Het Geluk ligt in de Sneeuw Heemstede moet meer verkeersmiddelen hebben. Im TROVWSTOET TREKT VOORlil.J DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 SONATE (type Ï90a - f 198.-) MUM» i Samenwerking tusschen Gemeente en N. Z. H. T. M. gewenscht. Waf Ir. W. J. Burgersdijk daarover mededeelde. Heemstede heeft in de tram een 'uitste kende verbinding met de stad. Alle Heem- stedenaars die dicht bij de rails wonen zijn daarover tevreden. Maarde electrische doorsnijdt de gemeente slechts in rechte lijn en er wonen, ook al is de vorm der gemeente lang-gerekt. duizenden op 10 of 15 minuten afstand. Die veraf-wonenden zijn minder tevreden. Dit is vooral in de laatste jaren zoo ge worden nu er groote woonwijken verrezen zijn op eenigen afstand van de tramlijn. Wij hebben o.a. op het oog het Schild ersfewar- tier, de Indische Buurt, de omgeving van het Sportpark, de Rivierenbuurt, de bebouwing nabij het station Heemstede-Aerdenhout en de wijk ten Noorden van de Zandvoortsehe laan. Het is ons meermalen gebleken, dat verhuur of verkoop van huizen op die pun ten minder vlot ging, omdat de gegadigden het een nadeel vonden, dat zij zoo ver naar de tram moesten loopen. Bovendien is er geen communicatie tusschen de deelen der gemeente die ver van de tram liggen. Het ideaal voor Heemstede zou zijn een rïngljjn voor autobussen. Die zou dan van de Willem de Zwijgerlaan (in het Haarlenumerhoutpark 1 door het Schil derskwartier. achter de Heemsteedsche Dreef om naar de Indische Buurt en het Sportpark moeten loopen. om vandaar door Groenendaal en de Rivierenbuurt langs den Heerenweg en het station Heemstede-Aer- denhout naar de wijk ten Noorden van de Zandvoortschelaan te gaan, om tenslotte langs den Heerenweg en de Adriaan Pauw laan weer in het Haarlemanerhoutpark te komen. Dat zou 'zoo zei Ir, W. J. Burgersdijk, directeur van de N.Z.H.T.M. zuiver uit verkeersoogpunt bekeken, een goede oplos sing voor Heemstede zijn. maar die autobus lijn zou absoluut niet rendeeren. Wij heb ben in Heemstede slechte ervaringen met autobussen, toen de dienst Station Heem- stede-Aerdenhoul"-Indische Buurt nog liep, hadden wij op eiken rit gemiddeld niet meer dan één passagier. In dezen tijd is de ver- keersbehoefte tusschen de verschillende dee len der gemeente nog vee! te gering om daar van een autobusdienst te kunnen onderhou den. Hoeveel bewoners van het Schilders kwartier moeten er per dag in de Rivieren buurt zijn? Toen het gemeentebestuur van Heemstede dan ook een half jaar geleden bij de N.Z.H. T.M. de wensohelijkheid van het openen van zoo'n ringlijn betoogde is geantwoord, dat daartegen ernstige financieele bezwaren be stonden. Door de N.Z.H.T.M. is toen evenwel een ander voorstel aan de gemeente gedaan. Er zou. naar de N.Z.H.T.M. meent, voor een groot deel aan de verkeersbehoeften der ver af-wonende Heemsteden&ars tegemoet ge komen worden als twee autobuslijnen ingevoerd zouden worden die een verbinding brengen tusschen de tramlijn en de buitenwijken. De autobuslijn die de N.ZH.T.M. nu laat loopen uit Haarlem naar de wijk ten Noor den van de Zandvoortschelaan zou kunnen worden doorgetrokken over de Adriaan Pauwlaan naar het Schild er skwar tier. Verder zou een nieuwe buslijn moeten loo pen van de Rivierenbuurt aan den Heeren weg (tegenover Groenendaal) via de Van Merlenlaan naar het Raadhuis. Maar aldus de heer Burgersdijk oc*k op de exploitatie van de lijnen zou de maat schappij, zooals de verkeersbehoeften nu zijn, veel te kort komen. Het tekort is voor een jaar voor de doortrekking va.n de eene lijn geraamd op f 6200 als alleen directe kosten gerekend worden en op f 9500 als ook met indirecte kosten rekening gehouden wordt, en voor de nieuwe lijn op respectie velijk f 7300 en f 10 100. De N.Z.H.T.M. heeft aan het ge meentebestuur van Heemstede aan geboden om voor eenige maanden een proef met deze autobuslijnen te nemen mits de gemeente aan de maatschappij gedurende dien tijd dekking van de directe kosten garan deeren wil. Heemstede zou dan wat de verkeersmid delen betreft in een veel betere positie ko men. Elke 10 of 12 minuten zouden de be woners der buitenwijken met de autobus, die slechts 3 cent per rit zou kosten, naar de tramlijn kunnen rijden. Maar de gemeente Heemstede heeft op dit aanbod geen antwoord gegeven, blijkbaar voelen B. en W. er dus niet voor. Wij maakten de opmerking dat wij ons konden indenken dat de gemeente Heem stede over dit voorstel van de N.Z.H.T.M. niet enthousiast is geworden, omdat daarin alle risico op de gemeente gelegd wordt. Er zit toch, zoo betoogden wij, in het openen van deze autobuslijnen een groot belang voor de N Z H.T.M., want er zullen dan ongetwij feld meer passagiers naar de tram gevoerd wordenJDaarom zou het wellicht aanbeveling verdienen om „van beide kanten" iets te doen. Bovendien wezen wij er op. dat bij het plan dat nu ter tafel ligt de Indische buurt en de wijk bij het Sportpark (Meer en Bosch laan. enz.) van het verkeer verstoken blijft. De heer Burgersdijk antwoordde: Die op merkingen hebben eenigen grond van waar heid. Men moet evenwel bedenken, dat de tijden voor de N Z.H.T.M. moeilijk zijn, zoo dat wij geen kostbare experimenten kunnen ondernemen. Maar over de verdeeling van het risico is te praten. Als de gemeente eerst maar toont, dat ons voorstel over het nemen van een proef wat den technischen kant aan gaat instemming heeft, dan zullen wij het wellicht over den financieelen kant ook wel eens worden. Er moet daarbij evenwel in het oog gehouden worden, dat het allereerst een belang voor de gemeente Heemstede is, dat bedoelde autobuslijnen tot stand komen. Aan het einde van dien proeftijd weten wij welke exploitatie-mogelijkheden de autobuslijnen bieden en dan kan het vraag stuk van een definitieve exploitatie onder oogen gezien worden. Het zou ook mogelijk zijn om dan te be sluiten de autobuslijn van het Raadhuis door te laten loopen naar de Indische Buurt en het Sportpark. Tot zoover de heer Burgersdijk. Het wachten is dus nu op het antwoord van de zijde van het Heemsteedsche gemeen tebestuur Wijziging Werklieden reglement. Ongevraagd ontslag op 55-jarigen leeftijd? B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: In de vergadering van de Commissie van overleg voor de Werklieden van 10 November 1933 heeft een punt van behandeling uitge maakt een ontwerp-besluit, tot 3e wijziging van het Werklieden-reglement. Hierin was o.m. opgenomen een bepaling, waarbij de mo gelijkheid geopend zou worden, aan werklie den, welke recht op vervroegd pensioen kun nen doen gelden, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ontslag te ver- leenen. Met dit gedeelte van het ontwerp-be sluit konden de vertegenwoordigers der orga nisaties zich niet vereenigen, terwijl bij de ver tegenwoordiging van het gemeentebestuur de stemmen staakten. Na kennis genomen te hebben van het advies uwer Commissie is dit gedeelte van ons ontwerp-voorstel toen door ons niet gehandhaafd. In tusschen hebben de bijzondere tijdsom standigheden ons op velerlei gebied doen uit zien naar middelen, welke kunnen leiden tot een voordeeliger beheer, ook van de bedrijven. De Pensioenwet 1922 opent de mogelijkheid, voor vervroegd ouderdomspensioen in aan merking te komen. Dit recht bestaat op 55- jarigen leeftijd, wanneer men ontslagen wordt uit een der betrekkingen, nadat bij algemee- nen maatregel van bestuur aangegeven. Een der eerste middelen tot bezuiniging, hetwelk in de tegenwoordige omstandigheden wordt aangewend, is o.i. het verleenen van ontslag aan personeel, hetwelk voor pensioen in aanmerking komt. In het Ambtenaren-reglement dezer ge meente komt een bepaling voor, de mogelijk heid regelende van ontslag bij het bereiken van den 55-jarigen leeftijd uit betrekkingen, aanspraak gevende op vervroegd pensioen. Ook HOOG IN KWALITEIT. LAAG IN PRIJZEN. PIETER KiESSTRAAT 57-57 rd Specialiteit in Meubelen Ziet prijzen en beoordeelt kwaliteiten. Gevestigd Meubelmakerij en Stofteerderij. Tel. 12332 190 8. (Adv. Inqez. Med.) in andere gemeenten, evenals in het Algemeen Rijksambtenaren-reglement, is hierin voor zien. Het komt ons thans inderdaad geboden voor, dat het Werklieden-reglement in denzelfden zin wordt aangevuld. Wij zouden daarom aan artikel 36a een nieuwe tweede lid willen toe voegen luidende als volgt: „Voorts kan ongevraagd eervol ontslag wor den verleend aan den werkman, die den leef tijd van '55 jaren heeft bereikt, wanneer hij ingevolge de bepalingen der Pensioenwet 1922, Sfcbl.. no. 240, recht heeft op vervroegd pen sioen". Het is onze bedoeling wanneer het Werk lieden-reglement met deze bepaling is aange vuld, aan een 4-tal gasstoker-machinedrijvers, die den 55-jarigen leeftijd reeds overschreden hebben, eervol ontslag te verleenen met een toelage tot een zoodanig bedrag, dat deze met het te ontvangen pensioen uitmaakt het be drag dat belanghebbenden aan pensioen zou den ontvangen, wanneer zij tot hun 65-jarigen leeftijd in dienst zouden blijven. Deze toelage behoort uit den aard der zaak een tijdelijk karakter te dragen: zij zal ophouden bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Wij achten het beste, dat de regeling van het bedrag aan ons wordt overgelaten. Het Ls ons voornemen het ontslag op 1 April a.s. te doen ingaan, zoodat een behoorlijke overgang mogelijk is. We stellen voor aan art. 36a van het Werk liedenreglement bovengenoemde zinsnede toe te voegen. VOORBEREIDINGEN VOOR DE ORANJE FEESTEN Ook het Comité Bosboom-Nicolaas Beets is in actie om bij de a.s. feesten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bern-hard goed voor den dag te komen De heer Jan Wiegman maakte een ontwerp voor een monumentale versiering in den geest van een Pagade, die geplaatst wordt in het plantsoentje op het Nic. Beetsplein. Het geheel zal een hoogte hebben van 11 M„ met een omvang van 2V2 bij 2V2 M„ en bestaan uit 3 af deelingen elk van pl.m. 3 V2 M. Het onderste gedeelte zal meer speciaal worden versierd met sparregroen, waardoor heen oranjelinten gevlochten worden. Daar boven een schuin loopende uitbouw met uit stekende dwarsleggers voor het aanbrengen van lampions. In het middenstuk, aan de zijde van het Wilhelminaplein wordt aangebracht het wa pen van den Prins, aan de zijde der Nic. Beetslaan dat van het Huis van Oranje, ter wijl aan de zijde van de Camplaan en de Heemsteedsche Dreef worden aangebracht de portretten van het Prinselijk bruidspaar. Ook hierboven weer een afwisselende uit bouw en daarboven een omkleeding met de Ned, driekleur, met er overheen in verticale richting op een oranjedoek de initialen van het prinselijk bruidspaar. Het geheel wordt afgedekt met een dak van groen. Aan de ver schillende uitstekende punten worden oranje en rood-wit-blauwe lampions bevestigd, even als aan de zg. ommegangen. In totaal zullen 104 lampions worden aangebracht, welke electrisch verlicht worden, evenals de portret ten van het Prinselijk bruidspaar. BENOEMING BESTUURSLID MAATSCHAP PELIJK HULPBETOON. Volgens het rooster van aftreding treedt op 1 Januari 1937 als lid van het Bestuur van den gemeentelijken dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon periodiek af de heer W. Thu- nissen. Ter voorziening in de aldus ontstaande va cature bevelen B. en W. aan: 1. W. Thunissen (aftredend). 2. J. F. Paanakker. VERREKENING KOSTEN AANLEG HEEM STEEDSCHE DREEF EN WEGEN „VALKENBURG". B. en W. en de Commissie voor het Grond bedrijf zijn van oordeel, dat het billijk is. dat de kosten van aanleg van het gedeelte van de Heemsteedsche Dreef van het Julianaplein tot de Pieter Aertszlaan, alsmede van Valkenbur- gerplein, Valkenburgerlaan en Heemsteedsche Dreef (tusschen Camplaan en Valkenburger plein) op „Valkenburg", voor de helft ten laste van de gemeente komen en aan het Grandbedrijf te vergoeden: le. f '88.000, zijnde de helft van de kosten van aanleg vaar de Heemsteedsche Dreef, van het Julianaplein tot de Pieter Aertszlaan: 2e. f 69,750, zijnde de helft van de kosten van aanleg van de Valkenburgerlaan, het Valken burgerplein en de Heemsteedsche Dreef, tus schen Camplaan en Valkenburgerplein. VERLAGING HUUR IJSBAAN TERREIN. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der IJsvereeniging ..De Volharding" stellen B. en W. den Raad voor te bepalen, met handhaving overigens van hetgeen in de huurovereenkomst, d.d. 17 October 1933, tus schen de N.V. Boerderij „Bronstee" en de IJs vereeniging „de Volharding" is overeengeko men. dat de huurprijs met ingang van 1 Ja nuari 1937 zal bedragen f 500 per jaar. (Thans is die huur f 700). VERKOOP GROND HEEMSTEEDSCHE DREEF B. en W. stellen voor, hen te machtigen: 1. voor de gemeente te verkoopen op den grondslag van de bepalingen en voorwaarden, genoemd in de desbetreffende voorloopige koopakten, aan a. de heeren J. E. Baalbergen en A. Volkers, bouwondernemers te Heemstede, één perceel bouwterrein, groot 1547 M2., gelegen aan de oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, ten noorden van de Bachlaan, tegen den prijs van f 10750. b. den heer E. Honderdors, makelaar te Heemstede, één perceel bouwterrein, groot 993 M2., gelegen aan de westzijde van de Heem steedsche Dreef, tegen den prijs van f 9500. SCHATTING TERREINEN VAN HET GRONDBEDRIJF. In 1937 moet wederom tot schatting worden overgegaan van de in het Grandbedrijf aan wezige gronden. De taxatie moet geschieden naar den toestand op 1 Januari 1937. Het is daarom gewenscht dat zoo spoedig mogelijk na 1 Januari 1937 met schatting wordt begon nen. Na overleg met de Commissie voor het Grondbedrijf bevelen B. en W. voor benoeming tot leden van de Commissie van Taxatie aan: 1. C. L. Kwak. 2. H. M. Fockens. 1. G. J. Smit. 2. N. J. Nijman. 1. W. F. Selle. 2. S. C. van Waalwijk van Doom. Tevens stellen B. en W. voor, evenals zulks bij vorige schattingen is geschied, de vergoe ding voor de te verrichten werkzaamheden te bepalen op f 100 per lid. INRICHTING LIGPLAATS WOONSCHEPEN. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet te verleenen van f 1000 voor het in richten van een ligplaats voor woonschepen aan de Noordzijde van een bestaande vaart nabij het terrein van den gemeente-reinigings dienst langs den Cruquiusweg. AANVAARDING GROND. B. en W. stellen voor, hen te machtigen, voor de gemeente om niet te aanvaarden van W. Thunnissen, aannemer, alhier, een strookje grond ter geraamde oppervlakte van 70 M2., op den hoek van de Zandvoortschelaan en de Willem Kloosterlaan. FEUILLETON Een Wintersportroman. van PETER KRAYENBÜHL. (Nadruk verboden.) Dieter is geen nieuweling. Hij weet van St. Moritz. Schreiberhau en Silvretta hoe snel de stijve Britten, de gereserveerde Hol landers en de gesloten Westfalers ontdooien en hoe graag de banden de conventie in de wintersche vrijheid worden verbroken. Wel iswaar treedt 'daarbij nog wel eens wat twij felachtigs aan den dag, maar daarnaast open baren zich ook andere verborgen eigenschap pen: kameraadschap, wederzijdsch vertrou wen en oprechtheid ook tusschen man en vrouw Vooral in St. Valentin en de naburige kleine wintersportplaatsen, waar men niet. zooals elders, alle mogelijke moeite doet de zuivere, wintersche atmosfeer door mondaine genoe gens te bederven. Nochtans kan Brigitte zich zeer mondain voordoen. Het staat haar even goed als het tegendeel: zen weet het en slaagt er telkens weer in haar tijdelijken partner daarmee in verrukking te brengen. Haar onberekenbaar, steeds wisselend temperament werkt irritee- rend op onschuldige naturen; meer er vare nen echter weten dit ongewone zeer wel te waardeeren en afgaande op den drom van Brigitte's vereerders, is hun aantal niet ge ring Ja, Brigitte is een vlinder; zij fladdert van den een naar den ander .haar vleugels zijn vol raadselachtige figuren, maar nergens toeft zij lang. Thans voelt zij zich tot Dieter aangetrok ken en hij laat zich haar belangstelling om verschillende redenen gaarne welgevallen. In geen geval wenscht hij thans reeds als spel breker van wie dan ook op te treden. Ondanks zijn jeugd, heeft Dieter een helderen kijk op menschen en toestanden. Het ontgaat hem niet, dat de schijnbare lichtzinnigheid van deze vrouw slechts als masker moet dienen voor diepere gevoelens, dat er momenten zijn waarin haar vleugels krachteloos neerhan gen, uren waarin zij zich ten prooi weet aan een moeilijk te bestrijden zwaarmoedigheid en een diepe melancholie Terwijl zij praat en schertst, plaagt en lacht en haar pijlen op den nieuwen, haar zichtbaar .sympathieken partner afvuurt, glijden Dieter's jonge, vrijmoedige oogen over Brigitte's gelaat en figuur: een onwaarschijnlijk klein ge zicht met smalle wangen en onrustige barn- steenkleurige oogen, omlijst door een dichten koperen haardos, smalle heupen en in op vallende tegenstelling daarmee zeer krach tige armen en beenen. Dieter bemerkt, dat haar dwalende blik steeds weer een bepaald punt zoekt om dan met iets afwezigs eenige seconden lang daarop te blijven rusten. Het is Girsholm, die half met den rug naar haar toegekeerd, onver schillig op een hooge tabouret tegen de bar leun en lusteloos aan een Manhattan cocktail nipt. Dieter's eerste opwelling is het veld te ruimen, maar zelfs deze dubbelzinnige diplo matie kan men Brigitte niet al te zwaar aanrekenen. De eerste les. Per telefoon en eigen boodschappers heeft de eigenaar van ..Kaiserhof" onmiddellijk na Dieter's aankomst de belangrijke mededee- ling aan zijn collega's doorgegeven: de gasten van Pension Martin en van Hotel Ritter in St. Valentin weten nu, evenals die van het Grand Hotel in het naburige Antonswil, dat de gemeenschappelijk georganiseerde „Skicursus voor beginnelingen" vanmiddag om half drie zal beginnen. Verzamelplaats: de hal van Kaiserhof. Reeds om twee uur arriveert de eerste deelnemer: een van dat soort menschen. die eiken trein missen, waarop zij niet minstens een half uur hebben gewacht. Om kwart voor drie is weliswaar het grootste deel der ski- babies bijeen, maar het slaat toch al drie uur als de laatste cursisten eindelijk hun entree maken. Dieter kent het onontbeerlijke telaatko- men van vroeger opgedane ervaringen, maar het ergert hem toch telkens weer opnieuw en ook ditmaal zal hij dan ook zeker niet nala ten tegen deze nonchalance te protesteeren.... Goeden middag, dames mijne hee ren! Dat is aardig, dat u in zoo groote ge tale hier bent samengestroomd. Een deel der geachte aanwezigen zal echter na de eerste lessen beslist wel weer verdwijnen, anders zouden we den cursus moeten splitsen. Ik ben dus Dieter Prausnitz, ja en wie u bent, daar zal ik zoo langzamerhand wel achter komenHet verloren halve uur hebt u zeker al wel benut om met elkaar kennis te maken. Overigens zult u in het ver dere verloop van den cursus elkaar wel be ter leeren kennen, ongetwijfeld tot weder zijdsch genoegenMaakt u zich vooral niet ongerust het is geen levenskwestie en als het eens een keer niet wil vlotten, denkt u dan maar aan het gemaskerd bal aan het einde van den cursus! Mag ik u vriendelijk om stilte verzoeken?. Er is nóg een kleinigheid, waarop ik de aan dacht wensch te vestigen: U bent ongetwijfelt voor uw plezier hier en dat zult u ook heb ben. Maar ik verlang, dat u één ding zult ont houden: de dagelijksche cursus begint niet om tweeuur, ook niet om drie, maar precies om half drie. Weest vooral correct tegenover mij en tegenover u zelf. Bedenkt, niettegen staande het lesgeld in den pensionprijs be grepen is, hoeveel het uw moreel gevoel van eigenwaarde ten goede zal komen, als u ten minste eenmaal per dag op tijd bent Ik verzoek nogmaals stilte! Bezwaren, wenschen, informaties en zoo voort dagelijks tusschen twee uur en half drie vóór den cur sus! Zoo en nu zullen we de kostbare Per zen in deze „heilige Halle" maar niet langer met onze bemodderde laarzen bederven, doch bij wijze van proef buiten de latten eens aan passen Het bonte volkje draait met veel lawaai door de deur, geaccordeerd door een zwerm, reeds bij voorbaat genietende toeschouwers, die een genoegelijk schouwspel verwachten. Achter een der ramen van het hotel ont waart Dieter Brigitte en achter haar Girs holm. Nu wordt u verzocht in een grooten hal ven cirkel om hij heen te gaan staan! Meer uiteen alstublieft, anders valt u elkaar al te vlug in de armen Zoo en nu zullen we dan eens kijken hoe die latten onder de voeten komen: allen on derbinden!Ja, het- bukken kan ik u niet besparen. Verzuimt u vooral niet het hier te doen, ergens anders zal het u stellig nog moei lijker vallenHo, ho, ho, dat is lastig, waarde heer, u hebt een wat al te dominee- rend voorfront! Mag ik voor dezen keer nog even helpen? (Wordt, vervolgd.) Onze Kroonprinses trouwteen luisterrijke stoet eindeloos gejuich De gehéele plechtigheid wordt uitgezonden: het burgerlijk en het kerkelijk huwelijk. Radio-reporters beschrijven doorloopend olies wat zich langs den weg van den stoet afspeelt. Neemt deel aan de nationale feestvreugde, maar zorgt voor een weergalooze, kristal heldere weergave, zoodat niets U ontgaat. Beluistert dit feest met een der nieuv/e, schitte rende Philips' ontvangers en ge geniet dubbel! P»iU.II'«' MIEiJWF 111.4» „8ÏMPHONISCHB SERtE" m PRIJZEN VANAF FL. 89-

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10