FRANKEN VERKRUYSEN DE LANGE. Kunst en Sport. Assortim@nf$-d®os CADEAU! FRANKEN'S w 2e Kerstdag vanaf 2 uur Prins Bernhard als officier beëedigd. WEIHNACHTSTOLLEN KERSTKRANSEN BER9CHT M 1 2 5 0 4 llvUo Voor de Stille Armen FRANKEN'S KERSTBROOD 54e Jaargang No. 16413 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 23 December 1936 HAARLEM S DAGBLAD Direcüe: P. W. FEEKEBOOM UITGAVE LOUKENS GOSTKK MAATSCHAPPIJ VOOB Hoofdredacteur- KOBEBT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.6U elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.^, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Ir. J. A. Reus. Op 1 Januari 25 jaar directeut. van het G.E.B. Ir. J. A. Reus. Op l Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Ir. J. A. Reus werd benoemd tot directeur van de Electrisohe Centrale alhier, toen nog een bedrijf van bescheiden omvang. De groote ontwikkeling van het Gémeente- lij:k Electriciteitsbedrijf heeft dus geheel on der zijn leiding plaats gehad. Ir. J. A. Reus werd 6 September 1877 geboren te Dordrecht waar hij de H.B.S. afliep. Te Delft behaalde hij het diploma van werktuigkundig ingenieur (in 1902) en te Karlsruhe dat van electro-technisch ingenieur. Daarna was hij gedurende ongeveer een jaar werkzaam bij de Technische Maatschappij Heringa en Wüthrich alhier en trad op 1 Augustus 1908 in dienst van de gemeente Haarlem, als ingenieur bij de Gemeente-Licht fabrieken. Ir. Reus is ook directeur van de P.E.G.E.M. Ofschoon waarschijnlijk geen officieele vie ring van het jubilieum van den heer Reus zal plaats hebben, is toch wel te verwachten dat de le Januari voor den bekwamen hoofd ambtenaar niet onopgemerkt zal voorbijgaan. PERSONALIA. In het op 2 en 22 December te Amsterdam gehouden examen voor cand.-actuaris is ge slaagd onze stadgenoot H. v. d. Klashorst. Het groote Oranjefeest op 7 Januari. In het Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg. Het Centrum Comité der Vereeniging Konin ginnedag heeft van de liquidatie-commissie van het Haarlemsche veilinggebouw N.V. aan den Kleinen Houtweg belangeloos de beschik king gekregen over dit groote gebouw, waar dus nu het groote Oranjefeest van 7 Ja nuari kan gegeven worden. De groote hal die voldoende verwarmd is, heeft een oppervlakte van 2200 M2. Is men eenmaal de controle gepasseerd, dan kan men zich vrij bewegen. Door practische opstelling der podiums voor artisten en muziek blijft er voldoende ruimte over, zich op ge paste wijze te vermaken. Er bevindt zich aan ieder einde der hal een podium voor uitvoering van het programma, benevens een voor het orkest. Het variété programma wordt uitgevoerd door niet minder dan 20 artisten van den eersten rang waaronder de vijf beste clowns van het circus Hagenbeek. De wisseling der op te voeren nummers is zoodanig geregeld, dat op beide podiums hetzelfde te zien zal zijn, dit voorkomt het heen en weer loopen. Op 5 plaatsen in de hal zijn buffetten aan gebracht tot het verkrijgen van ververschingen tegen billijken en uniformen prijs. De entrée aan den Kleinen Houtweg zal feestelijk versierd en verlicht worden. Een paar dagen te voren zal een en andei gereed zijn en des avonds worden geïllumi neerd. Door het heffen van een kleine entrée hoopt het Comité een ieder tegemoet te komen. De leden van Koninginnedag hebben op ver toon van het diploma 1936 slechts één maal vrijen toegang. De zaal zal worden geopend te IVo uur. De uitvoeringen beginnen te 8 uur precies Rijwiel stalling en garderobe zijn aanwezig. I11 ditzelfde feestgebouw wordt des middags voor de kinderen een groot feest gegeven van iy2 uur tot 3V2 uur. Daar zullen zij een vroo- lijk programma te zien krijgen. Het ligt in de bedoeling van het comité, daar ook de ouden van dagen van te laten ge nieten en de kinderen van de wees- en kinder tehuizen uit te noodigen. Dus allen op 7 Januari a.s. naar het Feest gebouw aan den Kleinen Houtweg, het centrale punt van het Oranjefeest! (De Sportvereenigijig Hilligersberg organiseert op 28 December zwem wedstrijden, waaraan alle snelste zivemsters zullen deelnemen, ten bate van het Nederlandsch Kunst verbond, Rotterdam.) Het lijkt u misschien wel wat vreemd, dat de sport Voor de Kunst zich gaat interesseeren. Terwijl het van dag tot dag merkbaarder wordt, Dat de twee elkaar fel concurreeren. Helaas voor de Kunst is het daarbij een feit, Dat zij in dit duel blijft verliezen, Want de sportinteresse wint steeds het pleit, Als de meerderheid staat voor het kiezen. Er worden nu eenmaal meer kaartjes verkocht Aan de sport-, dan concertzaalloketten, Hoe graag men ook wenscht, dat het anders zijn mocht, Men kan moeilijk die voorkeur beletten. Men houdt wel van schilderkunst en het tooneel, Maar om daaraan je geld te besteden, In plaats van aan sport, nou, er zijn er niet veel, Die zoodanige keuze doen, heden. Nu gaan er de Willy's en Rie's aan den slag, Om de kunst met haar zwemkunst te steunen, U kunt er wel zeker van zijn, dat dien dag De tribunes van opwinding dreunen. De meisjes verdienen voor 't nobele doel. Dan ook zeker een dubbele hulde, En zit er de Kunst wat armoedig, 't gevoel Van 't succes kan de pil wat ver„gulden". Het is voor den kunstenaar toch ook geen smaad. Dat hier kunstzusters hulp brengen zouden, Hij weet al te goed, 't is ook Kunst inderdaad, Om het hoofd boven water te houden. P. GASUS. Bestel morgen nog tijdig Uw S&Olen want er komen 3 Zondagen fatmBwpdk TE EFOON 10212 Gr. Houts raaf 162 (Adv. Ingez. Med.) 1 Gr. Houtstr. 146. Tel. 11145 I Zijlstraat 32. Tel. 10438 INHOUD NAAR KEUZE. KIS DE ZESDE FLESCH Ter waarde van (1.30. Bij een Assortimentsdoos inhoudende 12 flesschen, DE 12e FLESCH CADEAU, ter waarde van f 2.25 VAN 1 TOT EN MET 24 DECEMBER 1936 (Adv. IngeMca.J Rust aan het Chineesche front. Operaties worden drie dagen stopgezet. NANKING. 23 Dec. (Reuter-A.N.P.) De vijandelijkheden tegen de opstandelingen zullen gedurende drie dagen worden gestaakt. Dit is "het resultaat van het verzoek van T. V. Soeng, den bemiddelaar, die te Sianfoe is aangekomen. Sianfoe geïsoleerd? TOKIO, 23 December (A.N.P.Ï Volgens be richten uit Sjanghai is te Sianfoe iets bijzon ders gaande. De stad zou sinds gisteren vol komen van alle verbindingsmiddelen zijn verstoken. Ook wordt gemeld, dat de Duit- sche arts, Herbert Wunsch, en de Duitsche adviseur van Tsjang Sjoe Liang. Wilhelm Friese, gewond zijn. MEDEDEELINC VAN BROODFABRIEKEN "■ij verzoeken onzen afnemers er rekening mede te houden dat onze fabrieken en winkels op gesloten zijn. (Ook voor ons personeel is het Kerstfeest.) (Adv. Ingez. Med.) De werkloosheid te Haarlem. Nu reeds 171 minder dan verleden jaar. In de laatste week ging te Haarlem het aantal werkloozen 38 vooruit. Daartegenover staat evenwel, dat in dezelfde week van 1935 het aantal niet minder dan 121 naar boven ging. Een gunstig verschil dus van 83. Het aantal is thans 6732. Op het zelfde tijdstip van 1935 waren er 6903 zoodat er nu 171 werkloozen minder zijn. Wij herinneren er aan dat er in Fabruari van dit jaar ongeveer 1100 werkloozen meer waren dan een jaar te voren. Plechtigheid op het Haagsche Malieveld. Fototentoonstelling in onze Tijdingzaal. Tweede Kerstsalon van den Kennemer Fotokring. Het zal velen onzer lezers genoegen doen te vernemen, dat, evenals in 1935, ook nu gedurende de Kerstdagen een fototentoonstelling wordt gehouden in onze tijdingzaal. De Kennemer Fotokring is er nl. in geslaagd een zoodanig aantal goede in zendingen te verkrijgen dat er alle aan leiding is de Kerstsalon van 1935 in 1936 voort te zetten. De tentoonstelling is op 25, 26, 27 en 28 December geopend van v.m. 10 tot nam. 5 uur, de toegang is gratis. Wij kunnen de foto-liefhebbers onder onze abonnés aanraden te gaan zien hoever ernstige amateurs het in hun liefhebberij kunnen brengen. Provinciale Waterstaat. In de zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland, die Dinsdag gehouden werd, is in de vacature-Jhr. C. J. A. Reigersman tot hoofdingenieur-directeur van den Prov. Wa terstaat benoemd de heer C. Thomése, hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat dezer pro vincie. De heer Thomése is 4 October 1886 te Am sterdam geboren. Hij bezocht de Koninklijke Militaire Academie te Breda. In 1907 werd hij benoemd tot officier bij de Genie. In den oor logstijd diende hij als reserve-kapitein bij dat wapen. Met ingang van 15 November 1913 werd de heer Thomése benoemd tot ingenieur van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland; op 1 Januari 1920 volgde zijn be noeming tot hoofdingenieur bij dezen dienst. lÜeetwalUeet! EN Uitsluitend met roomb.oter bereid! Stub's JfoxeBakketHeu Telefoon 10876, 13714, 11643, 12193 (Adv. Ingez. Med.) 's GRAVENHAGE, 23 December. De plech tige eedsaflegging als officier door Z. D. H. Prins Bernhard, heeft hedenochtend op het Malieveld plaats gehad, voorafgegaan door groote garnizoensparade. Het geheel is ge worden tot een militair schouwspel, zooals dat in vele jaren niet in ons land is geschied. Vele duizenden hadden zich langs den weg geschaard, welke de Koninklijke familie van het Paleis naar het Malieveld zou volgen en in de omgeving van het Malieveld was de be langstelling zoo mogelijk nog grooter. Alle onderdeelen der Nederlandsche weer macht waren vertegenwoordigd. De troepen waren reeds gisteren in den loop van den dag in de residentie aangekomen en door de zorgen van den garnizoenscommandant in de verschillende kazernes en kampen onderge bracht. Aan de garnizoensparade werd deelgeno men door een compagnie der koloniale re serve, een afdeeling marinetroepen, samenge- gesteld uit één compagnie mariniers en één compagnie matrozen met de marine-kapel. Voorts geformeerde bataljons uit de regimen ten grenadiers en jagers en het 4e regiment infanterie, en de Koninklijke militaire kapel, het geheel vereenigd tot een regiment, het vaandel en de vaandelwacht van 't regiment genietroepen, deputaties van de lucht-vaart- afdeeling en van het corps motordienst. standaard en standaardwacht van de Kon marechaussee, het le en 2e eskadron van het 2e regiment huzaren met den standaard van het 3e half regiment, de trompetten met de pauken van het half regiment, een peloton pantserwagens, een afdeeling veldartillerie, en een aangespannen kanon van het korps rijdende artillerie. De genoodigden. Een. breede kring van de hoogste militaire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwoning dezer plechtigheid genoodigd. De minister van defensie a.i.. dr. H. Colijn, kwam, verge zeld van zijn beide adjudanten, omstreeks 11 uur op het Malieveld. Toen de minister op het veld verscheen, werden de eere-signalen gegeven, terwijl de troepen het geweer pre senteerden. Voorts waren genoodigd o.a. de minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graefl de voorzitter van de beide Kamers der Staten- Generaal, de vice-president van den raad van state, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de directeur van het kabinet der Koningin, burgemeester de Monchy, vele burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede de militaire attaché's van buitenlandsche legaties. Voor het paleis. Vanochtend op een vroeg uur hadden zich velen reeds opgesteld in de onmiddellijke om geving van het paleis Noordeinde, om getuige te kunnen zijn van hetgeen zich daar zou af spelen. Om kwart voor 11 kwam een hofauto voor. waarin prins Bernhard plaats nam. Hij was vergezeld van den ordonnance-officier dei- Koningin, jhr. van Lawick van Pabst en den reserve eerste-luitenant der cavalerie jhr. Ir. W. G. Röell. De prins, die door het aanwezige publiek werd toegejuicht reed naar het gebouw van de Witte Sociëteit in het Haagsche Bosclr waar hij tegen 11 uur aankwam. Hij werd hier ontvangen door den gouver neur der residentie, den commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Röell. en voor de eerste maal zag men den toekomstigen prinsgemaal der Nederlanden in den uniform van het Nederlandsche leger. De prins zag er rijzig en martiaal uit in het veldtenue van ritmeester der huzaren, met lange veldgrijze jas en den hoogen zwarten kolbak. Kort voor 11 uur werden de paarden voor geleid. Snei en behendig steeg prins Bernhard in den stijgbeugel en zette hij zich in het zadel. De andere heeren stegen eveneens te paard, waarna langs de paden van het Haagsche Bosch naar het Malieveld werd gereden. Het vertrek van de Koningin. Precies kwart voor elf kwam aan het paleis een calèche voor, waarin H.M. de Koningin, Prinses Juiiana en Prins Aschwin plaats namen. De Koningin was gekleed in een petit gris bontmantel. Ter linkerzijde van haar had de prinses plaatsgenomen, gekleed in lichte roodbruinen bontmantel. Tegenover haar zat irins Aschwin, die een zwarte jas met bont kraag en hoogen hoed droeg. Achter de calèche reden drie open volgrijtui gen mede. Het voor het paleis aanwezige pu- )liek was verrukt. De vorstelijke personen werden bij het ver trek naar het Malieveld enthousiast toege juicht. KOUDEGOLF OVER TURKIJE. ANKARA. 23 December (Stefani-A.N.P.) In geheel Anatolië is plotseling een hevige kou de ingetreden. Men heeft te Kars een tempe ratuur van 19 en te Erzeroem van 17 graden beneden het "*weglstreerd. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Nieuwe aardbeving treft San Salvador. Thans 2000 dooden? NEW-YORK, 23 Dec, (Stefani- A.N.P.) In den afgeloopen nacht heeft zich in San Salvador pon nieu we aardbeving voorgedaan, die even eens groote schade heeft aangericht en een groot aantal personen het le ven heeft gekost. Het aantal slacht offers zou nu ongeveer 2000 bedra gen. Het woord is aan t Hebbel: Tot medelijden gaf de na- luur velen het talent, tot mede-vreugde weinigen. Vcoalifk lóecslfeesl mei dömcuiiale.. GROOiE HOUTSTRAAT 187 (Adv. Ingez. Med.) Veertiende verantwoording van bij ons blad binnengekomen giften. A. M. B. 10; N. N. 1; Van Erna en Paul 0.30; P. S. 5; N. N. 1.25; J. T. 2,50; M. en B. 0.75; Fam. v. N. 2; Mevr. L. 5; Uit de spaarpot van Lydia en Bert 1; N. N. 1; A. B. 0,25; S. F. P. 10; E. d. H. 2,50; C. P. B. 2,50; Fam. v. G. 3; v. E. 1; Tineke 0.25: Loes 0,25; H. W. A. 0,50; Dames B. en J. 1; A. M. de V. 2,50; F. 0,50; N. H. f 0.50; N.N. f 2.50; Hans f 1; v. d. K. f 1; mevr. R. f 2; J. -en M. V. f 2.50; L. S. f 10; J. H f 0.50; B. H. F. f 2.50; G. D. f 1; Uit Rudi's spaarpot f 0.50; Mevr. B. f 1; A. v. d. M. f 0.60; van ..Amio" f 1; A. J. f 1; G. C. f 5; P. H. G. f 5; J. A, A. O. f 5; Mevr. J. R. V. f 2.50; Amy f 2.50; Spaarpot Doesje f 0.50: V. Beverwijk f 2.50; Mevr. de Wed. H. v H. f 2.50; P. D. d. V. f 2; P. G. f 1.50; J. A. H. f 1.50; A. S. f 1; P. R. f 1; M. f 0.50; M. J. f 1; G. J. B. f 3.25; Bakker's Houthan del N.V. f 7.50; D. C. f 2; N. S. f 1; van Cor en Jo f 0.50; P. M. 1; A. H. W. f 2.50; A. M. G. v. S. f 2.50; P. A. N f 2 50; E. de G. f 2.50. Totaal zijn tihans bij ons ingekomen 1288 giften tot een bedrag van f 5141.04. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 of worden gestort op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Voor de Stille Armen". EEN ROOMBOTERGEBAK (Adv. Ingez. Med.) Utl Btffttodttuksit Uitwisseling van industrie- en koloniale pro ducten tussclien Duitschland en Engeland. pag. 4 De strijd in Spanje zal met de Kerstdagen niet gestopt worden. pag. 4 De Tweede Kamer heeft het vestigingswets- ontwerp aangenomen. pag. 3 Prinses Armgard en Prins Aschwin zijn in Den Haag aangekomen. pag. 3 Onze scheepswerven krijgen het drukker. oag 3 Pruis Bernhard is heden in den Haag als of ficier beëedigd. pag. 1 Op 7 Januari zal te Haarlem in het veiling gebouw een Oranjefeest worden gehouden. pag. 1 Ir. C. Thomése is door Prov. Staten van Noord- Holland benoemd tot hoofdingenieur-direc teur van den Prov. Waterstaat. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. J. II. de Bois: Haarlem's Kunstbezit, pag. 3 J. B. Schuil over Tooncelcoöperatie. pag. 7 K. de Jong: Najaarsconcert R.K. Oratorium- vereenïgïng p3g 7 K. de Jong: Kerstmiddag Huisvrouwenver- eeniging. pag 7 C. J. Grootlioff: Beroepsvoetbal. H.D. Vertelling: De Kennismaking. pat;. 6 Voor de Vrouw. Schaakrubriek. pag. 10 pag. H

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1