding volharden, eenige minuten nadat Peacock was voorbij gegaan. Hij wachtte of misschien de oude graaf zich nog zou vertoonen en overlegde inmiddels wat hem te doen stond. Zijn ontdekking was een belangrijke, dat was zeker. Want de gevolgen er van zou den even groot zijn als hij zelf verkoos. Maar wat- was de reden, waarom de oude graaf zich hier verborgen hield? Zijn doods tijding uit Madrid had enkele dagen na het vertrek van Gladys in de bladen gestaan en eerst eenige weken daarna was uitgelekt, in welke verhouding de vroegere typiste van de .Londen News" tot den overledene had ge*j staan. Maar was het wel zeker dat de hui») dage gravin van Boroughbridge onbekend was met de aanwezigheid van haar groot vader in de onderste vertrekken van het, slot? Had de majoor er zooeven geen toespe ling op gemaakt, dat hij veronderstelde, dat, de kleindochter wél op de hoogte was met het verblijf van graaf Edward? Zou zij op onrechtmatige wijze zich van de erfenis heb ben meester gemaakt-? De journalist wreef zich de handen. Daar zat misschien prachtige cople in en anders zou het hem een goede bron van inkomsten opleveren. Want natuurlijk zou hij wel zorgen, dat zijn stilzwijgen goed werd betaald. Ja, er schoot hem nog een veed schoonere gelegenheid te binnen Heel wat opgewekter dan hij gekomen was aanvaardde hij den terugtocht. Zonder moei lijkheden kwam hij aan de trap. die naar de gang in het middengedeelte van het kasteel voerde en besteeg die wederom. Nu hing alles van het toeval af. Indien er iemand in de gang zou zijn. was hij er bij en zou hij als spion de deur uitgejaagd wor denofschoon, misschien zou men het niet durven. Maar stond de majoor achter de deur, dan was hij zijn leven niet lang meer zeker. Hij zou ook dit wagen Het geluk zou hem niet den rug toekeeren, vertrouwde hij. En niet vergeefs. Want toen de deurmuur we derom week en Blashmere in de kasteelgang kon zien. was er nergens een mensch te be merken. Het was volslagen donker; de maan zat blijkbaar achter een wolk verborgen, want er viel geen licht door de vensters naar binnen. Nu moest hij heimelijk nog lachen ook om zijn angst voor den majoor, die zat natuur lijk aan tafel en speelde ceremoniemeester. Hij bracht den muur weer in den norma len toestand terug en verborg zich zoolang in het vertrek, waar hij daar straks zijn over jas en zijn hoed had neergeworpen. Tegen drie uur in den nacht eindigde eerst het souper. Tot aan het einde was de stem ming uitstekend gebleven en scheen nie mand van eenige vermoeidheid last te on- -ier vinden. (Wordl /ei.ulgd). Pangeran Adipati Ario Mangkoenegoro VII bracht Maandag een bezoek aan de regimenten grenadiers en jagers in het kamp Waalsdorp bij den Haag. Een snapshot tijdens het bezoek De drie schilderstukken, welke door de Nederlandsche kolonie te Dublin als huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen worden aangeboden, worden door den consul- generaal der Nederlanden te Dublin, den heer I. R. A. Weenink (links), naar Nederland overgebracht Den Haag in feesttooi. De Groote Kerk, waar het vorstelijk huwelijk zal worden ingezegend, baadt des avonds in een zee van licht De staking der Parijsche groentenboeren. De nog aangevoerde koopwaar wordt onder toezicht van de politie geveild Het slangeninstituut te Sao Paulo (Brazilië) bereidt tegengif voor elke slangen beet In verband met de beëediging van Z. D. H. Prins Bernhard, welke Woens dag a s. op het Malieveld te den Haag zal plaats vinden, werden ter plaatse repetities gehouden, waarvan hierboven een snapshot Prof. N. van der Waay, oud- hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, die te Amsterdam is overleden tentoonstelling, welke op 30 December a.s. te Amsterdam geopend wordt, te bewonderen zal zijn

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9