ïjsr'VAPIX RADIO RADIO ^WEERBERICHT ECHTE WALES ANTHRACIET WE1LL&ZOON MANTELS EN JAPONNEN De Landverrader MAANDAG 28 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBEAD 2 Het nieuwe Gemeente-Archief Officiëele opening door den Burgemeester. In de oude Janskamer van de Janskerk. thans herschapen tot leeskamer, voor de be zoekers van het nieuwe Gemeente-Archief, had heden, Maandagmorgen de officieele ope ning plaats van dat archief, dat nu, zooals bekend, gevestigd is in de voormalige Jans kerk in de Jansstraat. Deze plechtigheid geschiedde in tegen woordigheid van vele belangstellenden, onder wie waren de wethouders, de heeren Boes, Roodenburg en Reinalda; de gemeentesecreta ris, mr. Th. A, Wesstra; vele raadsleden en hoofden van takken van dienst; dr. J. F. M. Sterck en mevrouw Sterck; mr. A. Beets, secretaris der Commissie van Toezicht op het L. O.; Geertruide Carelsen; mej. J. Berdenis van Berlekom, oud-directrice van de Middel bare school voor Meisjes; Dr. C. Spoelder. rec tor van het Gymnasium, de heer R. D. Baart de la Faille, comm. Rijksarchief in Noord-Hol land, de heeren J. L. Tadema en p. A. Dyke- ma, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van de Vereeniging „Haerlem". Rede van den burgemeester. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, sprak de openingsrede uit. Er is, zoo begon spr., nu ik op het punt sta, namens het Gemeentebestuur van Haar lem het gemeente-archief officieel te openen, meer dan één reden om te gewagen van de voldoening, die bij ons leeft bij de totstand koming van de inrichting van dit gebouw voor zijn toekomstig gebruik. Die voldoening geldt in de eerste plaats het feit. dat de mogelijkheid, hier het archief onder te brengen, geleid heeft tot het be houd van een oud-historisch bouwwerk, dat dreigde onder sloopershanden te vallen. In de tweede plaats, omdat dit gebouw, al heeft het ook in de toekomst, niet meer zijn oorspronkelijke en meest geëigende bestem ming, toch een bestemming krijgt, die uitste kend aanpast aan zijn karakter en in over eenstemming is met de sfeer, die er in huist en er van uitgaat. Vervolgens is hierdoor een oplossing ge vonden voor het vooral in de laatste jaren acuut geworden probleem van de plaatsruim te. niet alleen van het archief, maar even eens van de centrale administratie van de gemeente. Was immers eenerzijds de ruimte voor het steeds aangroeiend archief reeds lang niet meer voldoende voor een behoorlijke ber ging, om van een goede rangschikking maar niet te gewagen, anderzijds werd het archief door zijn behuizing in het Stadhuis een sta in den weg voor de zich in snel tempo uit breidende administratie van de gemeente secretarie, aan welker eischen, hoeveel eer bied men' ook moge hebben voor het verle den. niet kon wor len ontkomen. Het snreekt wel vanzelf, dat een gemeen te die met recht kan roemen op een kunst zinnig verleden, waarvan nog zooveel schoo- ne overblijfselen heden ten dage getuigen, niet zonder meer kon toezien, dat een be langrijk bouwwerk, dateerend uit het begin van de veertiende eeuw, in een van de oud ste stadsgedeelten en daarmede als het ware samengegroeid, zou verdwijnen. Er is dan ook terstond, toen alarraeerende geruchten over slooping het gemeentebe stuur ter oore kwamen, naarstig gezocht naar een oplossing, die, zonder al te groote offers van de gemeente, dat zou kunnen voorkomen. Het stemt tot groote dankbaarheid dat deze pogingen tot een goed resultaat heb ben geleid, Met oprechte erkentelijkheid moge ik hierbij herinneren aan de medewer king, die de gemeente hierin mocht onder- 't Spijt me, als de zomerwarmte Weer terug komt sprak een man, Omdat ik PERQUIN z'n KOLEN, Dan helaas niet stoken kan (Adv. ingez. Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 28 DECEMBER. Gebouw „Zang en Vriendschap": Oprich tingsvergadering H.O.V.-koor Haarlemsche Orkest Vereeniging. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De Zigeunerprinses 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ship Ahoy! met Shirley Temple. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Deeds goes to town 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De ongeschreven wet regie Hathaway. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang va-ij. L i s s e Raadsvergadering, 6.30 uur. DINSDAG 29 DECEMBER Gem Concertgebouw: Derde Galaconcert van de II. O. V., soliste Elly Ney, piano. Aan vang 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 urn*: Doarloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. vinden van de regeering en van-* de Rijks commissie voor de Monumentenzorg, tenge volge waarvan een rijksbijdrage werd toege zegd, zoowel in de kosten van aankoop, als in die van restauratie en inrichting. Na herinnerd te hebben aan de crisismoei- lijkheden, vervolgde de burgemeester: Het is alleen tengevolge van de medewer king van het Werkfonds mogelijk geweest, dat tot de uitvoering thans kon worden overgegaan Voor die medewerking, waardoor het Werk fonds de uitvoering van zijn taak tevens dienstbaar heeft gemaakt aan de bevorde ring van een algemeen belang als het behoud van monumenten is, breng ik hier gaarne namens het Gemeentebestuur danik. Dien dank breng ik eveneens aan den Di recteur van Openbare Werken den heer Ir. Maas en den architect den heer Hillebrand, aan de aannemers Gebrs. de Vries, aan de opzichters Visarius en Meijlof en allen die aan de restauratie en inrichting hun mede werking verleenden. Van harte wensdh ik de Gemeente-archi varis, mejuffrouw Dr. Kurtz, geluk met dit nieuwe dienstgebouw, dat naar ik hoop aan haar verwachtingen zal voldoen en haar ge legenheid zal geven voor een rustige, onge stoorde uitoefening- van haar taak. Hierna verklaarde spr. het nieuiwe Ge meente-archief voor geopend. Hierna was het woord aan de gemeente-ar chivaris, mej. Dr. Kurtz, die dankte voor de belangstelling van het gemeentebestuur en voor het feit, dat de burgemeester het ar chief had willen openen. Spr. gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het ar chief. waarvoor vroeger maar een zeer be perkte ruimte beschikbaar was, dat eenige malen verhuisde, wat dan met uitbreiding ge paard ging. Spr. uitte haar vreugde er over, dat het archief nu zoo uitmuntend is gehuisvest met werkkamers in een oude omgeving, waar de bezoekers, die studie van het oude maken, zich thuis zullen gevoelen. Het archief- depót vormt als het ware een „Muis" in het kerkgebouw. Namens het Werkfonds sprak de heer de Graaf, bestuurslid van dat Fonds, die er den nadruk op legde, dat dit werk is tot stand gekomen door samenwerking in moeilijke tij den en den wensch uitsprak, dat hij nog meermalen tegenwoordig zou mogen zijn bij de ingebruikneming van op deze wijze tot stand gekomen werken. Spr. wenscJhte voorts de archivaris de grootst mo.gelij.ke voldoening in deze nieuiwe omgeving. Mr. R. Bijlsma, algemeen Rijksarchivaris, vestigde er in een slotwoord de aandacht op. dat in dit nieuwe archief meer voldaan wordt aan wettelijke eischen, ook wat betreft het samengaan met het Rijksarchief. De ar chivaris zal hier voortreffelijk werk kunnen doen. Hierna bezichtigden de aanwezigen het nieuwe archief. DERDE NATIONALE VOGELTENTOON STELLING Er bleek voor de vogeltentoonstelling, wel ke 25, 26 en 27 December gehouden werd in café-restaurant „Bolwerk", van de zijde van het publiek zeer veel belangstelling te bestaan. Dit uitte zich trouwens reéds in het groote aantal dames en heeren, dat aan de uitnoodi- ging van het bestuur, om de opening, welke Donderdagavond plaats vond, bij te wonen. De voorzitter van de club van Volièrehou ders en Vogelvrienden „Onderling. Genoegen", welke deze tentoonstelling organiseerde, de heer J. J. Michielse, zeide in zijn openings rede, zich over deze groote belangstelling te verheugen, daar hieruit de toenemende inte resse voor het houden van vogels blijkt. In het kort zette spr. het doel en het streven van de vereeniginguiteen, waarbij hij betoogde, dat door een goede behandeling en verzorging de vogels het gemis aan vrijheid niet zoozeer zouden voelen. Na een kort woord van dank aan de inzenders, en aan allen, die tot het tot stand komen van deze tentoonstelling hadden bijgedragen, gaf spr. het woord aan den heer E. H. Tenckinck. Deze zeide, zelf steeds veel voor het houden van volièrevogels gevoeld te hebben. Spr. had dan ook veel plezier aan zijn kleine, gevleu gelde vrienden beleefd. Door den voortduren- den omgang met de kleine zangers, meende spr., ontstaan een gevoel van vriendschap voor den vogel in het algemeen, wat aan de wildvogels ten goede komt. Het streven naar vogelbescherming droeg sprekers sympathie weg, en hij verheugde zich dan ook in de ani mo, die voor het houden van vogels bestaat. Tenslotte sprak de heer Tenckink den wensch uit, dat de vereeniging zich In de stijgende belangstelling van het publiek zou mogen blij ven verheugen. Tenslotte voerde nog de heer W. Koch het woord, namens de pluimveevereenigïng „De Eendracht" te Heemstede. De heer Koch fe liciteerde het bestuur van „Onderling Genoe gen" met de fraaietentoonstelling en hoopte, dat de vriendschapsbetrekkingen tusschen „De Eendracht" en „Onderling Genoegen" nog lang zouden mogen voortduren, Namens zijn vereeniging overhandigde de heer Koch een fraaien beker, als prijs voor de tentoonstelling. Vervolgens werd door de genoodigden een kijkje genomen op de tentoonstelling, welke in de bovenzalen werd gehouden. Daar was een fraaie collectie koolvogels bijeen, en het bleek ook wel, dat de inzenders him beste beentje hadden voorgezet. Het zou ons te ver voeren, een gedetailleerde beschrijving van al die kleine en kleurige zangers te geven. Toch kon den wij, ondanks de geruststellende woorden van den voorzitter bij de opening, de gedach te niet van ons afzetten, dat de angstig flad derende diértjes zich bij de groote belangstel ling van het publiek niet bijster op hun gemak voelden. znMock Flacon a f.1,25 enf.2-bij apothekers en drogisten (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidelijken wind. nevelig tot zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. Het centrum van het hoogedruk gebied, dat reeds vóór de Kerstdagen in onze omgeving was gelegen, bevindt zich thans over centraal Europa. De droge bovenlucht in dit hoogedruk gebied liet tijdens de Kerstdagen groot nachtelijk warmteverlies toe. waarbij overal in onze om geving stralingsmist optrad. Ook thans is het nog mistig in het Noordelijk gedeelte van Duitschland. Geleidelijk is in het hoogedruk gebied ook de vorst toegenomen. Het vriest matig over centraal Europa, licht over midden- Duitschland en onze omgeving en het groot ste gedeelte van Frankrijk. Over het Noorden hield de stroom van de pressies in West-Oostelijke richting nog aan. Hedenmorgen was over IJsland weer een lagedrukkern gelegen. Een rug van hooge drukking, welke zich achter een depressie over Scandinavië heeft uitgebreid, bracht over midden-Zweden matige vorst. Over de Brit- sche eilanden daalde de barometer geleidelijk. In verband hiermede is te verwachten, dat ten onzent de wind Zuidelijk en iets krachti ger zal worden. Uit Frankrijk wordt daarbij koude lucht aangevoerd, zoodat lichte vorst des nachts en temperatuur om het vriespunt overdag te wachten zijn. De kans op neerslag van beteekenis blijft klein. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 767 m.M. Stond van gisteren 773 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. o.a. a 2„25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67a. TELEF. 16100 (Adv. ingez. Mecij PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 29 DECEMBER 1936. Progr. I Hilversum I (Huizen), Progr. II Hilversum II Progr. III 8.Keulen. Uit Saarbrücken. Concert o.l.v. Edmund Kasper. 8.50 Münche- ner Funkschrammeln. 9,05 idem Tijdsein. Be richten. Waterstondberichten. 9.20 idem George Schweinfurth, der Altmeister der Deutschen Afrikaforsehung. 9.4010.20 Kindergarten. 11.20 Danmarke Radio Uurslag en klokkenspel van den Raadhuistoren, A. Bendix' ensemble uit Rest. Wivex. 12,20 Brus sel Vlaamsch, Onbekend; 1.20 idem Gespro ken dagblad van het N.I.R. 1.30 idem Onbe kend. 2.20 Nat. Programma Het Emlyn Col lieries orkest o.l.v. Eric Fogg 2.35 idem BBC. Empire orkest o.l.v. David Williams. 3.35 idem Gramofoonmuziek. 4.20 Parijs Radio Gramo- foonmuziek. 5.20 Brussel Vlaamsch Onbekend. 6.50 Parijs Radio Concert door het kamer orkest van de poulet-concerten o.l.v. Henri Tomasi. 7.50 Keulen Concert door het groote omroeporkest o.l.v. Otto Kühn, Hans Haas, piano. 9.20 Londen Regional Balakiref-her- denking olv. M. D. CaTvocoressi. 9.50 Berlijn Programma van Hamburg (dansvolkcniuziek) 11.20 Parijs Radio Dansmuziek door het Vic tor Pascal-orkest. 11.50' Populair concert door het Pascal-onkest. Progr. IV. 8,00 Brussel Vlaamsch Gymna stiekles. 8.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gracniofoonplaat. 8.45 Ge sproken dagblad van het N. I. R. 9.00 Gramo- foonimuziek. 9.20 Diver-sen. 10.35 Nationaal Pro- graan Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Anthony Bertram: So that was Christmas. 11.20 Orgelconcert door Leslie Simpson. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.05 Het Birmingham Theater orkest olv. Sheridan Gordon. 12.50 London Regional Gramofoonmuziek. Ie bedrijf van Puccini's opera: Manon Lescaut. 1.35 Het Hirsch strijkkwartet. 2.20 Dansmuziek gr. pi. 2.50 Geiger en zijn orkest.3.20 Het stedelijk orkest van Torquay olv. Ernest W. Goss. 4.50 Nat. Program Het Forum Theater orkest olv. Philip Martell. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.35 Het Adolph Hallis Kwintet met Lola Gordon. 6.20 Diversen. 6.45 Nat. Program Piano-recital door Irene Kohier. 7.20 Het Alfredo Campoli Trio. 7.50 Carroll Gibbons en The Savoy Hotel Orpheans. 8.20 The Naulers van II. W. Small. Het Upper Ettingshall Koor. 9.20 Weer- en nieuwsberichten Progr. IV 9.40 Weenen Dansmuziek door het Otlimar Rauscherorkest. 10.50 London Re gional Maurice Winninck en zijn orkest. Progr. V 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: Orgel en Marschmu- ziek; 1. Stars and stripes, Royal Guards; 2. In town tonight, Reginald Dixon; 3. London Bridge, Reginald Dixon; 4. Blackpool Switch back, Reginald Dixon; 5. Dixonland, Reginald Dixon; 6. Semper Fidelis, Goldman Band; 7. Viennese Memories of Lehar, Reginald Dixon; 8. Boston Commandery Marsch, Goldman Band; 9. Blackpool Song Mixture, Reginald Dixon; 10. Kaiser Friedrich Marsch, Groot orkest; 11. Dixon Hits, Reginald Dixon; 12. Hoch Habsburg, Groot orkest. 8.0012.00 Diversen. DECEMBERFUIF EVERYBODY. Zaterdagavond 26 December hield de dans en tooneelvereeniging Everybody haar Decem- berfuif, die bij de talrijke deelnemers ongetwij feld in den smaak gevallen is. Zang, tooneel, tap-dance en conférence volgden elkaar op in bonte afwisseling en zelfs de Kerstman had nog een oogenblikje tijd gevonden, om door zijn aanwezigheid het feest luister bij te zetten. Een gezellig bal, waarbij het muzikale ge deelte werd verzorgd door The Harlem swin gers besloot dezen avond. In Holland staaf een huis. Onze Nederlandsche dichters zijn met hun huwelijksgaven voor de Prinses niet erg geluk kig geweest. Na de voor de jeugd totaal on geschikte rijmpfent van Boutens, kunnen wij ook het gelegenheidsstuk „In Holland staat een huis", dat de dichters Nijhoff en Van Duinker ken in collaboratie hebben geschreven en dat Donderdagmiddag in onzen Stadsschouwburg voor de Bloemendaalsche jeugd door de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging werd opge voerd, onmogelijk geslaagd noemen. Het stuk is meer revue dan tooneel geworden, het is vrij onbeholpen van bouw en door zijn totaal gemis aan dramatische handeling zoo zwak, dat het voor het tooneel altijd een fataal iets soms gruwelijk verveelt. Nijhoff, dien wij voor het deel vóór de pauze aansprakelijk moeten stellen, is een onzer beste dichters, maar hij is voornamelijk lyricus en mist zooals hij ook in het door de Leid- sche studenten indertijd gespeelde „Vrouwtje van Stavoren" bewezen heeft dramatischer) aanleg. Hem heeft bij de conceptie van dit stuk wel iets moois voor oogen gezweefd maar het is hem niet gelukt er dramatisch ge stalte aan te geven. De prinses op den avond vóór haar huwelijk op den zolder van het pa leis te midden van alle voorwerpen, welke in haar jeugd een zoo groote plaats hebben inge nomen, te brengen en haar het verleden nog eens te doen „beleven", om haar daarna in een droom het reëele, harde bestaan van het volk buiten den kring, van baar paleis te doen zien. was als sprookje wel aardig bedacht en een dichter met tooneelbloed zou er misschien ook wel iets dramatisch boeiends van hebben kun nen maken, maar in de bewerking van Nijhoff Is er maar weinig van terecht gekomen. Het is als geheel te rommelig, de dichter treedt bijvoorbeeld in het telkens optreden van den zoo van Edmond Rostand geleenden haan te veel in herhalingen en het is alls zóó ge rekt, dat onze belangstelling hoe langer hoe meer verflauwt. Wij gaan ons vervelen.en wan neer wij niet nu en dan eenige mooie lyrische dichtregels hadden gehoord, zouden wij ons moeilijk hebben kunnen realiseeren, dat dit nu het werk van een dichter van naam was. In het tweede gedeelte komt Antoon van Duinkerken aan het woord en hij brengt ons in de sfeer van Oranje Hein. Was het eerste gedeelte althans nog nog nu en dan dichter lijk, het tweede wordt met den aldoor drin kenden liedjeszanger, die o, gruwel! den naam van Bitter draagt, den kindschen politie-agent nazaat van Foesel uit De Doofpot en den haringkoopman soms banaal. En tusschen dat volk bewegen zich de geesten van het goed en van het kwaad, die evenals in een revue uit den hemel zijn afgedaald en op zoek naar een ver loren dubbeltje hoe kom je op de malle ge dachte? toevallig eerst in het paleis en dan op straat tusschen de feestvierende menigte zijn gekomen. Frits van Dijk en Dick van Veen vervangen hier Buziau en Siem Nieu- wenhuyzen, alleen de laatsten zijn veel amu santer. En zelfs dit tweede deel, dat toch levendig en vroolij'k had kunnen zijn, is saai en vervelend, doordat het den waren volk- schen geest mist en al te slepend van -hande- n onze Seizoen-Opruiming brengen wij uitsluitend van DEZEN WINTER BARTELJORISSTR. 26-28 (Adv. ingez. Med.) ling is. En nog erger het is op sommige oogenblikken, zooals in dat lange verhaal vaai den politieagent, die den prins bekeurd heeft wegens een vliegovertreding kinderachtig flauw. Neen, dit „In Holland staat een huis" blijft als gelegenheidsstuk wel ver beneden het peil, dat wij bij het huwelijk van onze Prinses in opvoering door het eerste gezelschap van ons land en geschreven door twee dichters van naam hadden mogen verwachten. Er komt eerst wat leven in, wanneer het volk zijn ge schenken aandraagt en pas aan het slot, als allen vroolijk en blij het bekende lied „In Holland staat een huis" zingen, merken wij iets van stemming in de zaal, maar dan is het stuk uit en zakt het doek. Paul Huf verschijnt dan, gekleed in het gala-costuum van een minister voor het gordijn en zegt plechtig het Wilhelmus, opdat wij ons toch eindelijk bewust zullen worden, dat dit stuk werd opgevoerd ter viering van een waarlijk groote en na tionale gebeurtenis. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging ge voelt zich in dit genre blijkbaar ook niet be paald thuis. Welk een verschil in de levendige volksscènes bij een Bouber bijvoorbeeld en bij dit, ons eerste gezelschap! Het was nu en dan vooral in de groepeeringen vrij onbe holpen en het bleef bijna voortdurend saai en doodsch. Dit Hollandsche volk „leefde" niet, maar was doorgaans een operette-groep, al waren er dan ook eenige aardige, goed gety peerde figuren onder, zöoals de sappige ha ring-koopman van La Chapelle en de leven dige kaaskooper van Harms. Ook het sprookje miste over het algemeen de sprookjesachtige sfeer, die hier toch ver- eischt werd. Het geheel leed door een al te groote nadrukkelijkheid en de regie, die den dichter nog eenigszins had kunnen helpen door een niet al te sleepend tempo, deed in tegendeel alles om ons te laten voelen hoe lang en- saai het was. Charlotte Kohier kon slechts weinig eer in- oogsten met de rol van de prinses, al heeft Nyhoff haar dan ook in de gelegenheid gesteld enkele mooie dichtregelen te zeggen. Een der aardigste figuren was ..Madame Verleden" van Mien Dttymaer van Tw'st. rU'e in haar postuum blijkbaar onze zoo zeer vereerde en nog steeds betreurde Koningin-Moeder tot voorbeeld had genomen-. En een aarch'g, kittig dienstmeisje was Willy Haak, al was het dan ook een won derlijke rol, welke de dichters dit meisje in het stuk lieten spelen. Flits van Dijk en Dick van Veen waren de geesten van het goed en het kwaad. Vooral in de hemelscène, waarin zij het contrast tusschen deze geesten scherp en knap weer gaven en hun verzen uitstekend zegden, kon den wij hen waardeeren. Dat op de aarde de regie blijkbaar niet aldoor raad met hen wist, was wel heel goed te zien en het werd nog niet recht duidelijk wat zij in dit spel eigenlijk moesten doen. De decors van Pyke Koch vielen te loven. Zoowel de hemel met zijn wolken-gevaarten, als de zolders van het paleis en het Holland sche huis waren goed geslaagd. Jammer, dat zich daarin niet een pittiger, frisscher en beter stuk afspeelde. Voor den aanvang der opvoering heeft de voorzitter van Boemendaal's Bloei en van het Oranje Comité, de heer Mr. F. J. D. Theyse, het jeugdig publiek toegesproken en de be teekenis van dezen middag voor hen uiteen gezet. Aan het slot was er hartelijk applaus, maar van een succes kan moeilijk gesproken, worden. Het was duidelijk aan de zaal te mer ken. dat de voorstelling velen nu en dan te lang viel. J. B. SCHUIL. A. Hebt U Zondag de opera „Mïgnon" uit Rome gehoord? B. Nee, mijn toestel is verouderd, zooiets is niet voor mij weg gelegd. A. Dan heb je wat gemist .Glashelder en zonder storing hebben wij het ontvangen op het nieuwe PHILIPS TOESTEL- Vraagt demonstratie bij TECHNISCH INSTALLATIE BUREAU J. G. KAASENBROOD,.. GROOTE HOUTSTRAAT 131, TELEFOON 1027*. TOESTELLEN vanaf 89.—. BETALING IN OVERLEG. (Adv. FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). Toen brak de Boerenoorlog uit. Ik triom feerde in stilte. Vooreerst was ik verheugd, omdat mijn regiment zou worden uitgezon den naar Afrika, maar vooral omdat ik wist gedaan te krijgen, dat ook mijn zoon George naar het tooneel van den strijd zou worden gezonden, als ik daar de militaire overheid maar om vroeg. Je vader haatte en veraf schuwde dezen oorlog, die in zijn oogen een groote onrechtvaardigheid was. Hij trachtte toen het oorlogsgevaar begon te dreigen, ont slag te krijgen uit den dienst, maar ik ver wittigde zijn vrienden van zijn voornemen en daar hij niet voor een lafaad wilde door gaan, liet hij zich tenslotte goedkeuren en trok naar het front Mijn overwinning was volkomen. Zijn moeder betreen mijn toeleg, ik wilde haar zoon wederom van haar ver wijderen, hem bloot stehen aan de grootste gevaren, mij verheugen in haar angsten. Ik was geen mensch meer, ik leefde alleen voor het idee, dat ik op deze wraak moest ne men over mijn mislukt huwelijk. George diende onder mij. Hij was dapper, hij stortte zich met waren hartstocht in den strijd, al leen om slechts de tranen van zijn moeder, die in Engeland was achtergebleven, te kun nen vergeten, om de stem van zijn eigen ge weten tot zwijgen te brengen. Tot hij het niet meer uithield en mij bekende geen dag en geen uur verder te willen vechten voor deze zaak. Hij wilde zijn ontslag nemen en wel onmiddellijk. Hij zeide zich te schamen voor zijn gedrag. Hij meende meer dapper heid aan den dag te hebben gelegd, indien hij in het vaderland was gebleven en daar de hoon en de spot van al zijn vrienden had doorstaan. Toen sloeg ik mijn grooten slag. Ik liet niets bemerken, maar gaf hem eenige dagen bedenktijd. Maar in stiltewerkte ik aan een laag plan, Maar dat het gemeen was ozo te handelen als ik deed, besefte ik niet ten volle, Ik was geen meester meer over mij zelf. Ik was bezeten met een wraakzucht en was bereid alles, maar dan ook alles op te offeren om daaraan te voldoen. Wraak ne men! Waarop en waarom eigenlijk? Ik zou het nu niet meer weten, maar in die jaren achtte ik mij verongelijkt, ik schoof alle schuld van mij af, ik verbeeldde mij zelfs nu en dan, dat ik in mijn recht was. Mijn vrouw wilde mij immers niet begrijpen, zij had mijn plannen immers altijd tegengewerkt. Ik weet al niet wat ik mij zelf voorpraatte. Wat doet het er op het oogenbUk ook eigenlijk toe? Eén ding "Wil ik echter eerst nog vertel len, vooi'dat ik verder mededeel, wat er daar in Zuid-Afrika gebeurde Denk niet, dat ik geen ander verdriet ken de dan dat over mijn huwelijk. Ik had een groot en zwaar leed te dragen. Ik was te leurgesteld in mij zelf. Ja, dat zegt mis schien niet veel, maar voor mij zeggen deze woorden alles. Van jongs af had ik een zie kelijke neiging om mijn eigen karakter uit te pluizen en al mijn handelingen te contro leeren. Zoo ontdekte ik, of maakte het mij zelf wijs, nadat ik maanden lang in de fa miliepapieren had gestudeerd, dat ik alleen het karakter van den eerlijken oprechten Boroughbridge niet bezat. En dat was juist hetgeen ik zoo vurig wenschte. Hoeveel moei te ik ook deed om in het gewone dagelijk- sche leven hen in onbaatzuchtigheid en eer lijkheid te evenaren, ik slaagde er niet in. Ik verafschuwde mij zelf. Toen hoopte ik, dat een huwelijk daarin verandering zou brengen. Ook die hoop, bleek weldra ijdel. Het leven werd voor mij van dag tot dag zwaarder. Begrijp je me. Gladys, begrijp je me? Misschien ben ik nu ook niet oprecht, ik weet het niet, ik weet. niets meer. Wat doet het er ook eigenlijk allemaal toe? Niets immers. Laat ik verder gaan, laat ik het niet meer over mij zelf hebben. Ik was het, die de plannen aan den vijand verried. Ik was het. die uit haat tegen alles en tegen iedereen, tegen het geheele bestaan, die e-irlopz'3 da? •bedreef. Mijn zoon bemerkte alles. Hoe, ik weet het nog niet Ik heb er hem ook nooit naar ge vraagd. Ik had in stilte een geheime samen komst met eenige aanvoerders der boeren. Zij beloofden mij geld, een heele boel geld, als ik hun bekend maakte met de ligging van ons kamp, met de sterkte der aldaar ge leverde troepen. Ik stemde toe. Ik pleegde verraad. Ik verzette mij niet, toen mijn zoon werd gearresteerd. Het eenige wat hij mij toevoegde, toen ik hem eenmaal in de ge vangenis voor zijn veroordeeling bezocht, Ik zal de wapenspreuk van het geslacht Bo roughbridge weten te verdedigen, zelfs te genover de leden van dit geslacht. Voor de rechtbank bekende hij. dat hij de daad had bedreven. Zijn nachtelijke wandeling zou hebben geleid tot een ontmoeting met een Zoeloe-opperhoofd, wien hij alles had verra den. De schijn was tegen hem, hij werd ver oordeeld en hoorde met gesloten oogen zijn vonnis aan. Wat moest ik dóen? Zou iemand mij hebben geloofd, als ik na de veroordee ling nog had bekend? Er was voor mij geen andere weg dan vol te houden, in het open haar, dat mijn zoon een eerlooze was, dat ik hem niet meer wilde kennen, dat ik hem uit het geslacht had gestooten en hem zou onterven. Mijn vrouw stierf van hartzeer. Ik liet geen traan. Ik haatte mij zelf. zooals geen mensch misschien ooit zich zelf heeft "ehaat, maar ik miste den moed iets te on dernemen, waardoor mijn schuld zou blijken. Met het geld, dat ik na den oorlog voor mijn verraad ontving, betaalde ik mijn schulden; ik speculeerde, ik verdiende veel geld, ik kocht een prachtig huis in Londen, ik maak te de heerlijkste reizen, maar ik deed niet het eenige wat ik moest doen: bekennen. Zelfs toen je vader gratie werd verleend, hield ;k mijn rol van ongelukkigen vader vol. Wat moest ik anders doen? Ik kon immers niet meer terug. Ik was te ver gegaan. Mijn zoon liet mij weten, dat hij nooit meer iets met mij te maken wilde hebben, dat hij zich zelf beschouwde als een uitgestooten Bo roughbridge Hij had nu aan de eer der fa milie voldaan. Hij had niet meer kunnen doen dan de schuld van zijn vader op zich te nemen. Hij verzocht alleen om een klein jaargeld, omdat hij straatarm was geworden. Toen maakte een nieuwe groote woede zich van mij meester. Ik erkende, dat George wèl een echte Boroughbridge was, dat hij wel het karakter van zijn voorouders had geërfd. Dat hij alle goede eigenschappen bezat, die ik miste en die ik zoozeer noodig had. Ik her kende in hem het karakter van zijn moeder haar onverzettelijk geduld, haar goedheid en inplaats dat mij dit tot inkeer bracht maak te het mij razend. Ik was vaster dan ooit be sloten te volharden in de rol, die ik geen recht had te spelen. Ook het huwelijk van mijn zoon noch de geboorte van een klein dochter bracht mij tot inkeer Trouwens wat zou mij nog hebben kunnen doen ver anderen van mijn levenswijze? '(Wordt vervolgd), j'|

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2